Opzienbarende aanbieding! Nieuws uit gemeenten in de overstroomde gebieden Bij 2 pakken Castella (voorde gezinswas) ontvangt u ter kennismaking 1 dubbel stuk Castella overvette Huishoudzeep van 29 centVOOR 6 CENT Vlekken vluchten voor Castella Ongeoorloofde contacten en verkeerde invloed Expeditie Vaderlijke figuur Vergeefse reis De Rotterdammer Pag. 6 Vrijdag 13 Februari 1953 Alom profiteren thans de huisvrouwen van dit CASTELLA-aanbodEen dubbel stuk overvette huishoudzeep, mild en overrijk schuimend, voor slechts 6 cent, CASTELLA huishoudzeep is een kwaliteitsproduct van de eerste rang, waard om in het huis aanwezig te zijn van iedere heldere huis vrouw evenals CASTELLA-voor-de- gezinswas, alom erkend als het beste en het veiligste wasmiddel in de hele wijde wereld .Actief Wit' 5 de opzienbarende vinding, die in CASTELLA-voor-de-gezinswasis verwerkt, maakt uw was vele malen helderder en zachter. Alleen CASTELLA bevat Actief Wit, daarom kan geen enkel ander wasmiddel presteren, wat CASTELLA presteert. Haast u dus. Dit kostbare aanbod, waarvan in massa gebruik wordt gemaakt, kunnen wij nog maar heel kort handhaven... en het kan ook niec worden herhaald. Van der Vaait Smit: DE GEDETINEERDE H. W. van der Vaart Smit heeft ongeoorloofde contacten onderhouden met oud-politieke deliquenten. Dit heeft de minister van Justitie, mr L. A. Donker, naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Scheps meegedeeld. In Maart 1952 is Van der Vaart Smit naar de Rijkswerkinrichting Bergveen te Norg overgebracht in afwachting van eventuele voorwaar delijke in vrijheidstelling. Bergveen is een zogenaamd „open gesticht", dat voor gedetineerden dienst doet als doorgangshuis naar de vrije maatschappij. Hier is geen normale bewaking; tevens is het hier moge lijk, dat de gevangenen periodiek verlof krijgen om naar huis te gaan. Van der Vaart Smit heeft zo ook ge legenheid gekregen geheel zonder be waking naar Groningen te gaan voor medische behandeling. Hij ontving geld voor het kopen van een retour-; biljet naar Groningen. Teruggekomen in het gesticht bleek hij slechts te be-' schikken over een biljet voor een enkele reis. Hij had de heenreis lif tende in de auto van een kennis ge maakt en het overgehouden geld besteed voor het gebruiken van een kop koffie. De straf luidde twee dagen gewone cel, waarvan een dag op water en brood. Kiimpeneiwaard Ouderkerk a/d IJssel. De Tiendweg- Oost, welke vóór de overstroming al slecht was, is totaal onberijdbaar uit het water te voorschijn gekomen. De weg is een strook puin en putten en de bermen zijn op verschillende plaat sen in de sloten gezakt. Krimpen a/d IJssel. Men heeft de toestand thans onder controle. Vijf zware motorpompen werken om Stormpolder leeg te malen. Het water zakt zienderogen en men hoopt ir enkele dagen de polder droog te heb ben. Vele woningen zijn zwaar bescha digd doordat de vaten van de Kool teerfabriek er voortdurend tegenop, gebotst hebben. Van de vier slacht offers van de watersnood wordt er nog één vermist. Hoekse Waard thans bezig met het dichten van de dijk van de Noordipolder, ter verkrij ging van een behoorlijke wegverbin ding met Goudswaard. 's-Gravendeel. Gisteren zijn op bezoek geweest de burgemeester van Dor drecht vergezeld van enkele wethou- dets. Enig gevaar bleek er te bestaan voor de Strijense dijk, maar gelukkig kon het worden bezworen. Alblasseiwaard Papendrecht. Hier hebben de werk zaamheden een vlot verloop en men doet alles om het leven weer in nor male banen te leiden. W est-Noozd-Biab an t Hoge Zwaluwe. De bewoners van de Raadhuisstraat mochten vanmorgen om 8 uur weer in hun woningen terug keren. Klundert. Prins Bemhard heeft gis termiddag een kort bezoek gebracht aan Klundert en zich op de hoogte ge steld van de toestand in de gemeente. Door bemaling van de Oost en West Zomerlanden wordt getracht de Boon6- weg, als verbinding met R'dam. zo spoe dig mogelijk in berijdbare toestand te brengen. Ongeveer 8700 ha van 't water schap heeft thans geen dijkbescherming meer, d.i. 40% van de gehele oppervlak te. De overige 60% is nog gedeelteijk ge ïnundeerd. Gedeelten van Klein Zuid- Beijerfland, Klein-Comstrijen, Munniken- land van Westmaas en St. Antbonypol- der dreigen wegens waterbezwaar on der te lopen, daarom wordt het bema- lingswerk zo sterk mogelijk voortgezet. Verscheidene dijken zijn ,1 in definitief Schouwen.DuiveIand Goudswaard. De Heidemaatschappij is'Het is helaas nog niet mogelijk, Goerée-Overtlakkee Herkingen. Bij Herkingen, aan de Zuidkust van Flakkee, wordt hard werkt. Tussen Herkingen en Bakken- oord is duizend meter dijk weggesla gen. Met zandzakken heeft men niet voldoende kunnen bereiken, daarom verwacht men nu een amkstuk om het gat aan te brengen. groot aantal werkers van buiten Zee land op Schouwen te brengen, omdat er geen gelegenheid is voor huisves ting. Wel werken er duizenden Zeeuw se arbeiders aan de dijken. Men is zo hard mogelijk bezig, in onderdak voor anderen te voorzien omdat hulp erg no dig is. Een door Prinses Wilhelmina geschonken barak voor arbeidershuisvesting wordt in Zierikzee opgetrokken. Zierikzee. Het gevaar, dat de haven van Zierikzee zal verzanden doordat het water dat door de dijkgaten vloeit veel zand meebrengt, is nog steeds ac- cuut en eist snelle voorziening. Tholen Stavenisse. De burgemeester van Sta- venisse heeft medegedeeld, 'dat bezoek aan zijn gemeente slechts wordt toe gestaan op vertoon van een door hem zelf afgegeven toegangsbewijs. Hij ver zoekt alle autoriteiten, zich van het af geven van dergelijke bewijzen te ont houden. Kaarten, door de burgemees ter van Stavenisse af te geven, kan men slechts ontvangen in het gemeen tehuis van Tholen, waar de gemeente secretarie van Stavenisse voorlopig is gevestigd. Rest van Zeeland Noord-Beveland. Op Noord-Beveland zijn reeds enkele binnendijken gedicht. De dijk van de Willem Adriaanpolder is voor een groot deel weggeslagen; volgens raming zal herstel hiervan een millioen gulden kosten. Er gaan stemmen op, de binnendijk alleen tel termijnen versterken en de polder aan het water1 blijven. prijs te geiven, totdat iet drie-eilan denplan zijn beslag heegekregen. Ook de situatie in de Annolder is niet gunstig. De waterleidirop het eiland is voor een groot deel liten werking. Walcheren. Het dij kist el verloopt hier vlot. De gaten irte zeedijk bij de „Schone Waardin" a provisorisch gedicht en de dijk wit nu verder versterkt Dit geldt oc voor de dij ken bij het fort Rammens en bil het fort De Ruyter. Tusi Westkapelle en Domburg worden a.de zwaar be schadigde zeedijk voorïge herzienin gen gedaan. Middelburg. Middellg zal voorlo pig geen drinkwater uie duinen kun nen betrekken. Voorlg behelpt men zich nog met drinkwa dat per tank schip uit Rotterdam vdt aangevoerd. Veere. Het dijkhersteissen Veere en Vrouwenpolder is heVrst gevorderd. Getracht wordt vóór ndag de gaten in de dijk van de OraPolder te dich ten. Vlissingcn. Het gal de spoordijk bij de Sloedam is geit en de lijn is gerepareerd. Volgeniweek zal hier weer driemaal daa.een trein van Vlissingen naar Weibelle v.v. gaan rijden. Domburg. Hoewel'- strand en de duinen van Dombuirote schade le den. zal de gemeeniet herstelwerk zo kunnen uitvoeren' z'i deze zomer toch badgasten kartvangen. f£RANTEN rijden in de watersnood- gebieden is niet bepaald een pretje. Onze chauffeurs weten daar van mee te praten. Iedere dag opnieuw hebben zij een zwaar gevecht te leveren tegen' vadertje Tijd, die in het dagbladbedrijf zo'n belangrijke plaats inneemt. Gauw effe de kranten wegbrengen naar Hellevoetsluis. Opschieten hoor, want de boot naar Middelhamis is weg voor je 't weet ....En dan op tijd terug zijn voor de andere editie, die naar de Alblasserwaard moet. Maar gauw, hoor!" dat is de boodschap, die de chauffeurs in de regel meekrijgen, als ze hun honderden kilo's kranten, vers van de pers, in hun wagens laden. jyfAAR ja. die overstromingen weten wat. Gisteren kon je die weg langs de Graafstroom nog goed berijden, maar vandaag.... Ho, maar! Aan beide kanten water, het hele stuk van Bleskensgraaf naar Oud Alblas, waar men om „De Rotterdam mer" zit te schreeuwen. Immers Zater dag had de burgemeeser van Oud Alblas nog gebeld naar Rotterdam ,Waar blijven die kranten toch?" Welnu, onze mannen reden er heen. Maar vraag niet hoe! Gistermiddag had de felle wind het water van de Graafstroom hoog opge stuwd, waardoor de vier kilometer lange weg van Bleskensgraaf naar Oud Alblas minstens dertig centimeter on der water was komen te staan. Het water spatte hoog op. De enkele bewoners die de moed bezaten om nog in hun woningen te blijven wonen, schudden het hoofd. Maar ja. als die krantenman tóch naar Oud Alblas gaat, waarom hem dan niet tegelijk de post meegegeven? Na overleg met het ministerie van Justitie had vervolgens overbrenging naar de strafgevangenis te Den Haag Men achtte Van der Vaart Smit on geschikt voor het geheel op vertrouwen gebaseerde regime van een open ge sticht. De houding en het gedrag van betrokkene hadden dit maar al te. duidelijk gemaakt. Van een eventuele voorwaardelijke invrijheidstelling was geen sprake meer. Uit een dagboek in beslag genomen bij een andere gedetineerde te Norg bleek ook nog dat Van der Vaart Smit zijn vrijheid had misbruikt om onge oorloofde contacten te onderhouden met medegedetineerden. Bovendien oefende_ hij op hen een verkeerde in vloed uit. In de cel van de gedetineer de hing voorts een foto van ir Mussert. De afbeelding is in beslag genomen. Uitstel bet-ng van schiPn Ingediend is een sontwerp, dat de burgerlijke rechteievoegdheid ver leent, slachtoffers;r overstromings ramp uitstel van b^g hunner schul den te verlenen vd°°gstens 6 maan- kracht. De burgerlijke i?r en he straf rechter kunnen w|Jke termijnen en vormen buiten loèn& laten. Ook kunnen acls'ratief-rechtelijke vonbuiten toepassing £)E weg was vol obstakels. Hier dreef een stuk hek, dat vorige week nog een weiland afsloot van de openbare weg. Daar versperden plotseling een paar boomstammen, opgetast langs de boerderijen (goeie voorraad voor de kachelde baan voor onze man. En voor de zoveelste maal kroop chauffeur Jan van Kleef uit zijn cabine. Hij bleef aan de bumper hangen om met één hand de boomstam of het hek weq te duwen Zó is hij dan toch, na een tocht van ruim een uur, in Oud Alblas gekomen, waar de agent van „De Rotterdammer" hoogst verbaasd de nieuwe kranten in ontvangst nam. En de chauffeurs van andere wagens die al tevergeefs hadden geprobeerd die weg te „nemen", snapten er niets van Gevangenen braken uit te Surabaja Een groep gevangenen in de Kalisosok- gevangems in Soerabaja heeft vori°e week een ten dele geslaagde uitbraak- poging gedaan. De gevangenen over vielen in de werkplaats de bewakers, die daarna werden opgesloten. De tele foondraden werden doorgesneden. Daar na klommen de gevangenen over de gevangenismuur met een ladder On deze wijze slaagden 42 man er in te ontsnappen. Buiten de gevangenis roofden zij aan de drooglijnen 'hangende burgerkleding van omwonenden. Hoewel onmiddellijk alarm wer gemaakt, konden slechts 23 van de ontsnapten worden gearresteerd, Naar de overigen wordt gezocht. Kunstenaars werken mee voor Rampenfonds (Van onze Amsterdamse correspondent) Burgemeester d'Ailly heeft gistermid- ,e,en tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerken en andere kunstuitin gen m het Stedelijk Museum te Amster dam geopend. Deze expositie, die 14 dagen zal duren, wordt vervolgens arrangeerd te Rotterdam, Den Haai Eindhoven en andere steden. Zij U bijeengebracht op initiatief van de Ned. Federatie van beroepsverenigingen van Kunstenaars, die het hunne willen doen - j m van het Nationaal Rampen- conds. Toen men in het Stedelijk Museum de laatste hand legde aan de tentoon stelling waren reeds 650 kunstvoorwer pen ingezonden. Aan de tentoonstelling is een „natio nale loterij" verbonden van 200.000 loten die voor een gulden per stuk worden verkocht. Deze loterij heeft betrekking op de geëxposeerde kunstvoorwerpen. Entrees en loten komen ten bate van het Rampenfonds. Een initiatief van andere aard is de uitgave van een beeldstrook. een indruk gevend van de omvang van de ramp door de stichting Centraal Projectie instituut. Deze beeldstrook bestaat uit 52 foto's, genomen vanuit vliegtuigen van de K.L.M. Zij kost f 5.— met inbe grip van een tekstboekje en is te ver krijgen door storting op het gironummer der stichting 517720. Ook de opbrengst van deze actie komt geheel ten goede van het Nationaal Rampenfonds. andere bladen: Britse blad Observer grote eer bewezen aan het werk van de Neder landse minister-president, dr. Willem Drees. Het blad schreef: „In zijn huidige bezoeking kan hei Nederlandse volk zich gelukkig prij zen, dat het een figuur hepft als z[n minister-president, Willem Drees, die precies het soort moderne vaderlijke figuur is, waar de zwaar getroffen nationale familie instinctief naar op ziet: droog, niet emotioneel, construc tief en toegewijd, een monument vaD sobere betrouwbaarheid. Hoewel hij de voornaamste figuui van de Partij van de Arbeid is, zijn er niet veel Nederlanders, die geen vertrouwen in hem hebben. Hij woont in een alledaagse flat in Den Haag is bijzonder verlegen en het is moei lijk, zich een meer prozaïsche car rière voor te stellen dan de zijne: werkzaam bij een bank, een periode als stenografist, als toonbeeld van be kwaamheid, in de Tweede Kamer veertien jaar wethouder in Den Haag. Er zijn wellicht affiniteiten met de heer Clement Attlee: dezelfde verle gen natuur, dezelfde aandacht voor gewone mensen, hetzelfde volkomen gebrek aan charme. In tegenstelling tot Attlee is dr Drees echter afkerig van persoonlijke campagnes tijdens de verkiezingstijd. Z'n politieke kracht schijnt geheel in z'n verantwoorde lijkheidsgevoel te liggen." Minister Witte heeft gisteren een be zoek gebracht aan Maastricht om zich op de hoogte te stellen van de weder- opbouwplannen in deze stad en in de provincie Limburg. Tijdens een sneeuw bui plaatste de bewindsman een ge denksteen in een complex van ru ilingen. NAAR aanleiding van de Frans- Britse besprekingen, die gisteren te Londen begonnen zijn, schrijft het Franse blad L ,e Monde: „Mayer en Bidault zullen hun Engel se collega's vragen, een gemeenschap pelijke monetaire politiek te aanvaar den, welke een stabilisatie van de franc mogelijk zal maken. Op politiek ter rein gaat het er om, van de Engelsen meer en duidelijker medewerking te krijgen met betrekking tot het Euro pese leger, opdat de Franse Nationale Vergadering dit verdrag zal ratificeren. Het Engelse antwoord zal hoogst waarschijnlijk negatief zijn. Want deze directe Franse vragen stellen Enge land voor een algemene en beslissende keuze, waarvoor het nog niet gereed is. Engeland zal het eerst genegen zijn, tot een Europese gemeenschap toe te treden, als de zo door dit land ge wenste grotere gemeenschap met de Verenigde Staten onmogelijk zou blijken. In Maart gaan de ministers Eden en Butler naar Amerika. Ten zij er een wonder geschiedt, zullen zij te Washington een echec lijden. In dat geval zouden de Franse pogingen pas zin hebben. De Fransen moeten daar om volhouden. De vergeefse reis van Mayer en Bidault zal de laatste of de voorlaatste zijn. Engeland zal naar Europa toekomen...," Wederom uitvoer van aardappelen De Nederlandse autoriteiten hebben het Amerikaanse leger meegedeeld, dat de aardappelleveranties aan de Amerikaanse troepen weldra hervat zullen worden. De leveranties zijn verleden week ten ge- gertaakt" overstromingsramP tijdelijk Wapensmokkelcuij van VS naar Mexico Amerikaanse autoriteiten hebben de ontSiït waP,e.ns.rnokkelarij sinds 1939 ontdekt, waarbij m de afgelopen vijf jaar geweren, revolvers en munitie ter waar de van tenminste 250.000 dollar op on- voerd"6 W1JZC "aar Mexico zijn uitge- In verband hiermee heeft een „Grand Piwïrii6 iB aS xas) acht Amerikanen en due Mexicanen aangeklaagd wegens samenzwering 0m bepalingen inzake wa- ?(MoUi O0r .va2 de neutraliteitswet van 11939 te overtreden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6