Dordtse Rode Kruis leverde topprestaties Machtige hulp aan Zeeuwse gebieden Vroeg alarm auu/e koest' Stoombootdienst Zeeland-Dordt COSTUUMS NAAR MAAT vanaf f 128.- ZODENKAMP GR. SPUISTRAAT 22. TEL. 6918 Padvinders stropen mouwen op Dordtse zandzuiger op het droge - Woensdag publieke veiling Dordtse beeldende kunstenaars voeren hun eigen actie VERSPUY - Spuiweg AGENDA ."MORGEN- rr?™28 ct. v *ihel3>iSm HOREN WE NOG EENS WAT?" VRAAGT EERSTE SURINAME-CIE Telefoontje met onze redactie via radio KSL de aether in Bridgen in de huiskamer Ruim honderd gulden voor een blauw oog *rijdag IFebruari 1953 DE DORDTEN.AAR Pag. 3 Wie ooit gedacht mocht hebben, dat het „Rode Kruis" eigenlijk een geüniformde uitgave was van de vereniging voor eerste hulp, zal in de jongste penibele dagen wel tot andere gedachten zijn gekomen. Want het was beslist niet noodzakelijk de neus te steken om de deuren van de lokalen aan de Singel 160, om er achter te komen, dat de Rode Kruisgemeenschap een brede en koortsachtige activiteit ont wikkelde. Men zou trouwens weinig kans hebben gekregen tot de staf van het gespannen zwoegende kader door te dringen. Zelfs de pers mensen moesten aan hun lot worden overgelaten. Daar waren andere besoignes. Hulp aan mensenlevens, hulp door materiaal, hulp door drinkwater, en bemiddeling bij het verzenden van een grote verschei denheid aan artikelen, die varieerde van wollen dekens, koeien-tou wen tot spenen toe Ja, z i dokter Van der Houwen, die ons nu na de eerste storm wel het een en ander vertellen kon, het begon eigenlijk al in de jonge uren van de beruchte nacht van de eerste Februari. Het water hapte vervaarlijk in het land en dokter Koopman zag zich ge noodzaakt de ramporganisatie te alar meren. Verscheidene leden konden worden ge waarschuwd. doch de eerste tegenvaller kwam al ras, toen onze administrateur Wim Booij in zijn woning aan de lijn baan door het water werd gevangen, zo dat hij niet onmiddellijk aan de arbeid kon deelnemen. Met behulp van een roeiboot werd hij later bevrijd, en ingeschakeld om voor lopig niet meer onder de eigen wollen dekens terug te keren. Want toen het apparaat aan het malen was, werd er aan thuis niet meer gedacht. In het ontsmet tingsgebouw werd een bureau ingericht, maar spoedig verhuisde men naar de1 Singel, waar het mechanisme met volle toeren op dreef kwam. vaan uit Zaandam mocht er zijn, en be paald gelukkig was het moment, toen dokter van de Houwen de wakkere man nen uit het Noorden mocht toespreken, om de dank van de Dordtse colonne te verkondigen. Vastgelegd Er is op de Singel zeer hard gewerkt. Zodra er hulp nodig was. werd er niet gedelibereerd, maar meteen de hand aan de ploeg geslagen, want er was geen tijd voor rustige berekeningen. Maar alle betalingen en alle afspraken zijn Vastgelegd, dank zij de wire recor der van Hans Thoman, die het apparaat ter beschikking stelde. „U begrijpt, zei dokter van d'er Hou wen, dat het onder deze hoogspanning beslist niet alleen de zakelijke afspraken zijn, die werden verankerd, maar dat de band later bedenkelijke vormen van onze moedertaal weergaf, die temidden van alle gonzende drukte gespuid zijn Machtige steun Op eigen bodem Het eerste grote werk bestond eigen lijk in het construeren van nood-evacua- tieplaatsen in Dordt en Dubbeldam. Assistentie werd er verleend bij de verhuizing van „Weizigt" naar het ge bouw van de „M.T.S." aan de Oranjelaan, doch dit alles, hoe noodzakelijk op zich ook, was eigenlijk slechts een ouverture tot hetgeen te gebeuren stond. Het legertje assistenten groeide gesta dig aan en met behulp van deze spon taan beschikbaar gekomen arbeidskracht kon onnoemelijk veel werk verzet worden. Contact met Zeeland Er kwam via radio Schevenin- gen contact met het geïsoleerde gebied in Zeeland, waaruit bleek dat er behoefte was aan brood en water. Men miste echter water tanks, doch bij de firma Derks waren ongebruikte bussen, en Zwanenberg op Zwijndrecht had tonnen, en aldus kon des nachts een schip naar het beproefde ge bied worden verzonden, met vier duizend broden, en het begeerde water. Zo begon het, en onafgebroken Is die hulpverlening dag en nacht voortgezet. Er kwamen verzoeken van Bruinisse en Ooltgensplaat om laarzen, kindervoeding, werkkleding. In de nacht werden m Almelo 200 overalls besteld; ze arriveerden in de vroege morgen prompt encadeau door een royaal gebaar van een begrij- en van Katwijk. Met behulp vooral van deze gemeenten konden schepen worden bevoorraad met zendapparaten, batterijen, kindervoeding, medicamenten, kolen, stormlantaarns, tot spenen toe. De K.L.M. zond een complete Inven taris. omdat men er de overtuiging had, dat Dordt alles meteen verwerkte en doorzond: uit Apeldoorn arriveerden vrachtwagens, tientallen tegelijk met goederen en materialen, die met behulp van honderden assistenten gesorteerd en in pakhuizen werden opgeslagen, waar voor zich speciaal de heren Smaal en Hofstede hebben verdienstelijk gemaakt. Enorme hoeveelheid De aanvoer werd zo overstelpend, zeide dokter van der Houwen, dat men wel vele maanden nodig zou hebben, om alles te ordenen. Dag en nacht is er geploeterd, en vooral de jongens van „Holland's Glorie hebben zich van hun beste zijde leren kennen. Daarenboven kwamen er de colonnes uit het buitenland. De internationale brigade uit Zwitserland, de prachtig uit geruste mannen uit Oostenrijk. Dooh ook de indrukwekkende kara- „Maar onze arbeid hebben we met liefde gebracht, en geen offer was ons te zwaar". Uit alle delen van ons land hebben we machtige steun gehad en zelfs uit het buitenland kwamen van particu lieren brieven, en pakketjes. Van zeilers, die de Dordtse wateren verkend hebben, van Fransen, die hier in de jongste zo mer vertoefd hebben, en die onze stad hebben verkend'. En nu wordt het wat rustiger op de Singel. Voor eventjes dikwijls, want de betrekkelijke kalmte werd gisteravond al verstoord door een telefoontje van Visserij inspectie met het verzoek om spullen voor vissers uit Moerdijk. Daar was dringend behoefte aan sokken en ondergoed, knielaarzen en oliegoed, dekens en lakens. „Wat moeten jullie precies heb ben, zei dokter van der Houwen, „wij leveren alles en op korte ter mijn". Administrateur Booij schreef de bon, wagens werden gechar terd en als de boot van de Visserij Inspzetie de andere morgen vroeg de steven zou wenden naar het Zuiden, had het Rode Kruis zijn taak weer verstaan door in de nacht te zorgen, dat de gevraagde lading aan boord kwam. „Kijk, zo is het nu alle dagen gegaan, maar met een snedïger tempo, besloot dokter Van der Houwer- We hebben het kunnen redden dank zij mijn bekwame assistenten als de heren Van Heusaen, Booij en Goulooze, die zich geheel hebben ingezet. En tussen de bedrijvigheid van af spraken en maatregelen door, dreunde deze avond de telefoon nog en vorder de de arbeid. Maar er was geen klacht om lange dagen, geen kritiek op tekortkomin gen en ook geen zelfverheerlijkende trots voor geleverde topprestaties. Neen, er was slechts dankbaarheid. Dankbaarheid voor de steun, voor de hulp, en voor de eendracht, waar mee een onvergetelijk stuk naasten liefde gewrocht was. Adverfenfie Advertentie Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKERS 1 Met ingang van gisteren is tus sen Zeeland en het Westen van ons land een nieuwe verbinding tot stand gekomen. In overleg met de R.T.M. hebben de provinciale stoombootdiensten een tijdelijke bootdienst geopend tussen Katse- veer en Dordrecht. Vertrektijden die met het oog op eb en vloed bij benadering worden aangege ven, zijn als volgt vastgesteld; Katseveer 7 uur, Zijpe vertrek 9 uur, aankomst Dordrecht 12 uur. Terug uit Dordrecht 13 uur, ver trek Zijpe 16 uur, aankomst Kat seveer 18 uur. De dienst wordt uit gevoerd met de Willem I De boot ligt in Dordrecht aan de Handels kade, waar een vaste ligplaats wordt vrijgehouden. Advertentie In onze EEBRUAR1-AANBIEDING hebben wij De mooiste KAMGAREXS, TROPICALS en BIRDS-EYES Deze costuums worden door de beste kleermakers op ons eigen atelier vervaardigd. Vlees over de vrijbank. Zaterdag ochtend van 9 tot 11 uur zal op de ge meentelijke Slachtplaats vlees ver kocht worden over de vrijbank, t.w. een partij vers rund- en paardenvlees. KARWEITJES VOOR MEER DAN EEN HEITJE Onder de slagzin „Zoekt kar weitje voor meer dan een heitje" wordt door de padvinders (sters) in Nederland deze week een werk- actie ondernomen. Door het verrichten van allerlei werkzaamheden tracht men geld te verdienen voor het Nationale Rampenfonds. Ook in Dordrecht zijn de pad vinders (sters) druk in de weer. Daar morgen deze landelijke werk- actie eindigt, hebben het Neder lands Padvindstersgilde, de Neder landse Gidsenbeweging, de Neder landse Padvindersvereniging en de Verkenners van de K.J.B. van het District Dordrecht voor deze laat ste dag een grote werkactie uitge schreven. Men zal trachten alle huizen in binnenstad en buitenwijken af te gaan om te vragen of er nog werk zaamheden te verrichten zijn. Helpt U mede door karweitjes te Een zandzuiger van de fa. Goedhart en Zn uit Dordrecht die eind Januari aan het Haringvliet werkte, is in de beruchte stormnacht opgenomen en in een weiland onder Den Bommel terecht?:gekomen. Hij ligt nu op het droge, wachtend op transport naar zijn element zoeken, die zij voor U kunnen ver richten. De opbrengst komt volledig ten goede aan het Nationaal Rampen fonds. De stad wordt verdeeld in wijken. De Nederlandse Gidsenbeweging werkt op de Staart en het land van Valk. De Ver kenners van de K.I.B. werken in de oude binnenstad tot de Spuihaven. Hel Nederlandse Padvindersvereniging werkt op Krispijn. De mensen, die buiten de stad wonen, gelieven hun opdrachten middags op te geven per telefoon onder nr. 3436 of aan Jeugdstad, Wijnstraat 77. Wanneer er b.v. een padvinder de deur komt en U heeft wel een kar weitje, dat meer geschikt is voor een padvindster, geeft U het dan toch aan die padvinder op. Hij zal het dan door geven. Alle padvinders (sters) zijn voorzien van een legitimatiepapier, waarop on deraan links de opdracht moet worden ingevuld en onderaan rechts het bedrag, dat hiervoor gegeven is. Enige voorbeelden van werkzaamhe den, die verricht kunnen worden: Voor padvindsters: de afwas doen, ra men zemen, koper en zilver poetsen, kousen stoppen enz. Voor padvinders: houthakken, vuil op ruimen, werkzaamheden in de tuin, ko len scheppen enz. Dordrecht en Zwijndrecht moeten Za terdag om 14,30 uur in de Wijngaard straat 8 aanwezig zijn. Alle leden van het Nederlandse Pad- vindstersgdlde moeten in hun kringfaut- ten aanwezig zijn om 14.30 uur. Alle leden van de Verkenners van het K.JJB- moeten om 14.30 uur in hun groepshuis aanwezig zijn. Alle leden van de Nederlandse Pad vindersbeweging moeten eveneens om 14.30 u. in hun groepshuizen aanwezig zijn. Advertentie PRACHT COLLECTIES OVERHEMDEN en DASSEN Wollen Vesten m. en z. mouw, Sokken - Ankiets - Nylons Opvallend zijn onze uiterst lage prijzen VRIJDAG 13 FEBRUARI Waterstanden: Hoog water 4.59 en 17.IS uur; laag water 0.06 en 12.35 uur. Zon en maan: Zon op 8.00, onder 5.50 UUT! maan op 7.44, onder 3.40 uur. ZATERDAG 14 FEBRUARI Waterstanden: Hoog water 5.53 en 18.08 uur; laag water 1.02 en 13.32 uur. Zon en maan: Zon op 7.58, onder 552 uur: maan op 8.02, onder 6.50 uur. DAGELIJKS Astoria: „!De schrik van de tweede com pagnie". alle leeftijden. Luxor: „Storm over Malakka". 14 jaar. Nachtdienst apotheken: Van de Boven- kamp. Voorstraat 91, telefoon 3685. Bel op bij ongevallen 3444. Bel op bij brand 5555. Iportfondsenbad geopend 6.15—9.30 u Groot is de ramp die Nederland heeft getroffen, groot echter ook de behoef te om van het leed en de verliezen van zo velen iets mee te dragen en in de nood der van al hun bezit be roofden zo veel mogelijk te voorzien. Wie niet daadwerkelijk de helpende hand kan bieden zoekt een andere wijze van hulpverlening: een gift in geld, aan arbeidskracht of door af stand van bezit. Ook de Dordtse beel dende kunstenaars hebben zich afge vraagd, hoe zij zouden kunnen bijdra gen tot leniging van de nood. Een directe geldelijke bijdrage is voor de meesten van hen niet mogelijk, maar hebben hun werk. Van het beste van dat werk staan zij gaarne af voor verkoop ten bate van de getroffenen. Op de uitnodiging, door de Kunstenaarsfederatie gericht tot de Dordtse kunstenaars, om deel te nemen aan een te Rotterdam te voeren actie, meende men in onze stad niet te moeten ingaan. De Dordtse kunstenaars stellen er een eer in, hun eigen actie te voeren en daarin hun eigen stadgenoten te betrekken. Om tot het beste resultaat bij het te gelde maken van alle afgestane werken te ko men zal een geheel andere weg dan de gebruikelijke worden gevolgd. De gehele verzameling schilde rijen, tekeningen, grafische wer ken, plastieken, naaldwerk, be werkt glas, enz. zal nl. publieke lijk worden verkocht. En wel: op Woensdag 18 Februari, 's avonds om 8 uur, in het Algemeen Verkooplokaal, Vischstraat 17, waartoe de Fa. A. Mak alhier, haar belangrijke en door de kun stenaars zeer gewaardeerde mede werking belangeloos heeft toe gezegd. Bij deze verkoping zullen de gang bare veilingcondities gelden, d.w.z. dat 10 pet. veilingkosten en 5 ct. tafelgeld van elke koop zullen worden geheven, welke bedragen mét het koopbedrag in het Nationaal Rampenfonds zullen wor den gestort. Vooraf is het werk gedurende vier dagen van Zaterdag 14 tot en met Dinsdag 17 Febr. alle dagen van 10 tot 5 uur geëxposeerd in gebouw Pictura, Voorstraat 152. Tijdens deze kijkdagen bestaat de mogelijkheid om tegen betaling van ƒ2,50 een door Otto Dicke getekende prent te verkrijgen, die betrekking heeft op de watersnood. De fa. Hens- kes drukte deze prent kosteloos. D« baten komen geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Het spreekt vanzelf dat de offerbe reidheid van ons Dordtenaren beslissend is voor het slagen van dit plan. Juist het vertrouwen in de offerzin van hun stadgenoten heeft de Dordtse kunste naars tot het voeren van een actie in hun eigen stad doen besluiten. De schilders en beeldhouwers hopen, dat hun en uw bijdrage aan het Natio naal Rampenfonds door middel van deze bijzondere veiling, waar het er verband hiermede zal tekens een natuurlijk voor de kopers nu eens niet viescommissie worden samengesteld. om gaat zo goedkoop mogelijk aan het voorwerp van hun verlangen te komen, groot zullen zijn. Stelt hén niet teleur, en belang rijker stelt uw getroffen landgeno ten niet teleur. DE DORDTSE BEELDENDE KUNSTENAARS. Advertentie MAAR DAM OOR ALLEEN M0R0EH KRENTENRONDJES heerlijk bros JE 250 gram -»w VI i RUMBONEN EE .1 200 gram WW wli sc.?r£ErA.-M..... 47 ct. Correspondentie uit Paramaribo Zoals bekend is de eerste Suriname com pagnie op de derde Januari van dit jaar naar Suriname vertrokken. „Omdat deze compagnie drie maanden in Dordrecht heeft gelegen en U verschillende raaien over ons in uw krant beeft geschreven, vonden wij' het wel aardig om nu nog eens wat van ons te laten horenzo schrijft ons de dienstplichtig soldaat J. Vasen van die compagnie uit Suriname. Hij deelt aan de Dordtse vrienden mede dat de eerste Suri name compagnie thans ondergebracht is in het Bos-bivak Zanderij, Paramaribo, Suriname. In bijgaande bericht laten we enkele bijzonder heden spreken, welke hij ons schreef. Op 3 Januari ver trok de eerste Surina me Compagnie uit Rotterdam, maar na goed anderhalf uur varen moest het schip voor anker in verband met de dichte mist. Pas de volgende dag voer de boot verder. Van de nieuwelingen op zee werd eerst het gebruikelijke offer ge vraagd maar 1 oeldra was iedereen weer beter. Het is een goede reis geworden met prachtig weer. In het avonduur passeerde de boot Engeland maar meer dan een paar lichtjes zagen de soldaten er niet van. Op de gehele reis zag de Suriname Com pagnie geen land meer en moesten de jongens zich op de boot ver maken met tafelten nis, voetbal en wat dies meer zij. De ver zorging aan boord was echter prima. Na een bootreis van 11 dagen kwam men in Paramaribo aan bij het lichtschip. Dat was des avonds om negen uur, Des nachts werd het schip de rivier op gesleept. Het was des ochtends vier uur toen de boot aan de kade meerde. Daar was het al een drukte van belang, want vlak in de buurt werd markt gehouden. Die begint daar al heel vroeg. Voortdurend kwamen kleine boot jes aangevaren met marktwaar. Natuurlijk was er veel belang stelling van de koop lieden voor die grote Hollandse boot. De soldaten wierpen cho colade en sigaretten over boord, waarop de inlanders verzot bleken. Toen het daglicht aanbrak ontwikkelde zich een fantastisch schouwspel. Alle kleu ren van de regenboog merkten onze Hol landse jongens op aan de kleding van de be volking en in de be planting van de kust. De compagnie werd voorlopig onderge bracht in het Prins Bernhard-kampement. Reeds op 19 Januari hebben ze parade ge lopen. Een dag nadien volgde overplaatsing van de compagnie naar het Bos-bivak Zanderij, dat 6070 km buiten de stad in de rimboe ligt. „In het begin moes ten we daar wel aan wennen, maar nu we hier een week zitten is alles in kannen en kruiken en hebben we het best naar onze zin", zo schrijft sol daat Vasen. Des avonds hebben de jon gens het gezellig on der elkaar dank zij de NIWIN, welke het nodige sportmateriaal en muziekinstrumen ten ter beschikking stelde. Maar.. zo besluit de brief, „we denken hier nog dik wijls terug aan Dor drecht, waar we een reuze fijne tijd hebben gehad. We hopen nog eens iets uit Dordt te horen!" Laat dat laat ste niet aan dovemans oren gezegd zijn. Vacantiebonnen voor het Rampenfonds De Stichting voor de Landbouw advi seert alle losse arbeiders vacantiebon nen ter waarde van één dag af te staan voor het Rampenfonds tot een bedrag van 10. De inlevering kan geschieden Dinsdag, 17 Febr. tussen 7 en 8 uur n. m. bij B. C. Heystek, Pluvierstraat 10 A. Verrassing voor oud-Dordtenaren in Amerika In ons blad van Vrydag j.I. hebben wij gewag gemaakt van een telefoongesprek, dat een van onze redacteuren heeft gevoerd met onze vroegere stadgenoot, de beer P. van Wijngaarden te Salt Lake City. Het blijkt nu, dat de geruststellende inlichtingen, welke onze redacteur over de toestand in Dordrecht heeft kunnen geven, op een band zijn vastgelegd en daarna door het radio station van Salt Lake City nogmaals zijn uitgezonden. Deze uitzending werd weer door een andere stadgenoot-in-den- vreemde, nl. de heer A. W. Verheul, die thans in Vancouver (Canada) woont, opgevangen. Hij deelt ons dit mede in een brief d.d. 5 Februari, waarin hij o.m. schrijft: Zo juist via K.S.L. (Salt Lake Cityde vertrouwde stem van uw redacteur gehoorddie ons op de hoogte bracht van de toestanden, welke speciaal voor mij zeer belangrijk zijn als oud-Dordtenaar. K.S.L. is een radiostation in Salt Lake, dat iedere Donderdagavond een half uur een Hollands platen-programma uitzendt en vanzelf sprekend door Hollanders trouw beluisterd wordt. Ik kwam er toevallig achter, toen ik een beetje aan de knoppen van mijn toestelletje zat te draaien en er ineens een Hollandse stem in mijn kamer klonk. Typisch, maar zoiets doet je goed." Een andere Canadese Nederlander, de heer J. J. van Dalen, wonende in Musgrave schrijft ons eveneens, dat hij naar de uitzending van Salt Lake City heeft geluisterd. „Uw redacteur gaf ons een duidelijk idee van de toestand. Ik mag U zeker daarvoor danken, dat we van U het eerste normale verslag te horen kregen", zo schrijft hij onder meer. ten bate van het Rampenfonds De eerste aanmeldingen voor de originele bridge-wedstrijd in de huiskamer zijn binnen. Daarmede komen ook de vragen los. Eén daarvan is: als er op die Woensdagavond nu een verschil van mening over een spel ont staat, wat dan? Wel, dan grijpt U de telefoon en draait 3362 of 4567 en U krijgt de heer M. Cohen of drs. H. de Bruyn, die van 19.30 tot 24 uur ter beschikking staan en die de moeilijkheden zonder twijfel zul len oplossen. Deze heren zullen tevens als arbiter optreden. Een andere vraag is, of ook abon- né's buiten Dordrecht mogen deelnemen. Natuurlijk kan dat. Hoe meer hoe liever! Meldt U daarom zo spoedig moge lijk aan de administratie van ons blad en doet mee aan de bridge drive in de huiskamer, welke op Woensdag 18 Februari ten bate van het Nationaal Rampenfonds wordt gehouden. Corrie Bijstel* verleent haar medewerking De bekende sopraanzangeres Corrie Bijster zal op Vrijdag 20 Februari haar medewerking verlenen aan de uitvoe ring van de Dordrechtse Orchestvereni- ging, welke ten bate van het Rampen fonds wordt gegeven. Adverfenfie Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Onverkwikkelijke burenruzie K.V.P. vergadert Verkiezingen voor de gemeenteraad De leden van de katholieke volkspar tij zijn eraan herinnerd, dat er een pe riode van grote politieke activiteit te wachten staat. Op Donderdag 26 Fe bruari is namelijk in hotel „Ponsen" een bijzondere bijeenkomst belegd, waarop een belangrijke agenda zal wor den afgewerkt. Buiten de jaarverslagen, die secreta ris en penningmeester zullen uitbrengen, zal er een bestuurslid gekozen moeten worden door het aftreden van de heer J. M. G. Kuin. In verband met de verkiezingen van de gemeenteraad, hetgeen op Woensdag 27 Mei a.s. te gebeuren staat, zal tij dens deze vergadering de candidaatstel- ling voor de raad plaats vinden. hiermede zal In een Sint Nicolaasstem- ming waren Teunis en Corne lls op de vijfde December van het afgelopen jaar nu niet geweest. Teunis zou Cor nells, die zijn buurman was, een stomp gegeven hebben omdat deze een mand met vuil over zijn schoenen ge gooid had. Om die klap wer den voor de politierechter de degens gekruist. Cornells had zijn vrouw nog meegebracht om de waarheid van zijn ver haal te doen staven en Teunis arriveerde met zijn dochter als getuige a décharge. Ach, die ene klap raakte bijna in het vergeetboek want een maal voor het hekje werd er zoveel gesproken en zoveel uit de doeken gedaan dat het de politierechter zo af en toe toch wel eens geduizeld moet hebben. Teunis had die klap ver kocht, maar daarvoor was zijn buurman met een bezem naar buiten gekomen en tot twee maal toe bad hij met dit ..wa pen" getracht een klap uit te delen. Beide malen was het mis, de tweede maal kreeg de dochter van Teunus, die in de deur de strijd stond aan te zien, een lading modder in haar ge zicht. Zij had toen ijlings het toneel van de strijd verlaten om zich te gaan reinigen ver telde zij aan de politierechter. Daarvoor had zij haar vader nog geen klap zien uitdelen. De oorzaak van deze buren ruzie lag dieper, maar om de zaak nu maar eens geheel uit de doeken te doen, vertelde de dochter dat zij al enige tijd geen klant meer was bij haar buurman, omdat deze niet het juiste gewicht gaf. De misère was op dat ogenblik begonnen. Eerst ging het met een paar em mertjes water, later werd er vuil in de put voor het huis gegooid en tenslotte werd het over vader zijn schoenen gemikt. Het slachtoffer had een geheel andere lezing van het geval. Regelmatig gooide hij afval in de put en op die be wuste vijfde December had hij dit ook gedaan. Door de wind was toen waarschijnlijk wat afval op de schoenen van zijn buurman gekomen en deze had zich hierover zo op gewonden dat hij een klaD had uitgedeeld. Die klap had een blauw oog opgeleverd en aangezien Cornells slecht met een blauw oog in de winkel zijn klanten kon helpen, had hy ook maar een vordering ingesteld op Teunis. Een vor dering van 67.50 voor ge derfde winst- 35 voor smar- tegeld en 9.75 voor een eta leur. „Dat zal dan het mazzeltje zijn wat hij er uit probeert te slepen" merkte verdachte op. ..Zjjn vrouw heeft mij nog nageroepen dat er wel een mazzeltje uitgeslagen worden". Mr. Visser, de Officier van Justitie, noemde deze zaak, waaraan reeds zoveel tijd be steed was, vrij onbelangrijk. Verdachte heeft geslagen en dat zal wel raak geweest zijn ook. Een beroep op noodweer achtte mr. Visser niet opgaan, want gezien de feiten is het logisch dat de eerste reactie van verdachte komt wanneer hij het afval over zijn schoe nen geworpen krijgt. Buur man Comelis had echter ook geen beste beurt gemaakt vol gens de Officier. Huisvuil od straat gooien bij een buur man voor de deur is helemaal niet prettig en bovendien ver boden ook- want het vloeit niet weg. Een nog slechtere beurt had getuige volgens de Officier echter gemaakt met de vordering. Mr. Visser had de indruk gekregen dat ver dachte hier probeerde te ha len wat er te halen viel en hij kon de rol van verdachte dan ook niet erg fraai vinden. Tien gulden boete, subs, vijf dagen en afwijzing van de civiele vordering luidde de eis. Met deze eis ging de poli tierechter mee. nadat mr. Van Marwijk Kooij een uit voerig pleidooi had afgesto ken waarin hij een beroep op noodweer deed. Het bleef tien gulden en hoewel Teunis niet geheel tevreden was. deed hij toch afstand Come lis kreeg van de politierechter nog de raad mee om maar te gaan proceduren wanneer hij de schade vergoed wilde hebben. Teuntje F. en haar moeder W. v. L. vonden die kleine electrische wasmachines wel ke men voor enkele uren kan huren, bijzonder handig. Zij hadden van de heer T. S. oc-k zo n apparaat gehuurd, maar toen het op betalen aankwam, waren de dames niet thuis. De verhuurder had ettelijke ma len aangeklopt maar steeds te vergeefs. Tenslotte was hij door de dames flink be.-adigö. „Aangeklede aap" was nog een van de netste uitdrukkin gen. De heer S. had de aftocht moeten blazen, daar de moe- de, dreigde een ei on zUn noofd kapot te gooien. Mr Visser merkte in zijn re quisitoir op dat de moeder be ter geoefend was in het schel den. In zijn eis wilde hij hier mee rekening houden. Tegen de moeder luidde de eis 14 dg. voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd, dertig gulden boete subs. 15 dg. en betaling van 2,o0. de huur van de wasma chine, binnen een maand na het onherroepelijk worden van het vonnis. De eis tegen Teun tje week alleen af in de boe te. De officier had deze ver laagd tot f 10 subs. 5 dagen. Uitspraak Ma: 1 week voor waardelijk met 1 jr. proeftijd, r 2o boete en betaling van 2.50 aan de heer S. Teuntje 1 week voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd, 10 boete en betaling van 2,50 aan de heer S. binnen een maand.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3