Apsa Nieuws uit STAD en OMTREK J Reclame MOUWEN OMHOOG! Voortreffelijk werk van U.S.O. in Musis Sacrum „G'SCHICHTEN AUS DEM aargangen ^—Wekkers— H. Th. v. d. VLERK Kunstagenda LAATSTE BERICHTEN Van der Vaart Smit maakte mis bruik van vertrouwen Engeland bereidt zich voor op springvloed Israël verwerpt de Russische motivering EXCURSIE VAN DELFLAND Jaarverslag „Technische School VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 S PAGINA 2 Concert werd een sprankelend festijn (Van onze muziekmedewerker) Wél heeft het Utrechts Stedelijk Orkest zich gisteren gerevancheerd voor de ietwat luie en nonchalante uitvoering in Decem ber j.l. Nu klopte alles tot in de perfectie, nu bewees het orkest metterdaad te bestaan uit muzikanten van het zuiverste water. Nu kon Hendrik van Sijll volledig gestal te geven aan zijn intenties en zijn publiek een Mozart-symphonie in g voorzetten, die ronduit verrukkelijk was: stralend van kleur, in een volkomen zuiver aanvoelen van die typisch Mozartiaanse sfeer, de sfeer waarin een der grootste muzikale ge nieën van alle tijden zijn wondere wereld van speelse klanken bouwde op de grond slag van die onbestemde weemoedige blij heid, die men „Weltschmerz" noemt Oprecht dankbaar zijn wij Hendrik van Sijll en het U. S. O. Hier past geen critiek op een niet altijd even gelukkige intonatie van de blazers; hier slechts lof. Het spijt ons werkelijk voor de solist van de avond, Louis Werner, dat wij het celloconcert van Bocherini (Bes-gr.) het minst waarderen konden. Deze spijt is op recht, want de solist-uit-het-orkest is ons bijzonder sympathiek. Werner's vertolking bekoorde slechts matig. Bocherini vraagt nu eenmaal niets meer maar ook be slist niet minder 1 dan een luchtige en vlotte élégance en de solist had het blijkens een aantal technische onvolkomenheden, te zeer met de materie aan de stok, om dat bepaalde peil te bereiken, of daartoe af te zakken, zo men wil! De vfjfde symphonie in Bes-groot van Franz Schubert was een neen, niet „waardig" sluitstuk van deze mooie avond. Dit aantrekkelijke welluidende werk is geschreven uit de pure volheid van 'n rijk muzikantengemoed enzo klonk het gisteravond. Wel, kan men de uitvoe renden groter lof toezwaaien? Na een avond als deze, mag het U.S.O. wat ons betreft het de volgende keer iets minder doen, mits het ons wéér zo'n re vanche in het vooruitzicht stelt. Vermoe delijk zal het echter, wanneer het op 19 Maart onder Ignaz Neumark au grand complet in het Passage-theater speelt, ook wel zijn beste beentje voorzetten. Zou men ons dan misschien weer eens op wat nieu were klanken vergasten? Uit pieteit jegens de slachtoffers van de watersnood werd het concert geopend met een zeer mooi gespeeld „Ases Tod" van Grieg, waarna enkele ogenblikken stilte in acht werd genomen. Onder de pauze wer den Watersnoodpostzegels verkocht. „HERWONNEN LEVENS KRACHT" De traditie getrouw organiseert, hel plaatselijke comité van „Herwonnen Le venskracht'" een propaganda-avond, De verbouwing van de R.K. Volkbond was oorzaak, dat deze avond eerst nu kan plaats vinden. In de thanc gerestaureerde zaal worden op Woensdag 4 Maart allen verwacht, die belang stellen in 't werk der t.b.c.-bestrij- ding in 't. bijzonder de leden der K.A.B.Ver- toond zal worden de film, welke H. L. heeft laten opnemen in haar sanatorium „Berg en Bosch", waarin een duidelijk beeld ge geven wordt van de wijze, waarmee de gevreesde ziekte wordt bestreden. Overal waar deze film is vertoond, is men er vol lof over. Zij is vervaardigd door Kees Strooband. De hoofdrollen werden door beroepsartisten gespeeld. Om ieder in de gelegenheid te stellen deze film te zien, is de entree zo laag mogelijk gehouden n.l. 35 cent. Het comité vertrouwt er op, dat de zaal die avond uitverkocht zal zijn. De toe gangsbewijzen zijn van heden af verkrijg baar bij: W. v. d. Pluyn, Pendrechtsestraat 5; F. Schuurman, Frankllnstraat 7. S. Balogh, Hoogstraat 47. J. v. Geene, Anlh. Muys- slraat 18 en G. Westhuis, Da Costasstr. 39. DE GLADHEID De gladheid heeft geen ernstige gevol gen gehad. Inmiddels is gisteravond bij de Hema de 58-jprige W- de W. wonen de Singel komen te vallen. Ze bekwam een hersenschudding en moest door dt» GGD naar haar woning worden ver voerd. MEDELEVEN IN WANDSWORTH In nader overleg met de burgemeester brengt het Schiedamse ENSO-Comité het hartelijk medeleven over van de be volking van Wandsworth met het onlangs zo diep getroffen deel van de Neder landse bevolking in het bijzonder wel met die van onze stad, waarmede in de loop der laatste jaren met name door de sportuitwisseling zo vele banden van vriendschap ontstaan zijn- Deze gevoelens van grote sympathie werden in een dezer dagen ontvangen brief van de secretaris van de Wands- wordth-Ansca-arganisatie overgezonden met de verzekering, dat men daar gaane zou wensen te vernemen, op welke wijze eventueel nodige bijstand alsnog ver strekt zou kunnen worden. GIFT VAN H.B.S.S. Naar wij in het clubblad van de S.S.V. „H.B.S.S." lezen, heeft het bestuur van H.B.S.S. besloten om 100 ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. VERENIGING VOOR VEILIG VERKEER Het secretariaat van deze vereniging te Schiedam is thans in handen geko men van insp. J. J. Knook, adres hoofd bureau van politie. Lange Nieuwstraat 55, tel. 69333 (whs. 65455). SCHIEDAMSE INBREKER VOOR DE RECHTER Mede-verdachte ontkende Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 29-jarïge bankwerker A. S. uit Schiedam, die ervan verdacht werd in de nacht van 5 op 6 Juli jl. met de 41-jarige havenarbeider A. St., even eens uit Schiedam, te hebben ingebroken in een woning aan de Tuinlaan te Schie dam. Hü zou daar aan Nederlandse en buitenlandse valuta voor een waarde van 6000,hebben weggenomen en ook zou hij er een aantal sieraden ontvreemd hebben. Verdachte bekende. Hij had van het ge stolen geld goede sier gemaakt in Parijs en Brussel, doch ontkende dat de haven arbeider aan de inbraak debet zou zijn geweest. De officier van Justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. Zijn raadsman vroeg een langere voorwaarde lijke straf. Verdachte St. ontkende de diefstal mede te hebben gepleegd. Er was op een geld kistje de afdruk gevonden van een hand palm, die overeenkwam met de linker handpalm van verdachte SI. en de officier van Justitie achtte daarmee het bewijs van schuld bewezen; hij eiste een gevangenis straf van een jaar en drie maanden. De raadsman van deze verdachte achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Verdachte verklaarde tenslotte nog wel ter plaatse te zijn geweest, doch niet aan de inbraak te hebben deelgenomen. Hij had met S. afgesproken aan de Tuinlaan te gaan inbreken, doch deze was niet op de afgesproken plaats verschenen. Toen had hij zich naar het huis aan de Tuinlaan begeven en kwam tot de ontdekking, dat de inbraak reeds was gepleegd. De rechtbank zal later uitspraak doen. ZELF GEBLUST In de woning van v. H. aan cle Paral lelweg ontstond gisteren een schoorsteen brand .doordat de afvoer van de haard blijkbaar niet goed werkte. De brand weer, die gealarmeerd was, behoefde in tussen geen dienst te doen, aangezien de bewoonster het brandje zelf reeds met emmers water geblust had- Maakt Briljante voorstelling voor de Kath. Kring Geciseleerde, overbekende en toch soms nog verrassend nieuw klinkende melodie tjes, ingezet met een vlot uitgevoerde ouverture, vulden vele aardige en meer malen geestige scènes, waarin goed toneel gespeeld werd. Daarbij een aankleding en décors, die aan een revue deden denken; „schitterend gemonteerd", zoals de geijkte term luidt. Dit alles bij elkaar vormde de opvoering van gisteravond - in het volle Passage Theater van „G'schichten aus dem Wiener Wald", de operette van Ernst en Hubert Marischka. Ze was ietwat aangepast aan moderne opvattingen en af en toe viel er zelfs een zeker chargeren waar te nemen, alsof men eigenlijk met het hele geval de spot wilde drijven. Een dergelijke opvatting maakt de wat makke romantiek aannemelijk en met een genoeglijke glimlach ziet men al die dwaasheid en ietwat suikeren sentimenta liteit aan zich voorbij gaan. Het oor wordt inmiddels menigmaal gestreeld. Al zou men de stemmen meer volume toewensen, waar nodig een grotere tederheid en zui verheid, het geheel bekoort ongetwijfeld, alleen al door de vaart, die er spoedig in komt. Het noemen van namen bij de vele, die op het programma voorkomen, is vrijwel ondoenlijk, vooral indien men er een nadere beschouwing aan vast zou willen knopen. Zo er iemand de voorstelling ge dragen heeft, dan was het wel Fritz Stei- ner, als Theodor von Hascnpfote, die ko mische dansacts ten beste gaf, welke niet voor het summum in dit genre behoefden onder te doen. Van de dames mogen i£e in geen geval Ruth Rhoden vergeten, wier „Sissy" een goede combinatie was van petillante zang en geestig en boeiend spel. Aanleiding tot een nadere ontleding van muziek en zang was er eigenlijk niet. Iedereen deed zijn best en het geheel ging er daardoor bij het publiek in als koek. Dit toonde zijn er kentelijkheid door tal van open doekjes en een ovatie op het eind. is tijdens de pauze voor het Nationaal Rampenfonds gecollecteerd waarbij 350 werd opgehaald. Ons land moet droog Onder deze slagzin wordt door de pad- vinders(sters) in Nederland deze week een werkactie gehouden. Door het verrichten van allerlei werk zaamheden tracht men geld te verdienen voor het Nationale Rampenfonds. Ook in Dordrecht zijn de padvinders- (sters) druk in de weer. Daar morgen deze UIT 75 Genezing van dronkaards DE OUD-OVERSTE Baron Knobelsdorft te Berlijn beweert, dat hij eene nieuwe geneeswijze voor dronkaards heeft uitge vonden. Hij biedt aan kosteloos dronk aards te behandelen. Er zal van Regee- ringswege een onderzoek omtrent zijn geneesmiddelen worden ingesteld. (Uit de Nieuwe Schiedamse van 18 Februari 1891) Junghans, Kienzle en Smith alarm vanaf f 7.95 Met 1 jaar garantie. TEL. 67593 ROTTERI).DIJK 2< V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 75ste Jaargang No. 22075 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bu de erkende ad verten tiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. A'.le advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. landelijke werkactie eindigt, hebben het Nederlandse Padvinstersgilde, de Neder landse Gidsenbeweging de Nederlandse Padvindersvereniging en de Verkenners van de K.J. B. van het District Dordrecht •oor deze laatste dag een grote werkactie uitgeschreven. Men zal trachten alle huizen in binnen stad en buitenwijken af te gaan om te vragen of nog werkzaamheden te verrich ten zijn. Helpt U nu mede door karweitjes te zoeken, die zij voor U kunnen verrichten. De opbrengst komt volledig ten goede van het Nationaal Rampenfonds. De stad wordt verdeeld in wijken. De Nederlandse gidsenbeweging werkt op de Staart en het land van Valk. De Verken ners van de KVB werken in de oude bin nenstad tot. de Spuihaven. Het Neder landse Padvindstersgilde neemt de stad tot de spoorlijn. De Nederlandse Padvinders- vereniging werkt op Krispijn. De mensen, die buiten de stad wonen, gelieven hun opdrachten 's middags op tc geven per telefoon onder No. 3436 of aan Jeugdstad, Wijnstraat 77. Wanneer er b.v. een padvinder aan de deur komt en U heeft wel een karweitje, dat meer geschikt is voor een padvindster, geeft U het dan toch aan die padvinder op. Hij zal het dan doorgeven. Alle padvinders(sters) zijn voorzien van een legitimatiepapier, waarop onderaan links de opdracht moet worden ingevuld en onderaan rechts het bedrag, dal hier voor gegeven is, Enige voorbeelden van werkzaamheden, die verricht kunnen worden: Voor padvindsters: de afwas doen, ramen zemen, koper en zilver poetsen, ^oor'padvinders: houthakken, vuil op ruimen, werkzaamheden in de tuin, kolen scheppen, enz. Alle leden van de Gidsenbeweging in Dordrecht en Zwijndrecht moeten Zater dag om 14.30 uur in de Wijngaardstraat 8 aanwezig zijn. Alle leden van de Nederlandse Padvin stersgilde moeten in hun kringhutten aan wezig zijn om 14.30 uur. Alle leden van de Verkenners van het KJB moeten om 14.30 uur in hun groep- huis aanwezig zijn. Alle leden van de Nederlandse Padvin dersbeweging moeten eveneens om 14.30 uur in hun groepshuizen aanwezig zijn. HERBESTRATING DIJK ROTTERDAM-SCHIEDAM Normale werkzaamheden, geen reden tot ongerustheid Met het oog op werkzaamheden, die worden uitgevoerd aan het wegdek op de Noordelijke helft van de dijk tussen Rot terdam en Schiedam, is het verkeer tijde lijk omgelegd via de Franselaan. Dit heeft aanleiding gegeven tot geruch ten, dat deze werkzaamheden zouden die nen tot herstel van de schade, die tijdens de 1-Februaristorm aan de dijk zou zijn aangericht. Naar men ons van officiële zijde ver zekerd. is dit geenszins het geval. Het be treft hier de uitvoering van een normale herbestrating, die reeds drie maanden op het programma stond. Otto Aurich en Fritz Steiner, die het leeuicendeel voor hun rekening nemen in de operette „G'schichten aus dem Wiener wald" Zoete most van appelen Voor iedereen in elk seizoen Goed, goedkoop, gezond BURGERLIJKE STAND GEHUWD: C. Ossewaarde 27 j. en M. v- Bochove 20 j.: D. J. Bakker 27 j. en G. Berkhout 21 j.; J. C- Elshout 24 j, en K. J. A. Ketting 1 j.: A. J. M. v. d. Sman 35 j. en G. M- Klok 31 j.; L. M. Lieshout 25 j. en K. v. Koon 21 j.; W. Wijk 29 j. en M. A- de Lange 28 j.; P. J. Clazing 51 j. en M. C. Schaap 35 j.; D. de Vries 31 j. en C. v. d. Gruiter 26 j,; J. v- Beek 25 j. en A. v. Wageningen 24 j. C. Holleman 24 j. en H- Maan 25 j.; Scholte 36 j- en C. J. Geel 18 j.; J. v. Noord 28 j. en T. Bakker 21 j. OVERLEDEN: G. van Beek 75 j. vr v. A- J. v. Alphen; J. de Paauw 26 j A. M. den Boer 5 mnd,; J. A. den Boer 3 j. GEBOREN: Tessina S. dochter van A. A. Reijs en T. Bos; Banholomeus zoon van J. M- Roosloot en C. S- M. Vermeu len: Paulus Th. M. zoon van Th. L. C. v. d. Hoeven en J- E. Roctus; Frans zoon van F. Damen en A, Voogdt; Daniël J. zoon van J- Scheffers van Soelen en G. J. v- d. Kooij. ONDERTROUWD: A P- Jeup 24 j. en T. de Boer 17 j-I F. J. Klapwijk 41 j. en G. Verkade 39 j-; A. v. Leeuwen 23 j. en A. Wansink 23 j.; J. Lips 29 j. en C. Mak 21 j.; Th. A. Lommelaars 18 j. en C. den Dunnen 16 j,; W. Mak 27 j. en G- v. Roon 26 j; B. Penning. 23 j. en G. v. 't Slot 24 j, N- v. d. Sluijs 62 j. en C. v- Renswoude 56 j.; D. W- Verbiest 20 j. en J. M. v. d. Weijden 8 j.; A. Versteeg 23 j. en C- De- geling 22 j.; K. Vrijenhoek 22 j. en J- Dijk 19 j. FRUIT VOOR HET RAMPENFONDS Opbrengst van veiling was 137.000 De veiling van fruit en groenten uit Israël en Italië, gisteren te Rotterdam gehouden ten behoeve van het Rampen fonds, heeft f 137.000 opgebracht. Behal ve het zakelijke sprak ook het gevoels element een woordje mee, zoals o.m. bleek toen een kist met twintig gecon- fijte vruchtencakes uit Italië onder de hamer kwam. Elke cake werd bij opbod verkocht en ze brachten in totaal f 2322. op. Belangrijk achtte men nog de mede deling, die de voorzitter van het bedrijfs- schap voor groenten en fruit, W. M. Driessen, deed, nl. dat Nederland ondanks de ramp normaal doorgaat met zijn uit voer van fruit, in casu van appelen. Volgende week worden nog enige zen dingen geveild, die onderweg zijn van Italië en Spanje, zodat nog een belang rijke vermeerdering van bovengenoemd bedrag tegemoet gezien kan worden. DE ROTTERDAMSE HAVEN In de Rotterdamse haven kwamen ge durende de week van 1 tot en met 7 Februari 1953 287 zeeschepen binnen, ge zamenlijk metend 472.288 netto register- ton, tegen 286 schepen in de zelfde week van het vorigejaar ^ict een gezamenlijke nettotonnage van 462.637 ton. ECHTPAAR DOOR KOLEN- DAMP BEDWELMD Door een defect aan de kolenhaard is een echtpaar in de Schielaan in de afge lopen nacht door kolendamp bedwelmd geraakt. Vanmorgen om acht uur werd de hoofdbewoonster ongerust, daar zij nog geen enkel gerucht had gehoord. Zij g'ng eens poolshoogte nemen en vond de man en de vrouw bewusteloos in bed. Een aan stonds ontboden arts constateerde kolen dampvergiftiging. Er werden maatregelen getroffen, dat de bedwelmden, de 30-jarige machinist bij de grote vaart A. P. en zijn 25-jarige vrouw E. P.-P., naar het Berg wegziekenhuis werden overgebracht. NED. VRACHTENMARKT nOTTERDAM, 32 Februari 193. Jl Februari nam.: 70 ton stammen NUkerk; 60 ton paaltjes Veere; 66 stand hout Steen bergen: 342 ton kali Wormerveer; 500 ton raapzaad I.-v. Zaanstreek: 198 ton id. Utrecht: 26 ton schilfers Leeuwarden; 150 ton stukgoed Goes, 500 ton ld. l.-v. Amsterdam; 300 ton copra Leeuwarden; 125 ton compost Ilaagsche Schouw; 120 ton led. zakken Goes, Totaal 46 reizen, 14 vletreizen. 12 Februari voorin.100 ton mllocom Delft, 130 ton led. zakken St. Annaland: 100 ton super Wieldrecht; 80 ton id. Vlagtwedde; 170 ton schroot Badhoevedorp; 210 ton petr. cokes Angeren: 250 ton stukgoed Amster dam: 75 ton stammen Den Haag: 200 ton tJzer Zwolle. ROTTERDAM TONEEL EN' MUZIEK Schouwburg. 8 uur: „Het hemelbed" Ro Toneelj (volw.) Aula Zuid 8.1o uur. „Moord bij open doek". (Rotterd. Comedie) Hoflaankerk, 8 uur: Gratis concert (met collecte voor Rampenfonds). Mannenzangver. Apollo en Kral. O. V. o. 1. v. resp. Jan Lucas en .1 van Gooi. Grote kerk, Overschie 8 uur: Concert André Verwoerd m. m. v, Vera Doniska (Voor het Rampenfonds.) Herstel der dijken in de Hoeksche Waard In de gistermiddag te Klaaswaal gehou den verenigde vergadering van het water schap „De Hoeksche Waard" heeft de dijk graaf, de heer L. I. Overwater, een over zicht gegeven van de schade, die door de stormvloed is aangericht aan de hoofd waterkering van het eiland de Hoeksche Waard en aan de binnendijken van dit eiland. Behoudens een 22-tal gaten in de dijken van de hoofdwaterkering is deze kering op ontelbare plaatsen min of meer bescha digd, op sommige plaatsen in vrij ernstige mate. Verder zijn tal van bmnendijken dorgebroken en ernstig beschadigd. Dit houdt in, dat ongeveer 8700 ha van het waterschap geen dijkbescherming meer heeft. Deze oppervlakte komt over een met 40 pet van de oppervlakte van het waterschap. Van de overige 60 pet zijn we gens overslag, kwal, en/of neerslag geheel of gedeeltelijk nog geïnundeerd ongeveer 7700 ha. Met man en macht zijn en worden ver schillende hulppompen en hevelinstallatiea geplaatst. GEEN ZATERDAGVOETBAL In verband met de gesteldheid van de terreinen zijn de wedstrijden voor de competitie van Zaterdag zowel voor de seniores als de juniores in de K.N.V.B. afd. Rotterdam (vroeger Rotterdamse Voetbalbond) afgelast. Foto van Mussert in zijn cel Ongeoorloofde contacten niet oud-politieke delinquenten In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Scheps heeft de minister van Justitie geantwoord, dat de gedetineerde Van der Vaart Smit. die van de strafgevangenis Norgerhaven werd overgebracht naar het zgn. „open gesticht" Bergveen, waar gedetineerden in de laatste phase van hun straf in af wachting van een eventuele voorwaarde lijke invrijheidstelling kunnen worden ge plaatst als overgang naar de vrije maat schappij, zonder normale bewaking en met de mogelijkheid van periodiek verlof naar huis. misbruik gemaakt heeft van het genoten vertrouwen, door af te wijken van een hem verstrekte opdracht. Van der Vaart Smit heeft namelijk, toen hij zich naar een Gronings ziekenhuis Tien millioen zandzakken gevraagd! De minister van binnenlandse zaken, sir David Maxwell Fyfe, heeft in het Lager huis meegedeeld, dat in de bedreigde ge bieden een geïmproviseerd alarmsysteem van licht- en geluidseinen is ingericht om voor mogelijk nieuw overstromingsge vaar bjj de komende springvloeden te waarschuwen. De politie zal o.a. gebruik maken van luidspreker-auto's. Politie mannen en burgers zullen op de gevaar lijke punten op wacht staan en de B.B.C. zal dag en nacht om het uur berichten geven over dc vloedstanden en plaatselijke waarschuwingsberichten herhalen. Vooral op het reeds zwaar getroffen eiland Canvey in de monding van de Theems is men op zijn hoede. Er liggen hopen zandzakken gereed voor dichting van eventuele nieuwe bressen. Gisteren zijn de Theems, de Ouse en de Lea weer op verschillende punten buiten haar oevers gelreden. De water stand is extra hoog tengevolge van de zware regens en de overvloedige sneeuw val. In Oost-Engeland en Wales is de sneeuwval zeer zwaar geweest. Vele dor pen zijn geïsoleerd en talrijke wegen zijn volkomen onbegaanbaar. Hier en daar ligt de sneeuw drie meter hoog. Ook de storm heeft opnieuw de kop opgestoken en heeft vooral in de Schotse bossen zeer zware schade aangericht. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag acht Westeuropese landen, namelijk Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Zwitserland, Noorwegen, Denemarken cn Portugal dringend ge vraagd Groot-Brittannic onmiddellijk Ie helpen aan tien millioen zandzakken, ter versterking van de Engelse zeeweringen i.v.m. het komende springtij. Zeven der gevraagde staten hebben be vestigend geantwoord op het Britse var- zoek en de levering van ruim 5.000.00U zakken in de gevraagde tijd toegezegd. Portugal heeft nog niet geantwoord. In Rome is het vervoer der zandzakken per vliegtuig naar Groot-Brittannië feeds, begonnen. België zegde de levering van een millioen zakken vóór Zaterdag a.s. toe. In Zwitserland zijn ongeveer 350.000 zakken bijeengebracht. Frankrijk zal Zaterdag a.s. 250.000 zandzakken uit Duin kerken verschepen. Daar de Franse voor raad niet groot genoeg was om aan deze plotselinge vraag te voldoen, zullen de fabrieken waar de zakken worden ver vaardigd, in de nacht van Donderdag op Vrijdag overwerken. Denemarken heeft de levering van 175.000 zakken toegezegd. Alle landen zullen de zandzakken gratis ter beschikking stellen. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 moest begeven, niet de hele reis gemaakt met de bus, zoals gebruikelijk is. doch een deel liftend met een kennis afgelegd en van het daardoor uitgespaarde geld een kopje koffie gekocht. De gedetineerde Van der Vaart Smit kreeg toen twee dagen celstraf. Op 21 Juli 1952 werd hij overgebracht naar de Haagse strafgevangenis, op machtiging van het ministerie van Justitie. Deze machtiging was gebaseerd op de eerste plaats op de ambtelijke rapporten van de directeur, waaruit was komen vast: te staan, dat betrokkene door zijn houding en gedrag ongeschikt moest worden ge acht voor het geheel op vertrouwen ge baseerde regime van een open gesticht. In de tweede plaats omdat inmiddels ge bleken was, dat een eventuele voorwaar delijke invrijheidstelling niet meer te verwachten was op grond van de af wijzende adviezen van de daarvoor in aanmerking komende instanties. Speciaal dit laatste maakte een langer verblijf in het open gesticht onaanvaardbaar. Ongunstige invloed Ten overvloede kan de minister hier nog aan toevoegen, dat uit een later btf een andere gedetineerde te Norg in be slag genomen en ontcijferd dagboek is komen vast te staan, dat de gedetineerde Van der Vaart Smit op schromelijke wjjze het gegeven vertrouwen tijdens zjjn ver blijf in Bergveen heeft misbruikt en on geoorloofde contacten met oud-politieke delinquenten heeft onderhouden. Bovendien is in de strafgevangenis te 's-Gravenhage opnieuw gebleken dat de gedetineerde, nadat enige mitigatie in de cellulaire afzondering was gebracht, on geoorloofde contacten met medegedeti neerden tracht te bewerkstelligen en een ongunstige invloed op hen uitoefent, ter wijl in zjjn cel een fotografische afbeel- in beslag genomen is. Het blijkt noodzake- ding van wijlen ir Mussert gevonden en lijk ook thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. De Sovjet-breuk met Israël Sovjet anti-semitisine voor de V.N. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft de Russische verkla ring van de hand gewezen, als zou de bomaanslag op het Russische gezantschap te Tel Aviv de reden zijn voor het afbre ken van de diplomatieke betrekkingen met Israël. Een woordvoerder van het ministerie noemde het besluit van Moskou „de climax van een voortdurende cam pagne van openlijke vijandigheid cn kwaadaardige laster". Bezoek aan de geteisterde zeewering Na de vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden met de Hoofd ingelanden en hun plaatsvervangers in het Gemeenlandshuis, is een excursie gehouden langs de geteisterde zeewering van Delfland. Per luxe autobus ging de tocht naar 's-Gravenzande en Terheide, waar het iu de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari ook danig gespookt heeft. Maar de tocht kon niet geheel per autobus worden gemaakt, want in het gebied van Delfland zelf en over het strand konden de lichtere bussen het nooit klaren. Maar stoere vervoermiddelen stonden klaar van de Amerikaanse legermacht, om de bestuurders van Delfland verder te vervoeren. BUNKERS ALS OORZAAK VAN OVERSTROMINGEN Allereerst werd een kijkje genomen aan het strand, waar volkomen duidelijk werd, hoe sterk de door de Duitsers aangelegde bunkers onze natuurlijke duinenrij hadden aangetast. Onder de bunkers was door de stortzeeën het zand weggeslagen en overal langs het strand waren deze geweldige be- tonmassa's blootgekomen, Inplaats van de duinen te verstevigen, zoals aanvankelijk was gedacht, hebben zij de structuur van ons duinlandschap aangetast en de na tuurlijke groei belemmerd. Ondanks de waarschuwingen en het verzoek van Delf land. was tot nog toe door de regering geen geld beschikbaar gesteld om deze bunkermassa's op te ruimen. Nu gebleken is, dat ze werkelijk een gevaar vormden en daar bovendien deze massa's half bui ten de duinenrijen zijn komen uit te staan, moest er op korte termijn worden inge grepen. De Amerikaanse en Nederlandse genie zorgen nu, dat de volgende week alle bunkers aan de duinenrij van Delf- Over de oude en (1e nieuwe school „De Technische School voor de vereniging --- e enkele bijzonderheden over het oude Aan het jaarverslag Schiedam en Omstreken", ontlenen we en het nieuwe schoolgebouw. De toestand van het oude schoolgebouw gaf bij voortduring aanleiding tol zorgen. Teneinde het gevaar voor instorten te verminderen, werden op verschillende plaatsen van muur tot muur trekaukers aangebracht. Dc voortgang van het werk bij de nieuwbouw verliep volgens het opgestelde programma. Eind Juli had een commissie uit ons midden en de directeur een bespreking op het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij de Inspecteur- Generaal van het Nijverheidsonderwijs verzocht werd om uitbreiding van de in aanbouw zijnde school met 2 praktijkloka len, een tekenzaal en een apart gymnas tieklokaal. Bij schrijven van 28 Augustus ontvingen wij van het Ministerie van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen het verheugend bericht, dat de aangevraagde uitbreiding was toegestaan. Vooral de bouw van een apart gymnas tieklokaal en eantine is een belangrijke verbetering, terwijl de verdere uitbreiding het mogelijk maakt, onze leerlingen in ge schikte lokalen onder te brengen. Met spoed werden tekeningen in orde gemaakt en besproken met de daarvoor in aanmerking komende instanties, terwijl met de bestellingen en opdrachten de no dige voortvarendheid werd betracht. De indeling van de school werd opnieuw opge zet en met de daarvoor in aanmerking komende instanties besproken, zodat tegen het einde van het jaar alle voorbereidingen gereed waren en de uitvoering ter hand was genomen. Het vraagstuk van de verlichting baarde grotere zorgen. Hoewel het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij de uitbreiding iets meer verlichting had toegestaan dan oorspronkelijk het geval was, blijven wij op het standpunt staan, dat het tegenover de jeugd niet verant woord is om de hoeveelheid licht in de lo kalen minder te doen zijn, dan normaal wordt geëist. Het feit dat in vrijwel alle scholen de verlichting minder is dan wordt voorge schreven, is voor ons geen argument en met klem zal dan ook worden aangedron gen op een verlichting, die tenminste aar redelijk te stellen eisen voldoet. Regelmatig werd des Donderdags op het werk een vergadering gehouden niet. de architect, aannemer en andere daarvoor in aanmerking komende personen, waar de voortgang van het werk werd besproken en de verschilende vraagpunten werden bekeken. In goede samenwerking wordt getracht 'n gebouw te verkrijgen, dai onze vereniging waardig is en waar het mogelijk zal zijn onder zo gunstig mogelijke omstan digheden te werken aan de opvoeding van de vakbekwaamheid en de ontwikkeling als mens. Door een ongewoon vroeg begin van een vorstperiode moesten eind November de werkzaamheden worden gestaakt en bij het einde van het jaar was dit nog steeds het De inventaris voor de nieuwe school werd opgemaakt en verschillende door ons uit te voeren werkzaamheden werden ter hand genomen. Het voor de afbouw nog benodigde be drag ad. 700.000 werd aangevraagd en zal naar wij vertrouwen spoedig worden toegestaan. In een der werkplaatsen werd een nieu we slijpbank geplaatst, wat een belangrijke aanwinst is en in een lang bestaande be hoefte voorziet. Leerlingen Het totaal aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1952 513, Gedurende 1952 werden toegelaten 306, totaal 819. Gedurende 1952 vertrokken er 281. Het totaal aantal leerlingen bedroeg op 31 De cember 1952 538. Tn 1952 vertrokken 281 leerlingen van de school om onderstaande redenen: Getuigschrift ontvangen 170; Niet be vorderd 44; Zich begeven in loondienst Geen aanleg 17; Verandering van woon plaats 4; Verandering van school 10 en Verandering van beroep 6. De 538 leerlingen, die op 31 December 1952 aanwezig waren, woonden in de vol gende gemeenten: Schiedam 410; Rotterdam 39; Vlaardingen 74; Maassluis 11; Maasland 1; Naaldwijk 1. Hellevoetsluis 1 en Delft 1. De leeftijd der leerlingen, die op 31 De cember 1952 de school bezochten was: 13 jaar (176); 14 jaar (196); 15 jaar (113); 16 jaar (41); 17 jaar (10); 18 jaar (1) en 19 jaar (1). land zijn opgeruimd. Het beton, dat hier door vrij komt, zal worden gebruikt tot versteviging van Delflands hoofden of voor andere doeleinden worden gebruikt. Dui delijk was waarneembaar dat twee ver schillende methoden bij het laten sprin gen van de bunkers worden toegepast. Da Nederlandse genie pompt de bunkers, die eerst leeg geschept zijn van het zand, dat er inmiddels was ingekomen, vol met water en laten deze daarna springen. De Amerikanen boren hun gaten voor de springladingen en laten dan al terstond deze „Westwal" in de lucht vliegen. In het eerste geval wordt de bunker totaal uit elkander geslagen, zonder dat de brokstukken te ver wegvliegen. Bij de Amerikaanse methoden kan dit wel het geval zijn. Maar belde methoden worden snel uitgevoerd, hetgeen de bezoekers van Delfland op hun tocht nog hebben kunnen meemaken. Dat deze tocht gisteren niet tot de aan genaamste behoorde, valt te begrijpen als men denkt aan de krachtige wind, die zo wel zand als flarden sneeuwjacht mee voerde, zodat het vooral voor de mensen, die dm dit weer hun werk deden, niet mee viel. De crjtieke plaatsen Langs het strand werd naar het meest bedreigde punt van onze duinrand gere den, waar Zondag de toestand critiek werd genoemd, toen de zee een hap had weggeslokt uit de toch al smalle duinrand bij 's Gravenzand'e. De zee had hier een tochtgat gevonden tussen twee bunkers, welke bloot waren gewoeld en in dit gat heeft de zee haar volle kracht beproefd. Toch bleek, dat ook de zeewering, welke op dit punt nog een tiental meiers diep is, het heeft kunnen houden, al was de toestand op die Zondag niet rooskleurig. Met zandzakken werd het gat tussen de duinen gedicht, waar door het gevaar was bezworen Met drag lines was men nu bezig een kunstmatige duin tegen deze zakken te werpen, om weer een normaal verloop van de duinen rij te krijgen. Bovendien werd aanhou dend af en aan gereden met grote trucks, waarin zware klei werd aangevoerd, om het gat te dempen, dat nog achter de zand zakken aanwezig was. Ook over deze on dergrond zal een zandlaag worden aange bracht. De duinen hebben over een diepte van 20 meter nog al wat geleden en waren op tal van plaatsen gewoon weggeslagen De dijkwering bij Terheiden had het ech ter wonder wel gehouden. Daar was niets gebeurd en men zag achter deze wering nog de gewone begroeide duinhelling. Na tuurlijk werd nog even een kijkje geno men bij de gestrande Groningse kust vaarder, die bijna tot aan het boord in het zand is weggezakt. Daarna werd de tocht naar Delft weer ondernomen en heeft de Dijkgraaf, mr <3i Th Dolk in het Gemeenlandshuis tot slot allen dank gebracht voor hun interesse, waardoor men een beter inzicht heeft gekregen in de werkzaamheid, welke Delfland voor het behoud van de zeewering, moet doen verrichten. ,Een dergelijke campagne is cle laatste paar maanden gevoerd legen de Zionis tische beweging, het Joodse volk en Israël met de bedoeling de Joodse gemeenschap in de Sovjet-Unie te isoleren", aldus de woordvoerder. De Russische legatie te Tel Aviv wordt door troepen bewaakt. Aan de Israëlische autoriteiten is nog niet meegedeeld, wan neer de gezant, Jersjof, zal vertrekken. Inmiddels heeft een lid van de Israëli sche delegatie naar de V.N. Donderdag verklaard, dat Israël in de komende zit ting der Algemene Vergadering van de V.N. het gehele vraagstuk van, het anti semitisme in de landen van het Sovjet blok ter sprake zal brengen. Hij zeide, dat de Israëlische delegatie reeds eerder was opgedragen dit onder werp „bij een geschikte gelegenheid" ter sprake te brengen. Deze gelegenheid had zich evenwel met voorgedaan gedurende het in December j.l. afgesloten eerste deel cfer zitting der Algemene Vergadering De aandacht dor V.N. zal worden geves tigd op de processen te Praag, de Sovjet beschuldigingen jegens de negen (meren deels Joodse) Moskouse geneesheren en andere, in Oosteuropese staten voorgeval len uitingen van anti-semitisme. De Israëlische autoriteiten hebben de verzending van citrusvruchten naar Rusland de enige export van Israël naar dat land stopgezet. Te Haifa was een Israëlisch schip bezig 30.000 kisten aan boord te nemen, Volgens het lopende contract moest Israel nog 225.000 kisten leveren. Vijf gulden voor iedere muskusrat! Als gevolg van de watersnood in Ne derland en België moet ernstig rekening worden gehouden met een sterke uitbrei ding van muskusratten in Noordelijke •richting. Deze dieren leveren gevaren op voor dijken en andere waterkeringen door wroeten in de grond. Vooral in het overstroomde gebied zal de aanwezigheid van muskusratten vrij gemakkelijk ie constateren zijn. daar de dieren de hoge delen van dijken opzoeken of hun toe vlucht in bomen of takkebossen vinden. De Plantenzïektenkundige Dienst ver zoekt dringend in het door watersnood geteisterde gebied op dit dier te letten. Het is een grote donkerbruine rat die avn neuspunt tot staartpunt ongeveer 65 cm, lang is kan worden; het typische kenmerk is de zijdelings afgeplatte staart. Alle andere ratten hebben ronde staarten. Indien de aanwezigheid ergens wordt vermoed, dient men dit onver wijld met zo nauwkeurig mogelijke plaatsaanduiding bij de Plantenziekten- kundige Dienst *e Wageningen op te ge ven. Voor iedere gedode muskusrat wordt een premie van vijf gulden beschikbaar gesteld. Het is van groot belang dat de vernieler van waterkeringen zich niet in het geteisterde gebied kan vestigen, Schots chauvinisme De enige postbus te Edinburgh (Schot land) die het kenteken E II R (Elizabeth II Regina) droeg en daarom juist reeds bij een vroegere „bomaanslag" werd be schadigd, is thans door middel van een be ter geconstrueerde bom letterlijk wegge vaagd, De ontploffing dezer „helse machine" werd tot op een kilometer afstand gehoord. Alleen de bodem van de bus bleef in ge havende toestand achter, Dit was de derde en laatste keer, dat men een „aanslag" op de bus ondernam. De twee voorafgaande vernielingspogingen werden aan Schotse nationalisten toege schreven. Verleden Dinsdag werd dezelfde postbus met zware hamerslagen bescha digd. Aardbeving in Perzië eist honderden levens Volgens een A.F.P -bericht zou de plaats Toeroet in Perzië door een aardbeving volkomen verwoest zijn. Het aantal slachtoffers bedraagt volgens dit bericht vier tot vijfhonderd. Toeroet ligt ruim driehonderd kilometer ten Oosten van Teheran.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2