Heer dan afscheid zeshonderd emigranten namen van hun gewest TOP en Kolping verdedigen thuis hun koppositie tegen Woensei en De Spechten „Eindies" bewees nut van cursussen N.A.V.O. vlootoefening „Buffet" onder en boven de Amerikaanse wateren Jonge boeren en boerinnen hielden in Val- kenswaard inter kring declamatiewedstrijd KRIS-KRAS Het Kerkconcert te Breda NATIONAAL RAMPENFONDS GIRONUMMER 9575 ADRES: STATENIAAN 81 DEN H AAG Hezer Fok- en Controlevereniging vierde zilveren jubileum HANS DEKKERS NIET OP DOOD SPOOR Bladeila SCB, ASV-NWC en EFC- UNA: belangrijke wedstrijden AKKERTJES Vrijdag 13 Febr. 1953 Pagina 5 Mgr. Mutsaeris nam hartelijk afscheid van zijn scheidende diocesanen VEGHEL, 12 Febr. We vinden het steeds weer een indrukwekkende belevenis, wanneer we honderden van onze beste Brabantse boeren en boerinnen met hun kinderen bijeen- treffen, die op het punt staan hun vaderland voorgoed te gaan verlaten om zich aan de andere kant van de wereld een nieuwe toekomst te gaan opbouwen. In de sfeer van zulk een bijeenkomst ligt iets van het blije verwachten van wat de onbekende toekomst gaat brengen, maar ook iets van de zorg over de problemen die het vooralsnog vreemde land voor hen zal meebrengen en ook iets van de pijn die het afscheid nu eenmaal steeds met zich meebrengt. Zo was het ook vandaag weer in Veghel, waar meer dan zeshonderd personen bijeen waren die onlangs plm. 28 emigratie-cursussen van de N.C.B. hebben gevolgd en die nu bin nenkort over de wereld zullen uit zwermen. Maar, zoals mgr. Mutsaerts het vanmiddag nog in een kernachtig woord zei: „Brabantse mensen zijn blije mensen" en zo overheerste ook hier de gezonde zin voor humor en de opgewekte stemming van mensen die iets groots gaan aanpakken. De dag werd, zoals gebruikelijk geopend met een H. Mis in de Veghel- se parochiekerk, die door mgr. Mut saerts werd opgedragen met assisten tie va.n deken Teulings en rector Bek kers. Mgr. sprak onder deze H. Mis de emigranten toe en prees hen, dat zij hun grote stap niet willen zetten zonder eerst Gods zegen te vragen. In de afgelopen dagen is weer meer dan ooit bewezen dat alleen de mens gelukkig is die op God vertrouwt. Vooral waarschuwde mgr. de emi granten tegen de „dollarkoorts": hecht IJ nooit aan het stomme geld! zo prentte hij zijn toehoorders in. OPENBARE EINDLES In nieuwe element in deze afscheids" dag was het inlassen van een open bare eindies van de cursussen, waar in drie cursusleiders nl. dhr. De Bok uit Gemert, mevr. Carpay uit Boxtel en de zeereerw heer v. d. Heyden uit Keeswijk zich met enkele van hun cursisten in het Engels over hun plan. nen en de motieven van hun emigra tie onderhielden. Uit deze praatjes bleek wel duidelijk dat door deze cursussen de mensen zich bij aan komst in het nieuwe land vrij behoor lijk verstaanbaar kunnen maken en ook een goede basis hebben om hun verdere kermis van de taal op te bou wen. Overigens bleek wel, dat een regelmatig contact met de bevolking nodig is om de taal in vrij korte tijd volledig te beheersen. VEEL JONGEREN Rector Bekkers wees er in zijn af scheidswoord op dat in tegenstelling tot vorige jaren, toen veel grote gezin nen emigreerden, er thans veel jong gehuwden zijn en ook die nog voor hun vertrek gaan trouwen. Hij achtte dit een gelukkig verschijnsel, vooral omdat hij ervan overtuigd was, dat deze jonge gezinnen met de oudere het grote godsvertrouwen gemeen hebben. Als er durf voor nodig is om de vreemde taal te gaan spreken, die durf zult ge ook nodig hebben om uw katholieke levenshouding ginds te bewaren, aldus rector Bekkers, die het vaste vertrouwen uitsprak, dat God, die de boerenstand nooit in de steek heeft gelaten, hen dit ook in hun nieuwe vaderland niet zal doen. In de namiddag werd de bijeen komst bijgewoond door dhr. Cliff, emigratie-attaché van Australië, dhr. Van Luyk namens de stichting Land verhuizing Nederland, dhr. Van Cam- pen, directeur van de katholieke emi graties tichting, de heren Zeegers en Van Haaren van de N.C.B. en dhr. P. Vriens van de K.A.B. Rector J. v. d. Hoogte, bisschoppe lijk emigratie-commissaris hield een inleiding over Australië, waarin hij tal van interessante bijzonderheden over dit werelddeel vertelde en zijn toehoorders vooral op het hart drukte, dat zij zich zoveel mogelijk aan de omstandigheden en gewoonten van hun nieuwe vaderland moeten aan passen. BISSCHOPPELIJK AFSCHEID Intussen was ook mgr. Mutsaerts weer gearriveerd, die zijn scheidende diocesanen ook hier nog een af scheidswoord toesprak, waarin hij hen vroeg altijd blije mensen te blij ven die de Brabantse blijheid ook aan anderen zullen uitdragen en die hen er op wees, dat waar de mensen ook overal verschillend zijn, Christus over al dezelfde is en hen overal evenzeer zal blijven helpen. Mr. Cliff richtte eveneens 't woord tot de toekomstige emigraten die hij prees om de grondige wijze waarop zij zich onder leiding van hun organisatie hebben voorbereid. Hij verzekerde hen, dat Australië vooral voor de landbouw goede toekomstkansen biedt. Verschillende andere autoritei ten hebben nog woorden van afscheid tot hen gericht, die zij van de beste wensen vergezeld deden gaan. Dr. Smulders uit Bergeijk gaf hen nog behartenswaardige wenken op me disch en hygiënisch gebied. Tenslotte werden enkele films over de emigratielanden vertoond, waarmee deze indrukwekkende afscheidsdag ten einde was. Ook Nederlandse schepen nemen deel DEN HAAG, 12 Febr. Het hoofd kwartier van de opperbevelhebber der Noordatlantische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische oceaan, ad miraal Lynde D. McComick, maakt be kend dat Amerikaanse, Canadese en Ne derlandse zee- en luchtstrijdkrachten op 16 Februari een gezamenlijke onderzee- bootbestrydingsoefening beginnen, die vyf dagen zal duren en zal worden ge houden nabij de oostkust van Florida en de Carolinen. Deze oefening, aangeduid als „oefe ning Buffet", waaraan boven- en on derwaterstrijdkrachten en luchtstrijd krachten zullen deelnemen, is de eerste van deze aard,, die wordt gehouden in het westelijk deel van het Atlantische gebied. De aan deze oefening deelnemende eenheden zijn afkomstig uit de Neder landse Antillen, Nieuw Schotland en uit havens van de Amerikaanse oostkust en aan de Golf van Mexico gelegen, Geslaafde culturele dae- "H*et Schrijverke" van Guido Gezelle; 3. Viesiaaigae cuuureie aag Beftha v. Gils. Diessen met „Vrouke Mi- sere" van Piet Heerkens; 4. Dora "V ALKENSWAARD. In aansluiting Kroovmans, Bakel met ..Frederica" van op reeds eerder gehouden gewestelijke Godfried Bomans. 5. Jo Bruurs, Hilva- declamatiewedstrijden hebben Woens dag een dertigtal jonge boeren en boerinnen, uit vijf kringen van de N.C.B., hier deelgenomen aan de in- terkring-dcclamatiewedstrijd. Met schone gedichten hebben zij eikaars declamatie talent betwist. Maar tege lijkertijd een kostbaar bewijs geleverd van het sterk levende culturele werk onder het jonge boerenvolk. En dit houdt een compliment in aan het adres van Ernst v. Eijndhoven, uit Eindho ven, de bezielende culturele adviseur van de N.C.B. Diny Scheepens, uit Mil- heeze, kwam met „De Vedelaar" van Jacq Schreurs en Anton Aarts, uit Liessel met Viaticum van dezelfde dichter met de eerste prijs uit de wed strijd. Omstreeks tién uur sprak de heer Van Eijndhoven een kort welkomstwoord, waarin hij bijzonder verwelkomde de heer Middelweerd nationaal secretaris van de KJBTB uit Den Haag. Overigens was spr. verheugd over de zeer grote be langstelling, de grote zaal van Were Di was nagenoeg geheel bezet die voor deze culturele dag bestond. Over het algemeen stonden de decla maties, die door de deelnemers (sters) werden voorgedragen op een lofwaardig niveau. Met intense belangstelling wer den ze beluisterd en een dankbaar ap plaus volgde op iedere voordracht. Het was tegen half twee toen Toos Kuijpers uit Luijksgestel met haar gedicht de wedstrijd besloot. Na de middagpauze kwam de uitslag uit de bus. In zijn toespraak gaf de heer v. Eijndhoven zijn voldoening te kennen over de wijze waarop de verschillende declamaties waren voorgedragen. Nog meer waardering had daarvoor de natio nale secretaris Middelweerd. In het ge bied van de N.C.B. maken reeds 800 jonge boeren en 1600 boerinnen studie op dit culturele vlak. En daarvan is ove rigens over het gehele land nog in geen enkel gewest sprake. De vjjf hoogste be kroningen waren resp. voor: Jonge Boerinnen:' 1. Dini Scheepens Milheeze met „De Vedelaar" van Jacq Schreurs: 2. Riek Jansen Reusel met Werkmeester Due George nam afscheid MEERVELDHOVEN. De heer W. van Beers uit Meerveldhoven, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn betrekking van werkmeester bij de Due George sigarenfabrieken ging beëindigen werd door de directie op het privé-kantoor ontvangen, waarbij tegen woordig waren de boekhouder, bedrijfs leider, chef en werkmeesters. De direc teur, de heer J. Bazelmans, sprak een afscheid tot de scheidende werkmeester, die steeds zijn krachten had gebruikt als was het voor zyn eigen zaak. Een voor beeld was hij voor alle werkmeesters en personeel. Hij bood hem een blyvende herinnering aan in de vorm van een club fauteuil en wenste hem een lange wel verdiende rust toe. Als tweede spreker lichtte de bedrijfsleider, de heer Beek- wilder, het woord tot Wim van Beers. Hij huldigde hem evenals de directie als een plichtsgetrouw man maar ook als een zeer fyne collega, een mens van wie opvoedende kracht uitging. Namens de collega's bood hy hem een tweevoudig cadeau aan in de vorm van een para- pluie-wandelstok. Hierna volgde nog een gezellig samenzijn. Tot slot dankte de heer W. van Beers de directie en allen waarmede hij zo prettig had samenge werkt. renbeek met „Vrouke Misere" van Piet Heerkens. Jonge Boeren1. Anton Aarts, Liessel met „Viaticum" van Jacq Schreurs: 2. M, v. d. Hurk, Son met „Ballade van de 18 doden" van Jan Cuipers; 3. M. v. d. Velden, Son met „Mijn vadertje" van Marnix Gijsen; 4. C. Brabers, St. Joa- chimsmoer met „Anna" van Godfr. Bo mans; 5. M. v. d. Hout, Oirschot met „De Kerk verdouwd'' van Piet Heerkens. In aansluiting op deze mededelingen werd het doek gehaald voor het „Reizend Volkstheater" van het Nationaal Toneel van België. Door deze uitstekende toneel groep wérd de klucht „De gecroonde leersse" .van de Vlaamse auteur Michiel de Swaen opgevoerd. Het was zoals de heer v. Eijndhoven in zijn dankwoord opmerkte een schoon sluitstuk van deze bijzonder geslaagde culturele dag. Pastoor F. Pessers heeft ziekenhuis verlaten GELDROP. Pastoor F. Pessers van de de St. Jozefparochie, Braakhuizen, die op 10 December j.l. met zijn bromfiets zo'n ernstig val maakte, dat hij met een zeer zware hersenschudding in het St. Atma-ziekenhuis alhier moest worden opgenomen, heeft dezer dagen het zie kenhuis kunnen verlaten. Momenteel is pastoor Pessers voor rust bij zijn familie te Tilburg, doch hij hoopt spoedig zyn pastorale arbeid te hervatten. STILLE OMGANG Geslaagde propaganda- avond in Gerwen GERWEN. Maandag waren een der tigtal mannen en jongens bijeenge komen in het verenigingslokaal, waar het bestuur van het gezelschap van de Stille Omgang uit Eindhoven een uit eenzetting gai over de bedoeling en de werkwijze van dit gezelschap en over de jaarlijkse Bedetocht in de nacht naai- de H. Stede te Amsterdam. De Gerwense zangvereniging zorgde tot aller voldoening voor een toepas selijke omlijsting. De heer A. Vennee- ren, secretaris van het gezelschap, gaf eerst aan de hand van een serie licht beelden een geschiedkundig overzicht van het H. Mirakel van Amsterdam, zoais dit eeuwen geleaen volgens vaststaande documenten heeft plaats gehad. Door de heer Van Hedel, onder voorzitter, werd vervolgens op over tuigende wijze de toelioorders voorge houden, dat de offers, die de deelne mers aan de stille omgang brengen, moeten getuigen van een diep geloof in God en in Christus in de H. Eucha ristie tegenover het groeiend geloof en de haat tegen God, die de wereld over spoelt. De tocht naar Amsterdam is geen propagandatocht maar een stil getuigen van een diepgelovig christen hart. Zeker zullen ijverige leden van de stille omgang ook het Eucharistisch leven in een parochie doen bloeien. Dat deze beide uiteenzettingen inge slagen hadden bleek wel uit het resul taat van de avond: 29 mannen en jongens gaven zich spontaan op als lid en willen zo mogelijk de tocht naar Amsterdam meemaken op 7 en 8 Maart a.s. plaatsen dus die ver uiteen liggen. Met het bevel over deze oefening is belast vice-admiraal Laurence T. Dubo- se van de Amerikaanse marine. Hy is bevelhebber van de Noordatlantische strijdkrachten in het gebied van de At lantische kust der Vei-endgde Staten en heeft zijn hoofdkwartier te New York. De Nederlandse aan deze oefening deelnemende schepen zijn hr. ms. mij- nenlegger „Willem van der Zaan" en hr. ms. fregat „Ceram". Tezamen met het Amerikaanse escortevaartuig U.S.S. „Haas" zullen deze beide schepen een aanvalsgroep vormen onder bevel van kapitein-luitenant ter zee G. J. Plate- rink, commandant van hr. ms. „Willem van der Zaan". Het doel van „Buffet" is het verkrij gen van operationele en tactische ge oefendheid cp het gebiedi van onderzee- bOGtbestrijding. doóe 8>yghen $,ant Best In café „De vier Linden" van de heer K. Ficlc alhier, wordt a.s. Zon dag, 15 Febr., aangevangende 's avonds half acht, een gratis katconcouvs ge geven. De prijzen bestaan uit wilde konijnen. Enkele kaartliefhebbers alhier heb ben besloten op Zaterdag 14 Februari a.s. om half negen 's avond, een kaart- gezelschap op te richten in café „De vier Linden". Zij, die bij dit gezelschap wensen aan te sluiten, kunnen zich op geven bij de heer K. Fick in voornoemd café Heeze Op Donderdag 19 Febr. vertrekt de eerw. pater Ant. v. d. Hurk weer naar zijn missiegebied in West-Afrika. St. Oedenrode BILJARTWEDSTRIJDEN De biljai'tclub „Nooit Volleerd" gevestigd bij de heer M. v. Oorschot zal Zaterdag a.s. een wedstrijd spelen tegen de bil jartclub „De Heikant" die gevestigd is bij de heer Moeskops. Zeelst Zondag 15 Febr. zal in café G. Schee pers op de Heuvel een groot rïkcon- cours worden georganiseerd. Gezien de animo voor deze concoursen wordt hier ook wederom grote deelname verwacht. Aanvang 7.30 uur. Geslaagde oudersavond Bests kinderkoor BEST. Woensdag bood het kinder koor „De Roodborstjes" in café „Het Hofje" van de heer Chr. Verbakei een oudersavond aan, onder leiding van de directeur de heer A. van Vroonhoven De pianobegeleiding was bij de heer Alb. van der Heijden. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet en velen moesten zich met een staanplaats te vreden stellen. Door de jeugdige zan geresjes werd een variërend program uitgevoerd bestaande uit koornum mers, solo's en toneelstukjes, die voor wat deze laatste betreft aan de keuze van de speelsters zelfs was overge laten. De koornummers, die uitstekend werden uitgevoerd waren o.m. „Man nen in oorlog", ,,'t Voorjaar" en „De schoonste bloem" van Ramshorst. Missie-film in Geldrop GELDROP. Ten bate van de missie in Pakistan, zal door de paters Francisca nen een filmvoorstelling gegeven worden in de toneelzaal van de Boerenbondsge- bouwen op Zaterdag en Zondagavond om 8 uur. Al is dezer dagen veel gevraagd en ook veel gegeven voor onze getroffen landgenoten toch behoren wy ook te blij ven denken aan de noden in de missie landen. Door bijwoning van deze filmvoorstel ling, die heus wel in de smaak zal vallen, helpt men de missionarissen. DEN BOSCH, 12 Februari. Zoals reeds gemeld zal het concert, dat op Maandag 16 Februari a.s. door het Brabants Orkest in de Grote Kerk te Breda zal worden gegeven, bezocht worden door de Minister van Maat schappelijke Zorg. mr. F. J. van Thiel. Voorts werd bericht ontvangen van de volgende le en 2e Kamerleden uit onze provincie, dat zij het concert zullen bij wonen: Mr. G. J. P. Cammelbecck, J. J. Fens, ir. C. J. van Meel, Chr. J. M. Mol, dr. H. J. J van Velthoven Ook de procureur-generaal mr E. L. M. H. baron Speyart van Woerden lieeft laten weten, dat hij aanwezig zal zijn. De volgorde van het programma is enigszins gewijzigd. Eerst speelt het orkest de Koraal „O Mensch, bewein dein Sünde grosz" van Joh. Seb. Bach In de bewerking van Max Reger; daar na houdt de Commissaris der Koningin prof. dr. J. E. de Quay ee.7 toespraak. Eretekenen voor Sonse militairen SON. Wederom werden in onze ge meente op verzoek van de minister van Oorlog door burgemeester Stein- weg aan de hiernavolgende personen eretekenen uitgereikt voor orde en vrede: P. C. v. d. Boogaard, J. H. Broks A. L. M. Latijnhouwers, L. C. Merks, A. L. Sanders en J. M. Sanders. MÊÊÊMÈMKÊÊÊKÊMKm WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Huldiging van twee zilveren jubilarissen STERKSEL. Woensdagmorgen her dacht de fok- en controlevereniging „Vooruitgang zy ons streven" haar 25- jarig bestaan tijdens een feestvergade- rlng. Met de jubilerende vereniging her dachten secretaris G. Noordman en pen ningmeester J. Snel het feit, dat zy 25 jaar geleden hun bestuursfuncties aan vaardden. Voorzitter Bongers en diverse andere sprekers feliciteerden de zilveren ju bilarissen voor het vele prachtige werk, dat zij gedurende 25 jaar in het belang der vereniging haxiden verricht. Na méns de verenigingt werd hen beiden een prachtig vulpotlood aangeboden. Uit het verslag van de secr. bleek, dat de ver eniging met 8 leden is opgericht en nu 30 grote bedrijven 'telt. Dank zij de goe de samenwerking en de subsidies van de melkfabriek, de gemeente Maarheeze en vooral varr de Melkcontroledienst heeft de vereniging veel en nuttig werk kunnen verrichten. De controleur, de heer Berkers uit Lierop, deed in zjjn EINDHOVEN, 12 Febr. Uit berichten, welke de laatste tjjd gepubliceerd werden, zou de conclusie te trekken zijn, dat Hans Dekkers dit seizoen gevaar loopt gepasseerd te worden voor belangrijke buitenlandse wedstryden. Nergens werd hiervoor een verklaring gegeven. Feit is echter, dat de Nederlandse kam pioen, die momenteel volop in training is, evenveel kans maakt als de andere vooraanstaande Nederlandse renners. Met de gehele Tour de France-ploeg Is Hans Bekkers onlangs aanwezig geweest op een bijeenkomst, welke ten huize van Kees Pellenaers te Breda werd gehouden, en waarvoor ook de prominente jongeren Piet Haan, Hein Gelissen, Adri Voortïng, en Adri Suykerbuyk uitge nodigd waren. Er werden tydens deze byeenkomst geen beslissingen genomen. Besloten werd alleen maar, dat ieders persoonlijke resultaten in de komende wedstryden als maatstaf zullen dienen by de beoordeling, wie wel en wie met in aanmerking komt om opgenomen te worden in de Nederlandse ploegen A-oor b.v. de ronde \'an Italië en de Tour de France. verslag vooral de zeer goede A'ooruit- gang uitkomen, wat melk en vetge halte betreft. De heer Swinkels uit Eindho\'en, voor zitter van de bond „De Meierij" was verheugd over de fokkerij in deze kring en was van mening, dat de kringfok- veedag te Sterksel een zeer waardige plaats inneemt in het gebied van de bond. De heer Van Laarhoven, hoofd assistent A'an de Veeteeltconsulent, fe- ficiteerde de jubilarissen en de erevoor zitter van de Boerenbond, de heer Th. B. Noordman, en dankte voor hun on vermoeid streven om het peil steeds hoger op te voeren. Hij belichtte A-erder de rood-bontfokkerij vanaf 1880. Vroe ger werd er meer waarde gehecht aan zware koeien, en niet genoeg naar de melk en het vet. Dit heeft ir. De Jong veranderd in 1940 en de lijnen wat ver anderd. wat betreft melkrijkheid bij het inschrijven A'an koeien. Hierna werden door hem films vertoond OA-er de melk- levering, welke zeer aandachtig werden gevolgd. De heer G. J. Boog, directeur der Stoomzuivelfabriek „Heeze-Leende", noemde het een genoegen, dat de con troleur door de fabriek was aangesteld en prees de goede resultaten en de goe de samenwerking en feliciteerde vereni ging en jubilarissen. De heer W. Derks, A'oorzitter van de Boerenbond, vond 't jammer, dat de heer Witteveen, als eer ste A'oorzitter en oprichter, niet aan wezig kon zijn. Verder wees hij op 2 stieren, die \'oor de A'eredeling van Sterksels veestapel van zo'n groot be lang zjjn geweest. Als laatste spreker dankte de heer Noordman Jr., secr. van de R.K.J.B., de vereniging voor de weg, die de oudere boeren uitgestippeld hebben voor de jongeren en waar deze straks profijt van zullen trekken. Ook dankte hij voor de financiële steun. Voorzitter Bongers dankte alle spre kers en hoopte over 25 jaar weer voor uitgang te zien, sloot de vergadering, waarna bestuur en genodigden aan een koffietafel aanzaten. Inhaalprogramma op Zondag BW kan in Limburg twee punten veroveren op Sittardia Blijkbaar met de bedoeling de plannen van de clubs, die een wedstrijd vastgesteld hadden ten bate van de door de ramp getrof fenen, niet te doorkruisen, is het inhaalprogramma voor Zondag gehandhaafd. Zodoende worden er in de eerste klasse C en D slechts 7 competitie-ontmoetingen gespeeld. Opmerkelijk is, dat in geen enkele Brabantse stad een eerste klasser aan bod komt en zelfs blijft het aantal Brabantse clubs, dat Zondag elders voor de compe titie tussen de lijnen verschijnt', tot twee beperkt. Een van deze twee is BW. De Bosschenaren gaan in Sittard een poging onder nemen zich ten koste van Sittardia met twee punten te verrijken, welke poging grote kans van slagen heeft, indien de BW-ers althans de vorm bewaard hebben, die zij demonstreerden voordat de laatste stilstand in de competitie intrad. Overwinningen van Wilhelmina en BW? Longa is de tweede Brabantse eerste klasser. die Zondag niet A'an competl- tle-werk verstoken blyft. De Tilburgers reizen naar Rotterdam, waar Excelsior gastheer is. Dit wordt een moeilyke wedstrijd voor Longa, die reeds tevre den zal mogen zijn met een gelijkspel. Sparta Avordt de gelegenheid geboden alleen aan de leiding te komen door in Spekholzerheide van Juliana te winnen. Alleen maar rekening houdende met de plaats, die beide clubs in de rangschik king innemen, zou men. geneigd zijn de Limburgers weinig kans te geven, maar het zal Avel zo zijn, dat' zij zich, door zich met hand en tand te A'erzetten, lang geen gemakkelijke tegenstanders voor de Rotterdammers zullen tonen. Ten slotte wordt nog gespeeld de belangrijke wedstrijd EmmaMW, die de thuisclub de beste winstkansen schenkt. De stand in de eerste klasse C luidt: Sparta Willem H MW VW Emma BW Longa Excelsior Sittardia SVV Brabantia Juliana HBS Theole 13 8 2 3 18 26—15 38—26 13 6 5 2 17 25—13 14 5 6 3 16 21—18 13 6 3 4 15 26—19 12 5 4 3 14 24—12 12 7 0 5 14 21—17 13 5 4 4 14 37—24 27—30 27—31 20—32 12—21 17—32 20—51 14 2 2 10 In de eerste klasse D kan de moge lijkheid verwezenlijkt worden, dat Lim- burgia op de laatste plaats terecht komt. Dit geschiedt indien hekkensluiter TEC op eigen \'eld er in slaagt NAC een ne derlaag op te dringen. XerxesDHC brengt de Rotterdammers waarschijn lijk winst, terwijl de bedoeling van Her mes DVS om in Schiedam ADO de voet dAvars te zetten, Avel op niets za uitlo- pen. De stand luidt) hier: PSV 14 8 2 4 18 37—21 Eindhoven 13 7 3 3 17 20—12 Feyenoord 14 6 5 3 17 31—23 ADO 12 6 3 3 15 24—17 NO AD 13 6 3 4 15 24—22 Bleyerheide 13 5 3 5 13 22—15 Xerxes 13 4 5 4 13 18—19 RBC 13 5 2 6 12 22—23 NAC 13 4 4 5 12 21—24 DHC 12 5 0 7 10 20—31 Her mee DVS 12 3 4 5 10 18—31 Mauri ts 13 2 6 5 10 25—28 Limburgia 13 3 4 6 10 15—21 TEC 14 3 4 7 10 22—32 TWEEDE KLASSERS In de tweede klasse A van Zuid I heerst een verbitterde stryd om de lei ding. De eerste plaats is momenteel in het bezit van TOP, welke ploeg een ge lijk aantal winstpunten noteert als Kol ping. Hot doelgemiddelde Aan de Hel mond ers Is evenwel iets minder goed. Beide kopploegen hebben Zondag een thuiswedstrijd. TOP komt uit tegen Woensei. waarmee destijds in Eindho ven onbeslist (22) gespeeld werd. Thans verwachten wij evenwel een ove rigens niet gemakkelijke zege van de Ossenaren, die in het feit, dat zij de eer ste plaats te verdedigen hebben, een re den vinden om zich tot het uiterste te geven. Kolping zal alle hens aan dek moeten roepen om met succes tegen De Spechten te opereren. Het eerste treffen tussen deze twee eindigde in een onbe twiste 30 zege voor de Eindhovenaren. Deze laatsten zijn echter in de loop van het seizoen teruggevallen. Kolping zal ongetwijfeld alles in het Averk stellen om revanche te nemen voor de eerder opgelopen nederlaag. Wilhelmina komt in Tilburg t'egen SET tussen de lijnen. De Bosschenaren hebben de laatste we ken enkele opmerkelijke successen ge boekt en de verwachting mag bestaan, dat zij ook tegen de tegenstander \*an Zondag zullen kunnen optornen. DESK Tivoli moet oppassen voor ESV OSS moet in Veghel van Blauw-Geel kunnen winnen Interressanfe semi-derby Zwaluw-Concordia De ontmoeting Bladella tegen SCB is ontegenzeggelijk de be langrijkste in de derde klassfe A van Zuid I. Beide ploegen hebben uit 11 wedstrijden een punten totaal van 16 vergaard en hun doelgemiddelde is vrijwel gelijk. Het krachtsverschil tussen Bla della en SCB is dus blijkbaar zeer gering, zodat de verwach ting mag bestaan, dat het Zon dag in Bladel een warm duel zal worden. De inzet is hoog! ODC heeft een achterstand van slechts één punt, zodat de Boxtelsen, die in staat moeten zijn thuis Geldrop er onder te houden, het meest gebaat zijn met een gelijkspel tussen Bladella en SCB. Ook Boxtel, die Aderde ge klasseerd staat, speelt nog een belang rijke rol. Overigens kan daarin Zondag verandering komen, Avant Boxtel heeft in ValkensAvaard nog lang niet van VSV geAvonnen. Mulo zou voor een prettige verras sing (niet echter voor de gasten!), zorgen door in Helmond Reusel Sport te bedwingen. De Helmonders zitten opgeschept met de rode lantaarn. Ook slagen zij er inderdaad in op de Reuselsen een zege te behalen, dan nóg is het niet zeker, dat zij de laatste plaats verlaten. Afgewacht moet dan worden, hoe WVVZ (laatst op één na) het er in Eindhoven tegen het sterke Taxandria afbrengt. Tongelre-Deurne kan een zeer interessante strijd wor den, waarin het krachtsverschil slechts gering zal blijken te zijn. In de derde klasse B komt OSS in Veghel uit tegen Blauw Geel dat be tekent een ontmoeting tussen kop loper en hekkensluiter. De Ossenaren moeten evenwel de zaak niet te licht opnemen, daar Blauw Geel zich aan hier de semi-derby Zwaluw- Concor dia, twee teams, die gereed zitten om te profiteren van eventuele misstap pen van leider Blauw Geel. St. Mi chielsgestel slaagt er misschien in met de gehele of gedeeltelijke winst terug te keren van Heusden, hetgeen dan een verdienstelijke prestatie genoemd (Advertentie). KOORTS w moe, huiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een "AKKERTJE>J=^x In korte tijd voelt U zich weer fiti/V-M) he /pen direct.' VOOR RAMPENFONDS Haags team tegen Rotterdams elftal ROTTERDAM, 12 Febr. De samenstel ling van het Rotterdams elftal, dat op Dinsdag 17 Februari ten bate van het Rampenfonds te Den Haag een wedstryd tegen het Haagse elftal zal spelen, is als volgt: Doel: Landman (Sparta); achter: Vis- r (Xerxes) en Lagerwaard (Excel sior)midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Dörr (Excelsior); oor: Van Ede (Sparta), Van Steenber gen (Feyenoord). Van de Hoek (Feyen- oord), Van Pelt (SW), Jacques Heyster (Hermes DVS). Reserves: Zondervan Feyenoord), Os- terholt (Hermes DVS), Van de Korput (Feyenoord) en Benningshof (Sparta). Het Haagse elftal zal in de volgende opstelling spelendoelKok (ADO achter: De Jong (ADO). Kraus (DHC); midden: Van Beek (ADO), Zoutendijk (HBS) en Loof (ADO); voor: Schwenke (HBS), Kuneman HBS, Van Hees wijk (HW), Vollebregt (DHC) en Rijnvis (ADO). Thijs Roks misschien in ronde vein Marokko SPRUNDEL. 12 Febr. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Thijs Roks van 14 April tot 3 Mei deel zal nemen aan de ronde van Marokko. Mochten de onder handelingen een goed resultaat hebben dan zullen dus drie Westbrabantse cou reurs in deze etappe-coiu-se uitkomen. Wim van Est en Wout Wagtmans zijn n.l. al gecontracteerd. Schaatsenrijders uit 9 landen naar Helsinki HELSINKI, 12 Febr. Voor het wereld kampioenschap in het hardrijden op de schaats, Zaterdag 14 en Zondag 15 Febr. te Helsinki, zyn 29 rijders uit 9 landen ingeschreven: uit Groot-Brittannië 3, uit Nederland 4, uit Oostenrijk 2, uit Korea uit Rusland 4, uit Noorwegen 4. uit Zweden 4, uit Hongarije 2 en uit Fin land 4. laat dit seizoen Aveinig imponerende prestaties zien. De Kaatsheuvelsen krui sen Zondag in Schijndel de wapens met de ploeg van deze naam. die weinig voor een nederlaag zal voelen en inderdaad ook over de beste winstkansen beschikt. Verliest DESK en zegeviert Sarto in de Tilburgse derby tegen RKTW, dan ko men de Kaatsheuvelsen in het onplezie- rige beziet van de rode lantaarn TOP 11 6 4 1 16 28—12 Kolping 11 6 4 1 16 21—10 Helmond 12 5 6 1 16 20—10 Veloc 12 7 2 3 16 24—14 Wilhelmina 12 5 3 4 13 23—16 Spechten 12 6 1 5 13 27—24 Woensei 12 5 3 4 13 25—24 Schijndel 13 4 4 5 12 18—23 SET 11 4 2 5 10 18—17 RKTW 11 1 3 7 5 5—32 DESK 10 2 0 8 4 12—23 Sarto 11 1 2 8 4 11—27 In de tweede klas B van Zuid II staan slechts twee wedstrijden op het program ma. BSV speelt' op eigen A'eld tegen Al- mania. De Budelsen hebben tot nu toe slechts één overwinning geboekt en Avel- licht gelukt het hun Zondag de tweede te behalen. Hiertoe moet BSV althans in staat zijn. Wit Zwart zal t'egen het Weertse Wilhelmina Avel met een neder laag genoegen moeten nemen. mag worden. Uno Animo, derde, zal haar aspiraties niet laten aantasten in de wedstrijd teg enGudok. De derby RKCWSC wordt een volkomen open strijd. VIERDE KLASSERS ASVNWC is de big-match in de vierde klasse A. De Astenaren hebben de leiding in handen met één punt voorsprong op ASV. Er moet sterk re- kenning gehouden worden met de mo gelijkheid, dat de Aarlese ploeg mid dels een overwinning de koppositie in deze afdeling overneemt. In dit sei zoen slaagde er nog geen enkele te genstander in 't terrein van ASV. De Hut, met een overwinning te verlaten. De wedstrijd SpartaGemert doet nauwelijks in belangrijkheid voor het treffen te Aarle-Rixtel onder. Sparta is weliswaar diep weggezakt, maar niettemin zal het de GVV-ers bar veel moeite kosten een overwinning uit het vuur te slepen en daarmee hun aan spraken op de titel te behouden. Met dit laatste doel gaat ook Dorplein in Leende DOSL bekampen. De Dorplein- ploeg heeft slechts één verliespunt meer dan de leidei-. De destijds ge speelde wedstrijd tussen Dorplein en DOSL eindigde in een Anrij verrassende zege van de Leendenaren, die uiter aard zullen trachten hiervan een re prise weg te geven. Of dat lukken zal is een tweede! Nuenen bezit de kracht het bezoekende Budel Schoot haar wil op te leggen en méér te bereiken dan een gelijkspel, dat het resultaat was van het eerste treffen tussen deze teams. SBC is op papier een gemak kelijke slachtoffer van DVS, maar dit zal wel niet stroken met de realiteit. De Sonse ploeg zal zich fel verzetten, zodat DVS zich gelukkig mag prijzen, als zij de Sonse klip weet te omzeilen. In 4 B. moet UNA haar leiders positie in Eersel A-erdedigen tegen EFC. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de EFC-ers \-oor sensatie zorg dragen in de A'orm van een OA'er- winning op de leider, Avaarmee zij dan in de kaart spelen van Tivoli. De Eind hovenaren staan overigens evenmin voor een gemakkelijke taak, nu zij het sterk naar voren gekomen ESV op be zoek krijgen. Woenselse Boys treedt in Best tegen Best Vooruit aan en moet daar kunnen winnen, al is dit lang geen gemakke lijk karweitje. Bergeyk's pogingen om twee punten rijker te worden door Waalre te kloppen zullen wel ener giek, maar waarschijnlijk niet succes vol zijn. Zo moet ook Dosko, op bezoek bij Rood Wit, sterk rekening houden met de mogelijkheid van een neder laag. LEWRPC is een derby, waarin beide ploegen elkaar het A-uur na aan de schenen gaan leggen en waarin de balans goed in evenwicht zal blijven. In 4 C. is A'oor DESO de taak weg gelegd thuis de opmars van leider RKSVA te stuiten. Slaagt DESO hier in, dan nemen de papieren van Zalt- bommel in waarde toe, indien het de de Bommelsen althans gelukt UDI onder de knie te houden. De Udense ploeg is evenwel niet kansloos. DAW RKOSC is A-an belang voor de on derste plaats; de verliezer krijgt de rode lantaanr in bezit. HVCH zal de aanval van Herpinia wel weten af te slaan. Wint Wit Zwart in 4 D van koploper Veerse Boys, dan is dit ook van voor deel voor RKDVC (tweede), die weinig moeite zal hebben met Waspik. Haar steeg speelt thuis tegen RKJVV; de Bossche ploeg heeft een tuimeling ge maakt en de kans bestaat, dat Haar steeg er nog een schepje boven op doet. Of heeft RKJVV het goede spoor weer hervonden? Vlijmense Boys \A-erkt zich met een overwining op Nieuw- kuik omhoog. Oisterwijk kan in 4 E de niet spe lende leider GSBW benaderen door Ons Vios te verslaan, hetgeen wel be- Avaarheid zal worden. En VOAB be houdt het contact, indien zij met de volle winst \ran Korvel terugkeert. Vevelo gaat, zij het met moeite, Broek hoven de buit ontfutselen. Hoogeioon levert een uitstekende prestatie door met de volle winst terug te keren van TAC, iets, dat overigens nog al kruim zal kosten. FrankrijkNederland nog niet van de baan DEN HAAG. 12 Febr. Zoals gemeld heeft de Franse voetbalfederatie zich tot de KNVB gewend met het A'oorstei om te Parijs een landenwedstrijd Frankrijk Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de Avatersnood. De voor gestelde datum 12 Maart was evenwel voor de KNVB onaanvaardbaar met het oog op de reeds vastgestelde wedstryden tegen Denemarken op 7 Maart en tegen ZAVitserland op 22 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd tegen Frankrijk echter niet van de baan. De beide bonden houden voeling met el kaar en in de eerstvolgende bestuursver gadering van de KNVB zal de kwestie nader onder het oog worden gezien. Kopploegen tegen staart- teams (korfbal) In de eerste klasse KNKB gaan de ploegen uit de kopgroep dit weekeinde de strijd aanbinden met die uit de onderste helft. Desondanks zullen er aantrekkelijke wedstrijden te aan schouwen zijn, zoals Eindhoven— Sportlust. De thuisclub heeft hier de beste kansen op de zege. Ook Deto, die weliswaar felle tegen stand Aran het Helmondse OEC zal ondervinden, kan Zondag weer tAvee winstpunten aan haar reeks toevoe gen Of Rust Roest ook deze keer te gen PSV met een kleine nederlaag genoegen zal moeten nemen, is aan twijfel onderhevig. Rust Roest maakt, weinig kans en wij rekenen op een PSV-zege met flinke cijfers. Odilo— KCT kan een goede wedstrijd Avorden alhoewel meteen vooropgesteld dient te Avorden, dat KCT 's Zaterdags al tijd met enkele invallers in net veld moet verschijnen, waardoor de ploeg terdege verzwakt wordt. De Bossche naren zullen fel van zich af bijten, wat echter niet zal betekenen, dat zij zullen zegevieren. Ook nu zal Odilo de puntjes wel weer voor zich op eisen. In de tweede klasse staan op het programma de wedstrijden Organon —Oranje Wit, Sportlust 2—PSV 2 en DETO 2—Odilo 2 met als beste kans hebbers Oranje Wit, PSV 2 en DETO 2.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 23