Een soldaat stond alleen op de voorplecht GJ9 Achtste lijst van slachtoffers Weer vier millioen voor Rampenfonds Om de Kamerzetel van dr De Waal prekken op de veerboot naar Flakkee Gesp NG- SLAGEN VROUWELIJKE HULPCOLONNES TREKKEN UIT Ds Zandt blijft strijden tegen inenting De vergelding van „Oradour VRIJDAG 1.1 FEBRUARI 1953 PAGINA S Eilanders, die terugkeren (Van onze speciale verslaggever Het leek ivel of het altijd regende. En op een van die triestige namiddagen, waarin een ijskoude motregen de schemeruren scheen te vervroegen, kwam er een soldaat van Dinteloord naar Dinteloordsas gelopen. Halverwege controleerde een politicagent zijn papieren en het bleek, dat hij verlof had zich naar Oude Tonge te begeven. Hij teas ongeveer een uur te vroeg bij de kleine veerboot, die thans tweemaal per dag van Dintelsas het Volkerak oversteekt en in de Galathen- polder een klein haventje binnenloopt: het is van Brabant de enige ver binding met Flakkee. Andere reizigers voor het eiland waren echter nog vroeger, zagen die soldaat de rokerige kajuit op het achterdek van de „Van der Schuyt binnenkomen. Hij deed de deur optfi. zag reeds tientallen eilanders op de bank langs de muur zitten, leek één ogenblik te aarzelen en kwam toen toch binnen. Er ontstond even een stilte, toen men hem herkende. Daarna gonsden de gesprekken weer op. schijnbaar min of meer met z'n figuur verlegen, midden in de kleine ruimte, waar het steeds warmer en rokeriger werd. Men had hem al een plaats aange boden, maar hij zei, dat ie wel staan kon- Zo nu en dan gleden d'e ogen van de reizigers even over deze jongen; hij leek midden op een eiland van stilte te staan, al offreerde men hem soms een sigaret of zei iets vriendelijks tegen hem. En toch werd er telkens gelache Een bad, een bed en Franse kleren Vele eiianders zagen elkaar op die boot voor het eerst sir.ds de eerste Februari. Sommigen waren évacué-», die verlof had den gekregen om terug te keren (meestal mannen), anderen hadden het noodgebied met een bepaalde opdracht verlaten, kwa men nu terug, een derde groep was het op den vreemde eenvoudig te machtig ge worden en heimwee maakt zeer vinding- Tijk. ..!k ben even naar 's Hertogenbosch ge weest". zej de man naast me. ..ik kom van Oude Tonge. Ben gisterochtend naar de vaste wal gegaan en heb vannacht voor het eerst in een echt bed geslapen, sinds Zondag. (Er is maar één Zondag, voor deze men sen op Zondag 1 Februari begon voor hen een nieuwe tijdrekening en sindsdien weet men nog nauwelijks welke dag het is). ..Ik heb zelfs een bad kunnen nemen", ging de man verder: „en ze hebben me helemaal In het nieuw gestoken De man had op Flakkee een vrij be langrijke amhtenaarsfunr.tie, zijn enthou siasme over die reis naar Den Bosch en alle moderne gemakken daar, werd er nog ontroerender door. „Helemaal in het nieuw; ik had niks meer. En alles Frans, wat ik aan heb. Moet u eens kijken: wat een schoenen! Franse schoenenbergschoenen Hij hief zijn voet op, zodat iedereen de zware met spijkers beslagen schoenen kon bewonderen. „Van top tot teen, meneer: m'n jas. m'n paknieuw ondergoed. Moet u kijken" fijnste! Hebt u ooit zo'n onderbroek ge zien? Nee, wacht nou even" toen ik het een pracht van een lange enderbroek vond „hier, moet u kijkenmoet u kijken, hoe fijn" en met; heel veel moeite rolde hij de tamelijk strakke pijprand zodat ik ook de binnenzijde van die pijp kon bewonderen. Ze was van een andere stof. zag er u t als een fijn frottc. ..Ongelooflijk fijn werk. niet? En alles FransAch. meneer, u weet niet. hoe goed het doet om er eens één dag tussen uit te zijn Twee dagen te gast Nogmaals, dit was niet een of andere schuwe zonderling uit een verloren hoek in de polder, die voor het eerst naar De Stad was geweest: dit was een algemeen geacht, behoorlijk gesalarieerd ambtenaar. „Waarom ging u juist naar Den Bosch?". „Mijn vrouw zit daar geëvacueerd, meneer. Maar ze maakt het uitstekend, hoor, prima mensen, waar ze bij onder gebracht is „Je 'oort tegeswoordig door 'eel 't land je eigen taêl". zei een ander. „Ik ben anders blij. dat ik terug kan", begon een derde, „hoe goed de mensen ook allemaal voor je zijn.... twee dagen te gast, de rest tot lasten altijd ..asjeblieft" zeggen.... Ik heb helemaal in Heerenveen gezetenhad het niet beter kunnen wensen bij m'n familie daar. Ze hebben me op het gemeentehuis zelfs nog een paar lieslaarzen gegeven, en ik ga terug Nee, te klagen hebben we zeker niet ge had, al zei één vent in Heerenveen me, dat die ramp voor sommige getroffenen nog wel een opkomst zou zijn. dat die d'r beter van zouden worden. Arbeiders, die ineens meer kleren kregen dan ze ooit bezeten hadden, enz. Man je zou ze toch Ik vroeg 'm onmiddellijk of ie ruilen wou". Die soldaat stond daar maar zo'n beetje, Iedereen, die binnenkwam, ontdekte be kenden, schudde uitgebreid handen. Men deed navraag naar kennissen, vroeg naar bepaalde gedeelten in een dorp, naar huizen, naar gaten in de dijk en opnieuw men had uit de in „ballingschap" woord voor woord uitgespelde kranten, hoe vol ledig ook, toch nooit iets gelezen over het lot van de bakker of van die cn die boer in een bepaalde polder of over de koster, de smid of wie dan ook en opnieuw rolde de hele film in al haar tragische détails. „Dienee, die is er ook niet meer het hele dorp heeft hem om hulp horen roepen, die nacht.... hij <s met bed en al dwars door het dorp gedrevenvan uit z'n bed, ja(en toen een niet- eilander die op de boot was, onwillekeurig wilde gaan lachen): ja, dwars door het dorp. en van zijn familie vonden ze er later twee op de punten van het kerk hofhek ook dood, ja En toch werd er telkens nog gelachen in die rokerige kajuit: over de boer, d.e in zijn verwarring ailes op zolder bracht en toen met het water op z'n hielen die zolder eerst gingafstoffenEn over d e stokoude baas, die in een evacuatie centrum r.aar zijn vader hep te zoeken, en iedereen dacht toen, dat ook hij de ramp geestelijk niet overleefd had. tot bleek, dat het' z'n schoonvader was en die was 303 jaar. En ook die schoonvader bleek de evacuatie te hebben overleefd... En het verhaal van de onderwijzer, die toen het ergste achter de rug was in adamscostuum z'n weck uit de kelder was gaan opduiken, omdat men toch eten moest. En er was éen jongen aan boord, die terugkeerde van een reis door heel Neder land: hij was eveneens van Ooltgensplaat afkomstig en te beginnen in Rotterdam had ie in de laatste week ongeveer heel Nederland afgereisd, op zoek naar „de auwe luu", die ook geëvacueerd zouden zijn. Toen hij eindelijk de verblijfplaats van zijn vader en moeder te weten kwam, bleken ze Ooltgensplaat nooit verlaten te hebben. Hoe ivas 't in de helicopter? Een boerenmeisje haalde een kranten knipsel uit haar portefeuille. Het was een luchtfoto uit Achthuizen. Ze had die geëvacueerd in Sas van Gent 1 krant geknipt, had er misschien uren en uren op zitten kijken, want dat meisje woonde in Achthuizen. Een ander vertelde, hoe ie per helicop ter geëvacueerd was. „Er was eigenlijk maar plaats voor drie", zei hij, maar die reis hadden ze met tienen gemaakt. Neem ter bestrijding van de speciaal samengêsTefïe HET OUWEL-CACHET WAARBORGT 'li E M VM ÉU) KI H HEM E H „Hoe was dat nou?" wilde iemand we ten. „Ik weet 't niet", zei de jongen, „want ik lag midden in de stapel mensen, maar de bovenste van ons heeft die piloot nog de weg moeten wyzen, want by was ver dwaald en toen we eindelijk op de grond stonden, zei die Amerikaan iets. van dat ic nog maar voor een paar minuten pe trolic had". Er ging nog een ander krantenartikel rond. Het verhaal uit een plaatselijk blad over de hofmeester en een matroos van de „Van der Schuyt", die samen tijdens de ramp diverse mensen hadden gered. Telkens, wanneer er nieuwe mensen binnenkwamen en de hofmeester weer een blad vol koffie had geserveerd, kwam ie zo kwasie met die krant. „D'r staet 6k nog iets over mien (mij) in", zei ie dan, „as j't ondersteboven leest, doe je d'r langer over „Ze kunnen alles „Is het water al gezakt?" vroeg een ander. Iemand, die pas nog op het eiland ge weest was. haalde de schouders op. „In sommige polders, ja Langs de raampjes de boot zou eerst om vier uur vertrekken dreunden tel kens de grote grijze LCU's (landingsvaar tuigen) van de Amerikaanse marine. Tus sen Dintelsas en Willemstad was nog een groot aantal vrij moeilijke gaten in de dijk, welke niet over land te bereiken waren. Met hoog tij voeren thans die landings vaartuigen met neerklappende neus naar de gaten. Eerst had men daar met man kracht zandzakken gestort, thans reden zware dumptrucks van de LCU's op een kunstmatig „eilandje", stortten daar hun lading zandzakken, keerden dan weer leeg aan boord terug en gingen opnieuw laden (helemaal in Breda)! Langs de kade wachtte een eindeloze file. Per etmaal kon men ongeveer on trucks met zandzakken storten. Soldaten, die met verlof komen Er heerste daar in afwachting van het vertrek tenslotte een bijna kostschool achtige opgewondenheid in die lage kajuit: men was alles kwijt. goed. maar enkele dagen elders, het gastvrije onthaal, het medeleven èn de wetenschap, dat men weer terug mocht gaven al die mensen iets van de blijdschap, welke kostschool jongens kennen op de dag, dat ze met vacantie gaan: men wist ongeveer wat men tegemoet ging. maar vermoede lijk overschatte men zichzelf. „Ze hebben er voordeel bij, dat we weer spoedig mogelijk aan de gang gaan. zei de ene, die alles wist. Ik miste toen plotseling die soldaat, zag hem pas weer toen we het haventje aan de Galatheapolder binnenlaveerden. Hij had tijdens de overtocht, die overigens niet zo lang duurde, buiten gestaan. Of hij het binnen te warm vond, of te rokerig, k weet het niet. Soldaten, die met verlof komen, staan graag op net voordek van een veerboot: boerenjongens, die ineens soms voor het eerst van hun leven weg moeten uit de polder en dan enkele weken later „24 uur" krijgen en zich bij het naderen van de bekende eiland- dijk plotseling weer dubbel onwen nig voelen in dat nieuwe uniform. Dat soort soldaten staat altijd aan dek, men ziet ze op alle veerboten in Neder land en meestal wacht er dan aan df overkant een broer of zuster en soms ook al een meisje met een fiets voor hen cn die wuiven dan wat onhandig wan neer ze „hun" soldaat zien, en de soldaat wuift dan terug- Deze soldaat het was géén recruut meer overigens werd echter niet af gehaald- Vóór de boot vertrok, zei iemand tegen hem: Eén golf bracht in die onheilsnacht rouw in duizenden Nederlandse gezinnen. Maar tegelijk sloeg een golf van naastenliefde over millioenen landgenoten en evenzovele niet-Nederlanders. Frappant en ontroerend is vaak de vindingrijkheid, waarmee on telbare onbekende gevers en geefsters hun steentje bijdragen tot verlichting van de ellende van de getroffenen. Een slager uit Gent kocht onmiddellijk zestig kinderbedjes en bracht ze zelf naar ons land. Twee Denen zetten een Rodo Kruisbus in hun taxi: klanten moesten een dag de kosten van het ritje in deze bus deponeren, voor Nederland. In Tilburg gaan de win keliers en scholieren zandzakjes verkopen, ook voor het Rampenfonds. En eerst nu vernamen wij, dat H.M. de Koningin en Prinses Wilhelmina aanzienlijke giften stortten in de kas van het Nationale Rampenfonds, dat gisterenavond over een bedrag van ruim 38 millioen gulden beschikte. Dit fantastische bedrag werd door Nederland bijeengebracht. En de stroom van gaven blijft voortvloeien BINNENLAND Even vastlevveji oo IN DE LAATSTE JAREN voor 1940 werd in slaafse navolging van Duits land ondanks alle ontkenning door de nal ionaal-socialisten hier oog verblindende en hari-rakende propagan da gevoerd voor maatschappelijke verge- teringen en hogere welvaart. Er waren 'oen en er zijn ook nu nog toestanden, die verbeterd kunnen den. Soms is het, opheffen van een be roerde situatie slechts een kwestie gezond-sociaal inzicht en of menselijke mentaliteit. Dit zo er even tussendoor. Over het algemeen staan w? er even wel niet zo slecht op. Zo pas was er bijv. ook nog speciale aandacht voor de mid dengroepen. Het is echter gemakkelijk dik te doen, wanneer men weinig of geen verant woordelijkheid draagt. Zuiver oordelen is dikwijls moeilijk, omdat men alleen de zonzijde wil zien en geen oog hoeft voor de automatische schaduwzijde. Zo hebben vakbondbestuurders, die meer weten, vaak moeilijkheden met hun mensen, die niet zo goed zijn ingelicht. Onbekendheid met de niet. altijd uitzeg- bare ware stand van zaken was voor de nazi's en is nu voor de communisten een prachtmiddel om permanent een volk op te jagen on tot bel uiterste te drijven. Tot zelfs bij de nfmp, die ons zo pas trof, toe. Daarover is echter al genoeg ge schreven. Wel wensen wc nog even een uitlating vast te leggen, die o.i. van bijzondere be tekenis is bü al ons werken in en voor de toekomst Comité's voor volkshulp de roden welen propaganda uitstekend te voeren mogen dan goed werk doen, wat is de officiële houding der communisten te genover Nederland? Nederland vertrouwt de politiek van Rusland niet, Ons land wenst zijn systeem niet, evenmin als dat van de nazi's. Tegenover de mogelijkheid van een aanval van Russische zijde neemt ons land velerlei maatregelen In samenwer king met. andere vrijheidlievende lan den. Aan deze officiële houding van het Nederlandse volk doen de communisten niet mee. In antwoord op een vraag formuleerde de redactie van „De Waar heid" deze week het rode standpunt n.l als volgt: In de "tijd voor de wereldvrede is het bestaan e» het. optreden van de Sowjet-Unie van doorslaggevende bete kenis. Daarom is de verdediging, de be scherming cn ondersteuning van de Sowjet-Unie de eigen zaak van de Ne derlandse arbeidersklasse en van alle vooruitstrevende Nederlanders. Voelt U. waar zulk een houding op den duur op uit moet lopen? Slaagt Rusland er in nog meer delen van de wereld in haar macht te krijgen dan komt Neder land ook eens aan de beurt om Krem- lin-saielliet te worden. Aan deze moge- lijheid zullen de communisten hier gaarne hun medewerking verlenen. De Heer beware ons voor de Russische die- T, - - tot uur. We zullen echter om te begin-Kruis heef,t °P verzoek van de Stichting non zelf allemaal - verstandig moe- ">eds gezelschapsspelen, zoals schaak- en ten handelen Een daad is o a te stellen damspelen- beschikbaar gesteld en nu is Problemen bij sociale zorg voor getroffenen (Van onze Haagse redactie) „Nu zijn er zulke enorme hoeveel heden kleding bijeengebracht a oor de slachtoffers van de geteisterde gebieden en toch kunnen we daaruit nog niet aan alle verlangens voldoen", deelde ons het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, mevr. Clir. A. de Ru.vter, als tweede voorzitster van de Stichting voor Maat schappelijk Werk in Zuid-Iiolland, mede. De vrouwen van de Zuid-Hollandse eilan den hebben namelijk speciale wensen op het gebied van kleding en schoeisel. Zij zijn gewoon zwarte wollen kousen te dra gen en voelen zich diep ongelukkig, als zij bijvoorbeeld bruine kousen zouden moeten aantrekken. Maar onder de sta pels kousen in de depóts bevinden zich weinig of geen zwarte gebreide kousen en evenmin zwarte hoeden en zwarte schoenen met platte hakken in de maten van 10 tot 12, die ook door de van de eilanden geëvacueerde vrouwen worden gevraagd. De mensen zijn daar blijkbaar groter dan in de steden, want ook grote maten kleding zijn niet voldoende voor radig. Maar dat alles zal er komen, zo nodig zal het gekocht of speciaal ver vaardigd worden, \erzekerde ons mevr. De Ru.vter. Dit is één van de problemen, welke de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, Laan Copes van Catten- burch 46 te Den Haag, tel. 115656 heeft op te lossen. Aan deze Stichting heeft de commissaris der Koningin, die er zelf de eerste voorzitter van is, de uitvoering en de coördinatie van de .sociale hulp verlening in de rampgebieden en aan de évacué's opgedragen. Waar veel évacué's bü elkaar zün, Is de deskundige hulp van een sociale werk ster vaak dringend nodig om de verschil lende moeilijkheden, waarvoor de mensen in hun nieuwe omgeving komen te staan op te lossen, In een aantal gemeenten heeft de Stichting reeds een sociale werkster geplaatst, zoals in Leidschen- dam, Voorburg. De Lier, Monster, 's-Gravenzande, Den Briel (twee). Nieu we Tonge, Middelharnis, Klaaswaal en Sliedrecht, terwül er bovendien nog twee in reserve zijn bü de inlerkerkelüke in stelling te Puttershoek. Ook zün vrouwelüke hulpcolonnes nodig in de rampgemeenten, op het ogen blik voor de verzorging van de mannen, die daar aan de dijk werken, en straks om de vrouwen behulpzaam te zün bü het schoonmaken van de woningen. Reeds zijn enkele vrijwillige vrouwe lijke hulpcolonnes samengesteld. Deze staan onder een ervaren leidster, die zorgt, dat de normen, welke voor huis vesting. dagtaak, gezamenlijke bijeen komsten enz. zijn vastgesteld, streng meenten, die verschillende moeilijkheden op bewonderswaardige wijze hebben op gelost, en 'n bijzondere hulde bracht zij ook aan de burgemeestersvrouwen, die veel organisatïewerk hebben verricht. In Zuid-Holland bevinden zich thans 20.000 évacué's, die over 122 gemeenten zün verdeeld. zei diezelfde weer: „Ik heb de lijs ten bij me van al de mensen, die er nog wonen- Wil je eens kijken?"- En die jongen keek die lange lijsten door en gaf ze toen terug. En knikte nog een keer en ze gaven hem weer een sigaret. Tijdens de overtocht stond hij buiten op het voordek. „Zie je die soldaat daar?" z< buurman, „dat is de enige, die over is van een heel gezin: vader, moeder zeven kinderen verdronkenmaar hy was in dienst snap je wel?". De soldaat was een der eersten aan land. Sommige mensen, die reeds ston den te wachten voor een retourvaart onder anderen een boer, met een kus sensloop vol spullen en een autoped keken hem even aan. Enkele eilanders ontmoetten beken den. „Moet je kijken", zei de man die hele maal in het nieuw gestoken was, „wat een schoenen.... Franse schoenen En, zowaar als ik U dit schrijf, mid den op de kapotte dijk, terwijl we pro meerden naar een hoger gelegen stuk weg te komen zonder tot onze enkels in de modder te zakken, zowaar als ik U dit schrijf: de man bleef wéér staan. hief zijn bemodderde zware bergschoe- gedood en de huid geneest, nen uit Frankrijk op, om het beslag geneesmiddel tegen te laten bewonderen. huidaandoeningen De geldinzameling te Kampen heeft het bedrag van f 100.000 bereikt. Hierin is niet begrepen de waarde van het door de Kamper boeren toegezegde rundvee, die op f 140.000 kan worden geschat. De stroom van giften in Hilversum heeft nu de f 450.000 overschreden. De gemeenteraad van Maartensdijk heeft besloten f 100.000 af te staan aan het Rampenfonds. Voorts besloot de raad tot adoptie van de gemeente Sint Maartensdijk. Op de giro van de Provinciale Griffie in Limburg werd tot en met gisteren gestort een bedrag van f 815.000. Drie ingezetenen van Arnhem hebben in het kader van de geldinzameling voor het. Rampenfonds een origineel idee naar voren gebracht. Niet alleen is him idee origineel, maar voor hen zelf nogal kostbaar ook. Toen de eerste inzamelingen werden gehouden hebben zij zich bereid ver klaard voor elke gulden, welke in Arnhem voor de getrof fenen van de watersnood tot 14 Februari zou worden ge stort, één cent bii te dragen. Op het ogenblik bracht Arn hem reeds f 855.375 bijeen. Dat betekent, dat die drie Arn hemmers on het ogenblik al garant moeten zijn elk voor ruim f 8500. De Nederlandse Jeugdgemeenschap deelt mee, dat de gezamenlijke Nederlandse jeugdorganisaties en instellin gen van het jeugdwerk uit eigen middelen, ondanks het feit, dat zij zelf met grote financiële moeilijkheden te kam pen hebben, een bedrag van f 35.000 voor het Rampen fonds hebben bijeengebracht. Het zelf in de oorlog zo zwaar getroffen Hemden aan de Maas bracht ongeveer f 20.000 bijeen. Een straatcollecte in Den Bosch bracht ongeveer f 42.000 op; de collecte in de Bossche Katholieke en andere kerken heeft ongeveer f 30.000 opgebracht. Bij de Bossche banken werd ongeveer f 50.000 gestort. De bevolking van Gouda heeft voor het Nationale Ram penfonds f 150.853.21 bijeengebracht. De bijdrage van Overijssel in het Rampenfonds bedraagt thans meer dan één millioen. De boeren van het Kamper eiland hebben vrijwel allen één koe geschonken, hetgeen in totaal 178 stuks vee betekent. Bij de provinciale Voed- selcommissaris is voorts toezeesring gedaan, dat o.m. be schikt kan worden over 1.578.155 k.g. hooi, 1.240650 k.g. stro, 881.000 k.g. voederbieten, 7.320 k.g. krachtvoer, 179.225 k.g. voederaardappelen, 16.440 k.g. haver en 95.275 k.g. kuilvoer. Arnhem heeft tot nu toe f 869.254 opgebracht. Doetinchem offerde ruim een half millioen in natura. BUITENLAND De Ned. Kamer van Koophandel in Zwitserland heeft 86.415 Zwitserse francs overgemaakt aan het Nederlandse Rampenfonds. Het Zwitserse Rode Kruis heeft reeds bijna f 900.000 bijeengebracht voor de drie getroffen gebieden. De hoeveelheid goederen, die in Frankrijk voor de Ne derlandse getroffenen tot dusverre is ingezameld, wordt geschat op 2.000 ton. De Jordaanbank te Parijs heeft reeds meer dan f 700.000 ontvangen. In het totaal bracht Frank rijk nu voor deze mensen meer dan 15 millioen francs bij een. De door de Oostenrijkse regering georganiseerde inza meling heeft tot dusverre 108.8Ö0 opgebracht. Het Nederlandse Consulaat-Generaal te Marseille heeft tot nu toe f 100.000 ontvangen. De Prins van Monaco heeft de Nederlandse Consul te Monte Carlo een chèque van 2 millioen francs (f 20.000) overhandigd. De hulpactie van het Noorse Rode Kruis heeft reeds ruim 1.5 millioen gulden opgebracht. Aan goederen is voor een waarde van f 380.000 ingezameld. Bii de Nederlandse Legatie en het kantoor van de K.L.M. te Madrid stromen nog steeds geschenken, in geld en natura, binnen. Reeds is meer dan 3 ton goederen door de K.L.M. overgebracht. Aan geld is bijna 400.000 peseta (ongeveer 40.000 gulden) ontvangen. Het Zuidafrikaanse Rode Kruis heeft anderhalf ton goederen naar Nederland en België jrezonden. Aan het Ned. Rode Kruis te Den Haag is door de ver tegenwoordiger van de Mercedes-Benz fabrieken een am bulancewagen aangeboden. De Rode Kruisverenigingen over ie gehele wereld heb ben tot dusverre ten naaste bij 10 crillioen dollar aan geld bijeengebracht voor hulp aan de slachtoffers ran de over stromingen in Nederland. Engeland en België. Bovendien zijn goederen ter waarde van meer dan één millioen dol lar ingezameld. Binnenkort zal in Canada een extfa editie in het Neder lands en Engels verschijnen van het -mmlgrantenblad „Ne derlandse Post". De prys van het Mad, dót geheel gewijd zal zijn aan de nationale ramp. bedraagt twee dollar. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Ram penfonds. Bij het Nederlandse consulaat-generaal te Diisseldorf is tot nu toe f 90.000 voor de Nederlandse overstromings slachtoffers gestort. Bij de te Hamburg gevestigde „Ne derlandse Bank voor Zuid-Afrika" is f 81.900 ontvangen. De Suezkanaalmaatschappij heeft i'.Nederlandse Am bassade in Parijs een gift van rijf mLMoen Franse francs voor het Nationaal Rampenfonds doen toekomen. De Amerikaanse stad Boston heeft Erouwersharan ge adopteerd. Detroit heeft Maandag a.s. tot „Holland Day" geprocla meerd. Denemarken heeft al 288.028.09 Deense kronen bij el kaar voor de getroffenen in ons land. Het. bedrag aan op gehaalde goederen zal zeker enkele millioenen kronen overschrijden. Verschillende Belgische en Luxemburgse gemeentsn hebben Nederlandse plaatsen in Zeeland "geadopteerd. Zo adopteerde St Servais: Baarland, Meisbroek: Nieuwe Tonge. Differdange (Lux.): Raamsdonk en Esch (Lux.): Oude Tonge. Het Consulaat-Generaal van de Ver. Staten in Hamburg, daartoe gemachtigd door de Hoge Commissie van de V.8. voor Duitsland, heeft de Volkswagen-bus dragend hM. nummer-bewijs Department van Staat 1141, ter beschik king gesteld van de Ned. autoriteiten belast met reddings werk en „relief" in het overstroomde gebied. De heer .Tac. Vermeulen. oud-Drutenaar, onderdaan van de Ver. Staten, officier van algemene dienst van het Consulaat-Generaal, is belast met eventueel reddings-werk en zulks ter plaatste waar de Nederlandse autoriteiten hem het beste kunnen gebruiken. Hieronder volgt de achtste niet gecontroleerde lijst van slacht offers van de watersnoodramp. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. BRÜINISSE Echtgenote van v. d. Bregt. laatste adres Noorddijk 19. BURGH (Z.) Van Loozen, Johannes, geb. 2.2.1859 te Burgh, laatste a<ires C 20; Nikerk, Jozina Sara. geb. 30.3.04 te Rotterdam, echtgenote van Marinus van Dïest. laatste adres C35; Barendse, Elisabeth Jacoba, geb. 21.3.14 te Burgh, echtgenote van Willem van Don gen. laatste adres C 19a; Van Dongen, VGRAVENHAGE, 12 Februari 1953. Een z rustige middag in dc Tweede Kamer na de tweedaagse debatten over de regeringsnota betreffende de overstromingsramp. Zó rustig was deze middag, dat een flink aantal Joden na de presentielijst te hebben getekend en aan enkele stemmingen te hebben deelgenomen, weer was verdwenen, zodat er niet nieer kon worden gestemd, toen bij enkele wets ontwerpen over technische details stemming noodzakelijk was. Het voornaamste van deze middag was eigenlük de beëdiging van mr Roolvink als Kamerlid. In normale gevallen is dit een gewone gebeurtenis, welke alleen merkbaar is aan de witte das van de voorzitter. Het nieuwe lid legt dan de beide eden af en wordt verzocht zijn plaats in de banken der afgevaardigden in te nemen. Nog gewoner wordt dit als het nieuwe lid een oud-lid blükt te zün n.l. iemand, die vroeger reeds deel van de Kamer heeft uitgemaakt, zoals dit b'ü heer Roolvink het geval is. Vóór de ver kiezingen van verleden jaar maakte de heer Roolvink immers reeds deel uit van de fractie van de K.V.P. Wy hebben dezer dagen reeds bericht, dat er rond deze benoedverklaring van deze afgevaardigde enige interne moei- j i rj vc - lükheden by de K.V.P. zün gerezen. De worden nageleefd. De meisjes. ,1,0 in /lore heer p.00lvink hecft n.l. de plaats inge- rolonnes werken, moeten .1 jaar zun of nemen van mejuffrouw De Waal. die ouder. ZU bluven len hoogste veertien. staa,.secretaris is geworden van het dagen in het rampgebied en worden dan ministerie van O. K en W. Haar zetel afgelost. Reeds is een colonne van vijf was echler een zg. aangewezen zetel Sk„0'n: 51SCT,a1JS.?-'- ?i"gLa,g °!«el kwaliteitszetel. Omdat nu ook all.de iilaaisve-vangende kwaliteitszetels kenwoude onder leiding van mevrouw Gautier. de echtgenote van de burge meester dier gemeente, naar Middel harnis. Als een sociaal vraagstuk kan ook worden beschouwd, hoe de mensen bezig te houden in hun vrüe tyd. De mannen, die in de noodgebieden werken, moeten ronds wat afleiding hebben. Het Rode communisten uit Henk van der Maze vrouwen willen graag iets te doen hebben en nu wordt er voor breipakketten gezorgd, waarvoor de hulp van de C.A.R.E.-commissie is ingeroepen Vol lof was mevrouw Do Ruyter over de burgemeesters in de évacuatie-ge- door de Verldezingsraad zijn aangewe zen. zou de heer Roolvink volgens ar tikel 16 van het Partyreglement moeten bedanken voor de plaatsvervanger, in dit geval vervangster van mejuf frouw De Waal, n.l. mejuffrouw De Vink. Hiertoe had het Partijbestuur de heer Roolvink ook geadviseerd. Deze heeft zich echter beroepen op de Par tijraad. naar het schijnt met het argu ment. dat de aangewezen zetels blük- blykbaar niet meer beantwoorden aan het doel. waarvoor zij zijn aangewezen, aangezien mejuffrouw De Waal een kwa liteitszetel had voor Buitenlandse Zaken en zii nu plotseling overging naar On derwijs. Hierin zal de Partijraad nu hebben te beslissen en intussen heeft de heer Rool vink zün zetel in de Kamer ingenomen. Beslist de Party'raad. dat de heer Rool vink krachtens het Partijreglement moet plaats maken voor de hem op de lyst volgende mejuffrouw De Vink, dan zou hü moeten bedanken. Tot zover is de zaak dus volkomen reglementair. Eerst als hij tegen de uitspraak van de Party'raad in zjjn zetel zou blijven bezetten, zouden Overzicht Tiveede Kamer er moeilükheden rijzen met de fractie, waarvan de heer Roolvink lid is en zou h|j waarschijnlijk niet meer als lid van deze fractie worden erkend. Maar zover is het nog niet. Onder de wetsontwerpen, die deze mid dag werden behandeld, was de Stoom- wet, waarbij het feit, dat de keuring en herkeuring van stoom, en dampketels voor rekening van de bedrijven zelf moeten geschieden nog al wat tegenkan ting ontmoette. Men vond, dat kleine bedrijven die nieuwe lasten niet zouden kunnen dragen. De Staatssecretaris mr Van Rhün betoogde, dat deze lasten niet hoger zouden zijn dan tussen tien en der tig gulden per twee jaar, maar de Kamer vond het toch beter, indien alleen de vry- willig aangevraagde keuringen en her keuringen ten laste van de bedrijven zouden komen. Overigens was deze zaak niet van zulk een importantie, dat men er amendementen of dergelijke aan waagde. Men nam ogenschynlyk genoe gen met de verklaring van de Staats secretaris, dat hy bij het vaststellen van het schema der keuringskosten contact zal opnemen met het ministerie van Cornelia Pieternella Jacoba. geb. 3.11.44, dochter van Willem van Dongen en Elisa beth Jacoba Barendse, laatste adres C 19a; Van Dongen. Stoffel, geb. 28.2.46 te Burgh. zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres C 19a; Van Dongen, Marinus, geb. 28.11 48 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres C 19a; Jon ker. Adrianus, geb. 12.5.80 te Duivendijke. weduwnaar van Janna Metselaar, laatste adres C 24: Kenters, Janna, geb 16.8.C8 te Burgh. weduwe van Adriaan Fondse. laat- Zulver en ontsmet uw hutd st.f adl\s C Fon<3se' Arnoldus Jo«e- met de helder vloeibare Dhus. geb. 23.12.91 te Buren, gescheiden D.D.D. De jeuk bedaart,van Johanna Catharina Veldhuis, laatste de ziektekiemen worden adres C 17; Van Loozen Neeltje, geb. 12.6.86 te Burgh, laatste adres C 20. 'e-GRAVE INDEEL Van Soest. Margaretha, geb. 18.5.98; Kra nendonk, Maaike, geb. 27.12.40; Smitshoek, Willempje Teuntje Adriana. geb. 6.6.99; Aanvulling van personalia vijfde lyst dd 9.2.53: Van den Berg, Hendrik, geb. 1.8.S7. d.d. 6.2.53 overleden en voorlopig begra ven in Dubbeldam. Aanvulling van personalia eerste lyst dd 4.2.53: Groot, Jacob, geb. 18.12.98. laatste adres Langestraat; Apeldoorn. Jan, geb. 30.12.99, laatste adres Molendijk 50. ^-GRAVENPOLDER De Witte, Geertje. Jacoba, geb. 17.7.95 te Duisburg, echtgenote van Komelis van der Weele, laatste adres Schoolstraat 13. HONTENISSE Van de Velde, Jacobus, ca 66 jaar, laat ste adres Tasdijk I 8 te Kloosterzande. KAPELLE (Z.) Nijsse, Foort, geb. 24.11,37 te Rilland- Bath. KORTGENE Dierkx, Bemhard, geb. 24.9.46 te Dja- Economische Zaken, waardoor met de bezwaren ten aanzien van de kleine be drijven rekening zou kunnen worden ge houden. Toen het echter op stemming over het wetsontwerp aan kwam, vroeg men toch hoofdelüke stemming over het artikel betreffende de keuringen en herkeu ringen. Die stemming alsmede die over het gehele ontwerp werd toen maar uitge steld tot morgen bü de aanvang van de vergadering. Het ontwerp Inentingswet, dat beoogt de kosteloze inenting in gemeenten boven de 50.000 inwoners iedere maand mogelük te maken, ondervond de gebrui- kelyke heftige bestrijding van ds Zandt. Nu geviel het. dat ds Zandt een amen dement indiende, waarin werd voorge steld de artsen te verplichten gevallen van encephalitis aan te geven, ter re gistratie aldus bedoelde het ds Zandt van de gevolgen van inenting. Maar de Kamervoorzitter vond dit en de Kamer met name professor Oud viel hem daarin by een ontoelaatbaar amendement, omdat het verder ging dan de inhoud van het wetsontwerp, dat al leen beoogde de inenting te bevorderen. Dat had dus een veel beperkter strek king. Ds Zandt wees er echter op dat hy tien ondertekenaren had voor zijn amen- j dement. Heel charmant was dat argu- ment nu weer niet. omdat hy kon be grijpen. dat. deze leden zyn amendement alleen hadden ondertekend om hem in deze zaak. die hem nu eenmaal zeer hoog zit, een genoegen te doen. Zonder deze had hü dit amendement niet kun nen indienen. Morgen zal de Kamer deze zaak nu verder uitzoeken. De uitbreiding van het Ziekenfonds- besluit. welke zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming werd aanvaard, verhoogde het inkomen, dat onder dit be sluit valt. van 4.725 tot 4.925 per jaar. terwijl hierin tevens de moge- lykheid wordt geopend* de opneming van andere groepen, die volgens de let ter niet onder dit besluit vallen, ge makkelijker te maken en wel bij K. B. Er werd nog een begin gemaakt met een wijziging van de Lager Onderwijs wet 1920. welke wü'ziging een betere verlofregeling voor de onderwijzers be oogt alsmede het toekennen van smar- tegeld. Hierop komen wy morgen by de verdere behandeling van dit ontwerp nader terug. F. S. Engels minister naar geteisterd Nederland De Engelse minister van Binnenland se Zaken zal Zaterdag naar Nederland vertrekken om de getroffen gebieden te bezoeken. Hij zal naar aanleiding van dit bezoek overwegen, welke materiële hulp Engeland aan Nederland kan bieden- kaï'ta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres Torendijk 117; Verburg, Jan, geb. 21.7.95 te Kats. echtgenote van Adriana Verhulst, laatste adres Torendijk 41; Van Hoorn, Jannetje Pieternella. geb. 22.10.85 te Wemeldinge. laatste adres Torendijk 23; Platschorre, Levina, geb. 16 4.69 te Kortgene, weduwe van Johannes Verwei, laatste adres To rendijk 31. KRUIMNGEN Aanvulling van personalia vijfde lijst dd 9.2.53: Saaman. Arie, geb. 25.7.04 te Kru ningen. echtgenote van Cornelia Poelman, laatste adres Spardamme; Poelman. Cor nelia, echtgenote van Ar:e Saaman. laat ste adres Spardamme; Saaman. Jan. geb. 30.12 32. zoon van Arie Saaman en Corne lia Poelman, laatste adres Spardamme. MIDDELHARNIS Appel. Hendrik, geb. 23.13 ?6 te Middel- harms. laatste adres Voorstraat 51. NIEUW ERKF.RK Van de Velde— Everaert. Magdalena Ste phanie Aloisa. geb. 18.2.13 t<r Amsterdam: Van de Velde, Maria Aloisa, geb. 12.8.34 te Stoppeldijk; Van de Velde, Petronella Paulina, geb. 9.3.40 te Capelle; Van de Velde. Nicolaas Jacobus Maria, geboren 13.11.47 te Capelle; Van de Velde. Rosalie, geb. 8.3.52 te Nieuwer kerk. STELLENDAM Geïdentificeerd: Van Lenten. Arentje. geb. 1882. laatste adres Molenkade 53; Koe- se. Lodewijk Jacob, ge'o. n 1941. laatste adres Wijk 2-17a; Koese. Jan Marius. geb. in 1952, laatste adres Wijk 2-17a; Tanis. Claartje. geb. in 1887, laatste adres Wijk 2-8; Kieviet, Martha, geb. ui 1925. laatste adres Meidoornstraat 2, NIEUWE VERBINDING TUSSEN ZEELAND EN HET WESTEN Met ingang van gisteren is tussen Zee land en het Westen van ons land een nieuwe verbinding lot stand gekomen. In overleg met de R.T.M. hebben de Provin ciale Stoombootdiensten een tijdelijke bootdienst geopend tussen Katscheveer en Dordrecht. (Vertrektijden, die met het oog op eb en vloed bij benadering worden aangegeven, zijn als volgt vastgesteld: Katscheveer, vertrek 7 uur, Zijpe vertrek 9 uur, aankomst Dordrecht 12 uur. Terug uit Dordrecht 13 uur, vertrek Zijpe 16 uur, aankomst Katscheveer 18 uur). De dienst wordt uitgevoerd met de Willei I. De boot ligt in Dordrecht aan de Han delskade, waar een vaste ligplaats wordt vrijgehouden. Deze aanlegplaats i" slechts 10 minuten verwijderd van het station en geeft dus een uitstekende verbinding met de treinen. r> Vijf-en-veertig doodvonnissen Hot militair tribunaal van Bordeaux heeft het doodvonnis uitgesproken over de Duitse sergeant-iuajoor Karl Lentz wegens zijn aandeel in dc massa-moord van Oradour-sur-Glane in Juni 1944. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van lover de afdeling, die verantwoordelijk is 10 tot 32 jaar en één tot tien jaar gevange- voor dc massa-moord. nisstraf veroordeeld. Eén Duitser is vrij gesproken. De overige beklaagden, over wie bij ver stek vonnis werd geveld, (in het geheel 43). zijn ter dood veroordeeld, uitgezonderd de j - beklaagde Wilhelm Nobbe. die ontoereke- pitein *1, n' ningsvatbaar ia bevonden De Elzaaaer I Nef"«lasseis lijn tol dwangarbeid sergeant Georges Boos is ter dood ver- brassers lol gevan- oordeeld genisstraf van 5 tot 8 jaar veroordeeld. De I Elzasser Paul Graaf, die 8 jaar-gevangenis- Vele leden van de S.S.-afdeling, die voor de massa-moord verantwoordelijk is, zijn later op de slagvelden van Normandië ge sneuveld. Men gelooft, dat er overlevenden zijn. die zich nog verborgen houden, o.a. Alle andere dertien Elzassers, die terecht gestaan hebben, zijn tot dwangarbeid of gevangenisstraf veroordeeld. Onder de bij verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapitein Otto Kahn, die bevel voerde straf heeft gekregen, behoorde met 1 tot de beschuldigde Elzassers, die inder tijd vrijwillig tot de S S. zijn toegetreden. De overige Elzassers hadden gedwongen dienst genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3