Zaterdag kunstveiling ten bate van het Rampenfonds SPORTPRAET va„ ERIC i'Voorne komt veilig achter een kistdam Verdediging van Voornse Kanaal een prachtig stuk werk Schrijvende vlieger Viruly benoemd tot commodore Rotterdams Kamerorkest bracht een interessant programma Kort Journaal Ons Land en de Wereld in 2 MINUTEN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA 3 O o (Van onze speciale verslaggever). Het lot ven Voorne heeft in de achter ons liggende twaalf dagen aan een zijden draad gehangen en zou bezegeld zijn geweest als er storm en hoog water was gekomen. Maar morgen, als de kistdam langs de Westelijke kade van het Voornse kanaal gereed zal zijn, zal het eiland een krachtige waterkering bezitten, die het zelfs onder ongunstige omstan digheden voor overstroming kan bewaren. Er is daar langs het Voornse kanaal, vooral in de afgelopen week, gewerkt op een wijze waarvoor men diep respect kan hebben. Vrij willigers, militairen en de mensc-n van Waterstaat hebben daar dag en nacht gezwoegd om te voorkomen, dat de ramp, die Putten trof, ook Voorne zou bezoeken. En het ziet er naar uit, dat zij thans op de overwinning afstevenen. Zondag zal de lage Westelijke kade lags het Voornse kanaal een waterkering van formaat zijn ge-worden, die een stootje kan velen. V Niemand zal wel ooit hebben gedacht, dat die twee lage kaden, die het Voornse kanaal tussen Hcllevoetsluis en Nieuwersluis in het gareel houden, nog eens een zo bclangriike fuvnctie zouden krijgen, dat het wel en wee van een welvarende streek van goede cul tuurgrond. bewoond door rond 40.000 men sen, die. naar men mag aannemen. 10.000 huizen bewonen, er van zou afhangen. Dat vloeide echter voort uit wat in de storm nacht ten Oosten van Hellevoetsluis gebeur de. Daar brad de Zuid dijk, die Putten tegen de vloed van het Haringvliet behoedt, op verscheidene plaatsen door. De meeste gaten waren niet ernstig Zij laten nu bij normaal getij geen water bij vloed meer binnen en de reparatie is ook niet moeilijk. Erger was het met het gat dat even ten Oosten van Hellevoetsluis werd geslagen en dat weldra 35 meter lang en 5 meter diep was. Dat zette het overgrote deel van Putten onder water, gerekend langs het Spui over Zuidland naar Abbenbroek en vervolgens via Heenvliet naar Nieuwersluis. Een zeer groot gebied werd hierdoor overstroomd en met elke vloed perst het water door het gat de polders in. Naar het Westen gerekend waren de kaden van het Voornse kanaal voorlo- pig de enige zwakke weringen, die Voor ne voor overstroming behoedden. Het wa ter in de polders vrat echter aan de voet van de Oostelijke kade op een wijze die doorbreken mogelijk maakte. Ais dat zou gebeuren zou de Westelijke kade van het Kanaal het ook niet houden, te meer daar beide kaden laag z(jn. Een tij van 2 meter boven N.A.P. zou hen reeds doen overstromen. Die kaden intact te houden, te versterken en te verhogen zou Voorne kunnen redden. En men pakte dit werk aan. De eerste stoot De eerste stoot vingen militairen, waar onder mariniers, Delftse studenten cn vrij willigers op. Zij stroomden bij honderden ,jiaar het Voornse kanaal. Onder leiding van de technisch ambtenaar le klas van de Rijkswaterstaat, J. Groenendijk, begonnen zij de binnenzijde van de Oostelijke kade langs het kanaal, die door het telkens op stuwende water in de polders van Putten afkavelde. te versterken met zandzakken. Bij duizenden werden deze zakken volge- schept en naar de bedreigde plaatsen ge bracht. Men kon het vernielingsproces bij houden. De kade bleef intact. Meer zekerheid voor het behoud van Voorne kon men echter eerst krijgen als men rekening hield met het doorbreken van deze Oostelijke kade. Een tweede ver dedigingslinie - vormde de Westelijke kade en bes]ptcn^w<?rd deze danig te versterken. J-?.ng6 het gehele kanaal een afstand van 10 kilometer zou een kistdam moeten worden gebouwd, die bij het doorbreken van de Oostelijke kade het aanstormende water zou kunnen opvangen. Daartoe werd direct besloten. In zeven dagen Om alles sneller te kunnen uitvoeren de tijd drong werd de gehele verdedi ging van het Voornse kanaal en dus van Voorne opgedragen aan de directie Zuid- Holland van de Rijkswaterstaat, terwijl het dichten van de gaten m de Zuiddijk bij de directie Beneden Rivieren werd onder gebracht. Het materiaal voor de kistdam werd aangevoerd. Men begon met het slaan van twee rijen perkoenpalcn op onder linge afstand van 80 centimeter. Niet minder dan 18.000 van deze palen waren er nodig. Vandaag zaten zij allen in do grond, twee rjjen langs de gehele .Wes telijke kade van het kanaal van Hclle voetsluis tot Nieuwersluis. Het eerste hout werd Zondag j.l. af geleverd. Men begon direct met het tim meren van de twee wanden langs de rijen perkoenpalcn. Niet minder dan 20.000 vierkante meter hout was er nodig. Het werd aangevoerd. Zondag is die gewel dige hoeveelheid verwerkt. Want dan is de kistdam geheel gereed. De perkoenpalen zijn al over de gehele lengte geslagen, de houten wanden rukken op naar Hellevoetsluis en komen daar morgen aan. Van alle kanten rijden nu de vrachtauto's, die klei aanvoeren om die tussen de wanden te storten. De klei rukt ook op. Vanavond al is de kistdam voor het overgrote deel gereed. Zondag zal hij geheel afgewerkt zijn. Dan is in nog geen zeven dagen een geweldig stuk werk verzet. Genie en infanterie De heer Groenendijk kreeg direct ver sterking bij het leiden van de werkzaam heden Ir C. v. d. Burgt sloeg zijn tenten in Hellevoetsluis op, voorzover hij niet aan het „front" langs het kanaal is om het opstellen van de verdediging tegen het water te leiden. In de loop van de weck verdwenen de vrijwilligers. De mariniers vertrokken vanmorgen De genie begon aan het begin van de week de kistdam te maken en aan de overzijde hebben nu honderden infanteristen de verdediging van de Oostelijke kade op zich genomen. Genie en Infanterie blijven nu de vaste verdedi gers van het front langs het Voornse ka naal. Met het uur wordt de Oostelijke kade. die met zandzakken wordt versterkt, steviger. Langs de Westelijke kade van het kanaal is de strijd nog in volle gang om de kist dam gereed te krijgen. Want die zal de voornaamste verdediging tegen storm en vloed zijn. zolang het gat in de Zuiddijk niet gedicht 16. Ook daar is het werk in volle gang, het eerste zinkstuk is al in het gat neergelaten. Is dit gat eenmaal dicht, dan kan Putten bevrijd worden van 't water, dat er met elk tij in en uit loopt. Hoe spoediger dit het geval is, hoe beter. Dat deze linie echter is opgetrokken, is een staaltje van goed be leid geweest. En als hij nog eens in de komende weken nodig mocht zijn, dan zal hij zijn kracht bewijzen. Mocht de Oos telijke kade wegslaan, dan vormen de overblijfselen voldoende bescherming voor de met de kistdam versterkte en verhoogde Westelijke kade tegen de golfslag. De beveiliging van Voorne is bijna gereed. De bekende vlieger-schrijver Adriaan Viruly is met ingang van 6 Februari tot commodore op de Noordatlantischc routes van de K.L.M. benoemd. Deze rang geeft het recht tot het dragen van een gouden ster boven de galons. De titel van algemeen chef-vlieger, welke de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, Is door deze benoeming vervallert. Commodore Viruly, die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is een van de be kendste K.L.M.-vliegers. Sedert April 1927, toen hij zijn F.I.A.-brevet verwierf, heeft hij meer dan 17.000 vlieguren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 5 millioen kilo meter aflegde ofwel 125 vluchten rond de aarde. Tijdens deze vluchten maakte hij kennis met 58 landen en vervoerde hij meer dan 60.000 passagiers en 4 millioen kilo gram vracht. Als algemeen chef-vlieger van de K L.M. heeft hij op alle routes van deze maat schappij gevlogen. Tijdens de laatste wereld oorlog werd de heer Viruly, die vóór 1940 bijna 20 vluchten naar Indië had gemaakt, in het bezette Nederland op non-actief ge steld. Hij slaagde er echter spoedig in naar Zweden uit te wijken en vandaar naar Knoeierijen met leveranties aan het leger In de strafzaak tegen een aantal verdach ten, betrokken bij knoeierijen bij de dienst van de kwartiermeester-generaal te Am sterdam, heeft de Amsterdamse rechtbank in een interlocutoir vonnis aanhouding voor onbepaalde tijd van het onderzoek gelast. Veertien dagen geleden werd reeds de zaak tegen een 40-jarige Amsterdamse ver tegenwoordiger terug verwezen naar de rechter-commissaris. Vanochtend zou de uitspraak tegen de twee andere verdach ten volgen, doch ook deze zaken hield de rechtbank voor onbepaalde tijd aan. De rechter-commissaris zal o.a. moeten pogen uit te zoeken of er bij de dienst be paalde instructies voor taxateurs bestonden. Engeland. Aanvankelijk werd hij vlieger op de bekende Life Line van de K.L.M. die met onbewapende toestellen een nacht dienst tussen Bristol en Lissabon/Gibraltar onderhield. Later kwam hij bij het Air Transport Command als ferry-piloot en maakte hij talrijke vluchten over de At lantische Oceaan. Door zijn aldus ontstane ruime ervaring op de Noordatlantischc luchtroutes had hü een voornaam aandeel in de opbouw de K.L.M.-IQnen naar Noord-Amerika hij was dan ook gezagvoerder op de eerste K.L.M.-vlucht over de Atlantische Oceaan van Nederland naar West-Indlë. Grote bekendheid verwierf Viruly als auteur van luchtvaartboeken. Zeventien heeft hij er reeds op zijn naam staan. Ook als schrijver van luchtvaartartikelen als spreker geniet hij in binnen- en buiten land bekendheid. (Advertentie) HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akker s Kloosterbalsem op doet. Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en Rcneesl wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt onisteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrljfmiddel bij rheu- maiiek. spierpijn en lendenpijn wordt Akkers Kloostcibalsem al drie geslachten lang geprezen met de bekende woorden „Geen goud zo goed" Na rechtszaak in elkaar gezakt Fietsenmaker had geen diploma De 34-jarige J. F. B. drijft ruim zes jaren een rijwielstalling in de Tiendstraat. Daar verrichtte hij ook kleine reparaties ten be hoeve van de klanten, als het vernieuwen •an spatborden en achterlichten aan rij wielen Voor de uitvoering van dergelijke karweitjes had B. vergunning noch diploma. Er was tegen hem proces-verbaal opge maakt, omdat hij daarmee het Vestigings- besluit Rijwielbedrijf 1940 zou hebben over treden. Toen het O-M. hem meedeelde, dat hij zijn bedrijf moest staken en tegen hem 10 boete subs. 6 dagen hechtenis eiste, wond B., die zich in zijn bestaan bedreigd gevoel de, zich zo op, dat het O.M. hem uit de zael liet verwijderen, teneinde de Econo mische Politierechter gelegenheid te geven zijn uitspraak te overdenken. B.. geheel overstuur zijnde, liep de gang af om zich naar buiten te begeven. Toen hij de trap afging, zakte hij eensklap bewuste loos in elkaar en bleef liggen. De Genees kundige dienst heeft hem per auto naar een der ziekenhuizen vervoerd. De uitspraak in deze zaak is aangehou den. 18 Maanden voor 16 pakjes sigaretten De Krijgsraad voor de luchtmacht-West heeft Donderdag in een bijzondere zitting drie leden van het luchtmacntpersoneel een beroepskorporaal en twee dienst plichtige militairen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van zes maanden. De drie militairen hebben Zaterdag op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten gestolen, die bestemd wa ren om per container te worden afgewor pen boven het rampgebied. De beroeps korporaal werd bovendien gedegradeerd tot de laagste soldatenrang en ontslagen uil de militaire dienst. De beschuldigden waren de 21-jarige be roepskorporaal M. L. van B. uit Den Haag, de 20-jarige dienstplichtige soldaat H. A. F. S. uit Heeze en de 21-jarige dienstpl. soldaat W. ten N. uit Vriezenveen. LIET is in de Kunstkring ontroerend om te zien, hoe de Rotterdamse kunstenaars gereageerd hebben op de oproep van hun or ganisaties, werk af te staan voor een vei ling, die Zaterdagmiddag half 2 ten bate van het Rampenfonds zal worden gehouden. Er zjjn ongeveer 300 werken ingekomen, schilderijen, tekeningen, grafiek en beeld houwwerken. Natuurlijk is niet alles van kwaliteit. Er is werk bij van gering ge halte. waar nochtans met liefde aan is ge poetst. niet door de grote talenten natuur lijk. Scherp selecteren gal echter geen pas. Wie van de gelegenheid gebruik maakt om de tentoonstelling in de Kunstkring te gaan zien, moet zich daarom niet voorstellen. Diet Ketting had voor het concert, dat hij gisteravond met zijn Rotterdams Ka merorkest in de Schouwburg heeft gegeven, een zeer interessant programma opgesteld, dat volledig beantwoordde aan de doelstel lingen, waarmee dit orkest zich indertijd presenteerde en waarvan de voornaamste was: het uitvoeren van nooit of zelden ge speelde muziek. En al maken onze grote orkfesten meermalen Mozarts „Haffner- Symphonie", dan is het toch een enorm muzikaal genoegen, dit prachtige stuk mu ziek te horen uitvoeren in een kleine be zetting, die het serenade-achtige karakter van dit werk bijzonder fraai tot zijn recht doet komen. De drie andere nummers van het pro gramma waren inderdaad zelden of nooit uitgevoerd Wij herinneren ons tenminste niet, ooit de „Suite in G" voor strijkorkest en cembalo van Telemann te hebben ge hoord, waarin geestig de spot wordt gedre- Sport lielpt mee pr zijn weer aanzienlijke bedragen bin- nengekomen voor het Rampenfonds. Italiennse voetbalbond: 1 millioen lire. Westduitse voetbalbond: 10.000 mark. Franse tobetbalbond: uum 250 duizend francs, uiteen collecte bij een Franse beker wedstrijd. De Westberlijnse voetbalbond heeft 25 kinderen uit het noodgebied uitgenodigd voor een gratis verblijf van twee weken in het vacantiehuis van de bond aan de rand van de stad. Het is indrukwekkend, zoals het buiten land meeleeft. Het bestuur van „de Zwaluwen" heeft 2500 in het Rampenfonds gestort En Xerxes gaat er Zondag ook een wedstrijd voor spelen tegen Racing Mechelen in Me- chelen. De al eerder uitgestelde wedstrijd tegen D.H.C. is met toestemming van de K.N.V.B. opnieuw uitgesteld. Zou als ik zo naar buiten kijk waarschijnlijk toch weer op de lange baan gaan. zodat Xerxes in Mechelen (als het weer daar een beetje wil meehe en) goed werk kan doen. Snelschaken voor het Rampenfonds TAr J. A. van Tiggele, Havenstraat 166, Rotterdam, telef, 34047, roept alle scha kers van Rotterdam op om mee te doen aan een snelschaaktournooi ten bate van het Rampenfonds. Het tournooi zal plaats vin den op 2 Maart in het gebouw Stokvis, Hei man Dullaertplein. De firma Stokvis heeft de zaal gratis beschikbaar gesteld. Het in schrijfgeld, dat volledig naar het Rampen fonds gaat, bedraagt 2,50 en kan op de girorekening van dr Van Tiggele. 418042, gestort worden. Het tournooi zal 's avonds cm kwart voor acht beginnen. In het Brusselse sportpaleis zijn gister avond voor een talrijk publiek wedstrijden en demonstraties gehouden in wielrennen, athletiek, boksen en basketbal ten bate van de slachtoffers der overstromingen. Voor Nederland werkten mee Schulte, Van Vliet en Derksen. Zou niet leuk zijn voor Broekman Jallis Andersen heeft in Noorwegen ver teld, dat hij volgend geizoen beslist weer gaat meedoen aan schaatswedstrijden. Voor schaatsrentenier voelt hij zich nog te jong. Jallis is dertig jaar en er heilig van over tuigd volgend jaar weer kanshebber no. 1 te zijn. Zuid-Nederlanders gaan oefenen Met het oog op de ontmoeting Luxem burg—Zuid Nederland, Zondag 29 Maart in de hoofdstad van het Groothertogdom, zal het Zuidnederlands elftal 21 Maart op het NAC-terrein te Breda een oefenwedstrijd spelen tegen een Zwaluwenploeg. Geen Zaterdagvoetbal verband met de gesteldheid van de terreinen zijn de wedstrijden voor de com petitie van Zaterdag, zowel voor de seniores als de juniores, afgelast. Hdfffdklasse handstolen Zaterdag en Zondag a.s. zal onder leiding an de Haagse Kaderclub te Den Haag het kampioenschap van Nederland hoofdklas bandstoten worden gehouden. Aan deze wedstrijden nemen deel Metz (kampioen 1952), v d. Pol, Sweering en Eichelsheim. Het Europese kampioenschap in deze spel- soort wordt van 12—15 Maart in Spanje ge houden. A. Stuurman damkampioen van Rotterdam De laatste uitslagen voor het persoonlijk kampioenschap hoofdklasse waren: Kinnegen—De Vries 1—1; Van Zuilekom— Van Baarlen 1—1: Bom—Van Prooyen 2—0; v. d. Waals—v. d Bergh 1—1; Van Zuilekom— Bom 1—1; v. d. VeerStuurman 02; De Vries Kusters 1—1; Van Zuilekom—De Kluyver 20; v. d. WaalsKinnegen 20: Klomp— Idzerda 2—0. Van Prooyen—v. d Bergh 2—0 en Bom— Van Baarlen 2—0. De eindstand is: A. Stuurman 20; H. v. Zui lekom 18; D. Kinnegen en J. H. de Kluyver 15; j, M. Bom. C. Kusters en G, B. de Waals H; J. J. de Vries 13; J. Klomp 11; J v. d Bergh en P. Idzerda 10; D v. d. Veer. Th v. Prooyen en P. v. Baarlen 8. Voor Rotterdam zullen ln het kampioen schap van Zuid.Holland uitkomen A. Stuur man, H. Zuilekom. D. Kinnegen en J. H de Kluyver. De oud-kampioen J. M, Bom is gerechtigd tot deelname aan het kampioenschap van Nederland, tezamen met W. Roozenburg. De Duitser Junkuhn. die op 18 Februari tn Amsterdam zou uitkomen tegen Charlie Anglee. is niet zwaar genoeg bevonden en vervangen door Henne. Het Engelse paar Jean Westwood—Lawrence Demmy heeft In Davos met succes de wereld titel usdansen verdedigd. Het Nederlandse paar Lldy Boon—Aad van Dam bezette de zesde plaats en het Nederlandse echtpaar Odlnk de yende. Mutaties bt) de Zwaluwen: in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Bockmeulen, werd de heer J. Panis uit Til burg benoemd. Penningmeester werd N. Twis terling uit Haarlem, de oud-voorzitter, de heet Verwoerd, werd benoemd tot erelid. Biljarten. De voorwedstrijden om het kam pioenschap 47-2 eerste klasse, die de vorige week wegens de toestand niet konden door gaan, worden nu volgens hetzelfde tijd schema Zaterdag en Zondag bij Piel var de Pol gehouden. Klaverjassen. Zondag begint het jubileum- tournooi van Stelnis' Vrienden, dat tot 20 April zal duren. enorme zandzuiger Ahojidie dienst deed bij de „Fausuts" tn de Nieuwe Water weg, ligt nu in de Oude Maas bij Putters- I hoek voor het leegzuigen van de over stroomde Hoekse Waard. Per uur wordt 30.000 kubieke meter water weggezogen. ven met de menrng van elk oud geslacht, dat zichzelf zo gedegen en „de jeugd van tegenwoordig" zo lichtzinnig vindt. Behalve het laatste deel van de Ouverture, dat wel wat langdradig was, heeft dit werk bijzon der geboeid. Ook de „Symphonie concertante" van Haydn was voor ons nieuw, jammer genoeg, want dit is muziek, die men niet genoeg kan horen! Wat een blijdschap spreekt er uit, en wat een klankenpracht bevat zij. b v. in het begin van het Andante de duet ten van viool en fagot en van hobo en cello, subliem gespeeld door Bethe Kalff, Louis Stotijn, Jaap Stotijn en Martin Zag- wijn. Te weinig ook krijgt de muziekliefhebber dé toverachtige klankkleuren te horen, waarin Ravel vier delen van zijn piano suite „Le tombeau de Couperin" voor or kest heeft geschilderd. Het zijn ruisende fonteinen en glasheldere klokjes, geritsel van bladeren in zoele zefyrs en het gemur mel van bronnen in koele schaduwwouden. En wat een wonder van schoonheid is dat stukje voor de hobo met begeleiding van pizzicato op de strijkinstrumenten in de „Rigaudon"! Piet Ketting heeft zijn schare deze avond tot zeer grote schoonheid aangevoerd en aangevuurd, en het vrij talrijke publiek was er hem en het orkest bijzonder erkentelijk voor. Het concertino werd terecht ook zeer gehuldigd: Berthe Kalff kreeg prachtige bloemen, welke eer reeds na het eerste nummer ook Lilly van Spengen te beurt was gevallen voor haar spel op de cembalo. In verband met de dramatische gebeurte nissen in ons land werd het concert ge opend met de uitvoering van het derde deel uit de „Rakastava-Suite" van Jean Sibelius, waarna enige ogenblikken stilte in acht werden genomen. G. M. DERSJANT. Mr Roolvink in de Kamer voor en ondanks K.V.P. Het bestuur van de K.V.P. heeft mr Rool vink, benoemd lid der Tweede Kamer, uit genodigd die benoeming niet te aanvaarden. De heer Roolvink meent aan die uitnodi ging geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in beroep komen bij de partijraad en heeft inmiddels in overeenstemming met de be palingen van het kiesreglement het lid maatschap aanvaard. Het secretariaat van de K.V.P. deelt me de, dat het partijbestuur Zaterdag, na een /eer ruime bespreking eenstemmig heeft be sloten de heer Roolvink te verzoeken zijn benoeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het eigen reglement van de partij. dat hij een harmonisch geordend geheel, dat ook maar enigermate representatief voor dc stand van de teken- cn schilderkunst in onze stad is, zal aanschouwen. Het i? ty pisch „kijkdag" in de Kunstkring. Groen rijp hangt weliswaar niet meedogenloos door elkaar. Er is een beetje lijn aange houden. Maar zeer uiteenlopend is de col lectie toch. Doch voor elk werk geldt het zelfde: het werd" geofferd. En als men dan niet zonder huivering be denkt, hoe wisselvallig de kansen op een veiling zijn, dan krijgt men de indruk, dat de kunstenaars naar verhouding royaler ln hun materieel betoon van meeleven en mee lijden zijn geweest dan menigeen, die het goed kan doen, maar er zich voor een tientje van af maakte Sommige kunstenaars be schamen in hun spontaneïteit zelfs de gulsie gevet Daar is bijv. Bas van der Smit. Hij stond genoeg werk voor een eigen tentoon stelling af. Zijn offerzin is bedrukkend. Zowel de nestors van onze schilders, Ma- rius Richters, Herman Mees en Labots, hebben in offervaardigheid gewedijverd met jongeren als Quirijn van Tiel, Jan Kamfhan. Aart Glansdorp, Pieter den Bes ten. H. P. Groen, Jac. Seelen (een stilleven met weigelia's, waarin alleen al aan arbeid een behoorlijk maandloon verwerkt is). Ag nes Canta. Albert Neuhuys. Ed van Zanden, Louis van Roode. Wim Zwiers, mevr. Blok- land-Toth, mevr. Reuchlin-Lucardie, mevr. Willemse-Vervloet, Krijn van Dijke (zijn uitstekende tekening „Quo Vadis", die in deze dagen iets toepasselijks heeft). Henk de Vos, Bob Zijlmans, W. J. van Dort (een groot doek van het gat dat de „Faustus" in de Noorderpier van Hoek van Holland voer). Dolf Henkes (olieverfschetsen uit de geteisterde gebieden), Cees Timmer. Guus de Ruyter. Wim Zwiers('), Daniël den Dik- kenboer, Nico Benschop (een voortreffe lijke aquarel, vrouw met fruit, uit zijn oogst aan de Riviera), Wim Cnabot. Hans Timmer, H. C. Mac-Lean, B. Mankes (een krachtig bloemstilleven), Roovers, Bezemer, Gust Romijn. J. van Reede, Lohman (han den vol grafiek), Willem van der Doe» (Overschie in sneeuw), Adr. Cornelis, Jan Burgerhout, Jaap Visser, Jan Boom. Joop van Hoorn, Bieling, Henry Hoogeweegen, Adri Blok (verdienstelijke plastiek) en Wil lem Brinkman. Zelfs werk uit de nalatenschap van Pletser (een gezicht op Zierikzee uit zonniger da gen) en een werk van wijlen Cornelis van Leeuwen uit het bezit van de schilder Wei- mar treft men in de collectie aan. Het is haast overweldigend. Maar toch maakt iemand, die het goed meent met de beeldende kunst, zich er zorg over, of al de goede stukken in deze col lectie op de veiling wel voldoende tot hun recht zullen komen. Natuurlijk zullen zich enkele vermogenden bij de bieding niet on betuigd laten. Maar zullen zij met elkaar kunnen verhoeden, dat uit deze vloed van kunstwerken, waarvan er niet één „op te houden" is (of de kunstenaar moest zelf mee bieden) de goede stukken voor een appel en een ei weggevrt. Niemand is daarmee ge baat. zelfs de a!eder"met. die vol goede wil begint, zich plotseling eigenaar ziet worden en dan het vervelende gevoel krijgt, koop jesjager. om nog niet eens te zeggen „pro fiteur", te zijn geweest. Laat ons intussen het beste hopen van oeze spontane actie van de kunstenaars, aie in hun offervaardigheid hart hebben getoond. W. WAGENER Voor de Zaterdagmiddag te houden vei ling ten bate van het Nationaal Rampen fonds in de Rotterdamse Kunstkring heeft de weduwe van de kunstschilder Masten broek enige grote doeken afgestaan Binnenland De schade in het Hoogheemraadschap Delfland wordt geschat, voor wat het buitcn- verloop van de zeewering betreft, op 100 000 en die aan de strandhoofden op 15.000. Van een noodtoestand kan niet gesproken worden De Piet Hein, de Nederlandse torpedoboot- jager, is op terugreis uit Korea, Athene bin nengelopen. De Britse minister van binnenlandse zaken, Sir David Maxwell Fyfe zal Zaterdag a.s. een bezoek aan ons land brengen. Minister Max well Fyfe, die voorzitter is van het Engelse mlnisterscomiiê, dat zich met de na de over stromingen in Engeland te nemen maatregelen bezighoudt, zal in ons land een vlucht boven dc rampgebieden maken Hu zal zich op de hoogte stellen van dc methodes, voigens welke hier te lande de na de overstromingen te ver richten taken worden uitgevoerd 15.000ste Verkcersdtploma. 16 Februari a s zal. in tegenwoordigheid van onderwijs- en politle-autoriteiten. in de Prinses Beatrixschool te Amsterdam een verkeersexamen worden afgenomen. Na afloop hiervan wordt het 15.000ste verkeersdiploma uitgereikt. Nieuw hotel op de Vcluwc. De exploitatie van het hotel-restaurant Scheffel te Vierhouten zou, zoals gemeld, ingaande 1 Maart worden gestaakt Thans vernemen wij. dat de exploi tatie reeds eerder is beëindigd cn dat de di rectie er m geslaagd is het landgoed genaamd De Hcidepol. gelegen aan de Koningsweg te schaarsbcrgen (bij Anrhemj aan te kopen. Daarin zal een hotel gevestigd worden, dat omstreeks begin April zal worden geopend onder de naam Hotel Landgoed 't Konings jacht. 25.000 Nederlanders naar Amerika? In het Amerikaanse huis van afgevaardigden is een voorstel ingediend om 25.000 slachtoffers van de ovei stromingen In Nederland toe te laten tot het Amerikaanse staatsburgerschap. Filmstroken van tie ramp. De Stichting Centraal Projectie Instituut heeft filmstrips doen vervaardigen die 52 beelden bevatten van de watersnood 1953, ln leica formaat (24 x 26 mm.) en normaal formaat (18x24 mm.) De strips worden, met een tekstboekje, tegen de normale prijs 5) ln de hsnde! gebracht, ten bate van het nationaal rampenfonds. Een aantal dezer stroken Is reeds naar het bui tenland verzonden. De 45-Jarige expediteur A B. de H. uil de Loenensestraat te 's-Gravenhage geraakte A dezer dagen bij expeditie-werkzaamheden in een perceel aan het Noordeinde onder een brandkast. Hu werd met Inwendige kneu zingen in het ziekenhuis opgenomen en is aan de gevolgen overleden. In Amsterdam-West is de 54-iartge colpor teur Ph. uit Haarlem gearrestect d die voor zijn evangelisatie-werkzaamheden het Ram- zijn evangelisatie-werkzaamheden het Ram penfonds misbruikte door bij verspreiding van het blad ..Goed Nieuws", een bijdrage voor het Rampenfonds te vragen, welke niet aan het fonds werd afgedragen. In hoger beroep is de 43-Jarige bankwerker H. ter 11 uit Weesp wegens poging tot moord op de 45-jange evangellsatleleider J, Z. van V. door hel. Amsterdams gerechtshof veroor deeld tot 6 jaar met aftrek. Door de Invloed van de evangelist op H's vrouw was een breuk in zijn gezin ontstaan, hetgeen H. tot agressie bracht Het slachtoffer is inmiddels genezen. Hnndelsaccoord met Israël. Tiidens be sprekingen te Jeruzalem tussen een Neder landse en een Israëlische handelsdelegatie met betrekking tot hel wederzijdse handets- en betalingsverkeer voor een nieuwe ver- cii agsperiode werd overeenstemming bereikt voor zon accoord van 1 Februari 1953 tot 1 Fcbruai i 1954 De derde cn grootste wintertentoonstelling te Llsse, uitgaande van de Stichting Bloemlust gaat door Elke spectaculaire opzet zal even wel in verband met de nationale ramp ver meden worden. De expositie zal zelfs niet of ficieel geopend worden, maar op Dinsdagmid dag 17 Februari de poorten openen om Za terdagavond 21 Februari zonder vertoon weer te sluiten. Honderd kilogram kroten voor het Ram penfonds brachten bij een veiling te Opper does bij opbod 2104 op Militair omgekomen. Tengevolge van een auto-ongeluk ln de nabijheid van Tei neuzen is op 10 Februari de dienstplichtig soldaat M. Blok, lcgernummer 3103.0B.033, ingedeeld bij het regiment veldartillerie Prins Frcderik te Bergen op Zoom, om het leven gekomen, HIJ was afkomstig uit dc gemeente Vierpolder op hel eiland Voorne. HIJ was ongehuwd. Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland. Voor de invoer van kaas uit Nederland heb ben de Westduitse autoriteiten heden een be drag van 12.6 millioen mark vrijgegeven. Voor de invoer van dranken (behalve rum en arak), eveneens uit Nederland, is een bedrag van GO.000 mark toegewezen. Bezoek Amerikaanse studiegroep. De eerste groep van vijf Amerikanen, die volgens de in structie van Harold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse beveiliging, in Europa het functlonneren van de diensten van dc M.S. A. en dc verdeling van de Ameri kaanse hulp moeten bestuderen, is Donderdag per vliegtuig uit New York naar Neder land vertrokken. Voor vrachtauto gevallen. De gladheid van de weg heeft vanmorgen een 17-jarige meisje te Leiden het leven gekost. Toen zij in het Noordeinde met haar flets twee andere wiel rijders wilde passeren, gleed haar fiets weg en viel zij met hel hoofd voor het achterwiel van een uit tegenovergestelde komende rachl- auto geladen. Het meisje was op slag dood NederlandsZweedse handelsbesprekingen. Op 18 Febr. a.s zullen le "s Gravenhage han delsbesprekingen worden geopend tussen een Nederlandse en een Zweedse delegatie over het goederenverkeer voor de nieuwe accoord- pcrlode van 1 Maart 1953 tot en met 28 Febr, 1854. De Nederlandse delegatie zal onder lei ding staan van mr H. van Blankenstein, direc teur van de buitenlandse economische betrek kingen. Buitenland - Algemene verkiezingen in Zuld-Afrlka. Dr. Milan, de Zuldafrlkaanse eerste minister heeft lei de Volksraad medegedeeld, dat op 15 April algemene verkiezingen gehouden zullen wor den. Op 18 Maart is de dag van de candidaal- stelling. De huidige zitting van het parlement wordt nog deze maand gesloten en wordt op 4 Maart ontbonden. Sneeuwval in liet .luragebergte. Sneeuw lagen van meer dan drie meter dik hebben in de Jura de belangrijkste spoorlijnen afsesne- aen van Parijs naar het Zuiden via Vallorbe. De Ori«it-expres en andere interna' .on«ic tremen worden over andere lijnen geleid het geen een vertraging van zes tot tien uur met zich medebrengt. Een trein van Parijs ïaar Lausanrie bleef nabij Andelot in de sneeuw steken cn kan niet meer voor- of achteruit Koper toe wij zingen stopgezet. De internatio nale grondstoffenconfcrentle heeft medege deeld, dat zij met ingang van Zondag a s. de internationale toewijzingen voor koper zal stopzetten. Spionnageproees. Radio-Praag heeft gemeld, dat heden te Ostrava een proces zou beginnen tegen negen „spionnen", die er van worden beschuldigd voor de Britse geheime dienst 'e hebben gewerkt. Dit zou geschied zijn onder leiding lande voorm 2e secr. van de Britse am bassade te Praag. Nell Gardner, die dertien December 1951 uit Tsjecho-SIowakije werd ge bannen omdat hij „op helerdaad was oetrapt bij het zich toeéigenen van Tsjecho-Slowaakse staatspapieren". De Israëlische autoriteiten hebben de ver zending van citrusvruchten naar Rusland dc enige export van Israël naar dat land stopgezet Te Haifa was een Israëlisch schip bezig 30 000 kisten aan boord te nemen Vol gens het lopende contract moet Israel nop 225.000 kisten leveren. -Protest van Nam 11. Generaal Nam II. de leider van de Noordelijke onderhandelaars, heeft een krachtig protest ingediend bij de Amerikaanse gedelegeerden te Pan Moen Djom tegen de „moord op en verwonding van 4: krijgsgevangenen op 5. 7 en 9 Februari (Het hoofdkwartier van de V.N heeft '0 Fe bruari bekend gemaakt, dat geallieerde troe pen op 9 Februari een opstand van krijgsge vangenen op het eiland Koje hadden "iider- drukt. Hierbij kwam één gevangene om het leven en werden 38 gevangenen gewond). Indonesië De heren Go en Soenito. die door Nederland zijn uitgewezen, werden bij hun aankomst m Djakarta door honderden begroet Zij werden met bloemen omhangen en ln optocht van het vliegveld naar het kantoor van het Indo nesische persbureau Antara gebracht De B.P.M. mag her tn de Indonesische wateren dienstdoende kustvaartuig Nassau niet naar Nieuw Guinea laten varen, aldus heeft de Indonesische overheid op verzoek van de Indonesische Zeellcdcnbond beslist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7