Het gemaal van Zuid] and begint vandaag te malen Bevolki ng mag terugkomen om bij herstel te helpen Water kwam van Oudenhoorn Prins Bernhard deed inKlundert de groeten van de Kningin Drijvende bok „Titan" ligt nu al twee weken in de Zaagpolder Achterstand van opvorderbare belastingen niet op begroting Kwaliteitszetel Waterschap Hoekse Waard pakt dijkherstel krachtig aan Zo herrijst een zwaargetroffen gebied(3) DeR otterdammer Pag. 3 Vrijdag 13 Februari 1953 <s (Van een onzer verslaggevers) TTET grauwe, riezig-zoute water ligt als een lijkwade over de landen 11 rond Zuidland op het eiland Putten, maar de toegangsdijk tot dat dorp en de Ring steken als een bolwerk boven het ondergelopen gebied uit. En toen wij gistermorgen de Ring opreden, klonk uit de luidsprekers van een speciale „Omroepwagen" de boodschap van de burgemeester, dat de Zuidlanders, die een bril nodig hebben, zich met een doktersbewijs bij de opticien kunnen vervoegen en dat de bewoners van drooggekomen huizen, zonder hun kinderen tussen de 6 en 16 jaar, kunnen terugkeren. Dat betekent een stap in de richting van het herstel, evenals het feit, dat het gemaal vandaag begint te malen. De burgemeester, de heer L. de Kool is een actief man, ook al moet hij zijn werk verrichten in de achterkamer van het café op de Ring, daar het raadhuis in het water staat. Hij schat de tijd, die voor het volledige droogmolen nodig is, op zes weken als het Zuidlandse gemaal het alleen doen moet en op drie weken, als de aangevoerde hulppomp gaat meewerken. ren. het beschikbaar stellen van een be drag van 25.000 voor directe hulpver lening en het sturen van een houten loods, die vroeger dienst deed iin de „Sprookjestuin", maar die in Abbenibroek de functie van raadhuis zal vervullen. De gemeente Oudenhoorn is geadopteerd door Borculo, maar over de te bieden hulp moet nog worden overlegd. Verder ziet het er daar niet zo roos kleurig uit. Vele huizen in Ouden hoorn staan op instorten en het gat in de dijk bij Oudenhoorn (80. meter lang en 10 meier diep!) is nog open, zodat eb en vloed vrij spel hebben in de ondergelopen landen. Voor het gat helemaal dicht is, zal het wel enkele weken verder zijn. En dan pas kan men beginnen met effectief leegpom pen. Maar niet alleen van Oudenhoorn stormde hel water op Abbenbroek aan, ook via Zuidland kwam de vloed opzetten. Bijna zo zout als de zee ,,Eon grote zorg voor ons is het zout gehalte van het water, dat maar liefst 25 gram per liter bedraagt.Het wa ter is dus bijna zo zout als zeewater", zegt burgemeester Wentholt ons. „Het zal nog heel wat moeite kosten, het land zoutvrij te maken. Eén voordeel is er aan dit hoge zoutgehalte verbonden: het infectiegevaar is daardoor minder erg. Toch is de gehele bevolking, in verband met de aanwezigheid van kadavers, inge ënt tegen typhus." „Over het eten hebben we niets dan lof. We krijgen het van het Rode Kruis en het Leger des Heils uit Rotterdam en ik kan wel zeggen, dat we eigen lijk geen zuurkool met spek, maar spek met zuurkool, eten De voornaamste vloed in Zuidland kwam uit de richting Oudenhoorn, al had men daar in de nacht van de ramp niet zo'n weet van. Als de waterke ringen tussen Zuidland en Ouden hoorn, dus de Haasdijk en de Ruigen- dijk, eenmaal dicht zijn, kan het droog- malen vlot opschieten. De dijken aan het buitenwater zijn al zij het voor lopig gerepareerd. De technische diensten van de meen te hebben hun plannen al kant klaar. Enkele kenmerken daarvan zijn: veel personeel en decentralisatie. De toestand, op het moment is niet on gunstig. Vandaag werden de winkels weer bevoorraad, zodat de, aanwezige burgers (nog 550 van de 2300) zelf hun potje kunnen koken en het eten niet meer van het Rode Kruis behoeven te betrekken. Ook met de uitkeringen wordt ^puaernst gemaakt en de gemeente Alphen - aan de Rijn, die Zuidland adopteerde, - stuurt ambtenaren voor dit werk en de verdere loonadministratie. „Forensen" Dat er overdag toch nog heel wat Zuidlanders in de gemeente aan het werk zijn, is het gevolg van het „foren- sen-systeem" dat men heeft ingesteld. v 's Morgens komen ze uit de plaatsen waar ze geëvacueerd zijn en 's avonds - keren ze weer terug. Zodra iemand in 3hs het dorp zijn drooggekomen woning betrekt, krijgt hij automatisch een paar icostgaiigerszodat het aantal heen-en-weer-reizenden wordt be perkt. Vooruit-zien „We moeten vooruit zien", aldus burgemeester De Kool. „Als de polderr eenmaal weer droog zijn, hebben we behoefte aan landbouwmachines tractoren. Daarom gaan we die dingen nu het eerst met behulp van militairen uit de nattigheid halen en repareren. Komen de landerijen dan vrij, staan de machines kant en klaar." Een ander streven is, de van elders komende hulpkrachten voor het dichten der dijken zo spoedig mogelijk te ver vangen door Zuidlanders. Daarom liet de burgemeester enkele dagen geleden door de Berichtendienst der radio omroepen, dat alle gezonde Zuidlanders tussen de 18 en 60 jaar kunnen komen helpen in hun eigen gemeente. ,.Ik heb niets dan lof voor die vrijwillige helpers. Maar mijn eigen mensen, ja, dat zijn nu een maal geboren grondwerkers En wélke rol speelt Spijkenisse in dit drama? Wel, aan het Stort, waar een stuk grond, dat voor industrieterrein be stemd was, was opgespoten, graaft men het zand af voor herstel der dijken in het gehele eiland Putten. Want de ge meente zelf is er vrij goed afgekomen. In Oosthoek zijn 20 woningen ernstig beschadigd, enkele bedrijven hebben o-verstromimgssohade, Hekelingen en Breeweg idem. maar het tijdig ingrijpen heeft de dijken, en in het bijzonder het Sluisdijkje, behouden. Burgemeester P. J. Bliek van Spijkenisse heeft op ver zoek van zijn collega van Geervliet, het gezag over het geïsoleerde Simonshaven overgenomen, en de eerste ladingen zand zakken gingen dan ook daarheen. Bij elkaar waren het er niet minder dan on geveer- 100.000 Nu gaan de zandzakken "an Spijkenisse naar Zuidland. Verdiende lof „Eén naam zou ik zeker willen noe men". zegt burgemeester Bliek ons in de laaggelegen kamer achter het raad huis van Spijkenisse. „En dat is die van de heer K. Dekker, hoofdopzichter van het Hoogheemraadschap van Put ten. Ere, wie ere toekomt, en hij heeft deze lóf zeker verdiend. Dag en nacht was hij in de weer om samen met mg alles te inspecteren, te rapporteren en leiding aan de werkzaamheden ie ge ven. Wat wij allemaal al gedaan hebben? Wel, we hebben de dijken bij Oostbroek versterkt en gedicht, we hebben andere bedreigde plaatsen be houden en zijn nog steeds bezig te doen, wat er gedaan moet worden Hoofdwaterkering moet voor groot deel vernieuwd worden De heer L. I. Overwater, dijkgraaf van het waterschap „De Hoekse Waard", heeft in een gistermiddag te Klaaswaal gehouden vergadering van het waterschap een overzicht gegeven van de door de stormvloed aangerichte schade aan hoofdwaterkering en binnendijken op het eiland alsmede van de maatregelen tot herstel, welke inmiddels zijn genomen. De hoofdwaterkering, aldus de heer Overwater, heeft, behalve 22 gaten in de dijken, op zeer vele plaatsen beschadigingen opgelopen, dikwijls in zeer ernstige mate. Tal van binnendijken zijn doorgebroken of ernstig beschadigd. De waterkering van de Hoekse Waard wordt gevormd door: Spuidijk van de polder Nieuw-Beijerland, Oud-Beijer- landse dijk, Bossendijk, Oud-Heinenoord- sedijk, Blaakschedijk, Hoeksedijk, Dorps straat van Maasdam, Oud-Bonaventura- sedijk, Kerkstraat te Strijen, Wieldijk, Dijk om de Nieuwe Klem, Groot-Crom- strijensedijk, Klein-Cromstrijensedijk, Schoutsdijk, Groot Zuid-Beijerlandsedijk, Sluisjesdijk, Oud-Piershilsedijk en Nieuw-Piershilsedijk tot Spuidijk, bene vens de Ringdijk om de Oude Koren dijk en het Oude Nieuwland. Dit houdt in, dat ongeveer 8700 hal van het waterschap geen dijkbescher- ming meer heeft. Deze oppervlakte komt overeen met 40 pet. van de oppervlakte van het geheel. Van de overige 60 pet. zijn wegens overslag, kwel en/of neer slag geheel of gedeeltelijk nog °ïnun- deerd ongeveer 7700 lia. te weten: de polders Oude Korendijk, Oude Nieuw land, Moerkerken. Oudeland van Strijen, Nieuw-Cromstrijen, Groot-Cromstrijen en Groot Zuid-Beijerland. mye brug 3*- over na Voornsche kanaal ligt en te gebruiken is, is die ten Noorden van Geervliet; maar het verkeer er over is zo intensief en zo zwaar, dat men voor het leven der bïug vreest. De assen van het brug-onderdeel zijn al aardig doorgebogen. Verlaten In Oudenhoorn woont geen mens meer en in Abbenbroek nog maar een kwart van de gehele bevolking. Dat dat ge deelte er nog heeft kunnen blijven, is te danken aan het feil, dat de oude dorps kern op en langs de dijk is gebouwd. Ongeveer in deze telegramstijl vertelde de burgemeester van deze twee gemeen ten, de heer J. L. Wentholt, ons gister morgen in het café Herrewijnen aan de Abbenbroekse dijk enkele bijzonderheden over zijn gemeenten. Dat hij ons in het cafe te woo-rd stond, was niet vanwege de gezelligheid, maar uit hardenoodzaak, omdat het raadhuis onder water staat. De gemeente-secreta rie is er schuin tegenover, in het woon- buisje op nummer 23 gevestigd. Over hulp en medeleven hebben de Lbbenbroekers niet te klagen. Zij zijn 1 door Wassenaar en Peize i Wassenaarse hulp zal be- Deskundig Duits advies inzake uitlevering De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uilleveringsverplich- iingen wordt gegarandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duitsland gearresteerde Bredase vluchtelingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt prof. Bilsinger van de universiteit van Freiburg in een des kundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgericht in Dusseldorf heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleveringsverdrag in concrete gevallen een accoord inzake uitlevering kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid wordt gegaran deerd. Het gerecht had over de beteke nis van deze bepaling een deskundig ad vies gevraagd. De gearresteerde SS-man Faber zal, al- jrens de Duitse regering tot uitlevering kan overgaan, voor het gerecht in Dussel dorf moeten verschijnen, dat over zijn verzoek tot het verlenen Van asyl als politiek vluchteling zal moeten beslissen, De tweede gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan evenwel nog niet vaat. Vwriopteerd door Wassen-aar •Ir.) en de Wassenaarse h...r •taan uit het sturen van enkele ambtena- sie noodvoorziening landbouw. Haagse politie gaat helpen Uit; Den Haag, dat de noodgemeen- ten Stellendam en Goedereede heeft ge adopteerd, is een jeeppatrouille van de Haagse politie vertrokken, die in Stel lendam ordonnansdiensten zal verrich ten. Van hetzelfde politiecorps hebben zich montageploegen met zes monteurs ter beschikking gesteld van de cotnml»- Hoge gast kwam per helicoptèreuif de lucht vallen om te informeren naar o toestand De bewoners van het zwaar getrof fen stadje Klundert in Noord-Brabant kregen gisteren onverwacht hoog be zoek. Zonder dat ook maar iemand er iets van wist, landde gistermiddag om ongeveer een uur in de Voorstraat een helicoptère. waaruit Z.K.H. Prins Bernhard kwam stappen.^ De burgemeester, de heer G. Draijer, heeft men in allerijl gewaarschuwd, zodat die de hoge gast op het Raad huis te woord kon staan. De bewoners van het stadje hadden inmiddels vol-' op gelegenheid om de Koninklijke Be zoeker van hun geestdrift te laten blijken. De Prins zag de Amerikaanse en Italiaanse militairen druk aan het werk en hij heeft zich uitvoerig laten in lichten over de stand van zaken. Na dat hij per jeep een rit door de stad en het bedreigde gebied had gemaakt, heeft hij in de woning van burgemees ter Draijer zich over de toestand van Klundert laten voorlichten. Daarna heeft hij gesproken met de geëvacueerde familie B. G. Lodders, die in het huis van de burgemeester een gastvrij onderkomen heeft gevonden. De heer Lodders, wiens boerderij aan de Buitendijk door het aanstormende water werd vernield, heeft de Prins verteld van het leven op zijn boer derij. Vol belangstelling vroeg Z.K.H. naar de omvang van de materiële verliezen en informeerde hij naar de mogelijkheid om iets voor de getroffen boer te doen. De acht kinderen kropen een beetje «chuchter weg: zo'n hoge bezoeker komt niet Iedere dag. hetgeen beetje verlegen- zijn. Maar de Prinheeft ze allemaal op hun gemak gest, zodat de verlegen heid tenslotte w] weggedrongen door de innemende mdelijkheid van de vorstelijke gast. Om kwart vocwee kroop de Prins weer in zijn heiptère. nadat hij te voren de burgeester de hartelijke groeten van H.Rde Koningin en de Prinsessen had laan. Toen het heiroefvliegtuig reeds lang was weggezo, juichten de achter gebleven 400 imers van het 4800 mensen tellende hdert nog. voor hen wel een reden was om een verm'jden. Bloementejonstelling in Lisse ïat door Na rijp beraad h het bestuur van de Stichting Bloem besloten de der de en grootste witentoonstelling te laten doorgaan. Deieeks tentoonstel lingen kar oeschoi worden als de inzet van het bW-festival 1953. waarbij later Keuk,f en flora de hoofdrollen gaan spe In verband met datersnood heeft het bestuur besloten Iedere specta culaire opzet m de e grote hallen van - cooperatiev-iiing van Holl; Bloemboll-nootschap H. B. G- ermijden. Wjllen in de on_ gevee. t '00 vierkanteter grote hal len vo'f'P bloembollenzjen zjjn j)e expositie wordt n iet ieel geopend om iedei karakter var^eiij^heid te Bedreigde polders Daarenboven dreigen wegens water- bezwaar gedeelten van Klein Zuid-Beijer land, Klein-Cromstrijen, M-unnïkenland van Westmaas en St. Anthonypolder on der te lopen. Met man en macht zijn er worden verschillende hulppompen er hevelinstallaties geplaatst. Verder zijn middelen beraamd tot her stel van de dijk van Groot Koninkrijk en de kade van het Nieuwe Poldertje onder Puttershoek. Door sluiting hier van kan geen nieuw vloed water in Nieuw-BonaVentura stromen. Door mid del van verschillende pompen en de „Ahoy" worden de polders de Mijl, Groot Koninkrijk, het Nieuweland en Nieuw- Bonaventur met kracht bemalen. Het water is in dit gebied ongeveer 65 cm gezakt. Het herstel van dijk en kade is opgedragen aan de fa D. Blankevoort en Zoon te Bloemendaal. Aan dezelfde firma is opgedragen het dichten van zeven gaten in de dijk van de Mariapolder voor rekening van de N-V Dordrechtsehe Landbouwonderne ming. Het herstel van de dijk van de Hoogezandsche polder is opgedragen aan de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen terwijl de buitendijk van de Eendragts- polder zal worden hersteld door fa Za- nen en Verstoep te Den Haag. De Heide Mij heeft de navolgende wer ken m uitvoering: het dichten van de dijk van de Noordpolder onder Gouds waard ter verkrijging van een behoor lijkewegverbinding met Goudswaard; de dijk van de polder Klein-Piershil, be nevens het dichten van de gaten in de Schenkeldijk tussen Numansdorp en Een- dragtspolder, ter verkrijging van een wa terscheiding tussen deze polders. Het dichten van.de gaten in de Schu- nngsedijk wordt in eigen beheer uitge voerd. Verder worden gedicht de gaten en beschadigingen in de kaden van de buitengronden voor de Oost- en West-Zo merlanden. Door bemaling van de Oost en West-Zomerlanden wordt getracht de Boonsweg als verbinding tussen het eiland en Rotterdam zo spoedig mogelijk in berijdbare toestand te brengen. Hoog water gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) SEDERT RAMPZONDAG ligt in de Zaagpolder onder Krimpen aan den IJssel de zware bok „Titan". Een ongewone plaats voor een drijvende bok, die alleen in de rivier en in' de havens in zijn element is. Maar de zware storm van Zaterdag op Zondag 1 Februari stoorde zich niet aan dergelijke traditionele overwegingen. De bok, die bij Van der Giessen, in Capelle, lag, is ruim twee kilometer meegesleurd. Hij be landde tenslotte in de drassige Zaagpolder, die (welhaast vanzelf sprekend) weer onder water stond. Nu zijn drie zandzuigers bezig rond het gevaarte de moddervette klei weg te zuigen. Als het Maandag morgen springtij wordt, zullen zes sleepboten trachten de 120 ton zware kolos weg te rukken en de rivier weer op te krijgen. Het zal een zware dobber worden: in zijn vaart Als 'n lucifersdoosje weggesleurd.... De drie mensen, die in die gedenk waardige nacht in de bok waren, zullen het nooit vergeten hoe de bok als een razende langs de oever van de IJssel werd voortgejaagd. Als of het een luci fersdoosje was... Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken voorgekomen, hetgeen ach teraf eigenlijk een wonder is. De Zaag polder en omgeving stond tot vorige week Maandag ongeveer twee en een halve meter onder water. De bewoners van het buitendijkse land hebben er benauwde uren door gemaakt toen er een zware zandbak, in zijn volle breedte, over de polder kwam aanzetten. Een huis, waarvan de be- Ministei van Financiën: De minister van Financiën, del vingen. Dan moeten de aanschaffingen heer Van de Kieft, is van mening, eY.e,nw.el niet llet karakter hebben dat op de begroting van Financiën met de in te halen achterstand van opvorderbare belastingen geen rekening behoeft te worden ge houden. Dit heeft Zijne Excellentie geant woord op vragen van de heer Teulings. De minister gaat van dit standpunt uit. omdat opvoering van deze posten het begrotingsbeeld zou flatteren en tot on- wiste conclusies aanleiding zou geven. Men zou op grond hiervan kunnen me nen, dat belastingverlaging of uitgaven verhoging zeer wel mogelijk zijn. In zijn nota, waarin de minister de beantwoording van de vragen van de heer Teulings heeft vervat, worden ook de vragen van prof. Hellema aan de orde gesteld. Deze had er op gewezen, dat een be drag van 106 millioen op de staats- balans per ultimo 1951 is opgenomen, inzake aanschaffingen, welke zijn ge- gefinancierd ten laste van de gewone dienst en de buitengewone dienst I. Vol gens de vragensteller had deze post op de buitengewone dienst II gehoekt moeten worden. De minister wijst er nu op, dat noi- maal het bedrag der aanschaffingen pa rallel loopt met het bedrag der afschry- evangelisatie ten koste van Rampenfonds In Amsterdam^West is de 54-jarige col porteur P. H. uit Haarlem gearresteerd. hij wordt ervan verdacht zijn evange- lisatiewerkzaamheden te hebben mis bruikt voor het Rampenfonds. H. colpor teerde met het blad „Goed Nieuws" dat wordt uitgegeven door de evangelisatie vereniging „Immanuel". De Amsterdam se recherche heeft reeds enkele weken tegen deze verenigingen gewaarschuwd, omdat zij van mening was. dat er op de ingezamelde gelden niet voldoende con trole werd uitgeoefend. Niet nagegaan kon namelijk worden, of de colporteurs datgene, wat zij boven het minimumbe- "rag ontvingen, wel afdroegen. H. werd op betrapt, dat hij de mensen vroeg zij iets voor het Rampenfonds wilden geven. Deden zij dat. dan gaf hij hun zonder dat ze dit vroegen een exemplaar van ..Goed Nieuws". De gelden werden niet aan het Rampenfonds afgi- agen. uitbreidingen. In verband met de ern stige oorlogsschade is dit thans echter nog voor een deel wel het geval. De minister hoopt, dat de evenwichtstoe stand spoedig weer zal zijn bereikt en dus elke aanschaffing zal samenhangen met een afschrijving. Dan zal er geen twijfel meer kunnen bestaan over" het feit, of van uitbreiding sprake is en dus een boeking op de bu'tengewone dienst II had moeten plaats hebben. Brand in Amsterdam Te Amsterdam is gisteravond brand uitgebroken in het perceel Ringdijk 59. In het kleine huisje woonden drie gezinnen. Eén van de bewoners ver telde, dat zijn vrouw, nadat zij de oliekachel had aangestoken, even naar beneden was gegaan. Toen zij weer bovenkwam stond het vertrek in lich ter laaie. Er bevonden zich toen zes personen i het huis, die zich in veiligheid kon den stellen. De bovenverdieping brand de geheel uit. Het benedenhuis kreeg grote waterschade. De brandweer, die met groot materieel r.aar dit oude gedeelte van Amsterdam was uitge rukt, kon de brand spoedig bedwingen. Opstelwedstrijd van Ver. .Nederlands Fabrikaat" De vereniging „Nederlands Fabrikaat" heeft onder de leerlingen van de 3e en 4e klassen van de scholen voor middel baar en voorbereidend hoger onderwijs een opstelwedstrijd uitgeschreven over industriële onderwerpen. Het doel hier van is de belangstelling va jonq Neder land voor de nationale industrie en voor het Nederlandse product te vergroten. opstel mag niet korter zijn dan U)00 woorden en niet langer dan 5.000. De termijn van inzending sluit op 15 April a.s. Als prijzen worden uitgeloofd gemeenschappelijke reizen, waarbij men de gast is van de Nederlandse industrie Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap van de prijsvraag aanvaard Militair omgekomen Tengevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is op 10 Februari jl. de dienstplichtig soldaat M. Blok. ingedeeld bij het regiment veldartillerie Prins Frederik te Bergen od Zoom. om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vier- oo leers op het eiland Voorn* en onge huwd.' Wachten op springtij Nu zijn de zuigers, die reeds van zomer 1952 af, in de Zaagpolder aan het werk zijn._ druk doende een bedje voor de „Titan" te spreiden. In een niet onderbroken tempo ratelen de machi nes, iedere minuut duizenden kilo's op slokkend. Die klei is later weer te ge bruiken voor de versterking van de dijken, die natuurlijk flink van de storm le lijden hadden. Nog drie dagen zulen de machines voortzuigen. En dan maar wachten tot dat het hoge water, waarvoor velen 1 volgens deskundigen ten onrechte bevreesd zijn, de kans schept om de polder van zijn ongebruikelijke bewoner le verlossen. Een kans, die de slepers zeker zullen aangrijpen. Met alle trossen! (Van onze parlementsredacteur.) T N een deel onzer edities hebben wij gisteren nog kunnen melden, dat rar, Roolvink (kvp) werd toege laten en beëdigd als lid van de Twee de Kamer, ter voorziening in de va cature, ontstaan door de benoeming tot staatssecretaresse van onderwijs van mej. dr. De Waal. Wij zouden hieraan niet zoveel bijzondere aan dacht besteden, ware het niet, dat aan deze toelating meer vast zit. In een driestar, getiteld „In het vinken- nest", is daar dezer dagen in ons blad reeds op gewezen. Mej. De Waal immers bezette een zgn. KVP- kwaliteit szetel voor Buitenland se Zaken en krachtens het verkie zingsreglement van de KVP zou als haar opvolgster in aanmerking moe ten komen mej. mr. dr. De Vink uit Utrecht. De heer Roolvink, die krachtens de volgorde van de candidatenlijst door het Centraal Stembureau voor de Tweede Kamer-verkiezingen terecht in de ontstane vacature werd be noemd, heeft zich van de partijre- gels niet bijster v^el aangetrokken en toch zijn benoeming aanvaard. Hij deed dit niet, omdat hij dacht, dat een Rool-Vink meer is dan een ge wone vink, maar omdat hij blijkbaar van oordeel was. dat de gehele kwa liteitszetel-geschiedenis in de rn-ac- tijk bewezen heeft, van weinig be lang te zijn. Mej. dr. De Waal toch bezette een kwaliteitszetel voor B u i- tenlandse Zaken en wat ge beurde er? Zij werd staatssecretares se van O n d e r w ij s. Het is niet zo. gelijk hier en daar werd gesuggereerd, dat de KVP-le den van te voren een schriftelijke verklaring hebben afgelegd, dat zij een benoeming zouden afwijzen ten gunste van de reserve voor een kwa liteitszetel. Ook mr. Roolvink deed dat met. Hij heeft echter de zaak voorgelegd aan het partijbestuur, dat hem unaniem te kennen gaf, dat hij zun benoeming niet behoorde te aan vaarden. Reglementair schijnt het echter mogelijk te zijn, dan toch de benoeming te aanvaarden. Gelijk mr Roolvink heeft gedaan: er bestaat i",) VS" beroeP op de partij- raad. Mr. Roolvink heeft, zo verne men wij, toegezegd, dit beroep te zullen instellen. Wij wachten af, hoe deze zaak zich zal ontwikkelen. Gis teren konden wij constateren, dat vele leden van de KVP-fractie, on der wie prof. Romme, mr. Roolvink harfelyk welkom heetten in hun mid. oen. Advertentie. HEl smalle stukje Molendijk bij Zuidland, dat nog boven water uitsteekt, is zo smal en zwak, dat men ijzeren platen en zandzakken moet aanbrengen om alleen maar de zandauto's te kunnen laten rijden. Een rit door Putten biedt niet veel mogelijkheden. Van de brug over de Oude Maas kan men rijden naar Spijke nisse, Simonshaven (maar die weg is ge reserveerd voor zandvervoer etc.) en rechtdoor naar Geervliet. Heenvliet en Zuidland. Daarmee is men oolc uitge praat. Zuid'la-nd-Oudehoorn en Zuidland- Simonshaven zijn ondergelopen wegen. De herstel-plannen van Putten zijn dus in enkele woorden te zeggen. De dijken dichten, en dan droogmalen. Wat daarna komt, aan herstel van wegen, huizen, binnendijken, lande rijen, machinerieën en materialen, is een ander hoofdstuk.... Zes jaar wegens poging tot moord In hoger beroep is de 43-jai'ige bank werker H. ter H. uit Weesp wegens po ging tot moord op de 45-jarige evange lisatieleider J. Z. van V. door het Am sterdams Gerechtshof veroordeeld lot zes jaar met aftrek. Tegen hem was veertien dagen geleden zeven jaar ge- eist met daaropvolgende terbeschikking stelling van de regering. In eerste instantie had de officier justitie vijf jaar tegen hem geëist, doch de rechtbank had verdachte een zwaar dere straf opgelegd, t.w acht jaar. Op 30 Juli j.l. had verdachte de evangeli satieleider. die tevens houthandelaar is, in diens kantoor op een houtwerf in Weesp aangevallen en hem met een knipmes vrij ernstige verwondingen toe gebracht, waarvan het slachtoffer in middels is genezen. De aanleiding tot dit agressieve op treden was het feit, dat de houthande laar dank zij zijn evangelisatiearbeid bijzonder sterke invloed had verkregen over de vrouw en de dochter van ver dachte, die zich bij de evangelisatie- groep hadden aangesloten. Dit leidde tot een algehele breuk in het gezin van ver dachte. De verdachte was nog nimmer eer der veroordeeld. Expediteur onder brand kast De 45-jarige Haagse expediteur A. B. de H. is dezer dagen bij expeditiewerk- zaamheden onder een brandkast ge raakt. Hij werd met inwendige kneuzin gen in het ziekenhuis aan de Noordwal opgenomen, waar hij Woensdag is overle den.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3