IN WEST-BRABANT herstelt zich geleidelijk het normale leven DAGBOEK Duitse weduwe schonk haar toelage over één maand aan de slachtoffers Italianen, Fransen, Amerikanen en Nederlanders werken aan herstel der dijken ADAA4SON Opstelwedstrijd „Ned. Fabrikaat" BELGIË - ZELF GETEISTERD - BEWEES ONTROEREND GROOT MEDELEVEN ..BEURZEN OPEN DIJKEN DICHT" ZEER ZWARE STRAFFEN WEGENS DIEFSTAL TIJDENS WATERSNOOD Vrijdag 13 Febr. 1953 Pagina 3 De bevolking van Zevenbergen en Langeweg kon reeds naar hun woonplaats terugkeren DEN BOSCH, 12 Febr. Na een volle week van grote inspanning en afmattend sjouwen herstelt zich in de getroffen gebieden van de watervloed, het normale leven. Dit verheugende verschijnsel kan men waarnemen in West-Brabant, waar in verscheidene gemeenten de openbare diensten zoveel mogelijk op oude schaal zijn hervat. Op de smalle dijkwegen aan de rand van het zwaar geteisterde gebied zijn de ploegen van vrijwillige werkers en de karavanen zandauto's nagenoeg verdwenen. Honderden studenten hebben de schop en de rubberlaarzen kunnen opbergen en zijn vermoedelijk weer tot de studie teruggekeerd. De 1500 ha. grote Oucllandse polder werd zeer ernstig door het water be dreigd. Op dit waterfront is dan ook lie vig voor het behoud der dijken gevoch ten. Dank zij de provinciale waterstaat heeft men veel kunnen redden. Het bleek, dat de rivieren Mark en Rode Vaart thans een dusdanige waterstand hebben, dat men het water op deze ri vieren kan lozen. Er werden maatrege len getroffen tot het dichten van de dij ken langs de zeezijde bij Hoge Zwaluwe en Willemstad. Enkele gemeenten nog geïsoleerd De gemeente Oudenbosch is dagenlang het centrum geweest van de hulpverle ning voor de overspoelde gebieden rond Fyjnaart en Kundert. Daar werden naar schatting 200.000 zandzakken gereed gemaakt en met vrachtwagens naar het waterfront vervoerd. In de drie inter naten van Oudenbosch waren de talrijke vrijwilligers ondergebracht, men werkte Jn ploegen en de arbeid ging dag" en nacht door. Deze West-Brabantse ge meente heeft momenteel ruim 1000 eva- eué's gehuisvest, die voornamelijk af komstig zijn van het ernstig getroffen Fynaart en Klundert. Zeer waarschijnlijk zullen de evacué's uit Fijnaart ongeveer 300 na de 16e Februari, wanneer de toestand niet verergerd zal zijn, naar huis kunnen te rugkeren. In de eerste dagen was Ouden bosch tevens een verzamelcentrum voor vee. Ruim duizend koeien werden daar op de speelplaats gestald en na dien naar Hoeven en Rucphen afge voerd. Zondag is de vrijwillige burger lijke hulpverlening stopgezet en is het werk in handen gegeven van de mili tairen. De gemeente Standdaarbuiten heeft het er wonderwel goed afgebracht. Men is daar met betrekking tot de staande springvloed niet pessimistisch. In te genstelling tot Zevenbergen, waar de burgemeester met enige bezorgdheid de stand van de barometer in het oog houdt. In Standdaarbuiten waren enkele zwakke plaatsen in de dijken, die het water uit de kom van de gemeente hiel den. De vrijwillige brandweer van Stand daarbuiten, leerlingen van de tropische landbouwschool te Deventer, Amster damse studenten en militairen hebben deze zwakke plaatsen versterkt, zodat het gevaar kon worden gekeerd. Ongeveer 250 inwoners van Klundert, die niet behoefden te evacueren doch door het water van hun eigen gemeente werden afgesloten, zijn tijdelijk aan de zorgen van de gemeente Standdaarbui ten toevertrouwd. Zevenbergen waar momenteel een af deling van de ter hulp gesnelde Italiaan se brandweer is gestationneerd en Lan geweg zijn gerevacueerd. De terugkeer werd om psychologische redenen nood zakelijk geacht. In 1940 namelijk, bij de inval der Duitsers, en in 1944 bij de uittocht van deze troepen, is de gemeen te Zevenbergen ernstig beschadigd. De bewoners moesten toen tot tweemaal toe evacueren. Toen na de storm bleek, dat evacuatie niet zeer urgent was, is toestemming verleend terug te keren nadat gebleken was dat de woningen droog waren gekomen. BRIL, DIE HOORT EEN BRIL waardoor de drager er van kan horen is na vier jaar van ex perimenteren uitgevonden door de di recteur van een petroleummaatschappij in Surrey, de heer Maurice Thomas, die daarmede een probleem heeft opgelost, dat oorspecialisten over de gehele we reld jarenlang heeft beziggehouden. Tor dusverre werden de hoorns die achter het gehoorbeen werden gedragen op hun plaats gehouden door een stalen hoofdband, om voldoende druk op dit gehoorbeen uit te kunnen oefenen. De heer Thomas was van mening dat deze hoofdband onooglijk was, vooral bij mensen met dun haar, en meende dat indien men de hoorns aan een bril kon den bevestigen dit zowel het gemak als de onopvallendheid ten goede zou ko men. Jarenlang hebben wetenschappe lijke werkers vergeefs met dit idee ge- experimenteerd. De heer Thomas is er thans in geslaagd de moeilijkheden ier overwinnen door de randen en veren van de bril met staal te versterken. De hoorns worden door een klem op hun plaats gehouden en het enige dat zicht baar is zijn enkele centimeters vlees kleurige draden die de hoorns met de microfoons en batterijen verbinden. De nieuwe „bril" zal te bezichtigen zijn op de Ideal Home Exhibition, Olympia, Londen <3 tot 28 Maart). {113 CeptriB^t '-9 i Csot.-hgjf WILLEMSTAD NOG GEÏSOLEERD De gemeente Willemstad is over land nog steds niet bereikbaar. De secreta resse van prinses Wilhelmina, mejuf frouw Geldens, heeft Woensdag een be zoek aan Willemstad gebracht. Voorts (Advertentie) Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met hst Bayerkruis!) in huis hebt. Luchtmacht blijft hulp verlenen FOTO-OPDRACHTEN TEN BEHOEVE VAN HET HERSTELWERK DEN HAAG, 12 Febr. Woensdag werden door de luchtmacht de volgen de operaties uitgevoerd: door Dakota's van het op Valkenburg gestationneer- de transportquadron '/an de lucht macht werden vluchten gemaakt naar Haamstede, Renesse, Stellendam, Zie- rikzee, Den Bommel en St, Annaland, waar levensmiddelen, medicamenten, kleding en andere materialen werden afgeworpen. Vliegtuigen uit Gilze Rijen onder namen enige transportvluchten voor het vervoer van personen. Verken ningsvliegtuigen van dit veld stelden waterbouwkundigen in staat, de dijk doorbraken in ogenschouw te nemen, teneinde zich van voortgang van de herstelwerkzaamheden te overtuigen. Vliegtuigen van Woensdrecht on dernamen verkenningen ter localise- ring van nog overstroomd gebied. Voorts werd een aantal personen waar onder een ernstige zieke, vervoerd, boven verscheidene plaatsen werden levensmiddelen en ander dringend be nodigd materiaal uitgegooid. In de naaste toekomst zal door de luchtmacht een groot aantal foto-opdrachten wor den uitgevoerd teneinde de autoritei ten door middel van luchtfoto's een nauwkeurig en gedetailleerd inzicht in de situatie van het noodgebied te ver schaffen. Militair omgekomen bij auto-ongeluk DEN HAAG, 12 Febr. Tengevolge van ^een auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is op 10 Februari j.l. de dienstplichtig soldaat M. Blok van het regiment veldartillerie Prins Frederik te Bergen op Zoom om het leven gekomen. Hij was ongehuwd en afkomstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voorne. DEN HAAG, 12 Febr. De vereniging .Nederlands Fabrikaat" heeft onder de leerlingen van de 3e en 4e klassen van de scholen voor middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs een opstelwed strijd uitgeschreven over industriële on derwerpen. Het doel hiervan is, de be- langsteling van jong Nederland voor de nationale industrie en voor het Neder landse product te vergroten. Gekozen kan worden uit de volgende onderwer pen: 1. Hoe een zelf te kiezen product tot stand komt: 2. De geschiedenis van een industrieel bedrijf; 3. Hoe een be paalde industriële tak van nijverheid groeide: 4. De huidige betekenis van een bepaald(e) industrieel bedrijf of indus triële bedrijfstak voor ons land. Het op stel mag niet korter zijn dan 1.000 woor den en niet langer dan 5.000 woorden. De termijn van inzending sluit op 15 April a.s. Als prijzen worden uitgeloofd gemeenschappelijke reizen, waarbij men de gast is van de Nederlandse industrie. Over de t'oekening der prijzen zal wor den beslist door een jury, die bestaat uit de volgende personen: dc heer E. J. Muller, voorzitter van de vereniging „Nederlands Fabrikaat", dr. J. P. Duy- verman, algemeen secretaris dezer ver eniging. de heer J. H. Ruygrok, onder directeur van de Gem. Middelbare Han delsschool te Den Haag; dr. M. Weis glas, adviseur voor externe betrekkin gen van het verbond van Nederlandse werkgevers en centraal-sociaal werk geversverbond, drs. H. J. Jonker, se cretaris der jury. Prins Bernhard heeft' het bescherm heerschap van. de prijsvraag aanvaard. is men bezig aan het dichten van de dij ken achter de zuidelijke zeedijk van 't Hollands Diep. Er zijn besprekingen ge voerd over het leegmalen van de polder in het gebied van Lage Zwaluwe; Rode Vaart en Zevenbergse Hoek. Het be treft hier het meest moeilijke polder gebied van de Brabantse waterstaat. Aan het herstel van die dijken in deze streek werken naast Nederlanders ook Fransen. Amerikanen en Italianen. De Italiaanse brandweerlieden, die met mo dern materiaal zijn uitgerust, werden gedetacheerd bij de Nederlandse Heide. Maatschappij. Met behulp van de Ame rikanen is de verkeersverbinding Ze venbergse HoekMoerdijk nagenoeg hersteld. Ook de Nederlandse Spoorwe gen stellen alles in het werk om de lijn over de Moerdijk zo spoedig mogelijk in dienst te stellen. DE TOESTAND IN ZEVENBERGEN In de gemeente Zevenbergen kwamen 430 woningen en 70 boerderijen onder water te staan. Reeds nu staat vast dat 30 andere volledig werden verwoest. Do cadavers van verdronken vee zijn thans voor het merendeel afgevoerd. Men is in Zevenbergen eveneens bezig met het sorteren van aangespoeld ma teriaal. Er spoelt zeer weinig nog waar devol materiaal aan, waaruit de kracht van de watervloed kan blijken. In Zevenbergen zyn momenteel dui zend man militaire troepen gelegerd. De moeilijkheid is aan deze militairen in deze kleine gemeente een passende ont spanning te verschaffen. In Steenbergen werd meegedeeld dat het waterpeil in de Kruislandse polder is gezakt, zodat op deze polder kan wor den geloosd. Het is de bedoeling de dijk langs de Glymese polder te ver hogen en te verstevigen, om daardoor een goede afscheiding te verkrijgen tus sen het overstroomde gebied van de Schelde en dat van Eendracht. Is deze dijk voor zijn nieuwe bestemming ge reed dan kunnen de gebieden onafhan kelijk van elkaar in normale toestand worden hersteld. Steenbergen telt ruim 1600 evacué's, van wie ongeveer H90 uit de eigen ge meente. De gemeente Nieuw-Vosseineer is slechts met een boot te bereiken. Er zyn daar nog geen dijken gedicht. Dezer dagen zal de Brabantse waterstaat een begin maken met het dichten van de Nieuw-Vossemeerse dijk en de Moorse- djjk. Hulp wordt verleend door Neder landse en Franse militairen. Koningin zal voorlopig geen feestelijke gebeur tenissen bezoeken DEN HAAG, 13 Febr. Koningin Juliana zal in de naaste toekomst al leen de getroffen gebieden bezoeken en verder sociale werkbezoeken afleg gen, zo vernemen wij van gezagheb bende zijde. Alle bezoeken die een enigszins feestelijk karakter dragen heeft zij voorlopig afgezegd, mede in het verband met het feit, dat men daardoor misschien gelden zou uit trekken, die thans beter op andere manier besteed kunnen worden. Achtste verlieslijst Rode Kruis Het informatie-bureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de achtste lijst van slachtoffers van de waters nood gepubliceerd. Deze lijst, en de zeven eerder verschenen lijsten, liggen op de plaatselijke bureaux van het Rode Kruis en op onze redactie-bu- rcaux te Eindhoven, Den Bosch, Hel mond en Oss ter inzage. Ook de nog volgende lijsten zullen zo spoedig mo gelijk op deze bureaux te raadplegen zijn. Een Gentse slager kocht zestig kinderbedjes en bracht die zelf naar Nederland BRUSSEL. 12 Febr. Het medeleven van België, waarvan de kuststreek zelf geteisterd is, met de Nederlandse getrof fenen, is groot. Bij de Nederlandse am bassade en het consluaat zijn tot nu toe giften binnengekomen tot' een be drag van fr. 5 millioen. Het Belgische Rode Kruis, dat onmiddellijk na de ramp zijn mobiele colonnes en een hef- schroefvliegtuig naar Nederland zond. stuurde 120 ton goederen naar Zeeland. Bovendien kocht het Belgische Rode Kruis voor Nederland dringend beno digde artikelen ter waarde van een millioen francs. Ook Carit2s Catholica heeft grote hoeveelheden bedden, dekens, enz. naar Nederland gezonden, alsmede oen partij laarzen en regenjassen. Tn alle Belgische episcopaten worden col lectes gehouden. Ook van protestantse zijde heeft men geldinzamelingen geor- aniseerd en alleen de protestantse ge- Hulp uit Indonesië aan Nederland DJAKARTA, 12 Febr. Bij het een- traal comité watersnood Nederland was Wcensdag in Djakarta ruim anderhalf millioen rupiah gestort.. Bandung over schreed de half millioen, in Zuid—Suma tra brachten de plaatsen, waar de B.P.M. gevestigd is bijna 90.000 guiden op. Voorts bracht Zuid-Sumatra ruim een ton rupiahs bijeen. In Medan was Dinsdag ruim anderhalf ton bijeenge bracht, en in Surabaja tot Woensdag bijna een half millioen rupiahs. meente Hoorenbeke (Oost-Vlaandoren) ontving al fr. 15,000 van haar gelovigen. Een slager in Gent kocht 60 kinder bedjes en vervoerde deze zelf onmiddel lijk naar Nederland. Weeskinderen te Aalst brachten onder elkaar fr. 5000 bijeen. Intussen hebben verschillende Belgi sche en Luxemburgse gemeenten Neder landse plaatsen in Zeeland geadopteerd. Zo adopteerde Luik 's Gravendeel. St. Servais Baarland. Meisbroek Nieuw Tor.ge, Differdange (Lux.) Raamsdonk en Esch (Lux.) Oude Tonge. Zes jaar wespns poging tot moord ,te Weesp WEESP, 12 Febr. In hoger beroep is de 43-jarige bankwerker H. ter H. uit Weesp vanochtend wegens poging tot moord op de 45-jarige evangelisatieleider J. Z. van V. door het Amsterdams ge rechtshof veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Op 30 Juli j.l. had verdachte de evengelisatieleider, die tevens houthan delaar is, in diens kantoor in Weesp aan gevallen en hem met een knipmes vrij ernstige verwondingen toegebracht, waarvan het slachtoffer inmiddels is ge nezen. De aanleiding tot dit agressieve optreden was het feit, dat de houthande laar dank zij zijn evangelisatie-arbeid bijzonder sterke invloed had verkregen over de vrouw en de dochter van ver dachte; dit leidde tot een algehele breuk in liet gezin van verdachte, die nog nim mer eerder veroordeeld was. ONTELBAAR ZIJN DE ZAKKEN ZAND, welke de gaten in de gebroken dijken opvallen. Deze opname, welke werd gemaakt bij het Zuid Bevelundse plaatsje Rilland Bath, geeft een goed beeld van de inmense hoeveelheid zakken zand, welke daar met de hand ge stapeld zyn en nog worden, door de sol daten van de Jflsle afd. Veldartillerie. [Hoest Keelp>in? Schilderij voor Nationaal Rampenfonds AMSTERDAM, 12 Febr. Op de herinneringstentoonstelling van wer ken van wijlen professor H. J. Wolter zal een groot pastel van de hand van deze schilder worden verloot ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Ver kocht zullen worden 150 loten a f 10 per st.uk en cle gehele opbrengst wordt aan het Nationaal Rampenfonds afge staan. Dit, werk wordt geëxposeerd op genoemde tentoonstelling van 14 Fe bruari tot en met 3 Maart a.s. in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam. HILVERSUM, 12 Febr. De Neder landse Televisiestichting heeft besloten, de komende Zaterdagavonden extra-uit zendingen te geven van de bijeenkom sten, door de gezamenlijke omroepver enigingen belegd ten behoeve van de actie ...Beurzen open dijken dicht". Zij, die bedragen voor de microfoon komen aanbieden, zullen dus niet alleen door het gehele land worden gehoord maar ook gezien. De eerste extra-uitzending (ongeveer anderhalf nun zal reecis Zaterdagavond a.s. om 20.15 uur worden gegeven. De N.V. Philips stelt voor dit doel gratis haar reportagewegen ter beschikking. De uitzending van Zaterdag a.s. ge schiedt van de grote zaal in de K.R.O.- studio uit, Onder de medewerkenden zijn het orkest ,.De Zaaiers", het „Matrozen- koor'' (een Haags kinderkoor) en een aantal solisten. (Advertentie) Een kwastgat of naad? Neem GUPA te baat! KNEEDBAAR H0UI VAN CETA-6EVER Grootboek der naastenliefde Vorst van Monaco overhandigde cheque ter waarde van twee millioen Franse francs EINDHOVEN, 12 Febr. De raad van arbeid te Maastricht ontving een brief van een weduwe uit Dalheim in Duitsland met 'n verzoek om 't bedrag van haar weduwen rente over één maand door de rijksverzekeringsbank te laten inhouden ten behoeve van do slachtoffers van de watersnoodramp in Nederland. Alhoewel zy voor haar levensonderhoud aangewezen is op de haar toegekende rente, wil zij toch meehelpen om de nood dor slachtoffers te lenigen. De Neder landse consul te Monaco, de heer E. A. J. de Kuyper, is in particuliere audiëntie ontvangen door prins Regnier Hl, regerend vorst van Monaco, die hem een bedrag van 2 millioen Franse francs overhandigde ten behoeve van de slacht offers. van de raad van bestuur van de Suez kanaalmaatschappij te Parijs heeft mee gedeeld, dat namens deze maatschappij een cheque is overhandigd ter waarde van frs. 5.000.000, CANADA EN AMERIKA Binnenkort zal in Canada een extra editie in het Nederlands en Engels v schjjnen van het immigrantenblad „Ne derlandse Post". De prijs van het blad dat geheel gewijd zal zijn aan de natio nale ramp, bedraagt twee dollar, gehele opbrengst komt ten goode aan het Nationaal Rampenfonds in Den Haag. Vijftig buitenboordmotoren me': lange schroefas liggen gereed op het vlieg veld van Toronto. Waarschijnlijk zal eer Canadees regeringsvliegtuig de motoren naar Nederland overbrengen. De Amerikaanse stad Boston (Mass.) heeft Brouwershaven geadopteerd. Men heeft een actiecomité opgericht, dat reeds om luchtfoto's van en nadere bij zonderheden over Brouwershaven heeft verzocht. De preident van de grootste Joodse vereniging in de Verenigde Staten Nai Rith, de heer Frank Goldman, heeft de Nederlandse ambassadeur te Washing- Suez-kanaal Mij. gaf 5 millioen francs Dit zijn weer twee voorbeelden \an de hulp die het buitenland blijft geven. Donderdag kwamen weer vele berichten binnen, «aarbij o.m. de volgende: De hulpactie van het Noorse Rode Kruis heeft reeds ruim 1.5 millioen gulden op gebracht. Aan goederen is voor een waarde van S80.0Ü0 gulden ingezameld. FRANKRIJK De hoeveelheid goederen, die in Frankrijk tot dusverre is ingezameld, wordt geschat op 2000 ton. De Jordaan- bank te Parijs heeft reeds meer dan 700.000 gulden ontvangen. Een Franse fabriek van montage-woningen stelde de Nederlandse regering een van deze woningen beschikbaar. Het jongens koor „les petits chauteurs de St. Lau rent de Paris" zal Maandag In de St. Laurent kerk een concert geven onder auspiciën van de Nederlandse katho lieke missie. Er zal een collecte worden gehouden ten bate van de slachtoffers in Nederland. Mr. D. A. Delprat, Nederlands lid Luchmacht-personeel kreeg zes maanden voor verduistering van enige pakjes sigaretten DEN HAAG, 12 Febr. De krijgsraad voor de luchtmacht-West heeft Don derdagmorgen in een bijzondere zit ting drie leden van het luchtmacht- personeel een beroeps-korporaal cn twee dienstplichtige militairen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden. De drie militairen hebben Zaterdag j.l. op het vliegveld Valkenburg te zamen zestien pakjes sigaretten ge stolen, die bestemd waren om per container te worden afgeworpen boven het rampgebied. De beroepskorporaal werd bovendien gedegradeerd tot de laagste soldatonrang en ontslagen uit de militaire dienst. De beschuldigden waren de 21:jarige beroeps-korporaal M. j L. van B. uit Den Haag, de 20-jarige dienstplichtige soldaat H. A. F. S. uit Heeze en de 21-jarige dienstplichtige soldaat W. ten N. uit Vriezcnvecn. De korporaal was Zaterdag in een hangar op het vliegveld Valkenburg belast met het gereed maken van een container, bestemd voor dropping bo ven het rampgebied. In de container moesten vier sloffen sigaretten met elk twintig pakjes sigaretten worden gepakt. Een van deze sloffen bleek door water te zijn aangetast, waardoor vier pakjes sigaretten onbruikbaar waren geworden. B. heeft deze slof terzijde gesteld. Later heeft hij uit de slof twee pakjes sigaretten ontvreemd. De soldaten S. en ten N., die hem toen assisteerden bij het inpakken, stalen resp. acht en zes pakjes. De diefstal werd ontdekt door de sergeant van de week. Bij controle van de de kens op de slaapzalen ontdekte hij onder de kussens van de bedden van beide soldaten de pakjes sigaretten. De beschuldigden bekenden. Zij zei den, dat zij een onbeperkte tijd dienst hadden gedaan en bovendien veel vlieguren hadden gemaakt. Zij waren verstoken gebleven van sigaretten, ver telden zij. Er was slechts koffie ver strekt. De beschuldigden ontkenden dat er de nacht ook soep beschikbaar was gesteld. Een lid /ar. de krijgsraad merkte op, dat hij wei soep had ont vangen op het vliegveld Voorts merk ten de beschuldigden op, dat er geen aflossing was geweest. De auditeur-militair, maj. mr. F. var der Dussen, achtte bewezeh dat het misdrijf niet in vereniging is gepleegd. Strafverzwarende omstandigheden achtte hij niet aanwezig, omdat het misdrijf niet op de plaats van de wa tersnood is geschied. Het feit op zich zelf noemde hij zeer onsymphatiek, omdat de militairen er van op de hoogte waren, dat de sigaretten be stemd waren voor de slachtoffers van de watersnood. Hij achtte het onjuist, dat de militairen zich beroepen op de lange diensttijd. „Jullie zijn militair, het was een noodtoestand en het was dus plicht ook 's nachts door te werken". Hij achtte ieder van de verdachten schul dig en eiste een gevangenisstraf van. zes maanden met aftrek. De sigaret ten dienden aan de staat te worden teruggeven. De verdediger van de verdachten, mr. Zwart, noemde het feit geen diefstal, doch verduistering. De mili tairen zien achteraf hc-el goed in dat zij dom hebben gehandeld, zeide hij, doch toen zij het misdrijf pleegden waren zij moe en suf door het lange werk. Op dat moment hebben zij de consequenties van het misdrijf niet overzien. Peliter verzocht bij de uit spraak rekening te houden met de bij zondere omstandigheden Na raadkamer werden van B., S., en ten N. schuldig bevonden aan dief stal bij gelegenheid van watersnood en veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek. IN GOEDE AARDE ton een cheque van tienduizend dollar overhandigd. ENGELAND EN AUSTRALIë Op instignatie van de Nederlandse vice-consul te Dover, H. A. J. Ryeland, heeft een groep Engelsen aldaar tijdens bijeenkomst een bedrag van 45 pond sterling bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. Zelf maakte hij nog 20 pond over en een gelieerde firma voegde er een zelfde bedrag bij. In Australië zijn totnogtoe ongeveer 170.000 gulden bijeengebracht voor de slachtoffers der overstromingen in Ne derland, België en Engeland. DUITSLAND EN OOSTENRIJK In Den Haag is een schenkzending goederen (kleding en medische hulp middelen) ter waarde van 130.000 mark uit de stad Brunswijk aangekomen. De schenkzending goederen moet men beschouwen als een blijk van verlangen tot toenadering, omdat men de noodza kelijkheid besefte iets te moeten stel len tegenover de moeilijkheden die ons land in de oorlog heeft ondervonden, aldus dc gevers. De vereniging tot behartiging der be langen van de rijnvaart in Duisburg heeft telegrafisch aan de president van het centraal overleg in de binnen scheepvaart medegedeeld, dat de Duitse rijnscheepvaart naar beste krachten de hulpverlening aan Nederland zaJ onder steunen. Als eerste gave heeft de ver eniging 5000 Mark gegeven. Het Oostenrijkse verbond van in dustriëlen heeft een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar gesteld voor een ac tie om goederen naar Nederland te zen den. De vereniging van bloedgevers in Oostenrijk heeft besloten, haar leden op I te roepen, bloed voor Nederland af staan. De door de Oostenrijkse regering ge organiseerde inzameling heeft tot dus verre 108.800 gulden opgebracht. A. Viruly benoemd tot commodore DEN HAAG, 12 Febr. Gezagvoerder Adriaan Viruly is met ingang van 6 Fe bruari j.l. tot commodore op de Noord- atlantische routes van de K.L.M. be noemd. Deze rang geeft het recht tot het dragen van een gouden ster boven de galons. De titel van algemeen chef vlieger, welke de heer Viruly sinds hel einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. Commodore Viruly die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert is een van de bekendste K.L.M.-vliegers. Se dert April 1927 heeft hy meer dan 17,000 vlieguren op zijn naam gebracht, waarbij hjj bijna vijf millioen kilome ter aflegde ofwel 125 vluchten rond de aarde. Tijdens deze vluchten maakte hij kennis met 58 landen en vervoerde hij meer dan 60.000 passagiers en vier millioen kilogram vracht. Grote bekendheid verwierf Viruly als auteur van luchtvaartboeken. Zeventien heeft hij er reeds op zijn naam staan, Ook als schrijver van luchtvaartartike len en als spreker geniet hij in binnen- en buitenland bekendheid. Historische fietsen op R.A.I.-tentoonstelling AMSTERDAM, 12 Febr. Op de op handen zijnde R.A.I.-tentoonstelling van motorrijwielen, scooters, brom fietsen en rijwielen, die gehouden wordt van 27 Februari t.m. 8 Maart a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amster dam, zal naar zich thans reeds dui delijk aftekent ook heel wat nieuws op het gebied van toer- en sportrij- wielen te bewonderen zijn. Het mo derne rijwiel is het resultaat van tal loze verbeteringen die slechts gelei delijk toepassing vonden De evolutie van de draisine tot het elegante, doel matige, lichte spoitfietsje zal bij deze gelegenheid op aantrekkelijke wijze zijn te volgen door de expositie van eèn unieke reeks historische rijwielen, welke een onderdeel zal uitmaken van een royale aankleding, waarbij een ruim gebruik gemaakt zal worden van planten, bloemen etc. Voor menig be zoeker zal deze attractie ongetwijfeld een grote verrassing betekenen. Les uit watersnood Het westelijk deel van onze goede pro vincie is door de stormende springvloed van St. Ignatiusnacht zwaar overspoeld. En wij dachten veelal, dat Brabant een hooggelegen land was in ons rijksgebied; er zijn wol .geen heuvelen of bergen maar «-ij wisten ons toch merendeels boven, ver boven Amsterdams peiL In eens zijn wij tot de bevinding gekomen, dat ook wij, Brabanters. met de zee iets uitstaande hebben en haar wilde woede niet konden ontkomen. Mensen uit ons gewest z(jn in nood geweest, wij hebben hun moed en uithou dingsvermogen kun nen bewonderen. Wy hebben diezelfde deugden bewonderd bij onze Zeeuwse buren. Toch was er een duidelijk merk baar verschil in de wijze, waarop deze ramp ervaren werd in de geteisterde eilanden van onze buurtprovincie en de ijze, waarop de bewoner van Brabant reageerde. Nog staan «'ij stil bij de stoere houding van die Calvinistische boer, die met zijn kinderen op de arm strak voort liep over de dijk vanuit zijn verdronken boerderij; voor hem was het Gods bestel, Gods ordonnantie, dat hij zo met levens gevaar in die barre koude cn in die natte nacht zijn kinderen redden moest: hij klaagde niet, hij morde niet, hij was in Godes hand. En toen een van zijn kinderen hij een sterke rukwind en een harde golfslag uit zijn handen sloeg en reddeloos ui het sinistere water viel, stap te hy voort, stoer en sterk, zich weerom neerleggend by Gods bestel, want bet Gods wil, dat nu zijn kind verdrin ken zou. Wij, anders geaard, vinden dit hard en stug en noemen zo iets haast ge voelloos. maar bewonderen moeten wij toch de geloofskracht in de Heer en Meester van het Heelal, bij Wiens schik kingen de boer zich zonder morren neer legt. Of denkt eens aan die oude vrouw van zeventig jaren, die van al haar rijke bezit slechts een Bijbel mee kon dragen: het zware boek met koperen beslag, een Pieter Kcuruitgave van 1600, die reeds watersnoden had overleefd. Zij red de het boek niet om zijn kostbaarheid, maar omdat het voor haar Gods woord bevatte. De felle geloofskracht, die in deze feiten uitstraalt, moet iedereen be enderen. ook al deelt hy de Calvinisti sche levensbeschouwing niet, want dit is stijl! En ten slotte is hier toch ook Gods kracht werkzaam in een ziel; hier is ge loof, dat wel niet het volle licht laat vallen op alle mysteriën, maar dat toch de waarheid van Gods oppennachtïg- heid ten volle belydt. De verhalen over de gedragingen der mensen bij de watersnood hebben ons een keer te meer geleerd, dat er cultuur verschillen zijn bij Nederlanders uit di verse ge«esten. Brabanters zijn anders en zouden anders reageren; wellicht ook bewonderenswaardig en kloek, maar al tijd anders! Katholieken hebben een an dere wijze van beleven, een ander men selijk gedrag bij dezelfde .ervaringen als mensen met afwijkende geloofsopvattin gen. Dat de godsdienst een cultureel stempel drukt op een volk, hebben «U misschien nooit zo goed kunnen consta teren als nu by het gedrag der Zeeuwen. Deze beschouwing bracht ons op de ge dachte, dat de verkondiging Aan de katholieke waarheid niet enkel een kwestie is van een ander lesje leren en andere middelen tot zaligheid brengen, maar dat geloofsverbreïding een zaak is van een nieuwe leefwijze brengen, een nieuwe cultuur. Deze cultuur mag en moet weerspiegelen al de variëteiten, die haar aanpassing aan de verschillende groepen mensen, die zy bereikt, mee brengt. By behoud van taal, kleding, voeding, kunst, politieke systemen, so ciale gebruiken enz. moest zij daarin toch trachten door te dringen als de desem in het deeg. GeloofsprediUing wordt een uiterst subtiele zaak en omvat veel meer dan het bekeren van individuen. Wij kunnen eeuwen lang kinderen dopen in stervensgevaar en dan doen «"ij een zeer verdienstelijk werk, «aar nooit genoeg goeds van kan gezegd worden; het is zelfs plicht. Maar al «ordt zo de zege pralende kerk bevolkt, de strijdende kerk hier op aarde komt er niet mee vooruit, omdat daardoor de cultuur van een land niet gewijzigd wordt. Deze moeilijke opdracht hebben zij, die uitge trokken zijn naar heel wat vreemder landen dan de provincie Zeeland en volgen met belangstellling hopenlijk werkdadige belangstelling ai hun po gingen. J. VAN GELOVEN" M.S.C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 21