Alles nu in touw tegen nieuwe springvloeden «"3 <(jj> Stand van de maan doet het water sterk rijzen Kolen worden duurder Na accoord over Soedan ook de Suezkanaalkwestie geregeld Ruim een half millioen alleen al uit Doetinchem Invloed van de hemellichamen op eb en vloed 50ste Jaargang No. 14121 Bureaux; Witte de Withstraat SO, Telefoon 27490. Klachtendienst abonnementen 6.30— 7.30 uur. Zat. 56 uur. Bijkantoren; Rotterdam-Zuid: Bree 59 b, tel. 77365; Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b, tel. 67882. Abonnementsprijzen; per week f 0.47; per maand 2.—; per kwartaal 6— Adv.-prijs 40 ct. per m.m. (Bij contract kor ting). Familieberichten 20 ct. per m.m. Giro 39639. Tel.-adres: DERODA, Postbus 948 DcHloUmïmmufr Directeur: 1. GROENEWEGEN Hoofdredacteur: J>i. E. DIEMEfl Christelijk'Nationaal Dagblad mün bert in tegbenspMl" Vrïjaag ra~rebruari 1953 Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 Engeland vraagt millioenen zandzakken Na 1 April: Nu er een semeenscluppelijte Euro- T?NGELAND heelt evenals Nederland en België tienduizenden ig*_ pese markt voor kolen, ijzererts en L soldaten en vrijwilligers gemobiliseerd om de dijken en zee- w- schroot is gevormd, moeten in ons land j weringen tijdens het komende weekeinde te bewaken tegen de -' .^,4- de prijzen voor kolen en schroot worden T - - verhoogd. Tot 1 April bestaat er. wat dckomende springvloeden. In verband met de maanstand zullen de hoge kolen betreft, nog een regeling onder de J waterstanden Zondag, Maandqg en Dinsdag aanmerkelijk groter zijn, zes landen. Na die datum moeten de jnc]ien de stormen, die nu al enkele dagen woeden, aanhouden. Deze kolenprijzen onherroepelijk verhoogd worden. Een moeilijkheid Is hierbij nog, stormen razen voort over Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken dat de Europese ianden minder kolen en het Noorden van Duitsland. Ze zijn de ergste van de laatste jaren. 5a*dwüen' 1an vc.rbruikt, "orden- zo- j Tal van plaatsen in dit enorme gebied zijn geïsoleerd door opgewaaide nat ingevoerd moet worden, hetgeen T i sneeuwmassa s, terwijl het verkeer, zowel te land als te water, op vele plaatsen is gestremd. deviezen kost. Van het compensatie-systeem, thans nog geldt in ons land, moeten af. Dat zal zo geleidelijk mogelijk moe- Voor Zondagavond moeten de Brit: 'en geschieden, zonder grote schokken, dijken versterkt zijn, omdat dan het ge- Verwacht wordt, dat de nieuwe kolen- vaarlijke uur aanbreekt. De Britse prijs voor de verbruiker- veel hoger zal, luchtmacht heeft nu een zgn. luchtbrug liggen dan de huidige, die ongeveer de georganiseerd van twintig vliegtuigen, 'aagste in de deelnemende Europese die in koortsachtige haast millioenen landen is. Nieuwe maatregelen tegen Joden Op bevel van de Staatsveiligheids- j dienst in de Russische zone van Duits- land zullen „alle niet-Ariërs en in ge mengde huwelijken levende personen"] onder toezicht worden geplaatst, zo, meldt de „Allgemeine Wochenzeitung der Juden in Deutschland." zandzakken van het Europese vasteland naar Engeland overbrengen om de dij ken langs fle Oostkust te versterken. De zakken moeten zelfs uit Italië wor den gehaald en ook Amerika zal enkele millioenen van dit onmisbare materiaal sturen. Tien Nederlandse diplomaten zullen het komende weekeinde aan de zijde van de Britse troepen en vrijwilligers zandzakken gaan vul len voor het herstel van Engeland's verwoeste zeeweringen. De diploma ten. die tot de staf van de Neder- Eden toegejuicht in Lagerhuis EDEN, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, werd gisteren hartelijk in het Lagerhuis toegejuicht, toen hij mededeelde, dat met Egypte overeenstemming was boreikt -ovor de- toekomst van de Soedan. De overeenkomst voorziet in een spoedig zelfbestuur voor de Soedan en het recht om binnen drie jaar zelf over z'n status te beschikken. De Soedanezen hebben de keus tussen onafhankelijkheid, aansluiting bij Egypte of het lidmaalschap van het Britse Gemenebest. Er zijn garanties opgenomen voor de negerstammen, die diep in het Zuiden van de Soedan wonen. Ongeveer een kwart van de zetels in beide Soedanese Kamers zal gereserveerd worden voor vertegenwoor digers uit het Zuiden. Britse experts in de zone zal blijven voor de bediening van de ingewikkel de apparaten, als radar. A.F.P.: Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men van mening dat hei thans waarschijnlijk ge makkelijker zal zijn de onderhandelin gen over het instellen van een verenigd opperbevel voor het Midden-Oosten, voort ie zetten. Na de ondertekening te Cairo omhels den de Britse ambassadeur Stevenson en generaal Naguib. Egyple's sterke man, elkaar en klopten elkaar op de rug. Naguib zeide. dat Egypte thans zou be ginnen aan het vraagstuk der evacuatie van de Kanaalzone door de Britse troe pen te werken. Stevenson antwoordde met een glimlach: „Engeland is bereid, deze zaak aan te pakken". Er zou in principe reeds overeen stemming bereikt zijn over de evama lie van de Britse troepen uit de Fuez- kanaalzone. Alleen over de lechrischt details moeten nog besprekingm ge voerd worden, zo verklaarde e'n poli tieke adviseur van Naguib. Engeland zou toegestemd hebben in volledige en onvoorwaardelijke ontruiming van de zone en alle reusachtig-1 militaire installaties in dit gebied a?n de Egyp tische strijdkrachten wil'en overdra gen. Daartegenover zou E3yP*e hebben goedgevonden, dat een Jeperkt aantal Beurzen open, dilken dicht Televisie zendt extra programma's uit De Nederlandse televisiestichting heeft besloten, de kotiende Zaterdagavonden extra uitzendingen te geven van de bij eenkomsten. door de gezamenlijke om roepverenigingen belegd ten behoeve var de actie „Bearzen open, dijken dicht". Zij, die bedragen voor de microfoon komen aanoieden, zullen dus niet alleen door het gehele land worden gehoord maar ooi gezien. De eerste extra uitzending (ongeveer anderhalf uur) zal reeds Zaterdagavond a.s. om 20.15 uur worden gegeven. De n.v. Philips stelt voor dit doel gratis haar reportagewagen ter beschikking. De uitzending van Zaterdag a.s. echiedt 'in de grote zaal van de K.R.Ö.- studio. Onder de medewerkenden zijn het orkest „De Zaaiers", het „Matrozenkoor'" (een Haags kinderkoor) en een aantal solisten. Twee doodvonnissen in proces-Oradour Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft gisteren het doodvonnis uitgespro ken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz. wegens zijn aandeel in de massa moord van Oradour-sur-Glane in Juni 1944. waarvan1 642 inwoners van de plaats het slachtoffer zijn geworden. Vier Duit sers zijn tot dwangarbeid van 10 tot 12 jaar en een tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een Duitser is vrijgespro ken. De beschuldigden, die bij verstek terechtgestaan hebben (in het geheel 85), zijn ter dood veroordeeld, uitgezonderd de beklaagde Wilhelm Nobbe, die ontoe rekeningsvatbaar is bevonden. De Elzas- ser sergeant Georges Boos is ter dood veroordeeld. Alle andere dertien Elzas- sers, die terecht gestaan hebben, zijn.tot dwangarbeid of gevangenisstraf veroor deeld. Onder de bij verstek ter dood veroor deelden bevindt zich kapitein Otto Kahn, die bevel voerde over de afdeling, die verantwoordelijk is voor de massa-moord. Op 18 Februari a. s. zullen te 's-Gra- venhage handelsbesprekingen worden geopend tussen een Nederlandse en een Zweedse delegatie over het goe derenverkeer voor de nieuwe accoord- periode van 1 Maart 1953 tot en met 28 Februari 1954. Viruly commodore van de K.L.M. Gezagvoerder Adriaan Viruly is met ingang van 6 Februai jl. tot commodore op de Noordatlantische routes van de K.L.M. benoemd. De titel van algemeen chef-vlieger welke de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. Commodore Viruly die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is één van de bekendste K.L.M.-vliegers. Se dert April 1927, heeft hij meer dan 17.000 vlieguren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 5 millioen kilometer aflegde ofwel 125 vluchten rond de aar de. Tijdens deze vluchten maakte hij kennis met 58 landen en vervoerde hij meer dan 60.000 passagiers en 4 milli oen kilogram vracht. Grote bekendheid verwierf Viruly als auteur van luchtvaartboeken, Zeventien heeft hij er reeds op zijn naam staan. Ook als schrijver, van luchtvaartartike len en als spreker geniet hij in binnen- en buitenland bekendheid. landse ambassade behoren zullen overalls en lieslaarzen dragen. Zij] hebben uit dankbaarheid voor de Britse hulp aan de slachtoffers van de Nederlandse overstromingsramp aangeboden, de zandzakken te hel pen vullen. Ambassadexir mr. Stikker steunt de actie van de diplomaten. Een aaxital Nederlandse journalis- ten heeft aangeboden zich bij de diplomatieke werkgroep te voegen. Intussen werken honderden soldaten hard aan het vrijmaken van door de sneeuwstormen geïsoleerde dorpen. De R.A.F. overweegt reeds, voedsel uit te gooien boven de dorpen. De storm van vorige week heeft in de Schotse bossen een enorme ravage aangericht. Dertig millioen kubieke meter voet aan pijn bomen is omgewaaid, dat is het dub bele van de hoeveelheid hout van alle soorten, die het vorige jaar in Schotland geveld mochten worden. Wanneer het hout niet snel wordt verwerkt, zal het door verrotting waardeloos worden. De regering overweegt nu, het hout aan te kopen. Strenge winter Ook in andere delen van Europa was er een enorme sneeuwval. In Zwitserland was deze zo hevig, dat gemzen, zeldzaam voorkomende dieren, uit de bergen afgedaald zijn en zich dicht bij de dorpen wagen, m De .boeren. d?r.r üeiföjmeri -en in-En overal schieten hulpacties als padde- de hoop. daar eten te zullen, vinden, j zamelÊng voor Middel harnis, dat door stoelen uit de grond. He: comité dat gala- Rampenfonds: 38 millioen Geschonken fruit en groente leverde in Rotterdam 137.000 op Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van 38 millioen gulden binnengekomen. Eergisteren was de stand ruim 34 millioen. Van vele kanten duurt de stroom grote en kleine giften voort. Naar wij eerst thans vernemen, werd reeds begin vorige week door H.M. de Koningin een belangrijke gift aan het Rampenfonds geschonken. De bijdrage van Prinses Wilhelmina vermeldden wij reeds. Een van de mooiste giften van vandaag is die van de inwoners van Doetinchem: een half millioen gulden aan natura. Nde storm geluwd is' en de nest in de natuur wat is teruggekeerd, geeft het water veel van wat het vernietigde terug. Bij Oude Tonge vormt het vele wrakhout van huizen, schuren-en inboedels langzamer hand een geweldige stapel. Volgens de bevolking wagen de gemzen zich slechts in de buurt van mensen, wanneer de winter buiten gewoon streng is en zij in de bergen geen voedsel meer kunnen vinden. 25000 Nederlanders naar Amerika Francis E. Walter (democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den voor de staat Pennsylvania) heeft gis teren een wetsontwerp ingediend, dat voorstelt 25.000 Nederlandse slachtoffers van de watersnood tot de Ver. Staten toe te laten. De heer Walter verklaarde, dat de wet uitdrukking geeft aan de Amerikaanse goodwill ten opzichte van Nederland levens een tastbaar bewijs is van de eeuwige band, die beide landen verbindt. De wet, zo zei hij, heeft vooral ten doel Nederlandse boeren en Nederlandse fa milieleden van Amei'ikaanse burgers te helpen. Zoals bekend zijn vele inwoners van Pennsylvania van Nederlandse afkomst. Aardbeving in Perzië Bij Toeroet. een plaats in Perzië, heeft zich een aardbeving voorgedaan. Volgens de eerste berichten zouden er verschei dene honderden doden zijn. Volgens de laatste uit Sjahroed bin nengekomen berichten zou de plaats Toeroet in'derdaad volkomen verwoest zijn. Het aantal slachtoffers is volgens deze berichten vier tot vijfhonderd. Toeroet ligt ruim driehonderd kilometer ten Oosten van Teheran en Sjahroed ruim honderd ten Noorden van Toeroet. Doetinchem is geadopteerd. Toegezegd zijn: 33 stuks rundvee, 220 varkens, 1500 kippen en f 5.0Ö0, in totaal ter waarde van 60.000. Met wat reeds in natura was bijeengebracht, is het halve millioen ruim overschreden. Bovendien is bijna tachtig mille aan contanten bijeen! Alles bij elkaar meer dan 26 per inwoner! De veiling van fruit en groente uit Is raël en Italië heeft gisteren in Rotterdam niet minder dan f 137.000 voor het Ram penfonds opgebracht. Behalve het zake lijke sprak ook het gevoelselement een woordje mee: twintig geconfijte vruch tencakes uit Italië kwamen samen op f 2322. De voorzitter van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, W. M. Driessen, deelde mede dat Nederland ondanks de ramp normaal doorgaat met zijn uitvoer van fruit. Volgende week worden in Rot terdam nog enige zendingen geveild. De Militaire Belangenvereniging van Beroepsschepelmgen bij de Zeemacht geeft f 10.000, de gemeenteraad van Lien- den in de Betuwe 10.000, honderd kg. kroten brachten in Opperdoes f 2104 voor giro 9575 op. en zo komen de guldens bij honderden binnen £)ERTIG millioen liter water zuigt de Ahoy per uur uit de onder- gelopen Hoeksewaard. Onafgebroken golft deze brede waterstroom weer in de Oude Maas terug. Antillen 2 min Om buiten de grenzen te stapven de Nederlandse Antillen heben deze week de twee millioen Ned. guldens over schreden. De American International- Underwriters Corp. (verzekering) geeft bijna f 40.000, terwijl het Ame rikaanse Congres zijn medeleven met- de ramp in West-Europa betxiigd heeft. Het blad Paris-Normandie heeft in drie dagen f 30.000 bij elkaar gekre gen. De Kaapse Staalkonstruksiemaat- skappy (Z.-Afrika) gireert f 15.000 (per arbeider werd f 23 gegeven!) en in Australië is tot nu toe f 170.000 bij elkaar. uniformen aan de luchtmaehtkapel wil aanbieden, zal zijn showavonden overal in het land voortzetten, maar dan ten bate van het Rampenfonds, onder het motto: „De dijk vóór het uniform, het uniform voor de dijk". De Vereniging voor Huismuziek zal muziekstukken en -instrumenten inza melen voor die getroffenen die gewend waren in hun vrije tijd muziek te maken. In aanmerking komen instrumenten van allerlei aard. Ze zijn welkom op het adres Berkelselaan 38a te Rotterdam. Instrumentenbouwers zullen beschadig de instrumenten belangeloos repareren. Veelgebruikte muziekstukken zullen on der toezicht van een boekhandelaar wor den hersteld. De Belgische gemeente St. Servais heeft Baarland geadopteerd. Ontploffing in Calif, kruitfabriek In de „Hercules"-kruitfabriek te Richmond, in Californië (V. S.), heeft een hevige ontploffing plaats gevon den. Tien werknemers zijn om het leven gékomen. Er zijn ook verschei dene gewonden. Koningin ontving Amerik. journalist In het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage, heeft H, M, de Ko ningin gistermorgen de Amerikaanse journalist Roderick Mac Leish ontvan gen. De heer Mac Leish bezoekt ons land als lid van het comité „The flood of dollars" dat opgericht is door de zender W.L.A.W. van Boston Radio, er dat zich ten doel stelt gelden te verza. melen voor de slachtoffers van de wa tersnoodramp in Nederland. De heer Mac Leish heeft hier te lan de verscheidene noodhospitalen en hulp posten van het Nederlandse Rode Kruis bezocht en daarover reportages ge bracht voor de radio in Amerika. I. Vloed, veroorzaakt- 2. Vloed, veroorzaafee ^AARDE SPRINGVLOED ontstaat na nieuwe maan en volle maan als zon. aarde en maan zich op één lijn bevinden en maanvloed en zonvHoed elkander versterken Een der belangrijkste natuurwetten, waarvan wij de ontdekking aan New ton danken, is de onderlinge aantrek kingskracht der hemellichamen. Deze is des te sterker naarmate de massa's dier lichamen groter zijn terwijl de afstand waarop zij zich ten opzichte van elkan der bevinden, een overwegende rol speelt. Deze aantrekkingskracht openbaart zich in het verschijnsel van eb en vloed. Bij de dagelijkse omwenteling der aarde om haar as, worden de grote beweeg lijke watermassa's door de maan voort durend enigszins achtergehouden, zodat een barrière van hoog water zich da gelijks rond de aardoppervlakte be weegt. Aan de zijde aarde, welke van de maan is afgewend, ontstaat eveneens zulk een barrière van hoog water, om dat die zijde veel verder van de maan afligt en minder sterk wordt aangetrok ken, dus als het ware achterblijft. 2 doende bewegen zich twee vloedgolv i-ond het aardoppervlak en is er dus per etmaal twee keer eb en twee keer vloed. De zon veroorzaakt eveneens eb- en vloedibeweging, welke echter, door de veel grotere afstand tot de aarde (150.000.000 km) veel geringere uitwer king heeft. Periodiek komt het echter voor, dat zon. maan Thermometer van het Nat. Rampenfonds Dc stand van de binnenge komen gelden by het Nat. Kampenfonds. Statenlaan Den Haag. Giro 1 Februari 2 Febru 3 Februari 4 Februari 5 Februari 6 Februari 7 Februari 9 Februari 10 Februari 11 Februari 12 Februari één lijn bevinden en bij zulke gelegen heden werken de krachten op de ocea nen in dezelfde richting. Dan is de óp- stuwing van het water.aanmerkelijk ho ger dan gewoonlijk. Zulk een vloed wordt springvloed genoemd. Zij treedt op bij nieuwe maan en bij volle maan, zoals onze tekening aangeeft. De gete kende onderlinge afstanden zijn natuur lijk niet in de juiste verhouding. De volgende springvloed wordt ver wacht op 15 Februari na nieuwe maan. Een spontane kus als beloning Toen de Nederlandse gezant in Denemarkende heer George Paxil ISF-jagen d' achterblijft. Zo- ««nee Lily Brobergin de grote zaal - - van de Kopenhaagse radiostudio ont moette, rende hij op haar af, omhelsde haar en gaf haar een kus op-het voor hoofd „Die is voor de 11.000 kronen, die U mijn land geschonken hebt",- zei hij. Mevrouw Brobèrg heeft in de thea ters van Kopenhagen geld ingezameld voor de slachtoffers van de over- stromingsraxnp in Nederland. Italiaans chirurg komt helpen De Italiaanse chirurg Enrico Bosetti uit Bergamo arriveerde gisteravond per auto uit Italië om zijn hulp aar. te bieden aan het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Hij was.vergezeld van een ziekenbroeder, de heer Giu seppe Ravasia. Dr. Bosetti had een auto vol medi camenten en chirurgische instrumen ten bij zich. De reis ondernam hij op eigen initiatief en voor eigen rekening. aarde zich op bedroeg: 2: 500.000 2.000.000 3.000.000 7.131.000 11.672.000 16.900.000 24.080.000 f. 27.558.000 f 31.000.000 34.000.000 36.000.000 Gevolg van overstromingen Nader beraad over belastingplan De nationale ramp, die ook voor het. budget belangrijke gevolgen zal hebben, heeft het nodig gemaakt, dat de regering zich nader beraadt op het voorgenomen belastingplan. Minister Van de Kieft, die dit in de Memorie van Antwoord betreffende de begro ting van Financiën aan de Eerste Ka foer mededeelt, wijst er tevens op, dat maatregelen, die de beschikbare budgetaire ruimte geheel of voor een groot deel innemen, moeilijk kunnen worden aanvaard. In dit licht ziet hij ook een vrijstelling van primaire di videnden. Vrijstellingen van maxi maal 4,5 en 6 'pet. van het fiscale be drijfsvermogen zouden de schatkist op verliezen van resp. 200, 250 en 290 millioen gulden komen te staan. Over dè mogelijkheid van fiscale tegemoetkomingen in het belang van de industrialisatie aan ondernemers zegt de minister dat hef zeker niet onverantwoord is, naast gerichte te gemoetkomingen een plaats in te ruimen voor enige verlaging van de naar de winst geheven belastingen. Wat betreft de verlaging van de wet op de herkapitalisatie heeft de be windsman zich bereid verklaard op korte termijn een wetsvoorstel in de dienen, waarbij de bestaande regeling essentieel wordt gehandhaafd. De voorontwerpen voor een algemene wet op de directe belastingen en voor nieuwe wetten op de inkomsten- en vermogensbelasting naderen hun vol tooiing, maar het is nog niet te voor spellen, of de herzieningsvoorstellen nog in het zittingsjaar 1953/54 bij de Staten-Generaal aanhangig kunnen worden gemaakt. Kosten-aftrek voor studerende kinderen ten laste van het inkomen acht de minister bezwaarlijk. Hij verwacht echter in de komende belastingvoorstellen een verlaging van de schoplgelden voor voortgezet on derwijs.' Israël wil Moskou aanklagen Israël zal in de 24 dezer aanvangende zitting der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het gehele vraag stuk van het anti-semitisme in de lan den van het Sowjetblok ter sprake bren gen. De Israëlische delegatie was reeds eerder opgedragen dit onderwerp „bij een geschikte gelegenheid" ter sprake te brengen. Deze gelegenheid had zich evenwel niet voorgedaan gedurende de in December j.l. afgesloten zitting dei- Algemene Vergadering. De aandacht der Verenigde Naties zal worden gevestigd op de processen te Praag, de Sowjet- beschuldigingen jegens de negen 'me rendeels Joodse) Móskouse geneesheren en andere, in Oosteuropese staten voor gevallen uitingen van anti-semitisme. Imitatie-Mau-Mau in Belgische Congo In de Belgische Congo is een. secte ac tief. die zich met tovenarij bezig houdt en die, vooral in de laatste tijd, door haar optreden aan de Mau-Mau-acties in Kenia doet denken. De secte wordt „Rotanga" genoemd. Zij werkt in een zeer uitge strekt gebied tea noorden van het Albert- meer, dat grenst aan het Britse Oeganda, tussen Kenia en de Belgische Congo. Advertentie. If rul: werk met DRUKWERK van WEGEUNG's DRUKKERIJ N.V. KralinRscheveer - R'dam-Oost - Tel. 23853 Weerbericht Weersverwachting tot Zaterdagavond: AANHOUDEND KOUD Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvanke lijk weinig wind. later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte 'orst tot temperatuur .et vriespunt, maar vannacht :n. morgenochtend in het binnenland hier en dSar matige vorst. ZON EN MAAN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1