DERMA Tweede Kamer kwam moeilijk op gang MANNEQUIN Belastingplan weer op de helling AKKERTJES ff SOCIALE WERKSTERS HELPEN EVACUÉ'S Sigarettendiefstal zwaar bestraft Vrijdag 13 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad Discussies over inenting en Esperanto (Van onze parlementsredacteur) Na het lange reces en na de bewogen debatten over de waters nood kon de Tweede Kamer gisteren maar moeilijk op gang komen. De middag werd voor een groot deel gevuld met verkie zingen en de behandeling van enige minder belangrijke wets voorstellen. Tot zaken doen kwam men echter niet. want er waren te weinig leden om te kunnen stemmen. Zo werd de nieuwe stoomwet niet afgehandeld. De bedoeling van dit ontwerp is, om stoomketels voor ingebruikneming en ook op regelmatige tij den nadien te laten keuren door de Dienst voor het Stoom wezen. Daar had niemand bezwaar tegen, want de veiligheid in de bedrijven wordt daardoor groter. De heer Beernink (c.h.) vond het echter ongewenst, dat deze keuring betaald moet worden. De heer Verkerk (a.r.) was het daarmede eens en hy sprak van de cumulatie van lasten die op het bedrijfsleven wordt gelegd. De heer Ankersmit (v.v.d.), een man uit de practijk, erkende dat door deze wet niet alleen een alge meen belang, maar ook het be lang voor de ondernemer zelf wordt gediend. Het is goed als deze nauwkeurig weet hoe zijn machines er bijstaan. Hij was het met de voorgaande sprekers eens. dat deze nieuwe last voor de kleine ondernemers zwaar te dragen is. De heer Posthumus (arb.) ontkende dit niet, maar wenste andere maatregelen om de kleine ondernemers te helpen dan hen vrij te stellen van re tributie. Staatssecretaris Van Rhijn kon niet inzien dat hier onoverkomelijke bezwaren wa ren. In het algemeen kost de keuring tussen de 10 en 30 en dat is best op te brengen. De heer Beernink (c.h.) vroeg echter toch stemming over dit artikel, het geen hedenmiddag zal geschie den. De inenting. Het ontwerp om de kosteloze inenting te vergemakkelijken (gemeenten met meer dan 50.000 inwoners moeten daartoe min stens éénmaal per maand de ge legenheid bieden en kleinere ge meenten minstens éénmaal per drie maanden), lokte uiteraard heftige critiek uit van ds Zandt (s.g.p.). Zijn bekende bezwaren tegen de inenting kwamen weer naar voren en staatssecretaris Muntendam kon hem niet over tuigen. Voor het eerst sinds jaren had ds Zandt een amendement dat voldoende was onder steund. Hij wilde n.l. alle art sen verplichten om ziektege vallen als gevolg van de in enting zo spoedig mogelijk te melden. Tien handtekeningen droeg dit voorstel van deze tweemansfractie. Helaas, het amendement was niet toelaat baar, want het ging ver buiten de strekking van het ontwerp. Trouwens het genele betoog tegen de inenting was buiten de orde, maar voorzitter Korten- horst liet hem zijn gang maar gaan, wetende dat de inenting voor ds Zandt een belangrijk on derwerp is. De beraadslagingen werden maar geschorst ds Zandt was de enige spreker om hem in de gelegenheid te stellen het amendement te ver anderen in een motie. Die kan dan wél in stemming komen. Esperanto op de lagere school?. De wijziging van de Lager On derwijswet had wat meer voeten in aarde. De voornaamste bepa lingen van dit ontwerp waren een gelijkstelling van de verlof regeling tussen ambtenaren en onderwijzers en het geven van een wettelijke basis aan het smartegeld. Daartegen had nie mand bezwaar. Wel waren er bezwaren, dat tal van verschil lende belangrijke onderwerpen naar de toekomst waren ver schoven, zoals de kwestie van de Friese taal, de gelijkstelling openbaar en bijzonder onderwijs en de inning van de schoolgel den. Wat de Friese taal betreft, de heer Peters (k.v.p.) wees er op. dat het niet verboden is op de lagere scholen Fries te spre ken. Hij erkende de Friese cul tuurstrijd, maar waarschuwde tegen „emotionele overwaarde ring". De Friese afgevaardigde De Loor (arb.) was het met de oplossing van de heer Peters na tuurlijk niet eens. Hij wenste een wettelijke erkenning van het on derwijs in de Friese taal en bo vendien drong hij er op aan om op korte termijn de culturele aspecten van de Friese kwestie zo spoedig mogelijk op te lossen. Het ontwerp maakt het mo gelijk, dat er op de lagere school les in Esperanto wordt gegeven. Natuurlijk onder ze kere voorwaarden. De heer Peters (k.v.p.) verzette zich daartegen. De noodzaak daar van is z.i. nooit aangetoond. „Wij zijn beulen van onze jeugd", zo zeide hij. „Wij zijn afgodendienaars van de veelweterij. Zoals slagers de worst volstoppen, zo stoppen we de kinderen vol en denken dan nog opvoedend werk te doen ook". Mevr. Fortanier de Wit (v.v.d.) voelde wel iets voor Esperanto en de heer Roosjen (a.r.) stond daar min of meer onverschillig tegenover. Anders was het met de heer Tilanus (c.h.), die zich tegen deze mogelijkheid uit alle macht verzette. Frans en Engels moe ten buiten de schooluren wor den gegeven. En zal nu Espe ranto in het lesrooster opgeno men kunnen worden? Dit ging hem veel te ver. Heden zullen we er wel meer van horen. Tal van amendemen ten op dit eenvoudige ontwerp zijn ingediend. Er zijn er echter bij die een goede kans lopen om ontoelaatbaar verklaard te wor den. Maar eerst is nog het woord aan de minister van Onderwijs, de heer Cals. Prof. Gerbrandy derde voorzitter (Van onze parlementsredacteur) Gistermiddag heeft de Twee de Kamer verschillende vacatu res vervuld, die ontstaan wa ren door het overlijden van mr J. Terpstra (a.r.). Als tweede ondervoorzitter werd benoemd prof. Gerbrandy (a.r.), terwijl de heer Stapelkamp (a.r.) lid werd van de huishoudelijke commis sie uit de Kamer. De heer Schouten werd geko zen als lid van de commissie van beroep voor de ambtenaren van de Stenografische inrich ting. Op 9 Februari is te Berlijn een overeenkomst tussen com munistisch China en Oost-Duits- land getekend, die o.m. voor ziet in culturele samenwerking. Nieuw Kamerlid in conflict met partijbestuur (Van onze parlementsredacteur) Gistermiddag werd als lid van de Tweede Kamer beëdigd de heer E. G. M. Roolvink uit Al melo. Hij komt in de plaats van mej. de Waal, die onlangs tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd. Mr Roolvink heeft zitting genomen in weerwil van het advies van het K.V.P.-par- tij bestuur. Dit was van oordeel, dat de kwaliteitszetel van mej de Waal (speciaal voor buiten landse aangelegenheden) bezet moest worden door de volgende gegadigde voor deze kwaliteits zetel, mej. dr Vink uit Utrecht. De heer Roolvink was geen kwa liteitszetel toegekend en hij heeft bij de candidaatstelling ver klaard bij een eventuele benoe ming daarmee rekening te zul len houden. Het was dan ook de algemene opvatting, dat de heer Roolvink sinds 1937 Kamer lid met een korte onderbreking na de oorlog voor de benoe ming zou bedanken. Hij heeft dat niet gedaan, omdat naar zijn mening, het systeem van kwali teitszetels een farce is gebleken daar de buitenlandse specialis te nu staatssecretaris van On derwijs is geworden. De heer Roolvink zal in beroep gaan bij de K.V.P.-partijraad, die dan een uitspraak zal moeten doen, (Ingezonden Mededeling) mneN zenuwpijnkiespijn Tergende pijnen..duldeloos.maar niel hope loos. want AKKERTJES'verslaan allex^>. pijnen snelen zeker. Weiger namaak. helpen direct.' jy VIRULY BENOEMD TOT COMMODORE Gezagvoerder Adriaan Viruly is met ingang van 6 Februari j.l tot commodore op de Noordat- lantische routes van de K.L.M. benoemd. Deze rang geeft het recht tot het dragen van een gouden ster boven de galons. De titel van algemeen chef-vlieger, welke de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. Commodore Viruly, die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is een van de bekendste K.L.M.-vliegers. Sedert April 1927 heeft hij meer dan 17.000 vlieguren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 5 millioen kilo meter aflegde ofwel 125 vluch ten rond de aarde. Tijdens deze vluchten maakte hy kennis met 58 landen en vervoerde hij meer dan zestigduizend passagiers en 4 millioen kilogram vracht. Grote bekendheid verwierf Viruly als auteur van lucht- vaartboeken. Zeventien heeft hij er reeds op zijn naam staan. Ook als schrijver van lucht vaartartikelen en als spreker geniet hij in binnen- en buiten land bekendheid. Luchtmachtaffaire voor de krijgsraad De krijgsraad voor de lucht macht West zal 5 Maart de zaak behandelen tegen de le luite nant van de luchtmacht B., die terecht zal staan in verband met de malversaties bij de aan- schaffingsdienst van de lucht macht. In April zal het hoofd van deze dienst lt. kol. B. terecht staan. (Ingezonden Mededeling) SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Wanneer de revacuatie kan beginnen zullen zij eerst kwartier maken (Van een onzer verslaggevers) ER bestaan vele instellingen, omtrent wier activiteit wij over het algemeen weinig idee hebben. Speciaal op dit moment duiken vele instellingen uit de vergetelheid op (wij denken b.v. aan het Nationaal Rampenfonds), waarvan de meesten voor dien nooit gehoord hadden en die zich thans in het middelpunt van de belangstelling bevinden, zonder dat men duidelijk voor ogen heeft welke taak zij vervullen en welk doel zij beogen. Daarom is het nuttig, dat dergelijke taken en doelstellingen eens voor het voetlicht worden gehaald, zodat men zich een indruk kan vormen wat een bepaalde instantie doet en voor wie zij het doet, opdat zo langzamerhand een duidelijker beeld, met name t.a.v. de coördina tie van de verschillende organen, ontstaat en men weet tot welke instantie men zich in bepaalde gevallen moet wenden. Het was met dit doel voor ogen, dat de stichting voor Maatschap pelijk Werk gistermiddag in Den Haag een persconferentie beleg de, waarop de verschillende as pecten van haar werk werden belicht. Wat is nu het werk van deze Stichting? In het kort gezegd komt het hier op neer, dat zij de sociale hulpverlening alsmede de coördinatie van alle hulpverle nende organen op dit gebied uit voert. De stichting heeft, dus geen bemoeienis met de vergoeding voor levensonderhoud, de mate riële vergoedingen en bedrijfs schaden. doch beweegt zich al léén op het terrein vdn de sociale verzorging. Welke hulp kan nu op dit gebied geboden worden? In de eerste plaats bestaat de moge lijkheid dat sociale werksters worden gezonden naar gemeenten metveel evacué's. Deze sociale werksters kunnen behulpzaam zijn bij allerlei problemen als b.v. ziekenfonds, het schoolgaan van de kinderen, behoefte aan kleding die in de eerste dagen niet gele nigd is kunnen worden, de oplos sing van inwonings-conflicten. het navraag doen naar familieleden, enz. In zeer veel plaatsen zijn op dit moment reeds maatschappelij ke werksters geplaatst, o.a. Leidschendam, Wateringen, de Ligr, Monster, 's-Gravenzande, Den Briel, Nieuwe Tonge, Middel- harnis, Klaaswaal en Sliedrecht. Voorts bestaat er de mogelijk heid bij gebleken behoefte de ge zinsverzorgingsinstelling te ver sterken en b.v. de taak van de moeder waar te nemen. NAAR HET RAMPGEBIED In de derde plaats, en hieraan zal waarschijnlijk grote behoefte blijken te bestaan, zullen er vrij willige vrouwelijke hulpcorpsen naar de rampgebieden gaan voor de verzorging van de daar achter gebleven mannelijke bevolking, dijkwerkers enz-, terwijl deze co lone's tevens behulpzaam kunr.s* zijn bij de terugkeer, o.a. bij het schoonmaken van woningen. Reeds zijn enige van dergelijke colonne's samengesteld. Eergisteren b.v. ls een colonne afkomstig uit Alphen a-d Rijn naar Klaaswaal vertrokken en a.s. Dinsdag zal een colonne, bestaan de uit 32 meisjes, onder leiding van de vrouwvan aeburgemeester van Berkenwoude naar de Krim- penerwaard vertrekken. Voor de samenstelling van deze colonne's wordt door de Stichting een be roep gedaan op de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening. Het is de bedoeling dat deze colonne's in principe veer tien dagen in een bepaalde plaats blijven. Naast genoemde Federatie be schikt de Stichting echter over nog andere hulpbronnen, zoals b.v. het Rode Kruis, voor de ver strekking van kleding, dekking enz. STEMMIGE KLEDING Een bijzonder probleem is in dit verband de behoefte aan kle ding. Er is veel vraag naar zwarte kousen, platte zwarte dames schoenen, grote maten japonnen en ondergoeden zwarte dameshoe den. Deze vraag wordt niet ge dekt door de afgestane kledings stukken, die vaak kleiner van maat zijn en frivoler van kleur il% 'A. deer fanny Geen wonder dat er ssst ge roepen werd. Zijne Edelacht bare was aan 't woord. Ook de rechter, met zijn gekwelde, ver moeide blik, ontleende enige woorden aan Martin. Dat stem de Orchis trots. De rechter don derde niet. Hij hoe noemde je dat ook weer o ja, de rech ter wees de juryleden op hun plicht. „Heren Juryleden., opgedra gen heilige plicht.de Staat. Gods zegen op uw beslissing rusten., het geringste., onpar tijdig.. gelijkheid der sexen, waarheid of een schijnvertoning (dit stamde van Martin) waar heid voor vrouw zowel als man (van Martin!)., onderzoek de grond van uw hart.. Vraag U zei ven af.. Schuldig aan., haafvoorbedachte radeop zettelijke misdaad.hartstocht. ongelukkig toeval.overweeg de mogelijkheden zorgvuldig, mannen., nauwgezet.." De rechter was als een berg. Hij was geweldig. En de zee luisterde naar de berg. En de berg keek naar de zee. De licht bakens ook glansden de berg tegen. O. hoe glansden de licht bakens de berg tegen. „Juryleden, U bind ik op het hart, in naam der gerechtigheid uw spel eerlyk te spelen. Wees menselijk als mens tegenover mens, maar tevens verzaak de menselijkheid niet in uw ver houding van man tegenover vrouwthans zult gij U bera den over quaesties, welke de zwaarste verantwoording opleg gen, welke de éne mens voor de andere kan dragen. een men senleven.. in uw handen., weest wijs.weest eerlijk. vreest God.een mensenleven op het spel.Doe tegenover an deren.. zorgvuldig., onpartij dig.. heilige plicht.. Gods wil. Lieve rechter, waar gaan ze nu naar toe de Walrus, de To maat, de Malle? Naar buiten om over mij te beslissen? Over le ven? Over dood? Lieve rechter, ik geloof dat ik flauw val of zijn het de lichten op de derde rij die voorovertuimelen. Daar gaan ze, de Walrus, de Tomaat. Kijk, kijk, lichtbakens, Martin, rechter laat ons toch met zijn allen pro beren niet te lachen daar gaan ze, de Walrus, de Tomaat. Tiereliereletlet-let, mussen zijn geen vinken. Mietje heeft de kan gebroken, waar zullen we nu uit drinken. Was dat niet een Och nee nee, nee. Je moest eenvoudig trachten je aandacht te bepalen op de verschrikke lijke werkelijkheid! In de hoek van haar cel met de krib, de puts en het bekken zat Orchis weggekropen als een plukje schimmel, dat plakte tegen de granieten muur. Negen-en-veer tig uur moest ze zo zitten wach ten tot tiereliere, let let nee, nee negen-en-veertig uur wachten op de beslissing van de twaalf jury-leden. Beslissing waarvan? Haar hersens .waren ook zó in de war. Och, natuur lijk, ja beslissen of zij mijn heer Terry had vermoord. Zij, die zelfs over een mier heen stapte, die uit spleetjes in 't trot toir gewriemeld kwam, beschul digd van moord op mijnheer Terry! Waarom al dat gedelibereer, als ze toch in een paar woorden kon vertellen hoe alles zich had toegedragen? O, waarom had ze niet die paar kostbare ogenblik ken benut om het hun zo duide lijk uit te leggen, dat ze het be grijpen konden? Zij had, gedurende die negen en-veertig verschrikkelijke uren van wachten haar hart kunnen openrijten om woorden te vin den. Woorden, die hoe dan ook, die twaalf in de vergaderkamer zouden bijbrengen, en hoe haar de cape van de schouders was gerukt! De cape, die rammelde als sleutels! Rink-kink. Nee, nee, niet rammelde als sleutels. De cape rinkelde met het kleine dolkje dat aan de juwelen sche de bengelde. Mijnheer Terry was er voorover in gevallen en had zich daarmee het hart door boord. Er moest een middel be staan om het die twaalf lui aan hun verstand te brengen. En zij had hem op zijn rug gewenteld. Waarom wilden ze dat niet ge loven? Het leven had zo weinig zin; en toch, hoe vreselijk dat ze hen op geen wijze van de waarheid kon overtuigen! Dat ze de vuurbakens de waarheid niet kon mededelen! De jury-leden hadden hun boorden opengezet en mijnheer Bakker, die eigenlijk slager was, bleef maar met harde slurpge- luiden, stukken ijs opzuigen. Het was zo verschrikkelijk warm en negen-en-veertig uren van onaangenaamheid hadden Bakker en Duvonnie tot de heb belijkheid gebracht, om zo nu en dan eens te pogen een uiltje te knappen in hun op tafel gevou wen armen, hetgeen mijnheer de Malle in een min of meer constante staat van gehamer hield. „Heren juryleden!" Ne gen-en-veertig uren opgesloten zijn in een ruimte, waarin Se- well en Mix en Slatt en een man, genaamd Laucham de ene sigaret na de andere, de ene si gaar na de andere en deze vaak niet van de fijnste soort, hadden aangestoken! Men was in het stadium ge komen van dikke, bloeddoorlo pen ogen. Zelfs mijnheer de Malle, die broodmager was, had dikke wallen onder de ogen. „Heren juryleden, wanneer mijnheer Bakker er niet toe kan gebracht worden onze opvattin gen te delen, zie ik weinig hoop dat we hier vandaag nog van daan komen. (Wordt vervolgd) dan men in de rampgebieden ge wend is te dragen. Van belang is ook de relatie met de CARE-mission, welke o.a. zogenaamde breipakketten heeft aangeboden en voedselpakketten (ongeveer de K-rations, bekend uit de oorlog), welke gereser veerd worden om bij terugkeer naar hun plaats van herkomst aan de evacué's mede te geven. In verschillende plaatsen zijn sociëteiten voor geëvacueerden ingericht. In dergelijke sociëteiten komen vaak de vertrouwensman nen naar voren die de klachten en wensen van de geëvacueerden aan de daarvoor bevoegde instan ties kunnen doorgeven. Moeilijkheden geven soms grote of om andere redenen moeilijk plaatsbare gezinnen. Barakken of noodwoningen, die hiervoor beschikking kunnen worden steld, zullen uiteraard dankbaar aanvaard worden. Als men weet, dat in Zuid-Holland 20.000 eva cué's zijn ondergebracht, verdeeld over 122 gemeenten, zal men be grijpen dat het coördineren van de sociale hulp die geboden wordt, heel wat werk aan de Stichting geeft. Voor het geval men haar adres wil weten: Laan Copes van Cattenburgh 46, Den Haag, tele foon 115656, 180502 en 180358. Men klopt er niet tevergeefs aan! (Ingezonden Mededeling) %\eper?gji Pseudo-arts krijgt een jaar met aftrek De Haagse arrondissements rechtbank heeft Donderdag morgen de laborant B. B. uit Lei den, conform de eis van de of ficier van Justitie, tot een jaar met aftrek veroordeeld. B. had zich als arts voorge daan en zo binnen weten te dringen in het laboratorium voor het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden. Bij zijn werkzaam heden in dit laboratorium had hij microscopen, lenzen en an dere laboratorium, utensilien weggenomen en verduisterd. Koningin ontving Am. journalisten In het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag ontving H.M. de Koningin Donderdag morgen de Amerikaanse journa list Roderick Mac Leish, die ons land bezoekt als lid van het co mité „The flood of dollars" dat opgericht door de zender W.L.A.W. van Boston-Radio, en dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor de slachtoffers van de watersnoodramp in Ne derland. De heer Mac Leish heeft hier te lande verscheidene noodhospitalen en hulpposten van het Nederlandse Rode Kruis bezocht en daarover reportages gebracht voor de radio in Amerika. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 17 Februari j.l. werden in ons land 127 ge vallen van roodvonk en 81 ge vallen van diphterie aangege ven. Er werden geen gevallen van kinderverlamming geregi streerd. MIDDENBRAND IN AMSTERDAM Donderdagavond omstreeks half" zeven is brand uitgebroken in het perceel Ringdijk 59 in Amsterdam-Oost. In het kleine huisje woonden drie gezinnen, het echtpaar Van 't Hoender- daal en een 16-jarige dochter, een getrouwde dochter met haar man en een baby van drie weken, en een getrouwde zoon met zijn vrouw en een baby van acht maanden. Dit laatste gezin bewoonde de bovenverdieping. De getrouwde zoon vertelde ons. dat zijn vrouw, nadat zij de oliekachel had aangestoken, even naar beneden was gegaan. Toen zij weer bovenkwam stond het vertrek in lichter laaie. Er bevonden zich toen zes personen in het huis, die zich in veiligheid konden stellen. De bovenverdieping brandde geheel uit. Het benedenhuis kreeg grote waterschade. De brandweer, die met groot ma teriaal naar dit oude gedeelte van Amsterdam was uitgerukt, was de brand spoedig met en kele stralen meester. Tegemoetkomingen met het oog op de industrialisatie De maatregelen, die naar het oordeel van de regering in het kader van de industrialisatiepolitiek op fiscaal gebied mogelijk worden geacht, zullen in een binnenkort bij de Staten-Generaal in te dienen belastingplan worden opgenomen. In beginsel zal elke wens op fiscaal gebied moeten worden beoordeeld in het licht van het gehele complex van belastingmaatregelen, die de regering zich voorstelt te nemen in het belang van de industrialisatie en met het oog op een tegemoetkoming in de voorgenomen verhoging van de huren. Dit deelt minister v. d. Kielt mede in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Financiën. Nu tussen het uitbrengen van het voorlopig verslag en het ver schijnen van de memorie van antwoord ons land is getroffen door een nationale ramp, die ook voor het budget nadelige gevol gen zal hebben, meent de mi nister niet te mogen nalaten er op te wijzen, dat ook ten aanzien van het voorgenomen „belasting plan" voor de regering nader be raad nodig is geworden. Een maatregel die de beschik bare budgetaire ruimte geheel of grotendeels inneemt, kan be zwaarlijk word enaanvaard. In dit licht moet ook een vrijstel- Drie militairen van de luchtmacht tot zes maanden veroordeeld De krijgsraad voor de lucht macht West heeft vanmorgen in een bijzondere zitting drie leden van het luchtmachtpersoneel een beroeps-korporaal en twee dienstplichtige militairen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van sjes maanden. De drie militai ren hebben Zaterdag j.l. op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten gestolen, die bestemd waren om te worden afgeworpen boven het rampge bied. De beroepskorporaal werd bovendien gedegradeerd tot de laagste soldatenrang en ontslagen uit de militaire dienst. De beschuldigden, waren de 21- jarige beroeps korporaal M. L. van B. uit Den Haag, de 20-jarige dienstplichtige soldaat H. A. F. S. uit Heeze en de 21-jarige dienstpl. soldaat W. ten N. uit Vriezen- veen. Korporaal van B. was Zaterdag in een hangar op het vliegveld Valkenburg belast met het gereed maken van een container, be stemd voor dropping boven het rampgebied. In de container moesten vier sloffen sigaretten met elk twintig pakjes sigaretten worden gepakt. Een van deze sloffen bleek door water te zijn aangetast, waardoor vier pakjes sigaretten onbruikbaar waren ge worden. B. heeft deze slof terzijde ge steld. Later heeft hij uit de slof twee pakjes sigaretten ontvreemd. De soldaten S. en Ten N., die hem toen assisteerden bij het inpak ken, stalen resp. acht en zes pak jes. De diefstal werd ontdekt door de sergeant van de week. Bij controle van de dekens op de slaapzalen ontdekte hij onder de kussens van de bedden van beide soldaten de pakjes sigaretten. De beschuldigden bekenden. Zij zeiden, dat zij een onbeperkte tijd dienst hadden gedaan en boven dien veel vlieguren hadden ge maakt. Zij waren verstoken ge bleven van sigaretten, vertelden zij. Er was slechts koffie ver strekt. De beschuldigden ontken den dat er die nacht ook soep be schikbaar was gesteld. Een lid van de krijgsraad merkte op, dat hij wel soep had ontvangen op het vliegveld. Voorts merkten de beschuldigden op,dat er geen af lossing was geweest. De auditeur-militair, maj. mr F. van der Dussen achtte het on juist, dat de militairen zich be roepen op de lange diensttijd. „Jullie zijn militair, het was een noodtoestand en het was dus plicht ook 's nachts door te wer ken." Hij achtte ieder van de ver dachten schuldig en eiste een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek. De sigaretten dienden aan de staat te worden terugge geven. De verdediger van de verdach ten mr Zwart noemde het feit geen diefstal, doch verduistering. De militairen waren toen zij het misdrijf pleegden, moe en suf door het lange werk. Op dat mo ment hebben zij de consequenties van het misdrijf niet overzien. Na raadkamer werden Van B., S en Ten N. schuldig bevonden aan diefstal bij gelegenheid van watersnood «n veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Maastricht ziet Duitse televisie De uitzending van de Duitse televisiezender Langenberg wordt sedert Woensdag zonder storing ontvangen in Maastricht. Het beeld is zelfs aanzienlijk duidelij ker dan van de zender Eindhoven. Met een der eerste ontvangtoe stellen, die door Philips werden omgebouwd, zijn proeven geno men in chalet „Bergrust'' op de St. Pietersberg. De televisiezender Langenberg zendt iedere avond van acht tot tién uur uit ling van primaire dividenden worden bezien. Een vrijstelling van een pri mair dividend ter grootte van maximaal 4, 5 en 6 van het fiscale bedrijfsvermogen zou voor 's rijks schatkist, zeer glo baal geschat, een verlies aan middelen betekenen van resp. 200, 250 en 290 millioen gulden. Met betrekking tot mogelijke fiscale tegemoetkomingen van overheidswege te verlenen aan ondernemers in het belang van de industrialisatie is de minister van mening, dat bij een selectie daarvan met een algemeen eco nomisch doel bij voorrang in aanmerking komen die belasting maatregelen, die een zo groot mogelijk gunstig effect op de uitbreiding van het materiële productiepotentieel beloven en tevens verhoudingsgewijs een zo klein mogelijke inbreuk op een sociaal rechtvaardige verdeling van lasten maken. VEREENVOUDIGING De voorontwerpen voor een algemene wet inzake de directe belastingen en voor nieuwe wet ten op de inkomsten- en de ver mogensbelasting naderen hun voltooiing. Met bekwame spoed wordt thans gearbeid aan voor ontwerpen voor nieuwe wetten op de loonbelasting en de ven nootschapsbelasting. De met deze deze taak belaste vereenvoudi gingscommissie hoopt omstreeks de jaarwisseling met haar veel omvattende arbeid gereed te zijn. Bij deze stand van zaken valt thans bezwaarlijk te voorspellen of het de regering mogelijk zal zijn de herzieningsvoorstellen nog in het zittingsjaar 1953-1954 of eerst in het daarop volgende zittingsjaar bij de Staten-Gene raal aanhangig te maken. SCHOOLGELDEN Wat betreft de in het voor lopig verslag gesuggereerde her ziening van de inkomstenbelas ting ten aanzien van de kosten voor studie van kinderen, meent de minister dat tegen het toe staan van het aftrekken van de kosten voor studerende kinde ren ten laste van het inkomen verschillende bezwaren bestaan. De minister verwacht evenwel in de komende belastingvoorstel len een verlaging van de school gelden voor voortgezet onder wijs te kunnen opnemen en be studeert tevens de mogelijkheid daarin ook een verdere voorzie ning te treffen met het oog op studerende kinderen in het kader van de wetgeving inzake de in komstenbelasting. Dat studenten met een laag inkomen uit een studiebeurs in de inkomstenbe lasting worden betrokken acht hij een vraagstuk, dat niet op zichzelf kan worden beschouwd, doch zal moeten worden gezien als een facet van de me'er alge mene vraag of en in hoeverre aan de voet van het tarief van de inkomstenbelasting en loon belasting enige verlichting kan worden aangebracht. In vijl minuten, deWERELS UIT t 7 OLGENS de rekenkamer 1/ van de Japanse regering zijn in 1952 ruim drie mil liard jen van de Japanse open bare middelen verduisterd. Er waren 72 gevallen van verduis tering en 1126 gevallen van kleine onregelmatigheden. Volgens het blad van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij „Rude Pravo" zal op de Letnaheuvel te Praag een standbeeld van Stalin van der tig meter worden gebouwd. Het beeld zal voor de 75e verjaardag van Stalin voltooid moeten zijn. Door de zware zeeën is Woensdagavond een levende walvis van ongeveer vier ton in de omgeving van de Italiaanse stad Salerno op de kust gewor pen. Sedert 15 Januari zijn 23 mensen opgesloten in de Ameri kaanse duikboot „Haddock". Het geldt hier een proef om de grens van het menselijke uit houdingsvermogen te bepalen, met het oog op het gebruik in de toekomst van „atoomduikboten". Vooraanstaande Amerikaanse atoomgeleerde zijn begonnen met de voorbereidingen tot een bouw van een atoomoven, die vele malen krachtiger zal zijn dan de bestaande installaties, al dus een mededeling van func tionarissen van het laborato rium te Brookhaven (New York). De Franse staatssecretaris voor Schone Kunsten, André Cornu, heeft bekend gemaakt, dat te Parijs een aparte internationale artistenwijk zal worden ge bouwd, waar kunstenaars, die in de hoofdstad een opleiding vol gen, kunnen leven en werken. Een voormalige commandant van een Duits concentratiekamp te Biesengen in Württemberg, Pauli, is door een Zwitsers hof te Bazel tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van oorlogsmis daden. Pauli, die zowel de Duitse als de Zwitserse natio- nalitei heeft., vluchtte aan het einde van de oorlog naar Zwit serland. Het aantal griepgevallen met dodelijke afloop in Beieren be draagt 301. In München alleen al stierven 115 personen. De Amerikaanse Hoge Com missaris in West-Duitsland, Co- nant, heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse regering 300.000 dollar beschikbaar heeft gesteld voor de vluchtelingen uit de Sowj et-zone. Naar vernomen wordt, zullen 18.000 militairen deelnemen aan de atoomproeven in Nevada (V.S.), die de volgende maand worden gehouden. Er zal ook met atoomartillerie worden ge schoten. EN THUIS j-iANK zij de Nederlandse J centrale vereniging voor gebrekkigenzorg beschikt het Rijksmuseum te Amsterdam thans over een kleine invaliden- wagen, welke het hen, die moei lijk ter been zijn, mogelijk maakt een bezoek te brengen aan het museum. Zij, die in de noodgebieden of in de randgebieden zwervende dieren aantreffen, of évacué's, die hun huisdieren voorlopig niet bij zich kunnen houden, worden verzocht zich in ver binding te stellen met: Stich ting AMIVEDI, Antonie Duyck- straat 6, Den Haag; tel. K 1700 no. 556137. Op 18 Februari a.s. zullen te 's Gravenhage handelsbespre kingen worden geopend tussen een Nederlandse en een Zweedse delegatie over het goederenver keer voor de nieuwe accoord- periode van 1 Maart 1953 tot en met 28 Februari 1954. De Nederlandse torpedoboot- jager „Piet Hein", op terugreis uit Korea, is Donderdagochtend de haven van Athene binnen gelopen. De gezagvoerder heeft een bezoek gebracht aan de Griekse minister van landsver dediging en aan de chef van de marinestaf. Het schip zet na twee of drie dagen de reis naar Nederland voort. Omstreeks acht uur Woens dagavond heeft, naar de gedu peerde bij de recherche heeft aangegeven, een onbekende man, die haar op zijn fiets voorbij reed, een 57-jarige Amsterdamse vrouw de tas, die zij aan de lin kerarm droeg, ontrukt. Zij liep in de Koningslaan dichtbij het Vondelpark. Door de schok viel de vrouw op de grond. De tas, waarin zich oa. .een portefeuille met 45 en een portemonnaie met ongeveer 15 bevond, slip te van haar arm, waarna de wielrijder er zich snel mee ver wijderde. Tot mede-directeur van het Staatsdrukkerij- en uitgeverijbe drijf is benoemd de heer Th. H. Oltheten, tot dusver adjunct.- directeur van dit bedrijf. De di rectie zal derhalve van nu af aan worden gevoerd door de heren P. Knuttel en Th. H. Oltheten. Op de straatweg te Hilliger3- berg (Rotterdam) is Donderdag avond ter hoogte van de Berg- lustlaan de 45-jarigfe chemigraaf P. H. van Krimpen uit Hilli- gersberg tijdens de gladheid met zijn bromfiets by het afslaan door een auto geraakt. Hij viel en kwam onder een vee-auto terecht, die uit tegenovergestelde richting kwam. Hij werd twin tig meter meegesleurd. Met zware verwondingen werd hij in het ziekenhuis Bergweg opge nomen, waar hij na aankomst is overleden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 30