TSJANG KAI SJEK Valentijn-dag14 F*""t wij denken er zé over! die op Formosa zn tijd afwacht? Langdurige discussie over zaken betref fende de stoomwet, inenting en onderwijs Kwestie Fries op school moet in het grote verband worden bezien isitsr zt Alles goed en wel ^Na't Roken i Be Rotterdammer Pag. 4 Vrijdag 13 Februari 1953 JFie IS HOEST. GRIEP... De weldadige warmte van Th mogène stilt de pijn in keel borst en verjaagt de aanval. ULLEN de Chinese nationalisten een aanval openen op het vaste- land, dat thans stevig in handen van de communisten is? Zal een dergelijke aanval leiden tot een nieuwe verschrikkelijke burger oorlog? In hoeverre steunt de regering van president Eisenhower de plannen van de nationalisten op Formosa en wat zal de houding van Rusland zijn ten aanzien van een inval in rood China? Deze en andere vragen zijn in de afgelopen weken herhaaldelijk gesteld en namen een belangrijke plaats in op de frontpagina's in de wereld pers. Een van de mannen, die een deel van die vragen kan beantwoorden, is Tsjang Kai Sjek, de generalissimus, die vele jaren onbeperkt heerser in het grote Chinese rijk is geweest, dt^ch enkele jaren geleden door z'n communistische tegenstanders werd over weldigd en op smadelijke wijze de wijk moest nemen naar het eiland Formosa voor de Chinese kust. Over deze Tsjang Kai Sjek en diens merkwaardige en zowel letterlijk als figuurlijk knappe echtgenote, Mei-Lmg Soeng, willen we het in dit artikel hebben. Het verleden van dit veelbesproken Chinese echtpaar werpt een bepaald licht op de geheel nieuwe situatie, die ontstaan is door de verklaring van president Eisenhower, dat de deneutralisering van Formosa zal worden opgeheven. Al heel vroeg moeten machine geweren een onweerstaanbare aan trekkingskracht hebben gehad voor Tsjang Kai Sjek. Hij werd op 31 October 1886 geboren als Jui Tai in het dorp Tsjikou in de pro vincie Tsjekiang, als zoon van de jonge derde vrouw van een be jaarde vader, die een welgesteld koopman was. Niettegenstaande het feit, dat hij op de militaire academie te Paoting als 18-jarige de enige student was, die weigerde een „staart" te dragen (waaruit z'n opstandige gezindheid reeds bleek), behaalde hij sublieme cij fers, die hem in Tokio brachten. Mevrouw Tsjang Kai Sjek hield een afscheidsrede, toen zij Ame rika verlietkort voordat natio nalistisch China onder de druk van de communistische legers moest bezwijken. Haar missie was mislukt. Zij verzekerde haar Ame rikaanse luisteraars echter, dat China weer bevrijd zou worden. Daar maakte hij voor het eerst kennis met Soen Yat Sen, de weg bereider van de Chinese revolutie van 1911. Het was aan de voor avond van de opstand tegen de Mandsjoe-dynastie. Tsjang sloot zich aan bij de nieuwe Kwomin- tang-partij en werd Soen's eerste assistent. Tussen de bedrijven door trad hij in het huwelijk met een meisje, dat z'n vrome Boeddhisti sche moeder voor hem had uitge zocht. Moskou Aanvankelijk sympathiseerde hij met de Russen. Hij volgde hierin, het voor beeld van de Kominternman Michael Borodin, die door Soen Yat Sen was in geschakeld voor het stichten van een Chinese communistische partij. Soen zond Tsjang Kai Sjek in 1923 naar Moskou, waar deze ingewijd werd in de Russische krijgskunst. Maar behalve een bruikbare wapentechniek bracht hij van deze studiereis ook een grondige beke ring mede ten aanzien van z'n aanvan kelijke geloof in de toekomst van het oommunisme. Teruggekeerd uit Moskou trad hij op 1 December 1927 voor de twee de maal in het huwelijk, nadat *"n. eerste vrouw volgens de Chinese ze den met een pensioentje naar haar dorp was teruggezonden. Z'n twee de vrouw, Mei-Ling Soeng, die een schoonzuster was van Soen Yat Sen, is een Christin, die in Amerika werd opgevoed. Haar moeder wilde eerst niet. dat zij met Tsjang Kai Sjek zou trouwen. Eerst nadat de ze plechtig beloofd had, zich te zul len verdiepen in de Christelijke gods dienst, kon het huwelijk doorgang vinden. Het werd op Christelijke wijze ingezegend. Drie jaren later trad Tsjang Kai Sjek toe tot het Christelijke geloof. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft hler- .ver zelf eens het volgende geschreven: „De invloed van mijn moeder op de ge neraal was enorm groot. Haar persoon lijke voorbeeld heeft hem er toe ge bracht, Christen te worden. Hij was te eerlijk, haar toestemming tot ons huwe lijk te krijgen, door slechts te beloven, Christelijk te zullen worden. Hij beloofde mijn moeder, de Chris telijke godsdienst te zullen bestuderen en de Bijbel te lezen. En onverwachts bemerkte ik, dat hij aan die belofte vasthield, ook toen zij gestorven was. Er waren echter vele dingen, die hij niet begreep.." Drie vrouwen Voorheen oefenden drie vrouwen gro te invloed uit in China. Het waren de gezusters Soeng, waarvan mevrouw Tsjang Kai Sjek wel de voornaamste was. Alle drie waren deze vrouwen van ongewone schoonheid en van zeldzame intelligentie. Soen Yat Sen huwde het eerst een van die meisjes. Moeder Soeng verzette zich tegen dit huwelijk, maar haar dochter verliet het ouderlijke huis om zich bij Soen Yat Sen te vervoegen. Zij bleef al spoedig als jonge weduwe achter. In Moskou stond zij goed" aan geschreven en op het ogenblik speelt zij nog een belangrijke rol in de Chi nese communistische republiek. De der de zuster is de echtgenote van de zeer rechts staande vroegere minister van financiën, Koeng. De eerzuchtige en onverzettelijke Tsjang Kai Sjek huwde de tweede des zusters. Veel van zijn vroegere grootheid had hij aan deze vrouw te danken. Zij slaag de er in, zün strakke wezen te leiden en hem aannemelijk te maken voor het Westen, door hem de schijn te geven van een modem leider. Haar eerzucht paarde zich aan die van haar echtge noot. Haar soepele, intelligentie, haar kennis van het Westen (zij werd in Ame rika opgevoed) en haar charme brach ten het element in hun samenwerking, dat Tsjang zelf ontbrak. Zij vormde ile band met de Amerikanen en Britten, wier taal zij perfect sprak, in tegenstel ling tot haar man, die geen Westerse taal machtig was. In de jongste wereldoorlog vertoefde mevrouw Tsjang Kai Sjek geruime tijd in de Ver. Staten. Daar zijn Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met haar in vriendschappelijk contact geweest. Ook bij de Roosevelts stond zij in hoog aanzien. Handig speler Na Soen Yat Sen's dood ontpopte Tsjang Kai Sjek zich als een han dig speler op het ingewikkelde schaakbord van de Chinese macht. In Juli 1928 deed hij z'n intocht in Peking als heerser over China. Hij versloeg ook de communisten in het Zuiden, maar niet beslissend, want zij wisten zich te nestelen in de Noordelijke provincie Yenan, Tsjang was gerijpt tot een man van de daad, snel in het doorzien van situaties, scherp in het trek ken van conclusies. Na z'n bezoek' aan Moskou leefde men lange tijd Tsjang Kai Sjek begroet in een open auto een juichende menigte in Taipeh, de hoofd stad van Formosa. in de waan, dat hij een volbloed communist was. Toen hij echter alleenheerser was geworden, bleek het tegendeel waar te zijn. kenen. De afrekening is inderdaad ge komen. En hoe Het echtpaar Tsjang Kai Sjek heeft van China inderdaad een goed beheerste staat willen maken. Het was echter lang niet altijd even gelukkig bij het uitkie zen van zijn naaste medewerkers. De corruptie, een kwaad, dat de Chinezen de eeuwen door heeft aangekleefd, tier de ook tijdens het bewind van Tsjang Kai Sjek welig. In de grote steden wa ren de levensomstandigheden nog drage lijk, vergeleken bij het platteland, waar middeleeuwse toestanden heersten. Niet ten onrechte heeft men in de afgelopen jaren beweerd, dat de communistische revolutie mogelijk is geworden door de strijd van de Chinese vrouw, die eigen lijk niets meer dan een slavin was. Ook de millioenen kleine boeren, die onder mensonterende omstandigheden moesten leven, keken bijna verlangend uit naar de komst van de communisten, omdat ze er alleen maar beter van konden worden. Het communisme heeft ook China geen geluk gebracht. Het weet zich slechts door middel van terreur staande te houden. Tsjang Kai Sjek speculeert nu wellicht op een anti communistische stemming op het vasteland. Het is echter de vraag, of de millioenen Chinezen, die zulke slechte ervaringen hebben opgedaan tijdens het bewind van Tsjang Kai Sjek, zich enthousiast achter het vaandel van de generalissimus zul len scharen. Mocht Tsjang werkelijk overgaan tot een aanval op het vas teland, dan zou hij wellicht de hand kunnen leggen op de Zuidelijke gebieden, grenzende aan Indochina en Birma. Dit zou in dat deel van de wereld een stabiliserende fac tor zijn. Voorzichtig Het optreden van -Tsjang Kai Sjek heeft echter gevaarlijke kan ten. Toen in de dertiger jaren de Japanners steeds verder China binnendrongen, hoopte Tsjang Kai Sjek slechts op het uitbreken van een wereldoorlog, aangezien die de enige werkelijke oplossing voor hem kon brengen. We kunnen ons Mr Roolvink als Kamerlid geïnstalleerd De Tweede Kamer heeft hedenmid dag besloten tot toelating van de heer mr. E. Roolvink (k.v.p.), die benoemd verklaard is tot lid der Kamer in de vacature ontstaan door het ontslag van mejuffrouw dr. De Waal. Nadat de heer Roolvink de voorge schreven eden had afgelegd en de voor zitter een gelukwens had uitgesproken, nam het nieuwe lid zijn plaats in. Concertgebouw-orkest zorgde voor 16.500 Het concert, gisteravond door het Concertgebouworkest te Amsterdam ten bate van het Rampenfonds gegeven, bleek vanmorgen al meer dan 16.500 te hebben opgebracht. Hierin is nog niet begrepen de inzameling, die het personeel tijdens de pauze hield, en slechts een deel van de opbrengst der loten, verkocht door de „Concertge bouwvrienden". £fDDY KONING (twee en een half jaar) uit Kapelle moest voor een keeloperatie naar het ziekenhuis. Een helicopter was het enige vervoer middel en dus iverd Eddy door een Amerikaanse soldaat voorzichtig naar het vliegtuig gebracht. Tsjang Kai Sjek was een figuur ▼an wereldformaat geworden. He laas was hij bij 80 pet van de boe ren, die onder verschrikkelijke toe standen moesten leven, slechts een grote onbekende. Ook wist Tsjang vrijwel niets af van de toestanden, die op het Chinese platteland heersten en als hij er iets van wist, slaagde hij er niet ln, maat regelen te nemen, die een einde maakten aan wantoestanden. Z'n po litieke realisme heeft hem ongetwij feld geholpen bij het tot stand bren gen van de eenheid in het verbrok kelde China. Toen het er op aan kwam, schoot hij echter tekort en moest hij het afleggen tegen de communisten, die met allerlei scho ne beloften werkten en in de door hen bezette gebieden ook veel goeds deden. EEN van de mensen, die in de afgelopen weken plot seling weer in het brandpunt van de wereldbelangstelling kwamen te staan, is TSJANG KAI SJEK, de Chinese gene ralissimus, die nog maar en kele jaren geleden door de communisten van het vaste land werd verdreven en z'n toevlucht op het eiland For mosa moest zoeken. Zal hij met z'n half mïllioen soldaten die een uitstekende oplei ding hebben gehad trach ten, opnieuw vaste voet te krijgen in het enorme (rode) Chinese rijk Toen de Japanners moeilijkheden oorzaakten en de rebellerende generaals in het Noorden weigerden, tegen de communisten te vechten, ging Tsjang deze generaals zelf opzoeken. Zij eisten van hem, dat hij de strijd tegen de Ja panners zou aanbinden. Tsjang voelde hier niets voor en werd in de boeien gesloten. Waarom wilde Tsjang niet te gen de Japanners vechten? Omdat daar door z'n eigen legers verzwakt zouden worden, hetgeen van grote invloed zou zijn op z'n eigen positie tegenover de communisten, die eveneens over een ontzagwekkende strijdmacht beschikten. Advies van Moskou Na z'n ontvoering wist Tsjang te ont snappen. Hij sprong over een enkele meters hoge muur. bleef hangen in braamstruiken, verloor z'n valse tanden en werd opnieuw gearresteerd. Hij ver zocht, doodgeschoten, of anders naar de hoofdstad Nanking teruggezonden worden. Door bemiddeling van mevrouw Tsjang Kai Sjek, die per vliegtuig naar het rebellerende bolwerk Sian reisde, kregen de opstandelingen inzage van Tsjang's dagboek, waaruit bleek, dat de generalissimus evenzeer naar het ver drijven van de Japanners verlangde, als zijzelf. Op advies van een communis tische generaal werd hij vrijgelaten. Moskou wenste blijkbaar, dat Tsjang eerst de Japanners zou verdrijven. Daar na zou men wel met Tsjang zelf afre- thans niet aan de indruk onttrek ken, dat de generalissimus ook nu een nieuwe wereldbrand wl ris keren om nog eenmaal te kinnen proberen, alleenheerser te vorden in het onmetelijke Chinee rijk. Voorzichtigheid is hier jsboden! Tweede Kamei (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag weer met haar normale werk zaamheden begonnen. Het eerste wetsontwerp, dat aan de orde kwam was de nieuwe stoomwet. Het ontwerp kon niet geheel afgehandeld worden, omdat bij een gevraagde stemming niet genoeg leden aanwezig waren, zodat uitstel tot hedenmiddag nodig bleek. Ook de wijziging van de inentingswet kon wegens een procedure-vraagstuk niet geheel afge handeld worden. Tenslotte kwam de Kamer halverwege met de behan deling van een serie grotendeels technische wijzigingen van de lager onderwijswet 1920. Onder da hamer door gingen wetsontwerpen tot wijziging van de wet van 21 December 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfond-' senbesluit en verlenging van de wer kingsduur van de tijdelijke, nadere voorzieningen ten aanzien van officie ren en reserve-officieren van de Ko> ninklijke Landmacht. De nieuwe stoomwet beoogt, de oude stoomwet een nieuw jasje te geven. Het gaat om de regeling van de controle (uit veiligheidsoverwegingen) op stoom, en dampketels enz.) De heren Beemink, Ankersmit, Ver kerk en Wijffels hadden er bezwaar te gen dat ingevoerd zal worden, dat voor de nodige keuringen door de betrokke nen een retributie zal moeten worden betaald. Speciaal hadden zij daarbij het oog op de kleine ondernemingen. De heer Verkerk (a.r.) sprak in dit ver band zelfs van „geruisloze cumulatie van bedrijfslasten." De heren Posthu- u««a ip.v.a,»,) en GortiaK (comm.) waren van oordeel, dat de keuring niet alleen van algemeen belang is. maar ook van belang voor de ondernemers zelf: ook hun eigen veiligheid is er mee ge en de keuring kan grote schade voorkomen. Staatssecretaris dr Van Rhijn was het hiermee eens, waarbij hij er bovendien op wees, dat van de gegevens, die bij de keuringen te voorschijn komen, dooi de eigenaars en gebruikers een dank baar gebruik wordt gemaakt. Wel toon de hij zich bereid, in overleg met het Departement van Economische Zaken nader te bekijken, of in de komende algemene maatregel van. bestuur een zodanige regeling kan worden getroffen, dat kleine bedrijven niet op al te zwa re lasten komen te zitten. De heer Beer- nink (ch) vroeg bij de artikelsgewijze behandeling hoofdelijke stemming over het desbetreffende artikel. Deze stem ming werd vanmiddag gehouden. De wijziging van de inentingswet 1939 heeft ten doel te bevorderen, dat rui mer gebruik gemaakt wordt van de gelegenheid tot kosteloze inenting te gen pokken. Alleen ds Zandt (sgp) sprak bij de behandeling van dit voorstel. Hij bestreed de inenting als zodanig, aan gezien deze het leven in gevaar brengt, hetgeen krachtens de Bijbel verboden is. Bovendien meende hij, dat het aan tal gevallen van kinderverlamming enz. wel duidelijk aantoont, hoe gevaarlijk inenting kan zijn. Bovendien was hij van oordeel, dat wetenschappelijk in het geheel niet is b-rcracn, «aat de inenting de pokziekte heeft teruggedrongen, maar dat in de loop der tijden de oorzaken van deze ziekte aan kracht hebben in geboet. Staatssecretaris dr Muntendam plicht zou worden opgelegd, onmiddel lijk aangifte te doen van opgetreden encephalitis na inenting of vermoeden daarvan. De voorzitter was echter van oordeel, dat dit amendement ontoelaat baar was, omdat in de considerans van de wet alleen maar gesproken wordt van bevordering van kosteloze inenting. Prof. Oud (vvd) deelde deze mening. Ds. Zandt werd aangeraden, zich hier over te bezinnen en zijn verlangen eventueel in een motie neer te leggen. Om hem hiertoe de gelegenheid te ge ven werd de verdere behandeling van het wetsontwerp geschorst tot heden middag. Smartegeld Het derde wetsontwerp, waarover woorden vielen, was de wijziging van de lager onderwijswet. De belangrijkste bepalingen hiervan zijn, dat de verlofs regeling voor onderwijzers gelijk wordt gemaakt aan die voor ambtenaren, en in verband hiermee de invoering van verplichte keuring, voor iemand het on derwijzersambt daadwerkelijk gaat be kleden. Verder is opgenomen.de moge lijkheid van het toekennen van smarte geld aan nabestaanden bij overlijden. Ook enkele andere, meer technische aan gelegenheden worden geregeld, waarvan wij noemen het openen van de mogelijk heid, op de lesrooster der lagere scho len vakken te plaatsen, die niet genoemd worden in art. 2 der wet. Tegen dit laatste was in het bijzon der de heer Tilanus (c.h.) gekant. Het gaat eigenlijk om Esperanto, maar kan ook andere vakken betreffen. Evenals de heer Peters (k.v.p.) meende de heer Tilanus de vraag, of de kinderen ook hiermee nog lastig gevallen moeten worden, ontkennend te moeten beant woorden. Veel groter was echter zijn bezwaar hiertegen, dat de mogelijkheid geopend wordt, wel dergelijke vakken op de lagere school te onderwijzen en bv. niet Frans, Duits of Engels, die in art. 2 worden genoemd, doch niet voor de gewone lagere scholen. Ook de kwestie van „Fries op school" kwam aan de orde. De minister wil dit 'bezien in het grote verband met de pp- overheidswege ook geen dwang wordt j_ it uitgeoefend en met gemoedsbezwaren tenvolle rekening wordt gehouden. j Ds. Zandt'wilde een amendement be- handelen, waarin aan artsen enz. de Dag der Vriendschap-Dag van Kernen van ingezonden stukken Aan de 'dijl gezet Het bericht in de krai van 31 Janu ari over het afgraven in cultuurgron den bij Culemborg mo ons door de ramp, welke sedertdierfras land heeft getroffen, wel bijzondertespreken. Ter wijl ons volk vecht or het behoud van zijn land, moeten 'e het meema ken, dat daar vijftien oeren met hun gezinnen letterlijk aanle dijk worden gezet, omdat daar stucen vruchtbaar land worden geëxported en zo veran derd in watervlakten. Laat men toch protesteren bij de bevode autoriteiten opdat aan zulk een opiden een einde wordt gemaakt. r. d. i Halfstok viggen Zondag de natiele rouwdag heeft in vele plaatsen n ons land de vlag halfstok gewapper Dat was goed bedoeld, maar het e:t was omge keerd evenredig aan bedoeling. In de morgenuren vormd al die wappe rende vlaggen nl. eevrolijk gezicht, hoewel men bedoelde treuren. Men had daarom somrrn wisten dat, maar velen blijkbaar >t de onder kant van de halfstokhesen vlag aan de vlaggestok moetei'astbinden. Het uitwaaien van de vUÖ dan niet mo gelijk. Zo hoort het uwens by half stok vlaggen. Niet verplichten Zwemgordels in massa Ja: hoe te helpen, P. A. B., dat zal De overstromingsramp heeft het pro- u nu wel gebleken zijn: uit medegevoel voor de medemens stromen de giften binnen. U kunt dus tevreden zijn. Maar u schrijft over eventueel verplichten tot geven. Het Nederlandse volk en het buitenland hebben bewezen dat hier geen verplichting nodig is. De Neder landse wet verplicht zijn volk alleen als het niet wil staan waar het staan moet. Dictators verplichten alles, maar wij leven in een democratische staat, en wij hebben een Christenvolk, dal Gode dankbaar is voor de liefde, uit gestort in onze harten, en met deze liefde mag helpen, opdat God deze lief de aanziet en er Zijn zegen over geeft. Dat is de bede van een Christen, Maar verplichting kan alleen maar smart op smart doen oogsten. Z. „De Ramp" w. Opmerkelij dingen In de ramp warepmerkelijke din gen te zien. Enkele noemen. Eerst mocht er geen oninjt vee op de weg; maar de wegen w*n er vol van. Van het Oosten dde gevaar; het kwam uit het We: De Here Jezus zei: Bidt dat uw ht niet geschiede op de sabbath, noof.de winter..; en zie, het is beide hied. In de bad plaatsen, waar Go^g zovaak onthei ligd wordt, zijn de^evards verwoest. Wat ik hiermede 'escheidenheid wil zeggen ?Dit, dat ieid en volk moe ten gaan inzien, «rod om onze zon den een twist me^erland heeft. Met Ninivé van weletpeten we ons ver ootmoedigen. AU in de weg die de Bijhei ons leert y,°or Nederland het geestelijk en stcJk heil. J. G. van B. Waarom moet het hoek „De Ramp' zo overhaast worden uitgegeven? Zou het niet veel mooier zijn een werke lijk goed boêk uit te geven, met niet alleen foto's en een voorwoord van H.M. de Koningin, maar een boek dat ook uitbeeldt de spontane hulp van geheel Nederland, het eenzijn dat weer zo duidelijk gebleken is, de geweldige offervaardigheid, ja ook de enorme hulp uit het buitenland, al die dingen waar je warm van om het hart wordt? Zou dit ook voor later generaties niet veel mooier zijn? Of zou de prijs dan een bezwaar wezen? Het lijkt mij uit voerbaar. K. de J. Geen zand, maar klei Ik ben het geheel eens met wat ge schreven werd op 9 Febr. onder mot- üPolderj°ngens en geleerde heren". Ik heb ook enige zwakke plekken ge zien, o.a. ook de Noordendijk bij de ou de centrale van Dordrecht, een dijk op het éerste gezicht stevig en sterk, aan de binnenzijde keurig belegd met ba saltstenen, maar het 'inwendige is in hoofdzaak zand. Het is net een appel die van buiten mooi, doch van binnen rot is. Klei en rijshout is volgens mij toch veel beter dan zand, dat spoedig wegspoelt. Het is m.i. zeer noodzakelijk aat de waterkeringen aan een strenge controle onderworpen worden. bleem verscherpt, of er een middel te vinden is waardoor althans in de toe komst een verlies van zovele mensen levens kan worden voorkomen of tegen- eegaan. Mij dunkt, dat honderden zich en de hunnen hadden kunnen redden, als in ieder een genoegzaam aantal zwemgordels aanwezig was (rubberban den met kurkstof gevuld, met een een voudige verstelbare sluiting en zo ge schikt voor iedere leeftijd). Dergelijke gordels zouden zeker meer dan een kwarteeuw bruikbaar blijven. Zelfs zou er mee te redden zijn. Bij massa- fa bricage zouden de kosten de draag kracht van bescheiden beurzen zeker niet te boven gaan. A. R. Opnieuw: autoveiling Naar aanleiding van de bevindingen van A. v. d. H. wil ik mijn ervaringen mededelen. Ik kocht een auto, die voor de veiling officieus 1 op 6 zou lopen, officieel op het podium 1 op 7. Aange zien ik vol vertrouwen stelde in een ge zegelde verklaring en in de leiding van de veiling kocht ik de auto voor ƒ160 meer dan de aangegeven taxatie bij een verbruik van 1 op 6, Op controle bleek de auto 1 op 2'A te lopen. Ge volg: de auto direct terug. Maar mijn geld kreeg ik niet. Wel werd de auto zonder mijn medeweten, doch voor mijn rekening, naar een garage ter repara tie gebracht. Na de reparatie was het verbruik tijdelijk 1 op 6, doch nog al- lijd niet, als volgens het verzegeld rap port, 1 op 7. Toen de auto mij tegelijk met een kostenrekening van ƒ70 presenteerd werd. weigerde ik en vroeg ik mijn geld terug. Tot nu toe echter tevergeefs. Daarop diende ik een aan klacht in bij de Justitie, wat tot gevolg had dat ik de reparatie niet behoefde te betalen, doch de auto moest ik hou den, al liep ze maar 1 op 6. Ik had ook een proces kunnen gaan voeren, waar bij ik om te beginnen 75 zou moeten storten bij het Scheidsgerecht, maar met een kans van nihil, zoals ik bij in formatie te weten kwam. Onder voor behoud dat ik de ƒ160, die ik op het onjuiste rapport boven de taxatieprijs geboden had. teru^ zou krijgen, heb ik de auto toen maar geaccepteerd. Terug betaling van dat bedrag is mij voor zo goed als zeker toegezegd. Het moet ech ter nog altijd komen. Soortgelijke er varingen heb ik ook van anderen gehot"** A. G. te B. waarmee de heer Peters (k.v.p.) het eens was. Hij meende, dat ook thans wel les in het Fries gegeven kan worden, maar de heer De Loor, socialistisch gedepu teerde van Friesland wees er op, dat het ging om een duidelijke erkenning van het Fries als officieel, afzonderlijk leer vak. De heer Roosjen (a.r.) sloot zich bierbij aan. De laatste was ook van oor deel, dat de uitdrukking „onderwijzer van bijstand", die door de minister uit de wet is gehaald, gerust had kunnen blijven staan. Bijstand verlenen is nooit iets minderwaardigs geweest, zo zeida hij. Mevr. Fortanier—De Wit (v.v.d.) en de heer De Loor (p.v.d.a.) drongen er op aan, de mogelijkheid van inning der school gelden door onderwijzers te laten ver- vallen. De heer Gortzak (comm) vond hierin aanleiding, aan te dringen op het afschaffen van de schoolgelden. De heer De Loor wilde ook bepaald zien, dat een onderwijzer, lid van Gedeputeerde Sta ten geworden, van rechtswege op non activiteit komt. Dan was er nog een kwestie: mevrouw Fortanier en de heer De Loor bepleitten een bepaling, tengevolge waarvan een onderwijzer bij het openbaar onderwijs, die in beroep komt tegen een straf of een ontslag, hangende het beroep in het genot zijner jaarwedde of wedde blijft. Zij zagen hier een tenacbterstellen van de „openbare" onderwijzer bij de „Dij- zondere". De heer Tilanus (c.h.) was het hiermee niet eens, want, zo zeide hij, de gevallen liggen geheel anders. Voor bij zondere onderwijzers is er maar één beroepsinstantie. Bij het openbaar on derwijs is de procedure veel ingewikkel der en langduriger, terwijl er twee be roepsinstanties zijn, nl. eerst Gedepu teerde Staten en daarna de Kroon. Vanmiddag zou minister Cals antwoor den. Nieuw dijkgat op Tholen kon gedicht worden In de nacht van Woensdag op Don derdag is op het eiland Tholen weer een dijk doorgebroken, de zogenaamde eerste dijk bij het dorp Sint Maartens dijk. Direct na de ontdekking is men met de dichting begonnen en men slaag de er ook in het gat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vorm de de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat. dat in de versterking was geslagen en liep reeds de polder in. Canadese maakt in ons land radioreportages Op Schiphol is gisteren een Canade se radio-redactrice, mevrouw Elsie Ja ne Gray, aangekomen, op weg naar de watersnoodgebieden, waar zij opnamen gaat maken voor e en reportage. Zij werd op het vliegveld begroet door een aantal officieren van het Leger des ?eJ Rode Kruis, met wie zij dadelijk haar werk begon. Mevrouw Gray is voornemens via New York terug te reizen en ook daar een verslag van haar bevindingen de aether in te zenden. Advertentie. Verzacht Uw keeL Verfris Uw f mond en adem met de smakelijke I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4