Abbenbroek krijgt weer moed Dofdfenaai* Accoord over de Soedan Giften aan Rampenfonds Brandweerauto gestolen uit Moskouse fabriek Over Noord-Beveland dreunt het geluid van de arbeid KUNSTENAARS OP DE BRES De grote les uit een zware ramp: zuinigheid bedroog de wijsheid Staking bij tram te Antwerpen hervat Indonesië lijdt van het water H. Andersen gaat rijden weer Arnhemse straten spiegelglad Britse expeditie naar de Everest Weinig kans op korfbal Vrijdag 13 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 5 Dertien polders staan er onder water Eigen Nieuwsdienst NOORD-BEVELAND. Kortgene, het dorp op Noord-Beveland, is bij avond een dood dorp, zonder drink water, zonder electrisch licht en zon der mensen. In de beslijkte straten loopt niemand meer en slechts de wind en de miezerige regen gaan over de vocht uitwasemende huizen. Het zou echter fout zijn dit sombere beeld van toepassing te brengen op het hele eiland, want aan de ver woeste dijken heerst activiteit, en over het water dreunt het geluid van de arbeid. Na de rampnacht van 1 Februari staan er dertien polders met in totaal meer dan tweeduizend hectare onder water maar reeds kwamen enkele delen van het eiland, o.a. Kortgene zelf, weer droog. Er zijn twee kwade gaten in de zeewering van het eiland geslagen, dat van dertig meter bij de Jonkvrouw An- napolder en een van tweehonderd meter bij de Leendert Abrahampolder. In die polder heeft het tij vrij spel, en daar moest het gat worden gedicht De aandacht is vooral geconcentreerd om het gat van de Leendert Abraham- polder, daar zijn per etmaal 230 men- sen plus 70 arbeiders van de D.U.W. uit Zaltbommél, Culemborg en Nij megen in de weer. Het is nog een wankel zaakje, zegt de man van de provinciale water- Bijna 900 niet-Zeeuwen werken nu in Zeeland GOES (A.N.P.) Het aantal arbei ders. afkomstig uit buiten Zeeland, dat te werk is gesteld bij het herstel van de dijken in Zeeland kan worden gesteld op 850 tot 900 man. Deze mensen werken in hoofdzaak op Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Zij zijn allen onder gebracht in kampementen op Walcheren. De arbeiders zijn voornamelijk afkom stig uit de provincie Noord-Brabant. Het is tot heden nog niet mogelijk ook werkkrachten van buiten Zeeland te werk te stellen op Schouwen-Duiveland. Het vinden van onderdak voor deze mensen levert namelijk grote moeilijk heden op. Niettemin wordt er aan ge werkt. want er zullen hier vele honder den arbeiders nodig zijn. Enig overzicht van het aantal Zeeuwse arbeiders dat aan de dijken werkt is nog niet te ver krijgen. Men neemt aan, dat het er dui zenden zijn. staat, en met alleen zandzakken is het moeilijk werken. Daarom is de heer Bannink van de Nederlandse Heide Mij., die van het gedeeltelijk onder gelopen dorpje Kats de toestand kan overzienzo verheugd, dat er tegen Zaterdag een zandzuiger is beloofd, want dat betekent heel wat voor Noord-Beveland. Niet dat hij overigens ontevreden is over het werk dat hier wordt verricht, want zijn mensen werken als paarden, daar niet van, maar het is moeilijk wer ken in een gat waarin bij hoog water nog anderhalve meter water staat. Vóór de springvloed moet de boel dicht, zegt hij en dat is het parool voor heel Noord- Beveland. Nog honderden vrijwilligers hebben zich geworpen op het dichten van gaten bij Kortgene in de Torenpolder en de Onrustpolder moet ook nog droog en daar is men vier en twintig uur lang in drie ploegen aan doende. Het is eigenlijk een typisch verschijn sel bij het droogvallen: de polders die het dichtst bij het water liggen, lozen het gemakkelijkst, maar die meer het land in moeten lozen via duikertjes, en dit gaat langzaam. Véél te langzaam naar de zin van de mensen die van huis en hof zijn ver dreven. Die van Kortgene zijn geëvacueerd naar Coljjnsplaat en die van Geensdjjk naar Wissekerke. Overdag komen de be woners van deze plaatsjes naar hun in middels drooggevallen huizen kijken om nog te redden wat mogelijk is. Een triest beeld van vernield en gebroken huis raad levert dat op en in de avond is het weer even triest als de mensen het dorp weer moeten verlaten, en hun eva cuatie-adres weer opzoeken. Niemand mag 's avonds in Kortgene of Geensdijk blijven, en het kan nog wel een tijd du ren eer vestiging mogelijk zal zijn. Al Het lager orgaan Men is gewoon een onderscheid te maken tussen hogere en lagere orga nen, met behulp waarvan de staat, waarin wij leven, wordt bestuurd. De gemeentebesturen zijn lagere organen en ook de polderbesturen en water schappen worden als lagere organen beschouwd. Boven deze lagere orga nen zijn dan de provinciale besturen werkzaam en op de hoogste sport staan de departementen van algemeen bestuur, de ministeries zoals men te genwoordig zegt. Er moet tussen al deze organen een goede samenwerking zijn en het Is vooral nodig, dat de hogere organen toezien, dat de lagere organen geen maatregelen treffen, welke andere belangen, dan de hun toevertrouwde, zouden kunnen scha den. Naarmate de activiteit van de over heid op vele gebieden toenam, kwamen de lagere organen meer en meer on der toezicht van „Den Haag". Men kent de telkens weer oplaaiende te genstellingen tussen de gemeentebe sturen en de departementen, zoals dat het geval is bij de organisatie van de politie. Nu is er weer een nieuw ele ment in de verhouding tussen hogere en lagere organen gekomen en wel met betrekking tot de polderbesturen en waterschappen. Men heeft stem men vernomen, welke aandringen op centralisatie en vooral op meer depar tementale invloed. Het stemt tot voldoening, dat de minister van Verkeer en Waterstaat daartegen in de Tweede Kamer stel ling heeft genomen. Men kan nu wel met een breed gebaar beweren, dat de lagere organen op waterstaatsge bied niet bij machte zouden zijn, de hun tot nu toevertrouwde taak ver der te vervullen, maar het bewijs voor deze stelling moet nog worden gele verd. Met meer grond kan worden gevraagd, of juist de hogere organen hier niet tekort zijn geschoten. Daar om is het besluit van Schieland, om zelf voor de kosten van het herstel op te komen, lofwaardig. Het zou gevaarlijk zijn, wanneer met een betaling uit 's Rijks kas als lokmiddel, de taak van de polderbe sturen en waterschappen zou worden beperkt. Er is in ons land al veel te veel gecentraliseerd en daardoor ge bureaucratiseerd. Het zelf doen van de betrokkenen moet eerder worden geprikkeld en bevorderd, dan dat las ten worden overgenomen door de centrale organen in Den Haag, die maar al te gemakkelijk putten uit 's lands geldmiddelen. De souvereiniteit in eigen kring geldt waarlijk niet alleen in aange. legenheden, waar geestelijke waarden in het geding zijn, zij geldt evenzeer bij het bestuur des lands. In dit ver band mag ook herinnerd worden aan hetgeen de minister-president in de Tweede Kamer zeide. De gemeenschap is niet uitsluitend de staat. Wat ons volk uit eigen vrije wil bijeenbrengt voor de slachtoffers van de ramp is evenzeer gemeenschapswerk als het geen de overheid uit de belastingen put. Laten wij oppassen, dat wij met betrekking tot de waterstaat geen oude schoenen wegwerpen, voordat wij er van overtuigd zijn, dat wij beter nieuw schoeisel hebben. AMSTERDAM Burgemeester d'Ailly heeft gistermiddag in het Stedelijk museum te Amsterdam een veertien daagse tentoonstelling geopend, bestaan de uit inzendingen van beeldende kun stenaars uit het gehele land. De coördinatiecommissie Kunstenaars helpen, heeft het particuliere initiatief van de kunstenaars in deze expositie gebundeld en het ligt in de bedoeling om de werken via 200.000 loten, die voor minimaal een gulden per stuk worden verkocht, te verloten. De opbrengst is bestemd voor het Nationaal Rampen fonds. Aan de ruim 850 belangeloos afge stane schilderijen, grafieken, beeldhouw werken en pastellen, komen eerstdaags nog de werken uit het buitenland, waar voor reeds toezeggingen zijn gedaan. Hieronder bevindt zich o.a. een werk van Marc Chagall. Met kunstenaars als Henry Moore en Zadkine is contact op genomen. Slechts een klein gedeelte van deze kunstgaven heeft een plaatsje kunnen vinden aan de wanden van het museum, de rest is opgeborgen en wacht totdat he* laatste lot van de nationale loterij is verdwenen. De tentoonstelling Kunstenaars op de bres zal vermoedelijk over twee weken in Den Haag en vervolgens te Rotter dam worden gehouden. Eddy Koning uit Kapalle moest naar het vasteland om een keeloperatie te Het kind werd aun de tedere van een grote Amerikaanse soldaat toevertrouwd. zorgen worden de regenputten van Kortgene uitgepompt, er is geen drinkwater. De Amerikanen hebben hulp toege zegd met hun noodinstallaties, die water oppompen en zuiveren, maar er zit geen distilleerapparaat aan om het zout uit het water te halen. Er is ook electrische stroom beloofd, maar alleen voor de noodzakelijke punten. De dijken moeten worden verstevigd, gaten gedicht, huizen bewoonbaar ge maakt. Dat is ook de taak van Kortgene en de andere verlaten dorpjes van Noord-Beveland, die daar eenzaam lig gen onder de wind en de miezerige regen. Binnen drie jaar de keus tussen Egypte, Engeland of onafhankelijkheid LONDEN (Reuter en AP). Egyp te en Groot-Britannië zijn tot over eenstemming gekomen over de komst van de Soedan, terwijl men het volgens Associated Press ook in prin cipe eens zou zijn over de evacuatie van de Britse troepen uit de zone van het Suezkanaal. Volgens de overeenkomst zal de Soe dan zo spoedig mogelijk zelfbestuur Het leven in een bijna uitgestorven dorp Eigen. Nieuwsdienst ABBENBROEK. Lachen jullie hier nog?, heeft enigszins ver baasd de burgemeester van Wassenaar, die het door zijn gemeente ge adopteerde dorp Abbenbroek op Putten kwam bezichtigen, gevraagd. En in die verbazing lag een compliment, dat welverdiend is. De stem ming is monter in het als hoofdkwartier ingerichte café van Herrewij nen, waar de vulkachel snort en waar meisjesstudenten met spoel kommen hete soep en koffie rondwaren tussen polderjongens en poli tiemannen, tussen heren en arbeiders, die hier in- en uitlopen om be sprekingen te voeren, uit te blazen of orders in ontvangst te nemen. Het dorp zelf is niet meer zo volmaakt dood als verleden week, hoewel alle toegangswegen, voor zover die droog zijn natuurlijk, scherp wor den bewaakt en niemand zonder speciale pas in dit gebied doordringt. Maar in de kom, op de terp, waarheen men lang geleden Abbenbroek heeft verplaatst, nadat in de zeventiende eeuw het oude centrum dat nu is ondergelopen, was verbrand, zijn al weer bijna tweehonderd mensen in hun woningen teruggekeerd. Daar kan weer enigermate gehuisd worden en gevaar dreigt hier niet en daarom vond burge meester Wentholt het verantwoord dit bevolkingsdeel terug te roepen. Het zijn gezinnen met kinderen, maar die laatste categorie ziet men niet op straat, want die mo gen zich, krachtens voorschrift aan de ouders, niet op de openbare weg vertonen. BRUSSEL. De staking van het trampersoneel te Antwerpen duurt nog steeds voort Begin vorige week was zij een paar dagen onderbroken om de maatregelen tegen de gevolgen van de watersnood in Antwerpen te bevorderen. Daarna is men maar weer gaan staken. Besprekingen, vandaag gevoerd, heb ben tot geen resultaat geleid. Alleen besloten de stakers Zaterdag enkele uren te rijden om het bezoeken van de voetbalwedstrijd ten bate van de slacht offers van de watersnood mogelijk te maken. DJAKARTA (A.P. en Aneta). Sinds Dinsdag zijn verscheidene ge bieden op midden-Java tengevolge van de zware regenval onder water komen te staan. De overstromingen in Soerakarta ne men een ernstig karakter aan. Volgens berichten, die gisteren in Djakarta wer den ontvangen, stijgt het water in de stad nog steeds. Op sommige plaatsen reikt het tot de daken van de huizen en de top van de dijken. Uit de bedreigde streken zijn 2500 mensen geëvacueerd. Ook het regentschap Sragen (midden- Java) is door bandjirs geteisterd. Min stens duizend hectare sawah is hier over stroomd. In het regentschap Soekohardjo (midden-Java) is zelfs een oppervlakte van 2000 ha overstroomd. Moeilijkheden in het onderhouden van de verbindin gen maken het onmogelijk de schade vast te stellen, evenmin is thans bekend, of hier slachtoffers te betreuren zijn. Intussen worden behalve in Djakarta, ook in Bandoeng, Medan en andere plaatsen steunacties voor de overstroom de gebieden in Indonesië opgezet. Het personeel van het Nederlandse hoge commissariaat in_ Djakarta heeft hier- Worst met boerenkool Hoe is het leven in een uitgestorven dorp, waar men alleen maar manne lijke personen met lieslaarzen tegen komt en dan liefst op de modderigste en winderigste plaatsen? Er wordt niet gekookt, want het enige poppenkeu- kentje is gevestigd in het hoofdkwar tier, waar dan nog alleen de vaat wordt omgespoeld, en toch wordt er goed gegeten, dank zij de permanente voedseltransporten van uitnemend ge halte van het Rode Kruis en het Rot terdamse Leger des Heils, dat, naar een kenner verklaarde, geen boeren kool met worst verstrekt, maar worst met boerenkool, hetgeen nog iets har- tiger is voor de kerels die op de koude dijken staan. Dat heuglijke maal vindt overal zijn weg zelfs naar de twaalf enige inge zetenen van Oudenhoorn, dat docxr het Haringvliet met centrum en al twee me ter hoog is blank gezet, en welks bewo ners op zolder huizen en door de voor deur naar binnen varen. Ze zitten daar met een bijzondere schriftelijke vergun ning van de burgemeester en ze vor men zoveel als een bewakingstroep, die voortdurend over de wateren patrouil leert om toe te zien op de verlaten eigendommen. En wie onder de een of andere opgaaf van redenen verder nog naar een huis toe wil zijn huis of misschien dat van een ander die krijgt een politie man mee in het bootje. Want vooral met een dergelijk escorte kan eerlijkheid erg lang duren. De overheid neemt hier te recht geen risico en tientallen lieden, die hoe dan ook, het afgegrendelde ge bied inglipten, werden en worden nog steeds meedogenloos teruggestuurd, om dat men vermoedt dat zij misschien niet de beste diensten aan andermans bezit tingen zullen bewijzen. Duitse helpers In de ontvolkte dorpen is er overigens beweging genoeg. Vele grondwerkers zijn er aan de slag en mannen zijn ge komen van Broek op Langendijk met platboomders om dood vee weg te ha len. Ook Duitsers, meer dan dertig, ont braken niet, die met ducks het moeras optrokken, maar daar spoedig vast raak ten. Ze spraken een woord van ware inkeer, toen ze zich kwamen aanmelden. Ze zeiden: „Vijf jaar lang hebben we jullie narigheid bezorgd, nu wordt het tijd, dat we eens komen helpen." En al die krachten verzetten zo het een en ander. Bij het geweldige, tachtig meter brede en tien tot zestien meter diepe gat in de zeedijk achter Oudenhoorn, waar door heen Putten werd opgeslokt, wordt reeds in massa's rijshout gelost, hoge palissa den worden langs de verzakte binnendij ken geslagen, maar er zullen vele weken mee heengaan eer hier de bressen z(jn gedicht. En hoelang eer het land weer bruikbaar is? Het zoutgehalte van deze vloed is namelijk velé malen hoger dan toen in de oorlog de Duitsers deze stre ken inundeer den. Nu is het vijf en twin tig gram zout per liter, toen zes gram per liter. Ik zie hier van de zomer nog geen tarwe staan, zuchtte burgemeester Wentholt, die in deze nachten, als hij het bed ziet, gewoon op de vloer slaapt, tussen andere mensen in, maar als we eerst maar de springvloed van Maandag achter de rug hebben. Daar is het wach ten nu op. Wanneer we die doorstaan redden we 't verder wel. En misschien, voegde de grijze dijk graaf J. Bakker van de polder Abben broek eraan toe, misschien is deze ramp een les geweest voor degenen wier wijs heid zich door de zuinigheid heeft laten bedriegen. Er zal in de toekomst meer aandacht aan de slaperdijken besteed moeten worden. Men is te karig met het onderhoud ervan geweest. De dijken hebben van het moderne verkeer veel te veel te lijden, ze moeten worden op gehoogd, maar op de laatste polderbe groting heb ik er geen geld voor kun nen krijgen. Dat is erg. Het land ligt hier ruim twee meter beneden A. P. en men weigert om de noodzakelijke onder houdskosten voor de dijken, die land, mensen en vee beschermen, on te bren gen. Dat is een van de oorzaken van deze catastrophe. Daar moet verandering komen. Men heeft de gevolgen nu gezien. Naar mijn mening moeten de kosieft voor wegen en watergangen in de toe komst worden verhaald bij de bron, op de gebruiker, zodat we niet langer be hoeven te bedelen om het broodnodige geld. Met man en macht wordt gewerkt aan het herstel van de dijk bij Oudenhoorn. Eerst moeten de dijken weer dicht en pas dan kan het water uit de polders worden gepompt. krijgen en het recht hebben om binnen drie jaar zelf te kiezen tussen de vol gende mogelijkheden: aansluiting bij Egypte, onafhankelijkheid of opneming in het Britse Gemenebest. In de over gangsperiode zal de Britse gouverneur- generaal er op toezien, dat alle groepen der bevolking zowel de nog primi tieve negerstammen in het Zuiden als de Mohammedanen in het Noorden rechtvaardig zullen worden behandeld. Zodra het Soedanese parlement zich zal hebben uitgesproken voor onafhanke lijkheid, zullen de Britse en Egyptische troepen uit het land worden teruggetrok ken. De ontwikkeling van de Soedan naar zelfbeschikking zal onder toezicht staan van een internationale commissie. Nadat generaal Nagoeib en de Britse ambassadeur Ralph Stevenson het accoord getekend hadden, omhelsden zij elkaar en klopten elkaar op de schouder. Nagoeibs rechterhand lt.- kolonel Nasseur zei: „Laten wij het verleden nu laten rusten. Wij zien nu alleen nog naar de toekomstf' Generaal Nagoeib deelde ambassadeur Steven son mee, dat hij nu de kwestie van het Suez-kanaal te berde zou brengim en de Brit antwoordde glimlachend, dat zijn land bereid was de zaak aan te pakken. Egypte en Engeland hebben meer dan vijftig jaar de Soedan, het gebied van waaruit men de watertoevloed door de Nijl beheerst gezamenlijk bestuurd. In het begin van October 1951 zegde de fei- nationalistische regering van Nahas Pasja zowel het Soedan-verdrag op als het ver drag, dat voorzag in de legering van een Brits garnizoen in het gebied van het Suez-kanaal. e verhouding tussen Engeland en Egypte werd uiterst gespannen en begin vorig jaar kwam het tot ernstige bot singen. Na de verdrijving van koning Faroek en het aan de macht komen van generaal Nagoeib werd het duidelijk, dat Egypte tot een redelijk accoord zou komen, zonder evenwel zijn eis tot be ëindiging van de bestaande verdragen op te geven. DEN HAAG. Koningin Juliana en prinses Wilhelmina hebben, xoals nu pas wordt bekendgemaakt, reeds vori ge week een belangrijke gift geschon ken aan het Rampenfonds. Tot dusver bracht de Koninklijke Rot terdamse Lloyd, die zelf ook vrij ern stige schade leed aan haar terreinen en loodsen en in haar kantoren aan Veerhaven en Lloydkade, ongeveer f 200.000 bijeen. Volgende week te Rotterdam Candidaten voor de tafeltennistitels ROTTERDAM. Voor de eerste maal zullen dit jaar de open Nederlandse tafe'.- tenniskampioensohappen niet te Utrecht, waar ze de vorige vijf maal plaats hadden, maar te Rotterdam worden gehouden. En wel op Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari in de Ahoy-hal. Zeven landen zullen bij dit evenement vertegenwoordigd zijn: Neder land. België. Frankrijk, Engeland, Polen, Zuidslavië en Vietnam, die alle hun sterk ste spelers afvaardigen. Onder de deelne mers treft men aan de viervoudige wereld kampioen Bergmann, de winnaar van de open Franse kampioenschappen, de Zuid- slaaf Harangozo, de sterke Fransman Root- hooft, de in Frankrijk woonachtige Pool Ehrlich en vanzelfsprekend de topklasse van Nederland en België. En bij de dames ver dedigt de Engelse Diana Kowe haar titel, terwijl ook haar tweelingzuster. Rosalind, van de partij zal zijn. De geplaatste spelers zijn: Heren: 1. Bergmann, 2. Harangozo, 3. en 4. Dolinar en Roothooft. Dames: 1. D. Rowe. 2. R. Rowe. 3. en 4 Molly Jones (E.) en Coby van Megen (Ned.) Heren-dubbelspel: 1. RoothooftLanskov (kampioenen 1952), 2. Harangozo—Dolinar, 3. en 4. BergmannKennedy en Hagenauer Miller. Gemengd-dubbelspel: 1. D. RoweRoot hooft, 2. R. RoweKennedy, 3. en 4. Cbr du Buy—Detoumay en Béolet—Lanskoy. De Nederlandse jeugd zal in dit torno goed zijn vertegenwoordigd, hetgeen 1 spel van de jongeren stellig ten goede komen. Want voor hen valt hier iets leren. )e n.v. Philips' gloeilampenfabrieken en haar dochtermaatschappijen in Ne derland hebben besloten f 500.000 in geld en goederen uit te trekken, om aan de nood tegemoet te komen. De waarde van de schenkingen in natu- ra, door de bevolking van Doetinchem samengebracht, bedraagt reeds meer dan f 500.000. De landelijke Rode Kruis-organisaties over de gehele wereld hebben reeds een bedrag van tien millioen dollar aan contanten ingezameld voor de hulpverlening in Nederland. België en Engeland. De K.N.V.B. heeft meegedeeld dat ten bate van het Nationale Rampenfonds op zijn rekening zijn overgemaakt: door de Franse voetbalbond: Franse frs 247.990, de opbrengst van een col lecte bij een te Parijs gespeelde bekerwedstrijd: door de Westduitse voetbalbond: 10 000 mark; door de Ita liaanse voetbalbond: een millioen lires. Het bestuur van de voetbalvereniging De Zwaluwen heeft f 2500 overge maakt aan het Nationaal Rampen fonds. Advertentie Xerxes naar Mechelen DEN HAAG. Zondag zal ten bate van de slachtoffers van de watersnood in België en Nederland een voetbalwed strijd te Mechelen worden gespeeld tus sen Racing Mechelen en Xerxes. Deze wedstrijd kon tot stand komen doordat de K.N.V.B. toestemming ver leende, de competitiewedstrijd Xerxes DHC, welke voor Zondag op het compe- titieprogramma stond, uit te stellen tot 21 Maart. D.H.C. ging hier eveneens mee accoord. OSLO. In een interview, dat de Noorse schaatsenrijder Hjalmar Ander sen aan het blad Sportsmanden toe stond, vertelde hij, dat hy in ieder ge val het volgend seizoen weer aan wed strijden en kampioenschappen zal deel nemen. Andersen, die 30 jaar is, zei, dat hij er niet aan twijfelde of hij zou gemakkelijk de vorm hervinden, die hem tussen 1949 en 1952 onverslaanbaar maakte. DEN HAAG. De algemene Neder landse voetbalvereniging „De Zwalu wen" heeft haar besluur gecompleteerd- In de vacature ontstaan door het over lijden van de heer' Bockmeulen werd de heer J. Panis uit Tilburg benoemd. Penningmeester een functie, die ad interim door de voorzitter, mr A. v. d. Wilde, werd waargenomen werd de heer N. Twisterling uit Haarlem. De Verwoerd, Boeren hadden vrachtwagen nodig... MOSKOU (Reuter) Op klaarlichte dag hebben dieven een brandweer auto van een Moskouse fabriek naar buiten gereden en verkocht aan collectieve boeren die een vracht auto nodig hadden. De Prawda, die dit vertelt, eist de strenge bestraffing van de leiding van de fabriek, die blijkbaar zo laks is geweest dat het mogelijk was onder haar neus een brandweerauto te stelen. Ook de leiding van de collectieve boer derij moet gestraft worden wegens het kopen van een auto, waarvan zij gemakkelijk had kunnen inzien dat deze gestolen was. Zuid-Afrika won de vijfde testmatch MELBOURNE. De Australiërs, die met vlag en wimpel een overwinning tegemoet schenen be gaan in hun vijfde en laatste cricket-testmatch tegen Zuid-Afrika, heb ben deze door een catastrofale tweede in nings verloren. Nadat de Zuid-Afrikanen met 435 runs de follow-on op de 520 runs van de Australiërs ruimschoots waren ontlopen, zetten zij de Australiërs voor 209 runs in de tweede innings aan de kant. Daarna scoorden zij zelf 297 voor vier, overwinning binnen was. CHICAGO. De Cubaan Kid Gavilan behield zijn wereldtitel boksen in het weltergewicht, in een gevecht tegen Chuck Davey. Deze was na de negende ronde niet meer in staat het gevecht voort te zetten. ARNHEM. Een spiegelglad wegdek in Arnhem was er gisteravond oorzaak van. dat in de Steenstraat een trolleybus tegen een dieselbus van het gemeentelijk vervoerbedrijf botste. De laatste bus werd ernstig beschadigd. Een aantal passagiers werd licht gewond. Nog laat in de avond werd op de hoofdverkeerswegen door zandauto's voor reeds 10.000 rüpiah bijeengebracht, van de gemeente gestrooid. LONDEN (Reuter) Voorzien van de laatste snufjes op hel gebied van alpi- nistische hulpmiddelen, zijn zes Britse bergbeklimmers gisteren over zee naar Indië vertrokken voor een nieuwe po ging om de Mount Everest te overwin nen. Hun leider, de zevende man, is ziek achter gebleven in Londen, maar bij zal zo spoedig mogelijk per vliegtuig vol gen. De Britse expeditie zal gebruik maken van de ervaringen van de Zwitserse van vorig jaar en de berg aan dezelfde kanf aanvallen als de Zwitsers. Het is nu meer dan dertig jaar gele den, dat er voor het eerst een expeditie werd uitgezonden om te onderzoeken of het mogelijk zou zijn om de Mount Everest te beklimmen. Sinds 1921 zijn er niet minder dan tien expedities ge weest. ijk KNKB korfbal De grote achterstand zal na Zondag niet veel weggewerkt zijn, want de vel den kunnen het vele regen- en sneeuw water maar ternauwernood hebben ver werkt. Daar komt dan nog bij, dat Deetos op het terrein in de Windhond- polder voorlopig is uitgeschakeld en voor speel- en oefengelegenheid wel naar iets anders zal moeten omzien. Als belangrijkste en voor Dordt beslist de interessantste ontmoeting staat de strijd tussen Quick en Deetos op het programma, maar nogmaals, de kans op spelen is gering, zodat we volstaan met het opgeven van de wedstrijden. Afd. 1 Quick—Deetos; Het Zuiden Achillles; GymnasiastenVicus Oriën- tis; Ons EibernestSpangen. Afd. II A. RegenboogActief; H.S.V. Blauw Wit; RozenburgSperwers. Afd. Ill A. TrekvogelsMerwede; Spartaan—O.D.O.: T.O.V.—U.S.V.; Schie damOns Huis; UnicumWion. Afd. I Res. Deetos 3Achilles 1; Dee tos 2Het Zuiden 2: Spangen 2—Gym nasiasten 2; Vicus Óriëntis 2H.K.V. 2. Afd. II A Res. Actief 2Deejos 4; Overkanters 2Deetos 5; Regenboog 2 Quick 2; Het Zuiden 4Wion 2. Voor de D.K.B. zou gespeeld moeten worden: Afd. I Quick 3Deetos 6. Afd. II Deetos 8Quick 4. Afd. Ill TO.V. 3—Blauw Wit 4. Afd. m T.O.V. 3—Blauw Wit 4; O.D.O. 3Deetos 9. Korevaar en De Winter in Rotterdams zevental Zaterdagavond zyn er in het Sport- fondsenbad aan de Van Maenenstraat te Rotterdam zwem- en polowedstrijden ten bate van het Rampenfonds. Het Rotter dams zevental speelt een wedstrijd tegen het Goudse G.Z.C. In het Rotterdams zevental zijn opgesteld de beide Merwe- despelers Nijs Korevaar en Ad. de Win ter. „Het Noorden" damde De uitslagen van de 10 Februari ge speelde wedstrijden om de clubbeker van „Het Noorden" zijn als volgt: J. MarsiljeW. Gerritsen 20; A. Smal—F. Dubbeld 1—1; A. v. d. Want— A. C. Blokland 11: H van DijkA. in 't Veld 2—0; D. SlingelandC. Leley- veld 20; G- HessierC. Dusseldorp 0—2. Merwede naar België Het eerste herenzevental van Merwe de heeft een uitnodiging ontvangen om op 28 Februari in Antwerpen aan een polotornoo: deel te nemen. Merwede heeft inmiddtfs deze uitnodiging ge accepteerd. Voor het Rampenfonds Nederlandse renners door Belgen geklopt BRUSSEL. De dynamische vuisten van Percy Basset, de nieuwe wereld kampioen in de vedergewichtklasse, flitsten gisteravond door de ring in de winteroaan te Brussel, Telkens als zij het lichaam van de tegenstander dreig den te raiken, hield de kleurling in. want het was slechts begonnen om een spar ring-partijtje met zijn trainer en diende als attractie op het elk-wat-wils-pro- gramma ten bate van het Rampenfonds. Boksers, wielrenners en hardlopers van naam hadden belangeloos hieraan medewerking verleend en dus was het wel zo jammer, dat de weersomstandig heden veel publiek hadden weggehou den. Voor de aanwezigen was het een bij zondere verrassing, dat een Nederlandse wielrennersformatie, die men zowat als ongenaakbaar beschouwde: het team Van Vliet, Derksen .Schulte, zonder par don in een omnium werd geslagen. Het Belgische team Van Steenbergen, Gos- selin en Glorïéux was hen in de drie manches: de klassementsrace, achtervol ging en kilometertijdnt de baas. Ook de met spanning verbeide uitdaging, die Wagtmans aan de wereldkampioen Ver schuren had gericht, viel tegen, doordat de Brabander lang niet in zo'n hoog tempo de rit van 10 km. kon draaien en nog net door de bel van inhalen werd gered. Verschuren verbeterde in die achtervolging het baanrecord over 10 km en bracht het op 8 min. 44 seconden. Op de athletieknummers won Gaston Reiff de 3000 meter in 8 min 45.4 sec. voor Hanswijck (B8 56 4. Wartell® (Fr.) 8.57.2 en Mahaut (Fr.) 9.04.8.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5