U a iu mening m TWEEDE KAMER BEHANDELT EEN GEVARIEERDE AGENDA 'nze courant Vaccinatie-debat HAAGSCHE COURANT Vrijdag 13 Februari 1953 Pagina 4 De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag met een aantal wets ontwerpen van uiteenlopende aard beziggehouden. De Stoomwet, een aanpassing van de oude wet aan de huidige omstandigheden, kon al gemeen waardering oogsten, al leen art. 9, waarin sprake is van bepaalde retributies voor ketel keuringen kon geen genade vin den in de ogen van verschillende sprekers, o.w. de heren Wijffels (K.V.P.), Ankersmit (V.V.D.), Verkerk (AR.) en Gortzak (C.P.N.). De kleine ondernemer wordt er door belast en deze moet in de huidige omstandigheden al genoeg lasten dragen. Staatssecre taris Van Rhijn stelde voorop, dat deze wet niet alleen de algemene veiligheid bevordert, maar ook die van de gebruiker zelf. De bedragen zijn niet groot, zy variëren van 10 tot 30 per 2 jaar. Het is wel heel moeilijk om hier vrijstellingen te verlenen, want waar moet de grens liggen? Nog minder kan er verschil worden gemaakt tussen vrijwillig aangevraagde keuringen en verplichte. Wel zegde de staats secretaris toe. dat hij contact zou opnemen met Economische Zaken, teneinde de mogelijkheden te on derzoeken. of er met de bezwaren van de kleine ondernemer reke ning kan worden gehouden. He denmiddag bti de aanvang der ver gadering wordt over art. 9 en het gehele ontwerp gestemd. Inenting Een wetsontwerp tot wijziging van de Inentingswet 1939, beogen de een ruimer gebruik te maken van de kosteloze inenting, bracht ds Zandt op de katheder, die zijn bekende beginselen inzake inenting op breedvoerige wijze uiteenzette en op grond van principiële en me dische bezwaren zich tegen de vac cinatie uitsprak. Hij diende een amendement in, beogende de art sen te verplichten om bij het ver moeden of vaststellen van ence phalitis na inenting dit onverwijld te rapporteren via de provinciale inspecteurs aan de Gezondheids raad. Staatssecretaris Muntendam be streed de medische niet princi piële opvattingen van ds Zandt, doch was er van overtuigd, dat hij de spreker niet tot zijn opvattingen zou kunnen bekeren! Met nadruk wees dr Muntendam er op dat in enting op latere leeftijd juist geva ren oplevert. De vaccinatie heeft de gezondheidstoestand van ons volk verbeterd. De voordelen van deze maatregel overtreffen verre de na delen. Dat geneeskundigen opzet telijk gevallen van encephalitis (na inenting) zouden verzwijgen, wees spr. met verontwaardiging af. Ook na de repliek van ds. Zandt, kon de staatssecretaris niet anders dan verklaren, dat het wel erg moeilijk zou zijn de S.G.P.-afgevaardigde van de standpunten der officiële medische wetenschap te overtui gen. Er bestaat geen enkele nei ging, zo zeide hij. om bepaalde fei ten te verdoezelen. Het door ds. Zandt ingediende amendement vormde daarna het onderwerp van discussie. De voor zitter meende, dat hij het niet kon toelaten omdat het geen verband houdt met de strekking van het ontwerp, nl. de kosteloze inenting Ook de heer Oud (V.V.D.) was de ze mening toegedaan, waarop ds Zandt opmerkte, dat het toch on derwerp van debat is geweest. De voorzitter zeide dit oogluikend te hebben toegelaten, omdat dit on derwerp voor ds. Zandt een ernsti ge zaak betekent. Ds. Zandt meen de dat het amendement wel past in bet totaal der wet. De voorzitter wilde ds. Zandt wel tijd geven zijn amendement tot motie om te wer ken. als hij een uitspraak van de Kamer wenst. Deswege werden de beraadslagingen geschorst. „Beurzen open, dijken dicht" Ook via de televisie Zaterdagavond a.s. van 20.15— 22,00 uur brengen de vijf samen werkende omroepverenigingen over beide zenders de tweede uitzen ding in de serie „Beurzen open, dijken dicht" ten bate van de radio actie van het Nationaal Rampen fonds Johan Bodegraven (NCRV*. Jan Boots (AVRO», Wim Quint (KRO» Coen Serre (VARA) en Mieke v Dillen 'VPRO» zullen via de microfoon weer de aanbiedingen bekend maken, die naar men hoopt deze dagen veelvuldig zullen bin nenkomen in postbus 17. of op giro nummer 17 Verdere medewerkenden zijn: Willem Tollenaar (declamatie», Johnny Holshuysen (accordeon», Jules de Corte (met een liedje), Guus Jansen (piano», het Matro- zenkoor o.l.v Theo van Elferen en het orkest „De Zaaiers" o.l.v Jos Cleber met zang van Bert Robbé. Ook de Nederlandse Televisie Stichting zal het gehele program ma uitzenden. Andere ontwerpen Een wetsontwerp tot uitbreiding van de toepassing van het zieken- fondsenbesluit en een wetsontwerp inzake nadere voorzieningen t.a.v. officieren en reserve-officieren der K.L. werden z.h.st. aanvaard. Daarna heeft de Kamer in be handeling genomen het wetsont werp tot wijziging van de Lager- Onderwijswet 1920. Dit ontwerp heeft in hoofdzaal- ten doel de ver lofregeling voor de onderwijzers en de regeling van het smartegeld een wettelijke basis te verschaf fen. De heer Peters (KVP) opmer kend, dat het ontwerp onderwijs in het Esperanto op de lagere school wil mogelijk maken, verklaarde daarvan geen voorstander te zijn, al is hij wel voorstander van espe ranto. Als de Friezen door hetzelfde artikel willen bereiken, dat er een officiële erkenning van het Fries als taal, gelijkwaardig aan het Ne derlands komt, gaat de betekenis daarvan uit boven een incidentele wijziging der L O.-wet, De heer De Loor (Arb.) bepleit- te o.m. de wenselijkheid van gelij ke behandeling bi; schorsing van een onderwijzer van het openbaar en bijzonder onderwijs Het is z.i. gewenst het onderwijs ir het Fries apart in de wet op te nemen. Mevr FortanierDe Wit (WD) verheugde zich erover, dat de rechtspositie der onderwijzers nu eindelijk gelijkgemaakt wordt aan die der ambtenaren. Zo mogelijk moet h.i. het Espe ranto op de lagere school worden ingevoerd, als men dat onderwijs wenst. Met de oplossing van de Friese kwestie moet grote spoed worden gemaakt. Het onderwijs-probleem wil zij echter gelicht zien uit het gehele complex van het Friese vraagstuk. De heer Roosjen (AR) verklaar de zich bij de voorgestelde wij zigingen te kunnen aansluiten. Ten aanzien van de kwestie der Friese teal sloot hij zich aan bij de heer De Loor, De heer Tilanus (CH) zei goede dingen in het ontwerp aan te tref fen, Hij stond echter afwijzend tegen het openen van de mogelijk heid in het leerplan een niet in artikel 2 der L.O.-wet genoemd vak op te nemen. De heer Gortzak (CPN) sloot zich aan bij de opvatting van mevr. Fortanier, dat Esperanto op de la gere school moet kunnen worden onderwezen. Spr. meende dat de Friezen er recht op hebben, dat hun jeugd de Friese taal onderwezen krijgt. Helicopters van Franse Rode Kruis Toen gisteren bekend werd dat enkele hefschroefvliegtuigen, die in de noodgebieden opereren, terug getrokken zullen moeten worden, heeft het Nederl. Roode Kruis een verzoek om hulp gericht tot zijn Franse zusterinstelling. Het Franse Rode Kruis heeft toen direct drie helicopters ter beschik king gesteld voor de hulpverlening in de noodgebieden. Advertentie Britse minister naar Nederland De Britse minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, die tevens voorzitter is van het Engelse ministerscomité, dat zich met de na de overstromingen in Engeland te nemen maatregelen bezig houdt, zal Zaterdag a,s. een bezoek aan Nederland brengen, om zich op de hoogte te stellen van de hier te lande gebezigde metho den betreffende het herstel. Hij zal hiertoe een vlucht boven de ramp gebieden maken en besprekingen voeren met autoriteiten, waarbij ook mogelijkheden van Engelse hulp aan Nederland ter sprake zullen komen. Wij maken inzenders van brieven voor deze rubriek er opmerkzaam op, dat alleen dan tot plaatsing kan worden overgegaan, indien de NAAM en het VOLLEDIG ADRES van de schrijver bij de Redactie bekend zijn, óók in die gevallen, waarin men geen ondertekening of slechts initialen onder het ingezonden stuk wenst. WITTE WEEK. tfiittutten tyffsk Kolen- en schrootprijzen zullen waarschijnlijh stijgen Na 1 April a.s. Dinsdag 10 Februari is de ge meenschappelijke markt voor ko len, ijzererts en schroot in wer king getreden. Die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Neder landse kolenprys zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Tot die datum heeft de Nederlandse Regering de goed keuring van de Hoge Autoriteit verkregen ons egalisatie-systeem te handhaven. Dat was mogelijk volgens par. 24 van het verdrag, met goedkeuring en onder con- tróle van de Hoge Autoriteit. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannemen, dat de Ne derlandse kolenprijzen daarna naar >ven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prys in het schroot zal de Nederlandse prijs zeker naar boven gaan. In dollars uitgedrukt bedragen de prijzen voor het schroot in ons land 20.65, Frankrijk 31.85, in Italië 46, in België 40, in Luxem burg 42 en in Duitsland 37. Men verwacht dat de schrootprijs op het Franse niveau zal komen te liggen in de gemeenschap, hetgeen een verhoging van de Nederlandse schrootprijs met 50 pet. za bete kenen. Door tegenligger gedood Te Hillegersberg is gisteravond de 45-jarige P H. v. K. uit Hilli- gersberg tijdens de gladheid met zijn bromfiets bij het afslaan door een auto geraakt. Hij viel en kwam onder een vee-auto terecht, die uit tegenovergestelde richting kwam, waardoor hij 20 meter werd mee gesleurd. Met zware verwondingen werd hij in een ziekenhuis opgeno men, waar hij na aankomst is over leden. OESTERS VRIJGEGEVEN Naar wij vernemen heeft de oes terteelt in Zeeland ernstig door de watersnood geleden. Met ingang van morgen is echter besloten dit product weer vrij te geven en te verhandelen, zodat volgende week de Zeeuwse oesters en kreeften in de zaken weer verkrijgbaar zullen zijn. Bedrijfsvergunningenwet buitengewone omstandig heden Zeer vele Tweede Kamerleden konden zich niet verenigen met de bedrijfsvergunningenwet buitenge wone omstandigheden, aldus blijkt uit het voorlopig verslag. De rege ring krijgt hier bijkans onbeperkte bevoegdheden. Het kwam deze leden niet juist voor oorlogsomstandigheden op een lyn te stellen met betalingsbalans- moeilijkheden. In geval van oorlog of onmiddellijke oorlogsdreiging zal een geheel complex van maat regelen zijn vereist, terwijl thans slechts partiële voorziening wordt gevraagd. Anderzijds past zelfs bij ernstige betalingsbalansmoeilijk heden niet. een procedure, waarbij de regering uitgebreide volmach ten worden verstrekt tot het ne men van maatregelen, welke on middellijk grote repercursies zullen verwekken, terwyl de Staten- Generaal zich hierover eerst na minstens twee weken zullen kun nen uitspreken. BEURS8LUITING IN DE V.S. Gisteren (Lincoln-Day) zijn alle Amerikaanse beurzen en markten gesloten gebleven. Zijn wij mensen geroe pen een oordeel uit te spreken over hen die (naar onze mening) niet of niet „voldoende' hebben bijgedragen tot de hulp verlening. in de ruimste zin van het woord? Rada meent, dat wij dit niet moeten doen Ieder moet voor zich zelf weten wat hem of haar te doen staat, op welke wijze hij of zij bijdraagt tot leniging van de nood en de ramp spoed die zo veel medemensen en ons land als geheel heeft getroffen Wij kunnen een ieder aansporen ich offers, grote offers, te ge troosten, maar dwingen kunnen wij niemand en de beoordeling van wat buurman, onze werkgever, collega geeft of doet. is niet aan ons! Bedenk ook, dat we (gelukkig niet alles van onze medemensen af weten. Wie vertelt u wat buurman in de collectebus heeft gedaan' Hoe kunt u weten welke verpltch tingen uw collega heeft, b.v voor zijn behoeftige ouders? Zijn om standigheden kunnen zeer verschil, len van de uwe en de zelfde maat staf aan te leggen zou verkeerd zijn. Neen lezers. Rada gaat niet in op de verontwaardigde brieveji die betrekking hebben op wat anderen hadden behoren te doen, over tuigd als zij ts dat vroeger of later ieder mens „de rekening zal wor den gepresenteerd" Storm. Brekende ruiten kwamen nog ai eens voor als gevolg van het noodweer, en de vraag „wie moet het betalen" is Rada meer dan eens voorgelegd In normale gevallen de huurder, zegt lezer, maar bij storm >ls ruitenbre ker acht hij de huiseigenaar aan sprakelijk Neen lezer, dat ziet Rada anders Volgens het geldende ge bruik is glasschade, door welke oorzaak ook ontstaan, voor reke ning van de huurder Als de huur der de risico van eventuele glas schade niet zelf wenst te dragen, is de enige oplossing, zich daartegen te verzekeren. Een volgende storm zal hem dan met zo duur komen te staan. 1 Juli 1952. Dlt was de dag waarop de werkloos heidswet van kracht werd Vanaf die dag ontvangen werknemers een toeslag op het loon, gelijk aan het percentage van de premie van de wachtgeld- er werkloosheidsverze kering dat door hen moet worden bijgedragen. Als lezer L. 2 van het loon als premie moet bijdragen en zijn loon was tot 1 Juli "52 b.v. ƒ250. dan is vanaf die datum zijn bruto loon dus 250 plus 5 is ƒ255. Dit voor de berekening van al. lasten. Hierover betaalt hij dus de premie voor de Ziektewet, zieken fonds, enz. enz. en ook de premie volgens de werkloosheidswet. Zoals Rada reeds eerder heeft uiteengezet komt het er dus op neer, dat de werknemer uiteinde lijk enkele centen minder „in han den" zal hebben dan vóór 1 Juli 1952. Volledigheidshalve nog even de loonbelasting. Deze wordt berekend over (by ons voorbeeld) ƒ255, na dat de bovenbedoelde premies hier van afgetrokken zijn. Wel. Aan wat men lezeres heeft gezegd is inderdaad niet te tornen: Artikel 89 van het Bur gerlijk Wetboek luidt als volgt: „Een persoon die bij rechterlijk vonnis van overspel is overtuigd, mag nimmer met de medeplichtige aan dat overspel in het huwelijk treden." Voorwaarden. Weduwen en we zenrente kan wor den verkregen door de nabestaan den van een man die rente krach tens de invaliditeitswet genoot. Ei moeten echter tenminste 40 zegels voor hem zijn geplakt, verder moet de weduwe met hem gehuwd zijr geweest voor zyn 59ste levensjaai en vóór hij invalide werd. De we- duwenrente gaat in al$ de vrouw 60 jaar is of eerder als zij vóór haar 60ste levensjaar blijvend inva lide wordt De wezenrente gaat in op de dag van overlijden van de vader en wordt getrokken tot het 16de jaar. De wezenrente wordt toegekend aan alle kinderen teza men en is even groot als de wedu- wenrente. Elk kind krijgt een even redig deel. Als een kind afvalt (16 jaar), wordt het bedrag voor de anderen groter, zodat het laatste kind de volle rente geniet tot het 16de jaar. Moqeliik. 111 principe heeft lezer recht op kinderbijslag voor de kinderen uit het eerste huwelijk van zijn vrouw Deze kin. deren ontvangen echter een wezen, rente en Rada neem; aan. dat de kinderbijslag hierin al is verdiscon. teerd. De Pensioenraad zal deze vraag kunnen beantwoorden. Of de hier bedoelde ge scheiden vrouw succes zal hebben met haar eventuele ver zoek aan de rechtbank om verho ging van haar alimentatie, kan Rada uiteraard niet beoordelen. De rechter zal haar omstandigheden en die van haar gewezen man in aan merking nemen bij zijn beslissing Ongeval. Ooli Rada komt het voor als nam de Rijks verzekeringsbank hier een al te starre houding aan Volgens de wet kan met toestemming van de be handelende en/of controlerende ge neesheer de eetroffene aan de ar beid blijven, als hij daardoor zyn genezing niet tegenwerkt. Met geen letter rept de wet van de conse quentie die dit voor de betrokkene dan (volgens de R.V.B heeft, na melijk dat de dagen waarop ge werkt werd in overleg met de dok ter. meegerekend worden tot de ten hoogste 6 weken waarover de tijdelijke schadeloosstelling pet wordt gegeven Beroep hiertegen is echter niet mogelijk, lezer U moet hel voor die „tijdelijke schadeloosstelling" hebben van de beslissing van de R.V.B Raad en Daad is een maat schappelijke rubriek, ioaarin onze maatschappelijke advi seuse de lezers helpt bij moei lijkheden en de lezers ook el kaar kunnen helpenHet begrip „moeilijkheden" te nemen in de ruimste sin, o.a, levensvra gen, geestelijke moeilijkheden, gezins- en opvoedingszorgen en alles wat verder op het terrein r>a»i het maatscMifipelgk werk ligt. Ook vragen over de sociale verzekeringswet ten en assuran tie-aangelegenheden. Antwoord op brieven wordt, hetzij tn de courant, hetzij rals dit gevraagd wordt altijd i m een persoonlijk schrijven gegeven. Brieven te richten aan de Redactie en links op de enveloppe vermel den Raad en Daad. U kunt onze maatschappe lijke medewerkster persoonlijk telefoon is Rada uitsluitend he- reikbaar 1 uur voor de spreek uren. Bovendien is er om de twee weken een Zaterdagmid- dagspreekuur en wel het eerst volgende op 21 Februari. Alles wat deze rubriek be treft, geschiedt strikt vertrou welijk en geheet kosteloos. Voor juridische aangelegen heden vervoege men zich op het spreekuur van onze juridi sche adviseur, hetwelk wordt gehouden iedere Vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur. Voor ai deze spreekuren wordt op de dag zelf van 9 uur af een beperkt aantal volgnum mers uitgegeven. No Vooqd. ..Abonné" kan in een schriftelijk verzoek de kantonrechter om benoeming van een voogd vragen. De reden van dit verzoek dient te worden ver meld en verder namen en verblijf plaats der kinderen, der ouders, eventueel voogden en toeziende voogden. Verder dient hij namen en woonplaats van vier der naaste, meerderjarige en in Nederland woonachtige, bloedverwanten van de kinderen op te geven. Bij voor keur twee van mans zijde en twee van de zijde der vrouw. Zo gaat hel niet. Wil de abon- ne, wonende Troclstrakade, opnieuw zijn naam meedelen, maar dan s.v.p. duide lijk leesbaar en wil hij laten weten of hij gehuwd is'. Anders kan Rada zijn vragen betreffende de Drees- ,_OQ uitkering niet volledig beantwoor- I 3,8°- den. I Neen. De stiefzuster heeft ten ipzichte van de kinderen van haar stiefbroer geen onder houdsplicht Omgekeerd ook niet. lezeres. Wettelijke onderhouds plicht bestaat alleen voor ouders en grootouders enz ten opzichte van hun kinderen, kleinkinderen er achterkleinkinderen, en omge. keerd. De onderhoudsplicht strekt zich ook uit tot de schoonzoons en schoondochters en omgekeerd. On der bepaalde omstandigheden kan deze laatstbedoelde wederzijdse verplichting echter ophouden bestaan. Men ruikt hel niet 1 Lezer had het met bij 't rechte eind bij dat menings verschil met oom. „Kolendamp" is. een kleurloos en reukloos, brand baar gas, dat kan ontstaan door on volledige verbranding van kolen, bijvoorbeeld in een slecht trekken de kachel. Dit gas is zeer vergiftig en heeft al veel onheil gesticht. Verzoek. Wie heeft voor een asthma-patiënte een divan of bank ter beschikking? Komt er een aanval van benauwd heid dan heeft zij in de warme kamer een rustbank nodig, doch kan die niet zelf aanschaffen. Mag Rada een berichtje tege moet zien? Bij voorbaat dank! •zoek. voor een lezer in moeilijke financiële omstandigheden, inva lide, vraagt Rada of er ook iemand is die wat kisten heeft staan of bruikbaar hout waarvan een konij nenhok getimmerd k'an worden, Zowel het timmeren als het konij- nenverzorgen noemt deze lezer zyn liefhebberij en Rada weet, dat we hier een hartewens vervullen als hem het hout voor het hok kunnen verschaffen Wie helpen wil berichte dit s.v.p. aan Rada. Reparatie! ondsic. Bus spreekuur (2 weken) De Londense executie 1 QuiS est homo qui non fleret. (Wie is mens en zou niet wenen). In de Haagsche Courant van 6 Febr. schrijft mej. De Raad, dat zij de doodstraf „verfoeilijk en o lijk" vindt. M.i. is de doodstraf niet alleen verfoeilijk en onmenselijk, maar ook in strijd met Gods ver bod: „Gij zult niet doodslaan". Op dit verbod heeft de goddelijke Wet gever géén uitzonderingen ge maakt. Er staat immers niet ver der: „behalve in die en die ge vallen". Toch schijnt ook de Chris telijke kerk in sommige gevallen de doodstraf niet af te keuren. Hoe het ook zy, in dit geval van Bentley, lijkt me de straf buiten gewoon zwaar, temeer daar hijzelf niet de directe dader, maar slechts medeplichtige was. Bovendien is criminaliteit altijd bilateraal. In dien de terechtgestelde tot derge lijke daden is gekomen, door het volgen van een bepaald soort van bioscoopvoorstellingen, dan is de Staat, de maatschappij mede-ver antwoordelijk Moge de barmhartige God ver zachtende motieven vinden voor de strenge uitspraak van de Engelse rechter, en de ouders van de te rechtgestelde een Engel sturen, om hen in deze onbeschrijfelijke smart te sterken. Fac. parentes, ut vobis- cum lugeam (Ouders, laat me toch met U wenen). Delft. Pawlos. De Londense executie II Naar aanleidi j van het schrijven van mej, L. de Raad in de courant /an 6 Februari over de Londense „•xecutie, ga ik van de veronder stelling uit. dat zij in dit geval meer haar gevoel heeft laten spre ken dan hex verstand; want om te oordelen en te beschuldigen moet men toch zeker met de wetten van het land en de mentaliteit van de bevolking op de hoogte zijn. De gevoelens van de schrijfster zijn gekrenkt door de terechtstel ling van die Bentley'' Zij heeft medelijden met hem? Maar heeft zij ook medelijden met die politie man, die in de uitoefening van zijn beroep lafhartig werd neergescho ten? Heeft zij medelijden met diens vrouw en vier jeugdige kinderen? Of denkt zij hier liever niet aan" Dringt het wel tot haar door wat die politieman moet hebben uitge staan, toen die ene nisdadiger het vuurwapen op hem richtte en schoot op bevel van die andere misdadiger, die de schrijfster een angstig kind genoemt? Misdadigers zijn het geweest, dat kan niemand ontkennen, ook mej. De Raad niet. temeer daar de politieman niet bewapend was met een vuurwapen. In Engeland is de geüniformeer de' politie niet bewapend met een vuurwapen, met uitzondering van de recherche. Reeds in 1908 uitte de toenma lige minister van Justitie in Enge land als zijn mening, dat als .de straatpolitie iru een vuurwapen bewapend zou worden, de misdadi gers zich ook zouden bewapenen Inderdaad bestaat dus in Enge land een stilzwijgende overeen komst hieromtrent en hiervan is in al die ren niet afgeweken, totdat Bentley met zijn vriend hierop een uitzondering maakte. Begrijpt men wat dit zeggen wil op een bevol- ng van 45 millioen? Dat de minister van Justitie schijnbaar een wetboek op de plaats van zijn hart draagt, toch wel de grootste eer die men deze minister kan geven; want in dit geval weet hij zich geschraagd door de gehele bevolking (een en keling uitgezonderd) en was wille keur uitgesloten. Juridisch wil ik hierover nog wel eens met mej De Raad spre ken, evenals over de doodstraf die zij zo afschuwelijk vindt, maai die alb uitine van diepe 'verachting voor de daad van het individu wel te verdedigen er niet ver foeilijk en onmenselijk is. Dura lex sed lex De wet is hard maar is nu eenmaal wet Meilink. Spul 164a. Een „memenlo Het zal wellicht uw lezers inte resseren te vernemen, wat opge tekend staat in het stamboek ner familie over een soortgelijke ramp als we 1 Februari meemaak ten Ik schrijf dan het volgende over: „De voorn. Walraven Jansz Peer boom is den 12 Maart 1711 (op Donderdag) verdronken, varende over de geïnnundeerde velden tus sen Asperen en Herwijnen bij sig hebbende Willem Blom. de soon van Gerrit de Bakker, en Dirk v. Hattem, deze laatste salveerde sig met swemmen en klom op een Wil lige Boom, staande in de Kooij aan de Herwijnse Merkt en na 't singen van enige Psalmen en geroep wiert van and're daer afgehaelt." We zijn nu ca. 240 jaar verder en dezelfde gebeurtenissen, als hier gesignaleerd. herhaalden zich woordelijk. Mogen zij een „memenlo" inhou den voor hen die zich thans opma ken om afdoende maatregelen te gen deze erfvijand te nemen. H. 'C. A. Roosa. Doomiksestraat 3. Een monument Met belangstelling las ik in uw blad van 10 Februari, dat er plan nen bestaan voor plaatsing van een voorlopig monument op de Dam te Amsterdam, in verband met de hulpverleningsactie in die stad. Wanneer men in de naaste toe komst tot oprichting van een ge denkteken in verband met de al gemene hulpverlening in de door de watersnood getroffen gebieden zou besluiten, bestaat er voor dit gedenkteken een prachtig voor beeld, n.l. de foto op de voorpagi na van uw blad van 6 Februari, voorstellende een jongeman die even uitrust van het reddingswerk en op wiens knie een kleine ge redde in slaap is gevallen. Deze foto laat zien dat de jongelui van deze tijd als het er op aan komt, toch nog wel iets anders kunnen presteren dan swingen etc. Wan neer het gedenkteken dan ge maakt wordt door een beeldhou wer zoals b.v. Toon Dupuis er een was. dan laten wij het nageslacht iets waardevols na, en kunnen zij zien, dat er ook in de 20e eeuw nog jongns van Jan de Witt be stonden. J. de W. Hedendaagse kunst Een reactie van één uit de jon gere generatie op het schijven van de heer X. in uw blad van 6 Febr. jl. over deze zelfde generatie is haast vanzelfsprekend. Moge onderstaand repliek een weinig bijdragen tot het wegnemen van nog steeds heersende (onjuis te) opvattingen over o.a. perspec tief in de hedendaagse kunst. Evenals een gletscher of rivier be paalde lidtekens achterlaat in het doorstroomde gebied, welke tekens zowel typerend zijn voor de soort stroom als de soort bodem hij stroomt, laat de schep pingsdrang bepaalde merktekens achter in de doorstroomde materie, welke tekens men kunstuitingen noemt. De aard van deze uitingen hangt af van de scheppende geest (mens als individu, als groep, op een bepaald tijdstip of in een be paald tijdperk) en van de materie (bouw-, beeldhouw-, schilderkunst enz.). Elke soort uiting heeft zijn algemene en zijn bijzondere ken merken. Wat de heer X doet, is de kunstuitingen van deze tijd meten met de maatstaven uit een ander tijdvak (impressionisme, Haagse school) en niet met universele maatstaven. Perspectief bijv. is geen algemene maatstaf, want dit heeft niet steeds bestaan, het tyd- vakje is zelfs niet noemenswaard in verhouding t.ot het bestaan van het mensdom. Op deze wyze is het im mers mogelijk de volgende kunst uitingen af te kraken: Egyptische (geen perspectief), Griekse, Byzan tijnse kunstwerken, de sublieme tekeningen van de holbewoners etc., eveneens de grote Breitner en de Marissen. die volgens de tegen woordige opvattingen te weinig kleur en te veel toon bezitten in hun werken. Elk tijdvak heeft een aparte be schouwing nodig, wil men echter toch verschillende tijdperken met elkaar vergelijken, dan is dit slechts mogelijk met universele maatstaven. En het is vanwege deze algemene kenmerken, dat men nog steeds de kunstuitingen van vroe gere tijden kan waarderen (even als men alleen met deze maatsta ven de moderne kunst kan begrij pen). Ook wat de heer X. zegt de appreciatie van de jongeren deze tijd „omdat men niet meer behoeft te kunnen schilderen" moet ik tegenspreken: integendeel is ook nu nog steeds een voortdurende intensieve studie naar de natuur noodzakelijk (maar dan niet „après la nature" maar „devant et avec la nature" zoals Picasso dit zo kernachtig uitdrukt» om de uni versele waarden „al doende' te le ren kennen en te kunnen toepas sen Zonder dit is ook modern schilderen in de volmaakte zin van bet woord niet mogelijk. En dat is het. wat Picasso doet. het univer sele weergeven, datgene, wat in de wordende schepping onveranderlijk is, nl. het worden zélf. of hetgeen Bergson noemt de integrale duur; Picasso geeft als het ware „het scheppen zelf" weer, evenals men toentertijd van de impressionisten beweerde, dat zij „het zien zélf" weergaven. En in dit opzicht is men t.o.v. de vorige generatie niet alleen anders (aldus de heer X.), men kan uit de aard der zaak niet meer als Frans Hals schilderen, al zou men het ernstig willen, maar men is weer een stapje vooruit ge komen. tenminste als men de stu wing naar het universele (hetgeen ook een wereldstreven is in andere opzichien» een vooruitgang wil noemen en geen achteruitgang. Kort gezegd we gaan naar een kunstuiting toe, die meer direct universeel en cosmnisch gericht is dan individueel handtekeningen!) en van de tijd afhankelijk (perspec tief!). R. Tarenskeen. Laan v. Meerdervoort 97. Huizen in Bohemen Met veel belangstelling heb ik kennis genomen van de beschou wingen van de heer v. d. Welle betreffende de oorzaken van het leeg blijven staan van de (voor zo ver aanwezige!) duurdere huur- flatwoningen. De inzender vergist zich. wanneer nij meent dat „deze en vorige regeruucn" het beheer over de „loonpot" voer(d)en. Dit is nl. voor het overgrote deel in handen var 'e ondernemers en slechts voor een gering deel in die der overheid. Dat er een verschui ving van het nkomenpeil ten na dele van het hoger personeel plaats vond, valt niet te ontkennen. Maar dit vindt z'n oorzaak in de sterke onderhandelingspositie der arbei- ders, die zich steeds sterker orga niseerden cn zodoende in staat waren gunstiger arbeidsvoorwaar den te verwerven. Dat de over heid zelf, l.av. haar eigen diena ren. ten achter bleef, is voor een belangrijk deel terug te voeren op het feit, dat dezen voor een groot deel verzuimden zich bij de vak organisaties aan te sluiten. Daar door konden zij geen gewicht ach ter hun verlangens t.a.v. hun ma teriële welstand stellen Hetzelfde geldt In gelijke mate voor alle (gesalarieerde) hoofd arbeiders, die zich tot de intellec tuele middenklasse rekenen. Door hun veelal individualistische in stelling (standsbewustzijn?) hebben zij dus hun „noden en zorgen" aan zichzelf te wijten. Zou het overi gens ook niet kunnen zijn dat de handarbeiders een zekere maat schappelijke en materiële achter stand t.o v, de hoofdarbeiders had den in te halen'' Inkomstenverbetering ziet schrij ver terecht als de oplossing. Hij voert tevens met stelligheid aan dat deze sociale groep haar reëel inkomen koopkracht van het inkomen) met 40 heeft zien da len. Uit eigen waarnemingen meen ik evenwel dit beter op gemid deld 25 te stellen, doch dan van het netto inkomen minus dir. belastingen) Het wenselijke bezit van onroerend goed of aanschaf fing van een televisie-apparaat, e.d„ lijken mij ook geen geslaagde argumenten voor noodzakelijke in komstenverbetering. Van meer realiteitszin zou het mj. getuigen te pleiten voor b.v. algemene en algehele vrijstelling van onderwijslasten, verruiming van aftrekmogelijkheden en her ziening der tarieven van directe belastingen, vermindering van in- directe belastingen op de voor het levensonderhoud noodzakelij ke consumptie-goederen drukkend en verhoging der weistandsgrens voor sociale voorzieningen. Deze en dergelijke maatregelen zullen tot een aanmerkelijke ver betering var de koopkracht van he' inkomen leiden en tevens een voldoende brede marge voor con sumptie-vrijheid overlaten, Vast staat echter, dat. de hoofd arbeiders bereic' zullen moeten zijn zich aan te passen, in hun welbegrepen eigenbelang! Wm. C, Guttenswijk. Mesdagstraat 24. Aangetekende stukken Zoals bekend, mogen aangete kende stukken door huisgenoten van de geadresseerden in ont vangst worden genomen Zaterdag stond mijn vrouw tegen 12 uur in een lange file voor een loket van een bijpostkantoor haar baurt af te wachten. Eindelijk thuis, vond zij daar in de bus een formulier van de PTT., met de mededeling, dat een voor mij bestemd aangetekend stuk kon worden afgehaald, maar niet vóór 12.30 uur. Mijn vrouw toog opnieuw naar het postkantoor en weer in een lange ry voor het zelfde loket „Het spijt my werkelijk ont zettend voor u. mevrouw, aldus de ambtenaar, maar de voorschriften laten niet toe, dat ik het stuk zonder machtiging van uw echt genoot aan u overhandig". Toen ik thuis kwam. was het natuurlijk te laat om zelf nog naar het postkantoor te gaan. Erbleef dus niets anders over dan tot Maandag te wachten. Maandag trok ik naar het postkantoor om het stuk af te halen en daar had ik een uitvoerig gesprek met de beheerder.' Hy persoonlijk kon mijn bezwaren wel aanvoelen, maar „dienst was dienst". Tot zover de feiten. Maar nu -_>n vraag. Wat is er op tegen het bestaande dienstvoorschrift zoda nig te veranderen, dat aangete kende stukken aan het postkan toor ook aan huisgenoten ter hand mogen worden gesteld zon der speciale machtiging van de geadresseerde? Het woord is aan de P.T.T.! Kawe. Noodlot of leiding Naar aanleiding van de ramp, heb lk mij afgevraagd of dit nu als een straf van den Almachtige moet worden beschouwd of als een leiding. Waar ik vaak voor zeer moeilijke problemen in mijn leven heb ge staan, vooral tijdens de Japanse bezetting in het interneringskamp, heb ik mijn kracht steeds gevonden en behouden, dat God inderdaad liefde is, door het gebed. Ook thans zie ik hetzelfde, want wat nu gebeurd is, is naar mijn bescheiden mening het teken aan de wand voor de landen van West- Europa. Juist het Nederlandse volk is dit overkomen, omdat ons land met zijn Vorstin aan het hoofd, steeds gevochten heeft om de vrijheid van do mens en een verenigd Europa (West) en is gebleken dat alle landen van West-Europa met hun regeringen zich spontaan hebben aangeboden steun te verlenen; hieruit blykt dat de eenheidsge dachte wortel geschoten heeft en eendracht maakt macht. Wat dit zeggen wil? Als dit een tien of vijftien jaren geleden ge beurd zou zijn, zouden geen landen van West-Europa, op een enkele uitzondering na. daadwerkelijke hulp hebben aangeboden. Deze catastrophe is m.i. de vin gerwijzing Gods om ten koste .'an enige duizenden slachtoffers, de grote ramp te voorkomen van een millioenenslachting welke plaats zal vindon als West-Europa zich niet spoedig aanéénsluit en de landen hun souvereinitelt gedeel telijk overdragen aan een inter nationale Raad, zodat zij niet ge reed is als straks door hun trai neren de Russische kolos zich in beweging gaat zetten. Daarom is dit geen toeval maar een aansporing voor de regeringen van West-Europa zich aanéén te sluiten door dit gericht. P.L.L. Buitenlandse kuip Is het juist dat de Russische ambassadeur slechts zijn leedwezen hoeft betuigd? Ileeft Rusland zo als alle overige landen géén hulp geboden in de een of andere vorm? En de landen achter het ijzeren gordijn? En is het bekend of de C.P.N. of haar onderhavige vak vereniging iets hebben gedaan i.z. hulpverlening? Het is my juist opgevallen dat onder alle vermelde landen die hun bijdrage leverden, Rusland ont breekt Juist dat Rusland, dat zo vóór de gemeenschap is, t.w. de prole tariërs, voorts de eendracht en of fervaardigheid alsmede saamhorig heid overal vereist En de C.P.N. de Nederlandse ge meenschap? Of is men nog doen de plannen te heramen! Het be vreemdt my zo dat ik van de hier- bedoelde niets heb gelezen in de courant! Het is mijnerzijds alleen maar belangstelling omdat ik zo ontaard ben van alle geboden bui tenlandse" hulp! Uw tegenbericht zal ik gaarne t.z.t. eens vernemen! J- F. Kemperman Van Bleiswykstraat 26 De Russische Ambassade heeft haar deelneming betuigd. Van enig aanbod van hulp is op dit ogenblik nog mets bekend, Van communistische zijde in ons land is over enige hulpactie behou dens in eigen kring tot dusver niets vernomen. Redactie

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4