KATHOLIEK DAGBLA RAMPENFONDS lenigt de noden zodra getroffenen zip teruggekeerd w UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT' In de eerste behoeften is thans voorzien RAMPENFONDS: RUIM 38 MILLIOEN PRINS BERNHARD AANSCHOUWDE DE WERKZAAMHEDEN AAN DE DIJKEN Dijk doorgebroken; onmiddellijk hersteld Aan de post-abonné's ADVIES VAN BESTUUR DER K.V.P. IN DE WIND GESLAGEN Engeland Verzoekt dringend Linnen 24 uur 10 millioen zakkeri Geschenkzendingen fruit uit Israël en Italië geveild voor liet Rampenfonds DOMINEE ZANDT STAGNEERDE DE DISCUSSIE OVER DE INENTINGSWET Aandrang op H. Vader om vee! minder speciale audiënties te verlenen Aardbeving in Perzië Grootscheepse wa pensmokkel ontdekt Kolen en schroot worden duurder ff Oost - brobönt Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Redactie-Burfeau: Wal 2 - Eindhoven Telef. K 4900-2526 Administratiebureau Wal 2 - Eindhoven - Têlef. K 4900-2526 Vrijdag 13 Febr. 1953 Negende Jaargang No. 86 Drie commissies zijn reeds bezig met voorbereidende werkzaamheden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 Febr. Als de getroffenen van de watersnood in hun woningen zijn terugge keerd, zal in groot verband de leniging plaats hebben van de geleden schade in de persoonlijke sfeer, d.w-z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Er worden geen uitke ringen uit het Rampenfonds in het wilde weg gedaan. In de eer ste noden is voorzien en in sa menwerking met de regering zul len nu regels worden opgesteld voor de hulpverlening in het tweede stadium. Er zijn door het Rampenfonds drie commissies ingesteld: een voor de huisraad- schade, een in de maatschappe lijke sector (o.a. levensonder houd, uitkeringen aan weduwen) en een voor alle uitgaven, waar voor geen verantwoordelijke in stantie kan worden aangewezen. Aan de rampenbureaux kunnen alle geleden schaden reeds wor den opgegeven, zodat straks snel kan worden afgewikkeld. Tijdens een perconferentie deelde de leiding van het Rampenfonds (waar van Prins Bernhard voorzitter is) mee, dat alle binnenkomende gelden onder controle staan van de rijksaccoun tantsdienst en dat een college van acht bankiers (onder voorzitterschap van de directeur van de Ned. Heide Mij. Zeeman) adviseert over de belegging en uitgaven der geldén In het bedrag plm. 38 .millioen gul den, dat thans op de rekening van het Rampenfonds is geboekt, zijn nog niet begrepen de toezeggingen uit het bui tenland en de toezeggingen van groe pen Nederlanders uit het bedrijfsle ven zoals b.v. het afstaan van ge deelten van het loon. Werkelijk ge boekt aan buitenlandse giften is nog maar een bedrag van 450 duizend gul den. Alle toegezegde bedragen, die via regering of ambassades binnenkomen, zullen direct in het Rampenfonds worden gestort. Voor de directe hulpverlening heeft het Rampenfonds 1 millioèn gulden ter beschikking gesteld van het Rode Kruis en 200.000 gulden geschonken aan het R.K. Huisvestingscomité. DEN HAAG, 12 Febr. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot Donderdagavond een bedrag van ruim 38 millioen gulden binnen gekomen. Woensdagavond was de stand ruim 34 millioen. Eerst heden is bekend geworden dat begin vorige week zowel door H.M. de Koningin als door prinses Wilhelmina een belangrijke gift aan het Rampen fonds is geschonken. lm Klunderlj gesprek met de Italianen DEN HAAG, 12 Februari, Ook Donderdag weer heeft prins Bernhard, zoals steeds tot nu toe in een Ameri kaanse helicopter, een bezoek gebracht aan een groot aantal plaatsen in het getroffen gebied. Hij landde onder meer te Poortvliet, Scherpenisse, St. Maar tensdijk, St. Annaland, Niew-Vossemeer, OP EILAND THOLEN GOES, 12 Februari. In de afgelopen nacht, is op het eiland Tholen weer een dijk doorgebroken, de zogenaamde eerste dijk bij het dorp Sint Maartensdijk. Di rect na de ontdekking is men met de dichting begonnen en men slaagde er ook in het gat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat, dat in de versterking was geslagen en liep reeds de polder in. Amerikaans congres betuigt medeleven WASHINGTON, 12 Febr. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin het zijn deleven uitspreekt met de slachtoffers der overstromingen in Nederland, Groot- Brittannië en België. De resolutie 1 reeds door de senaat goedgekeurd. De dijk vóór het uniform, het uniform voor de dijk DEN HAAG, 12 Febr. Het comité „aanbieding gala-uniformen lucht- machtkapel", dat in October 1952 door de burgemeester van Nijmegen in het léven is geroepen teneinde de lucht machtkapel bij het 40-jarig bestaan van de Nederlandse luchtmacht gala uniformen aan te bieden, had voor de maanden Januari, Februari en Maart een groot aantal showavonden gecon tracteerd, waarvan de opbrengsten be stemd zouden zijn voor de gala-uni formen. Nadat de avonden in de gehele maand Februari waren opgeschort, heeft het comité thans besloten, de tournee voort te zetten en alles in het werk te stellen aan het eind daarvan een zo groot mogelijk bedrag aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. De tournee-avonden vinden voortgang onder het motto: „de dijk vóór het uniform, het uniform voor de dijk". Met dit motto brengt bet comité onder andere tot uitdrukking dat thans alle krachten zich moeten inspannen voor het lenigen van de nood. Ook het uni form, in casu de l.s.k.-korporaal Joop de Knegt en de luchtmachtkapel, die weliswaar niet in werkelijke zin aan de dijken staan, kunnen toch mee wer ken aan de actie die ons volkt thans zo zeer bezig houdt. Aan een aantal avonden zal de luchtmachtkapel haar medewerking verlenen. Zoals bekend werkt verder aan de tournee-avonden mede het show-orkest „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman. Voorsiri tot toelating van 25.000 Nederlanders in Amerika WASHINGHTON, 12 Febr. In het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den is een voorstel ingediend om 25.000 slachtoffers van de overstro mingen in Nederland toe te laten tot het Amerikaanse staatsburgerschap. Het voorstel was afkomstig van Fran cis Walter, die samen met McCarran de naar hen genoemde imrnigratiewet heeft opgesteld. Canadese gaat radio reportages in noodgebied ""r maken SCHIPHOL, 12 Febr. Donderdag is op Schiphol een Canadese radio-redac trice, mevr. Elsie Jane Gray, aangeko men, op weg naar de watersnood- gebieden waar zij opnamen gaat ma ken voor een reportage. Zij werd op het vliegveld begroet door een aantal officieren van Leger des Heils en Rode Kruis, met wie zij in de koffie kamer dadelijk haai' werk begon. Mevr. Gray is voornemens via New York terug te reizen en ook daar een verslag van haar bevindingen de aether in te zenden. De Koningin ontving Amerikaanse journalist DEN HAAG, 12 Febr. In het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag, heeft H.M. de Koningin Donderdagmor gen de Amerikaanse journalist Rode- riek Mac Leish ontvangen. De heer Mac Leish bezoekt ons land als lid van het comité „the flood of dollars" dat op gericht is door de zender W.L.A.W. van Boston Radio, en dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor de slachtof fers van de watersnoodramp in Neder land. De heer Mac Leish heeft hier te lande verscheidene noodhospitalen hulpposten van het Nederlandse Rode Kruis bezocht en daarover reportages gebracht voor de radio in Amerika. Nieuwe burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe /-DEN HAAG, 12 Feibr. Bij K.B. vandaag benoemd tot burgeraeestet van Hoge en. Lage Zwaluwe dr. C. Vlak, oud. asHistemt-residenit, thans leraar staatsin richting aan 'n lyceum te Utrecht. Dr.Vlak woont in Maartensdijk bij Utrecht. Zijn benoeming gaat 16 Februari in. Hoge en Lage Zwaluwe ligt in het getroffen ge bied. Nogmaals vestigen wij de aan dacht van onze post-abonné's op de mogelijkheid om op Zaterdag ons blad op het postkantoor ter plaatse af te halen. Hiervoor zijn door de PTT bepaalde uren vast gesteld, ADMINISTRATIE. Ooltgensplaat, Klundert en Moerdijk. De prir.s heeft dit bezoek voornamelijk besteed aan een oriëntatie omtrent de vorderingen, die zijn gemaakt met het herst'el van de dijken, zulks vanwege de komende springvloed. Op vele plaatsen heeft hij het werk bezichtigd van het burger- en militair personeel, waarbij hij tegelijkertijd de Franse, Belgische en Amerikaanse militairen bij hun hulp actie bezig zag. In Klundert, waar de. prins zich tij dens het langdurige verblijft uitvoerig liet voorlichten over de stand van zaken, ad hij neg contact met de Italiaanse brandweerlieden, die hier behulpzaam zijn bij het versterken van de dijken. De prins prefereert voor zijn tochten lar het rampgebied een helicoptere van Amerikaanse makelij, omdat deze is uit gerust met de z.g. skids, waardoor het toestel op zeer beperkte ruimten kan landen, hetgeen met de Nederlands!) en Engelse hefschroefvliegtuigen, die welis waar groter zijn, doch landen op wielen, niet het geval is. Het feit, dat de prins op zovele plaatsen kan landen en op stijgen is t'e danken aan het Amerikaan se toestel met de skids. H. M. Koningin Juliana ontving ten paleize Lange Voorhout in Den Haag de Amerikaanse radio-com?nentator van de W. L. A. Rodwick Macleicli die in Amerika een radio-actie voert voor de getroffen Nederlandse gebieden. Rodwick Macleicli overhandigde Haar een brief namens de zes gouverneurs van New England en de burgemeester van Boston en Lawrence. H. M. neemt de brief in ontvangst. Mr. Roolvink volgde mej. De Waal op (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 12 Februari. Vanmiddag is als lid van de Tweede Kamer voor de fractie van de K.V.P. beëdigd mr, E. G. M. Roolvink uit Almelo, die ook in de vorige zittingsperiode lid van de Kamer was. Hij volgt' mej. dr. De Waal op, die benoemd is tot staatssecretaresse van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Rond het aanvaarden van het lid maatschap door mr. Roolvink dreigt een conflict te ontstaan in de KVP-leiding. Mej. De Waal bezett'e n.l. een zgn. kwa liteitszetel voor buitenlandse aangele genheden. Als haar plaatsvervangster was- aangewezen mej. De Vink. Volgens dé kiezerslijst kwam echter mr. Rool vink in aanmerking de opengevallen Ter versterking van de zeeweringen LONDEN, 12 Febr. Het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft Woensdag acht West- europese landen, nl- Frankrijk, België, Italië West-Duitsland, Zwitserland, Noorwegen, Dene marken en Portugal dringend gevraagd Groot-Brittannië in de komende 24 uur te helpen aan tien millioen zandzakken, ter ver sterking van de Engelse zeewe ringen i.v.m. 't komende spring- getij. Zes der gevraagde 3taten hebben be vestigend geantwoord op het Britse ver- HEIjP DE NEDERLANDERS Ol' VA LENTIJNSDAG. Jack Benny, een Ame rikaanse radiokomiclc, bijgenaamd de Nations Dutch Uncle" en Cnrla Pfans- tiehl, een 5-jarig Amerikaans meisje, met nog gedeeltelijk Nederlands bloed, hebben een nieuwe hulpactie in Amerika voor de overstroomde gebieden in Neder land ten doop gehouden. Zij wekken ■iedereen, met een druppeltje Hollands bloed in de aderen, op, dit jaar op Valen tijnsdag (Ui Februari a.s.J een extra Valentijn met geld te zenden tiaar de Netherland-America Feundation te Washington, het officiële buretm voor de hulpacties voor Holland. Benny en Carta beginnen de nieuwe actie: „Send a heart to Hollcmd". Advocaat van de Rosen bergs blijft strijden NEW YORK, 12 Febr. Emanuel Blooh, de advocaat van het echtpaar Rosenberg, heeft medegedeeld, dat hij een beroep zal doen op het opperge- rechtshof, om de executie van het echtpaar uit te doen stellen totdat hij opnieuw bij het oppergerecht in be roep zou zijn gegaan. In October wees dit hof het verzoek om in beroep te mogen gaan af. Indien het oppergerechtshof niet bereid zou zijn, om deze zaak te her zien zou hij „andere stappen" onder nemen, zo zeide Bloch. zoek en de levering van ruim 5.000-000 zakken in de gevraagde tijd toegezegd. Portugal heeft nog niet geantwoord. In Rome is het vervoer der zandzak ken per vliegtuig naar Groot-Brittannië reeds begonnen. België zegde de levering van een millioen zakken vóór Zaterdag toe. In Zwitserland zijn ongeveer 350.000 zakken bijeengebracht. Frankrijk zal Za terdag 250.000 zandzakken uit Duinker ken verschepen. Daar de Franse voor raad niet groot genoeg was, om aan deze plotselinge vraag te voldoen, zullen de fabrieken waar de zakken worden vervaardigd in de nacht van Donderdag op Vrijdag overwerken. Denemarken heeft de levering van 175.000 zakken toegezegd. Alle landen zullen de zand zakken gratis ter beschikking stellen. plaats te bezetten. Met een beroep op art. 16 van het Part'ijreglement, adviseer de het Partijbestuur mr. Roolvink zijn plaats beschikbaar te stellen aan de plaatsvervangster van mej. De Waal. Dit advies heeft mr. Roolvink niet opge volgd. Mej. De Waal is bij voorkeur in de Kamer gekomen als deskundige voor de buitenlandse politiek, zo zegt hij, maar t'hans is zij benoemd tot staats secretaresse voor Onderwijs. Hieruit blijkt, zo meent hij, dat deze kwaliteits zetel maar een farce is. De Partijraad zal zich nu waarschijn lijk over de zienswijze van rnr. Roolvink gaan uitspreken. Als kamerlid zal hij echter niet kunnen worden gedisqualifi- ceerd, hoogstens als lid van de K.V.P.- fractie. Maar zover, aldus is de ver wachting, zal het wel niet' komen. Gerbrandy werd tweede pl.v. voorzitter (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 12 Februari. Met 42 stemmen is oud-minister Gerbrandy ge kozen tot tweede plaatsvervangende voorzitter van de Tweede Kamer. Zijn antirevolutionaire fractiegenoot mr. Roosjes verwierf 28 stemmen voor deze functie. De benoeming, was nodig, om dat de eerste pl.v. voorzitter, de heer Schilthuis (P.v.d.A.) wegens zijn gevor derde leeftijd (70 jaar) wat gespaard moet worden. Helicopteres van Franse Rode Kruis DEN HAAG, 12 Febr, Toen vandaag bekend werd dat enkele ibefschroefvlieg- tuigen, die in de noodigiebieden opere ren, teruggetrokken zullen moeten wor den, heeft het Nederlandse Rode Kruis een verzoek om hulp gericht tot zijn Franse zusterinstelling. Het Franse Ro de Kruis heeft toen direct drie helicop teres ter beschikking gesteld voor de hulpverlening in de noodgeibiedien. Opbrengst bedroeg I 37.000 gulden ROTTERDAM, 12 Febr. Er was Donderdagmorgen zeer grote belang stelling voor de veiling van fruit en groenten, die ten behoeve van het Rampen fonds in Rotterdam werd gehouden. Met het m.s. „Vegaland" waren n.l. aan gevoerd 5000 kisten Jaffa sinaasappelen, geschonken door de regering van Israël, voorts nog 1000 kisten, geschonken door de „citrus marketing board" te Tel Aviv. Bovendien waren per trein gearriveerd kisten appelen, marmelade, citroenen, sinaasappelen, andyvie, gedroogde vygen en geconfyte vruchtencakes, geschonken door Italiaanse particulieren. De veiling bracht f 137.000 op. Behalve het zakelijke sprak ook het gevoels element een woordje mee, zoals o.m. bleek toen een kist met twintig geconfyte vruchtencakes uit Italië onder de hamer kwam. Elke cake werd bij opbod ver kocht en ze brachten in totaal f 2322 op. Belangryk achtte men nog de mede deling, die de voorzitter van het bedryfsschap voor groenten en fruit, W. M. Driessen, deed, n.l. dat Nederland ondanks de ramp normaal doorgaat niet zijn uitvoer van fruit, in casu van appelen. Volgende week worden nog enige zendingen geveild, die onderweg zyn van Italië en Spanje, zodat nog een belangrijke vermeerdering van bovengenoemd bedrag tegemoet gezien kan worden. Uit de Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 Febr. Binnen enkele minuten had staatssecretaris dr. Mun tendam een goedkeuring verwacht van zyn voorstel tot uitbreiding van de mo gelijkheden tot kosteloze inenting. Maar de staatkundig gereformeerde dominé Zandt stak daar niet met opzet overi gens een stokje voor. De beraadsla gingen moesten worden uitgesteld tot morgen, omdat de voorzitter van oordeel was, dat een door ds. Zandt voorgesteld amendement buiten de orde viel. De Tweede Kamer kon het slechts toejuichen, dat er een ruimere mogelijk heid tot kosteloze inenting in de wet wordt verankerd, behalve uiteraard ds. Zandt, die elke inenting in strijd acht met Gods Wet, en wel omdat door inen ting het leven in gevaar zou kunnen ko men. Hij hield daarover een principiële redevoering en zei daarin, dat er véél meer gevallen van encephalitis (hersen vliesontsteking na inenting) zijn dan openbaar bekend is. Hij stelde daarom een amendement voor om in de wet de artsen te verplichten elk geval van en cephalitis te rapporteren in de vaststel ling van de doodsoorzaak. Want er wordt naar de mening van ds. Zandt wel eens 'n bijkomende, althans niet de directe reden opgegeven, b.v. griep. Voorzitter dr. Kortenhorst meende dit amendement niet aan de orde te kunnen stellen, omdat het niet betrekking heeft op het onderwerp van de beraadslaging, n.l. het uitbreiden van de mogelij Wieden voor kosteloze inenting. De Kamer was het met dr. Kortenhorst eens, maar uit sympathie voor ds. Zandt, werd de stem ming over het onderwerp aangehouden, zodat het amendement desgewenst nog kan worden omgewerkt tot een motie. Evenmin kon een beslissing vallen over het ontwerp Stoomwet, waarin wordt voorgesteld, dat stoomketels verplicht moeten worden gekeurd op hun deugde lijkheid en wel op gezette tijden. Tegen dit principe had niemand bezwaar, inte gendeel, maar wel hadden enkele afge vaardigden bedenkingen tegen het beta len dóór de eigenaars van de keurgelden (10 tot 30 gulden per keuring)Er waren niet voldoende Kamerleden meer aanwe zig om een hoofdelijke stemming te kun nen houden, zodat ook dit tot morgen moest worden uitgesteld. GUNSTIGER VERLOFREGELING VOOR ONDERWIJZERS De Kamer kon nog een begin maken met de beraadslaging over een wijziging van de L. O.-wet, waardoor middels ver plichte keuringen een verbeterde verlof regeling ontstaat voor onderwijzers en tevens een wettelijke basis wordt gege ven aan de uitkering van smartengelden aan de weduwe. Er zijn bij dit ontwerp een aantal amendementen ingediend, ook al ter verkrijging van overgangsbepalin gen. Vrijdag worden de beraadslagingen voortgezet. Gezondheidstoestand van de Paus maakt meer rust noodzakelijk VATICAANSTAD, 12 Febr. In Vati caanse kringen uit men de wens, dat de H. Vader wegens Zijn gezondheidstoe stand voortaan de speciale audiënties aanzienlijk zal beperken. In de plaats daarvan kunnen dan regelmatig drie maal per week algemene audiënties worden gehouden. De plannen om de H. Vader te bewegen verandering in zyn dagorde aan te brengen, komen niet van Hemzelf, maar van invloedrijke persoonlijkheden uit het Vaticaan. De plannen om deze verandering te bewerken zijn gebaseerd op het feit, dat de Paus thans meer dan ooit zijn geschokte gezondheid in acht moet ne men en zijn plichten daarmede in over eenstemming brengen. Tot aan Zijn ziekte wijdde de H. Vader het grootste deel van de ochtend aan de talrijke audiënties met zulk een toewijding, dat Hij pas om één uur, soms zelfs om twee uur 's middags dodelijk vermoeid in Zijn particuliere vertrekken terug keerde. Het is echter, zo vernemen wij uit Rome, zeer de vraag of de H. Vad'er op deze voorstellen zal ingaan. Hij heeft overtuigende argumenten, dat juist die speciale audiënties Hem voor het geven van de opperste leiding van groot nut zijn geweest. In de loop van de 14 jaren, dat Hij het Pontificaat be kleedt, heeft Hij 3617 speciale audiën ties verleend aan groepen, welke uit gemiddeld 2 tot 5 personen bestaan. Men kan dus rustig aannemen, dat de Paus minstens 9000 personen heeft ont moet, die op deze manier in een per soonlijk gesprek met Hem over allerlei zaken hebben kunnen spreken. AUDI8NTIES „VENSTER OP DE WERELD" Niet zonder reden heeft de Paus dus Zijn speciale audiënties genoemd „het venster op de wereld", welke Hem de gelegenheid boden contact met de bui tenwereld te houden. Gezien ook de persoon van Pacelli, de Paus, kan dit hartelijk contact heel moeilijk verbro ken worden. Het zou alleen kunnen ge beuren als gevolg van deze' eerste, ern stige ziekte, welke de H. Vader heeft geleden. Personen, die geacht kunnen worden persoonlijk invloed op die Paus uit te oefenen, spreken er ook over de H. Va der aan te raden langere tijd in Castel Gandolfo rust te nemen. Ondanks alle bezorgdheid voor Zijn gezondheid, in Vaticaanse kringen heerst, gaat de Vader onverminderd voort Zich op de hoogte te laten stellen van het we reldgebeuren. Regelmatig ontvangt Hij de beide pro-secretarissen mgr. Tardini en mgr. Montini. Zeer diep Is Hy geschokt geweest dkior de waternood, die Nederland, Bel gië en Engeland heeft getroffen. Zelf heeft Hij de telegrammen, die naar de Pauselijke vertegenwoordiger in de ge troffen land zijn gezonden, o.a, het tele gram aan de Internuntius te Den Haag, mgr. Paolo Giobbe, naar inhoud en vorm gereageerd en gelijktijdig van grote sommen gekls, zelfs tot twee- maai toe, doen vergezellen. Aan mgr. Baldellie directeur van de Pauselijke Hulpactie, die in het begin van deze week in Nederland vertoefde, heeft Hij zelf aanwijzingen gegeven over die wijze, waarop grootscheepse hulp verleend behoorde te worden. Het is opmerkelijk, hoe Pius Xn reeds op talrijke en zeer essentiële punten Zyn stem heeft laten horen, waardoor Zijn gezag hoog wordt ge schat, niet alleen in de Katholieke we reld, maar ook ver daarbuiten. En toch....... ziet de H. Vader Zyn Pontifi caat ten einde lopen? Bij enkele ge legenheden, b.v. op Zyn verjaardag van vorig jaar Maart, maar ook nog op diere tijdstippen, heeft de Paus in alle ernst beweerd, dat dit of dat vraagstuk uit het hedendaagse leven van de Kerk maar door Zijn opvolger in behandeling moet worden genomen. Men kan er van overtuigd zijn, dat Pius XH er de man niet naar is om ondanks Zyn soms zelfs droevige uitlatingen, belangrijke vraagstukken te laten liggen. Ontploffing in Califor- mische kruitfabriek RICHMOND, 13 Febr. In" de „Her- cules"-kruitfabriek te Richmond, in Californië (V. S,), heeft een hevige ontploffing plaats gevonden. Zes of zeven werknemers zijn om het leven gekomen. Er zijn ook verscheidene ge. wonden. TEHERAN, 12 Febr. Bij Toeroet, een plaats in Perzië, heeft zich een aardbe ving voorgedaan. Volgens de eerste be richten zouden er verscheidene honder den doden zijn. COMMUNISTEN VINGEN ROT Frankrijk negeerde stakingsoprcep PARIJS, 12 Februari. De oproep van de Franse communisten om Don derdag t'e maken tot een „dag van actie", met stakingen, protestbijeenkom sten, enz., heeft vrijwel nergens in Frankrijk weerklank gevonden. Bij de Renault-autofabriek aan de zuidelijke rand van Parijs woonden slechts ongeveer 100 van de 40.000 arbei ders een door het (communistische) al gemene vakverbond (C.G.T.) belegde bijeenkomst bij. Alle openbare diensten werkten normaal. De communistische actie was bedoeld als profest tegen het feit, dat de politie een voor Zondag uitgeschreven demon stratie ter herdenking van de in Febr. 1934 voorgevalllen ongeregeldheden, waarbij de communisten, volgens hun zeggen, een fascistisch complot wisten te verijdelen, had verboden. Voorts be oogden de communisten met hun actie een campagne voor hogere lonen, een protest tegen het Europese legerverdrag en een oproep om vrede t'e sluiten Indo-China. Doodstraffen in het proces-Oradour BORDEAUX, 13 Febr, Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft vandaag" het doodvonnis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, we gens zijn aandeel in de massa-moord Oradour-sur-Glane in Juni 1944, waarvan 6.642 inwoners van de plaats het slachtoffer zijn geworden. Vier Duit sers zijn tot dwangarbeid van 10 tot 12 jaar en een tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een Duitser is vrijgesproken. De be klaagden, die bij verstek terechtgestaan hebben (in het geheel 43), zijn ter dood veroordeeld, uitgezonderd de beklaagde Wilhelm Nobbe, die ontoerekeningsvat baar is bevonden. De Elzasser sergeant' George Boos is ter dood veroordeeld. Al le andere dertien Elzassers, die terecht gestaan hebben, zijn tot dwangarbeid of gevangenisstraf veroordeeld. Onder de bij verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapitein Otto Kahn, die bevel voer de over de afdeling, die verantwoorde lijk is voor de massa-moord. VAN AMERIKA NAAR MEXICO WASHINGTON, 12 Febr. Naar het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken bekendmaakt, hebben Amerikaanse autoriteiten de grootste wapensmokkelary sinds 1939 ontdekt, waarbij in de afgelopen vijf jaar gewe ren, revolvers en munitie ter waard,e van tenminste 250.000 dollar op onwet tige wijze naar Mexico zyn uitgevoerd. In verband hiermee heeft een „grand jury" te Dallas (Texas) acht Amerika nen en drie Mexicanen aangeklaagd we gens samenzwering om bepalingen in- zaken wapenuitvoer van de neutraliteits- wet van 1939 te overtreden. De Mexicaanse autoriteiten zoeken nog uit, wat de uiteindelijke bestemming ,van het wapentuig was. Het hoofd van het Amerikaanse bu reau voor controle op de munitie, Elliott, die mededelingen over de smokkelarij deed, weigerde antwoord te geven op de vraag, of de wapenzendingen stemd waren voor personen, die mogelijk plannen koesteren om de regering in Mexico of enig ander Latijns-Ameri kaanse staat omver te werpen. DEN HAAG, 12 Febr. Dinsdag j.I. is de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot inwerking getreden. Die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Nederlandse kolen- prijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aan nemen, dat de Nederlandse kolenprij- zen daarna naar boven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederlandse prijs zeker naar boven gaan, mogelijk wel met 50 percent. HET DRAMA TE SCHIEDAM Thans ook tweejarig zoontje overleden SCHIEDAM, 12 Febr. Het twee-jarig zoontje van de familie Den B. uit Zie- rikzee, die naar Schiedam is geëvacu eerd, is hedenmorgen overleden. Zo als is gemeld werd het ventje samen met een baby in een vlaag van waan zin door de moeder van een 12 meter hoog 'oalcon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevr. Den B. die zich ook van het balcon op straat wierp, verkeert nog in zorgwekkende toestand. Brits-Egyptisch accoord over de Soedan LONDEN, 12 Febr. De minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met- Egypte een overeenkomst is gesloten over de toekomst van Soedan. Zij voor ziet in zelfbestuur voor de Soedane- zen, gevolg door zelfbeschikkingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Soedane. zen kiezen tussen onafhankelijkheid of een verbintenis met Egypte. In de overgangsperiode zal Soedan, dat acht millioen inwoners telt, zichzelf be sturen. Naar de leiding van buiten landse zaken en defensie zal in die tijd bij een gouverneur-generaal be rusten. Het land is gedurende 53 jaar door Engeland en Egypte gezamenlijk be stuurd. De overeenkomst is vanoch tend na langdurige onderhandelingen getekend door generaal Naguib en de Britse ambassadeur in Egypte, Ste venson. Minister Eden zeide, dat de overeen komst een „redelijke regeling" inhield. De Soedanese kwestie had de Egyptisch- Brïtse houding vetroebeld en hij hoopte, dat de overeenkomst een gelukkig voor teken zou zijn. Eden zei tenslotte, dat ndien Soedan onafhankelijkheid verkoos, het land recht zou hebben om tot het Britse Gemenebest toe te treden. overeenkomst is in Londen en Cairo in een witboek gepubliceerd. Na de ondertekening te Cairo omhelsden Stevenson en Naguib elkaar en klopten elkaar op de rug. Naguib zeide, dat Egypte thans zou beginnen aan het vraagstuk der evacuatie van de kanaal- zóne door de Britse troepen te werken. Ambassadeur Stevenson antwoordde met een glimlach: „Groot-Brittannië is be reid deze zaak aan te vatten". NAGUIB NAAR AMERIKA Naguib zeide te hopen Engeland, Ame rika „en alle andere bevriende landen" te kunnen bezoeken, „als de zaken in Egypte geregeld zijn". Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering In een officiële verklaring zegt „buitengewoon verheugd" te zijn over de overeenkomst. Zij wordt van groot belang geacht, daar zij de re geling inhoudt van een oud conflict. Op bevel van de staatsveiligheids dienst in de Russische zóne van Duits land zullen „alle niet-ariërs en in ge mengde huwelijken levende personen" onder toezicht worden geplaatst, zo meldt de „Allgemeine Wochenzeitung der Juden in Deutsehlandf U&t w-eeA tot hedenavond: Koud weer Overwegend zwaar bewolkt met en kele verspreide sneeuwbuien. Matige Noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon op 8.00, onder 17.50 Maan op 7.43, onder 17.16

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 19