Belangrijke mededeling DE NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN Dijkbesclierming is weggevallen in veertig procent van Hoeksclie Waard DANKBETUIGING Dansschool BOUWMAN MORGENAVOND DANSEN AUPING Aannemers ingeschakeld hij dichten van gaten Coördinatie op grote schaal Tweede gemaal voor Overwaard voorlopig naar Alblasserdam DIJK MOET HOGER P. H. Overbeeke vandaag 25 jaar in dienst van het Rijk Wat verloren en gevonden werd DIJKDOORBRAAK PAPENDRECHT I Meubil.bedrijf „Ons Huis" I IN GEBOUW AMERICAIN - Aanvang 8 uur j00</u 00)* Motorhuis R. RAAMS KSE9 Wie De Dordtenaar leest, weet meer dan een ander VERHAGEN'S ISOLATIEBEDRIJF Vrijdag 13 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 4 Twintigtal bressen in waterkering In de gistermiddag te Klaaswaal gehouden verenigde vergadering van het Waterschap „De Hoeksche Waard" heeft de dijkgraaf, de heer L. I. Overwater, een overzicht gegeven van de schade, die door de stormvloed is aangericht aan de hoofdwaterkering van het eiland en aan de binnendijken. Behoudens een 22-tal gaten in de dijken van de hoofdwaterkering is deze kering op ontelbare plaatsen min of meer beschadigd, op sommige plaatsen in vrij ernstige mate. Verder zijn tal van binnendijken doorgebroken en ernstig be schadigd. Daarenboven dreigen wegens water- bezwaar gedeelten van Klein-Zuid- Beijerland, Klein-Cromstrijen, Munni- kenland van Westmaas en St. Anthony- polder onder te lopen. Met man en macht zijn en worden verschillende hulppompen en hevelinstallaties ge- geplaatst. Verder zijn middelen beraamd tot herstel van de volgende dijken: de dijk van Groot Koninkrijk en de kade van het Nieuwe Poldertje onder Putters- hoek. Door sluiting hiervan kan geen nieuw vloedwater meer in Nieuw-Bona- ventura stromen. Door middel van ver schillende pompen en de „Ahoy" worden de polders De Mijl, Groot Koninkrijk, Het Nieuweland en Nieuw-Bonaventura met kracht bemalen. Het water ia in dit gebied ongeveer De waterkering van de Hoeksche Waard wordt momenteel gevormd door: Spuidijk van de polder Nieuw-Beijerland, Oud-Beijerland- sedijk, Bossendijk. Oud-Heinen- oordsedijk, Blaakschedijk, Hoekse- dijk, Dorpsstraat van Maasdam, Oud-Bonaventurasedijk, Kerk straat te Strijen, Wieldijk, dijk om de Nieuwe Klem, Groot-Crom- strijensedijk, Klein-Cromstrijense- dijk, Schoutsdijk, Groot Zuid- Beijerlandsedijk, Sluisjesdijk, Oud- Piershilsedijk en Nieuw-Piershil- sedijk tot Spuidijk, benevens de Ringdijk om de oude Korendijk en het Oude Nieuwland. Dit houdt in, dat ongeveer 8700 ha van het Waterschap geen dijkbescherming meer heeft. Deze oppervlakte komt over een met 40% van de oppervlakte van het waterschap. Van de overige 00% zijn wegens overslag, kwel, en/of neer slag geheel of gedeeltelijk nog ge ïnundeerd ongeveer 7700 ha, te weten: de polders Oude Korendijk, Onde Nieuwland, Moerkerken, Oudeland van Strijen, Nieuw-Cromstrijen, Groot-Crom- strijen en Groot Zuid-Beijerland. ■■"■"tnsdnm Denk en zet. De damvereniging „Denk en Zet" speelde Woensdag 11 Febr. de volgende wedstrijden: Groep I: P. Dekker - I. Kaptein 02, M. v. Ballegooyen - H. Blom 20, G. Gou- man - C. Vermeulen 02, J. Viergever J. Schop 20. Groep II: C. J. Leenheer C. v. Gemeren 20, D A Holstein - P Helmich 2—0, D P. Visser - B. Steenbergen aigebr.. K. Kaptein - H. Bot afgebr.. W. Stollk - C. Dekker 20. R.P.S. Ten behoeve van de R.P.S. hadden in de maand Januari 153 han delingen plaats, waarbij werd ingelegd ƒ8642.en' terugbetaald ƒ3795,56. Dordtenaar 594 Dubbeldam Slachtoffer» „Watersnood". Ter secre tarie dezer gemeente liggen de lijsten van slachtoffers van de watersnood, uit gegeven door het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, voor be langhebbenden ter inzage. 65 cm gezakt. Het herstel van genoem de dijk en kade is opgedragen aan de fa. D. Blankevoort en Zoon te Bloemen- daal. Aan deze zelfde firma is opge dragen het dichten van 7 gaten in de dijk van de Mariapolder voor rekening van de N.V. Dordrechtsche Landbouw onderneming. Hulpinstallaties Het herstel van de dijk van de Hoo- gezandsche Polder is opgedragen aan de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijén, terwijl de Buitendijk van de Eendragts- polder zal worden hersteld door Fa. Zanen en Verstoep te Den Haag. De Heide Mij. heeft de navolgende werken in uitvoering: Het dichten van de dijk van de Noord- polder onder Goudswaard, ter verkrij ging van een behoorlijke wegverbin ding met Goudswaard; de dijk van de Polder Klein-Piershil, benevens het dichten van de gaten in de Schenkeldijk tussen Numanspolder eu Eendragtspolder, ter verkrijging van een waterscheiding tussen deze polders. Het dichten van de gaten in de Schu- ringsedijk wordt in een beheer uitge voerd. Verder worden gedicht de gaten en beschadigingen in de kaden van de buitengronden voor de Oost- en West Zomerlanden. Door bemaling van de Oost- en West Zomerlanden wordt ge tracht de Boonsweg als verbinding tus sen het Eiland en Rotterdam zo spoedig mogelijk in berijdbare toestand te brengen. Op vele fronten in Alblasserwaard De allesbeheersende vraag in de Alblasserwaard is: hoe raken we het water op de vlugste wgze kwijt. Ir. v. d. Mast uit Gorkum, ir. Vuijk en de voorzitter en secretaris van „De Overwaard", resp. de heren D. Hakkesteeg en M. W. Schakel, hebben zich op dit probleem geworpen. De kunst is om de waterplas op die punten te brengen, waar het kan worden afgevoerd. Het complex maatregelen is zeer uitgebreid. LOZING OP NOORD In de eerste plaats is daar het gemaal van De Nederwaard, dat zijn eigen ge bied mee watervrij moet maken en op het ogenblik druk aan het malen is. Per minuut 9laat mm 1000 m3 water uit. De gereedstaande pompen van het 2e electrische gemaal van De Overwaard worden na geplaatst bij de sluis in Al blasserdam. Men heeft daarvoor een be tonnen voet gestort. Hier zal men zeer binnenkort 400 m3 per minuut in De Noord kunnen lozen. Ben zandzuiger ter hoogte van de „Wiel" in Papend recht werpt water in de Merwede. Bij baggerfirma's voorra dige Engelse pómpen zullen eveneens in bedrijf worden gesteld. De polders Nieuw-Lekkerland en Streefkerk ver lenen ook assistentie. Daartoe zijn in de boezem van de Overwaard boten van de Genie geplaatst waarover de hevelleiding van de boe zem naar deze polders loopt. Hierdoor, raakt men ook weer 120 m3 water per minuut kwijt en dan is er het gemaal van de Overwaard, dat nog eens 720 m3 per minuut uit de Nederwaard haalt. Hierbij gaat het er om het water uit de Nederwaard te brengen op de boe zem van de Overwaard en dat heeft men op 7 plaatsen gedaan. Een groot aantal pompen is geplaatst en op de meest uiteenlopende manieren haalt men het water uit de plas in de boezem. Samenwerking vinden ten Z. van de kerk van Giessen- Oudekerk, bij de Vlietbrug in Peur sum, het gemaal te Giessen-Oudebovenkerk maalt versterkt met een batterij van kleine pompen, er staan pompen aan de Kromme Elleboog, aan de Jacobforug bij Ottoland, aan de Kikker en bij de Am- merse brug. Op deze wijze haalt men de 720 m3 en men komt aan een afvoer van ruim 3 miUiioen m3 per etmaal. Had men aanvankelijk gedacht 100 dagen nodig te hebben, op de manier1 die men nu volgt zou het wel eens in Geredden uit de overstroomde ge bieden aan de maaltijd in het evacuatiecentrum in Ossendrecht. Hier komen zij weer wat op hun verhaal. Rode Kruis vraagt geleend materiaal terug Het Rode Kruis, dat in de achter ons liggende dagen prachtig werk heeft ge daan en nog steeds bezig is met de hulp verlening aan geëvacueerden, draait nu op een wat lager toerental. Men me- ne echter niet, dat de drukte nu voorbij is. Het tegendeel is waar. Allerlei za ken moeten nog behandeld en vele ge vallen moeten afgewikkeld worden. Nog steeds wordt dag en nacht op het Afde lingsbureau aan de Singel gewerkt. Tot de werkzaamheden, die thans aan de orde zijn, behoort het verzamelen van het uitgeleende materieel. Het Rode Kruis heeft veel goederen in bruikleen afgestaan, onder meer rubberlaarzen, oliejassen enz. Tot heden is van dat materiaal nog maar weinig terugbe zorgd. Om onnodige administratieve be slommeringen en tijdverlies te voorko men, verzoekt het Rode Kruis allen, die goederen in leen hebben ontvangen, de ze zo spoedig mogelijk terug te bezor gen op het Afdelingsbureau, Singel 1§0, c.q. kennis te geven van het feit, dat men nog materieel onder zijn berusting heeft. een dag of 30 40 gebeurd kunnen zijn. Feit is, dat er op dit gebied een prachtige samenwerking heerst. De leiding weet, dat duizenden door het water van huis en haard zijn verdreven.-Men doet zijn uiter ste best middelen te krijgen, waar door het mogelijk zal zijn in een nog korter tijdsbestek als thans wordt geschat, de Waard droog te malen. Laat ons hopen, dat dit zal mogen gelukken. Artistenmotto Onder het motto: „De dijk moet ho ger" bieden verscheidene Dordtse ar- tisten zonder enige geldelijke eisen hun nerzijds op Woensdag 18 Februari a.s. in „Americain" een cabaretavond aan. Daaraan werken mee: conferencier L. v. Duivenbode, pianist Johnny Zilver schoon, de mondaccordeonvirtuozen „The Barneys," de „Zeeuwse Boertjes" met accordeonshow, de Karlko's met hun acrobatiek, de Dorduola's met een Volendam-act, de Biesbos-boerenkapel onder leiding van de heer Kramer cn de Dordtse schetsspelers onder leiding van de heer J. Smits. In een bonte revue zullen al die ar- tisten hun bestje beentje voorzetten ten bate van het Rampenfonds, want de vol ledige opbrengst van deze avond komt ten goede aan dat doel. Daarom moet de zaal welke gratis voor dit doel is afgestaan, stampvol worden. De entree prijs bedraagt fl, waarvan geen belas ting betaald behoeft te worden. Voor dit geld kan men na het cabaret nog een dansje maken onder leiding van de heer H. Kemp. De Tomadoband onder leiding van de heer F. Roest zorgt voor de balmuziek. DORDT IN 'T KORT Concerten Kors Monster. Het con cert, dat Kors Monster morgen in de balletschool geeft is uitverkocht. Voor het concert van Woensdag a.s. is nog slechts een zeer beperkt aantal plaat sen verkrijgbaar. Meditaties radiopater -Lohuis. De bekende radiopater Lohuis zal dit jaar de vastenmeditaties houden in de St, Bonifaciuskerk aan de Wijnstraat op 5 achtereenvolgende Vrijdagen. De eerste meditatie zal gehouden worden op Vrij dag 20 Febr. a.s., des avonds om half acht. T Viswedstrijden. Het Wantij-comité houdt op Zondag a.s. zijn vierde com petitiewedstrijd. De A-corpsen vissen in de Nieuwe haven en de B-corpsen in de Kalkhaven, De wedstrijden beginnen om 10 uur. Vandaag herdenkt de heer P. M. Overbeeke,j inspecteur van de registratie en succes- sie, de dag waarop hij 25 jaar geleden in 4b*, dienst trad van het rijk. Hoewel het aan vankelijk in de bedoeling lag dit jubileum feestelijk te vieren, had in verband met de overstromings ramp op het kantoor van de regis tratie deze sobere herdenking plaats welke zich nochtans ken merkte door een grote hartelijk heid en van waardering voor de persoon en het werk van de heer Overbeeke. De directeur van de successie, belas tingen en domeinen, de heer Van der Heg uit Rotterdam, releveerde met gro te waardering de ambtelijke carrière van de heer Overbeeke. Spreker dankte de jubilaris voor de wijze waarop hij in de afgelopen 25 jaar de verschillen de ambten heeft vervuld, na een per soonlijke gelukwens overhandigde ae heer Van der Heg namens het hoofd bestuur het geschenk onder couvert. De heer A. C. Dorst, ohef de bureau, sprak namens het personeel. In welgemeende woorden gaf spreker uitdrukking aan de sympbhie van het gehele personeel dat van hoog tot laag de overtuiging heeft, dat het goed dienen is onder de inspecteur Overbeeke, door zijn uitste kende leiding heerst er een goede geest. De inspecteur kan op de volle medewerking van het personeel blijven rekenen, aldus besloot de heer Dorst zijn toespraak. Als blijvende herinne ring had ,t personeel een fraai Delfts blauw wandbord laten vervaardigen met als motief een afbeelding van de Grote Kerk. Mr. Van der Veen, de hypotheek bewaarder bracht de gelukwensen over van de ambtenaren van het bureau hypotheken. Het personeel van dit kan toor voelt zich nauw verwonden met de heer Overbeeke, die gedurende zes tien maanden de functie van hypo theekbewaarder heeft waargenomen naast zijn eigen functie. Aan deze periode bewaart men de prettigste her inneringen. Als blijvend aandenken bood de heer v. d. Veen namens zijn ambtenaren een zilveren briefopener aan. Ir. Mijndersma hoofd van de land meetkundige dienst, vertolkte de waar dering van zijn dienst, Hij wenste de heer Overbeke geluk en prees in hem de punctuele ambtenaar met wie het prettig is samen te werken. Tenslotte wenste spreker als voorzitter van een commissie van het personeel, de jubi laris geluk, welke college talloze waardevolle adviezen van «i» neer Overbeeke ontvangt. In zijn dankwoord wees de jubilaris op de ernstige omstandigheden ontstaan door de ramp van 1 Februari, daarbij past geen feestgedruis. Uit piëteit met de slachtoffers is deze herdenking sober gehouden. Enkele herinneringen opha lend uit zijn rijke loopbaan trok de heer Overbeeke een vergelijk tussen de tijd van de twintiger jaren toen slechts exa men werden gehouden wanneer plaat sen beschikbaar waren en de huidige periode waarin veel is verbeterd wat betreft de mogelijkheden. Voorheen was het zo dat men er goed aan deed tevens voor camdidaat notaris te stu deren, hetgeen de beer Oveitoeek ook heetót gedaan. Als sumemerair heeft spre ker gedurende drie jaren in alle provin cies gewerkt waarbij hij belangrijke er varingen kon opdoen. Het ambtelijke le ven overziende legde de heer Over beeke getuigenis at van zijn liefde voor zijn ambt, dat een dienende taak in de maatschappij mogelijk maakt. In zijn verhouding tot de ambtenaren heeft 9prefcer altoos gestreefd naar een geest van samenwerking. Spreker was dank baar voor het veie goede dat hij in de de afgelopen 25 jaar heeft mogen on dervinden; ook gaf hij uiting aan zijn dankbaarheid jegens God die hem de kracht en gezondheid heeft gegeven om het werk aldus met opgewektheid te kunnen verrichten. Het Dordtse symbool op het fraaie wandbord in beeld ge bracht waardeerde de heer Overbeeke in hoge mate daar hij niet alleen ambte lijk maar ook kerkelijk en staatkundig de stad Dordrecht naar beste vermogen dient. Na de sprekers persoonlijk te hebben beantwoord richtte de heer Overbeeke een speciaal woord van dank ito de heer J. de Jong die als ome Jan in het gebouw van het kadaster alle diensten met grote hulpvaardigheid ter zijde staat. Bij de schriftelijke geluk wensen en bloemen was ook een brief van een oud-ambtenaar die naar Austra lië is geëmigreerd. Aan het Hoofdbureau van Politie te Dor drecht zijn omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen te verkrijgen, ter wijl diverse honden en katten zijn te be vragen aan het Dieren-Asyl aan de Maas straat 1 te Dordrecht. 10 armbanden, 9 autopeds, 40 munt- an bankbiljetten, 1 rekenboekje, 2 boekjes va derlandse geschiedenis en 3 psalmboekjes, 7 brillen, 6 halskettingen en 5 broches, 9'cein tuurs, diverse voorwerpen waaronder 2 ge vulde vaten, bundel plinten, aardappelsehuif, 1 badding, twee peddels, 1 gasfles, ijzeren hefboom, lap stof, sigaretten etui, etui met kam en spiegeltje enz., 3 paar en 19 glacé da mes handschoenen. 3 paar en 18 glacé heren handschoenen. 4 paar en 5 wollen heren wan ten, 1 paar en 8 wollen dames wanten, 1 paar en 10 wollen dames handschoenen. 1 paar en 11 kinder handschoenen, diverse kinder wanten, 14 stukken gereedschap. 4 ge wichten, 1 paar sandalen, 1 paar hoge schoe nen, 1 paar kinder kaplaarzen, 1 Werkschoen h«2S~ kinderschoentjes, 1 jongenspet en 3 hoeden, 2 hoofddoeken. 2 verchroomde hor loges 9 kindermutsen, 2 kindertasjes. 15 kle dingstukken, 1 voetbalkous, wollen kinder- hnÏLZ 1 kinderkous. 2 zakmesjes, 1 houtsnijmes, 1 scheermes, 2 oorbellen. 8 pad- li 1 ,,ParaPluie en 1 parapluie- hoes, 1 portefeuille. 30 portemonnaies, 3 rin- SÏÏ' 7 ^itïkrai1Sen', 16 IjaaIs' diverse sleu tels, Z stukken speelgoed. 5 tassen, 18 vul- do^kj"' a pennen en vulpotloden, 1 zak- Gemeentelijk Lyceum hervat de lessen De lessen aan het Gemeentelijk Ly ceum (Oranjepark) zullen Maandag as weer aanvangen. Ier£od, de oester- en mosselperce lenin de Oosterschelde te bevissen wordt met ingang van morgen opgeheven. Ook de verzending van oesters en mosselen wordt morgen hervat. De Amerikaanse stad Boston heeft .Brouwershaven geadopteerd. Men heeft *en actiecomité opgericht, dat reeds om luchtfoto s van en nadere bijzonderheden over Brouwershaven heeft verzocht. Directie eai aannemer betuigen hiermede aan allen, dde in enigerlei vorm hebben medegewerkt aam het doem slagen vam die dichting der doorge broken Noonddijk te PapemdrecM hun hambebjke danik. Zij zjjm zeer erkentelijk voor de onvermoeide ijver em het dooraettimgsveamjogiem,, welke ondanks slechte weersomstandigheden werden getoond, Directie: A. VISSER Aannemer: Fa. v.h. J. M. DEKKER 2n PAPENDRECHT, 10 Februari 1953 A.S. ZONDAG worden de LESSEN WEER HERVAT IN HOTEL HIJBEEK 99 9 Waterschade I aan meubilair Indien Uw meubelen geheel oi geaeeiteigK Ionder water hebben gestaan, dan kam na I verloop van tijd blijken dat deze, ofschoon Jj ©r nu nog niets aam te zien is, toch I ernstig gelediem hebben. RAADPLEEG DAAROM REEDS NU „ONS HUIS" VOOR GRATIS VAKKUNDIG ADVIES WIJNSTRAAT 69 2e Huis vanaf de R.K. Kerk (Gesloten huis) Balatum, Vocaleum, Viltpapier, Twisted matting en Jabo vloerbedekking STEEDS VOORRADIG Geen tirannie en slavenkampen, Helpt mee te waken voor deez' rampen! Meld U bij de Plaats. Comm. S.W.G VERSCHILLENDE ORKESTEN o.o. Het MERWEDE SEPTET en de CUBANA'S Optreden van het Int. Komp. Danspaar Waarort soa U met een ander fabrikaat geooegea nemen. De echte Auping onder- m. bovenmatras paart Amerikaans comfort aan Nederlandse degelijkheid - is onover troffen en toch niet duur. VRIJDENKERSVEREEN. DE DAGERAAD Afd. DORDRECHT Dr.A.L. CONST ANDSE houdt Zondagochtend 15 Febr. een lezing over Jean Paul Sartre en het existentialisme. Gebouw De Berckepoort. ingang Voorstr. (school 1). Aanvang half elf. Toegang 40 cent. LAAT GUNTHER voor Uw BRIL zorgen I (Uw ogen. ztjmj het waamd GROENMARKT 50 TELEFOON 3655 voor motor- en bromfieteberittere Door de fabriek geschoold personeel] reviseert Uw motor of bromfiets welke waterschade heef t opgelopen tegen sterk gereduceerde prijs. Verzekerden gelieven hum polissen mede te brengen, wij zorgen dam voor allies. EUfhuizen 20 - Telefoon 7114 Hoofdagent Kaptein Mobyletite, Ava/ros, Ducati, Baiiley, Triumph en de beroemde Puch, Dühkopp en Indian, M.V. FA sue* [TUniTTTfl DEVÉNTER VOOR LEDIKANTEN, DIVAN- EN OPKLAPBEDDEN Uitvoering van Isolatiewerken op gebied van Warmte-, Koude- en Geluidstechniek 9 Voor gedupeerden speciale prijzen Heinsiusstraat 40, DORDRECHT Telefoon 8987 geeft aan de huisvrouwen een waarborg bij haar aankopen. Zij doet dit door middel van een embleem. Aan fabrikanten kan zij het recht geven dit embleem te voeren, wanneer de desbetreffende producten op alle te stellen eisen zijn goedgekeurd door het Instituut tot Voorlichting bij Huishoudelijke Arbeid. Aan Spanjaard viel de onderscheiding te beurt dit embleem te mogen voeren op Cinderella lakens en slopen, Teddy luiers en Rheumanella winterlakens, als eerste voor deze soort textielproducten. Dit aan Spanjaard verleende recht is dus een wel zeer duidelijk bewijs van de uitzonderlijke kwaliteit van Cinderella's, Teddy's en Rheumanella's.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4