V aceinatie-debat brensrt gemoederen in beweging! Zal Delfland extra-maatregelen nemen Koningin en Prins bezochten Texel BELASTINGPLANNEN WORDEN NADER BEZIEN ..Carthage" wacht de 16de Februari af Tweede Kamer u De Tweede Kamervergadering van hedenmiddag begon met een comité-generaal, waarin de raming van de kosten van het onderzoek der Enquête-Commissie Rege ringsbeleid 1940'45 aan de orde was. Vervolgens, na heropening van de openbare vergadering, werd gestemd over art. 9 van liet ont- wern-Stoomwet <rie verslag Twee de Kamervergadering van gister middag op pag. 6) en over het wetsontwerp in zyn geheel. Art. 9 werd aangenomen met 4731 stemmen (tegen VVD. KNP, CH, AR. SGP en CPN). Het wetsont werp werd z.h-s. aangenomen. Daarna werd de behandeling van het ontwerp Wijziging Inentings- wct 1939 voortgezet, die gisteren wegens de ontoekiatbaarheid van het amendement-Zandt moest wor den geschorst. Ds. Zandt merkte op, dat het amendement in nauw verband staat met de considerans van het ontwerp. Het is voor hem de enige gelegenheid om met dit voorstel te komen. De voorzatter merkte op, dat de gehele wet niet op stapel staat. Bovendien 2yn er geen tekenen van instemming uit de Kamer niet dit amendement gekomen. Wel heeft ds. Zandt het recht een initia tief-voorstel te doen. Dit amende ment zou een precedent betékenen, omdat het buiten het raam van dit ontwerp valt. De voorzitter deed daarna hei voorstel het amende ment ontoelaatbaar te verklaren. By zitten en opstaan werd dit voor stel aangenomen. Een motie Ds. Zandt diende daarna een mo tie in, waarin de Regering wordt uitgenodigd wettelijke regelingen voor te bereiden, waarbij de Ge zondheidsraad door de geneeskun digen op de hoogte gebracht moet worden van het aantal gevallen van encephalitis na inenting. De staatssecretaris betoogde dat hij geen behoefte heeft aan deze motie. Op basis van vrijwilligheid gebeurt die aangifte al. Er wordt niets verheimelijkt. Voert men voor pok-inenting deze maatregel in. dan moet het ouk voor andere in entingen geschieden Dit verzwaart de wettelijke verplichtingen van de artsen nog meer. Ds. Zandt bestreed de opvatting van de staatssecretaris. De heer Mol (KVP) zeide dat. deze motie een wantrouwen in de Nederlandse medici uitspreekt. Daar komt spr. ernstig tegen op. Onze artsen verdienen dit niet. Dhr. Oud (WD) zeide, ds. Zandt niet te begrijpen. Anders is de heer Zandt altijd tegen nodeloze wette lijke verplichtingen. Nu het de vac cinatie betreft, gaat hij volkomen overstag. Misschien wil hij zich nog eens rustig bezinnen. De heer Van Lienden (Arb.) ver klaarde geen behoefte te hebben aan de motie. Hij stelde zich op het standpunt van de staatssecretaris. Ds Zandt handhaafde zijn motie. De motie werd daarna verwor pen 69 Leden verklaarden zich tegen de motie en 10 er voor. Dit waren de leden freule Wttewaal Natte aardappelen zijn ook goed Helpt de norxlgebieden Van de in de noodgebieden opge slagen voorraden consumptie-aard. appelen worden nog belangrijke hoeveelheden in veiligheid ge bracht. Het ministerie van Land bouw. V. en V. heeft daartoe ter stond de mogelijkheden nagegaan en het Bedrijfschap voor Aardappe len is cr in geslaagd met de verla ding der aardappelen een aanvang t- doen maken. Landkoopliedcn hebben aardap pelen geborgen, die afkomstig zijn uit de aardappelkuilen en opslag plaatsen in drassig terrein. De aardappelen in geïnundeerd ter rein worden voo: een groot deel als verloren beschouwd: de aard appelen uit de droge gebieden kunnen wachten, De aardappelen uit de drassige tererincn zijn geheel consumptie waardig. maar dienen met voorrang in de consumptie te worden ge bracht; daar zij natuurlijk niet lang houdbaar zijn. Het redden der- aardappelen betekent uiteraard steun aan de belanghebbenden ge troffenen in de noodgebieden. In aansluiting op het bovenstaan de vernemen wij nog van bevoeg de zijde, dat de overstroomde ge bieden belangri,.: zijn voor de verbouw van klei-aardappelen. Er wordt hard gewerkt om belangrijke hoeveelheden opgeslagen aardap pelen weg te ha.en en met volle dige medewerking van groot, en kleinhandel in consumptie te brengen. Het slagen van deze actie is echter afhankelijk van de mede werking van het publiek, dat natuurlijk de voorkeur geeft aan droge aardappelen, maar wel licht bereid is natte aardappe len af te nemen, mede in het belang van de getroffenen in de noodgebieden. De volgende aanwijzingen kun nen in dit verband nog van be lang zijn: de aardappelen zien er wat onooglijk ui» cn er zit meer grond aan dan bij droge aardappe len het geval is De kookkwaiiteit doet echter niet onder voor die van droge aardappelen. Tenslotte twee wenken: 1. koop van de aardappelen niet meer dan voor één dag tegel;. en eet ze nog dezelfde dag. Bü langer bewaren ontstaat gevaar vóór verderf. 2. Was de aardappelen vóór hei schillen. Verdere behandeling op de gewone wijze. Minister Reven naar Parijs en Rome Minister Beyen vertrekt Don derdag 19 Februari naar Parijs voor oesprekingen m<-' de Franse ministers Mayer en Bldaulr en de Italiaanse minister De Gasperi. Vervolgens gaat mr. Beyen naar Rome voor het bijwonen van een vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken. Vice-admiraal Meijer Commandeur O.N. Bij K.B. is benoemd tot comman deur m de orde van Oranje-Nassau met de zwaarder, (bij bevordering) vice-admiraal J. B. Meijer. (Arb.). Van Baal (AR), Stufkens van Stoetwegn (CH). Van Lier Arb.), Fokkema (AR), v. d. Zaal (AP.). Scheps Arb.). Schrnal (CH). d? Zandt (SGP) en ir. Van Dis (SGP). De vergadering werd vervolgens geschorst voor afdelingsonderzoek. Wijziging L.O. wet 1920 Na de schorsing werden twee naturalisatie-ontwei pen z.h.s. aan genomen (Hertha Hermine Marg. Feitz en 19 anderen en P. v. d. Bo- gnert en 16 anderen). Vervolgens was liet woord aan minister Cals, ter beantwoording van de sprekers die bü de Wüziging van de L. O. wet 1920 wensen naar voren hadden gebracht. Spr. is er voor het Fries op de lagere school apart in de wet te regelen. Hy is van mening, dat het gebruik van het Fries ais voertaal en het onderwijs In Fries op de lagere school in de wet behoort te worden opgenomen. Hü heeft daar toe een aantal regelingen voorbe reid. (De vergadering duurt voort (Advertentie) HAAGSCHE COURANT Vrijdag 13 Februari 1953 Pagina 6 9 HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gi] er Akkers Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wnjfmiddel bij rheumaiiek. spierpijn en lendenpijn wordt Akker"s Kloosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de woorden. „Geen goud zo goed" Advertentie) Slachtoifcr van de gladheid De gladheid van de weg heeft vanmorgen een 17-jarig meisje le Leiden hel leven gekost. Toen zij met haar fiets twee andere wiel rijders wilde passeren, gleed haar rijwiel weg en kwam zij met het hoofd voor het achterwiel van een uit tegenovergestelde richting ko mende zwaar geladen kolentruck terecht. Het meisje werd overre den en op slag gedood. Met ingang van 13 Januari Is aan kap:tein-lu:ienant-ter-zee van de technische dienst lr. T. A. Vos op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Met ingang van 13 Januari Is be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, kapitein-ter-zee J. S. Bax. Driewerf hoera begroette Landsvrouwe H.M de Koningin en Prins Bernhard hebben vanmorgen een bezoek gebracht aan het eiland Texel, waar de Eendrachtspolder is ondergelopen en zes slachtoffers leden van een hulpcolonne, zyn te betreuren. L»e Koningin kwam met de veer boot ..Dokter Wagemaber" uit Den Helder. De Prins, die onverwacht het eiland bezocht, arriveerde te gen kwart voor elf met een sport- toestel op het vliegveld. Toen de veerboot tegen half twaalf de ha ven van Oudeachild binnenvoer, stonden op hel havenhoofd circa hunderdvijftig eilandbewoners op de aankomst van H.M. te wachten. De zon brak juist even door het grauwe wolkendek heen, toen de boot meerde. Nadat de loopplank was uitge legd begaven de autoriteiten zich aan boord. Even toefde het gezelschap nog op de kade. Vervólgens namen de Koningin, de Commissaris in Noord-Holland en de burgemeester van Texel in de hofauto plaats. Allereerst werd gereden naar Oosterend. Daar stapte het hoge gezelschap over in jeeps. De tocht ging naar Zevenhuizen, waar de Oostersluis, een van de bedreigde punten, in ogenschouw werd ge nomen. Hier ontmoette H.M. de Prins, op diens terugweg. Vervol gens ging de rit naar het Noorden naar de Noorderdyk. waar het aan stormende water een gat van 130 meter in de dyk heeft geslagen, waardoor de 260 hectare grote Eendrachtspolder onderliep. De laatste tientallen meters moesten echter te voet worden gegaan. De Koningin wandelde naar het gat, waardoor nog steeds het water stroomt. Staande op de met tien tallen zandzakken versterkte af gebroken dijken liet de Koningin zich zeer uitvoerig door een dijk werker en door de deskundigen in lichten over hetgeen zich hier op die rampzalige eerste Februari- morgen had afgespeeld. De sneeuw had het gehele eiland met een wit kleed bedekt en de ondergelopen Eendrachtspolder, waar boven het reeds gezakte wa ter hier en daar het wad weer zichtbaar is en twee verlaten boe renhoeven uitsteken, bood een trieste aanblik. Op de dijk was een groot aantal dijkwerkers, met assistentie van dertig soldaten van het regiment Johan Willem Friso uit Assen, Diefstal uit collecte bussen Serveersters gearresteerd Dc Bnssumse politie beeft drie serveersters uit een Bussumse schouwburg aangehouden, die er van worden verdacht gelden te hebben verduisterd uit collecte bussen voor liefdadige doeleinden. Een van hen. de 44-iarige J. M. uit Bussum, bleek geld te heb ben weggenomen uit de bus voor het Nationaal Rampenfonds- Tij dens het onderzoek kwam aan het licht, dat zij en de 42-jarige M. S. en de 41-jar:ge A B uit Hilver sum meermalen geld hadden weg genomen uit bussen, die werden gebruikt tijdens de Kerstdagen voor een inzameling voor het Bio- vacantie-oord. Honderd dierenbeschermers in noodgebied Een honderdtal leden van de Sopinavereniging tot Bescherming van Dieren te Amsterdam, zowel als met-leden die zich bij de ver eniging als vrijwilligers hebben aangemeld, bevinden zich sinds vonge week Maandag in de door watersnood getroffen gebieden. Zij hebben o.a bij Bergen op Zoom. Hellevoetsluis. Oudenhoorn, Vosse- mere en op Texel assistentie ver leend bij het evacueren en verzor gen van mensen en dieren Allen hebben verband- en desinfectiemid- delen bij zich en verschillende soor ten voeder. Dank zij medewerking van militaire zijde hebben zy ook de beschikking over tien boten en tien vrachtwagens waarmee zij sindsdien in actie zijn gebleven. Samen me' mariniers varen zij van huis tot huis. Besmettelijke ziekten In de week van 17 Februari jl werden in ons iand 127 gevallen van roodvonk en 81 gevallen van diph'erie aangegeven. Er werden geen gevallen van kinderverlam ming geregistreerd. De ..Zierik2eesche Nieuwsbode" zal van heden af weer verschijnen. Het bluo zal een kleiner formaat krijgen en voorlopig niet als dagblad uitko men Dc drukken) is geheel intact ge bleven. doch de telexverbinding ia uit gevallen. druk doende tussen twee ryen pa lissaden een beschoeiing aan te brengen en deze met behulp van een dragline vol te storten met klei. Het gat in de dyk is inmid dels nog niet gedicht. Lange tüd sprak de Koningin met de dijkwer kers en de militairen. Ook Prins Bernhard had vroeger in den morgen met wethouder S. de Waard dit punt bezocht. Juist toen de jeeps de dijk naderden, vloog de Prins er overheen. Als groet cirkelde hü enige malen laag over deze door het land ploe gende autocolonne heen. Tot slot van haar tocht ging de Koningin naar de vuurtoren, waar zy de auto verliet en zich over de duinenry naar het strand begaf. Daarna keerde men naar Den Burg terug, waar H. M. omstreeks twee uur arriveerde. Voor hotel De Lindeboom ston den enkele honderden eilandbewo ners; vooral de jeugd was hier goed vertegenwoordigd. Met een drie werf hoera werd de Landsvrouwe by haar aankomst begroet. In het hotel onderhield de Koningin zich enige tijd met de familieleden van de zes slachtoffers. Rapport van hoofdingenieur (Van een onzer verslaggevers Tijdens de gisteren in bet Ge- meettlandshttis van Delfland te Delft gehouden buitengewone zit ting van de verenigde vergadering van Delfland, heeft de Dijkgraaf, de heer mr. dr. Tli. F. J. A. Dolk, in antwoord op verschillende ge stelde vragen, o.a. meegedeeld, dat aan de hoofdingenieur van Delf land, de heer ir. A. O. Kolff, op dracht was gegeven een rapport uit te brengen ten aanzien van de vraag, of met het oog op do toekomst het nemen van extra maatregelen noodzakelijk zal zijn. Dit rapport, waarvan tot dusver alleen de Dijkgraaf relt heeft ken nis genomen, zal door het Hoog heemraadschap in zeer ernstige overweging worden genomen. De uitvoerbaarheid van het rapport zal echter wat de kosten be treft afhankelijk zijn van het standpunt van het Rijk. Van de resultaten der overwe gingen van hot Hoogheemraad schap zal aan do vergadering mede deling worden gedaan. Ten aanzien van de springvloed op 16 Februari zei de dükgraaf. dat men zich daarover niet onge rust behoeft te maken, tenzij deze weer met een storm gepaard zou gaan, zoals op 1 Februari jl. Verhoging Scheveningse boulevard gewenst? Op de vraag van de heer F. de Haan, of de hoogte van de Scheve ningse boulevard wel voldoende is. antwoordde de hoofdingenieur, dat deze boulevard gedeeltelijk 7 me ter D P. ligt, gedeeltelyk aan de zijde van de haven 6 meter D.P. By' het lager gedeelte van de boulevard heeft veel overslag plaats gehad. Wil men in de toe komst de zekerheid hebben, dat er minder schade wordt aangericht, dan zal de boulevard aan de züde van de haven moeten worden opge hoogd. Dit is echter een kwestie van het gemeentebestuur van Den Haag én van afweging der kosten van de thans ontstane schade welke slechts één keer in de 65 jaar kan worden verwacht én de kosten van verhoging der bou levard. By het In ogenschouw nemen van de toestand «lor zeeweringen vernamen wij nog, dat door de In de M. v A. inzake de begro ting van Financiën aan de Eerste Kamer, zegt minister v. d. Kieft, dat gezien de ramp, die ons land heeft getroffen, nader beraad voor de Regering t.a.v. de belastingplan nen nodig is. Een vrijstelling van een primair dividend ter grootte van maximaal 4, 5 en 6 van het fiscale bedrijfs vermogen zou voor 's Ryks schat kist, zeer globaal geschat, een ver lies aan middelen betekenen van resp. 200. 250 en 290 millioen gul den. Met betrekking tot mogelijke fis cale tegemoetkomingen van Over heidswege te verlenen aan onder nemers in het belang van de indus trialisatie is de minister van me ning, dat bij een selectie daarvan met een algemeen economisch doel bij voorrang in aanmerking komen die belastingmaatregelen, die een zo groot mogelyk gunstig effect op de uitbreiding van het materiële productiepotentieel beloven en tevens verhoudingsgewijs een zo klein mogelijke inbreuk op een sociaal rechtvaardige verdeling van lasten maken. Aangaande het rechtsherstel effecten is nog intern overleg gaande Binnenkort kunnen hier over nadere mededelingen worden gedaan Naar aanleiding van de in het voorlopig verslag gestelde vraag met betrekking tot de verlenging van de wet op de herkapitalisatie 1951 verklaart de minister, dat hij be reid is een wetsvoorstel, waarbij de bestaande regeling, essentieel wordt gehandhaafd, op korte ter mijn in te dienen. Belastingrecht Bij de beantwoording van de op merkingen inzake vereenvoudiging en herziening van het belasting recht. deelt de minister mede, dat de voorontwerpen voor een alge mene wet inzake de directe belas tingen en voor nieuwe wetten op de Inkomsten- en de Vermogensbe lasting bun voltooiing naderen. Met bekwame spoed wordt thans gear beid aan voorontwerpen voor nieu we wetten op de Loonbelasting en de Vennootschapsbelasting. De met deze taak belaste vereenvoudigings commissie hoopt omstreeks de jaar wisseling met haar veelomvattende arbeid gereed te zün. Schoolgelden Wat betreft de in het voorlopig verslag gesuggereerde herziening van de Inkomstenbelasting ten aan zien van de kosten voor studie van kinderen, meent de minister dat tegen het toestaan van het aftrek ken van de kosten voor studerende kinderen ten laste van het inkomen verschillende bezwaren bestaan. De De luchtbrug Op 12 Februari werden door de luchtmacht de volgende operaties verricht boven het overstroomde gebied: door Dakota's werden enige vluchten gemaakt voor het afwer pen van 15.000 zandzakken te Zon- nemaire. Vliegtuigen van Gilze Rijen maakten een aantal verken ningsvluchten onder meer ter be paling van de afmetingen der gaten in de dijken, alsmede ter opsporing van zwakke plekken. Vliegtuigen van Woensdrecht maakten enige verkenningsvluch ten teneinde landingsterreinen voor lichte vliegtuigen te zoeken op Schouwen en Duiveland, Tholen, Walcheren en Zuid-Beveland. Voorts werden vliegtuigen inge zet voor het vervoer van personen. In totaal namen 47 toestellen aan de operaties deel. waaronder 34 van de luchtmacht, benevens 3 Engelse en 10 Amerikaanse. minister verwacht evenwel in de komende belastingvoorstellen een verlaging van de schoolgelden voor voortgezet onderwijs te kunnen op nemen en bestudeert tevens de mo gelijkheid daarin ook een verdere voorziening to treffen met het oog op studerende hinderen in het. leader van do wetgeving inzake de Inkomstenbelasting, Dat studenten met een laag inkomen uit een stu diebeurs in de Inkomstenbelasting worden betrokken.; acht hij een vraagstuk, dat niet op zichzelf kan worden beschouwd, doch zal moe ten worden gezien als een facet van de meer algemene vraag of en in hoeverre aan dc voet van net tarief van de Inkomstenbelasting en Loonbelasting enige verlichting kan worden aangebracht. Voorzongen voor komende springvloed Ingenieur Maris, directeur-gene raal van de Rükswaterstaat. heeft in een onderhoudmet de corres pondent van het agen: schap Belga op de vraag of er speciale maatre gelen zijn genomen in het vooruit zicht van het komende springtij om. geantwoord, dat natuurlijk geprobeerd wordt de droog geble ven en de opnieuw drooggevallen gebieden met extra-maa'.regclen droog te houden. Er zijn tevens veiligheidsmaatregelen getroffen om de zeer kwetsbare plaatsen zo goed mogelijk te beschermen. B.v rond de gemeente Tholen. op het eiland Tholen. wordt een speciale dam met zandzakken en ander ma teriaal aangelegd, omdat deze plaats helemaal door water omge ven en dus zeer kwetsbaar is. Ver der is een speciale organisatie voor berichtgeving en hulpverlening paraat. kracht van het water op 31 Jan. en 1 Febr. in Delfland verschillen de bunkers te voorschijn zijn ge komen. waarvan het bestaan niet bekend was. Het totale aantal nu van 41 gestegen tot 60. Er be staat goede hoop, dat volgende week alle bunkers tussen Hoek van Holland cn Arendsduin verwij derd zullen zjjn. Amhon-avond van de PIHAN Het rood-groen-wit-blauw, de kleuren van de Ambonese vlag, versierde gisteren de zaal in Amicitia waar een avond werd ge houden van de Stichting Particu lier Initiatief tot Hulp aan Ambo nezen in Nederland. Deze groep van volbloed Neder landers heeft ingezien dat deze landgenoten, die ver van hun vaderlandse bodem moeter. leven, geholpen moeten worden op aller lei gebied. Groepen Ambonezen doen voortreffelijk werk in de noodgebieden de Nederlandse poldermensen staan verbaasd over de prestaties van de tengere Am bonezen. De stichting wekte gisteravond by monde van naar voorzitster gravin M. H van Limburg Stirum op om een steentje by te dragen voor het doel van de PIHAN. Ds. G. van Haazen, predikant van de Indische gemeente, en ds. K. J H. Burgy hielden beiden een toespraak. Films. o.a. over de strijd tegen het water op Walcheren, en het optreden van het koor van de Chr Zangvereniging var de In dische gerepartieeröen. o.l v mevr. Rijksschroef, vormden de verdere onderdelen van de avond. In de pauze werd een sinaasappelver koop georganiseerd waarvan de opbrengst len dele ten bate kwam van het Nationaal Rampenfonds. Met het zingen van het Wilhelmus werd de avond, evenals deze be gonnen was, besloten. Geheelonthouding een Christenplicht Is geheelonthouding een lief hebberij voor enkelen, een ordere gel voor een groep of een christen plicht voor allen? Een lezing over dit onderwerp door de Ned. Herv. predikant dr. P. J. Rosgam Abbing vormde de hoofdschotel van een openbare vergadering, welke de afd. Scheveningen van de Nat.. Chr. Geheelonthouders Vereniging gis teravond in het C.J.M.V.-gebouw aan de Keizerstraat had belegd, Spr stelde zich op het standpunt, dat grote waakzaamheid geboden is. Er zyn vele zijden aan het drankvraagstuk en groot is het aantal euvelen, dat daaruit voort vloeit. De aanpak van de proble men dient niet te geschieden door cliché-plaatjes (in de trant van ..Ach vader, niet meer"). Spr. vroeg zich af. hoe de gemeente van Jezus Christus tegenover de al cohol moet staan. De Bijbel spreekt op verschillende plaatsen over wijn, maar niet. altijd is vast te stellen, of die vvün gegist was. Soms wordt, in de Bijbel deze drank niet in afkeurende zin genoemd, op andere plaatsen is dat wel het ge- vaL In de tüd van de Bübel be stond er nog geen alcoholvraag stuk. omdat de sterke dranken van tegenwoordig nog niet bekend wa ren. Het gebruik van alcohol ver wekt een roes. tast de gezondheid aan en werkt verslavend. In het algemeen kan de wijn die nen tot verhoging van de feest vreugde. maar het is toch maar treurig met. onze feesten gesteld, wanneer we het daarbij niet zon der alcohol kunnen stellen. Dron kenschap is mensonwaardig en ook op Bybelse gronden te veroordelen. Wat het matig gebruik betreft, kan men niet steeds de Bübel in het geweer roepen. Maar vast staat, dat men met het gebruik er van in een vicieuze cirkel kan terechtkomen. Ook mantschappelyk gezien be staan er bezwaren tegen het ge bruik van alcohol. De drank gaat veler begroting te boven. Moet een christen beslist ge heelonthouder zijn en moet de Kerk de alcohol veroordelen? Som mige kerken hebben principieel .neen" tegen de drank gezegd. Spr. kwam tot de conclusie, dat het gebruik van wijn door een christen niet te allen tyde is af 1e keuren, maar dat het ter wille van de zwakkeren, aanbeveling verdient ook het drinken van wyn, laat staan andere dranken, na te laten. Bij K.B. i» vn «t geste ld, dat de be palingen van de wet gebruik ver voermiddelen 1939 weder in werking treden met ingang van 16 Februari 1953. Men hoopt met hoog water vlot le komen Franse Genie-troepen werken in de afgelopen dagen met alle macht en met veel enthousiasme mee, om het water, dat een deel van ons land heeft overstroomd, te heipon keren. Zij opereren voornamelijk van uit West-Brabant en in West- Brabant. Zo zyn zü al enige dagen bezig in Tholen en Nieuw Vosmeer. Er Is een afdeling van de Franse troepen in Duitsland en ook oen afdeling Genisten uit FrankrUk zelf. Maar behalve deze Franspn, die zich geheel geven het water te keren, het kwüt te raken, zün er andere Fransen in ons land, die juist meer water willen. Het is de bemanning van het Franse schip „Carthage dat zich op het Scheveningse strand be vindt. als ware het een grote strandstoel. In de residentie van de Franse Ambassadeur, de heer Jean Paul Garnier. werden enige Franse officieren van de Genie, enige Ne derlandse verbindingsofficieren bjj de Franse Genietroepen en enige leden van de bemanning van de „Carthage" ontvangen. Daarbü waren de leden van de Franse ambassade en de Franse consul in Rotterdam aanwezig. De Franse Genie-(roepen blijven de eerstvolgende dagen nog druk in de weer om medewerking te verlenen bü hot dichten van de na de ramp, meer dan anders, alle aandacht bestaat. De kapitein van de „Carthage" hoopt inmiddels van het hoge wa ter gebruik te kunnen maken weer vlot te komen en het ruime sop te kiezen. „Houdt u niet van Nederland?", zo werd hem gevraagd. „Wel van Nederland, maar niet van Scheve ningen", antwoordt de kapitein, wiens schip nu al zovele dagen op hel strand zit. Inmiddels heeft hü goede hoop, dat hü volgende week weer op zee zal zyn. ZILVEREN JUBILEUM A. VAN DE KOOY Vijf en twintg jaar geleden was het vandaag, dat de heer A. van de Kooy, Goollaan 27, in dienst trad by de gemeente, 's-Graven- hage. De jubilaris, thans voorman-me termaker bij het Gemeentelylc Gas bedrijf. werd vanmorgen door de hoofdingenieur van het gasbedrijf, de heer'D. A. de Groot, toegespro ken. Deze overhandigde hem een gratificatie en oorkonde. In het metergebouw werd de jubilaris door het personeel gehul digd. Waarderende woorden wer den uitgesproken door de heren A. v. d. Stelt, afdelingschef en M. L. v. d. Lucht, voorman van de cindkamer. De laatste bood de ju bilaris het geschenk van het per soneel, een vulpen, aan. Woensdag 18 Februari a.s. wordt in de gymnastiekzaal van de Kleuter school Busked Huetstraat 24 eon ouderavond gegeven. Het cabaretgezel schap Klavertje Vier" met medewer king van Cor de Graaf en Jan Boekce, zal optreden. Er zal speelgoed verloot worden. Dossier van flessentrekker: „een vrolijke boel" „Een vrolijke boel", zo kwalifi ceerde vanochtend de president van het Haagse Gerechtshof het dossier van de Delftse boekbinder J. R.. die in hoger beroep terecht stond wegens flessentrekkerij. In Leiden had hy nogal wat verteringen ge maakt zonder daarvoor te behalen en in een etablissement had hij het zelfs bestaan zich. in rokcostuum gehuld, voor te doen als paranymph by een promotiedmer Ook toen had hij het er goed van genomen en enkele glazen champagne genut tigd zonder de ober het consump- tiegeld te voldoen. Dc rechtbank had R. veroordeeld tot S maanden gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering en het was vooral vanwege het laatste, dat R. in hoger beroep was gegaan. Hy verklaarde dan* vanochtend, dat hy voldoende geld had gehad om zijn rekeningen te voldoen, maar dat zijn arrestatie te snel had plaats gevonden om hem daartoe in staat te stellen. In een psychia trisch rapport werd R geschetst als een psychopathische persoon lijkheid, die verminderd toereke ningsvatbaar is, zodat ;er beschik kingstelling de beste oplossing voor deze man moest worden ge acht. Maar de procureur-generaal re- quireerde. ook al gezien RJs niet vlekkeloos verleden, bevestiging van het vonnis van de rechtbank De verdediger wees er op. da' een voorwaardelijke ter beschikking stelling onder streng toezicht der reclassering een gunstig effect zou kunnen hebben. Op 27 Februari wordt arrest gewezen. Uitvoering Zeelandia en Ons Brabant Ten bate van Rampenfonds Vele van de leden van de ge- westelyke verenigingen „Zeelan- dia" en „Ons Brabant" zijn direct of indirect getroffen door de ramp, die hun geboorteland heeft be zocht. De besturen van beide ver enigingen besloten daarom de leden actief te laten bijdragen aan de geldelijke steunverlening door een toneeluitvoering te organise ren, waarbü een tombola werd ge houden. De balen er van kwamen ten goede aan het Nationaal Ram penfonds. Gezien dit sympathieke doel, waarvan men verwacht, dat het zeer zeker tot de Zeeuwen en Brabanders zou spreken, was het te betreuren, dat zo weinig plaat sen in Custodia, waar de avond werd gehouden, waren bezet. Leden van beide verenigingen voerden onder regie van de heer Harm Kamphuis ..De Grote Race" op, een toneelstuk uit het Engels vertaald door Caro van Eyck. Zeelandia had dit stuk oen jaar tevoren op haar programma ge had. Enkele leden van „Ons Bra bant" waren ingevallen. Door de spoed, waarmee de opvoering op touw was gazet, hadden de spelers slechts een week tijd gchhd óm zich te prepareren, terwijl men maar drie keer had gerepeteerd. Deze korte tjjd van uitvoering speelde hen gisteravond parten, zodat maar enkelen van hen wer- kelijk hun rol beheersten en onge dwongen spel te zien gaven. Vooraf werden enkele minuten stilte betracht ter herdenking van de omgekomenen van de ramp. Een zangkoor zong enkele liede- Jules Drecse ter aarde besteld Vele vrienden en kennissen wa ren hedenmiddag tegenwoordig by de teraardebestelling van het stof- felüke overschot van de musicus- dirigent Jules Dreese, op de be graafplaats Nieuw Eykenduynen. By het betreden van de aula. waar de baar gedekt door vele kransen stond opgesteld, speelde de orga nist het Adagio uit de Sonate Pathetlque van Beethoven. Ver volgens sprak de commissaris van het district Den Haag van de X-groepen der Ned. Padvinders Vereniging, de heer Joh. J. Bui- tendük. enkele woorden van troost voor de familieleden. Ily memo reerde hoe de overledene altijd zün beste krachten beschikbaar stelde voor de padvindersrevues, die jaar lijks in het Gebouw voor K. en W. gegeven worden. „Zijn levensbly- heid en wilskracht zyn onvergete- lyk en hü was een padvinder met ons. Daarom zal zyn nagedachte nis zeer in het bijzonder bü ons padvinders steeds blyven voort leven". Daarna weerklonk Litanoi van Schubert, de vioolpartü gespeeld door Adolphe Poth. Onder de tonen van het Pelgrimskoor uit Tann- hauser van Wagner werd de baar naar buiten gedragen. Bü de ge opende groeve bedankte een zoon van de overledene voor de bewe zen belangstelling. „Agence France Presse" helpt slachtoffers Grote vrachtauto vol goederen uit Parijs Hedenmorgen arriveerde voor het gebouw van hel A.N.P. alhier een grote vrachtauto van 8 ton uit Parüs. volgeladen met kleren, schoenen, nieuwe lakens enz. alles ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Met deze vrachtauto kwam mee Mll< Mou- chou, sociaal verzorgster van „Agence France Presse". De goe deren in dc vrachtauto waren in gezameld door de redactie en het volledige personeel van genoemd Frans persbureau. Gistermiddag was de auto reeds uit Parys vertrokken, doch had wegens de gladde wegen veel op onthoud gehad. Mile Mouehou en de chauffeur werden door de di recteur van het A.N.P., de heer H. H. J. van de Pol ontvangen in de kamer van de raad van beheer, waar de directeur zeer waarderen de woorden uitsprak over de geste van Jiet personeel van A.F.P. Het vervoer naar Nederland was ver zorgd door de directeur van het Franse persbureau, de heer M. Nègre. Vanmiddag werden de goe deren afgeleverd aan het hoofdbe stuur van het Rode Kruis. Zilveren ere-medaillc voor L. Z. de Jong Aan de heer L. Z. de Jong, die gisteren zyn 40-jarig jubileum in dienst van N.V. Will eins Simons vierde is ten stadhuize de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. Ter gelegenheid van rijn jubi leum werd de heer De Jong in de personeelseantine van Willems Si mons aan de Biïderdijkstraat fees telijk ingehaald. Verschillende sprekers voerden he» woord. Allereerst de twee directieleden de heren C. Simons on C. van in de afgelopen 40 jaar aan de N.V. bewezen diensten en hem een en velopje met inhoud overhandigden, benevens een kist sigaren en de kleine draagmedaille behorende bij de zilveren medaille. I>e tweede spreker was de heer J. Wingelaar, die enkele woorden tot de jubila ris richtte namens de Algemene Bond van Vocdings- en Genotmid delen. Ilij overhandigde een kist sigaren en omdat de heer De Jong bovendien 25 jaar lid is van de Algemene Bond nóg een ge schenk De heer J. Janssen stelde de jubilaris namens hel personeels, fonds eon droogscheerapparaat ter hand. De directe chef van de heer De Jong. de heer D Meenders, voerde vci-volgens het woord en overhandigde het diploma met leg penning van de Xederiandse Ver eniging van Werkgevers in d Bak ker! ibedrijven. De rij van sprekers werd besloten door een oud-collega van de jubilaris, de heer J. Sirag. Ongunstige weer belemmert uitvoering bestratingsplan Gemeentewerken blijft echter optimistisch Het ongunstige weer van de laatste dagen vormt begrijpelijk een belemmerde factor bij de uit voering van het door de Dienst van Gemeentewerken voor 1953 opgestelde bestratingspian. Zo ondervindt het herstel van de Scheveningse boulevard door de koude en de sneeuwval enige ver traging en kan deze week ook geen begin worden gemaakt met de asphatering van de Alcxander- straat. Met de voorbereidende werkzaamheden wordt echter door gegaan. zodat men, als het weer een verandering in gunstige zin ondergaat, onmiddellijk met die asphaltering zal kunnen beginnen. De dienst van Gemeentewerken is optimistisch gestemd en verwacht, dat deze asphaltering volgende week ter hand zal kunnen worden Onbekende fo(o s van „Oom Paul ontdekt Copieën naar Kaapstad gestuurd In de jongste jaarvergadering van de Zuid-Afrikaanse archiefcom- missio, in Kaapstad, is met erkente lijkheid melding gemaakt van het vinden van een aantal foto's, welke genomen werden tijdens de laatste levensjaren van Paul Kruger, in leven president van Transvaal. Deze foto's waren in Zuid- Afrika nog onbekend en zelfs nog nooit gepubliceerd. Zij zijn gevon den door dr. W. J. de Koek, archivaris aan de Zuid-Afrikaanse ambassade In Den Haag. die foto- copieën er van heeft laten maken en deze voor bewaring opgestuurd heeft. Dr. de Koek is thans bezig om Zuid-Afrikaanse archiefstukken met talrijke historische documenten in Nederland, welke betrekking hebben op de vormingsjaren van Zuid-Afrika, op deze wijze aan te vullen. De bovengenoede foto's werden ter inzage afgestaan door mevr. A. H. J. Happee, een van de verzorg sters van de president gedurende diens laatste levensjaren. LAATSTE BERICHTEN De waterstanden in de rampn; acht De hoogste waterstanden van de rampnacht in vergelijking tot het astronomische getij (d.w.z. de ge tij-hoogte, die zou zyn opgetreden bü afwezigheid van wind, dus de normale vloed) rijn: voor Hoek van Holland resp. 3.85 m., en 0.81 m.; Maassluis 3.75 m. en 0.80 m.; Rotterdum 3.75 m. en 0.94 m.: Dordrecht. 3.73 m. en 1.09 m.: Alblasserdant 3,10 en i.02 m.; Hellevoetsluis 4.35 cn 0.94 m.; Wil lemstad 4.35 m. en 1.20 m.; Moer- dük 4.10 m. en L23 m.; 's Graven deel 3.85 m. en 1.21 m.; Bruinisse 4.50 m. en 1.45 m.; Brouwershaven 4.30 m. en 1.18 m.; Zierikzee 4.32 m. en 1.30 m.; Tholen 1.81 m. en 1.78 m.; Vlissingen 4.55 m. en 1.95 m. Aan het verschil in hoogte kan men dus opmaken waar do dijken het meeste te verduren hebben ge had. Gids departement van Buitenlandse Zaken Verschenen Is de gids voor 1953 van het departement van Buiten landse Zaken en de Buitenlandse Dienst. Verleden jaar verscheen deze gids voor 't eerst, bedoelt als vademecum voor wie een Hist van namen, functies en adressen van by het Nederlandse buitenlandse beleid betrokken personen en in stellingen van nut kan zün. Ter inleiding van deze tweede uitgave wordt gezegd, dat geble ken is. dat de gids inderdaad aan het gestelde doel beantwoordt. ONDERWIJS PROMOTIES LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor ln de wis- en natuurkunde: H. J. Hueck (Delfgaauw). Amsterdam. Gepromoveerd tot doc tor ;n do geneeskunde J. v d Bosch. A'dam. A. S. Groen (Haarlem). ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM. Gesl. seml-artsex.: H. G. J, M. Kljpers (R'cl.nn), A. G. Th. vim der Lugt (R'dam), J. W. Oosterhul8 (Hoogeveen). Gosl, artsexmoj. C. Lnfeber (.Gouda), F. W. Blancke (A'dam), L. J. Backus (Geleen), A. Ludwlg (Velzen).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6