KOOPTf ré*.. fS Burgemeester Schokking bezocht Goedereede en Stellendam „Er is heel, Iieei veel werk voor ons te d oen REEDS POSITIEVE HULP HAAGSCHE COURANT Vrijdag 13 Februari 1953 Pagina 7 „Vaderlijke' belangstelling voor geadopteerde gemeente-kinderen In Pulchri voor 7649 aan schilderijen verkocht Ru 4200 loten vonden De enige manier om door de doodse straten van Stellendam te komen, is in deze dagen de Dukw. ,JCijk daar", wijst burgemeester baron van Knobelsdorffmaar zijn Haagse collega komt ogen te kort... (Van een onzer verslaggevers) In alle ellende, waarin het dorp Stellendam is gedompeld, is het huis van garnalenvissér Jansen aan de Molenkade 20 plotseling tot een hoogte gestegen, waarvan zijn bewoner enkele weken geleden niet zou hebben gedroomd. Het doet namelijk dienst als noodsecre- tarie en het is er de gehele dag een bijna wan ordelijke drukte. Maar dat is niet te vermij den, als alles wat er aan"* officiële zaken in een verdronken dorp te regelen is en dat is heel wat via een kleine, stampvolle voor kamer en een nog kleinere achterkamer moet lopen. Die achterkamer was gisteren ook al zo vol. Want daar zat de burgemeester van Goedereede en Stellendam, J. baron v. Knobelsdorff met zijn gasten over de mogelijkheden tot reconstructie te praten. Die gasten kwam en speciaal de verwoestingen bekijken om te zien hoe er straks het beste hulp aan deze zwaar getroffen gemeente kan worden gebo den: burgemeester Schokking en de wethouders Van den Oever en Dettmeijer vertegen woordigden namelijk bij dit bezoek aan de ge adopteerde gemeente-kinderen Goedereede en Stellendam de „vaderstad" 's-Gravenhage. Burgemeester Schokking en zijn twee wethouders hebben hun dag goed besteed. Al vroeg waren zij op pad en toen de veerboot van Helle voetsluis de auto bij MiddfiJhamis weer vaste grond onder de wielen gaf, werd snel over en kele pas gerepareerde dijken midden tussen enorme watervlakten door, Stellendam, of lie ver wat daar nog van over is, bereikt. Wethouder Dettmeijer in lieslaarzen Wij hébben er dl op gewezenhet eerste contact werd in de achterkamer van garnalenvisser Jansen gelegd. Maar denkt U niet, dat ei' alleen maar gepraat is. Al spoedig gingen de waterlaarzen aan wethouder Dettmeijer verraste zelfs iedereen door met een routine-gezicht een paar lieslaarzen aan te trekkenwaarop burgemeester en wethouder Van den Oever meer dan jaloers bleken en werd een tocht door de beide plaatsjes gemaakt. Eerst was Goedereede aan de beurt, waar het water ook het een en ander heeft vernietigd, maar waar het overigens veel zachtzinniger is geweest dan in Stellendam. Stellendam het ergste jr voor- of achteruit. Zodat de burgemeesters, wethouders en Uw verslaggever voor een nat pak gespaard bleven. Het moet gezegd, burgemeester bleek zijn zin voor humor niet te hebben verloren en hield de stem ming er in (al moeten wjj er bij zeggen, dat hij de beste plaats had en ergens in de hoogte kon zien, hoe wij beneden in de Dukw tegen de schuinopstaande kant opglib- berden om niet alsnog in het ijs koude water te schieten Op een bepaald moment, toen 't er even op leek alsof het fluiten en toeteren van onze bemanning geen enkele weerklank vond bij de andere Dukws in de omgeving,werd zelfs wethouder Dettmeijer door de burgemeester aangewezen, om eventueel in het water te stappen en hulp te gaan halen. Uiteindelijk was hij de enige met lieslaarzen.... En nu kunt U ons rustig geloven, ook al beseffen wij, dat u moeite zult hebben het u voor te stellen, op dit moment was zelfs wethou der Dëttmeyer sprakeloos... Maar tenslotte kwam er toch hulp op dagen en kon, weer op de veilige weg, (voorlopig) afscheid worden genomen van burgemeester Van Knobelsdorff. Waarna hard moest worden gereden om de veerboot terug te halen. Want vanmorgen was er weer vergadering van B. en W., waar natuurlijk door de he ren verslag zal zijn uitgebracht! Nog meer Hagenaars in de bunrl Het leek gisteren wel een Haag se dag in Goedereede en Stellen dam, want niet alleen trokken bur- ten in dit water-gebied. Opdrach ten, die vaak wel heel bijzonder zijn, zelfs zo erg, dat zy zoals gisteren in het water blijven steken met hun jeep en met ver eende krachten naar het droge moeten worden gesleept. In een garage aan de Molenkade stonden twee mannen op klompen, in blauwe overalls, maar met petten van de Haagse Brandweer op het hoofd. En hoewel het water in het leven van deze mannen doorgaans een grote rol speelt, treedt het er nu wel heel anders in op. Met on derbrandmeester v. d. Hoek bleken de brandtwaehten Ter Veer en Weermeyer nl. naar Stellendam gekomen met een motorspuit, maar vooral om zich op allerlei ge bied verdienstelijk te maken. En dat deden zij nu in die garage, waar zij auto's, die door het water waren overvallen en lamgelegd, probeerden weer aan de gang te krijgen. „Twee hebben wij er al aan het draaienvertelden zij ons. En opgewekt bogen zij zich weer over de motor van de derde A/n/oor T.inzel aan hel waterfront En dan was er tenslotte gisteren nog een man aan het waterfront, die weet wat vechten tegen een taaie vijand is. Maar die ook weet wat overwinnen is. Wij bedoelen majoor J. Linzel, die eens aan het Koreaanse front „sneuvelde". Ten minste, zo ging hij destijds pre cies twee jaar geleden, op 12 Febr. 1951 het nieuws in. Toen was hij nog kapitein en nu is hy' als majoor op de Hogere Krijgsschool. Maar gisteren was hij toch weer actief aan het front. Hij treedt nl. op als verbindingsofficier in Ne derland voor de Wereldfederatie van Oud-Strijders en deze organi satie, waarvan het hoofdkwartier in Parijs is gevestigd, heeft twee van haar vertegenwoordigers, de heren Felix Bolo en Jacques Cap- deville uit Parijs naar overstroomd Nederland gestuurd om een over zicht van de toestand te krijgen, daarna een rapport op te stellen om zodoende te bepalen in welke hun iveg Vandaag is de speciale verkoop tentoonstelling in Pulchri, ten bate van het Nationale Rampenfonds, gesloten. Zoals men weet, werd deze expositie, georganiseerd door de Haagse Kunstkring, Verve en het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio op 7 Februari jl. dus bijna een week geleden, door bur gemeester Schokking geopend. De spontane actie van de kunstenaars in Den Haag had, tot en met van ochtend, wat de schilderijen-ver koop betreft, 7649 opgebracht, wat neerkomt op de verkoop van 109 schilderijen. Voor de loterij werden 4200 loten a 1,— ver kocht. Dinsdagochtend a.s. om 10 uur zal in Pulchri de trekking plaats hebben. (Advertentie) Voor het Rampenfonds Door het personeel van Coöpera tie „De Volharding" is ingezameld voor het Rampenfonds een bedrag van 1830,60. Op voorstel van de directie werd door de Raad van Commissarissen goedgekeurd, dat de Coöperatie „De Volharding" hierbij eenzelfde bedrag voegt. Bij het personeel is de suggestie ontslaan om van de 2 vacantie- toeslag eveneens 1 dag af te staan voor de slachtoffers van de ramp. De wijkvereniging Jan van der Hevden heeft 100 op het giro nummer 9575 van het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. De zwemvereniging „Triton", alhier, heeft ƒ100.aan het Na tionale Rampenfonds overge maakt. De Klaverjasclubs Hettema en Crooimans schonken resp. f50 en f 60 aan het Rampenfonds. CAUSERIE VAN CLEMENT MORRAYE OVER BENELUX Clement Morraye, president van de Jaarbeurs der Vlaanderen, zal Donderdag 19 Febr. a.s. tijdens een lunchvergadering in de Marijkezaal van hotel Central spreken over: ..Benelux 1953Dageraad of Schemering?" Deze causerie wordt gehouden vanwege het Comité Be nelux, Afd. Den Haag. in samen werking met de Kamer van Koop handel voor 's-Gravenhage en de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Den Haag. Stellendam wel heel erg voorge steldmaar zo erg, neen. getroffen Want de ondergelopen delen van dit vissersstadje, waar op de markt de normale bedrijvigheid weer is teruggekeerd en alleen hardwer kende stratenmakers, die de scha de aan het wegdek herstellen en een barricade van zandzakken nog aan die rampzalige Zondag 1 Fe bruari herinneren, mogen op zich zelf een even treurige aanblik geven als ondergelopen huizen el ders, in vergelijking met Stellen dam is Goedereede dat hoger ligt er heel best afgekomen. Daarom viel er ook zo'n groot deel van de belangsteling van de Haag se bezoekers op dit kleine dorpje. Per Duhw door de straten Een Dukw. onmisbaar vervoer middel in deze streken, bracht het gezelschap over ondergelopen we gen naar Stellendam, waar nog steeds hard wordt gewerkt om alle cadavers, die er nog op verschei dene plaatsen te vinden zijn, te bergen. En in die Dukw door de straten „rijdend", kwam het gezel schap steeds meer onder de indruk van de enorme verwoestingen van dit dorpje van nog geen 2000 zie len. Naar ruwe schatting staat nu reeds vast, dat 60 van alle hui zen door het water volkomen ver nietigd is, of afgebroken zal moe ten worden, omdat de beschadi gingen te hoog zijn. „Ik. had het me heel, heel erg voorgesteld", zei burge meester Schokking, „maar met eigen ogen aanschouwen is toch altijd nog weer iets heel an ders!" En hij voegde eraan toe. dat er hier inderdaad heel wat te doen was voor hulpvaardig Den Haag. Want en daarop had wethouder Van den Oever ons reeds eerder op de dag gewezen het is niet het Ge meentebestuur alleen dat twee zwaar getroffen plaatsen heeft geadopteerd, maar het is de gehele bevolking. Wü zijn het, mannen en vrouwen van Den Haag, die tenslotte zullen moeten tonen, wat het wil zeggen, dat onze stad Goede reede en Stellendam heeft ge adopteerd. „Er wordt hier wat van ons ver wacht!" zei wethouder Van den Oever en datzelfde gevoel hadden wjj ook al gekregen, toen wü met verscheidene inwoners van Goede reede en Stellendam praatten. Deze mensen dragen een soort, wonderlijk optimisme met zich mee, iets dat men niet onder woor- Advertentie) W Deze K.W:F. den kan brengen, maar dat uit hun hele persoon, uit elk gesprek dat zü voeren, straalt: „Wü komen er heus wel weer boven op!" Maar daarbü hebben zü hoge verwach tingen van dc helpende hand, die wü hen daarbij zullen toesteken. Het bezoek van gisteren was ech ter reeds een duidelüke aanwij zing, dat het niet alleen een adop tie mooie woorden, maar een lange reeks waardevolle daden zal gaan worden. I)ukw nam bijna duih Overigens, van helpende hand gesprokendie moest gisteren wor den uitgestoken naar de Dukw, die ons Haagse gezelschap vervoerde. Want Edwin, de Duitse militair in de Amerikaanse Dukw was van zelfsprekend niet zo erg best op de hoogte met de Stellendamse stra ten en sloten en het resultaat was dat ons vaar-voertuig op een ge geven moment met de iinkerwielen op de voormalige straat reed en rechts wilde varen, omdat er geen straat meer onder was, maar een diepe sloot. En nu heten Dukws niet te kun nen omvallen, maar als er aan de ene kant een beroep op hun vaar- en aan de andere kant een beroep op hun rij-capaciteiten wordt ge daankomen zij toch een heel eind in de verkeerde richting. Maar goed, wij zagen alleen wat bleek van de plotselinge schrik, daj. was alles. Want de Dukw bleef hangen, ook al kon hij dan ook geen meter gemeester en wethouders van onze stad de aandacht, van de ongeveer 25 van de gehele bevolking ach tergebleven Stellendammers, ook de politie-mannen en brandweer lieden deden goed werk. Ineens stopte er een Haagse politie-jeep voor onze wagenaan het stuur de agent Harbers uit de Convivastraat 13, naast hem de hoofdagent Ter Hofstee, Damasstraat 124. Tenmin ste als zij in Den Haag zün. Nu wonen zü bü burgemeester Van Knobelsdorff, ter wiens speciale beschikking zü zün gesteld. Zodat zü het Bureau Büzondere Opdrach ten aan het Alexanderplein voor lopig de geüniformeerde rug heb ben toegekeerd en zich nu geheel wüden aan de bijzondere opdrach- Lucifers worden i thans verkocht ten bate van het l\ NATIONAAL l\ RAMPENFONDS, welke instelling ij 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. Onwillekeurig zal men zich afvragen, wat er nu eigenlgk voor positieve plannen uit de bus zyn gekomen, nu burgemeester Schokking en de wethouders Van den Oever en Dettmeijer vanzelfsprekend deze omdat de hulpverlening voornamelijk zal liggen op het gebied der Sociale Zaken en Openbare Werken naar Goedereede en Stellendam zijn geweest, om zich ter plaat se op de hoogte te stellen. En wellicht zal men het resultaat weinig concreet vinden, wanneer wy zoggen en hier herhalen wij hetgeen de heer Dettmeijer ons vertelde dat de reis voor namelijk als oriëntatie diende. Een oriëntatie, noodzakelijk, om dat morgen het Adoptiecomité zal worden geïnstalleerd en men dan beslagen ten ijs moet komen. De toestand is echter nog zo weinig overzichtelijk, dat men nog geen vastomlijnde weder- opbouwplannen kan gaan maken. Eerst moet natuurlijk al het water er uit En dat zal, als men de omstandigheden waaronder dit zal moeten gebeuren, nog eens even voor ogen haalt, zeer beslist wel enige tijd vergen. Over één ding waren burgemeester en wethouders het eens: De toestand is nog veel miserabeler, dan men zich had kunnen en durven voorstellen Toch is er ook wel reeds zeer positieve hulp aangeboden, al ligt deze voorlopig nog in het kleine: na de politie-jeep, die enkele (lagen geleden was vertrokken, is vanmorgen opnieuw een jeep, ditmaal een radio-wagen, naar Goedereede en Stellen dam vertrokken. Omdat gebleken was, dat gemotoriseerde poli tiemannen heel hard nodig zyn in dit gebied. Verder heeft ook de Gemeentedrukkerij een Stellendamse opdracht: er was name lijk geen gemeentelyk briefpapier meer in het droge deel van Stellendam en dat wordt nu ijlincs op de persen van onze ge meentelijke drukkerij gemaakt. En bovendien heeft baron Van Knobelsdorff, de burgemeester van Goedereede en Stellendam nog een zeer positieve belofte gekregen, namelijk, dat hy maar hoeft te zeggen, waar hy mee omhoog zit, om de Haagse hulp in actie te krygen. En daar het contact tussen beide gemeenten natuurlijk nauwer dan ooit zal blijven, geloven wy zeer beslist, dat er nog wel eens een noodkreet uit Goedereede en Stellendam zal komen. Maar óp dat punt zal men daarginds gerust kunnen zyn: 590.000 Hagenaars hebben 1.180.000 handen, die kunnen worden uitgestoken om te helpen richting de hulp van dit lichaam met 16 millioen over de gehele wereld verspreide leden, kan wor den geleid. De heren Bolo en Capdeville wa ren wel zeer onder de indruk en wisten een ding heel zeker: hier moest geholpen worden en dan heel snel. Het is overigens nu al zo, dat er in Parys aanbiedingen van oud-strijdersverenigingen binnen zijn. En niet alleen uit Europa, maar ook b.v. van de Phïlippynen en uit Zuid-Amerika. „Maar er zal nog veel meer komen", wisten de vertegenwoordigers uit Parys nu al met grote zekerheid. „Want het is heel erg nodig", zeiden beiden. Wy, voor de zoveelste maal met de watersnood-ellende geconfronteerd waren het volkomen met hen eens. Want inderdaad, opnieuw hadden wij ervaren: het is verschrikke lijk... Bijstand getrollen schoenwinkeliers Door het secretariaat van de Cen trale Commissie van Schoenwinke liersverenigingen Wasscnaarse- weg 23. Den Haag) zal. zo deelt het ons mede. op alle mogelijke wijze advies en btjs'.and worden verleend aan de schoer.winkeüers uit de ge troffen gebieden bij het aanvragen van door de regering toegezegde renteloze voorschotten, het indie nen van schadeformulieren bij het Commissariaat voor oorlogsschade, hel onieuw opzetten van het be- dryf e.d. De adoptie in beeld: een visser uit Goedereede tussen de Haagse wet houders. ..Het is wel erg, maar we zullen er bovenop komen...!" Ravage in de Van Soutelandelaan Boom viel op de huizen Het kappen van de dikke grote bomen on de Van Soutelandelaan is geruime tijd goed gegaan. Nie mand zou verwacht hebben dat de bomen die op vakkundige wijze ge gleufd werden en daarna omge trokken op de huizen zouden te recht kunnen komen. In deze ge ruststellende gedachtengang heb ben ook de bewoners van de per celen nummer 59 en 61 geleefd, totdat gistermiddag een dreunende slag gevolgd door gerinkel en ge„ kraak, dc mensen van hun stoelen verschrikt deed opspringen. De ravage was op het eerste ge zicht niet gering. Verontrust kwa men buren en andere omwonenden, naar buiten lopen, en zagen dat van beide huizen bijna alle ruiten aan de voorzijde waren versplinterd. Pannen lagen schots en scheef op de daken en de anders zo nette voortuintjes waren een warreling van takken en houtsplinters. De boom was namelijk precies met het bovenste deel op het dak van de aaneengebouwde huizen terecht gekomen en was vervolgens naar beneden gegleden, en passant een daklijst meesleurend. Bij het kappen van de boom had men wel de voorzorgen genomen voor het vallen naar de goede kant. Toen begon het bekende trekken. Een boom is. niet in één ruk omgetrok ken en meestal gaat zoiets pas na een paar „zwiepen". En bij één zo'n „zwiep" knapte juist een takeltouw en wel op dat moment dat de boom de andere kant opvloog en afknapte met het onaangename gevolg dat de bewoners van no. 59 en 61 daar. na geen ruiten meer aan de voor kant hadden. „Ik heb geluk gehad", zei Bob Driesen, die op no. 59 woont, „mijn fiets stond tegen het hek, maar ik was net weg naar de kapper." Het hekje was niet meer te zien onder de stammen en takken. On derwijl bekeek zyn vader de zol derverdieping om tot de conclusie te komen, dat het uitzicht door de ruilensplinters een neerhangende daklijst is. Bij de buren was het al niet veel beter. Giflen van Koninklijk Huis Reeds begin vorige week werd, zoals we eerst heden vernemen, zowel door H.M. de Koningin als door Prinses Wilhelmina een be- langrüke gift geschonken aan het Nationaal Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7