HET HERSTEL VORDERT GESTAAG Steeds meer bressen worden gesloten nog niet overal is gevaar geweken Brits SOS om tienmillioen zandzakken Zo wordt een dijk gedicht Vrouwelijke vrijwilligers gaan nu aan de slag Polen en Tsjechoslowakije in voetspoor van Moskou? Steun aan het Rampenfonds Tot 1 April nog geen verhoging van kolenprijs Maak plaats voor gedupeerden uit Nederland Overleg met V.S. De nationalisten blokkeren Amoy Huishoudelijke hulp voor de mannen Rechter moest beslissen in probleem van astronomen Belastingplan nader in beraad Twee doodvonnissen Regeling uitstel verplichtingen Delfland zal zelf schade dragen Aanslag marxistische provocatie" Brand te Amsterdam Londen en Parijs bestuderen tezamen Amerika's politiek Koude houdt aan De Dortlteitaar DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR L. W. A. DE BOT Vrijdag 13 Februari 1953 8e Jaargang No. 37 Verschijnt dagelijks ABONNEMENTSPRIJS 47 CENT PER WEEK Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81, 's-Gravenhage. Koningin Juliana heeft zich op haar tocht door het rampgebied door tal van autoriteiten laten inlichten over de enorme verwoestingen, die hel water over het rijke land bracht. Ook sprak de Koningin met vele bewoners van de getroffen plaatsen en steden en gaf van haar diep medeleven blijk. LONDEN (Reuter). De Britse re gering heeft gisteren een dringend S.O.S. aan acht Westeuropese lan den moeten zenden met het verzoek om binnen 24 uur tien millioen zandzakken te zenden. Binnen een etmaal verwacht men weer zeer hoge vloeden, extra hoog opgestuwd door de stormen en voor het zo ver is moeten de gaten in de zeeweringen hersteld zijn. De acht landen hadden binnen een paar uren al geantwoord, dat zij onmiddel lijk met de verzending zouden begin nen. Tezamen beloofden zij meer dan zes millioen zakken geheel gratis. De landen die het verzoek hebben ont vangen zijn: Frankrijk, Italië, België, West-Duitsland, Zwitserland, Noorwe gen, Denemarken en Portugal. Toen de duisternis was gevallen begon nen de eerste vliegtuigen vol jutezak ken hun tocht naar Engeland. Omdat de Britse regering alleen maar gebaat is bjj zeer spoedige hulp worden de zakken uitsluitend door de lncht ver voerd. Alleen België en Frankrijk verzenden ze per schip. De tocht over het Nauw van Calais duurt slechts een paar uur. Gisteren al kwam de vloed aan de Oost kust van Engeland bijzonder hoog. Men was zeer bezorgd voor de zwaar be schadigde zeeweringen van liet eiland Canvey in de monding van de Theems, maar zij hebben het gehouden. Twaalf dagen geleden werd dat eiland bijna geheel overstroomd door het zeewater, dat door veertig bressen in de dijken binnenkwam. Een storm uit het Noorden joeg gisteren het water hoog tegen de dijken op, maar er werd geen nieuwe schade aangericht. Het gevaar is nog lang niet voorbij. Tot in het midden van de volgende week worden de vloeden steeds hoger. Wan neer de stormen aanhouden, is het niet onmogelijk dat er zich nieuwe over stromingen zullen voordoen. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Met man en macht wordt aan de dijken in de noodgebieden gewerkt om door braken zoveel mogelijk te hebben hersteld vóór de springvloed van Maandag a.s. Op Tholen hoopt men Zondag het laatste gat in de buitendijk bij Sint Annaland door middel van noodvoorzieningen te hebben gedicht. De zogenaamde eerste dijk bij het dorp Sint Maartensdijk op Tholen is de vorige nacht weer doorgebroken. Gisterochtend is men er in geslaagd het gat weer te dichten. De tweedui zend mensen in het dorp werden slechts beschermd door deze dijk, die ter plaatse zeer zwak was en met zandzakken was versterkt. Het water stroomde door een gat in deze ver sterking en stroomde reeds de polder in. De Zuidoostelijke dijk van het Voomse kanaal dreigde Woensdag door te breken. Met spoed werden hier zo veel mogelijk Nederlandse militairen naar toegestuurd. Op Noord-Beveland Behalve de Stadspolder bij Kortgene, de Oud-Kortenepolder, de Westpolder, de Willempolder, de Willem Adriaan- polder. de Geersdijkpolder, de Annapol- der, de Catspolder, de Onrustpolder en de Oostpolder, lopen thans de andere polders op Noord-Beveland ook schade op. De waterleiding van de polders op het eiland is voor een groot deel bui ten werking. Met man en maoht is men er op Noord-Beveland reeds in geslaagd, enkele binnendijken te dichten, zodat gedeelten van de ondergelopen polders weer droog liggen. De dijk van de Willem Adriaanpol- der is voor een groot gedeelte wegge slagen. Het herstel van deze djjk zal, naan men voorlopig heeft geraamd, een millioen kosten. Er gaan zelfs stemmen op dat men alleen de binnendijk van de polder wil versterken en de polder aan het water wil prijsgeven, totdat het drie-eilandenplan ztfn beslag heeft ge kregen. Een beslissing hierin is echter nog niet genomen. Ook de situatie in de Annapoldcr is niet gunstig. Op Westschouwen zijn vele evacué's teruggekeerd naar de omgeving van Burgsluis. Amerikanen blijven De Amerikaanse militairen zullen hun hulp blijven verlenen tot de Nederland se regering verklaart hun diensten niet meer nodig te hebben. Met het oog op de springvloed van Maandag is er nog geen beslissing genomen over het tijd stip waarop de Amerikanen en andere buitenlandse militairen ons zullen ver laten. Wel zijn er plannen gemaakt om aan het eind van de volgende week de hulpverlening te doen beëindigen. Een beslissing zal pas na Maandag worden genomen. Op onze vraag of Nederland de be schikking zal houden over het zware materieel als bulldozers en draglines, die de Amerikaanse eenheden naar ons land hebben gebracht, antwoordde onze Ame rikaanse zegsman, dat de Nederlandse regering hier nog niet om had gevraagd. In het Noorden Op Texel is men druk bezig met het herstel van de buitendijk bij Oosterend en Oostersluis. Het werk wordt echter gestagneerd door de slechte weersom standigheden. De burgemeester van Den Burg is van mening, dat tijdens de springvloed van Maandag de toestand precair zal worden. Weliswaar wordt de binnendijk van de Eendrachtspolder versterkt, maar de buitendijk van deze polder kon tot nog toe niet worden ge dicht. DEN HAAG (A.N.P.). Met betrek king tot de Nederlandse kolenprijs zal de vorming van een gemeenschappelijke markt voor kolen tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Tot die datum heeft de Nederlandse regering de goedkeuring van de Hoge Autoriteit verkregen ons egalisatie systeem te hand haven. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannemen, dat de Nederlandse kolen- prijzen daarna naar boven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederlandse prijs zeker naar boven gaan. In dollars uitgedrukt bedragen de prij zen voor het scliroot in ons land 20,65, m Frankrijk 31,85, in Italië 46, in België 40. in Luxemburg 42 en in Duitsland 37. Men verwacht, dat de schrootprijs op het Franse niveau zal komen te liggen in de Gemeenschap, hetgeen een verho ging van de Nederlandse schrootprijs met 50 pet. zal betekenen. VOORSTEL IN HÜIS VAN AFGEVAARDIGDEN t 75 millioen- WASHINGTON (A.P.) Francis E. Walter, democratisch lid van het Huis van afgevaardigden voor de staat Penn- Vrijwillig opgesloten in een onderzeeboot WASHINGTON (A.F.P.) Se- dert 15 Januari zijn 23 vrijwilligers opgesloten in de Amerikaanse duikboot Haddock voor de rede van het arsenaaal te New London. 1 Het geldt hier een proef om de grens van het menselijk uithou- dingsvermogen te bepalen, met het oog op het gebruik in de toekomst t van atoomduikboten, die eer vrij- wel onbeperkte actie-radius zullen hebben. De manschappen, die onder ge- regeld dokterstoezicht staan, wilier i de proef nog een maand of langer i volhouden. sylvanië, heeft een wetsontwerp inge diend om 25.000 Nederlandse slachtoffers van de watersnood tot de Verenigde Staten toe te laten en tot Amerikaans staatsburger te maken. Walter zei, dat deze wet uitdrukking zal geven aan Amerikaanse goodwill ten opzichte van Nederland en tevens een tastbaar bewijs zal zijn van de eeuwige band die beide landen verbindt. De wet, aldus Walter, heeft vooral ten doel Ne derlandse boeren te helpen en Neder landse familieleden van Amerikaanse burgers. Zoals bekend zijn vele inwoners van Pennsylvanië van Nederlandse afkomst. T egemvaardefonds WASHINGTON (Reuter) Jon Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft president Eisenhower gisteren in een rapport over de overstromingen in West-Europa mee gedeeld, dat met de Nederlandse rege ring wordt gesproken over de mogelijk heid om een gedeelte van de fondsen op de tegenwaarderekening te gebruiken voor de hulpverlening. 65 millioen- -60 millioen 55 millioen- 4-5 millioen- 35 millioen - 25 millioen 15 millioen - 5 millioen -70 millioen "50 millioen "40 millioen -30 millioen I - 20 millioen I 10 millioen Gisteravond werd op hel bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op ruim 38 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond. f 15.000.000 onderweg ol in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. HONGKONG (Reuter). Nationalis tische zeelieden hebben vandaag mee gedeeld, dat' vier van hun, kanonneer boten de toegang tot de haven van Amoy, een van de beste van het Chi nese vasteland, blokkeren. Er lag er al één. voordat Amerika besloot tot de- neutralisering van Formosa; toen zijn er nog drie bijgekomen. Een vrachtschip, dat onder Britse vlag een lading kunstmest in Amoy wilde brengen, is al door de kanonneer boten teruggestuurd. Sociale zorg op de eilanden Eigen Nieuwsdienst Benkenwoude naar Middelbands. DEN HAAG. Nu men gedu- uit j i it, Ongeveer 120 meisjes en jonge vrouwen rende een week ervaring heeft op- hebben zich verder aangeboden voor dit gedaan op het terrein van de werk, dat voornamelijk bestaat uit het „i„ verrichten van huishoudelijk werk. De SOCiale zorg voor de ongeveer coionn^ die onder vrouwelijke leiding 20.000 evacué's, die in 122 gemeen-; staan e- zich aan strikte aanwijzingen tpn in Zuid-Holland ziin onderee- hebben te onderwerpen, worden om de ten in z,uia noiiana zijn onaerge veertien dagen afgeiost. Het liefst stelt bracht, IS het Zuidhollandse op-! men de colonnes samen uit vrouwelijke bouworgaan, de stichting voor I vrijmmeers van het platteland. Deze .'arbeid is vrijwillig en belangeloos. De maatschappelijk werk, bezig met colonnes krijgen hun uitrusting, voeding, het voorbereiden van de sociale onderdak, dekens, enz. van het opbouw- i j i ccorgaan en een rijksdaalder per week hulp aan de in de getroffen ge- vo£r kleinere uitgaven, bieden nog aan het werk zijnde mannen. Vóór de terugkeer Maar straks zullen er ook vrouwe- Hulpcolonnes van vrouwelijke vrijwil- ligers.waarvan er al een uit Alphen aan hjt „„williger, moeien komen roer de Rijn in Klaaswaal op Beijerland aan hel voorbereiden van de terugkeer van het werk is gegaan, zullen binnen en- de geëvacueerden. De huizen moeten de'eeildanedee°n begtonïm &°gaa?^°vo"£ «hoong.m.akl en ingericht de gende week een groep van 32 meisjes terugkerende bevolking moet worden geholpen aan al die dingen, waaraan Is de zon bewoonbaar of niet OSNABRüCK (Reuter) Bij rechterlijk vonnis ie hier gisteren een ein de gekomen aan een merkwaardig geding over de vraag of de zon be woonbaar is, met een in set van 25.000 mark. De ze aanzienlijke som, ver meerderd met vier pro cent interest sedert 1 April 1952, is nu toege wezen aan de Westduitse vereniging van astrono men, die de vraag ont kennend beantwoordt De prijs was jaren ge leden uitgeloofd door Gottfried Büren, een 70- jarige amateur astro noom, die op grond van foto's van de zon beweert, dat er op een koelere plaats in het centrum een plantengroei bestaat, die menselijke bewoning mogelijk maakt. Ieder die het tegendeel be wees, kon 25.000 mark van hem krijgen. De vereniging van astrono men nam de handschoen op, en bewees voor een geleerd gezelschap dat deze theorie onzin was. Maar Büren, een ge acht en welgesteld bur ger van Osnabrück, nam geen genoegen met deze uitspraak, en legde de zaak aan de rechter voor. Deze heeft in de loop van het proces driemaal een zenuwinstorting gekre gen, bedolven als hij werd onder een lawine van bewijsmateriaal en mondelinge argumenten over en weer. Hij heeft er zich dan ook aan ge houden, alleen een uit spraak te doen over de vraag of Büren moest betalen, en niet of de zon bewoonbaar was. De vereniging, die heeft aangetoond dat de donkere vlekken op de zon weliswaar iets koe ler zijn dan de omgeving maar toch nog altijd 34 millioen graden Fahren heit, zal van het geld een dankbaar gebruik maken voor verder wetenschap pelijk onderzoek. die eerste ogenblikken behoefte bestaat. Aan de organisatie hiervan is men nu ook bezig. Nu is het opbouworgaan in het bij zonder werkzaam met de sociale zorg voor de geëvacueerden. Er zijn beroeps krachten van allerlei organisaties aan het werl. op het terrein van de gezins verzorging en maatschappelijk werk. Men zorgt voor allerlei dingen, voor de bijbel en voor gezellige ontmoetingsbij eenkomsten, voor luiers en voor zwarte sajetten kousen, voor brei-pakketten opdat d= vrouwen wat te doen hebben en voor dekens. Het werk van het opbouworgaan, dat nu onder leiding staat van mevrouw mr Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, valt uiteen in vier groepen: de persoon lijke zorg voor de geëvacueerden, vraag baak en hulpcentrum in de provincie, sociale zorg in de noodgebieden voor ae achtergebleven mannen en tenslotte de zorg bij terugkeer van de geëvacueer den. Daar er nog geen 'financiële regeling is getroffen door het Nationaal Ram penfonds, heeft het provinciaal bestuur een crediet verstrekt. Het Rode Kruis zorgt voor de kleding en dergelijke goederen, veel hulp heeft men ook van de Amerikaanse „care-missiov", die al 1400 nieuwe, grote dekens, or,pakket-1 ten en voedselpakketten leverde. DEN HAAG. Tengevolge van de ramp zal het door de regering voorge nomen belastingplan, dat voor de in- dustrialisatiepolitiek op fiscaal gebied maatregelen mogelijk acht, nader in be raad worden genomen. Dit voorop stellende behoeft het vol gens de minister van financiën stellig niet onverantwoord te zijn in een plan van fiscale maatregelen ter bevordering van de nationale industrie naast zg. ge richte tegemoetkomingen een plaats in te ruimen voor enige verlaging van de naar de winst geheven belastingen. Minister Van de Kieft kondigt aan, dat de voorontwerpen voor een algemene wet inzake de directe belastingen en voor nieuwe wetten op de inkomsten- en ver mogensbelasting hun voltooiing naderen. Met bekwame spoed wordt thans ge werkt aan voorontwerpen voor nieuwe wetten op de loonbelasting en de ven nootschapsbelasting. De vereenvoudi gingscommissie hoopt omstreeks de jaar wisseling met haar arbeid gereed te zijn. "Het is moeilijk te voorspellen of het de regering mogelijk zal zijn de herzie- ningsvoorstellen nog in het zittingsjaar 19531954 of eerst m het daaropvolgen de zittingsjaar bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. De herziening van het belastingstelsel zal zich niet uitsluitend bepalen tot een verbeterde structuur van de bestaande belastingwetgeving. Integendeel, de re gering rekent het zich tot taak het posi tieve belastingrecht materieel te toetsen aan het algemene overheidsbeleid. Proces-Oradour BORDEAUX (Reuter) Na een pro ces van langer dan een maand en een beraad van 32 uur heeft het militaire tribunaal vanmorgen in alle vroegte vonnis gewezen over de moordenaars van Oradour. Eerst kwamen de veroor delingen van de Duitsers en daarna die van de leden van de S.S. divisie Das Reich, uit de Elzas. De Duitser Karl Lentz en de Elzas- ser George René Boos zijn ter dood ver oordeeld. met uitzondering van één, die gevangenisstrafen van vijf tot twaalf jaar. Eén Duitser, die pas na het bloedbad in Oradour aankwam, is vrij gesproken. Alle 43 beklaagden die bij verstek terechtstonden zijn ter dood ver oordeeld, met uitzondering van én, die ontoerekeningsvatbaar is bevonden. Onder de bij verstek ter dood veroor deelden bevindt zich kapitein Otto Kahn. die het bevel voerde over de afdeling, die verantwoordelijk is voor de massa moord. BRUSSEL. Gisteren is er te Brussel een communiqué gepubliceerd, onder tekend door twee geneesheren, waarin verklaard wordt, dat koning Boude- wijn zeer verzwakt is door een aanval van griep, die hem twee weken gele den overviel. De dokters achten een verblijf in Zuid-Frankrijk dringend noodzakelijk. Zo wordt een dijk hersteld.duizenden sakken zand één voor één met de hand gestapeld moeten de dijkbreuk bij Rilland-Bath op Zuid-Beveland dichten. De mannen van de 41ste afdeling Veldartillerie werken wat ze kunnen NOODWETGEVING DEN HAAG. Voor duizenden landgenoten die have en goed hebben verloren zal het moeilijk zijn, zo nietj onmogelijk, aan hun contractuele ver plichtingen te voldoen. In deze nood behoort naar het oordeel van minister Donker onverwijld te worden voor zien door het treffen van een regeling krachtens welke de rechter aan schul denaren uitstel kan verlenen. In sommige gevallen is het onmo gelijk wettelijke termijnen op het ge bied van de burgerlijke en strafrechts pleging en van het administratieve recht in acht te nemen. De rechtvaar digheid gebiedt daaraan tegemoet te komen door de mogelijkheid te openen, dat deze termijnen buiten toepassing blijven, indien deze in redelijkheid niet konden of kunnen worden in acht genomen. Een wetsontwerp tot regeling van bovenstaande is bij de Tweede Kamer ingediend. DELFT (A.N.P.) Het Hoogheem raadschap Delfland heeft besloten de schade aan het buitenverloop van de zeewering en die aan de strandlioofden, die respectievelijk worden geschat op 100.000.— en 15.000,tot een bedrag van 100.000,voor eigen rekening te nemen. Breuk tussen Rusland en Israël TEL AVIV (Reuter en A.P.). Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Po len en Tsjechoslowakije het Russische voorbeeld zullen volgen en eveneens de diplomatieke betrekkingen met Is raël zullen verbreken. Zwitserland zou de Israëlische belangen in Rusland vertegenwoordigen, nu de Russische regering gisterochtend de gezant van Israël te Moskou verzocht met zijn staf van negen mensen het land te verlaten. De Russische gezant te Tel Aviv, die daar een staf van vijftig mensen heeft, zal eveneens vertrek ken. Het Russische besluit om de di plomatieke betrekkingen met de Jood se staat te verbreken volgt op de hom aanslag op de Russische legatie te Tel Aviv, welke drie dagen geleden plaats De Russische regering beweert, dat ie bomaanslag het gevolg is geweest van de „agressieve houding" der Israëli sche regering.die zelfs na de aanslag geen pogingen zou hebben gedaan om de daders op te sporen. Er zijn evenwel reeds talrijke arrestaties verricht onder anti-communistische Israëli's. Die ont kennen overigens iets met de aanslag te maken te hebben en noemen haar een „Marxistische provocatie." Voorwendsel Men is er in Israël van overtuigd, dat de aanslag, die algemeen wordt ver oordeeld, door Rusland is gebruikt als voorwendsel om de diplomatieke be trekkingen met Israël te verbreken en verder te gaan op de weg van het anti semitisme. Een lid van de Israëlische delegatie bij de Verenigde Naties heeft meegedeeld, dat de kwestie van het an tisemitisme in de landen achter het IJzeren Gordijn aan de Algemene ver gadering der Verenigde Naties zal wor den voorgelegd, wanneer die op 24 Fe bruari bijeenkomt. AMSTERDAM (A.N.P.) Gisteravond brak brand uit op de bovenverdieping van het perceel Ringdijk 59 te Amster dam-Oost. In het kleine huisje woonden drie gezinnen, waarvan zes mensen in het huis aanwezig waren toen de brand uit brak. Allen konden zich in veiligheid brengen. Advertentie Verlenging van Atlantische pact LONDEN (Reuter). De Franse pre mier René Mayer, George Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, en de minister van financiën. Robert Bu- ron, voeren te '-snr'-kingen met de Britse regering over alle problemen, waar beide landen mee te maken heb ben, nu de nieuwe Amerikaanse politiek zich begint af te tekenen. Het meest oreente onderwerp is '-«et Europese leger. Volgens Keuter heeft de Britse regering reeds haar steun toege zegd aan het Franse streven naar ver lenging van de duur van het Atlantische pact vaD twintig tot vijftig jaar, zodat lie duur dus wordt gelijk gemaakt aan die van het Europese leger. Frankrijk wenst die verlenging van het Atlantische pact, omdat het vreest, dat Duitsland ondanks h*« gemeenschap- oelüke leger uiteindelijk toch weer del sterkste militaire macht zal worden. Verwachting tot Zaterdagavond: Veranderlijk* bewolking mei voornamelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind •uit Zuidelijke richtingen. Lich te vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend in het bin nenland hier en daar matige vorst. Miesje: Nog altijd zeer op pry's gesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1