Advocaat: „Wel een schoffie, maar geen puinplunderaar" L. Z. de Jong, 40 jaar bij Willems-Simons, hartelijk gehuldigd Nu heb ik 'm gevonden l Heerlijke se Virginia. Tittig en toch Engelsi ST^TE Express iov°°QCt. 777 KUNST EN LETTEREN Ook de Moerwijk heeft nu een Chr. Geref. kerk TMM *1 NIEUWE HAAGSCHE COURANT VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Haagse jongen voor Rotterdamse rechtbank OHiciei van Justitie eiste een jaar met onmiddellijke gevangenneming (Van een onzer verslaggevers) ,,'n Plunderaar", zei de officier van Justitie, ,,'n Haags schoffie, dat heel veel achter de rug heeft, maar naar mijn besliste mening geen puinplunde raar is", zei de raadsman. De jongen, om wie het draaide, zat rustig in de verdachtenbank. Hij was de eerste, die voor de Rotterdamse Rechtbank te recht stond wegens diefstal tijdens de watersnood. De eis luidde één jaar met het bevel tot onmiddellijke gevangenneming. In de eerste plaats zou verdachte, de 18-jarige grondwerker J. J. van der L. uit Rijswijk, 2 pakken koffie uit de Rode Kruispost te Abbenbroek hebben weg genomen. Hij zou voor de werkers aan de dijk deze koffie hebben weggenomen en toen de leidster van de cantine om de koffie vroeg, had hij deze dan ook grif gegeven. Vervolgens zou hij 2 dagen er na. op 5 Februari, te Zuidland op een daar staande fiets zijn gesprongen. Aan de dijk dreven goederen aan, om. eer naaibox, een theemuts en een theepot Verdachte had die op de fiets geladen „om ze naar een nog droogstaand huis te brengen", zei hij. „De spullen waren nieuw en ik vond het zonde, dat ze in het water lagen", Voor hij evenwel het huis had bereiKt, was hij aangehouden. Tenslotte was hij op dezelfde dag te Spijkenisse in een andermans auto ge stapt. Voor hij en enkele andere arbei- Verrassend goed spel in „De zoon van Berkenhof" Opvoering in Padro ten bate van Nat. Rampenfonds (Van een onzer verslaggevers) De Chr. gem. zangvereniging „Volhar ding leidt tot het doel" had gisteren in Padro een toneelavond, waarvan de ba ten ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Het spel, dat opgevoerd werd, ..De Zoon van Berkenhof", behan delde de vete tussen twee boerenfami lies. wier akkers aan elkaar grenzen. Bovendien heeft de dochter van de ene boer nog een verhouding met de zoon van de andere. Onder regie van de heer T. Moerman werd verrassend goed spel geleverd. De heer D. Taal gaf een rake vertolking van Oosting, de boer van „Welgelegen", die alleen maar met geld rekent en zijn vrouw en dochter opzij schuift. Ook mej. A. Hofland als Ali. de dochter, speelde haar rol uitstekend. Voorts viel goed spel te zien van de heer L. Teske als de boer van Berkenhof en Knelis, de knecht (dubbelrol). Mej. D. de Jong vertolkte haar rol als de boerin op „Welgelegen" op uiterst gevoelige wijze. Voor de aanvang van het toneelstuk werden er door de aanwezigen enkele vaderlandse liederen gezongen onder leiding van Bernard Verboom. Rie Ver boom begeleidde op de piano. Weldra aanbesteding Grotius lyceum Aan de dienst van Gemeentewerken is opdracht verstrekt tot voorbereiding van de aanbesteding van het Grotius- Lyceum aan de Klaverstraat. Verwacht wordt, dat de aanbesteding over een maand zal kunnen worden gehouden. Het ontwerp is van een architect der gemeente. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: C. Scharis-Geerlings, z.; G van der Net-van Rookhuijzen, d.; J. C. Tamerus-Gravendeel, d.; S. A. van den Berg-de Jong, z.; P. M. J. Bergenhene- gouwen-Boek, z.; G. J. M. Moes-Heeremans, z.; A. van Rossum-Manschot, d.; G. Wes- terhof-Boulus, d.; G. Kalhorn-de Vries, z.; P. Langeveld-Gardlen, z.; M. H, R. Nle- boer-Metjer, d.; J. Manse-Minderhoud, d.; C. J. Bal-de Jong, d.; G. D. Oudendijk- Maas, z.; A. P. M. van der Lans-van Ru- mund, d.; J. P. V. van Kessel-te Riet, d.; W. A. J. Kerkhof-Beeuwkes, z.; K. Weer gang-ten Hoeve, d.: H. van Kampen-de Brey, z.: H. A. Verbruggen-van der Plas, z.; F. E. Brunings-JUeh, z.A. M. Th. Nijman-Cohen, z.; H. F. Seitzinger-Kouwen- hoven, z.; A. J. Boogaard-Langezaal, z.; C. A. Verhagen-Relndersma, d,; A. L. Vlnk-Franzen, d.; F. Kleijheeg-Geiger, z.; E. Vink-Hus, d.; G. van Dijk-Verboon, d.; J. G. Zouten bier-van der Schrler, d.; C. J. Pronk-Bouwens, d.; A. J. van den Ouden- Schults, d. OVERLEDEN: J. E. Hahn, vrouw van D. E. D. Neyndorff, 58 j,; J. C. M. A. Westgeest, ongehuwde vrouw, 56 J.; C. M. A. F. van Oostée Bisschop, ongehuwde vrouw, 61 J.; N. J. P. Goesdorp, man. ge huwd geweest met J. M. E. Ros, 61 j.; F. Jager, vrouw, gehuwd geweest met B. J. Keijmel, 80 j.; P. Kranse, vrouw, gehuwd geweest met L van Eek, 86 A. W. de Haan, man van F. Buschman, 45 J.: J. B. Caron, man, gehuwd geweest met M. F. Tap, S3 j.; E. Wijchardt, vrouw, gehuwd geweest met J. W. Huljsmans, 70 j.; E. C. Derksen, vrouw, gehuwd ge weest met H. F. W. Perizonius. 85 J.: M. Dorst, man van G. Koomen, 71 j.: G. C. Lootje, vrouw van A. Demenlnt, 32 J.; J. W. Jacobs, man van F, J. Reusen, 59 J.; J. M. Flnkelnberg, man van J. M. de Ridder, 56 J. dprs konden wegrijden naar Zuidland om te gaan werken, was de eigenaar op gedoken. De officier merkte op, dat deze spoed zaak niet zo was doorgedacht als andere zaken, die voorkomen. De processen- verbaal waren opgemaakt door politie mensen. die dagenlang niet uit de kleren zijn geweest en zeer vermoeid waren. Toch meen ik gevallen als deze voor de Rechtbank te moeten brengen, daar de Politierechter slechts zes maanden kan geven", aldus de officier. Hij meende, dat de feiten vast stonden en eiste een iaar gevangenisstraf met bevel tot on middellijke gevangenneming. De raadsman, mr R, J. Blaauw, zei de overtuiging te hebben dat zijn jeugdige cliënt onschuldig is. „Puinplunderaars verdienen hoge straffen, deze jongeman behoort echter niet tot deze zeer laag hartige categorie". Zo hij had willen stelen had hij wel iets anders uitgezocht dan een naaibox en een theepot. Ten slotte vertelde hij. dat zijn cliënt 4 jaren in een inrichting is opgevoed. ..Het is een schoffie uit de Haagse onderwereld, dat een moeilijke tijd achter de rug heeft. Ik weet. dat er een voorbeeld gesteld moet worden, maar dan niet met deze jongen", aldus de raadsman. Drieling uit Stuwstraat wordt 5 jaar „Ze eten als raven" (Van een onzer verslaggevers.) Eens in het jaar. zo tegen 20 Februari, brengen we een bezoek aan de familie De Raad, Stuwstraat 265. om een te kij ken wat er van de drieling Jopie, Mimi en Keesje geworden is. De 20ste Februari is namelijk hun geboortedag en volgen de week Vrijdag vieren de drie De Raad jes dus hun vijfde verjaardag. „Hoe zijn ze geweest, dit jaar", vragen we de moe der. Nu. die is wa'. blij, dat de drie bengels nu naar het kleine schooltje in de Spil- straat gaan. Daar zitten de drie kleuters aan één tafeltje. „Je kunt ze niet beter straffen dan ze van school te houden", vertel*, ze. Jopie. Mimi en Keesje zijn overigens wel erg aan elkaar gehecht: als de één ziek is wil de ander ook niet gezond blijven. Het is altijd, samen uit samen thuis. Ze gaan in meer dingen ge lijk op, ook in lichaamsgewicht. Hoewel verschillend in lengte wegen ze alle drie 16 kilo. Jopie is de grootste, en de stilste. Zij is he; ook. die moeder graag een handje helpt, bij de afwas en zo. Eten doen ze als raven, alle drie. Het liefst pap, „pudding" zeggen ze. Het is jammer, dat vader De Raad zijn draai niet kan vinden, thans is hij wederom zonder werk. Het moet dus een bescheiden ver- jaarsfeestje worden, volgende week Vrij dag. Maar vieren zullen ze het. En als het even kan, moet er op het schooltje getracteerd worden. Want dan zingen de klassegenootjes immers driemaal „Lang zullen ze leven"? En die belevenis wil len Jopie, Mimi en Keesje niet missen. Man, die vrouw tegen buik trapte, houdt een maand Het Haags ge-eohtfhof legde opnieuw •n maand gevangenisstraf op asm de 41-jard.ge loswebkman J. J. O. te Wasse naar. diie de 22-jarige vrouw A. M. G. G.B. aldaar tegen de builk had,1 ge- traipt, waardoor de levenkaipsels besoha- diigkd' werden. Hef ging om een schuld v«ni ƒ2,65, die de vrouw kwam innen. Dr Roscam Abbing over „Christen en alcohol" (Van een onzer verslaggevers.) Voor de afdehng-Scheveningen van de Nationale Chr. Geheelonthouders Ver hield dr P. J. Roscam Abbing gister avond in het C.J.M.V.-gebouw aan de Keizerstraat een lezing In een glashelder betoog belichtte de Scheveningse predikant eerst de eigen schappen van de sterke drank. De Bijbel spreekt zich over het algemeen beslist niet tegen de alcohol uit: het drinken van wijn luidt soms zelfs heilige phasen in het Nieuwe Testament in. De oorzaak van deze Bijbelse „vrijheid" zoekt dr Roscam Abbing in het feit. dat men in vroeger tijden geen gedestilleerd kende De drank, die men in het Nieuwe Testa ment als water drinkt, was vrij onschul dig. Wat is nu de houding van de Gemeente tegenover het alcoholgebruik? Hierover, het belangwekkendst gedeelte van zijn causerie, heeft dr Roscam Abbing gron dig nagedacht. Hii verdeelde zijn „hou dingschema" in vijf punten: 1. De red ding van de slachtoffers van de alcohol, een punt, dat niet-Ghristelijke geheel onthouders helaas te zeer verwaarlozen: 2. Verbetering van de 9lechte toestanden. de sociale zorg; 3. Bestrijding van dc psychische oorzaken van het alcohol misbruik. Vele gevallen hebben zielscon flicten tot achtergrond Hier ligt een taak voor de EvangeList; 4. Voorlichting m.b.t. het gevaar van de alcohol en 5. De eigen houding van de Christen. Het geheeionthouderszangkoor „De Blaauwe Sanghers", onder leiding van de heer T. Groen, verleende aan deze avond, waarvoor helaas slechts weinig Doodt de bisamrat (platte staart) Vooral in de noodgebieden fataal voor de dijken Als gevolg van de watersnood wordt ernstig rekening gehouden met sterke uitbreiding van bisamrattèn ln Noordelijke richting. Deze dieren leveren gevaren op voor dijken door wroeten in de grond. Vooral in het overstroomde gebied zal hun aanwezigheid gemakkelijk te con stateren zijn, daar de diéren de liogè delèn van dijken opzoeken of hun toe vlucht in bomen of takkebossen vinden. De Plantenziektenkundige Dienst ver zoekt dringend, in het door watersnood geteisterde gebied op dit dier te letten. Het is een grote donkerbruine rat die van neuBpunt tot staartpunt ongeveer' 65 cm lang kan worden. Het typische kenmerk is de zijdelings afgeplatte staart. Alle andere ratten hebben rol ronde staarten. Voor iedere gedode muskusrat wordt een premie van vijf gulden beschikbaar gesteld. Bezwaren van Nootdorp tegen Ypenburg Irv Nootdorp is een riliegvoldcomtmissie in het teven geroepen, met als voorzit ter dte burgemeester, de heer Schol-viinok, welke commissie de belangen zaft behar tigen vein de boeren, dire 'getroffen wor den door de uitbreiding van het vlieg veld Ypenibung. De nieuwe startbaan van dit Vliegveld zal ml, grotendeels door Nootdorp werden aangelegd, waardoor vete boeren hun landerijen kwijtraken. Voorts zs<] die commissie ais verbindings- orgaan fungeren tussen Rijk en getrof fenen. Morgen- en Zondagavond Jeugdrally's De Jonge Kerkers van wijk I roepen alle jongelui morgenavond op voor een byzondere bijeenkomst in de blauwe zalen der Zuiderkerk. Falckstraat 1. De heer G. Nieuwenhuijsen zal spreken over: Gods water over onze akkers De Jeugdkerkers' van wijk 25 beleggen eenzelfde samenkomst in De Ranck, Es- camplaan 67. Zondagavond, waar de heer G. Nieuwenhuijsen zal spreken over: De „kwestie" van God Boom viel op een huis Takel schoot los in de Van Soute- landelaan Toen arbeiders gisteren op de Van Soutelandelaan bezig waren een boom te vellen, brak het touw van een takel. De boom viel daardoor de verkeerde kant uit en kwam op een huis terecht. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van het huis werden een dakkapel en een groot aantal dakpannen vernield. Ook was er veel glasschade. De heer L. Z. de Jong, die zijn loopbaan bij de Willems-Simons Bakkerijen begon als leerling-bakker, heeft het in zijn veertig dienstjaren tot controleur gebracht. Gisteren werd hij daarom in het zonnetje gezet. De heer G. Simons, (rechts), een der directeuren van de firma, overhandigt de jubilaris hier een rokertje. De heer De Jong draagt op zijn revers de eremedaille, die hem zo juist opgespeld is. Links: Karei de Jong, een zoon van de jubilaris, mevrouw De Jong en geheel rechts een schoondochter. Contioleui, die als leeiling-bakkei begon, met zilver onderscheiden Buitenlandse deelneming met de waterramp Namens gemeente en bevolking van Locco (Italië) is door de Sindaco dier stad per telegram aan burgemeester Schokking van Den Haag uitdrukking gegeven aan medeleven en sympathie in verband met de ramp, die ons land en volk heeft getroffen. De premier Echevin, president du Syndicat d'Initiative uit Profondeville (België) heeft mede namens zijn echt genote per brief blijk van medeleven gegeven Verder werden brieven ontvan gen van de leraren en leerlingen van de Scuole Elementari te Borgoticini (Italië) en van de rector van de Universiteit te Lausanne, die getuigden van deelneming en medeleven. Maandag zal het span nen voor de „Carthage' restaurant zorgt voor verschillende spe- Kapitein houdt wel van Nederland, GEMEENTE t>-GCAVENMAG£ I officieel Jj nieuws GEMEENTELIJKE EVACUATIEDIENST De werkzaamheden van de Gemeente lijke Evaouatiedienet zulten m.i.v. Maan dag 16 Februari 1953 als volgt worden verdeeld over de onderstaande bureaux: Registratie zal geschieden door de Afd. B.V.B. der Gem. Seoretarie, Goudenre genstraat 36. De kantoren zijn geopend van 8.3014 u., des Zaterdags van 8.30—11.45 (tel. 394900). Voor aanvragen voor huisvesting, kle ding, ligging en dekking dient men zich te vervoegen bij de Gem. Dienst voor Soc. Belangen, Prinsegracht 25, tussen 8.3015 uur. des Zaterdags van 8.3012 uur (tel. 180090). Evacuatievergoedingen en zakgelden wor den geregeld door de Gem. Dienst voor Soc. Belangen, afd. Evacuatie, Bureau Nassau Zuilensteinstraat 12 (tel. 777880). Kantooruren: 8.3015 uur; Zaterdags 8.30—12 uur. In verband met het bovenstaande zivllen de bureaux van de Gem. Evacuatfedienst aan het Burg. de Monchyplein 9 Zaterdag 14 Februari 1953 te 12.30 uur worden op geheven. De heer L. Z. de Jong, controleur bij Willems-Simons bakkerijen N.V., vierde gistermiddag in de grote cantine aan de Bilderdijkstraat zün 40-jarig jubileum. De heren G Simons en C van Helden gaven als directeuren van hun grote waardering voor werk en persoon van de jubilaris blijk. Beiden verrasten hem met een kist sigaren en een geschenk onder couvert. De heer De Jong, die tevoren op het stadhuis was ontboden, ontving namens de directie ook de zilveren draagmedaille van de orde van Oranje-Nassau. De heer J. Wingelaar voerde namens de Alg. Bond van Voe dings- en Genotmiddelen het woord. Hij kwam. behalve met een kistje sigaren, ook met een worst aandragen, oud ge bruik bij deze Bond, De heer J. Jansen sprak namens de Vertrouwenscommissie T lilt Irnl Polrrmnrrirr worH ien het Personeelsfonds. Hij bood een r eiamoma wera pleclrisch scheerapparaat. een boek en {0j* aarde besteld sigaren aan. De directe chef van de jubi laris, de heer D. Meinders, overhandigde Acht Indonesische militairen droegende legpenning met het bijbehorende gistermiddag op Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot van dokter E. Pelamonia, in leven luitenant-kolonel bij de Legergezondheidsdienst van de repu bliek Indonesia naar zijn laatste rust plaats. Tevoren was er in de aula begraafplaats een samenkomst gehouden, waarin de wnd. Hoge Commissaris, Soesa n to Tirtoprodjo, enkele woorden van deelneming sprak en de nagedachte nis van de heer Pelamonia eerde. Ook de militaire attaché van Indonesië in Neder land, luitenant-kolonel Harjono, hield hier een korte toespraak Ds G. van Haa- >cn. predikant van de Indische gerepa- trieerden in Den Haag, las in twee talen Jesaja 55. waar de troostwoorden staan: .Want Mijn gedachten zijn niet Uw ge dachten en Uw wegen zijn niet Mijne wegen, spreekt de Heere. Want gelijk de hemelen hoger zijn dan de aarde, alzo cijn Mijne wegen hoger dan uwe wegen en mijne gedachten dan Uw gedachten". Ds Van Haasen herinnerde er aan, dat luitenant-kolonel Pelamonia voor zijn sterven de troost en eeuwige zekerheid had geput uit het Woord van God en dat hij, die zelfs in zijn grootste lijden nog ;en glimlach tevoorschijn kon brengen, nu rust heeft gevonden voor God. Na de toespraak van de predikant speelde het jrgel: „Veilig in Jezus' armen". Achter de baar, die gedekt werd door de rood witte vlag van Indonesië, volgden vele Indonesische officieren, vrienden en be kenden van de overledene. diploma van de Ned. Ver. van Werkge vers in het Bakkersbedrijf Als laatste voerde de heer J. Sirag, oud-collega, het woord. Na het dankwoord van de heer De Jong. die zei op zoveel hulde en be langstelling niet gerekend te hebben, bleef het gezelschap nog geruime tijd in geanimeerde stemming bijeen, Th. H. Oltheten mede-direc teur Staatsdrukkerij Tot mede-directeur van het Staatsdruk kerij- en Uitgeverij-bedrijf is benoemd de heer Th. H. Oltheten. tot dusver adjunct directeur van dit bedrijf. De directie zal derhalve van nu af aan gevoerd worden door de heren P. Knuttel en Th. H. Oltheten. Begrafenis A. Lindenburg In alle eenvoud is gistermiddag op de Alg. Begraafplaats aan de Kleiweg te Rijswijk het stoffelijk overschot van de heer A. Lindenburg, directeur van de fa M. Lindenburg, v/h Frijlink v. Putten, ter aarde besteld. Ds J. W. Verhey, die tevoren een rouwdienst aan huis leidde, iprak in de aula nog een enkel woord van troost. De heer F. Balhuizen, direc teur Ned. Binnenvaartbureau, sprak na mens de collega's in het beurtvaart- bedrijf een woord ter nagedachtenis. Voor het uitdragen van de baar zongen allen Psalm 103: ..Loof Hem. die U al wat ?(j hebt misdreven, hoeveel het zij, ge nadig wil vergeven". Aan de groeve Voor het Rampenfonds Zaterdagavond wordt in het Opvang centrum Bella Vista. Van Stolkweg 16 te Scheveningen, ten bate van het Natio naal Rampenfonds een zg. Oosterse bazar gehouden. De gerepatrieerden uit Ir.donsië heb ben alles in het werk gesteld om zoveel mogelijk te verzamelen om hun landge noten te helpen. Er zal o.a. ook een verloting zijn van apart Indisch handwerk, terwijl zelfs eigen souvenirs uit Indonesië ter beschik king worden gesteld. Een klein Indisch ci'alité's De heer A. van de Kooij 25 jaar bij het Gasbedrijf De heer A. van de Kooy, Gooilaan 27, voorman van de metermakers bij het Gasbedrijf, vierde vanmorgen zijn 25- jarig dienstjubileum. Hij werd eerst door de hoofdingenieur, de heer D. A. de Groot, ontvangen en kreeg een oorkonde en een gratificatie. De heer C. Stelt Sprak hem als chef van de afdeling meterwerkplaats toe. Namens de collega's overhandigde de heer M. L. v. d. Lucht, voorman van de ijkkamer een fraaie vulpen. Een kus voor 11.000 Deense kronen Toen de Ned. gezant in Dene marken. George Paul Luden, de populaire actrice Lily Broberg de zer dagen in de grote zaal van de Kopenhaagse radiostudio ontmoet te. rende hij op haar af, omhelsde haar en gaf haar een kus op het voorhoofd. „Die is voor de 11.000 kronen, die U mijn land dezer da gen geschonken hebt", zei hij. Lily Broberg is nl. onlangs in de thea ters van Kopenhagen geld gaan inzamelen voor de slachtoffers in Nederland. (Advertentie) Onbekende foto's van Paul Kruger De archivaris van de Zuidafrikaanse ambasade in Den Haag, dr W. J. de Koek, heeft enkele nog nimmer gepubli ceerde en nog onbekende foto's gekregen uit de laatste levensjaren van Paul Kruger, in leven president van Trans vaal. De foto's werden ter inzage afge staan door mevrouw A. H. J. Happee, één der verzorgsters van Oom Paul. Dr de Koek maakte er foto-copieën van en stuurde ze op aan de Zuidafrikaanse archiefcommissie in Kaapstad. maar niet van Scheveningen... De Franse ambassadeur, de heer Jean- Paul Gamier, heeft enige Franse offi cieren van de genie, die met hun troepen hier het water helpen keren, enige Nederlandse verbindingsofficieren bij de Franse genie-troepen en een een aantal leden van de bemanning van de „Car thage", het Franse vrachtschip dat voor Scheveningen strandde, ontvangen. Daar bij was ook de Franse consul in Rotter dam aanwezig. De Franse genie-troepen wachten de springvloed van Maandag nog af. De kapitein van de „Carthage" hoopt inmiddels van dit hoge water ge bruik te maken om het ruime sop te kiezen. „Houdt U niet van Nederland?", zo werd hem gevraagd. „Wel van Neder land, maar niet van Scheveningen' het antwoord. Ondertussen heeft hij goede hoop volgende week weer op zee te zijn, al zal het wel spannen. Morgenavond voert de toneelafde ling van de wijkvereniging Spoorwijks Belangen in hotel Leeuwendaal te Rijs wijk het blijspel „Robbedoes" op. Het 'batig saldo is voor het Rampenfonds. Onder auspiciën van de Ned. sectie der Oostenrijkse Alpenvereniging zal ds G. W. Gunz uit Tisis (Oostenrijk) Zater dagmiddag in Pulchri een lezing houden over bergbeklimming in Oostenrijk. De 52-jarige wielrijder J. N. van de Loosdoiinseweg is gistermiddag op het Framkeneteg aangereden door een sprak de predikant de Apostolische Ge- personena-uto N kwam omvoorzichtiig j loofsbelijdenis uit en bad het „Onze uit een uitrit gefietst. Hij is met een Vader". Onder de belangstellenden waren hoofdwond naar het Westeinde vervoerd. I vele zakenrelaties van de overledene. Ferd'nand doet het lievez zeil Blijde samenkomst in de Mirtekeik aan Vieiheemskindezenstiaat Heilige Geest tot opzieners gesteld heeft, om de gemeente Gods te weiden, welke Hy verkregen heeft door Zijn bloed." Ds M. W. Nieuwenhuijze, die na hem het woord voerde herinnerde er aan, dat de Chr. Geref. kerk in 1892 met één kerk in Den Haag begon en dat dit nu de vijfde is. die geïnstitueerd mag worden. De gemeente van Den Haag-Centrum, die in zekere zin toch de moedergemeente is en die verschillende leden aan de jonge gemeente zal moeten afstaan, verheugt zich in deze bloei. Ds Nieuwenhuijze hoopte, dat de gemeente al haar ver trouwen mag stellen in Hem, die de overste Herder is en die wandelt temid den der gouden kandelaren. Ds G. H. Polman, Chr. Geref. predikant van Den Haag-Oost, vertelde, dat zijn gemeente 13 pet van haar leden zal moeten offeren aan die van Zuid, doch dat zijn gemeente dit doet In de overtuiging, dat de ge schiedenis van de kerk door de Koning der Kerk zelf wordt geschreven. Vooral voor de Wateringers uit zijn gemeente is dit een vreugdevolle dag, omdat zij nu hun lang gekoesterde wens, nog eens een plaats van samenkomst te krijgen, die wat dichter bij huis ligt, in vervul ling zien gaan. Prof. L. H. van der Mei den van Apeldoorn, die vroeger predi kant was van Den Haag-Centrum haalde nog enkele herinneringen op en gewaag de van zijn grote dankbaarheid, nu hij op de leeftijd der sterken gekomen, deze ure nog mag beleven. Namens de classis sprak ds N. Brandsma van Leiden een kort woord, waarin hij de wens uitte, dat er van de nieuwe gemeente veel activiteit mag uitgaan.. De samenkomst werd gesloten met hét staande zingen van Psalm 138 3. De Chr. Geref. kerk van Zuid komt 's Zondags samen in de school aan de Roemer Visscherstraat. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag heeft er gisteren een vijfde Chr. Geref. gemeente bjjgekregen door de instituerlng van de Chr. Geref. kerk van Den Haag-Zuid. In de Mirtekerk aan de Vierheemskinderenstraat kwamen de leden van de nieuwe gemeente samen met vele genodigden, o.w. wij opmerk ten vertegenwoordigers van de andere Chr. Geref. kerken in Den Haag en Scheveningen, ds R. Kooistra, Geref. predikant in Den Haag-Moerwijk, wet houder mr J. van Aartsen namens het gemeentebestuur en afgevaardigden van wijkgemeente 23 der Ned. Herv. kerk. Ds L. S. den Boer van 's-Gravenhage- West leidde deze samenkomst en hield zelf eerst een predikatie, waarna hij de ambtsdragers van de nieuwe gemeente bevestigde. Hij leidde de ouderlingen tot hun taak in met een bemoedigend en instruerend woord over Handelingen 2028 „Zo hebt dan acht op uzelven en op de hele kudde, over dewelke U de P. I 8. Bet ft CetWAhofw Kunstenaars werken voor Rampenfonds Tentoonstelling komt ook in Den Haag (Van onze A'damse correspondent). Burgemeester d'Ailly heeft gistermid dag een tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerken en andere kunstuitin gen in het Stedelijk Museum te Amster dam geopend. Deze expositie, die hier 14 dagen zal duren, wordt vervolgens gear rangeerd te Rotterdam. Den Haag, Eind hoven en andere steden. Zij is bijeenge bracht op initiatief van de Ned. Federatie van Beroepsverenigingen van Kunste naars. Toen men in het Sted. Museum de laatste hand legde aan de tentoonstelling waren reeds 650 kunstvoorwerpen inge zonden. Op de Dam is een gebouwtje getim merd waar een paar beeldhouwwerken staan en verder door een „thermometer" de stand van de kunstenaarsactie wordt aangegeven. Aan de tentoonstelling is een ..nationale loterij" verbonden van 200.000 loten, die voor een gulden per stuk wor den verkocht. Deze loterij heeft betrek king op de geëxposeerde kunstvoorwer pen. Entrée's en loten komen ten bate van het Rampenfonds. Een initiatief van andere aard is de uitgave van een beeldstrook. een indruk gevend van de omvang van de ramp, door de Stichting Centraal Projectie-Instituut. Deze beeldstrook bestaat uit 52 foto's ge nomen van uit vliegtuigen van ae KLM. Zij kost 5.met inbegrip van tekst boekje en ïis te verkrijgen door storting op het gironummer der Stichting 517720. Ook de opbrengst van deze actie komt geheel ten goede van het Nationaal Ram penfonds. Henk Badings schrijft een Psalm-symphonie De Ned. Radio Unie heeft ten behoeve van het Holland Festival 1953 Henk dings opdracht gegeven voor een Psalm- symphonie voor orkest en koor. In dit werk zullen de Psalmen 88, 70, 67 en 150 vervat zijn. De tijdsduur van de sympho nic bedraagt circa 30 minuten en de or kestbezetting is zodanig, dat later ook de kleinere stedelijke orkesten het werk binnen hun normale omvang zullen kun nen uitvoeren. Met 8 Ned. componisten voert de N.R.U. onderhandelingen om ge zamenlijk op een Nederlands thema acht 'ariaties te componeren, eveneens ter uitvoering in het Holland Festival 1953. ..Gebrandschilderde ramen in het oude Haagse stadhuis" „Gebrandschilderde ramen in het oude Haagse stadhuis" zo heet het boekje, dat uitgegeven is door het Bureau voor Sta tistiek en Voorlichting van de gemeente. Op aantrekkelijke wijze worden in dit geschriftje de kunstwerken van de gla zenier P A. H. Hofman onder de aan dacht van het publiek gebracht. Prach tige foto's van A. Dingjan verluchten het boekje, waarvoor dr H. E. van Gel der het voorwoord schreef. Dirigenten van he| a.s. zomerseizoen Na afsluiting van het komende Holland Festival op 15 Juli a.s zullen de Kur- hausconcerten van het Residentie Orkest in de periode van half Juni tot half September achtereenvolgens geleid wor den door Josef Krips (2 concerten), Wil lem van Otterloo (2 concerten), Marie Rossi (4 concerten) en Antal Dorati (8 concerten). De voor Nederland nieuwe •erschijning van de Italiaanse dirigent Marie Rossi is belangwekkend sinds deze figuur tijdens de jongste Salzburger Festspiele grote aandacht wist te trekken door zijn vervanging van de ziek gewor den Furtwëngler. Hierover hebben we afgelopen zomer vanuit Salzburg ge schreven. Weens zangspel wederom in K. en W. De Hoofdstad Operette zal Zaterdag avond a.s. wederom in K. en W. een op voering geven van het charmante Ween- se zangspel „G'schichten aus dem Wie- nerwald". Naast de vaste solisten als Ruth Rhoden, Valsner, Aurich en Stei- ner, zijn als gasten geëngageerd Dora Paulsen en Gerard Müller, Otto Aurich voert de regie en Freddy Salten heeft de muzikale leiding. Betty-Jean Hagen en Boris Roubakine Uit het vorig optreden van de jonge Canadese violiste Betty-Jean Hagen had den wij de indruk behouden van iets fris en prils en iets veelbelovends. Dus waren wij benieuwd wat het recital, dat zij in Diligenitia gisteravond gaf, brengen zou. Welnu, viooltechnisch bekeken, heeft haar spel weinig vooruitgang geboekt wisselvallig in toonvormng en zuiver heid is het gebleven maar het muzi kale begrip heeft zich inderdaad in posi tieve zin ontwikkeld. Wellicht zal haar begeleider Boris Roubakine, ervaren pianist en musicus (hij accompagneerde jarenlang de grote violist Hubermann), daar wel toe bijgedragen hebben. Want op dit concert was hij de man, die letter lijk en figuurlijk de toon aangaf en dit ihiedde heus niet ten nadele van samenspel en musiceren. Roubakine is een goed pianist met licht en helder toucher en een goed vakman. Zijn zeer lyrische visie op de G-dur Sonate van Brahms konden wij wel niet bijster waarderen, maar zoals hij de Kreutzer- Sonate van Beethoven aanvatte, was bij zonder indrukwekkend. Ook Betty-Jean Hagen toonde hier het meeste aanpas singsvermogen, ondanks enkele geheu gen-slippertjes. Als modern gedeelte van het pro gramma fungeerde Bartok's 2de Rhapso- die voor viool en piano, een van zijn turbulente stukken. Ook het toegiftje was van Bartok. Dra. H. E. Kokee-Van den Berge Christine Bévort en de AVRO Dezer dagen werd door de AVRO een programma uitgezonden van enkele soli van de zangeres Christine Bévort, waar aan medewerkten Pierre Palla (piano) en Jan Bleumers (viool). De zangeres ves tigt er de aandacht op, dat het hier oude opnamen, betreft, daar zij in Juli 1952 na het aftreden van de heer W. Vogt reeds elke relatie met de AVRO verbro ken heeft. Voor de Vereniging voor Kamermu ziek zal op Donderdag 19 Februari in Di- ligentia concerteren het Wiener Konzert- haus Quartett met werken van Haydn (Op. 3 No. 6), Bordin (No. 1 in A) en Brahms (Op. 51 no 2). KUNSTAGENDA HEDENAVOND: K. en W.: 8 uur Kon. Chr. Zangver. ..Excelsior", o.l.v. dr Anthon v. d. Horst met ..The Messiah" van Handelj Kon. Schouwburg. 8 uur „Yerma". MORGENDiljgentia2.30 uur Watersnood concert door pianiste Clara Haskil: Dilagen- tia: 8 uur Vioolrecital door Louis Kauf man en m.m v. Röntgen Kwartet en Jean Antonietti (piano); K. en W.: 8 uur Hoofd stad-operette met „G'schichten aus dem Wienerwald"; Kon. Schouwburg: 8 uur „Het heilige experiment"; Luth. Kerk: 8 uur Orgelconcert Fcike Asma; Ned. Herv. Kerk Rijswijk: 8 uur Voorburgse Orato rium Vereniging met „Die Schöpfuivg" vaa Haydn. DAGELIJKS: Cefa: Woensdag en Donderdag 5 uur „Een man in een wit pak"; Capitol: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6.45 en 9.15 uur) „La Ronde" (38 Centrum: 3. 3. 5. 7 en 9 35 uur (Woensd. 3. 3 en 5 uur) „Zonen van de musketiers" (14 j.): Corso: Vrijdag 2.15 en 8.15 uur en Zat. 2 15. 6.45 en 9.15 uur „Kin deren van de straal" (al.). Maand, en Dinsd. 2.15 en 8.15 uur „Ditte, een mensen kind" (18 J.); Woensd. en Donderd. 2.15 en 8.15 uur „Lajla" (14 j.): Metropole: 2,15 en 8.15 uur (Zat. 2.15. 6.45 en 9.15) „Carrie" (18 .j); City: 2.15, 7 en 9.15 uur (Zat. 2, 4.30. 6.45 en 9) „Ivanhoe"; Odeon: 2,15. 7 en 9.15 uur „Ivanhoe" (14 j.): Passage: 2.30, 6 45 en 9 13 uur „Sterren stralen overal" (a.l.): REMBRANDT: 2 en 8 uur (Zat. 2, 6.45 en 9.15) ..Rebecca" (18 j.); West End: 215 en 8 15 uur (Zat. 2.15. 6.30 en 9) ..Limelight" (aj.). TENTOONSTELLINGEN: Gem. Museum: Kerstgroepen. Herman Kruyder; Kunst- zalen Bennewitz: Moderne Balinese kunst; Kunstzaal Liernur: Sandor Torday en A. M. Boneurs; Kunstzaal Mesdag: Louis Meys; Kunstzaal Plaats: Engelien Reitsma- Valenga. Ambon-avond in Amicitia In Amicitia organiseerde de Stichting Particulier Initiatief tot hulp aan Amfconnezen in Nederland gisteren een Ambonavond, welke werd ingeleid door de presidente mevrouw gravin M. H. van Limburg Stirum-Hoeufft van Velsen. Er was een afwisselend programma. Naast het gesproken woord van ds G. van Haasen, Indisch predikant, en ds K. J. H. Burgy, Ned. Herv. predikant, was er zang door de Chr. zangvereniging van da Indische gerepatrieerden, die onder meer op ontroerende wijze Psalm 121 ten ge hore brachten. Er zijn ook enige filmg vertoond.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5