Cornelis" - Rotterdam zonk voor Willemstads drooglegging MS—UB C0STUUMS TAILLEURS Valenlijn-dag Burgem. werk in de Gou leidde reddings drie gemeenten Gemalen en pompen stampen liet water uit de polders Tragedie aan het Hollands Diep Wie weet waar zij zijn? ROO&TS 'AKKERTJES?*' Aan buitendijken wordt overal gewerkt Voorlopige kering liet doel 2T9.- 239.- Peek Cloppenburg Oerstrijd van de Lage Landen Zandzakken uit Dusseldorf naar Steenbergen Succes door snelheid en grote hoeveelheden Even piel keren BRABANTS NIEUWSBLAD Vrijdag 13 Februari 1953 ..Dat neem je niet zo gemakkelijk, meneer, dat moet je met jezelf in orde maken" (Van onze verslaggever) WILLEMSTAD, Donderdag' „Dood tij is er niet", zei baas Bot. „We moeten afwachten tot eb en vloed bijna even sterk zijn. Dan kan het gebeuren". Halverwege de bres in de Oostdijk en het zwie pende Hollandse!) Diep zochten de notabelen van Willemstad tever geefs beschutting achter een stromat. Pastoor Hamerlijnck en ge meentesecretaris Danen draafden over het drooggelopen weiland om de kou uit hun botten te jagen. Baas Bot, een van de „mannen van Sliedrecht" liep rusteloos heen en weer. Hij keek bezorgd van zijn horloge naar de uitgang van de geul waar een motorvlet bezig was het Hollandsch Diep uit te komen. Achter het witte vaartuigje zeulde een zware roestige schuit, die een traliehek langs de boorden had. „Als ie er over een kwartier nog niet is, hou ik er mee op", zei Baas Bot nijdig. „Ik begin niet aan een onbegonnen werk". Om half twaalf ongeveer, circa een kwartier nadien was de geul bij de Nieuwe Sluis afgesloten door de roestige Cornelis Rotterdam, een schuit van 99 ton die met de kiel in de linker- en met de ach tersteven in de rechteroever prikte. De Nieuwe Sluis is de zwaar ste van de vier bressen die storm en springvloed uit de dij ken rond Willemstads polder ge mokerd hebben in de eerste uren van de ramp-Zondag. Het is het enige gat dat tot onder de nor male waterspiegel reikt en daar doorheen stroomt vier maal per dag het Hollands Diep heen en terug, naar en van de Ruygen- hilse Polder, een lap grond van 1400 hectares, die permanent onder water staat. Kiele kiele „Dat gat moet dicht!" had het Polderbestuur gezegd. Ja, na tuurlijk moet dat gat dicht. De Ruygenhilse Polder is een vol komen filiaal geworden van het Hollands Diep. De huizen, waar in het water daalt en stijgt met het tij, worden ondermijnd vernield. De 1400 hectares grond worden doordrenkt van zout. Dat gat moet dicht, dat is dui delijk, maar hoé? De ambtenaren van Rijkswa terstaat schudden bedenkelijk hun hoofd. „Een schip laten zinken in de geul die naar de bres leidt?" was een voorstel ,,'t Is kiele kiele", zei Rijkswa terstaat. „Dus dan is er een kans we moeten het proberen". Vandaag, op het kenteren van eb en vloed en van de ochtend en de middag heeft men het ge probeerd in het gure drassige weiland ten Oosten van 'het kleine Willemstad. ^.De omstandigheden zijn zo ongunstig mogelijk" zei baas Bot, een van de drie aannemers. Hij bedoelde de Noordooster die recht op de geul stond en de golven opjoeg tegen de eb in. Woensdag was de wind ongun stig geweest, zodat het hoogwa ter was op de rivieren. Dat hoge water werd nu met kracht de geul ingestuwd. Maar hij zei niet „kappen er mee" Alleen „als ie er over een kwartier niets, hou ik er mee op". „Hij zit vast!" Gespannen volgden burge meester C. v. d. Hooft, en de kleine groep langs het water het ploeteren van de vlet. De aan nemers waren rusteloos en ze nuwachtig. „Hij zit vast!" riep er een. Het was zo.' maar even later zwom de vlet weer vrij. Het water stroomde nog steeds naar de schuimende branding waar het Hollands Diep begon. Nog steeds eb. Het lukt niet, meende ieder, die het bezorgde gezicht van de aannemer Bot zag. Maar langzaam schoof de vlet de geul in en zonder moeite schoof het roestige karkas van de Cornelis Rotterdam langs de wal. Toen sprong de kleine ge spierde baas Bot temidden van zijn mannen, die op een berg van zandzakken de landing aan schouwden. Hij gaf hen de staalkabels als het ware in hun knuisten en nep met een stem die de wind aan flarden schreeuwde „door halen! dóóóóórhalen! zo strak als ken!!" De mannen van Sliedrecht hin gen aan de kabels en sjorden als of zij een erfenis van louter goud wilden binnenhalen. „We zullen 'm doorbochten!" riep baas Bot. als er overwin op is" De mannen van Sliedrecht, dat betekent bijna hetzelfde als hei- In antwoord op de vraag in ons blad van gisteren wordt ons ge meld, dat Adr. Koolen-van Meer thans verblijft bij de familie C. Oomen, Martensstraat (De Berk) Sprundel. Gisteren werd onder deze rubriek in ons blad door de familie Nijssen-Burg. de Roock- laan te Bergen op Zoom, na vraag gedaan naar de verblijf plaats van verschillende fami lies en personen uit Nieuw Vos meer. Reeds dezelfde dag heeft dit tot een zeer bevredigend re sultaat geleid. Tk heh een halve week gelopen van het kastje naar de muur, verklaarde ons de heer Nijssen, zonder enig succes en door dit ene bericht heb ik bijna alle familieleden en be kenden ontdekt. Slechts van Adr. Heijboer en het gezin Jac. Hcijboer-Broeatus heeft hij nog niets gehoord. paal of als zeewering. ..Je kunt het noemen „kust- en dijkverde- diging", zei baas Bot met een zekere trots over het werk dat hij al van zijn twaalfde jaar be drijft". Het water, zegt hij, „dat is het ergste wat er is". Hij zegt het met een felle stem, want bij na zijn hele leven heeft hij er tegen gevochten. Nu vuurt hij zijn mannen aan, met luid ge schreeuw dat als trompetge- schetter is voor deze soldaten. „Het water is boos" had bij ge zegd." Maar als er overwin op is, dan vechten de jongens a's leeuwen. Zelfs de onverschillig ste die er bij is En ze vochten, deze kerels, met hun eeltige knuisten vol kloven: met de blote vuist. Zij sjorden de roestige schuit vast tegen de wal en hielden haar vast aan sterke kabels die ge spannen stonden, van kracht en tegenkracht. De vlet voer terug, de kabels werden losgemaakt. Toen merkte iedereen dat het water nog wegvloeide; met een ruk zwaaide het karkas met de kiel naar de linker-oever, waar het met de punt steken bleef. „Kop omlaag!" „Zand" schreeuwde de baas. Nou, ik dacht dat ze bij ons brullen konden..." zei een ser geant. De mannen van Sliedrecht lie- nen harder dan een soldaat eer ste klas ooit voor een korpo- raalsstreep zal rennen. Van beide oevers plonsden zakken zand in het water. Aan de over kant hielp een heel leger mili tairen mee. „Opzij!!" bulderde de baas plotseling. Als muizen schoten de mannen achter de zijdijk in de modder. „Kop omlaag!" riep de man die ons meegesleurd had. Op dat moment ging het kanon af. Met een simpele druk op het knopje „fire" van de dynamo condensator had de eerste luite nant Dekker van het oudste wa pen van onze landmacht - de Genie -, een vonk gejaagd door de 5 kilo's trotyl, die in de romp van het schip verdeeld waren. Er vlogen flarden door de lucht en een zware wolk rook. De „Cornelis" Rotterdam ging bruisend onder in de vaargeul van de verzande haven, voor de bres waar een jaar of tien gele den de Nieuwesluis met een zelf de klap tot puin geslagen was. „Zand! Stenen! Huuuup!" brul de de baas. ,,'t ziet er goed uit Uit alle macht begonnen de kerels te smijten. Zakken zand plonsden in het water. Vanaf een platboomder werden blok ken basalt tegen het zinkende karkas gesmeten. Heel langzaam zakte de schuit omlaag. De zes gaten van 30 cm middellijn elk, die de ont ploffing onder de waterlijn ge slagen had in de 15 milimeter platen van de romp. zogen het water binnen. „Maandag is er al een zink stuk gelegd op deze^plaats" zei de burgemeester. „Het ziet er goed uit, zo". Plonsend schoten zandbalen en basaltkeien naar de zinkende romp van het schip. De mannen vormden een damdie stevig te gen het ijzeren hekwerk op de romp van de schuit in het water zon staan. Het zag er goed uit. De zorg was weggewaaid uit het aeziclit van baat Bot. Hij lachte bijna. Een uur tevoren had hij ge zegd ..Als het een beetje moei lijk zit benin ik er niet mee. Als het mislukt Daar komen we wel over heen" had de burgemeester ge zegd. U wel, maar wij Daar kunnen wij ons moeilijk over heen zetten, meneer. Dat moet je met jezelf in orde maken. Dat neem je niet zo gemakkelijk." Een gunstiger dag Intussen was bet water ge keerd. Onmiddellijk had de vloed het water weer terugge- stuwd. Het klom tegen de wand van het zinkende schip, tegen de dam die tot boven de water spiegel steeg. Er stroomde bijna geen water meer door, alleen in het midden, waar een opening uitgespaard was. bruiste en kolk te het met schuim en slierten van draaikolken. Het water steeg ontzettend. In enkele mi nuten was er al een verval van twintig centimeter. Van drie kanten werd de schuit nu volgesmeten met zwa re keien en zandzakken. In op geruimde stemming trokken de notabelen van Willemstad over de drass'ge diik naar hun woon plaats. De mannen van Slie drecht werkten aan de dim, die de Ruygenhilse Polder at' moest sluiten van het Hollands Diep. „Over een dag of tien zitten we weer in ons eigen huis" zei de burgemeester. Een uur later kwam de aanne mer Vlot de burgemeesterska mer binnen. ;.Hé, ik wilde juist vragen hoe het er mee staat, zei de heer v. d. Hooft, terwijl hij de telefoon weer neerlegde. ,,'t Is misluktzei Vlot met een schorre keel. „Wat zeg je?" „Ik kan. wel schreeuwen' Vlot. „Er stond veel te veel wa ter. Zestig centimeter kwam het er over heen. En toe»Hij maakte een moedeloos gebaar. „De hele schuit is losgeslagen en een heel stxik uit de wal daar bij „En wat nu, kan het niet ver holpen worden?" vroeg de bur gemeester. „Daar is misschien nog wel 'n schuit voor nodig. Dat gat wordt hoe langer hoe meer uitgegra- ven. Ja, dat water.... Met moeite kon burgemeester v. d. Hooft zijn emotie enigszins verbergen. „Maar we beginnen ODnieuw" zei hij toen energiek. „We laten ons niet kennen. Vlot". „We zullen een gunstiger dag uitzoeken" antwoordde de man. (Advertentie) moehuiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iels tegen: neem een 'AKKERTJE In korte tijd voelt U zich weer fit/^;,\\j helpen direct t rS (Van onze verslaggever) BREDA, 13 Februari De rijkswaterstaat is doende niet liet dichten van de buitendijken in het West-Brabantse gebied. Hoofd ingenieur Beckering-Vinckers in Breda dirigeert dit werk vanuit de kantoren in de Baronielaan, waar de telefoon de gehele dag ratelt en de ene bespreking na de andere vlot wordt afgewerkt. Het eerste doel, dat de rijkswaterstaat zich gesteld heeft is: het be reiken van een voorlopige kering op een zekere hoogte En dit is dan eigenlijk alles wat er aan concrete gegevens verstrekt kan worden. Voor een uiteenzetting van de werkzaam heden zouden uren nodig zijn- en aan het einde daarvan zou dit verhaal alweer achterhaald zijn door wijzigingen, waarvoor de •kers aan de dijken in onon derbroken tempo zorgen. Aan alle gaten wordt gewerkt door de aannemers en hulpver- leningstrepen, die een bonte verzameling van nationaliteiten en typen zijn geworden. Brand- meermannen uit Saarbrucken en Italië, Amerikaanse genietroe pen blank en zwart, kittige Franse genietroepen en Neder landse soldaten sjouwen af en aan. Nog steeds is de zandzak een voornaam wapen en daar van heeft men in een week tijd toch wel enorm veel in het ge troffen gebied weggetast. Het aanbrengen van de voor lopige waterkeringen geschiedt veelal door dijken rond de gro te gaten, die tevens, waar moge lijk, in snel tempo verkleind wor den. Een overzicht van dé werk zaamheden bij ieder gat is er niet, er is geen tijd om dit op te stellen, want er mag geen minuut verloren gaan. In enkele korte zinnen schetste ir Beckering- Vinckers ons dit beeld en daar na was hij weer weg, want er zaten nog verscheidene bezoe kers op hem te wachten. Dr Vlak burgemeester van Hoge- en Lage- Zwaluwe Bij K. B. is vandaag benoemd tot burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe Dr C. Vlak, oud- assistent-resident, thans leraar staatsinrichting aan een Lyceum te Utrecht. Dr Vlak woont in Maartensdijk bij Utrecht. Zijn benoeming gaat 16 Februari in. Kwartiersedijk dicht bij Fijnaart Oude Stoofdijk berijdbaar Een da„ eerder dan verwacht werd hebben ruim honderd ar- b 'ers onder leiding van Kan tonnier Verbeek het ^at in de Kwartiersedijk. bij Steenbergen gedicht. Burgemeester Ter Haar en de heer v. Nieuwenhuizen i ren gisteren aanwezig toen laatste zandzakken tegen de dijk gesmeten werden. Het droogmalen van de Juf frouwenpolder en de polder van de Oude Appelaar begint echter eerst na de zestiende om een te gendruk te stellen tegen de springvloed die de dijk dan weer zal belagen. De Slobbegorsdijk wordt thans met buldozers geëgaliseerd om een berijdbare aanvoersweg krijgen. De Sabinabuitendijk wordt met man en macht hersteld door par ticulieren en troepen, w.o. Ame rikanen met marine-materiaal. Daar wordt momenteel een stel ling geheid voor een zandzuigers- installatie. De dijkweg Oude Stoof-Zwingelspaan is momen teel zelfs berijdbaar voor lichte auto's. Er is een laag sintels en steenslag over de zandzakken gestort. AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verle- j nen op 15 en 21 Februari. naar maal W;V; Beter...?* toch goedkoper/ HOOFDKWARTIEREN IN FIJNAART EN ZEVENBERGEN (Van onze speciale, verslaggever) ZEVENBERGEN, 12 Februari In Amerika vordt aan de school kinderen het onuitroeibare verhaaltje vertelt, van een Hollands jongetje, dat, toen er een keer hoog water was en het polderland bedreigd werd, het land voor overstroming behoedde, door zijn duim te steken in een gaatje in de dijk Daaraan moesten wij vandaag steeds denken. Met korte tussen pozen dreinde er een fijne sneeuw uit de koude, grauwe luchten boven het noodgebied boven Zevenbergen en Fijnaart. Op deze twee fronten is de strijd tegen het water in volle gang: met pom pen en dragline's, klei en zand, vakmanschap, waterlaarzen, wit gloeiende telefoonlijnen De oerstrijd van de Lage Landen Op het gemeentehuis in Fij- werk dat ons volk ligt. Deze naart heeft de heer Peters uit Oudenbosch van de Provinciale Waterstaat zijn hoofdkwartier. Op het gemeentehuis van Ze venbergen heeft de heer Vogel uit Breda ook van de Provincia le Waterstaat de leiding. Dagen lang hebben deze ambtenaren geen bed gezien, nu tollen zij er, oververmoeid, in, als de klok de twaalf slagen-middernacht al enige tijd heeft laten horen. Pompen Vraagt men de heer Peters naar de stand van zaken, dan zegt hij: „Geen grote bijzonder heden. In Fijnaart werkt de fir ma Razenberg uit Breda aan de Kwartiersedijk en de Slobbe gorsdijk. Beide dijken zijn ge havend en er moet o.a. geëgali seerd worden. Er wordt flink bemalen en we doen pogingen om er pompen bij te zetten. Wanneer er Dolders droog ko men? De Zuidelijke polders over een dag of veertien, maar dit zeg ik onder voorbehoud. Onder Willemstad ten Oosten van het stadje wordt koortsach tig gewerkt aan het herstel van de buitendijk, samen met Rijks waterstaat. Daar is de aannemer Dijkstra aan de slag. ,Zwaar werk in inderdaad koortsachtig tempo. Dit is het (Advertentie) Dag der Vriendschap-Dag van dijkwerkers kennen water wind en grond. Precies weten ze waar zand houdt en waar opzinken nodig is. Dat opzinken is voor rijswerkers, het opsta pelen van verzwaarde zinkstuk- ken. Geen werk voor doetjes De kijker staat te zwijmelen van de kou, maar de dijkwerker zweet, tot op z'n hemd. En het water zakt; want waar gepompt wordt, is er winst te tellen. Zo als in de oude Fijnaart eri de oude Heiningen. Het gehucht van die naam is tussen haakjes het enige plekje in West-Bra bant waar de telefoonverbinding, nog niet hersteld is, wat niet zo deert, omdat er helaas bijna nie mand meer woont. Met voldoen de materiaal wordt zo in deze sector het water teruggedron gen, het zal zijn prooi moeten prijsgeven in de komende we ken. Een taaie strijd van kerels die niet aflaten en laconiek zeg gen: „Geen grote bijzonderhe den." 1300 Hectaren In het Zevenbergse raadhuis beheerst de heer Vogel als een generaal zijn gebied. Er is tele foon voor hem als we aanklop pen. „Ja, we zitten wel een beet je moeilijk. Twee draglines van de militairen. Bij Rode Vaart hebben we grond weggehaald. Die dragline kan er niet komen. Op een andere plaats konden we er ook niet komen. Ja, ik kan er nog wel een gebruiken, als we dat in combinatie doen. We over wegen daar een gat te maken voor de overstort naar de Rode Vaart. Ja, goed, het beste." En dan krijgen we het nieuws: (Van onze verslaggever) STEENBERGEN, 12 Februari Dr L. de Gou, de burgemeester van Steenbergen en Kruisland c.a., beschikt over een zestal bedui melde, doch zeer belangrijke schoolschriften. Daarin heeft hij name lijk ieder telefoongesprek dat door hem sedert het begin van de ramp iu verband met de hulpverlening werd gevoerd, laten opteke nen. Hij is zodoende in staat een relaas van minuut tot minuut te geven van de ontzaggelijke hoeveelheid werk die door liem, zijn directe medewerkers en nagenoeg de gehele bevolking van Steen bergen, is verzet. Aan dit werk is o.m. te danken: De redding van de geëvacueerden uit St Philipsland en Nieuw-Vossemeer, liet be houd van de kerkdorpen De Heen en Kruisland en van verschil lende polders in de omgeving van Steenbergen. Voor de redding van talrijke mensenlevens in Philipsland en Nieuw-Vossemeer hebben vele Steenbergenaars zich met gevaar voor eigen leven onmiddellijk ingezet; zij werden bijgestaan dooi de Commando's uit Roosendaal. Voor het behoud van Kruisland en De Heen is ook veel te danken aan vrijwilligers uit binnen- en buitenland en aan de ongeveer duizend militairen die hier nacht en dag hebben gewerkt. Om half vijf in de ochtend van de rampzalige Zondag werd burgemeester De Gou van Steen bergen gewekt: hem werd de dijkdoorbraak bij Sint Philips land gemeld. Onmiddellijk be gaf de burgemeester zich toen op pad. Na de lichten op het gemeen tehuis te hebben ontstoken en verschillende personen te heb ben gealarmeerd, stelde hij zich in verbinding met de Commis saris van de Koningin. Met dok ter Flinkenflögel, de leider van het Steenbergse Rode-Kruis, reed de burgemeester daarna naar het overstroomde St. Phi lipsland, dat toen al niet meer te bereiken bleek. Terug in Steenbergen, riep hij ogenblik kelijk een aantal vrachtwagens in de weer die de bootjes in de omtrek gingen ophalen. Met de dageraad vertrokken de eerste redders, waarbij de inmiddels gealarmeerde brandweer, naar Sint Philipsland. Ondertussen was ook de doorbraak bij Nw- Vossemeer gemeld. Ook voor dit dorp werden boten opgehaald. Waar een grote stroom vluchte lingen werd verwacht, vroeg de burgemeester de beschikking over de zaal van de H.K.I.-fa- briek. Al spoedig bleek dat de eer ste behoefte voor het directe en indirecte reddingswerk bestond uit: motorboten en zandzakken. En toen begon het: via radio en telefoon heeft burgemeester De Gou, bij wijze van spreken, heel Nederland in rep en roer ge bracht om materiaal en man kracht. En het IS er gekomen: Zakken zand uit Overijsel, Lim burg en zelfs uit Düsseldorf; motorboten uit alle delen van ons land; en vrijwilligers. Deze kwamen van overal: Vóór de buitenlandse troepen aankwa men, waren hier al, gelijk met vele Nederlandse militairen, on geveer 1200 studenten en ande- re vrijwilligers uit alle univer siteitssteden van Groningen tot Maastricht, aan het werk. Het was de heer Pouli, de di recteur van het gewestelijk ar beidsbureau, bij wie de vrijwil ligers zich kwamen melden. De heer Pouli, die in voortdurend contact stond met de burgerlij ke en militaire instanties die bij de werkzaamheden betrok ken waren dirigeerde ze verder naar de plaatsen waar hun hulp het hardst nodig was. Het ging alles heel snel met grote hoeveelheden, en juist hieraan is het te danken dat het werk in Steenbergen zoveel en zo onmiddellijk succes had. Drie dagen lang zijn burgemeester De Gou en talloze anderen niet uit de kleren geweest maar toen ook kon minister Van Thiel bij zijn bezoek aan Steenbergen verklaren dat als óveral de hulpverlening zo direct en af doende kon hebben plaatsgehad er waarschijnlijk veel minder slachtoffers te betreuren zou den zijn geweest. Mensenlevens Burgemeester De Gou heeft zich in de ramp week belast ge zien met het nemen van maat regelen voor de reddingswerk zaamheden in niet minder dan drie gemeenten: Steenbergen. Philipsland, en Nieuw-Vosse meer is zeer veel te danken aan het moedige optreden van „de groene baretten". Voor de red ding van Sint Philipsland die nen de Steenbergse brandweer en talrijke Steenbergse vrijwil ligers met ei'e vermeld. Hoewel wij zelf het dappere optreden van verschillende Steenberge- naars hebben gezien, noemen wij hier geen namen. Want niet graag zouden we een ere-lijst geven waarop de redders wier werk wij toevallig niet zélf had den gezien, of wier namen wij niet hadden gehoord, zouden ontbreken. Zij hier daarom slechts gezegd dat Steenbergen zich „groot" heeft, getoond. De dijken In een onzer vorige edities hebben wij reeds een overzicht kunnen geven van de maatrege len die voor het behoud van verschillende dijken rond Steenbergen zijn genomen. Dit overzicht werd ons verstrekt door de heer M. Sloven, die bij ziekte van de heer Spildoorn deze vervangt ais directeur van Openbare Werken. Het is de heer Sloven ge weest, die, in nauwe samenwer king met de dijkgraven van de polders rond Steenbergen, voor wier optreden burgemeester De Gou niets dan lof had heeft me degewerkt aan die maatregelen waaraan het behoud van Kruis land en De Heen te danken zijn. Men heeft de moeilijkheden thans ovenvonnen en de zaak in handen als tenminste zie onze editie van gisteren het weer ons gunstig blijft. Momen teel wordt er met ongeveer 2000 mensen, van wie de helft mili tairen, uit binnen- en buiten land, gewerkt aan het behoud en het herstel van de dijken rond Steenbergen. j „Met gemalen en pompen vvor- l den de Nassau-, de Koekoeks-. Elderen- en Bredase polders droog gelegd, dat zal ongeveer dertien honderd kostbare hecta ren opleveren. Als er maar niet te veel regen valt, want dat wa ter moet er dan ook weer extra uit. We proberen het zo vlug mogelijk kwijt te raken, maar over droogvallen kan nog niets gezegd worden." In de sneeuw stampen de pom pen, over de binnendijken stap pen de werkers, brandweerman nen uit het zonnige Italië, Ame rikanen en Nederlanders. Aan de spoorlijn Dordrecht-Moerdijk naar het Zuiden wordt gesjouwd door de Spoorwegen. Misschien glijdt over zes weken de glan zende diesel weer over het bre de, glinsterende water. We gaan de zon en het voorjaar tegemoet. Nieuw leven! En op de wegen achter deze fronten denderen de zware Ame rikaanse vrachtwagens. Breda is nu dubbel gavnizoenstad. Ne gerchauffeurs poekelen 'n mond je „Teterings" als zij in het ca- dettenkamp slaan te wachten tol hun wagens met zand zijn ge vuld. Met de jeugd zijn ze goeie maatjes, voor de verkeersagen ten hebben ze nog al eens won derlijke krachttermen. Hoog en droog en veilig achter hun grote stuurwielen hebben ze geen weet van de nieuwe Wegenverkeers wet.... De dijk moet dicht, de- polder moet droog. Een deel van de bewoners van Wagenberg is al weer terug in hun huizen. De gemalen stampen.... De eva- cué's popelen om terug te gaan Ander hoofdstuk Over ongeveer anderhalve maand zal het merendeel van de Brabantse grond - 30.000 hecta ren verdronken in Brabant - weer droog zijn, achter met uit zondering van de polders, welke langs het buitenwater liggen, zo als om een voorbeeld te noemen de Eendrachtpolders. Want de buitendijken vormen een ander hoofdstuk, dat door de Rijkswa terstaai wordt geschre\ en. "N PUZZLE No. 23. HORIZONTAAL1. Netheid: i. gewas: T. naschrift: S. stofmaai - tandeloos zoogdier; 10. muziek term; 11. de lc-zer heil: 13. zang- 14. mal: 15. indien; 17. pi. in Nederland: IS. wintersportartikel: 20. vierhandig zoogdier; 22. spil: 25. nummer; 26. voorzetsel: 27. zang- noot; 2S. uitroep van pijn; 30. per?, vnw. 31. vlek; 32. deel van het been. VERTICAAL: 1. pi. in Noorwe gen; 2. lidwoord: 3. boom: 4. bitter ocht: 5. romeinse rijk; 6. as; 12 sas; 13. duivel: 14. kledingstuk; li; zeeuwater: 19. zuivelproduct; 21. .ensnaaxn: 23. hoofddeksel; 21 deel van een boom; 27. deel van de mast: 29. lidwoord <fr.) OPLOSSING PUZZLE 22. HORIZONTAAL: 1. tarwe; 5. on der; 9. ode; 10. strop; 14. ore; 15. Ie; 17. eer; 19. en; 20. roet; 23. ■aan; 25. Oder: 26. hart; 27. Amer 9. neon: 31. la; 32. uit; 34. er; 36. ra; 38. enkel; 40. Leo: 41. adder. 42. laars. VERTICAAL: 1. tol; 2. ader; 3. re; 4. es; 6. op; 6. do; 7. eren; S. ren; 11. te; 12. rek; 13. or; 16. reden18. parel21. oom22. ter 23. van; 24. Ato; 27. aard; 28. dik: 30. neer; 31. Lea; 32. U.N.; 33. te; 35. ros; 37. ad; 3S. er: 39. 1.1.; 49. Ia,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3