mm. Valentijn-dag Engelse pers huldigt Tito als held en zwijgt over de kerkvervolging Tiio verovert Engeland „Want Stalin is op Tito hevig boos, en daarom is Tito goed Vergeefs katholiek protest RUSLAND VERLEGEN MET STROOM VLUCHTELINGEN NAAR HET WESTEN Als politieke eenheid volgens plannen verloopt zijn andere projecten overbodig RODE LEIDERS ZIJN HYSTERISCH BEVREESD Y00R MACHTSVERLIES Koreaans weeshuis onder bescherming van het Nederlandse Detachement Ver. Naties In de woestijn van Koeweit borrelt, dank zij Engelsman, het eerste heldere water Babies slapen op de harde grond Storm veroorzaakte in Schotse bossen schade van millioenen Vrijdag 13 Febr. 1953 ('y Pagina 4 Eigen correspondentie. LONDEN, 10 Febr. „Hoe sterker wij momenteel Tito steunen, des te spoediger zal de invloed slinken van het communisme in Yoegoslavië. Want wanneer de welvaart in dit land zal zijn teruggekeerd, zal de maarschalk een coalitie vormen met andere democratische partijen". Dit schreef met enigszins andere woorden op 9 Febr. j.l. de „Daily Express", als wilde zij betogen, dat het communisme, los van Moskou, evengoed de welvaart der volkeren kan verzekeren als elke andere partij. Doch de denkende Engelsman moet nog meer geschrokken zijn toen hij Maandag zo goed als in de gehele landelijke pers de komst van de held, Tito, met bazuinstoten hoorde aangekondigd. uur, dat hij twintig cigaretlen rookt per dag, net al te veel alchohol drinkt en van voetballen houdt, van tennis en van biljarten, en dat hij 's mid dags zijn kamerdeur sluit om accor deon te spelen, met andere woorden. Tito leeft als de doorsnee Engelsman. Maar de Engelse pers zegt niet. hetgeen de gezamenlijke bisschoppen van Yoegoslavië tegen het einde van het voorbije jaar Tito voor de zo veelste maal hebben meegedeeld: dat zijn regering kerken heeft geconfisceerd en ze gebruikt v pakhuizen en filmstudio's, dat wegkruisen en kapelllen v den vernield, de grote kerk te Rycka werd opgeblazen, de kerk van Carmelietenzusters te Ljublja werd verwoest en vele kerken Banat en elders werden gesloten, dat de bedevaartskerk te Ptujska Gora werd veranderd In een museum en de bisschoppen practisch geen vergunning krijgen om nieuwe kerken te bouwen en oude te herstellen, dat de kerkelijke registers in in beslag werden genomen en danks beloften nimmer werden ruggegeven, dat processies verboden zijn. wel als feestelijkheden bij gelegenheid van de eerste mis van een neomist, en dat neomisten geen geschenken mogen ontvangen, dat priesters geen godsdienston derwijs mogen geven in scholen, pas torieën of andere bijbehorende kerke lijke gebouwen en zelfs op vele plaat sen niet in de kerk, ook niet ter voorbereiding voor de eerste com munie en het vormsel, dat de kerk uitzonderlijk hoge Sedert maanden zijn de Engelse katholieken in de weer om de rege ring te overtuigen dat het ongepast, en voor 'n aanzienlijke volksgroep be ledigend is, een communistisch en de katholieke kerk vijandig dictator een officiële staatsontvangM te bieden in de komende maand, en hem binnen te leiden in Buckingham,Palace om een uitwendige buiging te maken voor de koningin, terwijl zijn innerlijke houding vijandig blijf' tegen de mo narchie en alle vrijheden hiermee voor het volk verbonden. Ook de Engelse communisten dragen hun ver zet er toe bij, doch om averechtse motieven. De Engelse buitenlandse politiek schijnt minder oor te hebben voor de belangen van de internationale ka tholieke kerk, dan voor een nationaal geworden communisme dat zich ont- troken heeft aan de jurisdictie van het Kremlin. Een ogenschijnlijke toe valligheid werd passend geïnsceneerd om het volk voor te bereiden op de nieuwe vriend. Op 9 Februari j.l. verscheen in Lon den een soort autobiographic van de maarschalk, geschreven door een par- tisaan „Tito spreekt". Nog voor het boek uitkwam waren de heldendaden getransporteerd naar de plaats van de hoofdartikelen der landelijke pers, welke zo goed als eenstemmig de aan dacht van het volk poogde te vesti gen op de onmetelijke verdiensten, welke Tito hetwesten heeft bewezen door zijn breuk met Stalin. Wat er nadien in Yogeslavië gebeurd is, werd verzwegen. Wij konden niet ont komen aan de indruk dat het officiële Engeland meer moeite doet om de gunst van Tito, dan Tito zelf om de hulp van Whitehall. De komst van president Eisenhower kon moeilijk harder worden ingeluid. Want Stalin is op Tito hevig boos, en daaronï is Tito goed De bijbel van het communisme, on leesbaar voor de gewone man, en ge schreven door de gecompliceerde Duitse geest van Karl Marx, wiens Israëlitische rasgenoten momenteel bij voorbaat als ketters staan gebrand merkt in Moskou, mag alleen worden geïnterpreteerd door het ene en inter nationale opperhoofd, Stalin. Zij, die er anders over denken liggen meren deels reeds op het kerkhof der scheur makers. Geen van deze scheurmakers was het tot voor kort gelukt een groep der communistische partij mee te sleu ren en de regering te vormen in een zelfstandige staat. De slotenmaker, Jozip Brosz, van jongs af aan een communistisch agita tor en nadien ijverend in de Komin- form onder de naam „Walter", sticht te de kern der rode beweging toen hij in de gevangenis zat in Yogeslavi?, en zag tijdens de oorlog tegen de Na zis als leider der rode ondergrondse beweging de kans schoon om het me rendeel van zijn volk met nationale leuzen achter zijn banier te scharen ten einde zowel zijn eigen koning als de bruine dictator te verdrijven. Doch terstond na de Duitse capitulatie trok de held van de overwinning naar Mos kou. De autobiographie zegt. dat „hij echter tijdens herhaalde nachtelijke braspartijen met Stalin en Molotow spoedig zag, dat de Russische leiders een tendenz toonden om de ontwikke ling van Yogeslavië totaal afhankelijk te maken van de belangen der Sovjet- Unie en haar groot-Russische poli tiek". Sedert 1948 bleef Walter uit het Kremlin weg. Met behulp van de com munistische bijbel zou hij op eigen houtje Yogeslavië weer op de been brengen. Hij stond alleen in de rom melige hoek van Europa en de wereld wilde niets van hem weten tot hij blijk begon te geven iets van de we reld te willen hebben omdat hij in het gezicht van Oost en West moeilijk in zijn hemd kon blijven staan. Doch hij zwoor het communisme niet af. Hij bekeerde zich in 1948 en ook thans niet tot de democratie. Hij werd en bleef een Stalin in zakfor maat, met dit verschil dat het com munisme volgens hem de zelfstandig heid van een staat niet mag liquide ren, doch dat het communisme het ideaal blijft voor alle staten der we reld. Maar zover waagt de Engelse pers zich niet. Zij blijft staan in 1948 en poetst Tito's aureool, de overwinning cp de Nazis, nog eens op, en probeert met kunstlicht de ster van Tito's breuk met het Kremlin tot een zon om te toveren. Zij zegt dat hij een ernstig, hard werkend mens is. en drie keer is ge- tiouwd doch slechts een keer is ge scheiden, dat hij in de zomer om half zes opstaat en in de winter om zeven Twee Franse jongens spoorloos verdwenen PARIJS, 12 Febr. De bisschop van Grenoble, mgr. Caillot, heeft een op roep gedaan tot medewerking aan de opsporing van Gerard en Robert Fi- naly, de elf- en twaalfjarige broers van Joodse afkomst, die sedert drie Februari, j.l. spoorloos verdwenen zijn, aldus meldt „Le Monde". De twee jongens, wier ouders overleden verklaard zijn, werden tijdens de oor log verzorgd door zekere mejuffrouw Brun, die hen heeft laten dopen en, tegen de bemoeiingen van een uit Israël gekomen tante-voogdes in, trachtte de jongens onder haar hoede te houden. Einde vorige maand wer den de gebroeders Fianly ingeschreven als leerlingen van een katholiek insti tuut te Bayonne, doch enige dagen daarna waren zij verdwenen. Het echtpaar Finaly was reeds voor de oorlog uit Oostenrijk naar Grenoble uitgeweken. Mej. Brun was in arrest genomen doch is thans naar een ziekenhuis overgebracht. fiscale lasten worden opgelegd, welke 7.y dikwijls niet kan betalen, zodat be slag wordt gelegd op alles, zelfs op de- misstipendia, en dat in vele ker ken geen collectes mogen worden ge houden, dat 200 priesters gevangen wor den gehouden met het gefingeerd motief van collaboratie met de nazi's en dat de laatste zeven jaren 80 pries ters werden vermoord en niet naar de daders werd gezocht, dat de bisschop van Ljubljana op 20 Januari 1952 op het station Nova Mesto met- benzine werd over goten en in brand werd gezet, en de dader negen dagen voorwaardelijk kreeg, en dat sommige bisschoppen hun diocees niet mogen bereizen. dat het atheïsme openlijk wordt onderwezen op de scholen, gepreekt wordt op conferenties, gepropageerd wordt door de pers, en officieel wordt aangemoedigd by regeringsambtena ren en het leger, dat predicaties tegen het atheïs me verboden zyn, en de gelovigen worden beïnvloed om niet naar de kerk te gaan, dat schoolkinderen, indien zy 's Zondags de mis hebben bijgewoond, geslagen worden en gestraft. dat alle katholieke gymnasia en lycea, kweekscholen, hogere burger scholen, technische scholen, lagere scholen en bewaarscholen werden ge sloten en geconfisceerd. en dat het voortbestaan minaries door allerlei beperkingen en uïtzonderlyke Jasten byna onmo gelijk wordt. En toch houdt de Engelse pers hardnekkig vol dat er in Yoego slavië geen godsdienstvervolging heerst, zo hardnekkig, als werd zij gehonoreerd door Tito zelfi. En als bewijs laat ze foto's zien van een katholieke kerk met mensen erin. In zijn boek schrijft Tito er gens: „De fundamentele kwestie waarin Stalin faalde was het probleem van de persoonlijke vrijheid in het socialisme. Er kan geen socialisme zijn zonder de vrijheid van het individu". Hoe duidelijk Tito volgens zijn eigen beginsel faalt, moet thans toch wel duidelijk zijn. (Advertentie) Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP I de speciaal samengestelde' HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN FEEST IN LUCCA Vijftigste sterfdag van de Heilige Gemma MOOK, 12 Febr. Op 11 April 1953 is het vijftig jaar geleden, dat de Hei lige Gemma Galgrni ir. Lucca (Italië) waar zij ook geleefd had, stierf. De eek van 11 t/m 19 April zal een feestweek zijn in Lucca. Op Zondag 19 April is hier een grote processie, waar aan heel Lucca meedoet. In deze pro cessie zullen de relequiën van de Hei lige naar een nieuw heiligdom wor den overgebracht. Dit heiligdom staat midden in het klooster van de passio- nistinnen. Bij deze gelegenheid zal de leiding van de „Gemmabode" het tijdschrift, dat de Pater Passionisten uitgeven ter ere van de H. Gemma een reis naar Lucca organiseren met bezoek aan Rome, audiëntie bij Z.H. de Paus en bezoek aan het heiligdom van de H. Maria Goretti in Neltuno. Inlichtingen: Gemmabode, Mook (L). De Amerikaanse verliezen in Korea WASHINGTON, 12 Febr. Naar het Amerikaanse ministerie van defensie meedeelt, hebben de V.S. in Korea tot dusverre 192.819 man verloren, dit is 395 man meer dan de opgave van vorige week. Gen. Van Fleet voor Senaatscommissie PATERSON, 1-2 Febr. De repu- blikeinse voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten, Leverett Saltonstall, heeft verklaard, dat generaal Van Fleet, de afgetreden bevelhebber van het achtste leger op Korea, uitgeno digd zal worden voor de commissie te verschijnen om zijn mening, dat een offensief der geallieerden in Korea zou kunnen slagen, uiteen zetten. Internationale Kamer van Koophandel: Marktverbetering moet echter doorgaan PARIJS, 11 Febr. Producenten, distribuenten en verwerkers van land bouwproducten uit negen Europese landen zijn in een onder auspiciën van de internationale kamer van koophan del te Parijs gehouden bijeenkomst tot de slotsom gekomen, dat wanneer de bestaande plannen voor politieke een making van Europa worden uitge voerd, het onnodig zal zijn voort te gaan met de verwezenlijking der plan nen voor afzonderlijke integratie van de landbouw, het vervoer of andere sectoren van het economische leven. De regeringen dienen derhalve de grootst mogelijke voorzichtigheid te be trachten bij de uitvoering van plannen als die voor een Europese landbouw- gemeenschap, alvorens men in politiek opzicht zover is gekomen, dat er een basis is voor een algehele eenmaking der Europese markten. Aan deze een making dienen niet slechts enkele, doch zoveel mogelijk landen van West- Europa deel te nemen. Naar de internationale kamer van koophandel uitdrukkelijk verklaart, betekent dit oordeel niet, dat de verga dering gekant is tegen pogingen om de In één week bijna negen- duizend refuge's WASHINGTON, 11 Febr. Volgens een deskundige van het State Department zit Moskou blykbaar enigszins verlegen met de massale uittocht van vluchte lingen lilt de Russisch© zóne van Duits land en ls bevreesd voor de economi sche gevolgen hiervan. In een commen taar op de nieuwe maatregelen, die door de Communisten genomen worden om de stroom vluchtelingen naar vry Berlin tegen te houden zeide hy o.m.: „Sovjet Rusland maakt zich nogal be lachelijk gezien het feit dat er dagelijks tussen de 1000 en 2600 mensen uit Oost-Duitsland vluchten, terwijl het al- tyd zo hoog opgeeft van de wonder baarlijke „volksdemocratieën". „Het Russische ongenoegen hierover is echter niet de enige reden waarom de vlucht van Oost-Duitsers de com munisten met bezorgdheid vervult. De steeds achteruitgaande economie van Oost-Duitsland speelt hierbij ook een rol. Onder de vluchtelingen bevinden zich vele technici en ervaren boeren die node gemist kunnen worden om de economie van de Russische zóne weer op peil te brengen". Koning Roudewijn weer naar Zuid-Frankrijk BRUSSEL, 12 Febr. Koning Boude- wijn van België is lieden, Donderdagoch- 'Zuid-Frankrijk Volgens een communiqué van het ka binet van de koning hebben de artsen van Koning Boudewijn hem aangeraden naar het Zuiden te gaan. daar hij uiterst verzwakt is door de griep die hij veertien dagen geleden opliep. Daar zijn herstel niet normaal verliep, zijn de artsen van mening, dat de koning 'n rust van zekere duur in het Zuiden nodig heeft. Een militaire commissie voor Zuid-Oost-Azië WASHINGTON, 12 Febr. De Ver. Staten hebben er in toegestemd deel te gaan uitmaken van een militaire com missie van vijf landen ter bespreking van de verdediging van Zuid-Oost- Azië. aldus is Donderdag in goed in gelichte kringen te Washington ver nomen. Amerikaanse officieren zullen be sprekingen voeren met militaire ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zee land. In de goed ingelichte kringen werd medegedeeld, dat de commissie spoe dig bijeen zal komen. Een plaats van samenkomst is evenwel nog niet vast gesteld; eerder werd Singapore voor gesteld. In de nieuwe verbir.dingscommissie zullen militaire inlichtingen en plan nen met betrekking tot de verdediging van de gebieden in het Zuid-Oosten van Azië worden uitgewisseld. Ook zal men aanbevelingen doen aan de regeringen van de deelnemende staten. De commissie zal los staan van de Australisch-Nieuw-Zeelands-Ameri kaanse defensieraad, de Anzus. Burgemeester Reuter naar Amerika BERLIJN. 11 Febr, De Westberbjnse burgemeester, professor Ernst Reuter, heeft het plan de volgende week een tooht door Amerika te maken, om een campagne te voeren voor het bijeen brengen van dollars ten behoeve van vluchtelingen uit Oost-Duitsland, zo heb ben stadisf unction ar issen medegedeeld. Bijzonderheden over de reis zijn nog niet bekend. Volgens de Berlijnse pers hebben pas gearriveerde vluchtelingen verklaard da.t de Russen hun Oostduitse zetbazen bevolen hebben de verdere uittocht van vluchtelingen te verhinderen. Tevens werd vermeld dat 24 Oostduitse grens wachten gcarrsteerd zijn omdat zij de vluchtelingen hulp verleend zouden heb ben en dat met het opwerpen van bar ricades tussen de Russische en de vrije sectoren van Berlijn een aanvang heeft gemaakt, evenals in andere grensge bieden. De vorige week werden 8600 Oost duitsers in de vluchtelingencentra ge registreerd. Op basis hiervan is Ernst Reuter, de burgemeester van West- Berlijn, van mening dat het aantal vluchtelingen in Februari wel tot 30.000 zal stijgen. Door sommigen van de laatste vluch telingen werd het een en ander onthuld over recente Anti-Semietische activi teit van de Communisten in de Russi sche zóne van Duitsland. Zeven ontvluchte leiders van Oost duitse Joodse verenigingen deelden de Berlijnse correspondent van de New York Times mede. dat de Russische ge heime politie reeds in Juni van het vorige jaar begonnen was religieuze verenigingen met communistische agen ten te infiltreren. De zeven Joodse leiders, waaronder Julius Meyer, de voorzitter van de Fe deratie van Joodse Verenigingen in Oost-Duitsland, waren in Januari met hun gezinnen uit de Russische zóne ge vlucht nadat de communisten getracht hadden hen een verklaring te doen teke nen waarin het Zionisme veroordeeld en het communistische dogma gesteund wordt. Wereldbank-lening voor Joegoslavië WASHINGTON, 12 Febr. De We reldbank heeft Joegoslavië voor de fi nanciering van economische ontwik kelingsplannen een lening in Belgische francs, Franse frames, Zwitserse francs, Engelse ponden, Duitse marken. Ita liaanse lires, Oostenrijkse schillings, Noorse kronen en Nederlandse gul dens beschikbaar gesteld. De lening, die omgerekend in Ne derlands geld 114 millioen gulden be draagt, zal bijdragen tot een spoedige verhoging van de industriële productie en tot een belangrijke verbetering van de buitenlandse handel van het land, zo deelt de Wereldbank mee. Zij zal gebruikt worden voor de aanschaffing van materieel, benodigd voor de uit voering van 27 projecten op het gebied van de energievoorziening, de kolen- wining, de verwerking van ertsen van non-ferrometalen, de productie van ijzer en staal, de bcsbouw, het vervoer en verschillende verwerkende indus trieën. De looptijd van de lening is 25 jaar en de rentevoet, met inbegrip van de bankeommissie, bedraagt 4 7/8 pet. Met de aflossing zal op 15 Augustus 1956 worden begonnen. IN ITALIAANSE KAMER Communistische afge vaardigde beledigde H. Vader ROME, 12 Febr. De Italiaanse kamer van afgevaardigden heeft de parlementaire onschendbaarheid van de communistische afgevaardigde Ma rio Montagnana opgeheven, opdat hij vervolgd kan worden op beschuldiging van Z.H. de Paus en de katholieke geestelijkheid. Montagnana, een zwager van de communistische leider Togliatti, zou in een artikel in het communistische blad Rinascita Z.H. de Paus beWigd heb ben. organisatie der Europese agrarische markten te verbeteren. De vergadering sprak als haar me ning uit, dat hangende de totstandko ming van een Europese politieke een heid de economische integratie van de opese landbouw meet worden be studeerd en voorbereid binnen het raam der bestaande organisaties en door nauwe samenwerking tussen de overheid, de producenten, de hande laars en de verwerkende industrieën. Zij verklaarde voorts het mogelijk te achten, dat gedurende de overgangspe riode, die aan de eenmaking van de markten voor landbouwproducten zal voorafgaan internationale overeen komsten nodig zullen zijn om storin gen in het economische leven te ver mijden. Rake Amerikaanse nota aan Polen Washington verwerpt Poolse beschuldigingen WASHINGTON'. 10 Febr. „W'ü hebben, met ernstige twijfel aan de welgemeend heid dezer beschuldigingen en met ge voelens van diepe afkeer kennis geno men van uw beweringen, dat de Ver. Staten op agressieve wijze in Polen zou den spionneren en dat Amerikaanse agenten er naar zouden streven de hui dige Poolse regering- omver te werpen", verklaart het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in een Maandag op het Poolse ministerie van buitenland se zaken te Warschau overhandigde volkomen, ongegrond is. „Uw beschuldigingen zijn een onder deel van een in de afgelopen maanden met steeds groter heftigheid gevoerde campagne ener regering, die wordt be heerst door één, dictatoriaal regerende politieke partij", vervolgt de Amerikaan, se nota. „De communisten in uw en an dere landen hebben besohuldigingen ge uit jegens christenen en joden. De be schuldigen behoorden tot. alle geledin gen der maatschappij en zij omvatten de laatste tijd ook vroeger ten volle vertrouwde en hooggeplaatste commu nistische functionarissen, die thans van (Advertentie) Het geneest vlugger en beter wanneer Gij er Akker s Kloostcrbalsem op doet. Deze heerlijke, zuiverende wond- baisem reinigl en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groet van de nieuwe huid Maar ook als wrijf middel bij rheuma- tiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker s Kloosterbalsem al drie geslachten lang ge prezen met de bekende woorden: „Geen goud zo goed" de meest uiteenlopende misdrijven wor den beschuldigd. De vrije wereld ziet in dergelijke beschuldigingen karakteristieke uitwas sen van mannen, die hysterisch be vreesd zijn voor een verlies der totale bestuursmacht, die hen tot in de grond heeft bedorven. Voor zover echter dit huiveringwek kende proces van bijna dagelijkse be schuldigingen van de meest uiteenlopen, de personen daadwerkelijk een weer spiegeling vormt van de eerlijke worste ling van inwoners der communistische staten, die vrij wensen te zijn, vrij om te denken en hun zieleheil na te stre ven. zoals zij dat goed achten, kan het regering en volk der Ver. Staten niet onverschillig laten". In de Amerikaanse nota wordt voorts verklaard, dat dc Poolse beschuldiging, volgens welke een Amerikaans vliegtuig 4 November j.l. Pools gebied schond, nota. Republikeinse maat regelen in Egypte CAIRO. 12 Febr. Langzamerhand ver dwijnen in Egypte alle uiterlijke tekenen van het koningschap. Woensdag besloot de ministerraad dat de wetten en de decreten voortaan in naam van het volk zullen worden uitgevaardigd. Ook wordt al niet meer recht gesproken „in naam van koning Foead de Tweede"' maar „in naam van het Egyptische volk". Een groot aantal straten en pleinen, scholen en andere instellingen die de naam van Faroek droegen, kregen an dere namen. Dc luchtmacht en alle leger eenheden schrapten het woord „konink lijk" uit de naam. Op de postzegels komt de beeldenaar van koning Faroek nog voor, maar dit heeft een practische reden: de oude voorraad postzegels is namelijk nog niet I op. Kapitein Vader doet zijn naam eer aan (Advertentie) Dag der Vriendschap-Dag van De „Vader van het water" BEIROET, Febr. Er is in Koeweit, het sultanaat aan de Perzische Golf, waar jaren geleden nog vossen en wolven huisden en dat nu door de verrassende ontdek king van geweldig rijke olie bronnen en verbazingwek kende verandering heeft on dergaan, veel merkwaardigs, zoals overal, waar grenzen loze armoede en geringe ontwikkeling in directe aan- ïaking komen met de resul taten van de moderne tech niek. Maar tot de grootste merkwaardigheden behoort wel een man, die eenzaam en peinzend door het land trekt en voor wie de herders en arbeiders van dit land eerbiedig buigen, als voor een koning. En wel ondanks het feit, dat hij een Engels man is en deze eigenschap tegenwoordig in het Oosten niet meer als bijzondere aanbeveling geldt of zelfs lecht geeft op speciale privi leges! Maar deze zcon van Al bion, die voor zijn vrienden de gepensionneerde kolonel Kenneth is, wat geenszins zijn werkelijke naam be hoeft te zijn, geniet de bij zondere verering van de 200.000 Bedoeïen van Koe weit niet, omdat hij door het ontdekken van nieuwe olie- lagen nog meer rijkdom in het land wil brengen: hy zoekt voor hen een veel kostbaarder stof, het water, dat de troosteloze woestijn in vruchtbaar land moet veranderen. Hoeveel de sultan van Koe weit, de oude sheik Ahmed- cl-Djebir-el-Soebah cn na zijn dood in 1950 zijn opvol- seerd systeem wil opbou wen, heeft elders gelegen heid gehad om te tonen wat hij kan. Op de rotsen van Gibraltar vond hij weliswaar geen bron, maar toch een hem volkomen onbekend waterreservoir, dat in het geheim aangelegd en toen door een toeval vergeten was. Maar door dit voorval ger Abdcellah. met het vele werd Kenneth door de auto- geld, dat de oliebronnen op- riteiten erkend. biengen, ook reeds voor de modernisering van zijn land gedaan heeft een pro bleem hebben ze niet kun nen oplossen, dat van het water. Daarvoor helpen ook d° modernste scholen cn we gen, zelfs de nieuwe haven van Nina, waar tankschepen van 25.000 ton kunnen bin nenlopen, niet veel; de in stallatie in de haven, die da gelijks 2400 kubieke meter zeewater drinkbaar maakt, lean bij lange na niet aan de behoefte voldoen, omdat de oliemaatschappij alleen al 1600 kubieke meter voor zichzelf nodig heeft. Zodoende kan kolonel Kenneth op het juiste ogen blik. De oude wichelroede loper, die ook met slingers en allerlei andere toestellen en instrumenten werkt, en die een op geheel nieuwe en heel oude methoden geba- Waar had de gewezen ko lonel der pioniers een dank baarder terrein voor zijn on derzoekingen kunnen vin- o.en dan in het 5000 vierkan te km. grote woestijnland aan de Perzische Golf, waar geen enkele put met drink water was? In de eindeloze zandwoestijn meesten mens en dier zich met een magne- siumhoudende vloeistof te vreden stellen, die even af schuwelijk smaakte als schadelijk voor de gezond heid is. Toen hij enkele maanden geleden in Mina aan wal stapte en verklaar de, dat hij zijn onderzoekin gen op eigen kosten onder- ram, lachten de Amerika nen en Europeanen hem re gelrecht uit. Sultan Abdoel- lah had onder invloed van kringen, die er geen belang bij hadden de inboorlingen water te verschaffen, gewei- In erbarmelijk gebouw zingen kinderen het Wilhelmus bij een kou van twintig graden DEN HAAG, 11 Febr. „In Yondongpo, een armelijk voorstadje van Seoul, dicht bij het enorme militaire vliegveld van laatstge noemde stad, staat aan de kant van de grote verkeersweg naar Inchon een bord met het embleem van het Nederlandse regiment van Ileutsz en de woorden „Netherlands Rear". Langs een vijftig meter lange binnenweg komt men door een poort, waar een Koreaanse soldaat op wacht staat. Een Koreaanse soldaat met een Nederlandse baret op waar hij trots op is. Hij bewaakt een klein complex van hout-en-papieren huisjes in Japanse stijl, waar het Nederlandse detachement Verenigde Naties zijn opslagplaats heeft van goederen, die aan het front niet direct nodig zijn. In een van die gebouwtjes woont de kapitein H. Vader, die het Nederlandse batal jon vertegenwoordigt bij het achtste Amerikaanse leger op Korea", aldus begint een brief van de Nederlandse oorlogscorrespondent luitenant J. Rups. lijke kleren en met een hongerige uit drukking in de ogen. „Hoe heet het weeshuis en waar staat het?" vroeg hij. „Goed, ik kom morgen eens kijken". „NOORD" EN „ZUID" Toen de kapitein de volgende dag op de afgesproken tijd met zijn jeep het erf van het weeshuis opreed, stond de hele kinderschaar hem al juichend op te wachten. Honderdzeventig ma gere kleuters, die nauwelijks kleren aan het lijf hadden. Met trieste don kere vraagoogjes, onnatuurlijk dikke buikjes en de kromme dunne beentjes. Het vroor twintig graden en klapper tandend van de kou stonden ze daar te zwaaien met papieren rood-wit- blauwe vlaggetjes. Boven de ingang was een groot papieren spandoek be vestigd met de woorden: „Welcome to capt. Vader, father of Nam Buk orpha. nage" (hoe hadden ze het zo gauw voor elkaar gekregen?). Daarmee had het weeshuis kapitein Vader maar meteen en zonder zijn voorkennis tot beschermer uitgeroe pen en hij heeft zijn functie geaccep teerd. Toen wij ons van de toestanden in Nam Buk („Nam" betekent noord, „Buk" is zuid. Deze twee woorden symboliseren de hereniging van Noord- en Zuid-Korea, die de Korea- nen zien als enige oplossing voor de terugkeer van normale toestanden) kwamen overtuigen, fluisterde de ka pitein mij in het oor: „mijn vrouw is al bezig om in Leidsendam kleren voor ze te verzamelen ERBARMELIJKE TOESTANDEN Wij waren diep geschokt door het geen wij zagen. In een groot vertrek, waar het kwalijk riekte naar knoflook en andere nare dingen, zaten zestig peuters van drie tot vijf jaar bijeen. Dicht tegen elkander geleund op een grote kluit, gezeten op ruw-houten bankjes en kistjes. De onderwijzeres gaf zangles en leidde het koor van schorre piepstemmetjes, dat bij onze binnenkomst verschrikt zweeg. De hoofdjes werden verlegen gebogen en honderdtwintig zwarte oogjes volgden nauwlettend al onze bewegingen. Wij zagen de adem van al die kleintjes en van de „juffrouw" als witte dampwolkjes omhoog kringelen naar het haveloze, gevaarlijk doorgebogen houten plafond. Het vroor toen buiten 25 graden en in het lokaal zeker twintig, want er was geen kachel en de meeste ruiten waren stuk.... Een ijzige wind, die je door merg en been ging, floot langs het dak, maar in het verbek tochtte het alleen.... O, ja, aan een kachel was wel te ko men, maar niet aan de noodzakelijke brandstof. In het slaapvertrek van de klein sten, die nog niet aan de lessen deel- „Toen kapitein Vader nog maar nauwelijks in zijn nieuwe woning geïnstalleerd was, werd op een mid dag zacht op zijn deur getikt en een oudere, beschaafd uitziende Koreaan diende zich bij hem aan. In gebroken Engels en met veel verlegen glim lachjes en buigingen vertelde hij di recteur te zijn van een naburig wees huis. „Ik dacht zo", meende directeur Lie, „dat u misschien wel eens oude afgedragen uniformen van uw leger onderdeel hebt. die wij kunnen ver maken tot kleertjes voor onze kinde ren en misschien wat voedsel- afval, want onze instelling is arm. Erg arm Achter een grote dosis barsheid en ongenaakbaarheid verbergt kapitein Vader een nog veel grotere dosis naastenliefde en kinderen nemen een grote plaats in in zijn ruime hart. In zijn verbeelding zag hij zijn eigen kinderen daar in Leidsendam al staan met lompen aan in plaats van behoor- Bloemen! gerd Kenneth financieel te steunen. Meer nog: de be langen gingen zo ver, dat de woestijnrovers tegen Ken neth opgehitst werden en meer dan eenmaal moest de kolonel om zijn naakte le ven vechten, waarbij hij eenter dapper gesteund werd door enkele Bedoeïen, wier vertrouwen hij gewon nen had. Inderdaad vond Kenneth kort geleden water en wel op een plaats, waar men het het minst verwacht zou heb ben. Een Artesische put le vert thans helder drinkwa ter, vrij van iedere chloor- en magnesiumsmaak. Direct veranderde de houding van de sultan. De Bedoeïen heb ben Kenneth echter de bij naam gegeven van „Vader van het water" en de hele wereld wacht op nieuwe, soortgelijke ontdekkingen. Ook in Londen heeft men thans de tot dusver officiële terughoudendheid laten va ren, omdat men begrepen schijnt te hebben, dat een buitengewoon gelukkig toe man geschonken heeft van het slag van Rhodes, Law rence en andere, die de Brit se positie in de wereld ge- \estigd hebben. namen, lagen een twintigtal peuters, eigenlijk nog babies, slapend op dun ne rieten matjes op de harde houten vloer. HET „WILHELMUS" In de klas van de groteren stonden de kinderen op een teken van de on derwijzer op en begonnen, eerst in het Koreaans en daarna in het Neder lands het Wilhelmus te zingen. „Dat hebben ze in twee dagen geleerd", zei kapitein Vader trots. „Is het niet aan doenlijk?" Zo beijverden kapitein Vader en zijn echtgenote zich voor verbetering van het lot van honderdzeventig Ko reaanse kinderen, kleuters van twee tot elf, twaalf jaar, die het slachtoffer zijn geworden van de oorlog, welke maar niet wil eindigen. Het Neder landse Rode Kruis en andere sociale instellingen hebben zich eveneens reeds met de zaak bemoeid en binnen kort hopen wij te kunnen schrijven hoeveel beter de kinderen het hebben gekregen en hoe ongekunsteld dank baar zij het Nederlandse volk daar voor zijn. En niet het minst de Neder landse verbindingsofficier in Seoul, die zijn vrije tijd niet beter had kun nen besteden, dan door de zorg voor die stakkers op zich te nemen". Algemene verkiezingen in Zuid-Afrika KAAPSTAD, 12 Febr. Dr. Malan, de Zuidafrikaanse eerste minster heeft Donderdag in de volksraad medegedeeld, dat op 15 April algemene verkiezingen gehouden zullen worden. Op 18 Maart is de dag van de candi- daatstelling. De huidige zitting van het parlement wordt nog deze maand geslo ten en het parlement wordt op 4 Maart ontbonden. Perzië houdt Noors vrachtschip vast TEHERAN, 12 Febr. Volgens berich ten uit de Zuidperzische haven Kho- ramsjajhr is een Noors wachtschip van 10.000 ton door de Perzische marine op gebracht. Het schip was in aanvaring geweest met een Perzisch kustvaartuig. Het Noorse sohip, dat Amiribac zou he ten, bevindt zich. hangende een onder zoek, te Rhoramsjahr. De „Wiima" in Singapore aangekomen SINGAPORE. 12 Februari De 77.17 ton metende Finse tankboot „Wiima", die met een lading vliegtuigbrandstof uit Roemenië op weg is naar commu nistisch China, heeft het anker laten vallen op de rede van Singapore. De kapitein deelde verslaggevers mede, dat hij twee dagen geleden een telegram van zijn maatschappij had ontvangen, waarin hem werd opgedragen naar Sin gapore te varen en daar buiten de terri toriale wateren nadere orders af te wachten. Sneeuwstorm in Noord- Engeland en Wales SNEEUW LIGT OP PLAATSEN DRIE METER HOOG LONDEN, 12 Febr. Tengevolge van een sneeuwstorm uit het Noordoosten zijn in Noord-Engeland en Wales ver scheidene dorpen afgesneden. De storm woedt nu reeds drie dagen. Honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven, zyn door de bestuurders achtergelaten. Tenminste veertig hoofdwegen en 200 andere wegen zijn geheel geblokkeerd door de sneeuw, die op sommige plaat sen drie meter hoog ligt. De storm wordt ook in het Zuiden van Engeland verwacht. LONDEN, 12 Febr. De Britse pers wydt haar aandacht, behalve aan de door de overstromingen aan de Engelse oostkust veroorzaakte schade, in niet mindere mate aan de verwoestingen, die de storm van de vorige week in do Schotse bossen heeft aangericht. Naar schatting is in Schotland meer dan dertig millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid, dat is ongeveer het dubbele van de hoeveelheid hout van alle soorten welke het vorige jaar in Schotland geveld mocht worden. Het betreft hier voornamelijk oudere bossen van ongeveer vyftig jaar in particulier bezit en het omgewaaide hout zal door verrotting waardeloos worden wanneer het niet snel naar de zagerijen kan worden gebracht, val Engeland weer eens een Het feit, dat de bomen veelal kris kras door elkaar gevallen zyn, zal de oprui mingswerkzaamheden zeer bemocilyken. De Canadese regering heeft reeds aan geboden, ervaren houthakkers te zenden. De regering overweegt aankoop van het gevallen hout voor voorraadvormïng. Het gevaar zou namelijk bestaan, dat de prys van het hout by massale aanvoer zodanig zou zakken dat de particuliere bezitters onherstelbare verliezen zouden lyden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 22