FRIES en ESPERANTO op de lagere school? Betere rechtspositie voor de onderwijzers Grootscheepse roomsmokkel voor de rechter dri ie Onbezonnen daad van jeugdige militairen Koning Boudewijn opnieuw naar Zuid-Frankrijk EEN ENGELSE BALLADE VAN NAASTENLIEFDE VFIJDAG 13 FEBRUARI 1933 N D C—S PAJINA 5 Stoom wet levert moeilijkbeden (Verslag Tweede Kamer van Donderdag) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het ontwerp-Stoomwel in behandeling ge nomen. Deze nieuwe wet zal de thans bestaande wet van 15 April 1896, welke het toezicht regelt op het gebruik van stoomtoestellen. vervangen. De heer BEERNINK (C.H.) is van me ning. dat vele kleine bedrijven zullen worden getroffen, omdat, ze de ketel keuringen zelf moeten financieren. Hij meent, dat de kosten dezer keuringen uit de overheidskas betaald moeten worden. De heer ANKERSMIT (V.V.D.l is van oordeel, dat er voor de grote bedrijven geen bezwaar zal bestaan om de keurin gen zelf te betalen. De kleine onderneming zal er echter wel moeilijkheden door on dervinden en daarom verklaart hij zich tegen het heffen van een vergoeding. De heer VERKERK (A.R.) acht het be zwaarlijk door te gaan met cumulatie van lasten voor de bedrijven. Hij verklaart zich eveneens tegen de vergoeding. De heer POSTHUMUS (P.v.d.A.) betuigt zijn instemming met het ontwerp. Hij zou het niet juist achten de retributiemoge lijkheid af te schaffen, terwijl erkend wordt, dat grote bedrijven er geen moei lijkheden van zullen ondervinden. De retributie-regeling moet z. i. in algemene zin wel doorgaan. Wil men kleine bedrij ven tegemoetkomen, dan kan dat op an dere wijze geschieden. De heer WIJFFELS (K.V.P.) sluit zich aan bij de bezwaren tegen de vergoeding, welke de wet mogelijk maakt. Een ver schil ware te maken tussen keuringen, waarom verzocht wordt en andere. De heer GORTZAK (C.P.N.) meent, dat het mogelijk is de kleine ondernemingen vrij te stellen van de vergoeding voor ketelkeuringen. Wanneer dit wordt toe gezegd kan er z i. geen bezwaar tegen aan vaarding van het ontwerp zijn. De STAATSSECRETARIS VAN SO CIALE ZAKEN, de heer VAN RHIJN, constateert, dat het ontwerp algemeen gunstig is ontvangen. Hij merkt op, dat de strekking van de stoomwet is, de alge mene veiligheid te bevorderen, maar dat zij ook betekenis heeft voor de gebruiker zelf. Met het oog daarop is z. i. een retri butie zeker toelaatbaar. De bedragen, die voor kleine toestellen moeten worden op gebracht zijn niet zo hoog, dat men kan zeggen, dat de eisen te vér strekkend zijn. De Warenwet kent ook een dergelijke re tributie. Spr. meent, dat er geen reden is om ver schil te maken tussen grote en kleine be drijven. Ook voor uitzonderingen ziet hij geen aanleiding. Als bij het overleg met het departement van Economische Zaken zou blijken, dat voor kleine bedrijven hier en daar de retributie te sterk is aangetrokken, dan kan daarmee rekening worden gehouden. Na re- en dupliek wordt besloten de stemming over de artikelen en de eind stemming aan te houden tot hedenmiddag. Wijziging inentingsivet 1939 Hierna heeft de Kamer in behandeling genomen het wetsontwerp tot wijziging van de Inentingswet 1939. De wijziging be oogt o.a. een ruimer gebruik maken van de gelegenheid tot kosteloze inenting in gevolge de Inentingswet 1939 te bevor deren. De heer ZANDT (S.G) ontwikkelt be zwaren tegen inenting. Naar zijn oordeel zijn er meer mensen aan inenting dan aan pokken gestorven. Op grond van princi piële en medische bezwaren zal spr. tegen het ontwerp stemmen. De STAATSSECRETARIS VAN VOLKS GEZONDHEID, de heer MUNTENDAM, merkt o.m. op, dat in de Inentingswet met gemoedsbezwaren tegen vaccinatie vol doende rekening wordt gehouden. Z.i. is iedere wijziging gewettigd, die het inen ten van jonge kinderen kan bevorderen. Gelukkig aanvaardt het overgrote deel der bevolking de zegening van de vacci natie en de imunisatie. Na re- en dupliek komen de artikelen aan de orde. WIJZIGING VAN DE KIESWET Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Kieswet op enkele ondergeschikte pun ten. Bij de toepassing van de nieuwe Kieswet ter gelegenheid van de jongste Kamerverkiezingen zijn namelijk enkele onvolkomenheden en onduidelijkheden in deze wet aan de dag getreden, welke op korte termijn om verbetering vragen, in het bijzonder in verband met de 'n dit jaar te houden gemeenteraadsverkiezin gen, In een aantal gemeenten is niet alleen het Jciezersregister gemechaniseerd, doch zijn alle in het bevolkingsregister opge nomen personen op ponskaarten of meta len plaatjes vermeld- Zonder een nader voorschrift, als thans voorgesteld, kun nen deze kaarten of plaatjes voor zover zij op kiezers betrekking hebben, niet als kiezersregister worden aangemerkt. Uit de practijk is voorts de wens naar voren gekomen de vermelding van ge huwde vrouwen en weduwen ook op een andere wijze mogelijk te maken dan thans is aangegeven. De vervallen wet bevatte de mogelijkheid deze categorie kiezers desgewenst te vermelden met de r.aam van haar echtgenoot onderschei denlijk overleden echtgenoot, onder toe voeging van haar eigen naam. Intrekking verklaring van bewilliging Het is de laatste decennia enige malen voorgekomen, dat een candidaat tever geefs heeft getracht de door hem onder tekende schriftelijke verklaring van be williging in de candidaatstelling in te trekken- Van de jongste Kamerverkie zingen herinnert men zich het bekende geval met de KNP-lijst. Naar de mening van de minister dient te worden bepaald, dat intrekking van een op de dag der candidaatstelling bij het hoofdstembureau overgelegde schriftelijke verklaring van bewilliging niet mogelijk is De minister is tot dit voorstel gekomen uit de overweging, dat een tegenoverge stelde regeling tot ernstige gevaren voor een goede gang van zaken bij de candi daatstelling zou kunnen leiden. Een lijst van candidaten vormt immers met de na men en handtekeningen van de onderte kenaars één geheel. Zou men nu toestaan dat een verklaring van bewilliging bij of na de indiening van de candidatenlijst wordt ingetrokken, dan zou zulks er toe kunnen leiden, dat ook andere candida ten het gegeven voorbeeld volgen. Aan gezien dit alles zich afspeelt op het ogenblik, waarop het partijbestuur de lijst niet meer kan aanvullen, zou dit voor het partijbestuur een hoogst onaan genaam gevolg kunnen hebben. Tenslotte bevat het wetsontwerp voor stellen betreffende het verbinden van twee candidatenlijsten en een aanvulling van de bepalingen betreffende de plaats vervanging en het begin en het einde *8n het lidmaatschap- De heer ZANDT (S.G.) heeft een amen dement ingediend om art. 10 te wijzigen in deze zin. dat artsen verplicht zijn om bij het vermoeden of vaststellen van ge vallen van postvaccinal encephalitis hier van onverwijld bericht te geven aan de geneeskundige inspecteur in hun provin cie. Deze zijn verplicht de meldingen door te geven aan de hoofdinspecteur, die ze ter beschikking stelt van de encephalitïs- commissie uit de Gezondheidsraad. De VOORZITTER meent, dat de kwes tie van toelaatbaarheid Aan dit amende ment in het geding is. Er is z.i. geen ma terieel verband met de inhoud van het wetsontwerp, dat uitsluitend beoogt het ruimer gebruik maken van de gelegen heid tot kosteloze inenting te bevorderen. De heer OUD (V.V.D.) verklaart het eens te zijn met de voorzitter; z.i. is het amendement ontoelaatbaar. De VOORZITTER oppert de mogelijk heid, dat de heer Zandt zijn amendement omwerkt tot een motie. De stemming Qver de artikelen wordt hierna aangehouden tot morgen. Een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 21 December 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsen- beesluit, waarbij o.a. de werkingsduur van deze wet wordt verlengd, werd zonder be raadslaging of stemming goedgekeurd. Eveneens zonder beraadslaging of stem ming werd het wetsontwerp tot verlen ging van de werkingsduur van de tijde lijke, nadere voorzieningen ten aanzien van officieren en reserve-officieren der Kon. Landmacht goedgekeurd. Daar het nog niet mogelijk was definitieve regelin gen vast te stellen voor de bevordering van officieren, konden de tijdelijke voor zieningen met betrekking tot de officieren en reserve-officieren, getroffen bij de wet van 8 April 1948 en de wet van 22 De cember 1949, nog niet worden gemist. De werkingsduur van deze beide wetten werd daarom wederom met een jaar, tot 1 Ja nuari 1954, verlengd. lagere school worden ingevoerd, als men dat onderwijs wenst. Met de oplossing van de Friese kwestie moet grote spoed wor den gemaakt; het onderwijs-probleem wil zij echter gelicht zien uit het gehele com plex van het Friese vraagstuk. De heer ROOSJEN (A.R.) verklaart zich bij de voorgestelde wijzigingen te kunnen aansluiten. Ten aanzien van de kwestie der Friese taal sluit hij zich aan bij de heer De Loor. De heer TILANUS (C.H.) zegt goede dingen in het ontwerp aan te treffen; hij staat echter afwijzend tegen het openen van de mogelijkheid in het leerplan een niet in artikel 2 der L. O.-wet genoemd vak op te nemen. De heer GORTZAK (C.P.N.) sluit zich aan bij de opvatting van mevr. Fortanier. dat Esperanto op de lagere school moet kunnen worden onderwezen. Spr. meent, dat de Friezen er recht op hebben, dat hun jeugd de Friese taal onderwezen krijgt. Te kwart voor zes wordt de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag een uur. Bij het begin van de zitting had de Kamer een voordracht opgemaakt voor de vervulling van de vacature-Sanders in de Alg. Rekenkamer. De voordracht luidt: 1. L. v. d. Tempel, secretaris van de Alg. Rekenkamer; 2 mr Ch. Hens, hoofdinspec teur, pl.v.v. secretaris; 3 D. Gerritsen, directeur der Rijksbegroting, oud-lid der Ned. Indische Rekenkamer. Tot tweede pl.v.v. voorzitter van de Tweede Kamer werd in de vacature- Terpstra met 42 van de 76 stemmen ge kozen prof. Gerbrandy (A.R.). De heren Roosjen en Stapelkamp (beiden A.R.) ver kregen resp. 28 en 5 stemmen. Een stem was blanco. De Kamer besloot tot toelating van mr E. Roelvink (K.V.P.) als lid. Nadat hij de voorgeschreven eden had afgelegd en de voorzitter een gelukwens had uitgespro ken, nam hij zijn plaats in. De VOORZITTER kwam terug op zijn voornemen in deze vergadering een voor stel te doen met betrekking tot de samen stelling van een commissie voor de watersnood. Hij zal nu Dinsdag a.s. een desbetreffend voorstel doen. INTERNATIONALE TARWE- OVEREENKOMST De Ver. Staten hebben op de conferentie tot verlenging van de internationale tar- we-overeenkomst verklaard, dat zij be reid zijn hun eisen te matigen, doch eerst wensen te weten hoe veel de importeren de landen meer willen betalen dan de hui dige maximumprijs van S 1.80, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. Tot nu toe wenst Amerika de maxi mumprijs tot 2.50 per bushel te verho gen. terwijl de importerende naties niet meer dan S 1.80 wilden geven. België eist schadevergoeding Aan driehonderd niillioen francs Wijziging LO.-wet Een begin werd nog gemaakt met de behandeling van het .wetsontAverp tot wij ziging van de Lager-Onderwijswet 1920. Dit ontAverp heeft in hoofdzaak ten doel de verlofregeling voor de onderAvijzers en de regeling van het smartegeld een Avettelijke basis te verschaffen. De heer PETERS (K.V.P.) opmerkend, dat het ontwerp o.a. onderwijs in het Esperanto op de lagere school wil moge lijk maken, verklaart daarvan geen voor stander te zijn, al is hij avcI voorstander van Esperanto. Als de Friezen door hetzelfde artikel Avillen bereiken, dat er een officiële er kenning van het Fries als taal. gelijkwaar dig aan het Nederlands komt, gaat de be tekenis daarvan uit boven een inciden tele wijziging der L. O.-wet, meent spr. Dat moet anders geregeld worden. De heer DE LOOR (P.v.d.A.) bepleit o.m. de wenselijkheid van gelljké bdhari- deling bij schorsing van een onderAvijzer van het openbaar en bijzonder onderwijs. Het is z.i. geAvenst het onderwijs in het Fries apart in de wet op te nemen, ook in het belang van het „algemeen beschaafd". Mevr. FORTANIER—DE WIT (V.V.D.) verheugt zich erover, dat de rechtspositie der onderwijzers nu eindelijk gelijk ge maakt wordt aan die der ambtenaren. Zo mogelijk moet h.i. het Esperanto op de Voor de 10de ICamer van de Rechtbank te Antwerpen wordt thans een roomsmok- kelzaak behandeld, waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zjjn betrok ken. Grote hoeveelheden room men spreekt van twee-en-een-half millioen liter in totaal werden onder de bena ming „gecondenseerde melk België bin nengesmokkeld. Wanneer men weet, dat op gecondenseerde melk geen invoerrecht is verschuldigd, dat voor room fr 9,50 per liter bedraagt, kan men zich een denk beeld vormen van het geldelijk voordeel, dat deze smokkel opleverde. De Belgische staat eist in deze smokkelzaak van groot formaat schadevergoeding van fr. 300 mil lioen. Van een Nederlandse zuivelfabriek in Noord-Holland wordt fr 17 millioen ge- eist, van een andere fabriek in Drente fr 2 millioen en van een derde zuivelfabriek in Noord-Brabant fr. 50 millioen. De eerste getuige, die werd gehoord was een controleur van de opsporings dienst der Belgische douane. Deze onder zocht op 20 November 1950 m een opslag plaats van de zuivelfabriek De S. te Ant werpen twee staaltjes melk. die volgens het opschrift gecondenseerde melk met een vetgehalte van 9 procent zouden bevatten. Uit het ingestelde onderzoek bleek echter, dat het hier room beirof niet een vetge halte van gemiddeld 60 procent. 'Etiketten verwisselen in „niemandsland''. Volgens hetgeen ter zitting aan het licht kwam. verliep de smokkelprocedure als volgt: In Nederland werd een uitvoerver gunning voor room aangevraagd, in België een invoervergunning vqor gecondenseer de melk. De wagen? reden uit Nederland naar het Belgische grenskantoor, gedekt door documenten, die dus geheel in orde waren. Wanneer men echter het Neder landse grenskantoor voorbij was, werden in hot ..niemandsland", dus voordat de Belgische grenspost Avas bereikt, alle etiketten van de vaten verwijderd en ver vangen door etiketten, waarop stond „ge condenseerde melk". Aangekomen bij de Belgische douanepost Averd de vracht dan ingeklaard op de Belgische mvoervergun- De krijgsraad voor de Luchtmacht West stemd waren voor de slachtoffers van de heeft gistermorgen in een bijzondere zit ting drie leden van het luchtmaolitperso- neel een beroepskorporaal cn twee dienstplichtige militairen veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden Zaterdag jl. hebben zij op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes siga retten gestolen, die bestemd waren om per container te worden afgeworpen boven het rampgebied. De korporaal Avcrd bovendien gedegradeerd tot de laagste soldatenrang cn ontslagen uit de militaire dienst. De beschuldigde waren de 21-jarige kor poraal M. L. van B. uil Den Haag, de 20- jarïge dienstplichtige soldaat H. S. uit Heeze en de 21-,jarige dienstpl. soldaat W. ten N. uit Vriczevecn. De korporaal Avas Zaterdag in een han gar op hel vliegveld Valkenburg belast met het gereed maken van een container, bestemd voor dropping boven het ramp gebied. Er moesten vier „sloffen" sigaret ten met elk twintig pakjes sigaretten in worden gepakt. Een van deze sloffen bleek door water te zijn aangetast, waardoor vier pakjes sigaretten onbruikbaar Avaren geworden. B. heeft deze slof op zij gezet. Later heeft hij er voor zich zelf tAvee pak jes sigaretten uit Aveggenomen. De solda ten S. en Ten N., die hem toen assisteerden bij het inpakken, eigenden zich resp. acht en zes pakjes toe. De diefstal Averd ontdekl door de sergeant van de Aveek. Bij controle van de dekens op de slaapzalen ontdekte hij onder de kussens van de bedden van beide soldaten de pakjes sigaretten. De beschuldigden bekenden. Zij zeiden, dat zij een onbeperkte tijd dienst, hadden gedaan en bovendien veel vlieguren had den gemaakt. Zij waren verstoken geble ven aran sigaretten, vertelden zij. Er was slechts koffie verstrekt. Zij ontkenden, dat er 's nachts ook soep beschikbaar Avas ge steld. Een lid van de krijgsraad merkte op, dat hij Avél soep had ontvangen op het vliegveld. Voorts merkten de beschuldig den op, dat er geen aflossing was geweest. De auditeur-militair, achtte beAvezen, dat het misdrijf niet in vereniging is gepleegd. StrafverzAvarende omstandigheden achtte hij niet aanwezig, omdat het misdrijf niet op de plaats van de watersnood is ge schied. Het feit op zichzelf noemde hij zeer onsymphatiek, omdat de militairen er van op de hoogte waren, dat de sigaretten be- Dodelijk ongeval door de gladheid Bromfietser in Hillegersberg onder auto Op de Straatweg te Hillegersberg (Rot terdam-Noord) is gisteravond ter hoogte van de Berglustlaan de 45-jarige chemi- graaf P. H. van K. uit Hillegersberg, ten gevolge van de gladheid met zijn bromfiets bij het afslaan door een auto geraakt. Hij viel en kAvam onder een vee-auto terecht, die uit tegenovergestelde richting kwam. De man Averd 20 meter meegesleurd en werd met zware venvondingen in het zie kenhuis BergAveg opgenomen. Daar is hij na aankomst overleden. watersnood. Hij achtte het onjuist, dat de militairen zich beroepen op de lange diensttijd. „Jullie zijn militair, het was een nood toestand en het was dus plicht ook 's nachts door te werken". Hij achtte ieder van de verdachten schuldig en eiste een gevangenisstraf van zes maanden met af trek. De sigaretten dienden aan de staat te worden teruggegeven. De verdediger van de verdachte noem de het feit geen diefstal, doch verduiste ring. De militairen zien achteraf heel goed in, dat zij dom hebben gehandeld, zeide hij, doch toen zij het misdrijf pleegden wa- ren zij moe en suf door het lange werk. Op dat moment hebben zij de consequenties van hun daad niet overzien. Na raadkamer werden alle drie de jon gelui schuldig bevonden aan diefstal bij gelegenheid van watersnood en veroor deeld to zes maanden gevangenisstraf met aftrek. ning, waarop natuurlijk eveneens van ge condenseerde melk werd gesproken. Hier door behoefde dus niet de heffing van fr. 9.50 per liter room te worden betaald- De smokkelaars hadden ook steeds dubbele facturen bij zich. Bij het Nederlands* grenskantoor lieten zij de werkelijke zien. bij het Belgische een valse, in België op gestelde factuur. Uit de aldus in België binnengesmok kelde room werd dan boter bereid. De man, die van Belgische zijde hei meest in deze grootscheepse smokkel- affaire betrokken Avas, is een zekere St., schoonzoon van De S„ eigenaar van de Antwerpse zuivelfabriek. St. trad in België op als vertegenwoordiger van de Neder- landse firma's. Mr Van Lidth de Jeude, advocaat van de Belgische Staat, die ais burgerlijke partij optreedt, schetste de bedrijvigheid van de verdachten. Hij verklaarde, dat de schoonzoon van De S„ zekere K. St., alle besprekingen A'oerde en alle aankopen en verkopen regelde. Dit neemt echter niet Aveg. dat De E. op de hoogte moet zijn ge weekt van de malversaties, evenals d< boekhouder Sch., eveneens een schoonzoon van De S. Mr Van Lidth de Jeude achtte de mede werking van Nederlandse zuivelfabrie- ken bewezen. De facturen «aren immers in duplo, de ene voor room en andere voor gecondenseerde melk. Beide soorten facturen werden "oij een huiszoeking bij De S. gevonden. Het ligt voor de hand. aldus pleiter, dat afgerekend werd aan de hand van de facturen voor room, doch dat het duplo diende om de room als ge condenseerde melk over de grens te sir kelen. Verder deed hij voorlezing van enkele brieven van klanten van De S., Avaarin wordt verklaard, dat de room bijna zo dik was als boter. Na de advocaat van de burgerlijke par tij kwam het O. M, aan het woord. De substituut-procureur zag in St. de hoofd schuldige. Dit sluit volgens hem echter niet de grote verantwoordelijkheid uit De S. en Sch. als mededaders. De eerste verdediger, die in deze zaak het woord voerde, mr Speijer, betoogde, dat De S. onschuldig is. Daar deze man zeer doof is, moest hij de zaak geheel aan zijn beide schoonzoons overlaten. Op de aanvankelijke verklaringen van De S. mocht volgens de verdediger, het gerecht ook al om deze hardhorendheid, niet steu nen. Volgens pl. kan men met betrekking tot De S. niet spreken van mededader schap, omdat de bedriegelijke opzet niet is bewezen. De zaak wordt op 23 Februari voortge zet. DIRECTEUR VAN ..HET BINNENHOF" VRIJ GESPROKEN De Haagse kantonrechter Avees gisteren schriftelijk vonnis in de zaak tegen de directeur van „Het Binnenhof" te Den Haag, Avie overtreding van de loterijwet was ten laste gelegd. De kantonrechter kAvam tot vrijspraak op grond van het feit, dat met de direc teur, maar de hoofdredacteur verant- Avoordelijk is, aan de hand A an de statu ten van dat dagblad. In dit blad verschijnt sedert enige tijd een z.g. voetbalprijsvraag, waarbij de deelnemers de vermoedelijke uitslag van een aantal te spelen voetbalwedstrijden kunnen insturen. Het O.M. had tAvee maal 10 boete, subs. 5 dagen geëist. Gezondheidstoestand baart zorg (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Zoals \vy gisteren reeds in een deel j van onze oplage meldden, is koning, Boudewijn van België, op aanraden van zijn geneesheren, naar Zuid-Frankrijk vertrokken. Naar uit onze informatie te bevoegder plaatse bleek, bereidt de ge zondheidstoestand van koning BoudeAvijn zijn omgeving grote bezorgdheid. Het feit. dat hy ondanks de zware griep, die hem vóór de overstromings ramp de kamer deed houden, de eerste dag na de ramp de gehele dag in regen en Avind de overstroomde gebieden aan de kust en in het Antwerpse heeft door gebracht. heeft zijn genezing verhinderd. Hy heeft dan een drietal dagen in Zuid- Frankrijk vertoefd. Daarna heeft hy Avederom een gehele dag regen en wind getrotseerd in het overstroomde land van Waas en de Antwerpse polders, om totaal uitgeput en met hoge koorts in het paleis van Laeken terug te keren. Er werd voor een aanval van pleu ris gevreesd. Het Avas 's konings kabi netchef, dr Verwilghen, die Woensdag twee doktoren in consult heeft ontbo den, nadat hy Z.M. totaal uitgeput in diens Averkkamer had aangetroffen. Het besluit van de medici Avas. dat de koning, wilde men complicaties in diens gezondheidstoestand voorkomen, on middellijk een beter klimaat moest op zoeken om zijn zAvaar geschokte ge zondheid te herstellen. De koning zou volgens een ander bericht aan asthenie, of krachteloosheid, lijden, dit mede ten gevolge van zijn pijnlijke gevangen schap in Duitsland tijdens de oorlog. Het vliegtuig Avas volkomen bezet toen de vorst op het vliegveld aankwam om naar Nice te vliegen. Een dame heeft toen bereidAvillig haar plaats afgestaan. Er was echter geen plaats voor 's konings vleugeladjudant, die dan door de hoofd piloot der Sabena, de heer Coquyt, ver vangen Averd, die toevallig het vliegtuig naar Nice moest vliegen en die de ge- Avone piloot der koninklijke familie is. Hulp bij de herstelwerkzaamheden BESPREKINGEN MET DUITSE BONDSREGERING Heden brengen enige Duitse rege- rings-autoriteilen een bezoek aan Den Haag voor het houden van technische besprekingen met Nederlandse deskundi gen over de hulp, die de Duitse bonds regering voor het herstel van de Neder landse dijken zal bieden. Zoals is gemeld, heeft de Duitse regering aangeboden een grote hoeveelheid Averktuigen en materia len in bruikleen af te staan voor herstel werkzaamheden. Dit aanbod is met veel erkentelijkheid door de Nederlandse rege ring aanvaard. PASSAGIERSSCHEPEN Bonaire. Amsterdam naar W. Indië, 12 van Port of Spain. C-roote Beer. IS 16 uur) van New York te Rotterdam verwacht. Indrapoera Rotterdam naar Djakarta. 12 op 350 mijl NW. van Ceylon. Johan van Oldenbarneveit, Amsterdam naar Djakarta, 12 op 200 mijl W. v. Guardafui. Maasdam. St. Thomas naar La Guaira, 12 op 180 mijl NO. van Bonaire. Nieuw Amsterdam, New York naar Cura cao. 12 op 420 mijl NNW. A-an eiland Mona. Oranje. Djakarta naar Amsterdam pas seerde 12 Guardafui. Veendam, 12 van Rotterdam te N. York. Westeidam, N. York naar Rotterdam. 12 op 730 mijl O. van Kaap Race. Zuiderkruis Kaapstad naar Amsterdam. 12 op 180 mijl ZW, van Oucssant, 14 UI uurj te Amsterdam verwacht. SCHEEPVAARTBERICHTEN ROTTERDAM aangekomen 12 Februari: Anrum, Elexen benzine v. Ommeren, 2e Petrh., boel 8: Pagensand, Bremen, lood. H. Hanno, Rijnh. Oz.; Castor, uit zee. ledig Wamberslc Waalh. 70: Delganv, Cork. stg.. Hudig cn Veder. Menveh. K. v.: Haitel, Antw. stg., v. Es. Maassluis: Radnorshire, Yokohama, stg,, Meyer. Merweh. Corn, SAvarttouw: AVoodcock. Londen, stg.. V. A. M Merweh. K V.; Westvalk. Randèrs gerst Peterson Spoo'rh.: Allda, Anrhus, meel, Wagenborg, Parkk.: Lydia, Antw.. ledig Invotra. 2e Katdrh. Oz.; Hoogeland. AntAV., stg.. Vermaas. Prakk.i Oranjepolder Londen stg.. Muller, Jobsh.: Helfried. Gent stg., N. B. K.. Parkk.: Prinses Beatrix Harwich pass enstg.. MIJ. Zeeland. Jobsk.: 25.10 uur Loodsdienst gestaakt: Rapid, Boston (L.). stg.. Muller. Parkh.: 13 Februari: Warun, Stockholm stg. Burgei IJsselh.: 4.45 uur loodsd'.cnst hervst: Prins Johan Willem FiTso. St. John. stg.. Anth. Veder, IJselh.; Danae, Amstm, stg., Hudig en Veder Lekh.: Hathor Amstm. stg.. Hudig en Veder, Lekh.; Somali, Japan, stg. Gen. Steam. Waalh. Nz.: Moseltal, Bc gen. stg.. AVamber- sle, Sehleh.: Magdala, Bangkok stg., COr- neider Maash. T. H. B.: Mataram Hamburg, ledig, KRL, Lloydkade; Joachim Hendrik Fisscr. Hamburg, stukg.. Eurovracht. 2e Katendr. h. OZ; Carpo Adam. ledig. Tudig en Veder. Merweh. KV: John Lykes. New Orleans, stukg., Lykeslijn Mer weh. Com. Swarttouw: Royal, Dordrecht, ledig. Mannesmanr.. Wilton Rotterdam: Olympic Torch. Mena al Ahmedi, olie Vinke, BPM, st. 10: Harriet E., Bremen, olie. SHV, 2e Petr. haven boei S; Manipur, Hampton Roads, kolen. A. Veder. Waalh. Fr. Swar- touw; Wild Ranger. Bremen, stukg.. Runci- rr.anWaterman, Merweh. QD. vertrokken 12 Februari: Mulbcra, Londen: Aralizz, Huil; Koningin Emma. HarAvlch; Queen Wilhelmlnc, Noordzee: Matadi Palm, Londen: Cleopatra, Hamburg: WaiAvera Lon den: Domingo de Larrinaga, Halifax: Alstern Immingham: Carl Corhton, Stockholm: South land Charleston: Demonthenis. Formosa; Soderhamn. Varaberg: Dldo, Savona: Henray Barbusse. AVindau; Strabo, Lissabon; Valen cia. Loblto. IJMUIDEN, aangekomen 12 Februari: Con tinental, Antw., aceton; Elmshorn, Cuxhaven tarwe. 13 Februari: Westerdok, Londen, stukg., Oranjefonlein. AntAV., stukg., Bohus, Oxelo- sund, etrs: Madoera, Indonesië, stukg.. alle voor Amstm. Vertrokken 12 Februari: Carpo Dublin; Ad- miralengracht. Helsinki: Coulgarve. West- Af rika: Rapid, Parijs; Entre Rios. Zuid- Amerik.t; Maphia. Hamburg; Prinsengracht. Grimsby; Warun, Stockholm; Danae, Levant: Yst-room, Liverpool; Leersum, Mexico; Hathor. Levant. DELFZIJL aangekomen 11 Februari: Rex (bijliggeri. Londen: Abel Tasman. Amstm: 12 Februari: Antonle. Hogenaes: vertrokken 11 Februari: Johanna te Velde, Londen: Fiducta N Bremen: 12 Februari: Glory (bljlogger). Great Yar mouth. NEDERLANDSE SCHEPEN Aagtekerk p. 12 Kaap Santa Marta Grande; Aagtekerk 13 tc Genua: Aalsum 12 v. I-as Palmas n. Amstm: Aardyk p. 12 Key West: Abbedyk 13 te New York verw. Admiraal de Ruyter 12, 20 mijl ONO. v. Hartlepool; Verpleegster gaat niet met vacantie... LONDEN, Donderdag Ook in Engeland heeft men een steentje bijgedragen om de materiële nood van de slachtoffers der overstromingsramp in Ne derland te lenigen. Britten zowel als Ne derlanders hebben tot nu toe een bedrag van honderdduizend gulden en ongeveer 150 ton kleding ingezameld. De hulpactie is nog in volle gang en men verwacht, dat beide getallen zich in dc loop van de vol gende week zullen verdubbelen. Het initiatief tot hulpverlening Averd door de in Londen aanwezige Nederlandse verenigingen en instanties genomen. Nog geen 36 uur nadat dc Avatergolf op zulk een gruAvzame manier had toegeslagen, werd in Londen een commissie gevormd, welke zich ten doel stelde gedupeerde landge noten te steunen. De commissie, die onder ere-voorzitterschap van de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker, werd gesteld, stuurde een circulaire rond, waarin de vier- a vijfduizend in Engeland vertoevende Nederlanders Averden aange spoord financiële en materiële hulp te ver lenen. Daar de Britse Eilanden al evenzeer dooi de rampzalige stormvloeden geteisterd Avaren, Averd aanvankelijk besloten het ge heel een zuiver Nederlandse affaire te laten. Bij de Londense bank Blydenstein Co. Averd een rekening „Nederlands Rampenfonds Londen" geopend en ook bij de Twentsche Bank in Amsterdam werden faciliteiten voor een gelijknamige rekening aangevraagd. De Bank of England ver leende haar medewerking door onmiddel lijk een ruime tranfer-vergunning te ver lenen. De Nederlandse ambassade werd als verzamelpunt van kledingstukken en andere goederen ingericht. Maar. ondanks hun eigen nood, aarzelden de Britten niet Nederland bij te springen. Sir Neville Bland, voorzitter van de An glo-Netherlands Society en voormalig Brits ambassadeur in Den Haag, zag kans zowel de prominente „Times" als de veel gelezen „Daily Telegraph" in te schakelen. In beide dagbladen Averden de Engelsen door middel van een ingezonden stuk aan gespoord daadwerkelijk steun aan het zwaar getroffen Nederland te verlenen. Het antAvoord bleef geen drie uur uit. De W.V.S. de Engelse organisatie van vrou welijke vrijwilligers besloot elke dag een grote lading kleding naar Nederland te verschepen. En behalve de goederen en het geld die, van Engelse zijde bij de Nederlandse ambassade blijven binnen stromen, zal Zondag a.s. een colonne vrachtwagens van Birmingham naar Lon den vertrekken om meer dan honderd ton ingezamelde kledingstukken af te leveren. De Avijze, Avaarop Engelsen en Neder landers hulp hebben geboden, kan slechts met een vol gemoed Avorden beschreven. Ontroerend hebben Ave aangehoord, hoe een verpleegster dertig pond (driehon derd gulden) naar de ambassade bracht, met de opmerking: ..Ik had met vacantie naar Nederland willen gaan, maar ik kan m'n spaargeld beter aan de slachtoffers van de overstromingsramp geven". En met een brok in de keel hebben we naar twee briefjes gestaard, welke resp. op een stapeltje baby-kleertjes en een paar jongenskleren lagen. Op het ene Avas met potlood geschreven: „Voor een aanstaan de moeder in Nederland, die alles ver loren heeft". Op een andere was, nau welijks zichtbaar, te lezen: „Van een moeder, die haar kind verloren heeft, aan een moeder, die haar kind heeft kun nen redden Allerhartelijkst was ook het gebaar van die schoolkinderen ver buiten Londen, die tAvee zakken snoepgoed van hun zakgeld hadden gekocht en deze nu „aan vriendjes a-riendinnetjes van een Hollandse school" wilden geven. En toen we ons in een kamer van de ambassade bevonden, kAvam daar juist een telefoontje van een heer uit Newport binnen, die deze zomer naar Nederland wilde gaan om daar z'n vacantie, werkend aan een Nederlandse dijk, door te brengen. Een opsomming van al deze blijken van sympathie en medeleven zou een hele krant kunnen vullen. We moeten tot onze spijt met een kleine greep volstaan, maar we zouden deze ballade van naastenliefde niet kunnen beëindigen, zonder op een prachtig gebaar van de Engelse regering te wijzen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Nederlandse regering namelijk doen weten, dat het alle buitenlandse mo gendheden, Avelke. naar aanleiding van de overstromingen in West-Europa hulp heb ben aangeboden, heeft verzocht Nederland absolute prioriteit toe te kennen. Een waarlyk groots gebaar van een land. dat zelf hevig van de watersnood tc ljjden heeft gehad. Beneden, in de zaal, waar een tiental vrijwilligsters de steeds maar aanhoudende stroom van kledingstukken opving, kwa- men Ave een Engelse dame met een mantel over de arm tegen. Waarom ze gaf? „Ik ken Nederland van vroeger", zei ze, „De hartelijkheid van Uw volk zal ik nooit vergeten Misschien blijft de mantel van deze dame ergens in een Nederlands pakhuis liggen. Kledingstukken, zo werd ons verteld, zijn in zulke grote hoeveelheden ingezameld, dat men er geen raad meer mee Aveet. Als dit zo is, laat de Nederlandse regering het overschot dan naar Berlijn doorsturen, of naar andere plaatsen, waar zich grote aan tallen ontheemden bevinden. Het zou in lijn zijn met de gedachte, waarmee mil- lioenen mensen hebben geofferd en ge- geA'en. In lijn ook met één van de grote geboden op deze wereld: de liefde tegen over de naaste. Afiena 12 v. Antw. n. Amstm; Agamemnon 13 te Houston: Agiena p. 13 Vlissingen in gaand: Alamak 12 Bombay n. Calcutta: Albergen 13 nog op rede v. Vlissingen Alcyone 12, 520 mijl ZO. van Guardafui Algenib 12, 200 mijl ZZW. v. Finisterre; Alja p. 13 Vlissingen uitgaand; Alkiad 13 te Baia: Alnati 12. 310 mijl ZW. v. Kaap Blanco Alphacca 12. 180 mijl ONO. v. Kaap Hatte- ras: Amsteldiep 12 v. Curacao n. Vancouver; Amstelland 32 B. Aires n. Amstm; Am- stelpark 12 te St. John: Amstelvaart p. 13 Colombo; Amstelveen 12, 200 mijl NNÖ. v, Honolulu: Andyk 12. 385 mijl ONO. van Flores; Anna Hcnny 11 te Savona; Annen- kerk p. 12 Djeddah; Arak 12. 30 mijl NO. v. Kaap Palos: Arctic 12. 60 mijl NW. van Land's End; Arendskerk 12. 200 mijl WZW. v. Manilla: Argos 12, 100 mijl ZW v. Oues sant; Ariadne 9 te Santiago de Cuba; Arkel- dyk 12. 410 mijl ZO. v. Land's End; Ary Scheffer 12, 130 mijl NNO. v. Kaap Vilano; Att S p. 12 lichtschip Owers. Baarn 13 te Bremen; Bab T 11 te Lowe- stoft schuilend: Bacchus 13 te Curacao verw. Bali 12 v. Singapore n. Amstm; Baltic 12 op rede v. Vlissingen: Barendrecht 34 te Hong kong verw Bcnnekom 32 a\ Callao naar Amstm.: BesteA-aer p. 32 Start Point; Betty p. 32 Arendal; Bill S 12 op de Schelde: Bin nenhaven p. 12 Dungeness; Blitar 32 te Bremen: Blommersdyk 33 te Philadelphia; Boissevain 10 te Yokohama: Boschfontein p. 12 Guardafui; Boskoop 12. 120 mijl ZW. van Land's End; Brandaris 32 in de Baai Morlaix; Britsum p. !1 Start Point. Callisto 12. 430 mijl OZO. v. Diego Gar cia; Caltex Delft p. 12 Casques: Caltex Ne derland p. 12 Gibraltar; Caltex Pernis 13 te Sidon; Canada 12, 20 mijl N. v. Ile de Bas; Celebes 12. 150 myl OZO. v. Massowah: Chama 12. 1220 mijl WZW v. Palma: Congo- stroom 30 a-. Takoradi n. Abidjan: Coolhaven 12 op de Seine geankerd; Corilla p. 32 SciHy Coryda p. 12 Guardaloupe. Dagny 12 op de Schelde: Danae 13 te Rottm: Denl 13 van de Humber n. Nakstkov; Dido p. 12 lichtschip Goeree; Diligentia 13 te Cardiff verw.; Doklaan 12 schuilend bij Milford'haven: Domtourgh p. 13 Ouessant; Douro 12, 160 mijl NO. v. Algiers: Drie Ge broeders 12 v. Shoreham n. Caen: Duiven- drecht 11 v. New York n. New Orleans. Edam 32. 875 mijl W. v. Scilly; Eemdyk 32 te Coatzacoalcus; Eendracht p. 12 Malta: Eljo 13 bij Wight: EUewoutsdijk 12. 10 mijl ZW. v. Wight; Ena 12. 180 mijl ZO. v. Kreta; Enggano 12 te Ras Tanura; Eos p. 13 Kaap St. Vincent: Erkalin 12, 20 mijl NW. v. Ar- cona; Esso Den Haag 12. 780 mijl ZW. van Land's End: Esso Rotterdam 12. 1090 mijl NO. v. Guadaloupe. Farmsum 12. 380 mijl ZO. v. Kaap Race: Franka 2, 32 v. Swansea n. La Rochelle; Friesland (SSM) 12 op de Tyne. Ganymcdcs 13 op rede v. Campano: Garoet 12 te Colombo; Goote p. 12 de Burlings. Haarlem 12, 610 mijl NO. v. do Bermuda's; Hathor 13 te Rottm: Haulërwijk p. 12 Oues sant: Havik 32 bij lichtschip Cork; Hecuba 12 te Barbados; Keelsum 12. 430 mijl W- v. Bermuda's: Helder 32. 490 mijl NO. v. San Juan: Hera 12 v. Huacho n. Guayaquil: Her cules 13 te Hamburg: Hermes p. 12 Finisterre; Hydra p. 12 de Bahama's. Ida PJeter 12, 20 mijl N. v. Ouessant; Hos 10 te Baltimore. Jacoba Catharlna 12, 50 m-1 Z. v. Kaap S'. Vincent: Jan 12 op rede v. Fakse: Japara ikrli ïo te Belawan; Josef Swénden 12 In Limfjcrd: Jczien 13 v. Vlissingen n. Garston: Juliana li 110 mijl NNO. v. Curasao; Jupiter 12 t. h. v. Lissabon; Jutland 12 ter rede v. Havre. Kaap Faiga 12 te Vlissingen; Kedoe 13 v. Port Said n. Rottm: Keizersgracht 12 bij Ile dc Yeu; Kitty 12 op rede v. Swlnemunde; Korteer.aer 12 bij Wight; Kota Inten li v. Newport News n. Djakarta. Lacra 13 te Gdanks: Larenberg 12 v. Savona n. Bona, Leersum p. 13 Terschelling n. Bremen; Lekhaven p. 12 Ouesasnt; Lemster- kerk 12 te Port Said; Leny 12 te Hoyanger: Lissekerk p. 12 Majorca; Loenerlcerk 12 nog te Karachi; Lombok 10 v. Portland (Ore) n. Pugetsound: Loosdrecht p. 13 Ouessant; Lucita 12, 720 mijl ZW. v. Flores: Luna 13 te Haifa. Maasland 16 te Racife verw.; Madoera 13 te Amstm: Maetsuycker 11 te Singapore: Mapia 13 te 9Antw. verw.; Maria Theresia p. 11 Holtenau: Marlsa 12 v. Liverpool n. Punta CardonMrakelo U v. Goole n. Seta; Marken 10 v. Chcribon n. Semarang: Mary Ward p. 12 Terschelling: Mataram 13 te Rottm: Melis- kerk 12 180 mijl ZO. v. Straat Messina: Mer- wede 12 v. Brownsville n. N. York: Mirza 12 te Bahrein. Muiderkerk p 12 eil. St. John's; Muphrid N. 12 bij Land's End (schuilend.) Nettie 12 geankerd in de Baai v. Penzance: Noach p. 13 Wight; Noordstad 12 in Randers- fjord; Notos p. 12 ICaap Vilano; Ooster Eems 12 in Randersfjord: Oostzee p 12 Hartlan dPoint: Ootmarsum 12, 490 mijl ZO. v.. Bermuda's; Oranjefontein 13 te Amstm: Overijssel 32 te Willemstad. Paramount 12 bij Dublin; Poelau Laut 11 te Beyrouth: Ponto 11 in de Glronde (schui lend); Ponza 11 te Sunderland (schuilend); Poortvliet p. 12 lichtschip TerschelUnger- bank; Prima p. 12 lichtschip Sunk; Prins Alexander 12, 410 mijl O. v. Kaap Race: Prins Bemhard p. 13 Start Point; Prins Johan Willem Friso 13 te Rottm: Prins Frederik Willem 13 v. Gandia n. Rottm; Prins Philips Willem 12 v. Dakar n. Prins Willem II p. 12 Ouessant: Prins Willem IV p. 12 Oporto: Prins Willem V 12, 520 mijl ZO v. Kaap Race: Pygmalion 12 v N. Orleans n. Maracaibo. Qulriiia 12 v. Huil n. Goolc. Remmert 13 op rede v. Casablanca; RIouav 12. 140 mijl ZW. v. Flores. Ruys 12 880 mijl NO- v. Tristan da Cuha: Rijnkerk 12. 80 mijl Z. v. ell. Maslrah; Rijnland 12 a-. Bala n. Amstm. Samarinda 12. 210 mijl N. v. Kaap Orange; Santa Lucia 13 bij Whitby: Santa Margherita p. 12 East Goodwin; Saragan 9 te Los Ange les; Saroena 13 te Yokohama; Sarpedon 12 v. Norfolk n. N. York; Schie p. 12 Kreta: Schledyk 12 te Halifax: Shamrock 12 op de Humber; SIngkep p. 13 Pantel!ari3: Sint Walburg 12 in de monding van de Humber; Slamat 13 te Port Said: Soemba p. 12 Holte nau; Soestdyk p. 13 Perim: Spora 12 bij Bandholm geankerd: Sporota 12 op rede v. Tyboro; Stad Alkmaar 12 190 mijl OZO v. Kaap Race; Stad Arnhem p. 12 Strombo l: Stad Breda 12 850 mijl WZW v. Land's End; Stad Dordrecht p. 12 Ouessant: Stad Leiden 12, 200 mijl ZZO. v. Bermuda's: Stad Schie dam 12 op rede v. Narvik vertr. 14 n. Glas gow; Stentor 12, 450 mijl NO. v. de Azoren; Stïentje Menstnga 12 geankerd in de Pen- zance-baal; Straat Banka 12 v. Adelaide n. Fremantle; Straat Soenda 12 600 mijl ZW v. Sabaeng: Strljpe 12 bij Texel; Sumatra 12 v. Djakarta n. Semarang; Swallow 12 op rede v- Bayonne. Tankhaven III 13 in de Golf v Thailand: Tara p. 32 Recife; Temate v. Bona n. Dja karta: Tero 128 te Mablle: Tiberius 12. 130 mijl NNO. v. Barbados: Tibla 12, 100 mijl ZO. v Kaap Varella: Tilly 12 te Penzance (schuilend iTjisadane 12 v. Port Elizabeth n. East London: Ton S 12 v. SAvansea n. Amstm; Trajanus 9 v. Trinidad n Demerara; Trtompcnberg 13 (mm.) te Antw. venv.: Twee Gebroeders 33. 60 mijl ZW. v. St. Nazaire. Uranus 12 40 mijl Z v Prawlepoint: Urmajo 12 in die Baai v. Brest. Vesta p. 12 Eddystonc; Vrijburgh 13 blj lichtschip Tongue: Walchteven 12 In Kielerbaai; Weltevreden p. 12 eil. Poelau Laui: Westpolder 12 20 mijl Z. v. Startpoint; Wieldrecht 13 te Madras; Willem Barendsz 14 te Sete verw.; Wllpo p. 12 Beachyhead. Winsum 12. 110 mijl Z. v. Kaap Blanco: WintersAVIjk 12 860 mijl ZW. v. Palma; Woensdrecht verfw p. 13 Barbados. iJsel 12 op rede v. Harwich; Ijssel p. 12 Cyprus; Zeeland (KRL) 12. 290 mijl NW. v. Minlcov: Zonnewijk 12. 540 mijl NNO v. Portao Rico: Zwerver v. Harlingen n. Kopenhagen; Zijpen berg p. 12 Cherbourg. TE ROTTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. alma li v. Mormugao. ANDAMAN v. Japan, io te Yokohanv BALl v. Takubar tl tr s>oo-e beau v. Mena al Min- BENVENUE V. J;:.- BULLAREN v. Porto Ambotn, 10 v. Dakar. BURMA v. Japan. 11 v. Genua. CITY OF CHESTER v. Manilla. 30 v. Colombo CLAUS BISCHOFF 11 v. Calcutta DENBIGHSHIRE v. Japan. 11 te Singapore DESDEMON A 8 v. St. John's N F. DOR1DE 5 v. Bayonne. U DUBURG io v. Piraeus. ECUADOR 10 v B. Aires GLENGYLE v. Japan p 33 Gibraltar. HALLBJORG v. Piombtno. 9 v Corcubion. HEIYO MARU v. Japan, 11 te Alexandria-. IKAUNA v. Calcutta 11 v. Vizagapatnam. INDIAN MERCHANT v. Calcutta, 13 te Kakinada. INDIAN TRADER v. Calcutta. 10 te Suez. ITOLA v. Calcutta. 11 te Aden. JALAKIRTI v. Calcutta, 10 te Suez. JALAMOTI v. Calcutta, o. U Gibraltar POSEPH LYKES 10 te Tamoa. KADEIK v. Sapele. 7 te Lagos (er. naar Amstm.) KAMBODIA V. Jaoan 10 te Hongkong. KHYBER v. Calcutta. 10 te Marseille. KONGSBORG v. Bremen, 12 te Antw. LAFAYETTE 10 v. Panama City LANGFONN 9 te Gothenburg LIONS GATE v. Vancouver 9 te San Frar.c. LOCH AVON v. Vancouver. 10 te S3n Franc. LOIDE S. DOMINGOS v. Santos. 9 v. R.o Janeiro. MARECHIARO v Genua. 5 v. Messina. MERIDIAN v. Mormugao. 10 te Port Sai. MOMBASA v. Calcutta, 10 v. Genua. OCEANA Mormugao. 10 v. Port Said OTTO PETERSEN v. Istanbul 5 te Izmir. PERU v. Chili, n tc Buenaventura. PIERRE EUGENE DE CAPLANE v. Pointe Noire. 10 v. Dakar RAUNALA 10 v. Narvik. RODOPI v. Istanbul. 10 v Bandlrma. SELANDIA v Bangkok 10 te Suez. SPREEWALD v. Philadelphia, 30 te N- York ST. ESSYI.T v. Basra. 10 v. Port Said. ST, MARGARET V. Vitoria. 10 v. St. Vine. STRATI DOR E 31 v Mormugao. SUNDA v. Japan. 10 te Tripoli. SUROVER v. Hampton Roads. 10 tc Halifax. TAI RING YANG v. Japan. 9 v. Marseille. TALABOT 11 v. Cristianrand via Hamburg TASCO 10 v Beaumont. TOMAR v, Melbourne p. 11 Gibraltar. TORTUGAS 11 v. Gothenburg via Hamburg. TOULOUSE 11 v. Sydney. TRESILLIAN v. Japan, i: v Ferrol. TE AMSTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. CORDOBA 10 v. B. Aires, GLENLOGAN v. Djakarta. 10 v. Aden. PILOT GA-RNIER v. Pointe Noire 10 v. Dakar. SAGALAND v. W. Afrika. 9 te Havre SAN ADELE 10 v. Demerara. SANTA CATERINA v. B Aires 10 te Sheus. TELEMCHUS v. Djakarta, u v Betawan. ULYSSES v. Djakarta, 10 te Port Sudan. RIVIERTIJDINGEN HANS WEERT, 12 FEBRUARI ROTTERDAM: Tremonia, Vorstenbevg. Belgia 8. Smits; Butania 2. Zwartbol Til- burg, Dann: Neska 5, v d. Berg; Wilcor. Van Meel. Hoesch 1. Zimmermanr.: Rune], Larooy; AMSTERDAM: Amstel 9. Akkermans Sicillia, Sandifort: De Tvd zal 't leren. De Rijder; Hollandia, Maas: Tonale. Engel- hardt. KBRKDRIEL Franeine, Van Berchem WERKENDAM: Variaie. Versluis: Sancta Maria. Hovestadt. HELLEVOETSLUIS Kor-: De Winter. DORDRECHT: Fata Morgana. De Waal. ZUTFENOnrust, Schram. MEPPEL: Wupi. Jjskoot. DELFT' Disponibel. S:?""- bergen. Zeelands Luister 2 Dane. DOR DRECHT: Josephine, v. d. Endt. LEEUWAR DEN: Joco, Van Pary. DUITSLAND: Contact, De Ruyter: Nussia 2. Klockner; Esperance. Brouwer: Cezanne. Sahze; Fronsac. De Hoog: Magda I.' Vsn Ballegooy; Neptun 44 Meckus; Rhenar.ïa 48. Weber: Donnar Reinicke: Jade. Grunbeck: Adrianus. Kriesels: Pierre Curie. Boellens SDC 348, Mathiea; Veronica. Walbel: Stad Bergen, De Roef: Lima, Aartsen; Itigros. Ebben: Montbaz,lllac, De Rijk- Les Ardennes Beek; Dnmco 64. Kaasjager: Sanara 118. Van Heesteren: Chateau Vigneaux, W immer. Buckeberg, Gruneweg. BASEL: Marc. HanssenExpress 49, Mol: Piz, Keseh. Versteeg: Valcava. Hard*. STRAATSBURG. HautviUers, Corriger: Cantenac. Rhein. BELG IE: Mannus Tarde, Wijgand; Mer cator. Bal: Marcel, Windey; Couperin, Wag ner: Toiler 2, Boot.: Chopin, Boot: Damco 73. Wanders: Stad Ostende. Timmermans: Wigny Vaeeth; Adriana Cornelia, v. d. Vliet; A me Snijders: Catharina Maria, v. d. Sluis; Pu get NaegeleLaus Deo. Brouwer: Dender. Booy; Schwyz. Emans: Jannetje. Touwen; Rhenus 38. Zajone: Nelly. EykelenstaamMannel- stein. Senger; Avontuur. De Rover: Xavex- motor 4, Miehiels; Fovorlle, Sleeuwaart: Vin- keveen, Wassenaar: Dora, Meteen: August. Pieters; Onderneming. Versluis: Fiod. Hou- terman: Adjo, Ooms: Butania 3. Vredenborg: Lemavi 4. Hoekstra; Centrust 4. Peters: Beryl. Reyniers: India. Den Dikken; Onder neming, Klein: Patriotisms 2, Buriink; Koop handel, Verburg. LOBITH, 12 FEBRUARI 1353 Gepasseerd voor 13 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Westfalia. Koenen; Bazel Stengel: Maru. Duffeis: Fanto IX, Schulz; Johanlna. Schoenmaker: H. Neuerburg 5. Dilienbergen: ld. 9. Kapplnger: id. 12. Haub: id. 25. Zaan; Arjo v d. Bosch: Potent!;3a Heitz: Scaletta. v. Aalst: Bosco. Thanhauser: Caspia, Schoolmeester: Thessalia. Gauwens: Franconia, Timmermans; Hernia, Hoog- scheide: OPHEUSDEN: Theo, 'Engelaar: HEL MOND: Nova Cura Breevoord: GRAVE: Wil lem Janssen: VAASSEN: Ziet op u zelf. Koens- Vrijheid. Veltman: HOOGKERK Joai. Tanee: AMSTERDAM: Cem 7, Za3l HULHU1ZEN: H. Kurler 5, Sander: DEN- HAAG: Wilmei. Buschens: ALPHEN,-MAAS: Vulcaan 103. Carleburg: APELDOORN: Avon tuur. ter Wee; NIEUWER KERK a. d. IJSSEL De tijd zal 't leren Pols- ALPHEN a. d. RIJN Dependant. Ottenspeer HEERENVEEN: Hardi Mannak: UTRECHT: Few». Buil: ALMELO: Jata. V. Geervliet: AMSTERDAM: Erft. Bos- sers: DORDT: Ernst. v. Kekren. BELGlë: Helena Larooy; Corrie, Wabeeke Leopold, de Prins: Minique, v. d. Breok; Hemraa, v. d. Kiel; Falke Heilr'.ch; Rhena- n!a 21, Kammeren: Corsalre. de Vos; Willem v. Loplk: Express 14. Dorr: Robert, de Ridder Damco 120. v d Geer; Pomorol Fuchs. DUITSLAND: St. Antonlus. Snellens: Bona Soes. Schot: Ideaal, de Jager- Baden 343 Kehi: Baden 4. St lenen; Baden 347. Platz; Frlgga. Goemaat: s. H. V 5, de Jong: So'a- rio Verschuur: Visbank. Schuitemaker: Marlette. Couwenbergh: Klockner Kruger; Dortmund, Wolz: H. Kurier 24. Beek; Emma Schwaaslosev Bolle: Haldensleben, Geils: Eos. Hossel: Frledhelm, de Brand: Rhein- preusse 7. Erben: H- Kurler 3B Noe: Schwarz wa'.d Beek: Pommard. Blanken: Cass's. Kuypers: Rlchelbouig, August: Cotics. v. d. Ende: Munin. Jacobs: Nassovia, Wegenhaus- sen; Verandering. Messchendorp; Lauren'ius Bot: Pasto Bonten: Vulcaan 56. Berr.s: Nomados. Peulen; Vulaan 105. Joosten: Har monie Touw: Ancor, Oosterwgaal; Fulla. v. Tilburg: S. H. V. 77. Kanters; Terborgh, Lieshout; Esnia, Vcrdeghem: Pr. Alexander. Bakker: Zandstroom Smit: Zircon. Schuit co maker; Reesï. Teekman: Disponibel, Dui zendstra, Arag ia. Koch; Vips Ltet: Clam- theo. Brugman: Marconi. Binnendijk: Vaike- veen, Schellaars- Vlanen, v. Keulen; Morgen ster. de Waardt: Maria Stam: Damco 32, Nou wen; Anjo, Jager- Mela Meijer: 3 Ge broeders, de Haan: Fides. Roelofs: Mitropa. Bloemen: Joh3itna. Edelenbos: Champlair. 2. Bleijn. BAZEL' Hendrik3 Johanna. Krieesels. STRAATSBURG: Chateau Neuf du Pape Muller. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 14 Februari: le tij 4 43 u.. 2e tij 17.18 u. WATERSTAND TE DORDRECHT Zaterdag 14 September 1953 le hoog- laag- water 5.53, 2e hoogwater 18.0: water 1,02, 2e laagwater 13.32. WATERSTANDEN. VAN 13 FEBRUARI 1953. Rheinfelden 193 (—0.01); BreSsach 1.26 (—0.02) Straatsburg 2.10 (onv.l: Maxau 4.03 (—003): Mannheim 2 87 (4-0.05); Mainz 5 10 (4-0.10U Bingen 2.20 (- 0.21); Caub 2.43 (4-0 24): Trier 4 23 ('0.181; Cob'.enz 3.32( 4-0.67): Keulen 2.94 (--0.79): Ruhrort 4.72 (40.42): Lobith 10.73 (+0 16); Nijmegen 8.41 (+0.09); Arnhem 8.42 (-0.09); Ecfde (IJssel) 4.50 (onv.i; Deventer 3.50 (—0.01); Monsln sii.oo (—0.40): Visê 52.20 (—0.29); Borgharen 43.14 (—0.271; Belfeld 14 93 (+0.30): Grave (beneden de Sluis) 6.89 (+0 29) Namen 2.45 (—4)46); Venlo 14.38 (-0.35). Stuwen open te Roermond, Belfeld, Sam- beek en Lith. Doorvaarthoogte van de bruggen te Ven'.o 7.09. MINSTE VAARWATERDIEPTEN. Heveadorp-Vreeswijk 2.60. MEDEDELINGEN RIJKSWATERSTAAT. OverUsselsche Kanalen. De diepgang van de scheepvaart op liet kanaa'.gedeelte van het Overijsselsch Kanaal tussen Almelo en De Haandrik, zal in verband met de uivoe ring van werken met ingang van 25 Februari 1953 tot nader order beperkt, zijn tot 1.30 M. Voorts zal de met Ingang van 1 December 1952 afgekondigde mogelijke beperking van de diepgang tot 1.30 M. in het kanaalge- deelte tussen Sluis I (LaagZuthem) cn Sluis E (Dalfsen) tot nader order van kracht Olijven. SLEEPBEDRIJF Noord Holland, met s.s. „Toledo" n. Kiel. 12. 310 mijl OZO. van Malta Pooizee. Corcubion n. Lagos 12. 160 mijl Z. v. Teneriffe. Thames, n. Colombo zonder sleep, 12. 690 mijl WXW. van Mm:cov VISSERIJ SCHEVENINGEN 13 Februari. Vangstbe- "ichten uit zee: SCH 2 gisteren 40 kantjes, %oet nu nog halen. Overige haringschepen •men Noord aan. Hedenmorgen was er „ven aanvor- van verse vis uit zee.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5