Liilc Sociale Zaken regelt uitkering aan 4200 gezinnen van evacué's #9r ©i Ijker KIWt Kleine Comedie Het Arbeidsrecht en de Gerechtigheid „Climax van lastercampagne", zegt Israëlische regering De berechting van diefstal Wj gelegenheid van watersnood VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA T beurzen betreft, een fiere victorie-aria kraaien. Verleden jaar waren er twee meu belbeurzen, tegelijkertijd, één te Amster dam en één te Utrecht. Vandaag is er al leen Utrecht. De beurs is groter geworden. De belang stelling blijkt boven verwachting te zijn. In ons blad werden reeds allerlei bijzon derheden over de bgurs vermeld en andere zijn op komst. Hier dus enkele algemene aspecten. Algemeen en niet onbelangrijk. In de meubels vindt men immers iets van het wezen van een tijdperk terug. Omgekeerd neemt de mens wat van de omgeving, dus ook wat van de meubels over. Afgaande op wat de meubelbeurs te Utrecht leert, kan men dan zeggen, dat wij in enkele opzichten waarschijnlijk eenvou diger en eerlijker worden, m.a.w. dat wij ons minder anders willen voordoen dan we zijn. Nu .alweer vrij veel jaren heeft de meu belbranche enkele neigingen vertoond, die een andere richting uitwezen. Het zoge naamde old-finishmeubel suggereerde met allerlei, overigens zeer doorzichtige, trucjes iets. wat er helemaal niet was. Old-finish scheen een triomf van de schijn. Het wilde oud lijken, maar was splinternieuw en ook gekunsteld. Of het werkelijk mooi of lelijk is, laat Kijker hier buiten beschouwing. Daarover valt immers niet te twisten, ge lijk bij alle kwesties van smaak. Vast staat, dat het niet was, wat het wilde schijnen. Op de meubelbeurs was nog heel wat in deze stijl te zien, maar naar Kijkers stellige indruk al belangrijk minder dan verleden jaar. Het genre verliest terrein. En dat niet tot spijt van de mensen, die met de ont wikkeling van de meubelstijl beroepsmatig hebben te maken. Wat vandaag op de beurs is te zien, komt over een tijd in de winkels en weer over een tijd algemeen in de woningen. De beurs geeft de koers aan. Die koers is meer recht door zee dan vroeger. Hetzelfde merkt men op bij de imitatie-gothiek, die nu bepaald niet het toppunt van logica kon heten en dus heel waarschijnlijk met iets werkelijk smaakvols weinig van doen had. Deze na- maak-stijl heeft op de beurs van 1953 heel wat minder aanhangers dan op die van ver leden jaar. Iets, dat Kijker zeker niet als een achteruitgang beschouwt. Daartegen over ontwikkelt f.ich weer een mode van „gebeeldhouwde" panelen, die ook al weer niet zijn, wat ze schijnen, omdat het eigen lijk een soort machinaal beeldhouwwerk is, dat zeer weinig met de oude kunst der houtsnijders heeft te maken. Er komt een nieuwe meubelstijl op. Een voudig. Niet opdringerig, vooral niet op dringerig. Doorzichtig. Berekend op een wat intens gebruik. Het kan overal tegen, al zou men dat op het eerste gezicht niet eens altijd zeggen. Het zijn de meubels voor mensen, die weinig ruimte en misschien nog minder tijd hebben. Maar wel weer kinderen. Vandaar, dat die zo lichte, mo derne meubels tegen een stootje kunnen. Geen overbodig materiaal. Wel duurzaam. Vaak met verschillende, mogelijkheden toepassing. Het meubel staat er vooral om dienst te doen en als kijkspel vervult het een zeer bescheiden en vooral beshst niet storende rol..ALtnet al een vrij eerlijk spel. Ct^T^ên ontwikkeling, waarbij men zich afvraagt: ..Hoe komt dat nu?" Voor een deel is dit, althans naar Kijkers mening, een gevolg van de propaganda, die enkele instellingen en organisaties blijk baar niet zonder succes hebben gevoerd Men kan met zo'n propaganda, als men haar volhoudt en niet dadelijk resultaten verwacht, heel wat bereiken. Voor een an der deel is het een kwestie van de vak opleiding. De vakopleiding in de meubelbranche is natuurlijk niet van vandaag of gisteren. Zij is er altijd geweest. Maar pas sinds de ves tigingswet ruim tien jaar geleden voor deze branche van kracht werd, en honderden voor de noodzakelijkheid werden gesteld een opleiding voor het middenstandsdiploma te volgen, is de vakopleiding in deze bran che met sprongen vooruit gegaan. Vaklui, zeer goede zelfs, zijn er heus wel altijd ge weest. Doch er waren ook wel lui in het vak, die geen vaklieden waren, ofschoon ze er gaarne voor doorgingen. Een opleiding hadden zij niet of nauwelijks gehad. Van warenkennis hadden zij geen flauw benul. Van tekenen, van stijl wisten zij niets af. Toch waren zij in veel gevallen de advi seurs van het publiek. De leverancier is gewoonlijk de raadgever, vooral bij artike- I len als meubels, woningtextiel en derge lijke, waarvan de leek moeilijk de kwa'li- teit,kan beoordelen. Tftans moeten vaklui, üie zich in deze branche tjjllen vestigen, wel degelijk een grondige opleiding doormaken, willen zij de noodzakelijke diploma's halen, De Ves tigingswet Kleinbedrijven heeft aldus niet alleen een typisch sociale werking, die de beoefenaren van een ambacht beschermt, zij heeft ook nog culturele gevolgen, waarvan NA VIER DAGEN VAN HOOGSPANNING Vergoeding voor kwartiergevers en f zakgeld voor evacué's DAGTARIEVEN In vier dagen hebben de ambtenaren van de Dienst van Sociale Zaken aan de Oostzee dijk, onder leiding van de heer L. C. Prul, ongeveer 4200 gezinnen, die uit de noodgebieden waren gevlucht en in Rotterdam een tijdelijk onderdak hadden gevonden, verwerkt. Dat „verwerken" wil zeggen, dat de ambtenaren de mensen, die zich bij de afdeling bevolking van het Stadhuis hadden laten inschrijven, registreerden en volgens de regeling voor ƒ1.25 per dag meer gegeven, oorlogsslachtoffers van 1940—1945 geld uitkeerden om de eerste onkosten te bestrijden. Behalve geld-, kregen zij ook een kaart mee, waarop het adres van het uitbetalingslokaal stond, waar zij zich moesten melden voor een volgende uitkering. De vergoeding voor huisvesting met s voeding ziet er als volgt uit: 1 persoon 2.50 per dag 5 2 personen 4.50 per dag 3 personen ƒ6.25 per dag s 4 personen 7.75 per dag S i 5 personen 9.per dag 5 5 Voor iedere volgende persoon wordt 5 (Advertentie) In KING pepermunt proeft U muf dan tn de vonn van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct; dat door dc eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. de natuurzidvere De natuur is niet te verbeteren -r/nuft -;jf pep* Controle bij huisbezoek Thans is een regeling van kracht gewor den, welke tegemoet komt in de financiële nood van hen, die in verband met de ramp niet zelf in hun onderhoud kunnen voorzien. Deze rampslachtoffers zijn verdeeld in vier groepen: degenen, die in verband met de ramp niet in staat zijn voor hun gezinnen in het levensonderhoud te voorzien of in dat van de gezinnen, waarvoor zij kostwinner waren: b degenen, die niet in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien door het om het leven komen van het gezinshoofd of de kostwinner, van wie zij afhankelijk waren; degenen, die in verband met de ramp geen (al of niet verplichte) onderhouds bijdrage meer ontvangen van persoden van wie zij voor tenminste 75®m> afhanke lijk waren; d degenen, die in verband met het onbe woonbaar* worden van hun woning of uit vrees daarvoor hun woning hebben verlaten en zolang zij daarheen niet kun nen terugkeren geheel of gedeeltelijk niet in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien. In verreweg de meeste gevallen genieten Sociale hulp wordt gecoördineerd De hulp, welke van alle zijden, zowel door particulieren, instellingen, bedrijven, diensten en ook door het buitenland wordt en is aangeboden ter leniging van de ramp zalige gevolgen van de watersnood, heeft de laatste dagen zulke grote en bovendien ook veelsoortige afmetingen aangenomen, dat de minister van Maatschappelijk Werk, in overleg met zijn ambtgenoot van Binnen landse Zaken, besloten heeft de sociale hulpverlening te coördineren. Deze coördinatie is in handen gesteld van de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr L. A. Kesper. Deze nu heeft de uitvoering van de sociale hulpverlening, alsmede de coördinatie van alle hulp verlenende organen op dit sociale terrein, opgedragen aan de Stichting voor Maat schappelijk Werk in Zuid-Holland, Laan Copes van Cattenburgh 46, Den Haag, tel. 115656, 180502 en 180358. Deze uitvoering staat onder direct toezicht van de commis saris der Koningin. dc evacué's, die in Rotterdam zijn onder gebracht -- ruim 11.000 van hun kwar tiergevers huisvesting en voeding. Natuur lijk brengt dit voor vele kwartiergevers, die aanvankelijk slechts het hart lieten spreken, nu financiële moeilijkheden- met zich mee. Ook daarin voorziet de regeling door een bepaald bedrag per hoofd per dag aan de kwartiergever uit te keren. Dat geld wordt wekelijks betaald aan de verschillende uit- betaalkantoren van de Dienst voor Sociale Zaken in de stad. Het geld wordt uitgekeerd aan de evacué's, met dien verstande, dat bij dc uitkering wordt gezegd, dat het geld be stemd is voor de kwartiergevers. De evacué's zijn verplicht het geld af te dragen. Dat geldt natuurlijk niet voor het zak geld, dat aan de evacué's wordt verstrekt. Bij gebleken behoefte wordt aan evacué's van 18 jaar en ouder 3.— toegekend en aan personen beneden 18 jaar 2. Daarbij zal met eigen- en gezinsinkomen rekening worden gehouden. Gisteren 7.jjn ambtenaren van de Dienst van Sociale Zaken begonnen met het afleg gen van huisbezoeken. Daarbij vertellen zij ook aan kwartiergevers, dat het geld, dat door de evacué's aan de uitbetaalkantorcn wordt afgehaald, behoudens het zakgeld, is bestemd voor de kwartiergever. De evacué s wordt dringend verzocht als zij naar hun eigen plaats vertrekken, of verhuizen, daar van aangifte te doen bij de afdeling Bevol king van het stadhuis, zodat niet veel werk voor niets behoeft te worden gedaan! (Advertentie) de wetgever zestien jaar geleden waar schijnlijk niet heeft gedroomd. Want als een vak op hoger peil wordt gebracht en dat gebeurt worden bij een branche als het meubelvak de producten van een beter ge halte. Zij worden meer doordacht. Wanneer, zoals nu gebeurt, een grote fir ma in woningtextiel enz. een keurig „stu dieboek" uitgeeft met allerlei stalen, waar bij van alle materialen, die bij de woning inrichting voorkomen het zijn er heel wat! de bijzonderheden worden gegeven, dan wordt niet alleen de warenkennis van dp cursisten groter, maar ook het besef van hetgeen men met deze stoffen wel en niet kan doen, zal groeien. Voor het publiek is dat reeds van belang. Voor de branche zelf is het uiteraard nog veel voornamer. Wanneer men te Utrecht wat door de dingen in de Jaarbeursgebou wen probeert heen te zien, merkt men dui delijk. dat er heus nog wel minder fraai en smakeloos, om niet te zeggen lelijk spul wordt gemaakt, soms ook zelfs onbegrijpe lijk slechte meubels Kijker zag een uit- trektafel demonstreren, waarvan de bladen zo slecht aansloten, dat hij niet begreep, hoe een fabrikant op een beurs met zo iets voor de dag durfde komen maar ook ziet men duidelijk, jjjat de vooruitstrevende en tendenzén in de meubelindustrie flink terrein winnen. Evenals de kunststoffen. Het nylon kar pet. de nylon loper en de nylon „pers" doen via Utrecht hun intrede. Het is de tijd van nylon en plastic. Tot in de woninginrichting! KIJKER. TA.4T EEN MENS op den duur zou gaan lijken op zijn hond is natuurlijk een fabeltje. Veeleer is waar. dat menigeen zijn facie zo geslaagd vindt, dat hij er een hond met soort gelijke trekken b\j kiest. Waarschijnlijk onbewust of maar ten dele. Eigenaardig is ook de voorkeur der mensen voor bepaalde huisdieren. Hele volksstammen zijn gek met honden. Evenveel andere met katten. Ik ken gezin nen, waar ze dwepen met witte muizen, olijk goedje, dat zich sneller vermenig vuldigt dan een kind kan optellen. En ook vele fami lies, die zweren bij een aquarium vol vissen en visjes. Waarom kiest de een dit dr ander dat? Weet u het? Heel goede vrienden van me houden hel met vo geltjes. Allerlei soorten prachtige zangers en pik kers en fladderaars. Ik ben er nooit achter kunnen ko men waarom deze mensen zo op vogels gesteld zijn. Hoogvliegers zijn het niet en muzikaal kun je ze met de beste wil van de wereld niet noemen. Maar goed. als vogel kun je daar genist binnen vliegen, dan heb je het ge schoten, dan ben je onder dak voor je hele vogelle ven. Net zoals dat kleine vondelingetje. Ik was er toevallig bij toen ze het, een hele tijd geleden al, opraapten. Een hoopje naakfe en trillende ellende, zó voor het ophappen door de sloomste kat. Dat beestje had nooit een betere hand kunnen tref fen ter bescherming als die van mijn vrienden. Het groeide dan ook erg voor spoedig op tot een kranige bastaard-nachtegaal, maar door de al te tedere zorgen was G\js (zo was hij, toen hij een blijvertje bleek, terstond gedoopt) wel een tikkie verwend. In een kooi hoefde Gijs nooit te zitten. Zijn eerste vliegoefeningen maakte hij van het buffet af en zo bleef hij zich vrij door de kamer bewegen, tol ver wondering van de kanaries, die altijd een beetje hautain door de tralies van hun kooitjes naar die straatjongen zitten te kij ken. Wat je noemt zingen kan Gijs niet, maar hij heeft wel een hele serie geluiden tot zijn beschikking. Als u het mij vraagt zijn het niets dan scheldwoorden, want zodra er een der ka naries een rollertje ten beste geeft, komt Gijs in de weer. Hij gilt er dwars doorheen, louter uit jalou- zie, denk ik, gewoon jenge- Heeft U ooit een karpet kun nen kopen met garantie? Is er ooit een fabrikant geweest die zo overtuigd was van de soliditeit van zijn product dat hij een schriftelijke garantie durfde geven? Neen, welke prijs U ook wilde betalen, een garantie heeft U nooit gehad. Maar een Tarzan karpet is de enige uitzondering, want een Tarzan bouclé karpet van honderd vijf en zestig gulden met op elk karpet de originele garantiekaait, is gemaakt van de beste- haar- garens, daardoor kleurecht en zó solide dat ongeacht hoe groot Uw gezin ook is, de fabrikant elk karpet ten volle 5 jaar garandeert. Zo'n karpet is een bezit, één bonk soliditeit, een uitkomst voor de grote gezinnen van onze klanten. Maar U moet het nu kopen, (omdat door vertraging een exportzending niet tijdig ge- reedkwam) dan koopt U het méér dan goedkoop. len is het van het door en door verwende jongetje, dat niks van zijn broertjes en zusjes kan velen. Eigen schuld van mijn vrienden: veel te gek zijn ze met dat Gijsje. Gaat de baas een brief zitten schrij ven, dan komt Gijs naast de inktpot zitten en hou hem dan in dé gaten, want. hij loert op het velletje papier. Als je even niet oplet grypt-ie het met zijn snavel en vliegt er mee weg en dan gaat-ie je bo- ven op de kast zitten sar ren. Maar Gijs mag dat alle maal, Gijs mag alles, om- dat-ie de merkwaardigste bastaardnachtegaal is, die ooit uit het ei kwam. Ga maar na; vóór Gijs zich te slapen zet op een takje van de kamerlinde, komt hij de hele familie weltruslen zeggen. Dan vliegUie van het ene hoofd naar het andere, geeft een paar pik jes op je kruin als nacht zoen en een zonderling ge luidje af, één dat je over dag nooit van hem hoort. En nu zou het me een lief ding waard zijn er achter te kunnen komen wat die kleine vlieger daarmee zeggen wil. Als ik hooggestemd ben, wil ik er toel een innig dank woord van het lieve dier in horen. Maar het zal wel gewoon, „maf ze" zijn. DIOGENES. Zaterdag morgen koopt U voor het eerst van Uw leven een karpet met garantie, vol 200 x 300 cm. in 6 moderne dessins, een Tarzan met 5 jaar garantie, niet voorJlé5 gulden maar Ook tn extra grote maten (250 x 350) te leveren. Postorders onder rembours WINKELCENTRUM BINNENWEG, Til291 SO Inaugurale rede van prof. mr N. E. H van Esveld In een openbare senaatsvergadering in de aula der Ned. Econ. Hogeschool te Rotter dam. heeft mr N. E. H. van Esveld, voorzit ter van de Raad van Arbeid, gistermid dag het ambt van buitengewoon hoogleraar in het arbeidsrecht, het sociaal recht en de sociaal politieke verhoudingen, aanvaard met een rede, getiteld: Arbeidsrecht en ge rechtigheid. De inauguratie werd bijge woond door leden van de Raad van Beheer en het Curatorium der Hogeschool, Senaat en studenten. Alvorens zijn rede uit te spreken, wijdde prof. Van Esveld woorden van grote waar dering voor het werk en de persoon van zijn voorganger, wijlen prof. B. C. Slotemaker. wiens weduwe bij de plechtigheid aanwezig was. Prof. Van Esveld heeft een bezield plei dooi gehouden voor een nieuwe bezinning op de grondslagen van het arbeidsrecht, dat naar zijn oordeel tot dusver alleen ge kenmerkt wordt door de loondienst-verhou ding en verzuimd heeft, zich rekenschap te geven van de ethische achtergronden, m.a.w. van de behoefte aan gerechtigheid als een bewust doorleefde en toegepaste naasten liefde. Rechtens is een onaanvaardbare kloof ontstaan tussen arbeider en werkge vers. In economische doelstelling is er een tendens tot plaatsing van de loonarbeider tegenover de ondernemer. Het bestaande arbeidsrecht heeft tot dusver het weder zijds wantrouwen niet weten op te heffen; men kijkt teveel naar het verleden met zijn scherpe sociale tegenstellingen en te weinig naar het heden en de toekomst. Het ar beidsrecht vertoont te weinig confrontatie met de maatschappelijke ontwikkeling. ■aarin .de ondernemer niet langer de uit buiter van vroeger is. die met het kapitaal werd geïdentificeerd, maar veeleer de Eer ste Arbeider in zijn bedrijf. Van de arbeider zou men dan moeen verwachten een zelf standige ontplooiing, een deelhebber aan het „avontuur" der onderneming, opdat een werkeenheid ontstaat, waarin op humane basis gerechtigheid voor allen gelijkelijk wordt benaderd. Een handicap bij het be i-eiken hiervan, achtte de professor de fi guur van d" „vertegenwoordiger" der loon- •beiders. die immer zün beslissing of be sluit oo een groeosoordeel baseert, waarbij de kwantiteit zwaarder weegt dan de kwali teit. Prof. Van Esveld zag als gevolg van 'ang van zaken een verwaarlozing van de belangen der geschoolde -u-beiders en een erstikking in de kiem van de olannen om de belanden der arbeiders on langere" ter- te dienen. Een lichtpunt in deze ont wikkeling zal de professor in de geleideliike •erbetering der sociale zekerheid, al arhtte bii deze nog niet groot genoeg om te kun- >n snreken van een sociale gerechtigheid als basis van bet nieuwe autonome arbeids recht. waarbii ook de kleine zelfstandigen, een deo] de'- genen sionneerden en d° hoofd arbeiders vlak hoven de loongrens dienen te we-den betrokken. Prof. Van Esveld, die vergezeld was van ziin ouders en echtgenote, heeft na zijn rede gerecipieerd in het gebouw der Hogeschool. Balken en ander hout uit watersnoodgebied Een Poortugaler vrijgesproken, de ander 2 maanden opgelegd Voor de Politierechter stonden vanmid dag terecht, verdacht van diefstal geduren de de watersnood, de 20-jarige grondwer ker P. de R. en de 42-jarige fabrieksarbeider J. C. T-, beiden uit Poortugaal, dezelfden wier zaak op 4 Februari j.l. naar de instruc tie werd teruggewezen. Zij hadden 13 bal ken en drie houten schotten, eigendom van de landbouwer C. Vermeer te Hoogvliet, in het watersnoodgebied opgevist en geborgen in de kelder van de vader van De R., nadat T. voor vervoer een wagen met paard had geleend. Het O.M. eiste tegen elk <Ier maanden met aftrek. De raadsman, mr G. M. Blok, concludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs en vroeg de onmiddellijke in vrijheidstelling van beide mannen, gezien hun gunstige antecedenten. De politierechter heeft T. vrijgesproken, en zijn invrijheidstelling gelast. Verd. De R. werd ter zake van diefstal bij watersnood veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek. DE BREEK TUSSEN RUSLAND EN ISRAëL Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Russische verklaring an de hand gewezen, dat de bomaanslag op het Russische gezantschap te Tel Avïv de reden was voor het afbreken van de di plomatieke betrekkingen met Israël. Een irdvoerde'r van het ministerie noemde het besluit van Moskou „de climax van een voortdurende campagne van openlijke vijandigheid en kwaadaardige laster". Een dergelijke campagne is de laatste paar maanden gevoerd tegen de Zionis tische beweging, het Joodse volk en Israël met de bedoeling om de Joodse gemeen schap in dc Sowjet-Unie te isoleren," aldus de woordvoerder. In diplomatieke kringen te Wenen ver wacht men, dat Tsjecho-Slowakije en Po len en de andere landen van het Sowjet- blok binnenkort de diplomatieke betrekkin gen met Israël zullen verbreken. Waarnemers te Washington zijn van mening, dat de Sowjet-Unie slechts naar een aanleiding gezocht heeft en dat de „koude oorlog" in hevigheid zal toenemen. In Parijs meent men. dat een eh ander ge volgd zal worden door een „versterking der antisemietische campagnë in Oosteuropese Dame»! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen landen". Hieraan, zo zegt men, liggen drie punten ten grondslag: 1. Aanwezigheid van antisemietische ge voelens in brede lagen van de Oosteuro pese bevolking. 2. Een poging om in het gevlij te komen bij de Arabische landen. 3. De vrees, dat de Joden zich, als cosmo- politische groep, niet met communistische gemeenschap assimileren. Een lid van de Israëlische delegatie naar de Verenigde Naties heeft Donderdag tegenover Reuter verklaard, dat Israël in de 24 dezer aanvangende zitting der Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties het gehele vraagstuk van het antisemi tisme in de landen van het Sowjet-blok ter sprake zal brengen. Pseudo-arts kreeg een jaar met aftrek De Haagse arrondissementsrechtbank heeft Donderdag de laborant B. B. uit Leiden, conform de eis van de officier van Justitie, tot een jaar met aftrek veroordeeld. B. heeft zich als arts voorgedaan en zo binnen weten te dringen in het laborato rium voor het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden. Bij zijn werkzaamheden in dit laboratorium heeft hij microscopen, lenzen en andere laboratorium-utensiliën weggenomen en verduisterd. door Mr H. M. E. TER HAAR ROMENY vice-president van de Rotterdamse Rechtbank yOLGENS HET VERSLAG van de be raadslagingen in de Tioeejfè Kamer over de nota betreffende de toatersnood, is de vraag gesteld waarom tegen plun deraars niet de maximumstraf van zes jaren wordt geëist; de minister-presi dent zou hierop hebben geantwoord, dat een onmiddellijke berechting van be lang was en dat phtnderaars daarom voor de politierechter werden geleid, die slechts een maximumstraf van zes maanden kan opleggen, en voorts, dat het in deze zaak gaat om het stellen van een afschriktoekkend voorbeeld en dat daarom deze procedure wordt gevolgd. Het maakt de indruk, dat dit verslag het gesprokene of niet geheel juist öf niet vol ledig weergeeft, want de zaak ligt wel iets anders. Men heeft kunnen lezen, dat er nu reeds verscheidene verdachten door de po litierechter zijn veroordeeld, maar óók dat reeds een verdachte heeft terechtgestaan voor de meervoudige strafkamer der Recht bank. Vanwaar dit. onderscheid? Wanneer een diefstal, om bij dit misdrijf te blijven, wordt ontdekt en de verdachte bekend is, doet de politie het voorlopig on derzoek. Zij is daarbij gebonden aan een bepaalde tijd; zij hoort verdachte en getui gen. neemt zo mogelijk het gestolene in beslag en zij maakt van dit alles een proces verbaal. Dit zendt zij naar de Officier var Justitie, voor wie de verdachte wordt ge leid. Uit het proces-verbaal ziet de officier of de zaak door de politie al of niet voldoende onderzocht is kunnen worden. Is dit laatste niet het geval, dan zal hij de zaak in han den stellen van de Rechter-Commissaris voor een gerechtelijk vooronderzoek, tij dens welk onderzoek de verdachte óf in het Huis van Bewaring kan worden opgesloten, öf kan worden heengezonden. Is het voor onderzoek, dat soms maanden tijd vergt, gereed, dan krijgt de officier de zaak weer terug; is het onderzoek van de politie wel voldoende tot dit geval zullen wij ons hier beperken dan is de zaak rijp voor berechting. Het is de officier, die dan uitmaakt of hij de zaak aanbrengt bij de alleenrecht- sprekende politierechter, dan wel bij de meervoudige strafkamer, bestaande uit drie rechters. Het rechtsgeding, zo schrijft de wet voor. wordt voor de politierechter ver volgd, indien naar het aanvankelijk oor deel van de vervolgende ambtenaar de zaak van eenvoudige aard is, bepaaldelijk ook ten aanzien van het bewijs en de toepassing van de wet, en daarin geen zwaardere hoofdstraf dan gevangenisstraf van zes maanden het maximum, dat de politierechter kan geven dient, te worden opgelegd. Betreft het een meef ingewikkelde zaak meent hij, dat een zwaardere straf zal moeten volgen, dan brengt hij de zaak aan feij de meervoudige kamer. TN NORMALE TIJDEN geeft deze keuze in de regel geen moeilijkheden. Uit het pro ces-verbaal van de politie, waaruit de offi cier zijn dagvaarding opbouwt, waarin staat wat hij de verdachte ten laste legt, blijkt wel of de zaak van eenvoudige aard is en door de politierechter kan worden afgedaan. Kleine diefstallen, eenvoudige belediging, mishandeling van niet ernstige aard. enz. zijn zaken voor de politierechter, ernstiger misdrijven komen voor de meervoudige kamer Maar bij het soort misdrijven, dat in deze dagen gepleegd wordt, is de keuze voor de officier minder gemakkelijk. Aan de ene kant is het van groot belang, dat de be rechting met het oog op de algemene pre ventie zo snel mogelijk geschiedt, waarvoor het geding voor de politierechter is aange wezen. Aan de andere kant zal een straf van zes maanden vaak niet zwaar genoeg geacht worden. Er staat op het misdrijf van diefstal bij gelegenheid van watersnood een maximum gevangenisstraf van zes jaren; de strafkamer kan tot dit maximum gaan, de politierechter kan hoogstens zes maanden geven. Het is duidelijk, dat elk geval op zich zelf zal moeten worden bekeken. Dief stal is diefstalzal men zeggen, maar zo eenvoudig is het niet! Het maakt groot verschil of iemand in een verzamelplaats als bijvoorbeeld tie Ahoy'-hal een paar schoenen of een regenjas wegneemt, of dat iemand speciaal op plundering in verlaten huizen in geëvacueerde gebie den uitgaat. Een vaste lijn is niet te trekken, maar ik meen, dat de officier in het eerste geval de zaak wel bij de politierechter zal aanbrengen, in het tweede geval bij de meervoudige kamer, omdat dan sprake is van een veel ernsti ger misdrijf. In ieder geval zullen zeker niet alle zaken door de politierechter worden berecht. Het grote voordeel van behandeling door de politierechter is ongetwijfeld, dat snel recht kan worden gedaan, wat vaak een betere uitwerking heeft dan een zwaardere straf, die op een veel latere datum wordt opgelegd. Snel recht, inderdaad! Een, verdachte, die op heterdaad op diefstal betrapt is, kan vrijwel onmiddellijk voor de politierechter worden geleid op een vereenvoudigde vorm van dagvaarding en zonder dat de termij nen, voor de strafkamer voorgeschreven, in acht behoeven te worden genomen. De behandeling ter zitting is veel eenvoudiger en na de behandeling van de zaak wijst de politierechter, in tegenstelling met de meer voudige kamer, onmiddellijk mondeling vonnis, waarbij hij de gevangenneming van de verdachte kan gelasten. Deze kan dan direct zijn straf gaan uitzitten als de officier en hijzelf verklaren afstand te doen van het recht van hoger beroep, waartoe de wet hun de gelegenheid geeft. Een dergelijk snelle berechting is bij d^ meervoudige ka mer ten enenmale uitgesloten. ZEEVAAR, dat er overijld te werk wordt gegaan is er niet; daarvoor waakt de wet. Immers, de politierechter is niet ver plicht de zaak af te doen. Het kan zijn, dat hij het onderzoek niet volledig vindt of dat hij van oordeel is. dat de verdachte een zwaardere straf verdient dan zes maanden. Hij heeft dan de bevoegdheid de zaak te verwijzen naar de meervoudige kamer, welke dan de zaak opnieuw zelfstandig be handelt. Ook kan de politierechter zijn oor deel opschorten door te bepalen, dat hij schriftelijk vonnis zal wijzen, dat dan niet later mag plaats vinden dan op de zevende dag na de slutting van het onderzoek. En de verdachte? Voor hem kan een snelle behandeling nadelig zijn. Ook daar tegen waakt de wet, want als hij bij zijn eerste verschijning op de dagvaarding in het belang van zijn verdediging uitstel ver zoekt hij zal zich bijvoorbeeld door een rardsman willen doen bijstaan moet de politierechter het onderzoek voor een be paalde tijd schorsen. Hij kan verzoeken te bepalen, dat de politierechter schriftelijk vonnis wijst, waartoe deze dan verplicht is. Hij kan hoger beroep tegen het vonnis aan tekenen, in welk geval zijn zaak opnieuw behandeld wordt door het gerechtshof, dat geen alleenrechtsprekende rechter kent. Het verlangen naar een snelle berech ting om voorbeelden te stellen, die, vooral in deze eerste tijd, afschrikwek kend moeten werken, is volkomen be grijpelijk, maar het zal helaas blijken, dat er verscheidene gevallen zijn, die voor een behandeling door de politie rechter niet in aanmerking komen, om dat een zwaardere straf dan zes maan den zal moeten worden opgelegd. Men late dit rustig over aan officier van Jus titie en rechter! Zo verheugend en vaak ontroerend als het is te merken, dat zo velen spontaan be reid zijn tot hulp in de nood en tot een zo grote offervaardigheid als tot nu toe is ge bleken. zo ontstellend en verontrustend is het. dat er ook nog zo velen zijn. die te eigen bate en ten nadele van de slachtoffers misbruik maken van de omstandigheden. Laten wij ernstig hopen, dat de Rechter lijke Macht het met dit soort zaken niet al te druk krijgt!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5