I MlontM* mm teoofirs Over stoom en geld, Fries en Esperanto, bijstand en smartgeld PYODERMA Valentijn-dag14 Meestér Ds Zandt moet zich bezinnen op een inentings-amendement Na't Roken VICKS bonIONS [Soest? Keelpij -jffi Aan weg tussen Den Deyl en Haagse Schouw Van het erf van School en Kerk Dames! Vooral nn Het lied der aetherqolven DE HONGAARSE GALEISLAAF AKKERTJES1 Toch is het zo 2 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Tweede Kamer weer normaal aan het werk (Van onze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER is gistermiddag weer met haar nodmale werk zaamheden begonnen. Het eerste wetsontwerp, dat aan de orde kwam was de nieuwe Stoomwet. Het ontwerp kon niet geheel afgehandeld wor den, omdat bij een gevraagde stemming niet genoeg leden aanwezig waren, zodat uitstel tot hedenmiddag nodig bleek. Ook de wijziging van de In- entingswet kon wegens een procedure-vraagstuk niet geheel afgehandeld worden. Tenslotte kwam de Kamer halverwege met de behandeling van een serie grotendeels technische wijzigingen van de Lager Onderwijs wet 1920. Onder de hamer door gingen de wets ontwerpen tot wijziging van de Wet van 21 December 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit, en tot verlenging van de werkingsduur /an de tijdelijke, nadere voorzieningen ten aanzien van officieren en reserve- officieren van de Koninklijke Land macht. De nieuwe Stoomwet beoogt, de oude Stoomwet een nieuw jasje te geven. Het gaat om de regeling van de controle (uit veiligheidsoverwegingen) op stoom- en lampketels enz. De heren Beernïnk, Ankersmit, Ver kerk en Wijffels hadden er bezwaar tegen, dat ingevoerd zal worden, dat voor ie nodige keuringen door de betrokke nen een retributie zal moeten worden be taald. Speciaal hadden zij daarbij het oog op de kleine ondernemingen. De heer Verkerk (A.R.) sprak in dit verband selfs van „geruisloze cumulatie van be drijfslasten". De heren Posthumus (Arb.) en Gortzak (Comm.) waren van ooi-deel, dat de keuring niet alleen van algemeen belang is, maar ook van belang voor de Dndememers zelf: ook hun eigen veilig heid is er mee gebaat en de keuring kan grote schade voorkomen. Staatssecretaris dr Van Rhijn was het hiermee eens, waarbij hij er bovendien op wees, dat van de gegevens, die bij de Keuringen te voorschijn komen, door de eigenaars en gebruikers een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Wel toonde hij tich bereid, in overleg met het departe- ment van Economische Zaken nader te bekijken, of in de komende algemene maatregel van bestuur een zodanige regeling kan worden getroffen, dat kleine bedrijven niet op al te zware la; ten komen te zitten. De heer Beernink (C.-H.) vroeg bij de artikelsgewijze be handeling hoofdelijke stemming over het desbetreffende artikel. Deze stemming werd vanmiddag gehouden. Pokken De wijziiging van de Inentingswet 1939 heeft ten doel te bevorderen, dat ruimer gebruik gemaakt wordt van de gelegen heid tot kosteloze inenting tegen pokken. Alleen ds Zandt (SGP) sprak bij de be handeling van dit voorstel. Hij bestreed de inenting als zodanig, aangezien deze het leven in gevaar brengt, hetgeen krachtens de Bijbel verboden is. Boven dien meende hij, dat het aantal geval- Advertentie) Verzicht Uw keeL Verfris Uw mond en adem met de smakelijke Een partij-strijd om de kwaliteit (Van onze Parlementsredacteur) In een deel onzer edities hebben wij gisteren nog kunnen melden, dat mr Roolvink (KVP) werd toegelaten en beëdigd als lid van de Tweede Kamer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming tot staatssecretaresse van Onderwijs van mej. dr De Waal. Wij zouden hieraan niet zoveel bijzon dere aandacht besteden, ware het niet, dat aan deze toelating meer vast zit, In een driestar, getiteld „In het Vinken- nest", is daar dezer dagen in ons blad op gewezen. Mej. De Waal immers bezette een zgn. KVP-kwaliteitszetel voor Bui tenlandse Zaken en krachtens het verkie zingsreglement van de KVP zou als haar opvolgster in aanmerking moeten komen mej. mr dr De Vink uit Utrecht. De heer Roolvink, die krachtens de volgorde van de candidatenlijst door het Centraal Stembureau voor de Tweede Kamerverkiezingen terecht in de ont stane vacature werd benoemd, heeft zich van de partijregels niet bijster veel aan getrokken en toch zijn benoeming aan vaard. Hij deed dit niet, omdat hij dacht, dat een Rool-Vink meer is dan een ge wone Vink, maar omdat hij blijkbaar van oorrdeel was, dat de gehele kwali teitszetel-geschiedenis in de practijk be wezen heeft, van weinig belang te zijn. Mej. dr De Waal toch bezette een kwali teitszetel voor Buitenlandse Za ken. En wat gebeurde er? Zij werd staatssecretaresse van O n d e r w ij s. Het is niet zo, gelijk hier en daar werd gesuggereerd, dat de KVP-leden van te voren een schriftelijke verklaring heb ben afgelegd, dat zij een benoeming zou den afwijzen ten gunste van de reserve voor een kwaliteitszetel. Ook mr Rool vink deed dat niet. Hij heeft echter de zaak voorgelegd aan het partijbestuur, dat hem unaniem te kennen gaf, dat hij zijn benoeming niet behoorde te aanvaar den. Reglementair schijnt het echter mogelijk te zijn, dan toch de benoeming ie aanvaarden, gelijk mr Roolvink heeft gedaan: er bestaat n.l, recht van beroep op de partijraad Mr Roolvink heeft, zo vernemen wij. toegezegd, dit beroep te zullen instellen. Wij wachten af, hoe deze zaak zich zal ontwikkelen. Gisteren kon den wij constateren, dat vele leden van ie KVP-fractie, onder wie prof. Romme. mr Roolvink hartelijk welkom heetten in hun midden. (Advertentie) IHET GENEEST VLUGGER EN BETER 'wanneer GIJ er Akker s Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard. (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid Maar ook als wrijfmiddel bij rheuma- tiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Kloosterbalsem al drie geslachten lang ge prezen met de bekende woorden; „Geen goud zo goecj" len van kinderverlamming enz. wel dui delijk aantoont, hoe gevaarlijk inenting kan zijn. Bovendien was hij van oor deel, dat wetenschappelijk in het geheel niet is bewezen, dat de inenting de pok ziekte heeft teruggedrongen, maar dat in de loop der tijden de oorzaken van deze ziekte aan kracht hebben ingeboet. Staatssecretaris dr Muntendam bestreed hem, daarbij zeggende, dat de wet geen inentimgsplicht oplegt, van overheids wege ook geen dwang wordt uitgeoefend en met gemoedsbezwaren tenvolle reke ning wordt gehouden. Ds Zanidt wilde een amendement be handelen, waarin aan artsen enz de plicht zou worden opgelegd, onmiddel lijk aangifte te doen van opgetreden encephalitis na inenting of vermoeden daarvan. De voorzitter was echter van oordeel, dat dit amendement ontoelaat baar was. omdat in de considerans van de wet alleen maar gesproken wordt van bevordering van kosteloze inenting. Prof. Oud (WD) deel'de de?e mening. Ds Zandt werd aangeraden, zich hier over te bezinnen en zijn verlangen even tueel in een motie neer te leggen. Om hem hiertoe de gelegenheid te geven, werd de verdere behandeling van het wetsontwerp geschorst tot hedenmiddag. Bijstand Het derde wetsontwerp, waarover woorden vielen, was de wijziging van de Lager Onderwijswet. De belangrijkste bepalingen hiervan zijn, dat de verlofs regeling voor onderwijzers gelijk wordt gemaakt aan dlie voor ambtenaren, en in verband hiermee de invoering van ver plichte keuring, voor iemand het onder wijzersambt daadwerkelijk gaat bekle den. Verder is opgenomen de mogelijk heid van het toekennen van smartegeld aan nabestaanden bij overlijden. Ook enkele andere, meer technische aange legenheden worden geregeld, waarvan wij noemen het openen van de mogelijk heid, op de lesrooster der lagere schO' len vakken te plaatsen, die niet ge noemd worden in art, 2 der wet. Tegen dit laatste was in het bijzonder de heer Tilanus (C.H.) gekant. Het gaat eigenlijk om Esperanto, maar kan ook andere vakken betreffen. Evenals de heer Peters (K.V.P.) meende de heer Tilanus de vraag, of de kinderen ook hiermee nog lastig gevallen moeten worden, ont kennend te moeten beantwoorden. Veel groter was echter zijn bezwaar hiertegen, dat de mogelijkheid geopend wordt, wel dergelijke vakken op de lagere school te onderwijzen en bijv. niet Frans, Duits of Engels, die in art. 2 worden genoemd, doch niet voor de gewone lagere scholen. Ook de kwestie van „Fries op school" kwam aan de orde. De minister wil dit bezien in het grote verband met de ge hele „Friese kwestie", een opvatting, waarmee de heer Peters (K.V.P.) het eens was. Hij meende, dat ook thans wel les in het Fries gegeven kan worden, maar de heer De Loor, socialistisch Ge deputeerde van Friesland wees er op, dat het ging om een duidelijke erkenning van het Fries als officieel, afzonderlijk leer vak. De heer Roosjen (A.R.) sloot zich hierbij aan. De laatste was ook van oor deel, dat de uitdrukking „onderwijzer van bijstand", die door de minister uit de wet is gehaald, gerust had kunnen blijven staan. Bijstand verlenen is nooit iets minderwaardigs geweest, zo zeide hij. Mevr. Fortanier-De Wit (V.V.D.) en de heer De Loor (Arb.) drongen er op aan, de mogelijkheid van inning der schoolgelden door onderwijzers te laten vervallen. De heer Gortzak (comm.) vond hierin aanleiding, aan te dringen op het afschaffen van de schoolgelden. De heer De Loor wilde ook bepaald zien, dat een onderwijzer, lid van Gedeputeer de Staten geworden, van rechtswege op non-activiteit komt. Dan was er nog een kwestie: mevr. Fortanier en de heer De Loor bepleitten bepaling, tengevolge waarvan een onderwijzer bij het openbaar onderwijs, die in heroep komt tegen een straf of een ontslag, hangende het beroep in het genot zijner jaarwedde of wedde blijft. Zij zagen hier een tenachterstellen van „openbare" onderwijzer bij de „bij zondere". De heer Tilanus (C.H.) was het hiermee niet eens. want, zo zeide hü, de gevallen liggen geheel anders. Voor bijzondere onderwijzers is er maar één beroepsinstantie. By het openbaar onder wijs is de procedure veel ingewikkelder en langduriger, terwij] er twee beroeps instanties zijn, nl. eerst Gedeputeerde Staten en daarna de Kroon. Vanmiddag zou minister Cals antwoor den. Leeuwarden èn Ljouwert op de bordjes De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten tweetalige plaatsnaam borden te plaatsen. Onder de bordjes met Leeuwarden komen dus binnenkort die met het Friese „Ljouwert". B. een W. hadden er zich meermalen tegen ver zet, omdat zij liever op het rapport van de regeringscommissie voor de Friese kwestie wilden wachten. Toen de leider van de A.R. fractie gisteren echter een voorstel tot het plaatsen van tweetalige bordjes indiende en de andere fracties dit steunden, namen 3. en W. het over. Volgens het blad van de Tsjecho- slowaakse Communistische Partij „Rud-e Pravo" zal op de Letnaheuvel te Praag een standbeeld van Stalin v-an dertig meter worden gebouwd. He-, beeld zal voor de 75e verjaardag van Stalin vol tooid moeten zyn. I SlerL Minister Van de Kielt: Belastingachterstand niet op begroting De minister van Financiën, de hee. Van de Kieft, is van mening, dat op de begroting van Financiën met de in te halen achterstand van opvorderbare be lastingen geen rekening behoeft te wor den gehouden. Dit heeft de minister ge antwoord op vragen van de heer Teu- lings (K.V.P.); De minister gaat van dit standpunt uit, omdat opvoering van deze posten het begrotingsbeeld zou flatteren en tot onjuiste conclusies aanleiding geven. Men zou op grond hiervan immers kunnen menen dat belastingverlaging of uitgavenverhoging zeer wel mogelijk is. In dezelfde nota beantwoordt de minis ter vragen van prof. Hellema (A.R.). Deze had er op gewezen, dat een be drag van ƒ106 millioen op de staatsba- lans per ultimo 1951 is opgenomen, in zake aanschaffingen, welke zijn gefinan cierd ten laste van de gewone dienst en buitengewone dienst I. Volgens de vra gensteller had deze post op buitengewone dienst II geboekt moeten worden. De minister antwoordt nu, dat nor maal het bedrag der aanschaffingen pa rallel loopt met het bedrag der afschrij vingen. Dan moeten de aanschaffingen eyenwel niet het karakter hebben van uitbreidingen. In verband met de ernstige oorlogsschade is dit thans echter nog voor een deel wel het geval. VLEESWARENFABRIEK J. MEESIER N.Y. (Advertentie) Er wordt begonnen Nadat verleden jaar de verkeerssitua tie aan Den Deyl aanzienlijk werd ver beterd door het aanbrengen van z.g. ver keersgeleiders en verkeerseilanden, staat thans een grote verbetering van een ander deel van de Rijksstraatweg op het punt uitgevoerd te worden, het gedeelte n.l. tussen Den Deyl en de Haagse Schouw, en een gedeelte tussen de v. d. Oudermeulenlaan en de Kerkeboslaan. Tussen deze beide laatstgenoemde wegen zal een parallelweg worden aangebracht, en een verkeersgeleider midden op de Rijksstraatweg"zal 'hier het linksaf de Kerkeboslaan inslaan, - verhinderen. In dit verkeerseiland' zal'n.l. alleen een opening worden aangebracht bij de v. d. Oudermeulenlaan. Grootscheeps is de wijziging van het profiel van de weg tussen Den Deyl en Haagse Schouw, met de uitvoering waar- Het penningske der weduwe De Raad van Arbeid te Maas tricht ontving gisteren een brief van een weduwe uit Talhelm in Duitsland met het verzoek om het bedrag van haar weduwen- rente over een maand door de Rijksvezekeringsbank te laten in houden ten behoeve van de slacht offers van de watersnood in Nederland. Deze Duitse weduwe schreef diep getroffen te zijn door de ramp. Door jarenlang verblijf in ons land voelde zij zich innig verbonden met het Ned. volk. Hoewel zij voor haar levensonder houd aangewezen is op de haar toegekende rente, wil zij toch mee. helpen om de nood der slacht offert te lenigen. Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.95, ƒ2,40 en ƒ8.88 (Advertentie). f SPEC,AALVOOR 0E HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. van de Rijkswaterstaat op 1 Maart zal beginnen. Ook hier zal over een lengte van ruim 2 kilometer een verkeerseiland midden op de weg worden aangebracht, met aan weerszijden hoofdrybanen van ruim 6 meter breedte. Aan weerszijden van de weg komt hier eveneens een parallel weg, bestemd voor het langzame en het z.g. locale verkeer. Nieuwe microscopen voor oor-op#aties De Londense chirurg dr ,C. S. Hall. heen een nieuw soort microscoop uitge vonden als een hulpmiddel bij moeilijke ooroperaties. Het instrument is ongeveer 13 centimeter lang en wordt in zieken huizen gebruikt om een kleine holte in het menselijk oor te belichten, aldus A.P. Geneeskunde kan de overbevolking aan De geneeskunde is opgewassen tegen alle nadelige gevolgen van overbevol king, als zij maar in staat gesteld wordt de nodige maatregelen in het belang van de volksgezondheid te nemen. Dat zei prof. dr J. H. Tuntler gisteren op de achtste interfacultaire leergang aan de R.U. te Groningen. Hij noemde als voor beeld ons eigen land, waar de bevolking in de loop der eeuwen zo zeer is toe genomen, meer dan waar ook in Europa. In Zuid-Holland wonen 847 personen op één vierkante kilometer. Toch is de gezondheidstoestand in Nederland gunsti ger dan waar ook ter wereld met een gemiddelde sterfte van 7% pet in 1950 bij een geboortecijfer van 22,7 pet. De gemiddelde levensduur is langer dan bijna overal elders, nl. 70 jaar, terwijl deze in het grootste deel van de wereld slechts 30 jaar bedraagt. Het is echter noodzakelijk aldus! prof. Tuntler dat culturele en econo mische opheffing van een bevolking ge lijke tred houden met de verbetering van de zorg voor de volksgezondheid, anders kan men bijv. de zuigelingensterfte doen verminderen, terwijl dan later overbe volking, honger, woningnood en ziekten brengt. Besoeki Tabak3V£ pet uit reserve over 1951 De Besoeki Tabak Mij N.V. heeft over 1951 een netto-winst van 310.651 ge boekt. Voorgesteld wordt, 260.000 te reserveren en de rest top te voegen aan de algemene reserve. Uit de dividend reserve kan 3>/2 pet worden betaald (v.j. 9 pet). Duits advies aan rechter: Nederlanders kunnen worden uitgeleverd De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uitleveringsverplich tingen wordl gegarandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duitsland gearresteerde Bredase vluchtelingen worden beschouwd. Tot deze slotsom komt professor Bilsinger van de universiteit van Freiburg in een advies, dat hij op verzoek van het Ober- landesgericht in Dusseldorp heeft ge geven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleveringsverdrag in concrete gevallen een accoord in zake een uitlevering kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid wordt ge garandeerd. Het gerecht had over de be tekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De gearresteerde S.S.-man Faber zal, alvorens de Duitse regering tot uitleve ring kan overgaan, voor het gerecht in Dusseldorp moeten verschijnen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluchteling zal moeten beslissen. De tweede gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan even wel nog niet vast. Verdwijnende organisaties- Woltersom Met ingang van 15 Februari worden opgeheven de vakgroep Groothandel ir Glas, Porselein en Aardewerk; de onder vakgroep Groothandel in Huishoudelijk Glas, Porselein en Aardewerk; de onder vakgroep Groothandel in Inmaakglas; de ondervakgroep Groothandel in Verpak- kings- en Medicijnglas; de ondervakgroep Groothandel in Hotelglas, -porselein en ■Aardewerk; de ondervakgroep Export van Glas, Porselein en Aardewerk; df vakgroep Groothandel in Medische er Pharmaceutische artikelen; de ondervak groep groothandel in Pharmaceutische Artikelen; de ondervakgroep Groothan del in Verbandstoffen; de Ondervakgroep Groothandel in Verplegin-gsartikelen Medische Bandages; de ondervakgroep Groothandel in Medische Instrumenten; de ondervakgroep Groothandel in Tand heelkundige Instrumenten; de onder vakgroep Groothandel in Labora torium-Benodigdheden; de vakgroep Groothandel in Meubelen; de vakgroep Groothandel in Oude Materialen en Af valstoffen; de vakgroep Groothandel in Speelgoederen, Galanterieën, Luxe-, Ro kers, Sport- en aanverwante artikelen; de ondervakgroep Groothandel in Speel goedéren en Feestartikelen; de onder vakgroep Groothandel in Galanterieën en Kramerijen; de onder vakgroep Groot handel in Luxe-, Reclame-, Souvenir, en aanverwante Artikelen; de ondervak groep Groothandel in Rokersartikelen; de ondervakgroep Groothandel in Sport artikelen. Voordracht voor lid Algem. Rekenkamer De Tweede Kamer heeft gisteren de volgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een lid van de Algemene Rekenkamer: 1. L. van den Tempel, secretaris van de Alg. Rekenkamer; 2. mr Ch. J. M. Hens, hoofdinspecteur le klasse, afdelingschef, plv. secr. van de Alg. Re kenkamer; 3. D. J. Gerritsen, directeur der Rijksbegroting, oud-lid der voorma lige Nederlands-Indische Rekenkamer. Voor de tweede plaats op de voordracht waren twee stemmingen nodig. De vaca ture is ontstaan door de pensionnering van de voorzitter, de heer Th. Sanders De voordracht zal schriftelijk aan H.M. de Koningin worden aangeboden. De eerste militaire verpleegster, mej. J. J. van Merm, is op 73-jarige leef tijd in Velp overleden. Dag der Vriendschap-Dag van Bloemen Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk eroepen te Noordbergum C. Boo- gert, candidaat te Luttelgeest. Bedankt voor Huizen (vac. J. Zwij- nenburg) H. A. van Slooten te Wierden. Geref. Kerken Beroepen te Lekkerkerk H. C. Endedijk te Wormer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Baarn W. Ruiter te Sneek. Geref. Gemeenten Beroepen te Hilversum M. v Ketterij te Alblasserdam. Prof. mr dr S. van Brakel overleden Prof. mr dr S. van Brakel, van 1929 tot 1949 hoogleraar in het burgerlijk récht en het internationaal privaatrecht te Utrecht, is op 73-jarige leeftijd over leden. Hij was na de oorlog promotor bij de erepromotie van mevrouw Roosevelt. Ook was hij lid van de Bijzondere Raad van Cassatie en schreef o.a. een leerboek over het Ned. Verbindingsrecht „Grondslagen en beginselen van het in ternationaal privaatrecht". (Advertentie) Hamea-Gelei voor Uw handen Generaal Handy bezocht Amerikaanse hulptroepen Dezer dagen heeft de plaatsvervangend opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa een bezoek ge bracht aan de Amerikaanse 'hulpkorpsen in Nederland. In de Julianakazerne te Den Haag liet hij zich over de situatie inlichten door de brigade-generaal R. R. Hendrix, die de leiding heeft over de Amerikaanse militaire hulpactie. Verder confereerde hij met luitenant-generaal Hasselman en de Amerikaanse ambassa deur Selden Chapin. Generaal Handy maakte een vlucht over het noodgebied. Te Woensdrecht inspecteerde hij het cen trum der helicoptères. Bromfietser slachtoffer van gladde weg Op de straatweg te Hillegersberg (Rot terdam) is gisteravond ter hoogte van de Berglustlaan de 45-jarige Chemigraaf P. H. van Krimpen uit Hillegersberg tijdens de gladheid met zijn bromfiets bij het afslaan door een auto geraakt. Hij viel en kwam onder een vee-auto terecht, die uit tegenovergestelde richting kwam. Hij werd 20 meter meegesleurd. Met zware verwondingen werd hij in het zieken huis Bergweg opgenomen, waar hij na aankomst is overleden. Bij de carrosseriefabriek N.V. Vér- heul te Waddinxveen zijn. 22 opleggers, elk voor 120 personen, in de maak. De wagens zijn door de oliemaatschappij Aramco besteld voor het vervoer van Arabisch personeel door de woestijn van Saoedi-Arabië. De eerste van deze tot nu toe nog nooit in ons land vervaardigde opleggers zal dezer dagen de fabriek verlaten. (Advertentie) Neem ter bestrijding van KOU en GRIEPI de speciaal samengestelde) HEI OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH Godsdienstvrijheid onder Tito Het communistische Zuid-Sla vië heeft de voorwaarden gepreciseerd voor de uitoefening van de godsdienst in het land. D.e „vrijheid" van de uitoefening van een godsdienst is gewaarborgd, maar het is verboden haar „voor politieke doel einden" te gebruiken. De regering heeft het ontwerp van een tijdelijke wet gepubliceerd, waarin dit onderwerp behandeld wordt. Dit wets ontwerp zal weldra voorgelegd worden aan de, onlangs gestichte, federale be stuursraad. Het is vrijwel zeker, dat het goedgekeurd zal worden. Op papier althans verschilt de wet wei nig van de bepalingen, welk formeel van kracht geweest zijn, sinds Tito aan de macht kwam, aldus AP. De hoofdpunten van de wet zijn: 1. verbod van godsdienstonderwijs op openbare scholen; 2. toeslemming aan godsdienstige groeperingen om eigen godsdienstige scholen te stichten; 3- een verbod tegen misbrui-k van godsdienstige bijeenkomsten voor politieke doeleinden; 4. toestemming aan godsdienstige groe peringen om gelden in te zamelen en de bepalng, dat de staat godsdienstige groe peringen kan subsidiëren Per kerkganger 4 voor Rampenfonds Men kan aannemen dat Zondag jl. in de Ned. Hervormde gemeentep gemiddeld 3 a 4 gulden per kerkganger gegeven is in de collecte voor het Nationaal Ram penfonds, zo vernemen wij. Bij het quaes- toraat-generaal der Ned. Herv. Kerk is nu van 180 gemeenten bericht binnenge komen. Deze 180 gemeenten brachten 345.000 op. Hulp aan getroffen Geref. kerken Het Verband van Commissies van Be heer in de Geref. Kerken heeft de kerken in het rampgebied daadwerkelijke hulp aangeboden.. Zo mogelijk zullen onmid dellijk de maatregelen genomen worden, die voor deze hulpverlening nodig zijn B. en W. van Arnhem willen een Lorentz Studiebeurs in het leven roepen ten gunste van Arnhemmers die studeren in de wis- en natuurkunde. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, 12 Febr. Geni. Univ. Bevor derd tot arts J Roffelsen. G Nugteren en Tan Bian Kim. allen Amsterdam. Geslaagd voor arts-examen le ged. mej. I Weldink en de heren H J. van Dongen. H Wolvetang, J de Voldere, S J van Coevorden, Th M H H Koot "1 A I van Kreveld, allen Amsterdam. AMSTERDAM. 12 Febr. Gem. Univ. Ge slaagd voor doet. ex. rechten: mej. HJvd Mei en th v d Vijver, Amsterdam. Geslaagd voor cand. wis- en natuurkunde A G Hilvers, zaterdag 14 februari. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws, 7.13 Gram. 3.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.55 Kook- praatje 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld". 10.05 Morgenwijding. VARA. 10.20 Voor dc arbeiders in de continubedrij ven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws en commentaar. 1.20 Accordeonmuz. 1.50 Radioweekjournaal. 2.15 Hawaiianmuz. 2.35 West-Fries programma. 3.00 Amateurs- programma 3.30 „Eerst denken, dan doen" 3.45 Gram. 4.15 Radio Philh. orkest en solist. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Wereldkampioen schappen schaatsenrijden 6.00 Nieuws. 6.20 Filmprogramma 6.40 Regerngsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie 7 00 Artis tieke staalkaart VPRO: 7 30 ..Passepartout" 7.40 „Het Oude Testament in deze tijd" 7 55 .Deze week" VARA: 3 00 Nieuws 8,05 Gev. programma 10.00 Socialistisch commentaar 10,15 Weense muziek 10.40 „Onder de pan nen". hoorspel 1H.00 Nieuws 11 15—12.00 Gra nt ofoommiziek. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws (Advertentie) HOEST, GRIEP... De weldadige mogène stilt borst en verja IQ HOOFDSTUK V aardige woordkeus van dié belofte haar niet op- Voettocht gevallen. Later, in de eenzaamheid van haar - x j slaapvertrek, kwamen zijn woorden haar weer „Wat gevangene! Een ketter en een rebel!" Nog diezelfde avond had Lajos met moeder te bjnnen, yroeg ze zich af, of hij er een bij- verdedigde een ander de schoutsrakker. „Met zul- over zijn plan gepraat. Had hij haar toestem- Zondere bedoeling mee had gehad... ke lui hoef je geen medelijden te hebben." naiög voor dat plan weten te krijgen. Zou ze hem ^aar naar vragen, de volgende „Met zijn arme vrouw zeker ook niet?" gaf de Ne®' gem?. t 16,L ttLïf morgen? overlegde ze. Ze vond er de gelegen- eerste terug Hij wees naar Barbara; ze trachtte Ir, hit be'd niet voor: in de drukte van de ochtendbe- zich goed te houden, maar haar bleke gezicht en de wijze, waarop ze op Lajos' arm steunde, be wezen al te duidelijk, hoe zwaar haar dit lot van haar man viel. Zelfs de man die met ketters geen medelijden wilde hebben, zweeg, toen hij haar zag. Een kort bevel klonk de zweep klapte de paarden trokken aan. Hortend zette de'kar zich in beweging. Lajos drong zijn moeder aan de arm op nieuw naar voren; wilde zijn vader de hand rei ken. Die schudde droevig het hoofd. Onder zijn Hij wou en hij zou weten, hoe het in de zjgheden in het gezin was er geen ogenblikje, waarop ze haar zoon alleen kon spreken. Of kwam dat, doordat Lajos zo'n ogenblik met op zet vermeed? Hij haastte zich, om op weg te gaan. Wilde de stad uit, zodra de poort open was. „Ik ga in Buda naar oom Thomas", zei hij, „Die zal me natuurlijk helpen, zoveel hij kan. En zo gauw mogelijk laat ik van ons horen." „Van ons" daar bedoelde hij mee: van va der en van mij, begreep zijn moeder. Ze zag hem na tot hij de hoek van de straat om sloeg: een slanke, stevige gestalte. Haar jon gen, die wegtrok om tijding, die wegtrok ter- wille van haar man. In haar hart was een gebed. Lajos maakte de eerste dag een lange tocht. door H. TE MEK WE mantel waren zijn handen gebonden, begreep de zoon. Begreep de vrouw. „God zij met je, Tibor", hoofdstad verder met vader ging; hij wou pro zei ze, en haar stem trilde. beren, of hij iets voor vader zou kunnen doen... Had hij het gehoord? Verstaan? Ze wist het Dat werd een gevaarvol ondernemen, had zijn niet... moeder hem voorgehouden en ze had geaar- Langer dan hij gedacht had. „Op zij!" schreeuwde de schoutsrakker, die al zeld zijn gaan goed te vinden. Als hem iets Tegen de middag had hij een dorp bereikt, eerder zijn paard tussen Barbara en haar man oveIkwam... "'aar de weg die eerst naar beneden gevoerd had gedreven Op zij'" "En als lk iets van vader kan noren als had weer begon te stijgen, tegen een vol- Barbara deed een staD terue- moest wel een h?JPen,kan" had Lajos aangevoerd. Toen gende helling van het Nograder gebergte op. Hij ctsn tïrnl VTaar tSï had ze zlJn Plan §oed gevonden: er zou dan besloot te rusten voor hij de klim aanvaardde, hnnfrl naar haar hnó h?f L JïS toch iemand blJ vader in de buurt zijn; het zou In een herberg. Wilde daar dan bij het brood hoofd naar naar wendde, hoe hij knikte en dan misschien mogelijk wezen, vader iets van hen dat moeder hem zorgzaam had meegegeven de ogen omhoog sloeg Naar de hemel. Vandaar te laten horen En zij zou dan van hem moge- een glas landwijn drinken! meeSeSeven verwachtte hij hulp en sterkte, beduidde hij daar- lijk net een en ander vernemen. Maar Lajos Hij vond een herberg Midden in het dorp. „In moest voorzichtig, uiterst voorzichtig zijn. de koning van Bohemen" heette ze, en op het En in haar smart was dat weten haar-een grote „Niet onvoorzichtiger dan nodig, moeder", had hangbord was een mannenfiguur geschilderd in troost. hij beloofd en op dat ogenblik was de eigen- een glanzend harnas met opgeslagen helmvizier. 7,10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gewijde muziek 7 45 Morgengebed 8,00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrou-w 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. lil 00 Voor de zieken lil.15 Gram. 12.03 Gram. 12 55 Zon newijzer 1.00 Nieuws 1.20 Amusementsmuziek 2.00 Boekbespreking 2 10 Gram, 2.20 Engelse les 2.40 Dameskoor 3 00 Kroniek van letteren en kunsten 3.40 Harmonie-orkest 4.00 Piano spel 4.20 Luchtvaartcauserie 4.30 ,.De schoon, heid van het Gregoriaans" 5 00 Voor de jeugd 6.00 Lichte muziek 6.15 Journalistiek weekoverzicht 6 26 Gram. 7.20 Parlementair weekoverzicht 7 30 Gram. 8.20 Lichtbaken 8.40 „100 Jaar Kromstaf" 9.00 Gev. program ma 9.50 Actualiteiten 10.00 Lichte muziek 10,20 „Wij luiden de Zondag ln" Hl,00 Nieuws M.16 Nieuws in Esperanto 11.2242.00 Gram. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 BBC Welsh Orchestra en solist, 12.56 Gev programma 2.00 Nieuws 2.10 Gram. 2,56 Arbeiders- en mijnwerkersorkest 3.30 Lichte muziek 4 00 Schots orkest 4,40 Sport 5,36 Gram. 8 00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws 7 16 Sport 7.30 Gev muziek 8,06 Interviews 8.45 Parlements- overzicht 9 00 Gev programma 10 00 Nieuws 10,15 Hoorspel Hl,.16 Avondgebeden 12,00 12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 BBC Welsh Orchestra eri solist 1 00 Parlements- overzicht 1.15 Lichte muziek I 55 Snortpraat- ie 2.16 Lichte muziek 2 46 Vóór de kleuters 3,00 Variété-orkest en solisten 3.46 Europese muziek 4.16 Militair orkest 4.46 Snort 5 45 Orgelspel 6,00 Filmprogramma 6 30 Sportuit slagen 7 00 Jazzmuziek 7 45 Causerie 8 00 Nieuws 8 25 Sport 8.30 Hoorspel 9 30 Concert orkest. koor en solisten (10.16 Hoorspel) 14.00 Nieuws lil 15 Amusementsmuziek 12.00 Gram 12.561.00 Nieuws, Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Orkest concert 1,00 Nieuws 2.17 Orkestconcert 4 10 Hoorspelen 4 55 Kamermuziek 4 10 Piano recital 4.30 Amerikaanse uitzendtng 7 00 Gra- mpfoonmuziek 8 00 Semn"-klassieke muziek 8 30 Hoorspel 10 13 Clavecimbelrecital 10.58 Gram 14.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 1(1 45 Gram. 12.34 Omroep orkest 1.00 Nieuws 1 15 Vlaamse muziek 2 00 Svmmhonie-orkest en solist 2 46 Gram 3 15 Ethnische muziek 4 00 Gram. 4.45 Engelse les 5 00 Nieuws 5 10 Gram 5 30 Orgelconcert 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7.4Ó Gram 8 00 Omroepserenade 9 15 Aecordeonmuziek Gram 9 45 Aecordeonmuziek 18 00 ïws 1016 Jazzmuziek met commentaar 10 46 Gram 11,00 Nieuws 11.0512.00 Gram Brussel. 484 m. 14.45 Gram 1.00 Nieuws 1 10 Verzoekprogramma 3 00 Gram. 4.30 Gev muziek 5.00 Nieuws 5 15 Gev muziek 6 30 \ceordeonmu7.iek 7 40 Gram. 7 45 Nieuws 3 00 Gev. muziek 8.30 Nieuwe chansons 9 00 Gram 10 00 Nieuws 10 10 Gram 10 16 Jazz muziek 10 45 Gram. 10 50 Nieuws 14 00 Gram 4 56 Nieuws. (Advertentie) moehuiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een'AKKERTJEV In korte tijd voelt U zich weer fit// helpen d.' fpE MIDDEN van het water de lörst niet te k-unrien lessen, moet een niet voor te stellen kwelling zijn, -Behalve door ervaringen van schip breukelingen, drong dit besef sterk tot ons door in de achter ons liggende rampdagen, toen velen omgeven waren door de golven der zee, doch het drinkwater volkomen ontbrak. Uiteraard zullen wel enkelen, die in het bezit van de noodzakelijke mid delen waren, kans gezien hebben zee water te distilleren, d.w.z. te koken en de stoom daarvan op te vangen en af te koelen, waardoor met primi tieve middelen wel geen volkomen zuiver, maar toch zeer goed drink water wordt gevormd. Zij, die de be schikking hadden over voldoende brandstof en pannen, zullen op een dergelijke wijze wellicht in de ergste nood hebben voorzien. Maar hoevelen verkeerden, door de positie waarin zij zich bevonden, in de totale onmoge lijkheid zelfs de meest primitieve middelen aan te wenden? In dergelijke gevallen is de mens, die aan zijn lot wordt overgelaten, volstrekt hulpeloos, want er zijn geen methoden bekend, waardoor zonder hulpmiddelen zeewater in drinkbaar water kan worden omgezet. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn er echter wel mogelijkheden ontwikkeld om dergelijke slachtoffers in noodgevallen bij te staan. Laten we vooropstellen, dat hier niet in het bijzonder gedaoht is aan overstromingsrampen, waarbij de mens volkomen geïsoleerd zou komen te staan, doch aan schipbreu kelingen. Voor overlevenden van neergeschoten vliegtuigen, van tot zinken geraakte schepen, e.d., welke slachtoffers eenzaam op de oceanen zouden komen rond te drijven en mis schien dagen zouden moeten wachten eer hulp kwam opdagen, voor deze eenzamen te midden van de oneindige uitgestrektheid der zee, werd een toe stelletje ontworpen, waardoor met behulp van briketten, geperst uit zilverzeoliet, bariumihydroxyde, zil- veroxyde, volaarde en wat grafiet, drinkwater uit zeewater kon worden bereid. Honderdduizenden van deze toestelletjes zijn gebruikt in de nood gevallen, waarop we hierboven doelden. Nog een andere methode, om op wat grotere schaal drinkwater te be reiden, werd eveneens gedurende de laatste oorlog in Amerika ontwikkeld. Dit is een destillatietoestel, dat bij een capaciteit van bijna 7000 liter water per etmaal nog draagbaar is, en per kg verbruikte brandstof 175 liter water levert. Het zuiverste drinkwater wordt op de minst omslaohitge wijze echter verkregen door de electro-osmotische zuivering van zeewater. Het principe hiervan berust op het verschijnsel dat de in het water aanwezige colloïden en zelfs bacteneën, al naar gelang hun lading naar de tegengestelde electro- den worden getrokken, waardoor in een door poreuze wanden afge scheiden middenvak volkomen zuiver water wordt verkregen. Uiteraard is dit laatste toestel niet dienstig voor het verschaffen van hulp aan ge- isoleerde enkelingen, doch wellicht ware te overwegen of in bepaalde streken toestellen in voorraad kunnen worden gehouden, waardoor met één van bovengenoemde methoden of een combinatie daarvan hulp kan worden verleend aan hen die aan de beproevingen van de dorst te midden van het zeewater zijn blootgesteld. Overigens, wat i s eigenlijk dorst? Daarover morgen! (Nadruk verboden.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2