Ook de Dordtse beeldende kunstenaars gaan actie voor het Rampenfonds voeren Gangbare veiling condities :-H0RGEN- Bedreiging, belediging en mishandeling Padvindersbeweging stelt zich in dienst van 't Rampenfonds De oogst van een week vinden 18-Jarige bankwerker stal tangetje in 's-Gravendeel NIEUWS UIT ZWIJNDRECHT A< Dordtsch Dagblad Pag. 2 Vrijdag 13 Februari 1953 Zij gaan Woensdagavond hun werk publiekelijk verkopen Groot is de ramp, die Nederland heeft getroffen. Groot is echter ook de behoefte om van het leed en de verliezen van zo velen iets mee te dragen en in de nood van de. van al hun bezit beroofden, zo veel mogelijk te voorzien. Wie niet daadwerkelijk de helpende hand kan bieden zoekt een andere wijze van hulpverlening: een gift in geld, aan arbeidskracht of door afstand van bezit. Ook de Dordtse beeldende kunstenaars hebben zich afgevraagd, hoe zij zouden kunnen bijdragen tot leniging van de nood. Een directe geldelijke bijdrage is voor de meesten van hen niet mogelijk, maar zij hebben hun werk. Van het beste van dat werk staan zij gaarne af voor verkoop ten bate van de getroffenen. Nationaal Rampenfonds zullen worden gestort. Eerst expositie Vooraf is het werk gedurende vier dagen van Zaterdag 14 tot en met Dinsdag 17 Febr. alle dagen van 10 tot 5 uur geëxposeerd in gebouw Pictu- ra. Voorstraat 152. Tijdens deze kijk dagen bestaat de mogelijkheid om tegen Op de uitnodiging van de Kunste. naarsfederatie om deel te nemen aan een te Rotterdam te voeren actie, meen de men in onze stad niet te moeten ingaan. De Dordtse kunstenaars stellen er een eer in. hun eigen actie te voe ren en daarin hun eigen stadgenoten te betrekken. Om tot het beste resul taat bij het te gelde maken van alle afgestane werken te komen zal een ge heel andere weg dan de gebruikelijke worden gevolgd. De gehele verzameling schilderijen, tekeningen, grafische werken, plastie ken, naaldwerk, bewerkt glas. enz. zal nl. publiekelijk worden verkocht. En wel: op Woensdag 18 Februari, 's avonds om 8 uur. in het Algemeen Ver kooplokaal, Vischstraat 17. De fa A. Mak heeft haar belangrijke en door de kunstenaars zeer gewaar deerde medewerking belangeloos toege zegd. Bij deze verkoping zullen de gangbare 10 pet. veilingkosten en 5 ct. tafelgeld van elke koop zal worden geheven, wel ke bedragen mèt het koopbedrag in het Advertentie. HAAK DAM 00A AlLEEH HORSEN KRENTENRONDJES heerlijk bros 250 gram RUMBONEN 200 gram SCHOUDERHAM 100 gram PORK 100 gram 45 ct. 55 ct. 47 ct. 28 ct. Het Rode Kruis Teruggave van uitgeleend materiaal gevraagd Het Rode Kruis, dat in de achter ons liggende dagen prachtig werk heeft ge daan en nog steeds bezig is met de hulp- terlening aan geëvacueerden, draait nu èp een wat lager toerental. Men mene echter niet, dat de drukte nu voorbij is. Het tegendeel is waar, allerlei zaken moeten nog behandeld en vele gevallen moeten afgewikkeld worden. Nog steeds wordt dag en nacht op het Afdelings bureau aan de Singel gewerkt. Tot de werkzaamheden, die thans aan de orde zijn, behoort het verzamelen van het uitgeleende materiaal. Het Rode Kruis heeft veel goederen in bruikleen afge staan, onder meer rubberlaarzen, olie- jassen enz. Tot heden is van dat mate riaal nog maar weinig terugbezorgd. Om onnodige administratieve beslom meringen en tijdverlies te voorkomen verzoekt het Rode Kruis allen, die goe deren in leen hebben ontvangen, deze zo spoedig mogelijk terug te bezorgen op het Afdelingsbureau, Singel 160, c.q. kennis te geven van het feit, dat men materiaal onder zijn berusting heeft. Men verge niet alles van de brandweer Ook de Dordtse brandweer heeft nog volop werk! De brandweermannen heb ben het uiterste van zich zelf gevergd om de stagnatie in het bedrijfsleven, ver- oorzaakt door overstroming van kelders en werkruimten, op te heffen. Men heeft ook verschillende middenstandsbedrijven geholpen en een groot aantal particulie ren. En nog steeds is men bezig om overtollig water weg te pompen. De brandweer wordt soms geroepen voor overtollig water, dat slechts twee of drie decimeter hoog staat. Men kan aan het verzoek om dit water weg te pompen gewoon niet voldoen, omdat assistentie elders veel dringender nodig is. Or. Wit ontvangt Zwaluwen Morgen zal de competitie weer be- innen. Oranje Wit ontvangt aan de rabbeweg het sterke Zwaluwenteam, uit Vlaardingen. Laten we meteen op merken, dat het een hele toer zal wor den om eervol uit de strijd te komen. De gedachte aan de wedstrijd in Vlaar dingen zullen de tegenstanders nog niet vergeten hebben. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Toen sleepte Oran je Wit bijna een gelijk spel uit de bus. maar of dit nu weer zo zal zijn, be twijfelen we toch heel sterk. Een eer volle nederlaag zal toch ook nog een be hoorlijk resultaat zijn. In de volgende formatie verschijnt Oranje Wit op het groene tapijt: Doel: Scheepmaker, achter: v. Dijl Groeneveldt Jr. midden: v. d. Sijde Pullen Brand voor: Holster Jr. Vigelius Baars Gerritsen en Slijkhuis. De wedstrijd begint om kwart voor Merwede in het R'dams zevental Zaterdagavond worden in het Sport- fondsenbad in de van Maanenstraat te Rotterdam, zwem- en polowedstrijden gehouden ten bate van het Rampenfonds. Het Rotterdams zevental speelt een v/edstrijd tegen het Goudse G.Z.C, In het Rotterdams zevental zijn opgesteld de Merwedespelers Nijs Korevaar en Ad de Winter. Merwede naar Antwerpen Het eerste herenzevental van Merwede ontving uit België een uitnodiging om betaling van 2.50 een door Otto«Dicke getekende en onlangs in het Dordtsch Dagblad gepubliceerde prent te kopen, die betrekking heeft op de watersnood. De fa. Henskee drukte deze prent koste loos. De baten komen geheel ten goede in het Nationaal Rampenfonds. Het spreekt vanzelf, dat de offerbe reidheid van de Dordtenaren beslissend is voor het slagen van dit plan. Juist het vertrouwen in de offerzin van hun stadgenoten heeft de Dordtse kunste naars tot het voeren van een actie in hun eigen stad doen besluiten. De schilders en beeldhouwers hopen, dat hun bijdrage aan het Nationaal Rampenfonds door mid del van deze bijzondere veiling, waar het er natuurlijk voor de kopers nu eens niet om gaat zo goedkoop mogelijk aan het voor werp van verlangen te komen, groot zal zijn. Stel hén niet teleur, en be langrijker stel de getroffen landgenoten niet teleur. BERICHT VOOR EVACUÉ's Geëvacueerde abonné's, die op hun tijdelijk adres het Dordtsch Dagblad wensen te ontvangen, wordt verzocht hiervan kennis te geven aan onze administratie, Scheilersplein 1, teleioon 3370. Voor de Dordtse politierechter Moeder en dochter T. S. en F. S. uit Dordrecht moesten voor de politierechter verschijnen wegens bedreiging en belediging. De dames badden een wasmachine gehuurd maar toen het op betalen was aan gekomen hadden zij zich tegen de verhuurder gekeerd alsof deze een persoonlijke vijand was geweest. Iedere keer wanneer de verhuurder aan de deur was gekomen had den zij hem uitgescholden en be dreigd en dat was de man uiter aard op den duur gaan vervelen. Bij de politierechter kwam de zaak vast te staan en de officier was van mening dat een dusdanige straf moest worden opgelegd dat de verhuurder zijn geld zou krijgen. Hij eiste tegen moe der en dochter beiden een voorwaarde lijke gevangenisstraf van veertien da gen met de bijzondere voorwaarde dat zij binnen een maand elk 2.50 aan de verhuurder zullen betalen. Bovendien eiste hij tegen de moeder een boete van 30 gulden of 15 dagen en tegen de dochter een boete van 10 gulden of 5 dagen. De politierechter legde beiden een voorwaardelijk^ straf van een week met de genoemde voorwaarde en een proeftijd van een jaar op en verder aan de moeder een boete van 25 gul den of 15 dagen en de dochter een boete van 10 gulden of 5 dagen. Blauw oog Twee winkeliers, uit Dordrecht, huur lieden leefden al een jaar ongeveer op voet van oorlog met elkaar omdat de een, T. de J. niet meer bij de ander C. J. K. wilde kopen, daar deze hem bedrogen zou hebben door hem her haalde malen niet het volle gewicht te geven. Op 5 December was de koude oorlog in een warme overgegaan toen K. een mand met vuil had leeggegooid in de straatput voor het huis van de J. Dat was een lelijke daad geweest in de eerste plaats omdat men natuurlijk geen vuil mag gooien in straatputten en in de tweede plaats omdat dit was ge beurd voor het huis van de J. op een zodanige wijze, dat de J., die in de buurt had gestaan een deel van het vuil op zijn voeten gekregen had. Hoe het verder precies gegaan was, was moeilijk uit te maken. In ieder geval had de vuist van de J. het oog van K. doen zwellen en de bekende rood blauwe kleur doen krijgen en verder stond wel vast dat K. een bezem had gehanteerd met een andere bedoeling dan om vuil weg te vegen, iets waar voor men een bezem gewoonlijk ge bruikt. F 102.50 K. had geprobeerd om zijn gezwol len oog geld op te laten leveren. Voor vier dagen gedorven winst benevens een som van 35 gulden „smartegeld" diende Vacantiebonnen land bouw voor Rampenfonds De Stichting voor de Landbouw ad viseert alle losse arbeiders vacantie bon nen ter waarde van één dag af te staan voor het Rampenfonds tot een bedrag van 10, De inlevering kan geschieden Dinsdag 17 Febr. tussen 7 en 8 uur bij B. C. Heystek, Pluvierstraat 10 A. Weer naar school e lessen aan het Gemeentelijk Lyceum zullen Maandag weer beginnen. Openingsuren van de Chr. Leeszaal De openingsuren van de Christelijke leeszaal. Voorstraat 396, zijn gewijzigd. Zij zijn thans op Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagmorgen van 1012 uur en voorts elke werkdag van 2 tot 5 uur. De leeszaal is voorts op Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 7 tot 9 uur geopend. Damvereniging Het Noorden De uitslagen van de wedstrijden om de clubbeker zijn als volgt: J. MarsiljeW. Gerritsen 20; A. Smal—F. Dubbeld 1—1: A. v. d. Want— A. C. Blokland 1—1: H. van Dijk—A. in 't Veld 2—0; D- Slingeland—C. Leley- veld 2—0; G Hessier—C. Dusseldorp 0—2. Orchestvereniging In aansluiting op ons bericht over het concert, dat de Dordtse Orkestvereniging, voor het Rampenfonds geeft, kunnen wij hij een civiele vordering van 102,50 in. De officier achtte bewezen dat de J. K. een blauw oog had bezorgd, dus hem mishandeld had. Zoiets mag niet vol gens de wet en daarom was de J. strafbaar. Over K. was de officier ech ter nog minder te spreken, hoewel hij hem geen straf kon opleggen. K. had immers vuil op een straatput gegooid, welke daad getuigde van een zeer ver keerde mentaliteit en bovendien had hij een belachelijk opgeschroefde civiele vordering ingediend. „Tien gulden of vijf dagen", vond de officier, „maar af wijzing van de civiele vordering." Mr van Marwijk Kooy, die de J. ver dedigde vond ook dat de civiele vor dering moest worden afgewezen. De po litierechter deed dit ook na eerst K. een standje te hebben gegeven voor de onbeschaamdheid een dergelijke reke ning in te dienen. De J. werd gestraft met tien gulden boete of vijf dagen. Keer het tij Voor cle getroffenen van de watersnood mochten wij op onze administratie de vol gende giften ontvangen: De heer W. f 35; opbrengst tekententoonstelling Neutra le School Vest 33.50: fam. K. 10 en N. N. 5. 230.000.- voor „Keer het tij!" Vanmorgen was de stand van de actie „Keer het tij" ten bate van het Nationaal Rampenfonds reeds 230.000. Nog is de stroom van giften niet ten einde. Bovendien zijn er nog vele bedragen uit Dor drecht direct naar het Rampenfonds overgemaakt, die nog niet in dit bedrag zijn begrepen. Wel zijn hierin verantwoord de ruim 33.000 van de Kerken. H. I. AMBACHT V erkeersongeval Ter hoogte van de N.V. „Holland" moest een motorrijder, zekere L. B. uit Dordrecht, twee wielrijders passeren, terwijl aan de rechterzijde een auto ge parkeerd stond. Hij moest plotseling rem men. slipte en smakte tegen de straat. De doktoren Rodenhuis en Jongeneel waren spoedig ter plaatse en achtte di recte opneming in het ziekenhuis nood zakelijk. Ongeval Onze dorpsgenoot P. Rijsdijk kreeg op de fabriek een plaat ijzer op het hoofd, waardoor een flinke hoofdwond ontstond, terwijl hij tevens een lichte hersenschudding opliep. Per ziekenwa gen werd hij thuis gebracht. Doktersdiensi Dit weekeinde wordt de doktersdienst waargenomen door dr IJ. Rodenhuis, Burgerlijke Stand' Geboren: Karei, z v. C. de Snoo en W. Vos, Veerweg 43: Hillegonda Rozetta, d. v. W. J. Dam en A. L. van Vliet, Sophiapolder 1; Gijsbert, z. v. D. v. d. Berg en E. Hoogvliet, Emmastraat 8. Ondertrouwd: M. Lagendijk, 24 j. en G. C. van Drunen, 20 j. beiden wonende Hendrik-Ido-Ambacht. Getrouwd: A. Visser en A. Kooij, H. I. Ambacht, Prins Bernhardstraat 13. Overleden: A. van de Ruit, 81 j. echtg. K. Verhoeven; A. Opmeer, 56 j. echtg. E. Hollemans; A. Hardenbol, 7f weduwn. v. E. Kortman. WtEESWAKENFABRlfK 1 MEESU& Karweitjes worden opgeknapt Onder de slagzin „Mouwen omhoog, ons land moet droog", houden de pad vinders (sters) in Nederland deze week een werkactie. Door het verrichten van allerlei werk zaamheden tracht men geld te verdienen voor het Nationale Rampenfonds. Ook in Dordrecht zijn de padvinders (sters) druk in de weer. Daar morgen de landelijke actie eindigt, hebben het Nederlandse Padvindstersgilde, de Neder landse Gidsenbeweging, de Nederlandse Padvindersvereniging en de Verkenners van de K.J.B. van het District Dordrecht voor deze laatste dag een grote werk actie uitgeschreven. Men zal trachten alle huizen in binnen stad en buitenwijken af te gaan om te vragen of er nog werkzaamheden te ver richten zijn. De opbrengst komt volledig ten goede van het Nationale Rampen fonds. Wijken De stad wordt verdeeld in wijken. De Nederlandse Gidsenbeweging werkt op de Staart en het land van Valk. De Ver kenners van de K.J.B. werken in de oude binnenstad tot de Spuihaven. Het Ne derlandse Padvindstersgilde neemt de stad tot de spoorlijn. De Nederlandse Padvindersvereniging werkt op Krispijn. De mensen, die buiten de stad wonen, jelieven hun opdrachten 's middags op te geven per telefoon onder no. 3436 of aan Jeugdstad, Wijnstraat 77. Wanneer een padvinder aan de deur komt en men heeft een karweitje, dat meer geschikt is voor een padvindster, geef het dan toch aan die padvinder op. Hij zal het dan doorgeven. Alle padvinders(sters) zijn voorzien van een legitimatiepapier, waarop onder aan links de opdracht moet worden in gevuld en onderaan rechts het bedrag, dat hiervoor gegeven is. Voorbeelden Enige voorbeelden van werkzaamheden, die verricht kunnen worden, zijn: Voor padvindsters: de afwas doen, ra men zemen, koper en zilver poetsen, kou sen stoppen enz. Voor padvinders: hout hakken, vuil op ruimen, werkzaamheden in de tuin, ko len scheppen enz. Alle leden van de Gidsenbeweging in Dordrecht en Zwijndrecht moeten Zater dag om 14.30 uur in de Wijngaardstraat aanwezig zijn. Alle leden van het Nederlandse Pad vindstersgilde moeten in hun kringhutten aanwezig zijn om 14.30 uur. Alle leden van de Verkenners van de K.J.B. moeten om 14.30 uur in hun groeps- huis aanwezig zijn. Alle leden van de Nederlandse Pad vindersbeweging moeten eveneens om 14.30 uur in hun groepshuizen aanwezig zijn. Papendrecht Geref. kerk De samenkomst der Geref. Kerk worden Zondag gehouden in het Zondagischoolgebouw aan de Molen polder. Nationaal Rampenfonds Zaterdag 21 Februari zal in deze ge meente een collecte worden gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. Stor tingen worden ook aangenomen voor de rekening van dit Fonds bij de Coöp. Boerenleenbank. Aanbeveling voor dit fonds is wel niet nodig, daar ieder wel op de hoogte is van de grote nood, die door de overstromingsramp is ontstaan. op z.0 Februari "in Antwerpen aan een nog mededelen, dat Corry Bijster, de polotournooi deel te nemen, welke uit-.bekende sopraan, haar medewerking aan nodiging door Merwede is geaccepteerd, dit concert zal geven. Meer dan honderd handschoenen en wanten Aan het Hoofdbureau van Politie te Dor drecht zijn omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen te verkrijgen, ter wijl diverse honden en katten zijn te be vragen aan het Dieren-Asyl aan de Maas straat 1 te Dordrecht. 10 armbanden, 9 autopeds, 40 munt- en bankbiljetten. 1 rekenboekje. 2 boekjes va derlandse geschiedenis en 3 psalmboekjes, 7 brillen, 6 halskettingen en 5 broches. 9 cein tuurs, diverse voorwerpen waaronder 2 ge vulde vaten, bundel plinten, aardappelschuif. 1 badding. twee peddels, 1 gasfles, ijzeren hefboom, lap stof. sigaretten etui. etui me' kam en spiegeltje enz,, 3 paar en 19 glacé da mes handschoenen. 3 paar en 18 glacé heren handschoenen. 1 paar en 5 wollen heren wan ten. 1 paar en 8 wollen dames wanten, 1 paar en 10 wollen dames handschoenen, 1 paar en 11 kinder handschoenen, diver-"-i lcinderwanten, 14 stukken gereedschap. 4 ge wichten, 1 paar sandalen, 1 paar hoge schoe nen. 1 paar kinder kaplaarzen. 1 Werkschoen, 1 paar kinderschoentjes. 1 jongenspet en 3 hoeden, 2 hoofddoeken, 2 verchroomde hor loges, 9 kindermutsen, 2 kindertasjes, 15 kle dingstukken, 1 voetbalkous, wollen kinder sokje, wollen kinderkous, 2 zakmesjes, 1 houtsnijmes, 1 scheermes. 2 oorbellen, 8 pad- vindersriemen, 1 parapluie en 1 parapluie- hoes, 1 portefeuille. 30 portemonnaies. 3 Tin tels, Z stukken speelgoed, 5 tassen. 18 vul- gen, 4 rozenkransen, 16 sjaals, diverse sleu- pennen, balpennen «n vulpotloden. 1 zak doekje. Haven van Amoy geblokkeerd Kanonneerboten van de Chinese natio nalisten blokkeren de haven van Amoy. op het vasteland van China. Vier kanonneerboten zouden de haven afsluiten. Schepelingen zeiden, dat ten minste één Brits schip met een lading kunstmest naar Hongkong is terugge keerd omdat het niet door de blokkade heen kon komen. Amerik. studiegroep naar België en Nederland De eerste groep van 5 Amerikanen, die volgens de instructie van Harold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse beveiliging, in Europa het functionneren van de diensten van de M.S.A. en de verdeling van de Amerikaanse hulp moeten bestuderen, is gisteren per vliegtuig uit New York naar België en Nederland vertrokken. De leider van de missie, McKee, ver klaarde, dat hij ongeveer een maand in België en Nederland dacht te blijven. Encephalitis na inenting De Tweede Kamerleden ds P. Zandt en ir G. N. van Dis hebben een amende ment ingediend op de Inentingswet 1939, waarbij de artsen verplicht worden bij vermoeden of vaststellen van postvacci nal encephalitis onverwijld kennis te geven aan de geneeskundige inspecteur van de provincies, Ier doorgeving aan de encephalitiscommissie uit de gezond heidsraad. Daarom een maand gevangenisstraf De 18-jarige Dordtse bankwerker Floris v. cl. L. moest gistermiddag voor de politierechter verschijnen omdat hij op 2 Februari te 's-Graven deel een „snoekbektangetje" van ge ringe waarde gestolen had. De jon geman was 's avonds met twee ka meraden op een vrachtauto met zandzakken meegereden naar Wiel- drecht en ondanks het verbod van de politie waren de drie met de pont naar 's-Gravendeel overgestoken. Zij hadden geholpen de zandzakken af te laden, maar daarna hadden zij werkloos door het rampzalige dorp rondgezworven. Zij hadden zich meester gemaakt van een sloep, die half op de kant had gelegen en daar mee waren zij gaan varen om hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Door de stroom hadden zij niet ver kunnen komen en daarom waren zij weer naar het droge gedeelte van het dorp teruggekeerd. Bij de ligplaats van die boot had Floris het tangetje op de grond gevonden en hij had het in zijn zak gestoken omdat hij meende dat hij het zou kunnen gebruiken. Het was in middels elf uur geworden en het drietal „Jonge Kerk" over Huwelijk en Gezin In het Hervormd Centrum „Meerder- voort" heeft ds. J. Kalmijn van Baren- drecht Woensdagavond voor de „Jonge Kerk" gesproken over „Huwelijk en Gezin". Ds. A. C. van Dam herinnerde aan het Herderlijk schrijven der Hervormde Synode, waarin om sexuele voorlichting van de zijde der kerk werd gevraagd, en leidde ds. Kalmijn in. die er daarna op wees, dat men vaak hoort hoe vroe ger de huwelijken veel beter waren dan thans. Temeer, omdat nu het aantal echtscheidingen steeds groter wordt. Spr. betwijfelde deze stelling. Wat kon een gescheiden vrouw vroeger in de maatschappij beginnen? Niets immers! Bovendien werden vroeger heel dik wijls opgedrongen huwelijken gesloten, om de bezittingen maar in een zo be perkt mogelijke kring te houden. Was men op die manier dan zo gelukkig? Tegenwoordig is er ook voor de ge scheiden vrouw een plaats in de ge meenschap. Maar het goede huwelijk kan slechts voortkomen uit een grote geestelijke liefde voor elkaar, die de basis moet vormen voor een gelukkig gezin, aldus spr. In discussiegroepen werd dit belang wekkende onderwerp verder besproken. V.O.Z. offert snipperdag Ook het personeel van de Verenigde Oliefabrieken te Zwijndrecht blijft niet achter met geldelijke steun aan het Nationale Rampenfonds. Op Koningin nedag, 30 April, als een verplichte snipperdag op de kalender voorkomend, zal nu normaal worden doorgewerkt. Zodoende zal een mooi bedrag in het fonds kunnen worden gestort. Boven dien is besloten één uur loon af te staan en de directie zal dit bedrag verdubbe len. Dubbeldam Slachtoffers watersnood Ter secretarie dezer gemeente liggen de lijsten van de slachtoffers van de „Watersnood" uitgegeven door het Infor. matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis voor belanghebbenden ter inzage. Posities K.L.M.-vlieg- tuigen Thuisreis: PH-TEP (Pontianak) gezagv. Wilson is gistermiddag om vijf uur op Schiphol geland: PH-TDB (Walcheren) gezagz. Tideman werd circa elf uur Vrij dagmorgen op Schiphol verwacht: PH- TDE (Eindhoven) gezagv. French is van morgen in Rome aangekomen; PH-TFD (Arnhem) gezagv. Hurdman is gister avond uit Tokio vertrokken; PH-TDI (Enschede) is vannacht uit Djakarta vertrokken. Uitreis: PH-TET (Tilburg) gezagv. Moll is te middernacht uit Bangkok vertrok ken; PH-TDD (Delft) gezagv. Bergeman is gisteravond uit Manilla vertrokken naar Biak: PH-TDK (Amsterdam) ge zagv. Viruly werd Vrijdagmorgen in Bangkok verwacht; PH-TES (Soerabaya) gezagv. Creel is vanmorgen in Cairo gearriveerd; PH-TCE (Edam) gezagv. Bradley (Melbournecharter) werd om half elf vanochtend in Singapore ver wacht. Zuid-Afrika stemt op 15 April Dr. Malan. de Zuid-Afrikaanse eerste minister heeft gisteren in de Volksraad medegedeeld, dat op 15 April algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Op 18 Maart is de dag van de candi- daatstelling. De huidige zitting van het parlement wordt nog deze maand ge sloten en wordt op 4 Maart ontbonden. De Zuid-Afrikaanse Verenigde partij, belangrijkste oppositiepartij, heeft bekend gemaakt dat zij zich niet tegen het wetsontwerp van de regering tot wijziging van het strafrecht zal verzet- ten. Met het door de regering voorge stelde amendement wordt beoogd, nieu we straffen in te voeren, waaronder geeseling, voor inbreuk op de apart- heidswetten. In een verklaring van de partij wordt gezegd, dat de partij in overweging nam dat de inheemsen van Zuid-Afrika over het algemeen niet zo lijdzaam zijn als de Oosterse rassen en dat het gevaar, dat de passieve verdediging onverwachts zal omslaan in een gewelddadig verzet, zeer reëel is. Ds Tukker kwam kennis maken Ds W. L. Tukker, thans predikant bij de Nederl. Hervormde gemeente van Delft, is gisteravond in de Hervormde kerk kennis komen maken met de Zwijn- drechtse gemeenteleden. Zoals men weet, heeft ds Tukker een beroep naar deze gemeente ontvangen. Intussen heeft hij voor een beroep naar Garderen bedankt. Ambtenaren namen vacantie op voor hulp verlening Een honderdtal leden van de Sophia- vereniging to bescherming van dieren te Amsterdam, zowel als niet-leden die zich bij de vereniging als vrijwilligers hebben aangemeld, bevinden zich sinds vorige week Maandag in de door wa tersnood getroffen gebieden. Bij Bergen op Zoom, Hellevoetsluis. Oudenhoorn, Vossemeer en op Texel hebben zij assis tentie verleend bij het evacueren en ver zorgen van mensen en dieren. Onder hen bevinden zich ambtenaren van de belasting, die hun vacantie hebben „op genomen" om zich als helper te kunnen aanbieden. Zij hebben de beschikking over tien boten en tien vrachtwagens waarmee zij sindsdien in actie zijn ge bleven. Samen met de mariniers varen zij van huis tot huis. Men tracht thans nieuwe vrijwilligers te vinden, die hen kunnen aflossen. Geheime verdragen niet alle ongeldig Dr. James Bryant Conant, de nieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris Duitsland heeft gisteren verklaard president Eisenhower's besluit om geheime Amerikaans-Russische pacten ongeldig te ven-klaren, niet slaan op de na de oorlog geslóten overeenkomsten betreffende Duitsland, daar deze niet geheim zijn en nooit geheim zijn weest. De nieuwe Hoge Commissaris maakte dit bekend tijdens de eerste persconferentie die hij te Bonn in rijn nieuwe hoedanigheid hield. Nieuwe regeling voor werkloze hoofdarbeiders •S-GRAVENHAGE, 11 Febr. De Staats secretaris van Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan nieuwe richt lijnen voor de plaatsing en de beloning van werkloze hoofdarbeiders op werk- objecten. Met betrekking tot de indeling der taken zijn vier groepen gevormd, band houdende met het niveau werkzaamheden. De beloning zal zijn afgestemd op de aard der te verrichten taken. Het loonschema, dat is ingedeeld in vijf gemeenteklassen, vermeldt voor de eenvoudigste werkzaamheden voor personen van 32 jaar en ouder een week loon van f 50,35 in de eerste gemeente klasse. Voor de groepen 2, 3 en 4 zijn deze bedragen resp. echter van 42 jaar af f 63,20, f 76,75 en f 87,30. Indien de hoofdarbeider uitmunt door bijzondere prestaties en toewijding met betrekking tot het werk, kan hem een toeslag van 5% op rijn loon worden ge geven. In zeer bijzondere gevallen kan, met toestemming van de minister, deze toeslag tot 10% worden verhoogd. De betrokken hoofdarbeiders kunnen ter vergroting van de plaatsingskan sen in het normale arbeidsproces in de gelegenheid worden gesteld om ge durende een beperkt deel van de werk tijd deel te nemen aan cursussen e.d. Zodra de regeling wordt toegepast, stelt het gemeentebestuur een commissie in, waarin o.m. zitting hebben vertegen woordigers van de bij de Stichting van de Arbeid aangesloten organisaties van werknemers. De regeling, die gedateerd is Februari 1953, heeft terugwerkende kracht en wel voor de hoofdarbeiders, die op genoemde datum op een werk- object werkzaam waren, tot 30 Juni 1952 en voor hoofdarbeiders, die op of na 29 December 1952 op een werkobject werkzaam waren, maar niet meer op 2 Februari 1953, tot 29 December 1952. Luchtmacht-affaire voor de krijgsraad De krijgsraad voor de luchtmacht- West zal op 5 Maart de zaak behandelen tegen de le luitenant van de luchtmacht B., die terecht zal staan in verband met de malversaties bij de aanschaffings- dienst van de luchtmacht. In April zal het hoofd van deze dienst luit. kol. B. terecht staan. was gaan uitzien naar onderdak in dit rampgebied waar vele mensen, die voor het water gevlucht waren in de open lucht moesten verblijven. Op deze wij ze hadden zij de hulpverlening aan de slachtoffers gehinderd. Tenslotte waren zij aan de politie om onderdak gaan vra gen en die had het noodzakelijk geacht om hun zakken eens na te kijken. Toen was het tangetje uit de zak van Flo ris tevoorschijn gekomen en hij had toe gegeven dat hij het in 's Gravendeel had opgeraapt met de bedoeling het zich toe te eigenen, Een van de kameraden vertelde aan de politie dat hij Floris had gewaarschuwd het tangetje te laten liggen omdat hij er last mee zou kun nen krijgen. De politierechter en de officier wa ren verontwaardigd omdat de drie jon gelui naar het rampgebied, waar zoveel te doen viel, waren gegaan en daar in plaats van te werken het reddingswerk en de politie hadden gehinderd. Eis: 2 maanden De officier, mr J. P. v. d. Meulen, voerde in rijn requisitoir aan dat het voorwerp op zichzelf heel onbelangrijk was maar dat de omstandigheden de zaak ernstig maakten. Zowel de om standigheid van het nutteloos rondzwer ven in het getroffen gebied als de om standigheid dat Floris misbruik had ge maakt van de nood om het tangetje te stelen. Hij eiste twee maanden gevan genisstraf en onmiddellijke gevangene ming. De verdediger, mr B. van Marwijk Kooy, verklaarde dat hij, toen hij als raadsman werd toegewezen, van mening was geweest dat hij met een plunde raar te maken zou krijgen, die in een bootje naar het rampgebied was gegaan om daar te gappen wat hij maar te pak ken zou kunnen krijgen. Dit was geluk kig een vergissing gebleken. De jongen had helemaal niet de bedoeling gehad te stelen zoals wel duidelijk bleek uit het feit, dat hij door het verwoeste deel van 's Gravendeel had rondgevaren zon der zich aan iets te vergrijpen. Alleen toen hij het tangetje in de modder had gevonden, had hij verkeerd gedaan. De raadsman vond een straf van twee maanden veel te zwaar. De politierechter maakte er een maand gevangenisstraf van en gelastte de onmiddellijke gevangenneming van verdachte. Nieuwe verbinding tussen Zeeland en het Westen Met ingang van vandaag is tussen Zeeland en het Westen van ons land een nieuwe verbinding tot stand ge komen. In overleg met de R.T.M. hebben de provinciale stoombootdien sten een tijdelijke bootdients geopend tussen Katseveer en Dordrecht. (Vertrektijden, die met het oog op eb en vloed bij benadering worden aangegeven, zijn als volgt vastgesteld: Katseveer, vertrek 7 uur, Zijpe vertrek 9 uur, aankomst Dordrecht 12 uur. Terug uit Dordrecht 13 uur, vertrek Zijpe 16 uur, aankomst Katseveer 18 uur) De dienst wordt uitgevoerd met de Willem I; de boot ligt in Dordrecht aan de Handelskade. De aanlegplaats is riechts 10 minu ten verwijderd van het station en geeft dus een uitstekende verbinding met de treinen voor Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Advertentie. ktLtJuwfa 'tuzam,/\l Punch van Beertje per fles7.50 Cognac per liter 6.75 Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP! de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH GAANDE, KOMENDE MAN Vertrokken: A Schalken en gez., v Lijn baan 49 n Schiedam, Puttershoekstr. 57 ben.; A de Jong, v K Engelenb.kade 5 n Zwijn drecht, Loaewijk van Nassaustr. 103; S de Groot, v Voorstr. 132 n Enkhuizen, Wester- str. 103; A van der Wal, v Bosb. Toussaint- str. 73zw n Utrecht. Oorsprongpark 12; M E van de Laar, v Gr. Kerksburt. lil-13 n Heerlen, Gastihuisstr. 45: P de Jager, v Krmohout 102a n A'dam, Dijkstr. 7; J van der Zee, v C v Beverenstr. 25 n Emmen, Nw Amsterdam, Margienewijk 11. Wie verhuizen ging Verhuizingen: P Ekkebus, v Glazenstr. 26 Joh de Wlttstr. 29: C J Zijlmans en gezin, schoenmaker, v le Dijkstr. 1 n le Reedwars- str. 15; D L M vand er Veld en echtg.. mag. bed., v Hollanderstr. 63 n Noordendijk 15 rood; P J Goudriaan en gez., bankwerker, v de Joss. de Jongstr. 2 n Jac. Marisstr. 18 zw; J H Schoor en gez., nagelheter, v Ja- cobahof 8 n Jtiedijkstr. 10: F Kruithof en gez., spuiter, v H. Tollenstr. 37 n Vossius- str. 25rd; L van Driel en gez„ chef. v K. Engelenburgkade 18 n A. Agnesstr. 13B; G J Berendsen en gez., ambtenaar, v Boeroe- str. 87 n A. Agnesstr. 13 A rd. HOOG EN LAAG WATER Zaterdag 14 Febr. Hoog le get. 5.53 uur, 2e get. 18.08 uur; laag le get. 1.02 uur, 2e get. 13.32 uur. .j

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2