HAAGSCHE COURANT Herstel op Walcheren en de Bevelanden vordert goed 9575 Voorne komt veilig achter kistdam Moskou zoclit aanleiding voor breuk met Israël Versterking anti-Joodse campagne te verwachten Zware straffen in proces-Oradour Engeland Iieeft er nijpend tekort aan Hulp komt van alle kanten Verzanding bedreigt haven van Zierikzee Het voorlopig dijkherstel op Walcheren verloopt vlot. De gaten in de zeedijk hij de „Schone Waardin" zijn provisorisch gedicht, zodat het achtergelegen poldertje, dat aan de andere zijde wordt begrensd door een inlaagdjjk, kan worden drooggepompt. Men is nu bezig deze dijk verder te versterken. Dit geldt ook voor de zeedijk by het fort Ram- mekens en bij het fort De Ruyter. Tussen Weslkapelle en Domburg gaat men voort met het doen van voorlopige voorzieningen aan de zwaar beschadigde zeedijk. Het waterwingebied bii Vrouwenpol- dre. dat overstroomd was. wordt met behulp van een grote pomp weer drooggelegd, doch het zal ver moedelijk nog lange tijd duren voordat de gemeente Middelburg, aan wie deze waterwinning toebe hoort, weer drinkwater uit de dui nen kan verkrijgen. Voorlopig be helpt men zich in de Zeeuwse hoofdstad dus nog met water dat per tankschip uit Rotterdam wordt aangevoerd. Het dijkherstel tussen Veere en Vrouwenpolder is. wat Walcheren beti-eft. het verst gevorderd. Ook wordt hard gewerkt aan de opho ging van de binnendijk tussen de ondergelopen Oranjepolder en de achterliggende polder. Men zal trachten deze gaten voor Zondag te dichten. Er zijn hier zeer veel mensen aan de slag. Personeel van de Ned. Spoorwegen heeft het gat. dat in de spoordijk bij de Sloedam is geslagen, gesloten en de spoor lijn hersteld. Volgende week zal hierover driemaal daags weer een spoorverbinding tussen Vlissingen en Kapelle in beide richtingen wor den onderhouden. Het ondergelopen deel van het dorp Arnemuiden is nu weer nage noeg geheel droog. De militairen, die bewakings- en andere hulp diensten hebben verricht op Wal cheren. op Noord-Bevel and en op Zuid-Beveland, zijn naar hun on derdelen teruggekeerd. Slechts 250 a 300 man genie blijven nog tot 17 Februari op Walcheren. Deze Prins Bernhard in getroffen gebieden Oriëntatie omtrent dijkherstel Ook gisteren heeft Prins Bern hard, zoals steeds tot nu toe, in een Amerikaanse helicopter, een bezoek gebracht aan een groot aan tal plaatsen in het getroffen gebied. Hij landde onder meer te Poort vliet. Scherpenisse, St. Maartens dijk. St, Annaland, Nieuw-Vosse- meer, Ooltgensplaat, Klundert en Moerdijk. De Prins heeft dit be zoek voornamelijk besteed aan een oriëntatie omtrent de vorderingen die zijn gemaakt met het herstel van de dijken, zulks vanwege de komende springvloed. Op vele plaatsen heeft hij het werk bezich tigd van het burger- en militair personeel, waarbij hij tegelijkertijd de Franse. Belgische en Ameri kaanse militairen bij hun hulpactie bezig zag. In Klundert. waar Z. K. H zich tijdens het langdurige verblijf uit voerig liet voorlichten over de stand van zaken, had hij nog con tact met de Italiaanse brandweer lieden. die hier behulpzaam zijn bij het versterken van de dijken. De Prins prefereert voor zijn tochten naar het rampgebied een helicopter van Amerikaanse ma kelij, omdat deze is uitgerust met de z.g. ..skids", waardoor het toe stel op zeer beperkte ruimten kan landen, hetgeen met de Nederland se en Engelse hefschroefvliegtuigen die weliswaar groter zijn. doch landen op wielen, niet het geval is. Het feit, dat de Prins op zovele plaatsen kan landen en opstijgen is te danken aan het Amerikaanse toestel met de „skids". militairen werken aan de dijken van Ritthem en Westkapelle. In de Walcherense kampen zijn 800 arbeiders gehuisvest uit Den Haag. Utrecht. Den Bosch. Nijme gen, Breda. Oss en Zaltbommel. Zij werken op Walcheren en de Beve landen. Ook in Zeeuwsch Vlaande ren wordt hard aan het dijkherstel gewerkt. Terneuzen biedt alweer een vrij normale aanblik, doch er moet nog veel schade worden her steld. Op Schouwen wordt met man en macht gewerkt aan de versterking van twee dijken, die een verbin ding tussen Zierikzee en Brouwers haven mogelijk moeten maken. Op het eiland moet huisvesting worden gevonden voor honderden arbei ders. Prinses Wilhelmina heeft reeds een barak geschonken, die in Zie rikzee wordt opgebouwd en de aan nemer, die belast is met het herstel van de zeedijk nabij Zierikzee zal de inlagen met zand volspuiten om hierop barakken te kunnen plaat sen. Het gevaar, dat de haven van Zierikzee zal verzanden doordat het water dat door de dijkgaten vloeit veel zand meebrengt, is nog steeds acuut en eist spoedige voor zieningen. Nieuwe dijkdoorbraak bij St. Maartensdijk Gat kon worden gei dicht Op het eiland Tholen is weer een dijk doorgebroken, de zogenaamde eerste dijk b'i het dorp St. r'.'.ar- tensdijk. Direct na de ontdekking gistermorgen vroeg is men met de dichting begonnen en men slaagde er ook in het gat te sluiten. De dyk die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp. waarin thans nog twee duizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat, dat in de versterking was geslagen en liep reeds de polder in. Rampenfonds ruim f 58 millioen Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond een bedrag van 38 millioen gulden binnengekomen. Woensdag was de stand ruim 34 mil lioen. Deze 38 millioen zijn als volgt binnengekomen: van 1. particulie ren 10 millioen: 2. bedrijven en bedrijf spersoneel 15 millioen; 3. verenigingen, stichtingen en kerk genootschappen 1 millioen vijfhon derdduizend; 4. overheid en over heidspersoneel 4 millioen; 5. scho len tweehonderdduizend; 6. collec tes 6 millioen; 7. pers vijfhonderd duizend; 8. buitenland achthon derdduizend. Hebt U al gegeven Neen Stort dan op giro Nationaal Rampenfonds Den Haag Het drama te Schiedam Zoontje na ook overleden Het tweejarige zoontje van d< familie Den B. uit Zierikzee, die naar Schiedam is geëvacueerd, is hedenmorgen overleden. Zoals ge meld. werd het ventje samen met een baby in een vlaag van i standsverbijstering door de moeder van een 12 meter hoog balcon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevrouw Den B., die zich ook van het balcon op straat wierp, verkeert nog in zorgwek kende toestand. Prachtig stuk werk in zeven dagen Van een speciale verslaggever) Het lot van Voorne heeft in de 12 achter ons liggende dagen aan een zijden draad gehangen en zou bezegeld zyn geweest, als er storm en hoog water was gekomen. Maar morgen, als de kistdam langs de westelijke kade van het Voornse kanaal gereed zal zyn, zal het eiland een krachtige waterke ring bezitten, die het zelfs onder ongunstige omstandigheden voor overstroming kan bewaren. Er is daar langs het Voornse ka naal, vooral in de afgelopen week gewerkt op een wijze, waarvoor men diep respect kan hebben. Vrijwilligers, militairen en de Nu de storm geluwd is, geeft het water zijn prooi terug. Bij Oude Tonge stapelt zich wrakhout van huizen, schuren en inboedels op tot een geweldige massa. mensen van Waterstaat hebben daar dag en nacht gezwoegd om te voorkomen, dat de ramp. die Put ten trof, ook Voorne zou bezoe ken. En het ziet er naar uit, dat zij thans op de overwinning afsteve nen. Zondag zal de lage westelijke kade langs het Voornse kanaal een waterkering van formaat zyn ge worden, die een stootje kan velen. Het eerste hout werd Zondag jl. afgeleverd. Men begon direct met het timmeren van de twee wanden langs de rijen perkoenpalen. Niet minder dan 20.000 vierkante meter hout was er nodig, het werd aan gevoerd. Zondag is die geweldige hoeveelheid verwerkt, want dan is de kistdam geheel gereed. De perkoenpalen zijn al over de gehele lengte geslagen, de houten wanden rukken op naar Hellevoet- sluis en komen daar morgen aan. Van alle kanten rijden nu dé vrachtauto's die klei aanvoeren om die tussen de wanden te storten. De klei rukt ook op. Vanavond al is de kistdam voor het overgrote deel gereed. Zondag zal hij geheel afgewerkt zijn. Dan is in nog geen zeven dagen een geweldig stuk werk verzet 25.000 Nederlanders naar de V.S. In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is gisteren 'n voor stel ingediend om 25.000 slachtof fers van de overstromingen in Ne derland toe te laten tot het Ame rikaanse staatsburgerschap. Het oorstel was afkomstig van Fran- ■is Walter, die samen met McCar- ran de naar hem genoemde immi- gratiewet heeft opgesteld. Springvloed op 16 Februari Zoals bekend zal op 16 Februari a.s. weer een springvloed optreden. Alom in den lande heerst hierover enige ongerustheid. Naar aanlei ding daarvan vernemen wij van de s;errenwacht te Leiden het volgen de: Inderdaad staat op 16 Februari de maan ruim 10 procent dichter bij de aarde dan dit het geval was bij de springvloed op 1 Februari. Tengevolge hiervan zijn de voor spelde vloedhoogten van 16 Febru ari ongeveer 30 cm hoger dan die. welke voor 1 Februari voorspeld waren. De invloed van de storm op 1 Februari was echter zo veel groter, dat men zich over dit verschil van 30 cm niet al te zeer ongerust be hoeft te maken. REACTIES IX HET W'ESTEX In Oud-Alblas, Bleskensgraaf en Molenaarsgraaf keren reeds enkele geêvacueerden terug in hun wo ningen. Ook de post heeft haar voorlopig niet eenvoudig) werk hervat. De diplomatieke breuk van de Sovjet-Unie met Israël heeft grote beroering gebracht in het Westen. Men vraagt zich af welk concreet doel Moskou voor ogen heeft gehad, toen zij het besluit nam de betrekkingen met de jonge Joodse staat te verbreken. In Tel Aviv heeft men het Russische motief: de homaanslag o±t ambassade, met grote verontwaardi ging van de hand gewezen. „De Russische beslissing", zei een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken gisteren, „is de laatste stap geweest in een doelbewuste haatcampagne". Israël zal de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties ook verzoeken het pro bleem van het antisemietisme in het gehele communistische blok op de agenda te plaatsen. als een cosmopoütisclie groep niet zullen aansluiten bij de com munistische „gemeenschap". Zullen de andere landen volgen? Men is in het Westen even eens van mening, dat de Sov jet-Unie slechts naar een aanleiding heeft gezocht om de diplomatieke betrekkingen met de Israëliërs te verbre ken. Men verwacht ook een versterking van de anti-Jood se campagne in de Oosteuro- pese landen. Hieraan zouden dan drie punten ten grondslag liggen; 1) De aanwezigheid van anti- semietische gevoelens in brede la gen van de Oosteuropese bevolking. 2) Een poging om in het gevlij te komen van de Arabische landen. De reactie van de Egjptische rege ring op het Russische besluit Naguib verklaarde, dat de Joden méér hadden verdiend wyst er op, dat zij reeds resultaten heeft geboekt. 3) De vrees, dat de Joden zich Overigens verwacht men. dat Tsjechoslowakye en Polen het Rus sische voorbeeld binnen niet al te lange tijd zullen volgen. Deze lan- len zullen dan ongetwijfeld terug grijpen op hun onlangs gedane verzoek om de Israëlische gezant in Praag en Warschau terug te roepen. In het proces tegen Slansky en zyn groep was namelijk beweerd, dat de Israëlische gezant eveneens spionnage-opdrachten had uitgevoerd. De shofer. de ramshoorn, die sinds eeuwen wordt gebruikt om de Joden in tijden van crises op te roepen, kon men gisteren in geheel Israël horen. De orthodoxe Joden in alle windstreken van het land werden alle opgeroepen tot een gebed voor de twee-en-een- half millioen geloofsgenoten, die achter het IJzeren Gordyn in levensgevaar verkeren. De Russen op de ambassade te Tel Aviv maak ten intussen aanstalten om uit Israël te vertrekken. De gehele nacht brandden de lampen in het monumentale ambassadegebouw en uit de schoorstenen kringelde de rook van de brandende docu menten. Uitvoer stopgezet Inmiddels is als eerste gevolg van het verbreken der diploma tieke betrekkingen de verzending van citrusvruchten uit Israël naar Rusland de enige export van de Joden naar de Sovjet-Unie gestaakt. Het vrachtschip, dat reeds in de haven van Haifa ge reed lag, zal niet uitvaren, hoewel Israël volgens het lopende contract nog 250.000 kisten moet leveren. De politie zet het onderzoek naar de bomaanslag onverdroten voort. Men heeft ook gisteren enkele jonge Israëliërs in hechtenis geno men. Volgens de correspondent van de „Daily Mail" zouden ook zes Arabieren zyn gearresteerd. Zal Nederland Israëlische belangen behartigen? Volgens een bericht van United Press neemt men te Moskou aan, dat de Nederlandse ambassade in de Russische hoofdstad het verzoek heeft ontvangen om de Israëlische belangen te behartigen na het ver trek van de Joodse staf. Men heeft echter ook Zwitserland en Argen tinië in dit verband horen noemen. Het militaire tribunaal van Bor deaux heeft vandaag het doodvon nis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz. we gens zijn aandeel in de massa moord in Oradour-sur-Glane in Juni 1944. waarvan 642 mensen het slachtoffer zijn geworden. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van 10 tot 12 jaar en een tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eén Duitser is vrijgesproken. De beklaagden, die by verstek terecht gestaan hebben (in het geheel 85), zyn der dood veroordeeld, met uit zondering van Wilhelm Nobbe, die ontoerekeningsvatbaar is bevon den. De Elzasser sergeant. George Boos is ter dood veroordeeld. Alle andere dertien Elzassers, die te recht gestaan hebben, zijn tot dwangarbeid of gevangenisstraf veroordeeld Onder de bij verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapitein Otto Kahn. die bevel voerde over de afdeling, die ver antwoordelijk is voor de massa moord. Zware aardbeving" in Iran Bij Toeroet, een plaatsje in Iran. heeft zich hedenochtend een zware aardbeving voorgedaan. Het dorpje zou. volgens uit Sjahroed opgevan gen berichten, geheel met de grond zijn gelijk gemaakt. Het aan al slachtoffers is nog niet precies be kend. Gezegd wordt, dat honder den mensen het slachtoffer zyn ge worden van de beving. Het plaatsje Toeroet ligt ruim 300 kilometer ten Oosten van Te heran en telt 1500 inwoners. Prins Bernhard dankte Engeland Via de B.B.C. Prins Bernhard heeft gisteren via de B.B.C. het Engelse volk dank gebracht voor de hulp die het Nederland heeft geboden, niette genstaande de catastrophe die te gelijkertijd Engeland zelf trof. Het is thans onze taak voorwaarts te zien en het herstel voor te berei den, zo zeide de Prins. Daarby zijn twee aspecten te onderscheiden, in de eerste plaats de hulp aan de slachtoffers en in de tweede plaats het herstel van de dijken en het droogleggen van het land. Het Nationaal Rampenfonds, heeft tot taak de geêvacueerden maatschappelijk weer op de been te brengen en ze op alle mogelijke manieren te helpen als zij naar hun woningen terugkeren. Het fonds heeft grote bedragen aan geld en grote hoeveelheden goe deren ontvangen,- niet alleen van de mensen in Nederland, maar ook uit het buitenland. Het is ontroe rend te zien hoe onder deze om standigheden grenzen verdwijnen en hoe internationale solidariteit en vriendschap zich manifesteren. Ik ben overtuigd, dat het Neder landse volk, dat een zo grote er varing heeft in de stryd tegen zijn oude vijand, de zee, in staat zal zijn, al deze technische problemen op te lossen. We zyn reeds begonnen met de grootst mogelijke energie, waarbij we het motto in het wapen van Zeeland voor ogen houden: „Luc- tor et Emergo" Ik worstel en kom boven" zo besloot de Prins. 'nIDeMoH* besteld W zuinig reukloos Hel Weer Tien millioen zandzakken gevraagd Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft acht West- europese landen (Frankrijk, Bel gië, Italië, West-Duitsland, Zwit serland, Noorwegen, Denemarken en Portugal) dringend gevraagd Groot-Brittannië te helpen aan tien millioen zandzakken, ter ver sterking van de Engelse zeewerin gen met het oog op het komende springtij. De gevraagde staten hebben be vestigend geantwoord op het Brit se verzoek en de levering van mil- lioenen zakken in de gevraagde tyd toegezegd. West-Duitsland heeft 2 millioen, Portugal 80.000. Italië 1.350.000 en Noorwegen 120.000 zakken toege zegd. In Rome is het vervoer der zandzakken per vliegtuig naar Groot-Brittannië reeds begonnen. België zegde de levering van één millioen zakken vóór Zaterdag toe. In Zwitserland zijn ongeveer 350.000 zakken bijeengebracht. Frankryk zal 250.000 zandzakken uit Duinkerken verschepen. Daar de Franse voorraad niet groot ge noeg was. om aan deze plotselinge vraag te voldoen, zullen de fabrie ken waar de zakken worden ver vaardigd, in de nacht van Donder dag op Vrijdag overwerken. Dene marken heeft de levering van 175.000 zakken toegezegd. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft president Eisenhower gisteren in een rapport medege deeld. dat de Verenigde Staten thans met de grootste spoed mil- lioenen zandzakken per schip en vliegtuig naar Engeland zenden. Ook de Verenigde Staten zullen, evenals alle andere landen, de zak ken gratis ter beschikking stellen. Verwachting tot Zater dagavond (opgemaakt te 10 uur). Aanhoudend koud Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvan kelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar van nacht en morgenochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. Zon op 7.58, onder 17.52. Maan op 8.02, onder 18.50. (N.M. 14 Febr. 2.10 u.) Barometer alhier v.m. 8 u 761 mm; v.m. 12 uur: 763 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater te Scheveningen 14 Febr. Ie hw. 3.23, 2e hw. 15.35. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter 2 mm neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. M gr. C.; 12 uur: 0 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur I's gr. C. en de laagste 2 gr. C. PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 85-37 - TEL. 184466 - 8 LUNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIEA. G. S1JTHOFF, Mr. K. H. LABOHM. TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIèN 1 t/m 26 mm 0.176 per mm. daarna iedere mm meer 0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bij vooruitbet. tot 15 w. 1.daarboven tot max. 20 w. L50 No. 20971 14 pagina's Vrijdag 13 Februari 1933

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1