Bij springtij werpen zon en maan barrières van hoog water op Op 15 Februari alleen gevaarlijk als het weer met storm gepaard gaat V. d. Vaart Smit hield contact met oud-N.S.B.-ers „De dijk voor het uniform, het uniform voor de dijk' Achtste lijst met namen van de slachtoffers Gemaal in Zandvliet begint vandaag te werken Pleit voor ruimere mogelijkheid van belastingvrij sparen Helpsters gaan drooggekomen woningen schoonmaken Hoofdingelanden van Delfland diep onder de indruk 5 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 De fatale datum nadeit NU HEEL NEDERLAND in spanning verkeert of onze stuk-gebeukte en voorlopig herstelde di.iken het zullen houden bij de springvloed op 15 Februari, vragen velen zich af wat nu precies zo'n springtij betekent, want zoals men weet, was de oorzaak van de jongste overstromingsramp een samenspanning van een springvloed en een zware noordwester storm. Hieronder volgt een uiteenzetting over het ontstaan van springtij. dan gewoonlijk. Zarilk een vloed wordt springvloed genoemd. Zij treedit op bij nieuwe maar. en bij voile maan, z-oals onze tekening aangeeft. De getekende Een dier belangrijkste natuurwetten, waarvan wij de ontdekking aan Newton danken, is de onderlinge aantrekkings kracht der hemellichamen. Deze is des te steuker naarmate de massa's dier lichamen groter zijn, terwijl de afstand waarop zij zich ten opzichte van elkan der bevinden een overwegende rol speelt. Deze aantrekkingskracht openbaart zich in het verschijnsel van eb en vloed. Bij de dagelijkse omwenteling der aarde om haar as, worden de grote bewege lijke watermassa's door de maan voort durend enigszins achtergehouden, zodat een barrière van hoog water zich da gelijks rond het aardoppervlakte be weegt. Aan de zijde aarde, welke van de maan is afgewend, ontstaat eveneens zulk een barrière van hoog water,, om dat die zijde veel verder van de maan af ligt en minder sterk wordt aange trokken, dus als het ware achterblijft. Zodoende bewegen zioh twee vloedgol ven rond het aardoppervlak en is dus per etmaal twee keer eb en twee keer vloed. Ook de zon De zon veroorzaakt eveneens eb- en vloedbeweging, welke echter, door de veel grotere afstand' tot de aarde (150.000.000 km) veel geringere uitwer king heeft. Periodiek komt het echter voor, dat zon, maan en aarde zioh op één lijn bevinden en bij zulke gelegen heden werken de krachten op de oceanen in.' dezelfde richting. Dan is de opstu- wimg van 'het water aanmerkelijk hoger Tram- en veerdiensten van de R.T.M. <gchade valt gelukkig nogal mee Nu in de verschillende delen van het net der Rotterdamse Tramwegmaatschap pij de toestand overzichtelijker wordt, 'blijkt de schade mee te vallen. In de Hoekse Waard staat een kort ge deelte tussen de Blaaksedijk en de Ba- rendrechtsebrug nog tot maximaal 30 cm onder water. Voor het overige is de lijn tot Numansdorp-hayen intact evenais de zijlijn Krooswijk (Oud-Beijerland Piershil Alleen tussen Piershil en Gouds waard staat nog op een enkele plaats water; de zijlijn BlaaksedijkStrijen zal spoedig weer zijn hersteld. Het is te verwachten, dat in de loop van de volgende week het gehele net in de Hoeksdïe Waard weer in exploitatie zal komen, In Voorne en Putten staat nog steeds een baanvak van ca. 1 km ten Oosten van het Voornsekanaal in de lijn Oost- voorneRotterdam onder water. Door de tijdige aanvoer van zand en grond kon verdere afslag voorkomen worden. In de lijn van Hellevoetsluis naar Rot. terdam heeft de genie bij Oudenhoorn een gat doen springen, omdat de tram baan zo weinig onder water lag, dat hulpvaartuigen er op vast liepen. De veerdienst MiddelharnisHelle voetsluis wordt met. twee en zonodig met drie schepen voortdurend uitgevoerd. Op Goeree en Overflakkee rijden al weer autobussen van Melissant over DinkslandMiiddelharnisdorp naar Mid- delharniriiaven en van Stad a h. Haring vliet naar Middelharnis. Ook Nieuwe Tonge is weer bereikbaar. Het tramnet op dit eiland Is slechts plaatselijk beschadigd, hoewel het nog voor een groot deel onder water ligt. Over de toestand op Schouwen en Dui- veland ziin nog onvoldoende gegevens binnen, doch wèl is reeds bekend dat door het behoud van de noordelijke dij ken tussen Brouwershaven en Renesse de toestand veel minder ongunstig is dan aanvankelijk werd gemeend. Het tractiemateriaal van de tramweg is behouden, evenals de vloot. Een tweetal autobussen is ernstig be schadigd: bij de overige wordt de water schade geleidelijk aan hersteld. De schade aan spoorbaan omvat in feite uitsluitend een beperkte schade aan ihet baanlichaam, welke met eigen krach ten hersteld kan worden,. onderlinge afstanden zijn naituuirliijlk niet in de juiste verhouding. De volgende springvloed wordt ver wacht op 15 Februari na nieuwe maan. Opstuwing van het water De meeste stormen in het Noordzee gebied komen uit het Zuidwesten, Het water van de 00680» en de Noordzee wordt dan gedreven grotendeels langs de Westkust van Noord-Frankrijk, Bel gië en Nederland. Noordwestelijke stor men daarentegen staan vrijwel loodrecht op de kustlijn en op de uitmondingen der grote rivieren. Het waiter van de Noordzee wordt dan opeengestuwd door de Noordelijke Atlantisohe Oceaan en dit water kan niet snel genoeg weg door het Kanaal en het Nauw van Calais, Hierdoor wordt de waterstand langs de Nederlandse, Engelse en Belgische kust zeer sterk verhoogd, terwijl voorts het water met kracht de rivieren en zee armen wordt opgedreven. Dit tezamen is de oorzaak, dat niet slechts dijken langs de Westkust, maar eveneens dijken langs de Noord- en Zuidzijde der eilan den zijn doorgebroken. Tn de gedenkwaardige nacht van 31 Januari op 1 Februari j.l, brak een bij zonder heviige storm uit het Noordiwes- ten los op het ogenblik, dat de volle maan van 30 Januari springvloed ver oorzaakte (door de traagheid van de watermassa's ontstaat de vloed eerst enige tijd na de daarop betrekking heb bende maanstand). Het hoge water, ver oorzaakt door de springvloed., werd nu onder de geweldige kracht van de vlie gend storm, welke een snelheid had van 120150 km p«r uur (normale wind snelheid 1127 km per uur) opgezweept tegen de waterkeringen met de bekende noodlottige gevolgen. I. Vloed, veroorzaakt 2. Vloed, veroorzaakt 110255 door de zon door di AARDE SPRINGVLOED ontstaat na nieuwe maan en volle maan als zon. aarde en maan zich op één lijn bevinden en maanvloed en zonvloed elkander versterken Britse minister vliegt boven Ned. rampgebied De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe en zijn echtgenote, zullen morgen een bezoek aan ons land brengen. Minister Maxwell Fyfe, die voorzitter is van het Engelse ministers-comité, dat zich met de maatregelen na de overstro mingen in Engeland bezig houdt, zal in ons land een vlucht boven de rampgebie den maken. Hij zal besprekingen voeren met verschillende autoriteiten. Ook de mogelijkheden van Engelse hulp aan Ne derland zullen daarbij ter sprake komen. Afvoer vee en producten van Schouwen Minister Mansholt heeft de provinciale vöedselcommissaris in Zeeland bevoegd verklaard, voor de afvoer te beschikken over de op het eiland Schouwen en Dui- veland aanwezige producten van land en tuinbouw, bewerkt en onbewerkt, land bouwwerktuigen en landbouwgereed schappen, alsmede vee en pluimvee. De prov. vöedselcommissaris kan op deze wijze bij de afvoer van vee en producten waarmee moeilijkheden optreden, beter behulpzaam zijn. Bijna 900 arbeiders van buiten in Zeeland Het aantal arbeiders, afkomstig van buiten Zeeland, dat thans te werk is gesteld bij het herstel der dijken in Zee land, kan worde» gesteld op 850 tot 900 man. Deze mensen werken in hoofdzaak op Walcheren en Noord- en Zuid-Beve land. Zij zijn allen ondergebracht in kampementen op Walcheren. Het is nog niet mogelijk, ook werk krachten van buiten-Zeeland in te zetten op Schouwen en Duiveland. daar hier geen onderdak is. De stormramp kost België minstens 80 millioen gld. Het zal België bijna 80 millioen gulden kosten om de schade te herstellen die door de stormramp van 1 Februari alleen al aan openbare eigendommen is toege bracht. aldus de minister van Financiën, Janssens. De Nederlandse schepen die deelne men, zijn de mijnenlegger Willem van der Zaan en het fregat Ceram onder be vel van kapitein-luitenant ter zee G. J. Platerink. Dagboek van gedetineerde onthult Schromelijk misbruik gemaakt van vrijheid in rijkswerkinrichting DE GEDETINEERDE H. W. van der Vaart Smit heeft het vertrouwen, dat hem was geschonken, tijdens zijn verblijf in de rijkswerkinrichting Bergveen te Norg schromelijk misbruikt en ongeoorloofde contacten onder houden met oud-politieke delinquenten. Dit is gebleken uit een dagboek, dat later bij een andere gedetineerde in Norg in beslag is genomen, zo heeft minister Donker op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Scheps (P. v. d. A.) geantwoord. Uit Bergveen is Van der Vaart Smit naar de strafgevangenis in Den Haag overgebracht. Nadat enige matiging in de cellulaire afzondering was gebracht, is echter ontdekt dat Van der Vaart Smit ongeoorloofde contacten met mede gedetineerden bewerkstelligde en een ongunstige invloed op hen uitoefent. Voorts Is ln zijn cel een foto van wijlen ir. Musscrt gevonden. Het blijkt noodzake lijk, ook thans weer het cellulaire stelsel op de gedetineerde toe te passen. In Maart 1952 was Van der Vaart Smit naar de rijkswerkinrichting Bergveen te Norg overgebracht in afwachting van eventuele voorwaardelijke invrijheidstel ling. Bergveen is een zogenaamd „open gesticht", dat voor gedetineerden dienst doet als doorgangshuls naar de vrije maatschappij. Hier is namelijk geen nor male bewaking. Tevens is het mogelijk dat de gevangenen periodiek verlof krij gen om naar huis te gaan. Van der Vaart Smit heeft zo ook ge legenheid gekregen geheel zonder be waking naar Groningen te gaan voor medische behandeling. Hij ontving geld voor hét kopen van retourbiljetten naar Groningen. Teruggekomen in het ge sticht bleek hij slechts te beschikken over een biljet voor een enkele reis. Hij had de heenreis liftende in de auto van een kennis gemaakt en het overgehouden geld besteed voor het gebruiken van een kop koffie. De straf was twee dagen ge wone cel, waarvan één dag op water en brood. Na overleg met het ministerie van Justitie werd hij vervolgens overgebracht naar de strafgevangenis in Den Haag. Men achtte Van der Vaart Smit onge schikt voor het geheel op vertrouwen gebaseerde regime van een open gesticht. De houding en het gedrag van betrok kene hadden dit maar al te duidelijk gemaakt. Van een eventuele voorwaarde lijke invrijheidstelling was geen sprake meer, aldus minister Donker. Minister Van de Kiett „Dividendbelasting onmisbaar" Een vrijstelling van een primair divi dend van maximaal 4, 5 en 6 pet van het fiscale bedrijfsvermogen zou de schatkist een verlies van resp. ongeveer f 200, 250 en 290 millioen opleveren. Dit vindit minister Van de Kieft onaanvaard baar, zo blijkt uit zijn antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1953 van Financiën, Over de mogelijkheid van belasting tegemoetkomingen in het belang van de industrialisatie, zegt de minister dat het zeker niet onverantwoord is naast ge richte tegemoetkomingen een plaats in te ruimen voor enige verlaging van de naar de winst geheven belastingen. Wat betreft de verlenging van de wet op de herkapitalisatie heeft de bewindsman zich bereid verklaard op korte termijn een wetsvoorstel in te dienen, waarbij de bestaande regeling essentieel wordt gehandhaafd. De voorontwerpen voor een algemene wet op de directe belastingen en voor nieuwe wetten op de inkomsten- en ver mogensbelasting naderen hun voltooiing, maar het is nog niet te voorspellen of ze nog in het zittingsjaar 1953/54 bij de Staten-Generaal aanhangig kunnen wor den gemaakt. Kosten-aftrek voor studerende kinde ren ten laste van het inkomen acht de minister bezwaarlijk. Hij verwacht ech ter in de komende belastingvoorstellen een verlaging van de schoolgelden voor voortgezet onderwijs, Dit zijn twee mannen, die de millioenen van het Nationaal Rampenfonds op doeltreffende wijze zullen beheren. De directeur van het fonds, luit.-generaal b.d. K.N.I.L. P. Alons (links) gaf gisteren tijdens een persbijeenkomst een uiteenzetting over het Rampenfonds. De vice-voorzitter, prof. dr P. R. Michael, las een boodschap voor van Prins Benihard. Bij het Rampenfonds nu 38 millioen BIJ HET NATIONAAL RAMPENFONDS was tot gisteravond een bedrag van 38 millioen gulden binnengekomen. Van vele kanten duurt de stroom grote en kleine giften voort. Naar wij eerst thans vernemen werd reeds begin vorige week door H.M. de Koningin een belangrijke gift aan het Rampenfonds geschonken. De bijdrage van Prinses Wilhelmina ver meldden wij reeds. Een van de mooiste giften van vandaag is die van de inwoners van Doetinchem: een half millioen gulden aan natura. De boeren daar begonnen een inzame ling voor Middelharnis, dat door Doe tinchem is geadopteerd. Toegezegd zijn; 83 stuks rundvee, 220 varkens, 1500 kip pen en 5000 in totaal ter waarde van 60.000. Met wat reeds in natura was bij eengebracht is het halve millioen ruim overschreden. Bovendien is bijna tachtig mille aan contanten bijeen. Alles bij el kaar meer dan 26.per inwoner. De veiling van fruit en groente uit Israël en Italië heeft gisteren in Rotter dam niet minder dan 137.000 voor het Rampenfonds opgebracht. Behalve het zakelijke sprak ook het gevoelselement een woordje mee: twintig geconfijte vruchtencakes uit Italië kwamen samen op 2322. De bevolking van Veenedaal bracht f 126.500 bij elkaar en De Lier 23.500. De militaire belangenvereniging van beroepsschepelingen bij de zeemacht geeft 10.000, de gemeenteraad van Lienden in de Beuwe 10.000, honderd kg kroten brachten in Opperdoes 2104 voor giro 9575 op. en zo komen de gul dens bij honderden binnen. Om buiten de grenzen te stappen: De Ned. Antillen hebben deze week de twee millioen Ned. guldens overschreden. De American International Underwriters Corp. (verzekering) geeft bijna 40.000. terwijl het Amerikaanse Congres zijn medeleven met de ramp in West-Europa betuigd heeft, Het blad ParisNorman- dië heeft in drie dagen 30.000 bij elkaar gekregen. De Kaapse Staalconstruksie- maatskappij (Z.-Afrika) gireert 15.000 (per arbeider werd 23 gegeven) en in Australië is tot nu toe 170.000 bij elkaar. En. over,al -schiet ui? hulpacties als pad destoelen uit de grond. Het comité, dat gala-uniformen aan de luchtmachtkapel wil aanbieden, zal zijn showavonden overal in het land. voortzetten, maar dan ten bate van het Rampenfonds, onder het motto: „De dijk voor het uniform, het uniform voor de dijk". De Vereniging voor huismuziek zal muziekstukken en instrumenten inzame len voor de getroffenen, die gewend wa ren in hun vrije tijd muziek te maken. In aanmerking komen instrumenten van allerlei aard. Ze zijn welkom op het adres Berkelselaan 38 a te Rotterdam. Instru mentenbouwers zullen beschadigde in strumenten belangeloos repareren. Veel gebruikte muziekstukken zullen onder toezicht van een boekhandelaar worden hersteld. De Belgische gemeente St Ser- vais heeft Baarland geadopteerd en de Bond van invalide oud-strijders in Italië gaf 6000 en de Prot. gemeente te Hoo- renbeke (België) maakte frs 15.000 over e gemeenteraad van Beesd (Gld.) besloot het presentiegeld van de eerste vergadering van het jaar af te dragen aan het Rampenfonds. De Onderofficie ren-vereniging „Ons Belang" stortte een bedrag van ƒ3000 en Isbrandtsen en Co te New York (de maatschappij van de ..Flying Enterprise") gaf haar vertegen woordiger in Nederland opdracht 5000 dollar aan het Rampenfonds over te ma ken. De collecte in Arnhem is inmiddels gestegen tot 855.375. Uit Italië zijn on derweg 2 wagons met 10.000 kg sinaas- Hieronder volgt de achtste verlies- lijst, die door het Rode Kruis is uit gegeven. Het Rodp Kruis kan. in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies- lijst werden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid, Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Brulnisse Echtgenote van v. d. Bregt. Laatste adres: Noorddijk 19 Burgh (Z.) Van Loozen, Johannes, geb. 2-2-1859 te Burgh. Laatste adres: C 20. Nikerk, Jozina Sara, geb. 30-3-04 te Rotterdam, echtgenote van Marinus van Diest. Laatste adres: C 35. Barendse, Elisabeth Jacoba, geb. 21- 3-14 te Burgh, echtgenote van Willem van Dongen, laatste adres: C 19a. Van Dongen. Cornelia Pieternella Jacoba, geb. 3-11-44, dochter van Wil lem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres: C 19a. Van Dongen, Stoffel, geb. 28-2-46 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres: C 19a. Van Dongen, Marinus, geb. 28-11-48 le Burgh, zoon van Willem van Don gen en Elisabeth Jacoba Barendse. laatste adres: 19a. Jonker, Adrianus, geb. 12-5-80 te Duivendijke. weduwnaar van Janna Metselaar, laatste adres; C 24. Kenters, Janna, geb, 16-8-68 te Burgh, weduwe van Adriaan Fondse. laatste adres C 17 Fondse, Arnoldus Josephus, geb. 23-12-91 te Burgh, gescheiden van Johanna Catharina Veldhuis, laatste adres C 17. Van Loozen, Neeltje, geb. 12-6-86 te Burgh, laatste adres C 20 '■-Gravendeel Van Soest, Margaretha, geb. 18-5-98. Kranendonk. Maaike, geb. 27-12-40. Smitshoek, Willempje Teuntje Adriana, geb 6-6-99. Aanvulling van personalia 5e lijst d.d. 9-2-53: Van den Berg, Hendrik, geb, 1-8-1887 d.d. 6-2-53 overleden en voorlopig be graven in Dubbeldam, Aanvulling van personalia le lijst d.d. 4-2-53: Groot, Jacob, geb. 18-12-98. laatste adres Langestraat. Appeldoorn, Jan, geb. 30-12-99, laat ste adres Molendijk 50. '«-Gravenpolder De Witte, Geertje Jacoba, geb. 17-7- 95 te Duisburg, echtgenote van Kor- nelis van der Weele. laatste adres Schoolstraat 13. Hontenisse Van de Velde, Jacobus, ca. 66 jaar. Laatste adres: Tasdijk I 8 te Klooster- zande. Kapelle (Z.)' Nijsse, Foort; geb. 24-11-37 te Ril- land-Bath. Kortgene Dierkx, Bemhard; geb. 24-9-46 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs. Laatste adres Torendijk 117. Verburg, Jan; geb. 21-7-95 te Kats, echtgenoot van Adriana Verhulst. Laatste adres Torendijk 41. Van Hoorn, Jannetje Pieternella: geb. 22-10-85 te Wemeldinge. Laatste adres Torendijk 29. Platschorre, Levina; geb. 16-4-69 te Kortgene, wedriwe van Johannes Ver wei, laatste adres Torendijk 31. Krulnlngen Aanvulling van personalia 5e lijst d.d. 9-2-53: Saaman, Arie; geb. 25-7-04 te Krui- ningen, echtgenoot van Cornelia Poel man. Laatste adrea Spardamme. Poelman, Cornelia; echtgenote van Arie Saaman. Laatste adres Spar damme. Saaman, Jan; geb. 30-12-32; zoon van Arie Saaman en Cornelia Poel man. Laatste adres Spardamme. Middelharnis Appel, Hendrik; geb. 23-10-26 te Middelharnis. Laatste adres Voor straat 51, Nleuwerkerk Van de Velde-Everaert, Magdalena Stephanie Aloisa; geb. 18-2-13 te Am sterdam. Van de Velde, Maria Aloisa; geb. 12-8-34 te Stoppeldijk. Van de Velde, Petronella Paulina; geb. 9-3-40 te Capelle. Van de Velde, Nieolaas Jacobus Maria; geb. 13-ll-'47 te Capelle. Van de Velde, Rosalie; geb, 8-3-52 te Nieuwerkerk. Stellendam Geïdentificeerd Van Lenten, Arentje, geb. 1882 Laatste adres Molenkade 53. Koese, Lodewijk Jacob; geb, ln 1941. Laatste adres wijk II 17a. Koese, Jan Marius; geb, in 1952 Laatste adres wijk II 17a. Tanis, Claartje: geb. in 1877. Laat ste adres wijk II 8. Kieviet Martha; geb. in 1925. Laat ste adres Meidoornstraat 2. Een getroffen gebied herrijst Bevolking mag terugkomen om bij herstel te helpen (Van een onzer verslaggevers) HET GRAUWE WATER ligt als een sinistere wade over de landen rond Zuidland op het eiland Putten. Maar de toegangsdijk tot het dorp en de Ring steken als een bolwerk boven het ondergelopen gebied uit. En toen wij gistermorgen de Ring opreden, klonk uit de luidsprekers van een om- roepwagen de boodschap van de burgemeester, dat de Zuidlanders, die een bril nodig hebben, zich met een doktersbewijs bij de opticien kunnen ver voegen en dat de bewoners van drooggekomen huizen, zonder hun kin deren tussen de 6 en 16 jaar, kunnen terugkeren. Dat betekent een stap in de richting van het herstel, evenals het feit, dat het gemaal vandaag begint te werken. Burgemeester L. de Kool is een actief man, ook ad moet 'hij zijn werk verrich ten in de achterkamer van het café op de Rins, daar het raadhuis in het water staat. Hij schat de tijd, die voor het vol ledige droosmalen nodig is, op zes we ken als het Zuidlandse gemaal het alleen moet doen en op drie weken, als de aan gevoerde hiuilppomp za-at meewerken De toestand is od het moment ndet on gunstig. Vandaag werden die winkels weer bevoorraad, zodat de aanwezige bungiers (nog 550 vvm de 2300) zelf hun potje kunnen koken en het eten niet meer van het Rode Kruis behoeven te betrekken. Ook met de uitkeringen wordt ernst gemaakt en de gemeente Aliphen aan den Rijn. die Zuiddand adop teerde, stuurt ambtenaren voor dit werft en da verdlere loonadministratie „Forensen" Dat er overdag toch nog heel wat Zuidlanders in de gemeente aan het appelen en 10.000 kg citroenen, een wa gon met 8000 flessen wijn en 500 wollen dekens. Bij de Zweedse hulpverlening staat de 28.000 inwoners tellende plaats Halmstad waarschijnlijk wel bovenaan. In drie dagen tijd had men daar 65.000 kronen ingezameld en werden 300 ma trassen, 5000 bedden. 2100 dekens, enz. naar ons land gezonden. Verzonden zijn deze week 1000 dekens en 100 matrassen, terwijl er nog 15 ton kleding gereed staat om te worden toegezonden. Noor- wegén overweegt 100 prefabricated-hui- zen te zenden en Italiaanse bakkerspa troons schonken 1 millioen lire voor hun getroffen collega's in Nederland. Amsterdamsche Bankwinst f 12 millioen Teneinde de werkloosheid tegen te gaan De omvang der zaken van de Amster damsche BankIncassobamk is in 1952 weder toegenomen, de activiteit ver groot, Zeer aanzienlijk was het aandeel in d'e emissie van vele obligatieleningen van puibliiekirechiteliijike lichamen. Ook in het imterna'tïoin'ale betailingsvenkeer, het Internationale aredietbedirijf en het con tact leggen tussen industrie en handel breiden de werkzaamheden zich uit. De winst bedroeg ƒ12,6 (v.j. 11,8) min. Voorgesteld wondt ƒ3 min toe te voegen aan het -reservefonds en 4 (4) pet divi dend uit te keren op preferente alsmede 10 (9) pet op gewone aandelen. De winst- en verliesrekening omvatte cre dit: interest, en wissels ƒ30,6 (29,7) min Provisie ƒ25.5 (26,3) min, effecten ƒ4,1 (3.2) min, debet: onkosten ƒ30,7 (30.3). afschrijving ƒ1,3 (3), belastingen ƒ12 (9) min. Het totaal aantal kantonen en zittingen is 217 en 177 plaatsen. Gelieerde banken en de dochteronderneming te Antwerpen ontwikkelden rich bevredd- end. Op de balans waren om. activa: kas, enz. ƒ32.4 (49.5) miln, sohatkistipa- pler 787,6 (620) min-, debiteuren ƒ341,1 (365.5) min. passiva: deposito's op ter mijn ƒ162,2 (139,5), crediteuren 1081,2 1956.5). balanstotaal 1367,6 min. Bank verklaart, dat geldelijk evenwicht de eerste voorwaarde is voor converts- bildteit deT valuta's. Het is zeer beden kelijk als een volk meer verteert en be legt dan het Inkomen en het op normale wijze verkregen buitenlandse creddet Een gezonde financiële en geldpolitiek met vermijding van inflatie en deflatie rijn de grondslagen voor het herstel van geldelijk evenwicht. De economische ontwikkeling van ons land had opmer kelijk gunstige aspecten. De grotere werkloosheid wordt veroorzaakt door de voortdurende toeneming van de beroeps bevolking. onvoldoende emigratie en de repatriëring. Schepping van werkgele genheid kan slechts geschieden door uit breiding van de industrie, doch te wei nig kapitaal belandt in de risicodragende Middenstandscursussen in de evacuatieplaatsen De onderwijscentralen van de drie Nederlandse middenstandsbonden, Laan van Meerdervoort 96a, Den Haag, delen ons mede, dat geëvacueerden, studerende voor het middenstandsexamen 1953 alge mene handelskennis gratis hun studie kunnen voortzetten bij door deze onder wijscentralen erkende cursussen in de plaatsen, waarheen zij geëvacueerd zijn. sfeer. Daarom pleit de bank voor ruime- mogelijkheid van belastingvrij spa ren. Het huidige belastingstelsel laat vooral in de hogere inkomensklassen niet voldoende besparing boe. Vertrouwd wordt, dat ons volk ln korte tijd een oplossing zal vinden voor de moeilijk heden, voortvloeiend uit de overstro mingsramp. werk zijn, is het gevolg van het foren sen-systeem" dat men heeft inoesteld. 's Morgens komen ze uit de plaatsen waar ze geëvacueerd zijn en 's avonds keren ze terug. Zodra iemand in het dorp zijn drooggekomen woning betrekt, krijgt hij automatisch een paar ..kost gangers". zodat het aantal heen-en-weer. reizenden wordt beperkt- Een en ander streven is. de van elders komende hulpkrachten voor het dich ten der dijken zo spoedig mogelijk te vervangen door Zuidlanders. Daarom liet de burgemeester enkele dagen ge leden door de Berichtendienst per radio omroepen, dat ailie gezonde Zuidilanders tussen de 18 en 60 jaar kunnen komen helpen in hun eigen gemeente. „Ik heb niets dan lof voor die vrijwillige helpers. Maar mijn eigen mensen, ja, dat zijn nu eenmaal gebeuren grondwerkers. Verlaten In Oudenhoorn woont geen mens meer en in A-bbenibroek nog maar een kwart gedeelte van de gehele bevolking. Dat dit gedeelte er nog heeft kunnen blijven, is te danken aan het feit, dat de oude dorpskern op en lanes de dijk is ge bouwd Vele huizen in Oudenhoorn staan op instorten en het gat in de dijk bij Ouden hoorn (80 meter lang en 10 meter diep!) is nog open, zodat eb en vloed vrij spel hebben in de ondergelopen landen. Voor het gat helemaal dicht ts, zal het wel enkele weken verder zijn. Dn welke rol speelt Spykerndese In dit drama? Wel. aan het Stort, waar een stuk grond, dat voor industrieterrein be stemd was, was opgespoten, graaft, men het zand af voor herstel d^r dijken in het gehele eiland Putten. Want de ge meente zelf is er vrij goed afgekomen. In Oosthoek zijn 20 woningen ernstig beschadigd, enkele bedrijven hebben overstromingsschade. Hekelingen en Breeweg idem. maar het tijdig ingrijpen heeft de dijken, en in het bijzonder het Sluisddjkje. behouden. Burgemeester P. J. Bliek van Spijker-misse heeft op ver zoek van zijn collega van Geervliet, het gezag over het geïsoleerde Simonshaven overgenomen, en de eerste ladingen zandzakken gingen daarheen, bij elkaar 100.000. Nu gaan de zandzakken van Spiikemïsse naar Zuidiand. De herstel-plannen van Putten zijn in enkele woorden samen te vatten: de dij ken dichten, en dan droogmalen. Wat daarna komt, aan herstel van wegen, huizen, binnendijken, landerijen, machi nerieën en materialen, is een ander hoofdstuk Maatschappelijke zorg voor dijkwerkers en evacué's geeit handen vol werk (Van een onzer verslaggevers) „Nou heb ik zeventig jaar lang zwarte kousen gedragen en nu moet ik bruine aan", klaagde een verkleumd oudje van Flakkee tegen de dames, die haar in een evacuatiecentrum aan droge kleren hielpen. Misschien lijkt ons zo'n klacht wat vreemd, maar hangt ons dagelijks leven niet op tal van zulke kleinigheden: het theelichtje bij moeder thuis, het breiwerk tussen de vingers, de schop in de hand? De evacué's missen al deze dingen nog trokken, onder ïeiding van de burge en het is de taak van de Stichting Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, als overkoepelend orgaan van verschei dene maatschappelijke instellingen om er zoveel mogelijk in te voorzien. Het grote verdriet over het verlies van familieleden en vrienden is niet gemak kelijk te lenigen, maar de kleine en grote verdrietigheden, die het evacué-zijn meebrengt, tracht men op te lossen. De moed moet er immers inblijven. Om de vrouwen de aanblik te besparen van hun verdronken huisje, waar het slib wel 20 cm dik op de vloeren ligt en schelpen en wier tegen haar eens zo glanzende kabi netten kruipen, is besloten, de huizen te reinigen, vóór de gezinnen terugkeren. Vrijwillige vrouwelijke hulpcolonnes van flinke meisjes van boven de 20, zullen naar het rampgebied vertrekken om daar het schoonmaken ter hand te nemen en tegelijk eten te bereiden voor de dijk werkers. Ze moeten een slaapzak en toi letgerei meenemen; dekking, voedsel en overalls worden ter beschikking gesteld en te krygen verder 2.50 in de week zak geld. De meisjes staan onder streng toe zicht en zijn steeds vergezeld van een leidster. Dinsdag zijn reeds 32 meisjes uit Berkenwoude naar Middelharnis ver- Bunkerpuin aan Westlandse kust nagenoeg verdwenen smalle duinstrook was overgebleven. Men was tegenwoordig bij het springen van bunkers en reed naar de stenen glooiing 1875 meter lang die de kust tussen Terheyde en Kijkduin beschermt. Men kon constateren, dat de zeewering z-ich hier buitengewoon goed gehouden had. In de zeewering is een grote verwoes ting aangericht, maar alle aanwezigen konden constateren, dat er geweldig hard gewerkt is en met enthousiasme. Het losse puin van de voorovergevallen bun kers op het strand is nagenoeg verdwe nen en overal wordt gewerkt om de schade te herstellen. De hoofdingelanden en plv. hoofdingelanden hebben tot slot hun welgemeende dank betuigd aan dijkgraaf en hoogheemraden voor deze gelegenheid om de belangen van het hoogheemraadschap op deze wijze te kunnen bestuderen. i (Van éen omzer verslaggevers). Nadat in de morgenuren dijkgraaf, hoogheemraden, hoofdingelanden en plaatsvervangend hoofdingelanden van het hoogheemraadschap Delfland te Delft in vergadering bijeen waren geko men, werd gistermiddag door dit grote gezelschap in twee bussen een tocht on dernomen naar de Westlandse kust om hier het verwoeste deel en de herstel werkzaamheden in ogenschouw te nemen. Via Arendsduin ging net naar Vlugtenburg te 's-Gravenzande, waar de hier werkzame Amerikanen bereidwillig hun jeeps voor vervoer ter beschikking stelden. Ook de technische dienst van het Hoogheemraadschap was vertegenwoor digd bij deze excursie. Vooral de hoofdingelanden, die niet zo dicht bij de kust wonen, toonden zich zeer onder de indruk, dat er maar zo'n meestersvrouw, mevrouw Gautier. Om de veertien dagen worden de ploe gen afgelost. De vice-voorzitster van de Stichting, mevrouw mr Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, vertelde ons gisteren, dat er grote vraag is naar de meest uiteenlopende artikelen. Tot nu toe heeft men steeds een oplossing kunnen vinden. Zo werden er veel Bijbels gevraagd door de evacué's snakten de dijkwerkers naar spelen, zodat ze zich des avonds wat ontspan nen konden. De Caremission in ons land is bezig voor breipakketten te zorgen, want de vrouwen vervelen zich; verder komen er voedselpakketten, zodat de ge zinnen niet met een lege provisiekast be hoeven te beginnen bij terugkeer. Ook heeft de Care dekenpakketten ge zonden, welke stroom nog steeds aan houdt. Koler. en behang In verscheidene dorpen wordt een „geëvacueerden-societeit" gehouden, dik wijls dank zij het initiatief van de bur gemeestersvrouwen, die behalve een lief devol hart, dikwijls groot organisatorisch talent blijken te bezitten. Op dergelijke middagen komen wensen en problemen naar voren, welker oplossing het lot der evacué's weer gemakkelijker maakt. In Zuid-Holland zijn 20.000 evacué's opgenomen in 122 gemeenten; dat is in meer gemeenten dan er voor de ramp ge spaard bleven, Sliedrecht b.v, heeft 6000 evacué's, waarvan 5000 uit eigen ge-, meente. Zoals we reeds zeiden is tot nu steeds een oplossing gevonden voor eventuele wensen. Mevrouw De Ruyter wees er echter op, dat er nog zo ontzettend veel nodig zal zijn. De eerste voorzieningen zijn getroffen, maar wanneer de gezinnen terugkeren, wat voor de Alblasserwaard hopenlijk over 4 weken zal kunnen gebeuren, dan moeten de huisjes behangen, geverfd en hersteld worden. Ook moeten ze droog gestookt kunnen worden. Wanneer er nu reeds kolen voor dit doel zouden kunnen worden opgeslagen, zou dat wel verstan dig zijn. Intussen is het prijzenswaardig hoe goed de verstandhouding tussen de eilandbewoners en de gastdorpen is. Zelfs al zijn er grote verschillen in ge loof en leefwijze. Menige man heeft ai een schop ter hand genomen en helpt zijn gastheer in de tuinderij. Elders weer ruimen de bewoners des avonds de huis kamer. opdat hun evacué's gezellig onder elkaar kunnen zijn. Er zijn vele staaltjes van werkelijk begrip voor eikaars moei lijkheden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3