De Hoekse Waard vecht zich droog ACHTSTE LIJST van de slachtoffers Elke dag meer pompen aan het werk, meer water er uit De grote uitgaven komen Duinen bij Oostkapelle werden tot „witte klippen" Verstrekt door liet Rode Kruis VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 DE BREDASCHE COURANT EILAND VAN TEGENSTELLINGEN (Van onze speciale verslaggever.) T"\e Hoekse Waard jaagt het water er uit. Waar het droog is gebleven is het een nijver mierennest van polderjongens, dijkwerkers en monteurs. Er wordt gesjouwd met materialen. Openlucht-moiorgemalen, maar net beschermd door een houten afdakje, wor den uit de grond gestampt. De meeste dijkgaten zijn voorlopig gedicht en sinds enkele dagen gaat op hoe langer hoe meer plaatsen het water de andere kant uit, over de dijken de rivierarmen in, die het eiland omgeven. Op vele plaatsen is het water reeds aanmerkelijk gezakt. In menige polder komen groene grasstroken al uit, het: water te voorschijn. En elke dag komen er meer wegen droog te liggen. De Hoekse Waard ontworsteld zich aan het water. Want vrijwel alle gemalen werken nu ook dag en nacht. De Hoekse Waard js het eiland van de grot.e tegenstellingen. Zo zoekt men zijn weg over dijkjes, die het maar net uithou den in die zee van water, waagt men het er maar op als een weg nog steeds onder water staat om er door te gaan. of is men ge dwongen kilometers om te rijden om zijn reisdoel te bereiken, of men komt over een dijk ineens in een stuk land. waar het trieste beeld van water, modder, zand zakken, cadavers en ruïnes plaats maakt voor het gewone beeld dat een welvarende landbouwstreek altijd biedt. En meer dan anders bekoort dit beeld het oog. na wat men in de laatste tijd dagelijks heeft moe ten aanschouwen aan vernieling en o«er- stromingsellende. Dat komt men in de Hoekse Waard tegen. De zeer brede rand van het eiland is een prooi van het aanstormende water ge wordenhet hart bleef door het houden van binnendijken gespaard voor overstro ming. Zo liggen dan o.a. Klaaswaal, Mijns- herenland en Westmaas met hun omge- - ploegde akkers, groene weiden, welvarende hofsteden en niet bemodderde wegen als een oase in een woestijn van vernieling en verschrikking. Twee hemelsbreed verschillende beelden krijgt men dus telkens voorgezet als men een tocht door de Hoekse Waard emaakt. Maar aan de rand van het overstroomde gebied, op de dijken rond de verdronken polders gonst het van leven en bedrijvig heid. Overal ziet men de tijdelijke gemalen, zware motorpompen, gemonteerd worden. Andere ploegen zijn bezig de zware buizen met dikwijls niet meer dan ellebogenstoom in eikaars verlengde te leg gen en aaneen te schroeven. Waar ze een rijweg kruisen, wordt direct een oprit van zandzakken en ijzeren platen gemaakt om het verkeer gelegenheid te geven het ob stakel te passeren. Er wordt met overleg en verstand gewerkt. Men houdt met alles rekening om niet hier iets te winnen, maar aan de andere kant iets te verliezen. En nauwelijk is zo'n pro.isorisch gemaal gereed of in een brede stroom golft 'iet vuilbruine water reeds uit de buizen, opge zogen uit de polder en over de dijk gestort in het open water buitendijks. De Hoekse Waard jaagt het water er uit. Verbindingen TV/fen zou bijna kunnen spreken van een -'•'■'-opwekkend beeld, als er niet zoveel nog was dat herinnert aan de rampnacht. Als men over het veer Hekelingen de Waard binnenkomt, na de modderige en stukgereden dijkjes tussen Spijkenisse en Hekelingen met succes te hebben doorstaan, Tri7*"PlÉBPHt in vergelijking met enkele dagen geleden het water al is gezakt. Men komt in Pïershil en probeert dan Gouds waard te bereiken. Ook jongetje overleden Woensdag is in de loop van de avond te Schiedam ook het 2 jarig zoontje van de familie Den B., dat Maandag door zijn moe der uit het raam werd geworpen, aan de bekomen verwondingen bezweken. De toe stand van mevr. Den B. is nog steeds zorg wekkend. Zoals bekend kwam de 6'/s maand oude baby reeds Maanda gom het leven. Onderzoek naar doelmatigheid van M.S.A.-programma's Het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging heeft de samenstelling bekendgemaakt van de commissies, die binnenkort een onder zoek zullen instellen naar de doelmatigheid van de M.S.A.-programma's, die thans in Europa en het Verre Oosten ten uitvoer worden gelegd. De commissies, waarin voornamelijk za kenlieden en financiële deskundigen zitting hebben, zullen in België, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Griekenland, Italië, Nederland, Turkije, het Ver enigd Koninkrijk, Cambodja, Laos, Viet nam, Formosa en de Philippijnen het nuttig effect van de M.S.A.-hulp bestuderen en dienaangaande rapport uitbrengen. Harold Stassén. de directeur van het Bu reau voor de Wederzijdse Beveiliging heeft inmiddels reeds medegedeeld, dat de com missie binnenkort naar Europa en Azië zullen vertrekken en tegen eind Maart in Washington worden terugverwacht. Met man en macht wordt aan de Koksen- dijk op Zuid-Beveland tussen de Pieters- polder en de Kruiningenpolder gewerkt. Met het oog op het nieuwe springtij op 16 Februari a.s. wil men de versterkingen tijdig gereed hebben. Die verbinding van Goudswaard met de buitenwereld is een zeer zwakke. Maar hij is er dank zij een onnoemelijk aantal zand zakken. waarmee een slingerend binnen dijkje, dat voor een groot deel deerlijk door het water is afgekalfd, is versterkt. Alles wat naar Goudswaard mag rijden, moet dit dijkje passeren, omdat de normale verbin ding nog onder water staat. En komt men dan in dit dorpje, dat maar één 6chrede af 'is van een volledig isolement, dan treft, men direct een phase van de strijd die de Waard thans voert om het water zo gauw mogelijk kwijt te zijn. Het gemaal heeft verleden week drie da gen gewerkt en het water, dat in de Oude korendjjkpolder een dikke meter hoog staat 'over 850 bunder vruchtbaar maar nu over stroomd land, zakte tjien 12 centimeter. Dat ging te langzaam en dus werd er een machti ge motorpomp installatie over het zwakke dijkje naar Goudswaard gezeuld. Het trans port lukte; het dijkje bezweek er niet onder. Dat zijn van die wonderen, die men tel kens in overstroomd gebied tegen komt en waarover men zich maar niet moet verba- Met veel moeite wist men de pomp op te stellen en tussen het gemaal en een be huizing door, de zware zuigleiding aan te brengen. Vannacht zou ook deze pomp gaan meewerken om de Oude Korendijkpolder, en later een aangrenzende polder van 150 bunder die men in de drooggemalen polder zal laten overlopen, droog te malen. Drinkivater nadert ]y,Taar Goudswaard zal misschien vandaag -L'-l-al opnieuw goed drinkwater hebben. Want gisteren waren enkele mannen bezig twee dunne pijpen tussen de rails van de zo gehavende tramdijk uit te leggen van Piershil in de richting Goudswaard. Ze stonden gistermorgen voor een stuk wa ter van enkele honderden meters en dat gaf wat moeilijkheid. Maar een gedeelte van de buizen vond reeds steun in enkele roei boten. Op de dijk bij Piershil was de aan sluiting op het waterleidingnet reeds in or de gemaakt. In de openlucht stonden lood gieters aan een werkbank de buizen pas klaar te maken. Aanvoerhaven A lies wat nodig is voor het dichten van de vele dijkgaten en het lozen van het wa ter komt in de haven van Oud-Beijerland aan en wordt vandaar verder geëxpedieerd. Met de haven van Puttershoek is Oud-Beijer- land aangewezen als verzamelpunt en af- voerhaven van cadavers. Men heeft hier ha vens die met elk tij te bereiken zijn en de accommodatie is ook zodanig dat druk ver keer kan worden verwerkt. Over de droge dijken, maar dikwijls met grote omwegen, kunnen al die materialen worden vervoerd naar de plaatsen waar zij nodig zijn. Van Piershil bereikt men over de dijk, die goed intact is gebleven, Zuid Beijerland, waar de zandzakken nog 6preken van het gevaar dat hier heeft bestaan toen de dijk langs de oever van het Vuile Gat op ver scheidene plaatsen brak. Men komt tot de ontdekking dat de weg naar Strijen weer berijdbaar is geworden, al ligt hij maar enkele centimeters boven het wateroppervlak en via Klaaswaal komt men door het droge gedeelte van de Waard in Oud-Beijerland, een rit die een ver ademing is, omdat men het deprimerende van het overstroomde gebied voor enkele tientallen kilometers mist. Uit de oase, die Oud-Beijerland is, slin gert de dijk al weer spoedig door over stroomd gebied naar Heinenoord, waarvan het lage gedeelte nog diep onder water staat en met een omweg, die over een weg gaat waar men wat risico moet nemen van door het water rijden, bereikt men Put tershoek, waar de bijna onafzienbare watervlakte van de Nieuwe Bonaventura- Brits schip aangevallen bij Formosa Het 3.539 ton metende Britse schip In- charran heeft geseind, dat het in de Straat van Formosa door een onbekend schip wordt achtervolgd en aangevallen. De Incharran blijkt volgens de opgegeven positie in de buurt te zijn van de baai van Wentsjow, ongeveer 175 mijl ten Zuiden van Sjanghai en 130 rnijl ten Noorden van ïaipeh, de hoofdstad van Formosa. Later werd gemeld, dat de Incharran zich in veiligheid bevindt. Het schip wist aan de achtervolging te ontkomen. Het is op weg naar Hongkong. polder er weer aan herinnert, dat de Hoeksche Waard nog heel wat land heeft dat enkele meters onder water staat. jl/TAAR daar is ook het centrum waar J-'J-men plotseling de ervaring opdoet, dat er al heel wat werk is verzet en dat bij duizenden kubieke meters per minuut het binnengestroomde water al weer in de Oude Maas wordt geloosd. Het gemaal is dag en nacht in bedrijf. Over de dijk lig gen twee stellen buizen, die het door motorpompen opgezogen water in de kreek spuiten, die op open verbinding met de Oude Maas staat. Bij de sluis is men druk in de weer een motorpomp te laten proefdraaien, terwijl met man en macht wordt gewerkt aan het monteren van de afvoerbuizen. Dat werk moet nog voor de avond gereed zijn. Dan kan waterlozer nummer zoveel zijn krach ten inzetten. Vlak bij Puttershoek ligt ook de zandzuiger Ahoy, die met zijn 5000 kubieke meter een goede duit in het zakje doet. In het haventje liggen schepen, die de gehele dag door de met vrachtauto's, groot en klein, aangevoerde cadavers laden en afvoeren. En terzijde staat een Engelse soldaat op wacht bij drie grote zeildoekse reservoirs met goed drinkwater. Puttershoek is vol leven. Er wordt ge werkt dat de stukken er af vliegen. Men doet er alles en men kan er alles. Langs de wegen over het gehele eiland, en zeer sterk bij Strijen, dat eveneens een nijvere bijenkorf gelijkt, komt men de auto's tegen die het verdronken vee brengen naar de afvoerhavens. Men heeft echter zoveel andere dingen te doen of men is er zo aan gewend geraakt, dat niemand meer oog heeft voor de lugubere lading. En treffend is ook, dat men overal langs dè wegen in het overstroomde gebied landbouwmachines en tractoren ziet staan, zo uit de onderge lopen schuren naar het droge gesleept om verder bederf te voorkomen. Zij staan er te wachten op de hulpploegen, die onder weg zijn om de machines onder handen te nemen en te behouden. De Hoeksche Waard is een eiland van tegenstellingen, een eiland van droog en overstroomd gebied. Men is er nog a3n het bergen. Het water zakt er op vele plaatsen en de droogvallende huizen wor den direct weer betrokken. Over de heggen hangen matrassen en vloerkleedjes te dro gen. Soms staat het water nog tot de dor pel. Maar als de huiskamervloer droog is, komt men al terug. Langs de dijken en de zandzakbarricades verzamelt men het aanspoelende hout en legt dit op grote hopen. Deuren, planken, meubelen, ruw hout en edel hout. Maar wrakhout. De gemalen en pompen werken. En elke dag komen er bij. Het water zakt. De Waard vecht zich op heroïsche wijze droog. DIRECTEUR RAMPENFONDS VEh Over het algemeen is de eerste nood ge lenigd. Directe verdere hulp op grote schaal is op dit ogenblik veelal niet verantwoord te achten. De geredden, die op hun haard steden zjjn achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzakelijke kleding en voeding, terwijl de geëvacueerden een liefdevolle be handeling genieten in hun nieuwe tijdelijk verblijf. Hulpverlening in de vorm van ver dere verstrekking of vergoeding van huis raad en woninginrichting is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet opportuun. Deze hulpverlening zal eerst in groot ver band aan de orde komen wanneer de ge troffenen in hun„woningen kunnen terugke ren, aldus It-generaal b.d. P. Alons, direc teur van het Nationaal Rampenfonds. Uit het feit, dat dus thans geen directe hulp op grote schaal door het fonds kan worden gegeven en aan een groot deel van de reeds binnengekomen gelden geen on middellijke bestemming kan worden gege ven, mag derhalve niet worden afgeleid, dat het Nationaal Rampenfonds reeds over vol doende middelen beschikt om in de totale Het ivaterwingebied raakt droog Gebruik het uur, 't is kort van duur! Deze tekst is opgespükerd in een keet van de polder Walcheren, welke de scheiding vormt tussen het waterleidinggebied Oranjezon en de duinen van Oostkapelle, liever gezegd de restanten van de duinen, markeert. En er wordt gewerkt! tuurlijke lozing was geweest, zou het ook de achterliggende gronden hebben over spoeld. Op de stormzondag hebben vrij willigers, die prachtig hebben gewerkt, in allerijl nog enkele dammetjes opgeworpen. De toestand, waarin het duinterrein zich thans bevindt, is werkelijk droevig, en van een zeewering kan nauwelijks meer worden gesproken. Het is dan ook zo helder als glas, dat men zich straks niet mag bepalen tot de bescherming van het waterwingebied, maar dat er nu eindelijk ook iets moet gebeuren aan de andere duinen van Oost kapelle. Snel ingrijpen is dringend geboden, wil men althans nog iets redden. Snel ingrijpen dringend geboden (Van onze Zeeuwse correspondent). Ieder etmaal stuwt een kolossale pompin- stallatie met een capaciteit van 60 a 70 ku bieke meter per minuut het zoute water, dat het gehele reservoir in een bijna onaf zienbaar meet heeft veranderd, naar de zee terug. Elke dag kolkt en bruist 85.000 ku bieke meter door het geïmproviseerde af voerkanaal en stort als een onstuimige berg beek op het verlaten strand. De grootste watermassa is hier binnengestroomd door een gat van 70 meter, dat in de duinen 'is ge slagen. In hun holen verdronken Alles werd er door opgeslokt: duinpan nen en beplantingen inbegrepen. Wat wei nigen voor mogelijk hadden gehouden, ge beurde: de konijntjes verdronken in hun holen Het werk is onmiddellijk goed aangepakt. Was langs natuurlijke weg al heel wat wa ter afgevloeid, toen eenmaal de pomp werkte Donderdagnacht om 1 uur kwam deze in bedrijf zakte het waterpeil snel. De buisleiding, beschikbaar gesteld door de Gelderse Rijkswaterstaat, mondt uit in een houten goot met een bodem van mastiek. Deze wijze van waterafvoer werkt prima: het duinterrein is grotendeels weer droog, al moet men af en toe nog door diepe, grote plassen waden en is menige duinpan nog een meertje. Ook het waterpeil in het kanaal daalt, maar omdat de buis in de dam, waar over de betonweg het kanaal kruist, de toevloed niet kon verwerken, ontstond daar ter plaatse een lelijke stremming en dus heeft men Donderdag die dam maar opge broken. Verheugend is, dat niet alleen het water, maar ook het zoutgehalte vermindert. En wat moet er nu straks gebeuren? Daar -waar het eerste „regel" van de duinen weggesla gen is, gromde Donderdag een dragline, maar de voorlopige voorziening die hier getroffen wordt, is slechts een lapmiddel. Men zou de natuur, die ons gelukkig niet altijd in de steek laat, een handje moeten helpen, er zullen nieuwe duinen moeten groeien. Langs het gehele strand zijn de duinen zodanig weggevreten, dat zij het aanzien van klippen hebben gekregen. Bij zonder penibel is de situatie aan het eind van de z.g. rode weg, die het verlengde is van de Oostkapelse Duinweg. Burgemeester Sprenger liet ons zien hoe zeer de eerste smalle duinenrij hier heeft geleden. Het gehele duinterrein is overstroomd geweest, het water reikte tot aan het begin van de duinweg >.n wanneer er niet zo'n goede na- Eerst veergeld.... Naar aanleiding van het bericht, dat de veerman van Hekelingen veergeld zou heb ben geëist van een auto, die voor hét Rode Kruis naar de Hoekse Waard op weg was, verklaart de eigenaar van dit particuliere veer, dat de veerman veergeld heeft ge vraagd van alle auto's, ook van die van het Rode Kruis. De chauffeurs weigerden te betalen. De auto's werden toen toch over gezet. Later kwam van de burgemeester van Spijkenisse het bevel alle auto's gra tis over te zetten. De eigenaar heeft aan dit bevel in zoverre gevolg gegeven, dat hij alle militaire en Rode Kruis auto's tot nu toe gratis heeft overgezet, maar van de particuliere auto's veergeld int. Hij be klaagt zich er over, dat er automobilisten zijn, die van de toestand misbruik maken door hun wagen als een van het Rode Kruis te doen doorgaan. Door al deze maatrege len derft hij inkomsten, terwijl door over belasting de pont zwaar te lijden heeft. Als er 11 veergeld is gevraagd, moet dit voor een colonne auto's zijn geweest. (Advertentie) HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akker s Kloosterbalsem op.doet. Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrijfmiddel bi] rheu- matiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker3 Kloosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de bekende woorden „Geen goud zo goed". Nieuwe verbinding tussen Zeeland en het Westen Met ingang van vandaag is tussen Zee land en het Westen van ons land een nieuwe verbinding tot stand^ gekomen. In overleg met de R.T.M. hebben de provin ciale stoombootdiensten een tijdelijke boot- dienst geopend tussen Katseveer en Dor drecht. De vertrektijden, die met het oog op eb en vloed bij benadering worden aangege ven, zijn als volgt vastgesteld: Katseveer, vertrek 7 uur, Zijpe vertrek 9 uur, aan komst Dordrecht 12 uur. Terug uit Dor drecht 13 uur, vertrek Zijpe 16 uur, aan komst Katseveer 18 uur. De -dienst wordt uitgevoerd met de Wil lem I. De boot ligt in Dordrecht aan de Handelskade, waar een vaste ligplaats wordt vrijgehouden. Deze aanlegplaats is slechts 10 minuten verwijderd van het station en geeft dus een uitstekende verbin ding met de treinen voor Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. „De Ommelanden" moet boete betalen Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak tegen de coöpe ratieve melkproducten fabriek De Omme landen te Groningen, die door de politie rechter aldaar was veroordeeld tot beta ling van een boete van 67.500 terzake van het verzwijgen, bij het doen van een op gaaf aan het Bedrijfschap Zuivel, van een hoeveelheid van 430.000 kg suiker. Deze suiker werd verkocht, waarna tegen lagere prijs een iets geringere hoeveelheid werd teruggekocht. Die transactie leverde een winst op van 60.000. Het vonnis van de politierechter is he den bevestigd, maar de op te leggen straf werd gewijzigd in 5.000 boete en betaling aan het Landbouw-Egalisatiefonds van een bedrag van 60.000. De assistent-directeur D. S., die opdracht tot de verkoop had ge geven, werd overeenkomstig het vonnis van de politierechter veroordeeld tot een boete van 750 of 3 maanden hechtenis. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middel burg dr H. v. d. Linde te Utrecht, secreta ris van de Oecumenische Raad. Bedankt voor Garderen: W. L. Tukker te Delft. mst toez.). A. Klein—Kranenburg te Kootwijk. behoefte te voorzien. Hiermede zul. - ter stadium uiteraard zeer grote q zijn gemoeid. Degenen, die thans reeds naar hun steden terugkeren, zullen in afwachting 'n algemene regeling voorschotten via Ra penschadebureaux kunnen krijgen.Het is niet de bedoeling hen te laten wachten. Hulp voor bedrijfsschade valt uitdrukkelijk niet onder de arbeid van het fonds. Dit is over heidszaak. Ter voorbereiding van de door het Ram penfonds te vergoeden schade zijn in het le ven geroep eneen commissie ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk der schadevergoeding van huisraad, een com missie voor maatschappelijk werk en een commissie ter onderzoek van alle uitgaven waarvoor geen verantwoordelijke opdracht gevende instanties kunnen worden aangege ven. Voorts is een regeling -getroffen, vol gens welke de aanmelding en de registratie van de geleden schade zal geschieden door op te richten Rampenschadebureaux. Generaal Alons acht het niet gewenst aan giften beperkende voorwaarden te verbin den. Giften met streng omschreven locale of andere bestemmingen doen afbreuk aan het doel hetwelk het Rampenfonds zich stelt: de' hulpverlening in algemene zin, daar waar die hulp noodzakelijk is. Hoezeer het Rampenfonds de bereidheid tot helpen op prijs stelt, meent zij toch die beperkende voorwaarden niet onder alle omstandighe den in acht te kunnen nemen. Ook wordt het, zoals door Prins Bernhard reeds in een radiotoespraak werd medege deeld, in het huidige stadium beter geacht met het adopteren van getroffen gemeenten te wachten totdat omtrent de noodzakelijk-, heid of wenselijkheid van zodanige adoptie een duidelijker inzicht zal zijn verkregen. Zoals reeds kon worden bekendgemaakt is tot 12 Februari een bedrag binnengeko men van in totaal rond 34.000.000. In deze som zijn niet begrepen de bedragen welke, hoewel reeds toegezegd, nog niet bij het Rampenfonds zijn ingekomen. De financiën staan onder controle van de Rijksaccoun- lantsdienst. In het bedrag van 34 millioen is een half millioen aan giften uit het buiten land begrepen. Met toèzeggingen in het bui tenland is geen rekening gehouden. Aan het Rode Kruis is tot nu toe een be drag verstrekt van 1.000.000. De door mid del hiervan verleende noodzakelijke eerste hulp had betrekking op voeding en verzor ging van geredden en geëvacueerden, aan schaffing van butagas, verstrekking van rubberlaarzen e.d., transport van redders, geredden en levensmiddelen e.d., inrichten van noodhospitalen en noodverblijven, als mede voeding, verzorging en transport van hulpcolonnes en dijkwerkers. Het Rooms-Katholieke huisvestingscomité heeft ter leniging van de eerste noden van het Rampenfonds een bedrag van ƒ200.000 toegewezen gekregen. Het werkend apparaat van het Rampen fonds is volledig werkzaam op basis van vrijwilligheid en geniet uit de middelen van het fonds geen enkele vergoeding. °F?AH bui, klaai der V.L. .n" sie is en nl oorlog in ClSSn gelijke doen" Korea t.e be'p. S van elke gelegenheid Óni \-._ delingen te voeren. De Westelijke mogendheden dienen militaire en economische maatregelen nemen, die „zeker niet zouden worden ge steund en zelfs actief zouden worden be streden door belangrijke niet-communis- tische landen in Azië", zoals India. Pearson duidde hier kennelijk, aldus waarnemers, op de mogelijkheid van een Amerikaanse blokkade of andere maatre gelen tegen continentaal China. 152 Babies stierven door vergiftig poeder De autoriteiten die een onderzoek instel len naar het „zuigelingenpoederschandaal" in West-Frankrijk, hebben bekendgemaakt, dat tengevolge van het gebruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 zuigelingen om het leven zijn gekomen, terwijl 752 zui gelingen verwondingen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd ver-, vaardigd en in grote hoeveelheden in West- Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicumgehalte te bevatten. Het onder zoek was ingesteld naar aanleidi; van een uitslagepidemie onder zuigelingen in het genoemde gebied. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek, zal wegens doodslag moeten terechtstaan. Koning Boude wijn moet zich ontzien Naar Le Soir bericht, heeft koning Bou- dewijn zich aan een geneeskundig onder zoek moeten onderwerpen. Hierbij is ko men vast te staan, dat de gezondheidstoe stand van de jonge vorst niet bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secretariaat van de koning heeft inmid dels bekendgemaakt, dat de koning zijn be zoeken aan de door de overstromingen ge troffen gebieden enkele dagen moet onder breken. Koning Boudewijn is reeds enige tijd lijdend aan griep. Koning Boudewijn is gisteren per vlieg tuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken. Het Ned. Rode Kruis kan In verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslUst zijn verzameld, niet de volle dige garantie geven voor de betromvhaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Bruinisse Echtgenote van v. d. Bregt, laatste adres: Burgh (Z.) Van LOOZEN, Johannes, geb. 2.2.59 te Burgh. laatste adres: C 20: NIKERK, Jozina Sara, geb. 30,3.04 te Rotterdam, echtgenote van Marinus van Diest, laatste adres: C 35; BARENDSE, Elisabeth Jacoba, geb. 21.3.14 te Burgh, echt genote van Willem van Dongen, laatste adres: C 19a; VAN DONGEN, Cornelia Pieternella Jacoba, geb. 3.11.44, dochter van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse. laatste adres: C 19a; VAN DONGEN, Stoffel, geb. 28.2.46 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres: C 19a: VAN DONGEN, Marinus, geb. 28.11.48. te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse. laatste adres: C I9a; JONKER, Adrianus, geb. 12.5 80 te Duivendijke, weduwnaar van Janna Metselaar, laatste adres: c 24- RENTERS. Janna, geb. 16.8.68 te Burgh, weduwe van Adriaan Fondse, laatste adres: C 17; Fondse Arnoldus Josephus, geb. 23,12.91 te Burgh, gescheiden van Johanna Catharlna Veldhuis, laatste adres: C 17; VAN LOOZEN, Necltje, geb 12.6.86 te Burgh. laatste adres: C 20. 's Gravendeel VAN SOEST. Margaretha, geb. 18.5.98; KRA NENDONK, Maaike, geb. 27.12.40: SMITSHOEK. Willempje Teuntje Adriana, geb. 6.6.99; Aanvulling van personalia 5e lijst dd 9.2.53: VAN DEN BERG. Hendrik, geb. 1.8.1887, dd 6.2.53 overleden en voorlopig begraven in Dub beldam. AwvulUng van personalia le lijst (4 Febr.); GROOT, Jacob, geb. 18.12.98, laatste adres: Langestraat; APPELDOORN, Jan, geb. 30.12.99, laatste adres: Molendijk 50. 'g Gravenpolder DE WITTE, Geertje Jacoba, geb. 17.7,95 te Duisburg, echtgenote van Kornelis van der Weele, laatste adres: Schoolstraat li. Hontenisse Kapelle (Z.) NIJSSE, Foort, geb. 24.11.37 te Rllland-Bath. Kortgene DIERKX, Bernhard. geb. 24.9.46 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx "en Augustine Ja cobs, laatste adres: Torendijk 117; VERBURG,' Jan, geb. 21.7.95 te Kats. echtgenoot van Adriana Verhulst, laatste adres: Torendijk 41; VAN HOORN. Jannetje Pieternella, geb. 22.10.85 te Wemeldinge, laatste adres: Toren dijk 29; PLATSCHORRE, Levina, geb. 16.4.69 te Kortgene, weduwe van Johannes Ver wel, laatste adres: Torendijk 31. Kruiningen Aanvulling van personalia 5e lijst (9 Febr.): SAAMAN, Arie, geb. 25.7.04 te Kruiningen, echtgenoot van Cornelia Poelman, laatste adres: Spardamme: POELMAN, Cornelia, echt. genote van Arie Saaman. laatste adres: Spar damme: SAAMAN. Jan, geb. 30.12.32, zoon van Arie Saaman en Cornelia Poelman, laatste adres: Spardamme. Middelliarnig Nieuwerkerk VAN DE VELDE—EVERAERT. Magdalena Stephanie Aloisa. geb. 18.2.13 te Amsterdam; VAN DE VELDE, Maria Aloisa, geb. 12.8.34 te Stoppeldijk; VAN DE VELDE, Petronella Pau lina, geb. 9.3.40 te Capelle; VAN DE VELDE, Nicolaas Jacobus Maria, geb. 13.11.47 te Capel le; VAN DE VELDE, Rosalie, geb. 8.3.52 te Nieuwerkerk. Stellendam Geïdentificeerd; VAN LENTEN, Arentje, geb. 1882. laatste adres: Molenkade 53; KOESE, Lodewijk Jacob, geb. in 1941. laatste adres: Wijk 11 17a; KOESE, Jan Marlus. geb. in 1952, laatste adres: Wijk II l7a:TANIS. Claartje, geb. in 1877, laatste adres: Wijk II 8; KIE VIET, Martha, geb. In 1925, laatste adres: Mei doornstraat 3.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7