DE E.V.G. SLAAPT SLECHTS Overeenkomst inzake de Soedan Dringend Brits verzoek om zandzakken DAGBLAD VOOR DELFT DELFLAND Foster Dulles bracht verslag uit over zijn reis door West-Europa De breuk tussen Rusland en Israel DOODVONNISSEN IN PROCES-ORADOUR DE VERDEDIGING van Zuidoost-Azië KOLENPRIJS GAAT NA 1 APRIL OMHOOG 113e JAARGANG BUREAUX: Verwersdijk 68, Delft Tel. 131 en 1360,Postgiro 578434 ADVERTENTIESprijs der advertenties: 15 regels (15 mm) f 225, elke mm meer 10,15. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer f 0,10. ABONNEMENTSPRIJS: (bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0,47. VRDDAG 13 FEBRUARI 1953 DELFTSCHI 6 pagina's COURANT No. 37 AANHOUDEND KOUD Veranderlijk^ bewolking met voornamelijk in het wes ten van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt, maar vannacht en mor genochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft in een rede, welke werd uitgezonden door de Amerikaanse radio- en televisiestations, het een en ander medegedeeld over zijn reis in West-Europa. „De Europese verdedigingsgemeenschap is niet dood. Zij slaapt slechts", verklaarde hij. „Stassen en ik zijn van mening dat er een goede kans bestaat dat het E.V.G.-verdrag van kracht wordt. Vele hindemissen moeten nog worden overwonnen, doch de wil tot doorzetten is er." ,.Wij bevonden in de zeven door ons bezochte Westeuropese sta ten", aldus Dulles, „dat er goede wil en een vriendschappelijke gezindheid jegens de Verenigde Staten bestaat, zowel bij de rege ringen als bij het volk, doch wij hebben ook vastgesteld dat men hier en daar bevreesd was dat de Verenigde Staten niet het leider schap zouden kunnen opbrengen waartoe zij, krachtens hun positie in de vrije wereld, geroepen zijn." Matiging en zelfbeheersing „Men twijfelde niet aan ons materieel vermogen", vervolgde Foster Dulles, „doch men betwij felde soms of wij, als staat, reeds zoveel wijsheid vergaard hadden om deze materiële macht op de juiste wijze aan te wenden. Wij moeten daarom, als natie, gema tigd en met zelfbeheersing op treden. Te allen tijde moeten wij ons bewust blijven van de grote verantwoordelijkheid der Ver enigde Staten". Dulles zeide verder dat Euro pa de wieg van Amerika's be schaving was. Indien 't indus triële vermogen van Europa beheerst zou worden door de vijanden der V.S., zou dit de V.S. zeer veel afbreuk kunnen doen. Dulles herinnerde er aan dat, toen het eerste Amerikaanse hulpprogram voor Europa in 1947 besproken werd, hij er op had aangedrongen dat de bedoeling er van zou moeten zijn de opbouw van een nieuw, meer verenigd Europa. Dit standpunt was door het Congres aanvaard. Dulles haalde de kolen- en staalgemeenschap aan als voor beeld van hetgeen de Europese leiders hadden bereikt. De overstromingsrampen Foster Dulles heeft president Eisenhower in een rapport over de overstromingen in West-Euro pa onder meer medegedeeld dat de Verenigde Staten thans met spoed millioenen zandzakken per schip en vliegtuig naar Groot- Brittannië zenden, welke nodig zijn ter versterking van de Britse zeeweringen. In zijn rapport deelt hij voorts mede dat met de Nederlandse re gering wordt gesproken over de mogelijkheid om een gedeelte der gelden van de z.g. „tegenwaarde rekening" aan te wenden voor de hulpverlening. Frankrijk en de E.V.G. Honderd leden der Franse nationale vergadering, verte genwoordigers van alle cen trum- en rechtse groeperingen, vanaf aanhangers van generaal De Gaulle tot radicalen toe, hebben een comité gevormd om het E.V.G.-verdrag te bestrij den. Eén der comiteleden, de onaf- hankelijk-conservatieve afgevaar digde Pierre André, verklaarde tegenover een vertegenwoordiger van Reuter: „Wij zullen in geheel Frankrijk een campagne voeren om de Franse mening wakker te schudden. De Europese steenkool- en staalgemeenschap is er in het Franse parlement doorgejaagd. Wij zullen niet toestaan, dat dit ook met het EVG-verdrag ge schiedt. Het EVG-verdrag voorziet in vredestijd in een Europees leger onder boven-nationaal gezag, doch in oorlogstijd herkrijgen de verschillende nationale regerin gen hun bevoegdheid. Dat is al te dwaas." Van gezaghebbende zijde te Londen is verklaard dat Engeland elk Frans voorstel zal steunen dat beoogt de looptijd van het Noord- atlantisch verdrag, waarbij veer tien landen zijn aangesloten, te verlengen van 20 tot 50 jaar ten einde deze in overeenstemming te brengen met de duur van het Eu- ropese-legerverdrag. Frankrijk wenst deze verlenging, omdat het vreest dat West-Duitsland ten slotte de sterkste militaire mo gendheid in West-Europa zal wor den. Stevenson en Naguib klopten elkaar op de rug... De Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden heeft in het Lagerhuis mede gedeeld dat met Egypte een overeenkomst is gesloten over de toekomst van Soedan. Zij voorziet in zelfbestuur voor de Soedanezen, gevolgd door zelfbeschikkingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Soedanezen kiezen tussen onaf hankelijkheid of een verbintenis met Egypte. In de overgangs periode zal Soedan, dat acht millioen inwoners telt, zichzelf besturen, maar de leiding van buitenlandse zaken en defensie zal in die tijd bij een gouver neur-generaal berusten. Het land is gedurende 53 jaar door Engeland en Egypte ge zamenlijk bestuurd. De overeenkomst is na lang- duirge onderhandelingen, gete kend door generaal Naguib en Amerika verwacht datkoude oorlog" in hevigheid zal toenemen In diplomatieke kringen te Wenen verwacht men dat Tsjecho-Slowakije en Polen, alsmede de landen van het Sow jet-blok, binnenkort de diplomatieke betrekkingen met Israel zullen verbreken. Waarnemers te Washington zijn van mening dat de Sowjet-Unie slechts naar een aanleiding ge zocht heeft en dat de „koude oor log" in hevigheid zal toenemen. In Parjjs meent men, dat een en an der gevolgd zal worden door een „versterking der antisemietische campagne in Oosteuropese lan den". Hieraan, zo zegt men, liggen drie punten ten grondslag: 1. Aan wezigheid van antisemietische gevoelens in brede lagen van de Oosteuropese bevolking. 2. Een poging om in het gevlij te komen bij de Arabische landen. 3. De vrées dat de Joden zich als een cosmopolietische groep niet met communistisch gemeenschap zul len assimileren. Van de hand gewezen Inmiddels heeft het Israëlische ministerie van Buitenlandse Za ken de Russische verklaring van de hand gewezen, dat de bomaan slag op het Russische gezantschap te Tel Aviv de reden was voor het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Israël. Een woordvoerder van het ministerie noemde het besluit van Moskou ,de climax van een voortdurende campagne van openlijke vijandig heid en kwaadaardige laster". De eerste gezant van Israël in de Sowjet-Unie, mevrouw Golda Meyerson zeide op een openbare bijeenkomst te Petah Tikvah (Israël): „Dit is een zwarte dag voor het Joodse volk en in het bijzonder voor de Joden in de Sowjet-Unie. voor wie de Israëli sche legatie in Moskou een sym bool van hun band met hun volk betekende". Arrestatie van Arabieren De correspondent van de „Daily Telegraph" te Haifa meldt dat zes Arabieren zijn gearresteerd die ervan worden verdacht betrok ken te zijn bij dê aanslag op het Russische gezantschap te Tel Aviv. Men verwacht dat nog meer Arabieren gearresteerd zullen worden. De Israëlische autoriteiten heb ben dé verzending van citrus vruchten naar Rusland de enige export van Israël naar dat land stopgezet. In Caïro is het Brits-Egyptische accoord getekend over de Soe dan. Links de Britse ambassa deur sir Ralph Stevenson; rechts generaal Naguib. (Radio-telefoto) de Britse ambassadeur in Egypte, Stevenson. De overeenkomst heeft de vorm van een reeks amendemen ten op de bestaande Soedanese wetgevende vergadering goed gekeurde begroting. De voornaamste punten be helzen: 1. Het spoedig houden van verkiezingen voor een wetge vende vergadering voor de ge hele Soedan, mogelijk volgende maand. 2. De instelling van drie ge mengde commissies, die met de gouverneur-generaal zullen sa menwerken. 3. De Britse en Egyptische troepen zullen geëvacueerd worden onmiddellijk na het uitspreken van de wens daar toe door de Soedanese wetge vende vergadering. De eva cuatie moet dan in drie maan den voltooid zijn. 4. De overgansperiode zal in geluid worden met de verkiezing van een uit twee kamers be staande volksvertegenwoordi- ging- 5. De gouverneur-generaal mag onder bepaalde omstandigheden de noodtoestand afkondigen. Een „redelijke régeling". Minister Eden zeide dat de overeenkomst een „redelijke re geling" inhield. De Soedanese kwestie had de Egyptisch-Britse verhouding vertroebeld. Eden zeide te hopen dat de overeen komst een gelukkig voorteken zou zijn. Eden zei nog dat, indien Soe dan onafhankelijkheid verkoos, het land het recht zqu hebben om tot het Britse gemenebest toe te treden. De overeenkomst is in Lon den en Cairo in een witboek ge publiceerd. Na de ondertekening te Cairo omhelsden Stevenson en Na guib elkaar en klopten elkaar op de rug. Naguib zeide te hopen Enge land, Amerika "en alle andere bevriende landen" te kunnen be zoeken". „als de zaken in Egypte geregeld zijn". VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA Dr Malan, de Zuidafrikaanse eerste, minister heeft Donderdag in de volksraad meegedeeld, dat op 15 April algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. Op 18 Maart is de dag van de candidaatstelling. De huidige zitting van het parlement wordt nog deze maand gesloten en wordt op 4 Maart ontbonden. De Zuidafrikaanse verenigde partij, de belangrijkste opposi tiepartij. heeft Donderdag be kend gemaakt dat zij zich niet tegen hef wetsontwerp van de regering tot wijziging van het strafrecht zal verzetten. Met het door de regering voorge stelde amendement wordt be oogd, nieuwe straffen in te voe ren, waaronder geseling, voor inbreuk op de apartheidswetten. In een verklaring van de partij wordt gezegd, dat de par tij in overweging nam dat dè inheemsen van Zuid-Afrika over het algemeen niet zo lijd zaam zijn als de oosterse rassen en dat het gevaar, dat de pas sieve verdediging onverwachts zal omslaan in een gewelddadig verzet, zeer reëel is. Het spionnageproces in Roemenië Een Roemeens militair rechtshof in de oliestad Ploesti heeft vontnis gewezen in het pro ces tegen 24 leidinggevende functionarissen van voormalige Britse en Amerikaanse oliemaat schappijen, die er van worden beschu'.digd ten gunste van bui tenlandse oliemaatschappijen te hebben gespionneerd en gesabo teerd. Zes beklaagden werden veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf en dwangarbeid. De overige 18 kregen straffen variërende van twee tot 25 jaar, aldus radio Boekarest. Alle beschuldigden bekenden schuld en gaven, evenals getui gen en de verdediging „Brits- Amerikaanse imperialisten" de schuld van de tekortkomingen van de Roemeense olie-industrie. Ook dit meldde radio-Boekarest. En dan weet u het wel KONING BOUDEWUN NAAR ZUID-FRANKRDK Koning Boudewijn van België is Donderdagochtend per vlieg tuig naar Zuid-Frankrijk ver trokken. Volgens een communiqué van het kabinet van de Koning heo- ben de artsen van Koning Bou dewijn hem aangeraden naar het Zuiden te gaan, daar hij uiterst verzwakt is door de griep die hij veertien dagen geleden qp- liep. Daar zijn herstel niet nor maal verliep zijn de artsen van mening, dat de Koning een rust van zekere duur in het Zuiden nodig heeft. Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft gisteren het doodvon nis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, we gens zijn aandeel in de massamoord van Oradour-sur-Glane in Juni 1944, waarvan 642 inwoners van de plaats het slachtoffer zijn geworden. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van tien tot twaalf jaar en één tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eén Duitser is vrijgesproken. De beklaagden, die bij verstek terechtgestaan hebben (in het ge heel 85), zijn ter dood veroor deeld, uitgezonderd de beklaagde Wilhelm Nobbe, die ontoereke ningsvatbaar is bevonden. De El- zasser sergeant GeorgeBoos is ter dood veroordeeld. Onder de bij verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapi tein Otto Kahn, die bevel voerde over de afdeling, die verantwoor delijk is voor de massa-moord. Negen Elzassers zijn tot dwang arbeid van vijf tot acht jaar en zasser sergeant George Boos is ter vier Elzassers tot gevangenisstraf van vijf tot acht jaar veroordeeld. De Elzasser Paul Graaf, die acht jaar gevangenisstraf heeft gekregen, behoorde met Boos tot de beklaagde Elzassers, die inder tijd vrijwillig tot de S.S. zijn toe getreden. De overige twaalf had den gedwongen dienst genomen. Vele leden van de S.S.-afdeling, die voor de massa-moord verant woordelijk is, zijn later op de slagvelden van Normandië ge sneuveld. Men gelooft, dat er overlevenden zijn die zich nog verborgen houden, o.a. kapitein Kahn. Enige uren voor de uitspraak van de vonnissen hielden hon derden mensen te Bordeaux een betoging voor een katafalk voor de slachoffers van Oradour om in naam van de doden ge rechtigheid te eisen. De betoging werd georgani seerd door de „vereniging van nagelaten betrekkingen van de martelaren van Oradour" en dertig verzetsbewegingen uit het zuidwesten van Frankrijk. Storm velde bossen De Britse pers wijdt haar aan dacht, behalve aan de door de overstromingen aan de Engelse oostkust veroorzaakte schade, in niet mindere mate aan de ver woestingen die de storm van de vorige week in de Schotse bos sen heeft aangericht. Naar schat ting is in Schotland meer dan dertig millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid, dat is ongeveer het dubbele van de hoeveelheid hout van alle soor ten welke het vorige jaar in Schotland geveld mocht worden. Alarmsysteem in Engeland De Britse minister van Bin nenlandse Zaken Sir David Max well Fyfe heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat in de bedreigde gebieden een geïmproviseerd alarmsysteem van licht- en ge- luidseinen is ingericht om voor mogelijk.nieuw overstromingsge vaar bij de komende spring vloeden te waarschuwen. De politie zal o.a. gebruik maken van luidsprekerauto's. Waar schijnlijk zullen politiemannen en burgers op gevaarlijke pun ten op wacht staan. V.S. zouden er m hebben toegestemd deel uit te maken van militaire commissie De Verenigde Staten hebben er in toegestemd deel te gaan uitmaken van een militaire commissie van vijf landen ter bespreking van de verdediging van Zuid-Oost-Azië, aldus is in goed ingelichte kringen te Washington vernomen. Amerikaanse officieren zullen besprekingen voeren met militaire vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frank rijk, Australië en Nieuw-Zeeland. In de goed ingelichte kringen werd medegedeeld dat de commissie spoedig bijeen zal komen. Een plaats van samen komst is nog niet vastgesteld. Doch Saigon werd genoemd. In de nieuwe verbindingscom missie zullen militaire inlich tingen en plannen met betrek king tot de verdediging van de gebieden in het Zuid-Oosten van Azië worden uitgewisseld. Ook zal men aanbevelingen doen aan de regeringen van de deelne mende staten. De commissie zal los staan van de Australisch-Nieuw-Zee- lands-Amerikaanse defensieraad, de ANZUS. Belangrijke verschuiving Reuter noemt de toetreding van Amerika een belangrijke verschuiving in de Amerikaan se politiek. De regering van Truman was tegenstander van de FransrBritse voorstellen om een „staforgaan" te vór men/daar zij Amerika in niets Wilde verplichten op het Zuid- Oost-Aziatische vasteland. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse - Zaken heeft ech ter meegedeeld dat berichten, als zouden de V.S. besloten hebben deel te nemen aan de vorming van een militaire com missie voor de verdediging van Zuid-Oost-Azië, „onjuist zijn, voor zoverre zij schijnen te wij zen op een nieuw besluit van de V.S. ten aanzien van deze kwes tie". De militaire vertegenwoordi gers van Frankrijk, de V.S., Engeland, Australië, en Nieuw- Zeeland voeren over deze kwes tie reeds enige jaren besprekin gen, aldus de woordvoerder, en deze besprekingen zullen wor den voortgezet. Ook in gezaghebbende krin gen wordt het bericht, als zou den de vijf landen besloten hebben, een militaire verbin- dingsgroep te vormen, „voorba rig" genoemd. De hulp aan nat. China De Amerikaanse regering overweegt een verzoek van de Chinese nationalisten om uit breiding van de militaire steun In verband met het komende springtij Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag acht Westeuropese landen, namelijk Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Noorwegen, Denemarken en Portugal dringend gevraagd Groot-Brittannië in de komen de 24 uur te helpen aan tien millioen zandzakken, ter ver sterking van de Engelse zeewe ringen in verband met het ko mende springtij. In Rome is het vervoer der zandzakken per vliegtuig naar Groot-Brittannië reeds begon nen. België zegde de levering van een millioen zakken vóór Zaterdag toe. In Zwitserland zijn ongeveer 350.000 zakken bijeengebracht. Frankrijk zal morgen 250.000 zandzakken uit Duinkerken verschepen. Daar de Franse voorraad niet groot genoeg was om aan deze plotse linge vraag te voldoen, hebben de fabrieken waar de zakken worden vervaardigd, vannacht overgewerkt. Nader wordt vernomen dat Denemarken de levering van 175.000 zakken heeft toegezegd. Alle landèn zullen de zand zakken gratis ter beschikking stellen. West-Duitsland heeft twee millioen, Portugal 80.000, Italië 1.350.000 en Noorwegen 120.000 zakken toegezegd. voor Quemoy en de Tai Tsjeng- eilanden voor de Chinese kust, aldus is te Taipèh medégedeeld. Gewoonlijk goed-ingelichtë kringen te Taipeh verldaarden dat Tsjiang Kai Sjek beide ge bieden wil gebruiken als bases voor storingsaanvallen op het Chinese vasteland. Volgens geruchten die te Tai peh de ronde doen zouden dui zend Amerikaanse officieren naar Formosa worden gezonden om de militaire hulpcommissie onder leiding van generaal Chase te versterken. Luitenant-generaal Hsoe Pei Ken, onderchef van de Chinees- nationalistische -Generale "Staf, zal op 17 Februari met vier an>- Een chaos van wrakhout resten van huizen, schuren en inboedels ligt tegen de nog gespaard gebleven woningen van Oude Tonge. dere generaals naar de Verenig de Staten vertrekken. De republikeinse voorzitter van de Amerikaanse Senaatsu commissie voor de strijdkrach ten, Leverett Saltonstall, heeft verklaard dat generaal Van Fleet, de afgetreden bevelheb ber van het achtste leger op Korea, uitgenodigd zal worden, voor de commissie te verschij nen om zün mening, dat een of fensief der geallieerden in Ko rea zou kunnen slagen, uiteen te zetten. Kanonneerboten van de Chi nese nationalisten blokkeren de haven van Amoy, op het vaste land van China, zo melden sche pen die te Hongkong zijn aan gekomen. Vier kanonneerboten zouden de haven afsluiten. De schepe lingen zeiden dat ten minste één Brits schip met een lading kunstmest naar Hongkong is teruggekeerd, omdat het niet door de blokkade heen kon ko men. In gewoonlijk betrouwbare Britse scheepvaartkringen te Hongkong acht men de mede delingen onwaarschijnlijk. Men zegt dat de haven die het meest gebruikt wordt Swaton is. Daar zoü een blokkéde veel moeilij ker uit'te voeren zijn. Dinsdag j.l. is de gemeenschap pelijke markt voor kolen, ijzer erts en schroot in werking ge treden, die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Neder landse kolenprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen ver andering betekenen. Tot die datum heeft de Ne derlandse regering de goedkeu ring van de Hoge Autoriteit verkregen ons egalisatie-systeem te handhaven. Dat was mogelijk volgens par. 24 van het verdrag met goedkeuring en onder con trole van de Hoge Autoriteit. Wat er na 1 April te gebeuren staat is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannemen, dat de Nederlandse kolenprijzen daarna naar boven zullen moe ten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Neder landse prijs zeker naar boven gaan. In dollars uitgedrukt bedra gen de prijzen voor het schroot Twee jongens verdwenen De bisschop van Grenoble mgr Caillot heeft een oproep ge daan tot medewerking aan de opsporing van Gerard en Robert Finaly, de elf- en twaalfjarige broers van Joodse afkomst, die sedert 3 Februari j.l. spoorloos verdwenen zijn, aldus meldt „Le Monde". De twee jongens, wier ouders overleden zijn ver klaard werden tijdens de oorlog verzorgd door zekere mejuf frouw Brun, die hen heeft laten dopen en, tegen de bemoeiingen van een uit Israel gekomen tan te-voogdes in, trachtte de jon gens onder haar hoede te hou den. Einde vorige maand werden de gebroeders Finaly ingeschre ven als leerlingen van een ka tholiek instituut te Bayonne, doch enige dagen daarna waren zij verdwenen. Het echtpaar Fi naly was reeds voor de oorlog uit Oostenrijk naar Grenoble uitgeweken. Mej. Brun was in arrest ge nomen, doch is thans naar een ziekenhuis overgebracht. in cms land'20,65, in Frankrijk 31,85, in Italië 46, in België 40, in Luxemburg 42 en in Duits land 37. Men verwacht dat de schrootprijs op het Franse ni veau zal komen te liggen in de gemeenschap, hetgeen een ver hoging van de Nederlandse schrootprijs met 50% zal bete kenen. Ontploffing in kruitfabriek In de „Hercules"-kruitfabriek te Richmond, in Californië (V.S.) heeft een hevige ontploffing plaats gevonden. Acht of negen werknemers zijn om het leven gekomen. Er zijn zes personen gewond. Volgens latere berichten is het aantal slachtoffers gestegen tot twaalf. De brand op de President Pierce Acht Japanse sleepboten met brandspuiten zijn er Vrijdagoch tend in geslaagd de brand aan boord van het Amerikaanse vrachtschip „President Pierce" te blussen. De „President Pierce" ge raakte Donderdagmiddag op een afstand van 130 mijl van Joko- hama in brand. Toen de brand werd geblust lag het schip nabij de golfbreker van de haven van Jokohama voor anker. De Amerikaanse vloot deelde mede dat vier leden van de be manning van de „President Pierce" zijn gewond. Ruimere emigratie naar de V.S.? In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is Donderdag een voorstel ingediend om 25.000 slachtoffers van de overstro mingen in Nederland toe te laten tot het Amerikaanse staatsburgerschap. Het voorstel was afkomstig van Francis Wal ter, die samen met McCarran de naar hen genoemde immigratie- wet heeft opgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 27