Tweede Kamer keert terug tot de lopende zaken DERMA Steekspel om amendement LITTERAIR PROEFPROCES Uit de Kerken Vruchteloze speurtocht naar de twee ontvoerde jongens Vergoeding door het Rampenfonds Verbindingen in het rampgebied Heden melden wij Om het leven van de Rosenbergs ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN Prins Bernhard voor de BBC Wie wil kan blijven in Zierikzee DE NATUUR Bromfietser In één oogopslag De Dofdlenaaf N Vrijdag 13 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag- 2 Aantal wetsontwerpen vlot behandeld Van onze parlementaire correspondente. DEN HAAG. De Tweede Kamer is gistermiddag teruggekeerd tot de orde van de dag en begonnen aan de afwer king van een indrukwekkend lange agenda. Deze eerste „normale" vergade ring na het Kerstreces werd letterlijk ingeluid, doordat vele malen achter een de schellen, waaraan het Kamer gebouw zo ryk is, seeondenlang rinkel den om de leden tot stemmingen betref fende de vervulling van enige vacatures op te roepen. De wat lusteloze sfeer, die deze vergadering kenmerkte, zo typisch voor elke hervatting van hel dagelijkse leven na feestelijke en na droevige ge beurtenissen, scheen ook invloed te hebben op de stemmingen, die alles behalve vlot verliepen. Maar men kwam er tenslotte tocb. Ook in de behandeling van de wetsontwer pen kwam geen vaart. De weinig belang rijke ontwerpen, die aan de orde kwamen, kostten toch nog veel tijd. Dr. Munten dam, staatssecretaris voor de volks gezondheid, raakte ook nog slaags met ds. Zandt (s.g.p.) over de wijziging van de Inentingswet, hetgeen overigens beider meningen geen haarbreed tot elkander brncht. Tenslotte diende dit kamerlid een amendement in, dat plotseling ver warring deed ontstaan, omdat sterk werd betwijfeld of het amendement wel rechtstreeks verband hield met de inhoud van het wetsontwerp. Het was voor de staatsrechtelijke fijnproevers een inte ressante onderbreking van de middag. Prof. Oud liet zich dan ook deze gelegen heid niet ontgaan om zijn stokpaardje te bestijgen en zijn mening over dit dilemma te zeggen, waarop ds. Zandt het antwoord niet schuldig bleef. Wat is er nu tegen? vroeg hij zich af. Als klap op de vuurpijl kwam de voor zitter tot de conclusie, dat het gehele voorafgaande debat eigenlijk buiten de orde was geweest en ky voorzag de meest „griezelige" gevolgen, als een en ander als een precedent zou worden beschouwd. Na veel heen en weer gepraat, dat belang wekkende gezichtspunten opende op staatsrechtelijk gebied, werden de be raadslagingen over dit ontwerp geschorst, zodat men over kon gaan tot het derde agendapunt, dat wonder boven wonder zonder meer onder de hamer doorgleed. DEN HAAG (ANP). In de vergadering van gisteren heeft de Tweede Kamer besloten tot toe lating van de heer mr E. Roolvink (kvp), die daarop de voorgeschre ven eden heeft afgelegd Tot twee de plaatsvervangende voorzitter in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer mr J. Terp stra werd gekozen de heer Ger- brandy (a.r.). Bij de behandeling van het ontwerp- stoomwet, welke wet het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen regelt, opperden de heren Beerninlc (c.h.), Ankersmit (v.v.d.), Verkerk (a.r.), Gort zak (c.p.N.) en Wijffels (k.v.p.) bezwa ren tegen het vragen van vergoedingen voor keuringen aan de kleine onder nemers. Alleen de heer Posthumus (p.v.d.a.) betuigde volledige instemming met het ontwerp. Wil men kleine be drijven tegemoetkomen, zo was hij van mening, dan zou dat op andere wijze kunnen geschieden. De heer Van Rhijn, staatssecrertaris van sociale zaken, meende dat er geen reden was om verschil te maken tussen grote en kleine bedrijven Ook voor uit zonderingen zag hij geen aanleiding. Na re- en dupliek werd besloten de stemming aan te houden tot vanmiddag. Inenting Bij de behandeling van het wetsont- werptot wijziging van de inentingswet 1939. opperde de heer Zandt (s.g.) be zwaren tegen inenting. Hij diende ten slotte een amendement in dat beoogde artsen verplicht te stellen om bij het vermoeden of vaststellen van gevallen van postvaccinal encephalitis daarvan' onverwijld bericht te geven aan de ge neeskundig inspecteur van hun pro vincie. De beraadslagingen werden ech ter geschorst. Ziekenfondshesluit De Kamer heeft vervolgens het wets ontwerp tot wijziging van de wet tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondshesluit z.h.s. goedgekeurd. De werkingsduur van de voorzieningen ten aanzien van officieren en reserve officieren der Koninklijke Landmacht werd opnieuw met een jaar verlengd. Lager-ondenmjswet Bij de behandeling van het wetsont werp, dat een wijziging van de Lager- Nachtelijke inval in meisjespensionaten Eigen Ni^uvTSdfenst j--- f onderwijswet beoogt, merkte de heer Peters (k.v.p.) op geen voorstander te zijn van esperanto op de lagere school, al was hij wel voorstander van esperanto. Als de Friezen door hetzelfde artikel willen bereiken, dat er een officiële er kenning van het Fries als taal, gelijk waardig aan het Nederlands komt, gaat de betekenis daarvan uit boven een incidentele wijziging van de l.o.-wet, meende spreker. Dat zou anders gere geld moeten worden. De heer De Loor p.v.d.a.) bepleitte de wenselijkheid van gelijke behande ling bij schorsing van een onderwijzer van het openbaar en het bijzonder on derwijs. Hij zeide voorts aat het gewenst zou zijn het onderwijs in het Fries apart m de wet op te nemen, ook in het be lang van het „algemeen beschaafd". Mevrouw FortanierDe Wit (v.v.d.) verheugde zich erover, dat de rechts positie der onderwijzers nu eindelijk wordt gelijkgemaakt aan die der amb tenaren. Zo mogelijk moest haar inziens het esperanto op de lagere school wor den ingevoerd. Met de oplossing' van de Friese kwestie moet grote spoed worden gemaakt, al wilde zij het onderwijspro bleem gelicht zien uit het gehele com plex van het Friese vraagstuk. De heer Tilanus (c.h.) zeide afwijzend te staan tegen het openen van de mo gelijkheid in het leerplan een niet in artikel 2 der l.o.-wet genoemd vak op te nemen. De heer Gortzak (c.p.N.) meende dat de Friezen er recht op hebben, dat hun jeugd de Friese taal onderwezen krijgt. De vergadering werd daarna verdaagd tot vanmiddag ëén uur. Besprekingen over de Duitse hulp DEN HAAG (A.N.P.). Vandaag zul len enige Duitse regeringsautoriteiten een bezoek aan Den Haag brengen voor het houden van technische besprekingen met Nederlandse deskundigen over de hulp, die de Duitse bondsregering voor het herstel van de Nederlandse dijken zal bieden. De Duitse regering heeft aangeboden een grote hoeveelheid werk tuigen en materialen in bruikleen af te staan voor het herstelwerk. Het aanbod is met veel erkentelijkheid door de Ne derlandse regering aanvaard. ZES JAAR WEGENS POGING TOT MOORD WEESP (AJ4.P.) In hoger beroep is de 43-jarige bankwerker H. ter H. uit Weesp, gisteren wegens poging to' moord op de 45-jardge evangelisatielei der J. Z. van V. door het Amsterdams gerechtshof veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Tegen hem was veertien dagen geleden zeven jaar geëist met daarop volgend terbeschikkingstelling van regering. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Het Nationaal Rampen fonds zal de vergoeding op zich ne men van de door de watersnood ge leden schade in de zogenaamde per soonlijke sfeer. Dat betekent, dat de millioënen van het fonds zullen wor den besteed aan herstel van de schade aan kleding, dekking, schoeisel en huisraad, alsmede voor levensonder houd van de getroffenen. Met deze schadevergoeding zal het fonds een begin maken, zodra de mensen weer in hun huis terug zijn. Wel deel de luitenant-generaal b.d. P. Alons, directeur van het Nationaal Rampen fonds mede, dat de eerste nood is gelenigd. Degenen, die niet behoefden weg te gaan, zijn voorzien van kle ding, dekens, voedsel en allerlei an dere dingen, die zij nodig hadden. De geëvacueerden zijn nu in allerlei plaatsen ondergebracht en hebben daar hun verzorging. Hiervoor heeft het fonds 1,2 millioen gulden ter be schikking gesteld, waarvan een mil lioen aan het Roode Kruis en twee ton aan het r.k. huisvestingscomité, dat voornamelijk in Brabant heeft ge werkt. Intussen bereidt een commissie de scha devergoeding' van huisraad voor, een andere commissie is bezig met het probleem van de maatschappelijke zorg en een derde voor de overige schade, uiteraard voorzover die ligt binnen de grenzen van het werkge bied van het fonds. Rampenschade- bureau's zullen de aanmeldingen van schade behandelen. Eigen Nieuwsdienst OMGEVING DORDRECHT: De doorverbin ding Alblasserdam—Papendrecht en Pa- pendrechtSliedrecht is voorlopig voor jeeps berijdbaar. De weg Kop van '1 Land —Tweede Tol—Dordtse Kil alsook alle Noord van deze weg gelegen wegen zijn berijdbaar. De grote verkeersweg Dordrecht Brabant is berijdbaar tot Tweede Tol, enige kilometers vóór de brug over het Hollandscb Diep. HOEKSCHE WAARD: De weg Strijen—Nu- mansdorp en van Numansdorp naar het veer is berijdbaar voor alle verkeer. NOORD-BRABANT: De weg bij Moerdijk staat bij hoog water over een lengte van tweehonderd meter ongeveer een halve meter onder water. Proces-verbaal na twintig jaar Eigen Nieuwsdienst De tegenwoordige firma Korsten van 1848 te Amsterdam bestond 11 Februari 105 jaar. De luisterrijke viering van het 105-jarige bestaan werd in verband met de nationale ramp, omgezet in een in tieme viering te Amsterdam en Alblas serdam. waar een dochtervennootschap is gevestigd. UTRECHT. De heer C. Leef lang, directeur van Broese's Boekhandel te Utrecht houdt reeds langer dan twintig jaar z.g. litteraire avonden in zijn zaak, uitsluitend toegankelijk voor invite's, avonden waarop geen boeken worden verkocht. Ongeveer tien dagen geleden kreeg hij een inspecteur van politie op bezoek die hem kwam mededelen dat er proces-verbaal zou worden opge maakt, indien deze avonden voortgang zouden vinden. Toen nu Nijhoff onlangs werd her dacht, stuurde de heer Leeflang ook de bewuste inspecteur een uitnodiging, die deze heeft aanvaard. Hij zal wel vreemd hebben opgekeken, toen hij onder het auditorium ook de commissaris van de Koningin opmerkte, twee hoogleraren in de Nederlandse taal, de secretaresse van de Koningin, de dichters Bloem en Engelman. Een proces-verbaal werd twee dagen daarop betekend Later kwam de inspecteur opnieuw bij de heer Leeflang en stelde deze voor te bemiddelen. Dit heeft de laat ste geweigerd, omdat zoals hij zei daar mee schuld zou worden erkend. De heer Leeflang wil de aangelegen heid tot in hoogste instantie laten uit zoeken, dus tot de Hoge Raad, vooral ook omdat elders in het land eveneens dergelijke avonden worden gehouden en men de jurisprudentie dus niet kan mis sen. Advertentie Hef schroef vliegtuigen van Franse Rode Kruis DEN HAAG (ANP) Toen gisteren bekend werd dat enkele hefschroefvlieg. tuigen, die in de noodgebieden opereren, teruggetrokken zullen moeten worden, heeft het Nederlandse Rode Kruis een verzoek om hulp gericht tot zijn Franse zusterinstelling. Het Franse Rode Kruis heeft toen direct drie helicopters ter beschikking gesteld voor de hulpverle ning in de noodgebieden. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Mid delburg dr R v, d. Linde, secr. Oecu menische raad, Utrecht. Bedankt voor Garderen W. L. Tukker, Delft; voor Ernst (toez.) A. Klein Kranenburg, Koot wijk. Geref. kerken art. 31 k.o. Beroepen te UTrum Z. G. v. Oene. cand. Kampen; Beroepen te Doesburg-Doetinchem G. d. Brink, cand. Voorburg. Advertentie PARIJS. Alle naspeuringen naar de verblijfplaats van Robert en Ge rard Finaly zijn tot dusverre vruch teloos gebleven, doch blijkbaar is de politie ervan overtuigd, dat zij in de buurt van Bayonne bij de Spaanse grens verborgen worden gehouden. Tot hevige ontsteltenis van de nonnen heeft zij een nachte lijke inval gedaan in twee katholieke meisjespensionaten zonder succes. De bisschop van Grenoble heeft een op roep gericht tot alle katholieke of lekeninstellingen, die inlichtingen kun nen geven over de verdwenen wezen, zich zonder vrees voor weerwraak te melden bij de autoriteiten. Gisteren heeft de rechter van instructie de bis schop van Bayonne gehoord. Deze prelaat heeft vlak voor de ontvoe ring een ijlbezoek ontvangen van de moeder-overste van het liefdewerk van Sion te Grenoble, waarmee de gear- DAT: ruim honderd boeren, onder wie Zweden, Zwitsers en Belgen, hebben meegedaan aan hetyEuropese kampioen schap ploegen da^ te Saintfield in Ier land is gehouden. Winnaar werd de Zweed Erik Wallstrom, die de grootste indruk maakte op de Ierse boeren. Hel volgende jaar zullen ook de Zuidaraeri- kaanse landen aan deze wedstrijden, die dan waarschijnlijk om de wereldtitel gaan, deelnemen. DAT: een Deens amateur-archeoloog, de huisschilder Jes Peters, by opgravingen in de buurt van Randers op Jutland een vreemdsoortig voorwerpje van vuursteen vond, dat veel op een vis geleek. Hy vond nog zes van die steentjes en nadat ze waren schoongemaakt, bleek dat het zeer nauwkeurig vervaardigde imitatie visjes waren, voorzien van inkepingen voor het vasthechten van het snoer, zodat wel vast staat, dal ze in het stenen tijd perk als kunstaas werden gebruikt. Dr. Glob, professor in de archeologie aan de universiteit van Aarliuus, heeft verklaard, dat deze vuurstenen visjes de eerste zijn die ooit gevonden zijn. DAT: Britse televisiekijkers Woensdag avond door de B.B.C. zijn onthaald op een spookprogramma, dat werd uitge zonden uit een zes eeuwen oud spook huis in de buurt van Londen. Vóór de uitzending waarschuwde de omroeper dat dit geen programma was voor kin deren en mensen met zwakke zenuwen. Daarop volgden schokkende ogenblikken. Men zag de „dame in het grijs" die vol gens de legende in het bouwwerk rond waart en hoorde gegil en gekreun in de koude donkere gangen van het kasteel en er verscheen nog een ander spook, dat het hoofd niet op zijn schouders maar in zijn handen torste. Waren de spoken echt? wilde het publiek met alle geweld weten. De B.B.C. heeft daarop geen antwoord gegeven, maar gewezen op het feit dat het niet toevallig was dat die avond zeven bekende occultisten zich in het pand bevonden. DAT: mevrouw Anna Cox te Chicago op haar manier het huisvestingsprobleem lonend heeft opgelost. Al zeven jaar lang slaapt ze elke nacht in tramwagens op het remise-emplacement. Geen wet verbiedt me dat, vertelde ze, en zo heh ik nog iets kunnen sparen ook. En ze toonde het afschrift van haar bankrekening, welke achtduizend dollar aan spaarpen ningen vermeldde. resteerde ex-verzorgster van de ver misten nauw contact onderhield. Van de getuigenverklaring van de bisschop zal het afhangen of- de moeder-overste strafrechtelijk zal worden vervolgd. Jacob Kaplan, de opperrabbijn van Parijs- heeft ter kalmering van de gemoede ren een verklaring afgelegd, die in alle delen overeenstemt met onze publicatie van gisteren. Hij betwist echter, dat juffrouw Brun zich persoonlijk het lot van de twee Joodse, op haar last ge doopte, kinderen heeft aangetrokken. Zij zou ze slechts een of twee maal per jaar hebben bezocht in het tehuis, in de buurt van haar woonplaats Gre noble, waar zij hen had ondergebracht. In dat geval blijft er van de these van haar moederlijke zorg niet veel o NEW YORK (Reuter). Emanuel Bloch, de verdediger van het ter dood veroordeelde echtpaar Rosenberg, zal nog een laatste poging doen om zyn cliënten het leven te redden. Hij wil een her nieuwd beroep doen op het Opperste gerechtshof om uitstel van executie te verkrijgen. Als reden voor het uitstel zaï hij opgeven dat hy revisie aanvraagt van het vonnis. In October heeft Bloch een dergelijke poging ondernomen, maar toen weigerde het Opperste gerechtshof de zaak opnieuw in behandeling te ne men. 8e LIJST VAN SLACHTOFFERS BRUINISSE Echtgenote van v, d. Bregt (NoorddijX 19). BURGH (Z.) Johannes van Loozen, geb 2.2.1359 (C 20). Jozlna Sara Nikerk, geb 30.3.04, echt genote van Marinus van Diest (C 35). Elisabeth Jacoba Barendse, geb 21.3.14, echtgenote van Willem van Dongen (C 19a). Cornelia Pieternella Jacoba van Dongen, geb 3.11.49 (C 19a). Stof fel van Dongen, geb 28.2.46 (C 19a). Marinus van Dongen, geb 28.11.48 (C 19a). Adrianus Jonker, geb 12.5.80 (C 24). Janna Kenters, geb 16.i3.60, weduwe van Adriaan Fondse (C 1?). Amoldus Josephus Fondse, geb 23.12.91 (C 17). Neeltje van Loozen, geb 12.6.06 (C 20). 'S-GRAVENDEEL Margaretha van Soest, geb 18.5.98. Maaike Kranendonk, geb 27.12j40. Willempje Teuntje Adriana Smitshoek. geb 6.6.99, Aanvulling van personalia 5e lijst: Hen drik van den Berg, geb 1.8.1887, d.d. 6.2.53. Overleden en voorlopig begraven in Dubbeldam. Aanvulling van personalia le lijst: Jacob Groot, geb 18.12,98 (Langestraat). Jan Appeldoorn, geb 30.12.99 (Molendijk 50). 's-GRAVENPOLDER Geertje Jacoba de Witte, geb 17.7.95, echtgenote van Komelis van der Weele (Schoolstraat 13). HONTEN1SSE Jacobus van de Velde, ca 66 jaar (Tas- dijk I 8 te Kloosterzande). KAPELLE (Z.) Foort Nijsse, geb 24.11.37 te Rilland-Bath. KORTGENE Bern-hard Dierkx, geb 24.9.46 (Torendijk 117). Jan Verburg, geb 21.7.95 (Toren- dijk 41). Jannetje Pieternella van Hoorn, geb 22.10.85 (Torendijk 29). Le- vina Platschorre, geb 16,4.69. weduwe van Johannes Verwei (Torendijk 31). KRUININ GEN lanvulling van personalia 5e lijst: Arle Saaman, geb 25.7.04 (Spardamme). Cornelia Poelman, echtgenote van Arie Saaman (Spardamme). Jan Saaman, geb 30.12.32 (Spardamme). MIDDELHARNIS Hendrik Appel, geb 23.10.26 (Voorstraat 51). NIEUWERKERK Stephanie Aloisa Magdalena VeldeBveraert, geb 18.2.13 te Am sterdam. Maria Aloisa van de Velde, geb 12.8.34 te Stoppeldijk. Petronella Paulina van de Velde, geb 9.3.40 te Capelle, Nicolaas Jacobus Maria van de Velde, geb 13.11.47 te Capelle. Ro salie van de Velde, geb 8.3.52 te Nieu- werkerk. STELLENDAM Geïdentificeerd: Arentje van Lenten, geb 1882 (Molenkade 53). Lodewijk Jacob Koese, geb in 1941 (Wijk 2 17a). Jan Marius Koese, geb in 1952 (Wijk 2 17a). Claartje Tanis, geb In 1877 (Wijk 2 8), Martha Kieviet, geb in 1925 (Meidoorn- straat 2). (Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verliesüjst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. EEN '°0* MENSÖ*^1 Dankwoord tot Britten SOESTDIJK. Gisteravond heeft Prins Bernhard via de BBC het Engelse volk dank gebracht voor de hulp die het Ne derland heeft gegeven, niettegenstaande de catastrophe die het zelf tegelijkertijd heeft getroffen. Het is thans, zo zeide de Prins, onze taak voorwaarts te zien, en daarbij twee aspec ten van het werk te onderscheiden: in de eerste plaats de hulp aan de slachtoffers en in de tweede plaats het herstel van de dijken en het droogleggen van het land. Het Nationale Rampenfonds heeft tot taak de geëvacueerden maatschappelijk weer op de been te brengen en ze op alle mo gelijke manieren te helpen als zij weer naar hun woningen terugkeren. Het fonds heeft grote bedragen aan geld en grote hoeveelheden goederen ontvangen. Niet alleen van mensen in Nederland maar ook uit het buitenland. Het is ontroerend te zien hoe onder deze omstandigheden grenzen verdwyoen en hoe internationale solidariteit en vriendschap zich mani- :neu& Eigen Nieuwsdienst ZIERIKZEE. Het is eigenlijk on billijk tegenover de mensen die zijn weggegaan, maar de verplichte eva cuatie van Zierikzee is weer op basis van vrijwilligheid teruggebracht, en wie wil, kan blijven, aldus een mede deling van de evacuatiecommissie. Daarmee is dan het mislukken van de verplichte evacuatie meer dan stil zwijgend toegegeven. Bijna de helft van de zevenduizend zielen tellende bevolking is gebleven, ondanks aan drang van de burgemeester, de com missaris der Koningin, prinses Wil- heflmina en prins Bernhard. Voor de mensen, die weg zijn, zal het moeilijk vallen terug te keren, want de politie geeft zo weinig mogelijk vergunningen. De heer Gerritsen, loco-burgemeester van Zierikzee, voorziet heel wat moei lijkheden op dit punt. Er zijn bijvoor beeld mensen uit ondergelopen huizen ondergebracht-. in nog bewoonbare hui zen, die waren verlaten. Als de geëva cueerden terugkeren, zal dat niet al te HOGER ONDERWIJS Examens Rotterdam. Semi-artsex. de beren H G J M Ky'pers. Rotterdam: A G Th van der Lugt, Rotterdam en J W Oosterhuis, Hoo- geveen. Artsex. mej C Lafeber, Gouda en de heren F W Blanche, Amsterdam; L J Backus, Geleen en A Ludwig, Velzen Amsterdam (g.u.). Eevorderd tot arts de heren J Roffelsen. G Nugteren en Tan Bian Kim (allen Amsterdam). Artsex. le ged mej I Weldink en de heren H J van Dongen. H Wolvetang, J de Voldere, S J van Coe- vorden. Th M H H Koot en A X van Kre- veld (allen Amsterdam). Doet, ex. rechten: mej H J v d Mei en de heer Th v d Vijver (Amsterdam): candidaatsex. in de wis- en natuurk. de heer A G Hilvers (Haarlem) Leiden. Doet. ex. Nederl. recht de heren D A I J van den Oever, Den Haag; FAR Barge, Leiden: cand.ex. wis- en natuurk de dames Kwee Hwie Hiang, en Lo Gwat Nio, beiden Oegsfcgeest. Rotterdam. Cand.ex. in de econom. weten schappen de heren F. H. Bazel. Den Haag; M. L. Mlchels, Oegstgeest, R. D. J, Tieleman, Den Haag; en J. Rodenburg, Berk el. gemakkelijk gaan. De evacuatie, die nu wordt uitgevoerd met goed geoutilleerde boten van de R.T.M. en de provinciale stoombootdienst, is aan het verlopen. Steeds minder Gisteren vertrok er nog een schip met tweehonderd man, maar het wordt steeds minder. De kwestie van terugkeren is in handen gelegd van de politie en zoals gezegd, scheutig met vergunningen is die niet, ook niet voor mensen die naar hun huizen in het geïnundeerde gebied wil len om daar te kijken, wat er nog valt te redden. Voor het overige is de evacuatie van Schouwen en Duiveland voltooid. Op de steeds drooggebleven westrand bevin den zich ongeveer vijfduizend mensen in de dorpen Renesse, Haamstede en Burgh. Onder het motto „Mouwen omhoog, het land moet droog" zullen morgen de padvinders, padvindsters, katholieke verkenners, welpen en kabouters in actie komen, om hun geldelijke bijdrage voor het Rampenfonds te verdienen. Te Rot terdam Jcunnen tot en met Zaterdag ochtend- '"werkers en werksters worden aangevraagd bij het dekenaal jeugd- bureau, Hoflaan 111, tel. 22895 en hoofd kwartier der Ned. Padvinders, Haring vliet 76, tel. 28884. Ik ben echter overtuigd, zo vervolgde Prin9 Bernhard, dat het Nederlandse volk, dat een zo grote ervaring heeft in de strijd tegen zyn oude vyand, de zee, in staat zal zyn al deze technische problemen op te lossen. We zyn reeds begonnen met de grootst mogelijke energie, waarbij we het motto in het wapen van Zeeland voor ogen houden: „Luctor et emergo" „Ik wor stel en kom boven", zo besloot de Prins zyn toespraak. in en om uw huis I Menige clivia begint nu met het vor men van een of meer bloemknoppen en dat is voor u een teken dat het afge lopen is met haar rustperiode; ze kan dus nu wel weer wat water hebben en vindt een weinig vloeimest ook wel prettig. Volop water krijgt ze eerst als de bloemstengel een lengte van ongeveer tien tot vijftien centimeter heeft bereikt, doch dat gaat dan ook betrekkelijk snel. Verpotten mag men vóór de bloei in geen geval doen, doch als het noodza kelijk is kan het direct na de bloei gedaan worden. Houdt u er echter maar rekening mee, dat clivia's eerder in een te grote dan in een te kleine bloem pot staan en dat de potscherven onder in de pot niet vergeten mogen worden SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. De cOiie Mub&etiekö naar de beroemde avonturenroman van 4lexander Dumas 104. Aangezien het niet bekend was of de inwo ners van La Rochelle na de inneming van het bastion dit weer hadden ontruimd of er een garnizoen hadden achtergelaten, was het zaak dit punt zo dicht mogelijk te naderen om van de toestand op de hoogte te komen. d'Artagnan vertrok met zijn vier manschap pen en volgde de loopgraaf, De gardes lie pen met hem in het gelid en de soldaten achter hem aan. Steeds dekking zoekend achter de wallen liepen zij voort tot op onge veer honderd meter van het bastion. Hier begon d'Artagnan de uiterste voorzichtigheid aan de dag te leggen. Door wenken gaf hij zijn metgezellen te verstaan, dat ze zich thans op gevaarlijk terrein bevonden. Een eindje verder bleef hij staan om het troepje te monsteren en een plan te bespreken. Tot zijn verbazing bemerkte hij toen, dat hij nog maar twee man bij zich had, namelijk dege nen die zich uit de gardes hadden gemeld. De beide anderen, infanteriesoldaten, waren spoorloos verdwenen Hij dacht dat ze mis schien bang waren geworden en achter wa ren gebleven en dus brak hij zich niet lang het hoofd over hun afwezigheid. Ook zulke dingen waren in die tijden ta melijk gewoon. Hij vond het alleen verve lend dat het effectief van zijn afdeling met vijftig procent was verminderd. Toen gaf hij de beide overgebleven gardisten een wenk en de tocht werd voortgezet. Bij de hoek van de buitenste tegenwal waren ze nog ongeveer zestig schreden van het bastion ai Er was geen sterveling te bekennen, het bolwerk scheen geheel verlaten De drie mannen beraadslaagden over wat hun verder te doen stond, toen opeens een gordel van rook het stenen gevaar om kranste en een dozijn kogels d'Artagnan en zijn kameraden om de oren floot. Ze schrokken zich een ongeluk en zochten naar dekking, maar één ding stond nu ten minste vast: het bolwerk was wel degelijk bezet Daarmee was tevens hun zending vol bracht, want om dit uit te zoeken waren ze op verkenning gezonden Ze konden nu wel terugkeren. Maar dat ging niet zo heel een voudig d'Artagnan had zich ongetwijfeld voorgesteld tijdens deze expeditie een toon beeld te zijn van koelbloedigheid en zich niet meer zo aan te stellen als de vorige dag, toen hij in die hinderlaag was gelopen, maar hij bracht het er ook nu niet veel schitteren der af De terugtocht had alle kenmerken van een wilde vlucht. Terwij] de schoten el kaar onverpoosd opvolgden stormden de drie gardisten blindelings het open veld over, naar de beschuttende loopgraaf. Toen ze de uiterste hoek van de wallen bereikt hadden waarachter ze veilig zouden zijn, stortte een der gardes neer. Een kogel had hem in de borst getroffen De andere gardist, die on verlet was gebleven, keek niet naar zijn ka meraad om en rende zo hard hij kon door naar het kamp. Dat was echter niet de houding van d'Ar tagnan Hoewel ook hem het ongeziene ge vaar vrees aanjoeg en dit nu al de tweede maal was dat hij in een paar dagen tijd be zig was de dood te ontlopen, keerde hij zich toch om om de gewonde te helpen. Hij liep terug, boog zicb over de roerloze gestalte heen en tilde hem op om hem naar de be schermende linies te dragen Maar op dat ogenblik klonken van een andere kant twee geweerschoten. Een der kogels versplinterde het hoofd van de gewonde en de andere sloeg tegen de rotswand te pletter, rakelings langs de oren van d'Arlagnan suizend De jongeman keer de zicb met een ruk om Deze nieuwe aan val kon niet uit het bastion komen, want di1 was nu door de loopwal aar het oog onttrok ken Hij wist niet dat twee Kerels achtpr een versterking hem reeds enige ogenblikken hadden bespionneerd en dat de een tegen de ander, die te vlug het vuur wilde openen, had gefluisterd: laat hem begaan Hij zal ons niet vinden Straks geef ik het sein. Dal sein kwam en de uitwerking ervan was, zo als we gezien hebben, dodelijk. d'Artagnan liet de gewonde, die hij reeds had opgenomen en die nu toch niet meer te redden was, los en sprong naar de beschuttende wal. Op nieuw werd er geschoten en nu tolde ook df andere gardist op zijn benen, en sloeg om. In een flits zag d'Artagnan, terwijl hj naar het vlechtwerk toeliep, twee mannen met haakbu sen in een opening staan en og hetzelfde ogenblik werd een plotseling opge rezen vermoeden dat de daders de beide ge deserteerde soldaten waren, bevestigd. Hij herkende ze. Ellendelingen, riep hij hun toe. het antwoord was wederom een kogel. Hoe wel ook deze hem had gemist liet hij ziel toch languit tegen de grond vallen om het t,e doen voorkomen dat hij getroffen was. On derwijl hij op deze wijze de moordenaars op wachtte met de benoeling hen onverhoeds n overrompelen, ordende hij zijn gedachten Het was buiten twijfel dat de schurken al leen met hem op patrouille waren gegaar om hem uit de weg te ruimen In oodrach' van wie? Wie zat er achter? Dat kan nie mand anders zijn dan zij, piekerde hij ver bitterd. (Wordt vervolgd) Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM. De 45-jarige ohemi- graaf P. H. van K. uit Rotterdam, die met een bromfiets op de Straatweg te Hillegersberg reed, werd gisteravond, toen hij de rijweg wilde oversteken, door een achteropkomende auto aangereden. Hij viel juist voor een uit tegenoverge stelde richting naderende veeauto en werd ongeveer twintig meter meege sleurd. Zwaar gewond werd de man naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht. Bij aankomst daar bleek hij reeds te zijn overleden. Kunst voor hetRampenfonds Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Nog deze maand zal het symphohie-orkest van Minneapolis onder leiding van zijn dirigent Antal Dorati te Minneapolis een concert geven waarvan de opbrengst bestemd is voor de geteisterde Nederlandse gebieden. De muziekkapel van de tramwegmaat schappij te Haelsingborg in Zweden heeft f 450 gezonden voor het Rampen fonds. Het dansorkest De Ramblers, de con ferencier Cees de Lange en de imitator Jan Oradi hebben 60.000 fr. de op brengst van medewerking aan een feestavond van de vereniging Neerlandia te Antwerpen in het Nationaal Ram penfonds gestort. Ook het tweede kind van het in Schiedam geëvacueerde gezin Den B. uit Zierikzee is thans overleden. De moeder had haar kinderen in een vlaag van waanzin van een twaalf meter hoog balcon gegooid. Haar eigen toestand is zorgwekkend. Het bestuur van de stichting Bloem- lust heeft na rijp beraad besloten de derde en grootste wintertentoonstelling te laten doorgaan. Dinsdag zal de expo sitie worden geopend. Deze reeks ten toonstellingen kan worden beschouwd als de inzet van het bloemenfestival 1953, waarbij later Keukenhof en Flora de hoofdrollen gaan spelen. In de provincie Zeeland zijn benoemd tot dijkgraaf van de Jacobpolder de heer J. W. Nieuwenhijzen te 's-Heerarends- kerke m.i.v. 7 Februari, tot dijkgraaf van de polder Vier Bannen van Duive land de heer H. C. van de Zande te Nieuwerkerk m.i.v. 5 Maart en tot dijk graaf van het waterschap de vrye pol ders onder Tholen de heer C. Bierens te Tholen m.i.v. 7 Maart. De stichting Centraal Projectie Insti tuut heeft filmstrips doen vervaardigen, dlie 52 beelden bevatten van de waters nood 1953. De strips worden met een tekstboekje tegen de normale prijs in de handel gebracht, ten bate van het Ram penfonds. Gezagvoerder A. Viruly is met ingang van 6 Februari tot commodore van de Noordatiantische routes van de K.L.M. benoemd. Deze rang geeft het recht tot het dragen van een gouden ster boven de galons. De heer Viruly was algemeen chef-vlieger van de K.L,M. Bagijnhof 31 Dordrecht Kantooruren: 8.4517.30 uur 's Zaterdag-s: 8.1513-— uur TELEFOON; Advertentie-afd. 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen- afdeling 5842 Advertentie-afdeling 5843 Redactie 5844 Klachtendienat (18.30 -49.30) 6939 Postbus 54 Giro Nr. 510835 Bankiers: Twentsche Bank Ned. Middenstandsbank Abonnementsprijs 47 ct per week, 2.p. maand; 6.— p. kwartaal Postabonnement 6.75 p. kwartaal

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2