Brabants Nieuwsblad Koning Boudewiin opnieuw i «f "F, Schade aan spoorbanen geringer dan verwacht Rosenbergs Maandag op electrisclie stoel Kremlin verbreekl diplomatieke betrekkingen met Israël Soedan kan over eigen lot beslissen Anderhalf jaar wegens diefstal van levensmiddelen voor getroffenen 5,Nu is het genoeg, of liever: I liet is te veel" Herstel zal maanden kosten o C Engelsen uit Kanaalzone Brits verzoek: zandzakken Half jaar voor 3 militairen Na de bomaanslag te Tel Aviv: Reactie van Israël Eismede om voorbeeld te stellen: „Walgelijk misdrijf", zei president ONDANKS VEELVULDIGE CRITIEK Rampenfonds: Vrijdag 13 Februari 1953 12e Jaargang No. 100 Commissie van Toezicht: Drs. HASSELT Vo°' Goi' Koningin en Vaderland >/o WAARIN OPGENOMEN D'GBLAD „DE GRONDWET" EN „DE ZOOM" Kantoren: Roosendaal. Molenstr. 11. Tel. 2243 (Adm.), 2244 (Red.); Bergen op Zoom. Zuivelstr. 39, Tel. 158 (Adm.), 1580 (Red); Oudenbosëh, St. Bernaertstr. 80. Tel. 187. Abonnementsprijs 44 ct. p. w., p. kw. 5.70 p. tpost 6.30 bij vooruitbet.: losse nr. 13 ct. Oude man kreeg nieuwe vriend pag. 1 De 92-jarige Stellendammer J. Coenraads (Zondag wordt hij 93 jaar) die geëvacueerd is naar het noodziekenhuis te Rijswijk, heeft al die tijd getreurd om zijn hond Pluto, die tijdens de storm verdronken is. Toen dit bekend werd, kwamen tiit alle delen van het land aanbiedingen aan voor een nieuwe Pluto, die dan ook gisteren arriveerde, tot grote ver rassing van Coenraads. Foto: De oude baas maakt voor het eerst kennis met zijn nieuwe Pluto. (Van onze correspondent) BRUSSEL, 12 Februari (Tel.) Koning Boudewijn is van morgen. voor de tweede maal sinds de overstromingsramp West-Europa teisterde, naar Antibes aan de Rivièra vertrokken. Volgens hofkringen houdt zijn reis verband met de aanval van griep, die de gezondheidstoestand van de vorst aanzienlijk heeft verzwakt. Hoewel men begaan is met de gezondheid van de jonge monarch, is er in België toch vrij veel oppositie ontstaan tegen deze reis. Het zijn de socialisten uiteraard die het felst van leer trekken tegen 's Konings besluit het land te verlaten. Evenals de eerste maal is ook thans het vertrek van de vorst in minder goede aarde gevallen bij het grootste deel van het Bel gische volk, de koningsgezinden niet uitgezonderd. Men acht het onjuist, dat de monarch op het moment dat nog talrijke Belgen lijden onder de overstromingsramp naar de Rivièra gaat en men vraagt zich of hij voor zijn herstel ook niet in België had kunnen blij ven. Het commentaar van de linkse pers in het land gaat nog eer) stuk verder. Hier wordt open lijk gezegd, dat het koningschap in België zijn derde en laatste fase is ingegaan. De schuld voor het vertrek van koning Boude wijn wordt door de socialisten geschoven op de Belgische rege ring en op „mevrouw" de Rethy, die momenteel met haar echtge noot, koning Leopold, eveneens aan de Azuren-kust verblijft. In een hoofdartikel schrijft het socialistische blad „Le Peu- ple": „Nu is het genoeg, of lie- (Van onze correspondent) UTRECHT, 12 Februari Ofschoon de eerste schatting enigs zins overdreven is geweest, is de schade, welke de overstromingen hebben toegebracht aan het spoorwegnet in Zuid-West-Nederland, toch zeer aanzienlijk. De meest intensieve vernielingen werden aangericht aan beide zijden van de Moerdijkbrug en aan de z.g. Zeeuwse lijn. Het herstel hiervan zal maanden en maanden vorderen. Veel zal hierbij uiteraard afhangen van de snelheid, waarmede de gaten in de dijken worden gedicht. van noodvoorzieningen kunnen enkele gedeelten van dit traject Wat eerstgenoemd traject "be treft is het zuidelijk gedeelte van 't emplacement Lage Zwa- luwe vrijwel droog komen te j staan. Volgens de verwachting zal de rijkswaterstaat vrij spoe dig de gaten in de dijk op de zuidelijke oever van het Hol- landsch Diep gedicht hebben. Vanuit de richting Breda Wordt zand aangevoerd om de spoorbaan tussen Lage- en Hoge Zwaluwe te herstellen. Op het eiland van Dordrecht ïs de spoorbaan goeddeels weer vrij van water gekomen. Thans is men bezig met de afkalving ivan deze dijk. Grootscheeps kunnen deze hefrstellingswerkzaamheden eerst aangepakt worden, wan neer over ongeveer vier weken de gaten in de dijk langs de Dordsche Kil gedicht zullen zijn. Voor de spoorbanen hersteld kunnen worden, zullen deze dij ken definitief gesloten moeten zijn. Het seinwezen werd op deze plaatsen volkomen geruïneerd. Ook heeft de watervloed het op dat moment aanwezige spoor- wegimateriaal in een chaotische toestand gebracht. De directie van de Franse spoorwegen bood gratis en on gevraagd 10.000 ton bazaltkeien aan. Zeeuwse lijn Van de Zeeuwse lijn, welke loopt van Bergen op Zoom naar Zuid-Beveland via Middelburg naar Vlissingen komt bij vloed overgrote gedeelten onder wa ter te staan, o.a. bij Rilland Bath en Kruiningen. Door het treffen DE PAUS BELEDIGD IN ARTIKEL Ital. communist zal terecht staan ROME, 12 Febr. (Reuter) - De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft de parlementaire onschendbaarheid van de com munistische afgevaardigde Ma rio Mantagnana opgeheven. Op grond van dit besluit kan hij vervolgd worden op beschul diging van belediging van de Paus en de katholieke geeste lijkheid. Montagnana, een zwager van de communistische leider Tog- Jiatti, heeft in een artikel in het communistische blad „Rinascita" de Paus beledigd. alweer bereden worden, op an dere hoopt men binnenkort weer te kunnen rijden. Wanneer de verkeersweg Dor drechtBreda 'eerder gereed zal zijn dan de spoorverbinding, hetgeen te verwachten is, zal met bussen de dienst Zuid-West onderhouden worden. ver gezegd, het is te veel." „Mevrouw de Rethy oefent in Laeken een invoed uit, waartoe niemand of niets haar gerech tigd heeft. Het is een fout van de regering dat over haar per soonlijke status nimmer een be slissing is genomen. Wanneer zal aan deze toestand een einde ge maakt worden? Dat is de vraag die we ons thans stellen." „Iedereen zal de slechte zondheidstoestand van de ko ning betreuren, en zal hem een spoedig herstel toewensen, maar niemand in België, noch de auto riteiten uit de omgeving van de koning, noch de koning kan zich zelf wijsmaken, dat zijn vorige reis naar Antibes niet in heel België een gevoel van verbazing, teleurstelling en ontevredenheid heeft gewekt." In principe overeenkomst zegt Egypte CAIRO, 12 Febr. (Ass. Press) - In een exclusief interview met Associated Press heeft de poli tieke adviseur van generaal Na- guib verklaard dat in principe overeenstemming is bereikt met Engeland over de evacuatie van de Britse troepen uit de Suez- Knnaalzone en dat alleen over de technische details nog nadere besprekingen gevoerd moeten worden. Tien millioen binnen 24 uur LONDEN, 12 Febr. (Reuter). - Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Woensdag acht West-Europese landen, na melijk Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Zwitserland, en Noorwegen, Denemarken en Por tugal dringend gevraagd Groot- Brittannië in de komende 24 uur te helpen aan tien millioen zand zakken, ter versterking van de Engelse zeeweringen i.v.m. het komende springtij. Verdediger zal nog om uitstel vragen WASHINGTON, 12 Febr. (AP) - Zoals we gisteren reeds meldden heet president Eisenhower een verzoek om gratie te verlenen in de Rosenbergs verworpen. Dit betekent, dat de atoom spionnen Maandag op de elec- trische stoel terecht zullen wor den gesteld, indien zij geen uit stel van executie of een herzie ning van het proces zullen krij gen. De kans op uitstel van execu tie of herziening van het proces wordt gering geacht. Deson danks heeft de advocaat van de Rosenberbs verklaard pogingen het werk te zullen stellen om executie te voorkomen. Toen de Rosenbergs van liet besluit van de Amerikaanse pre sident op de hoogte werden ge steld bleven zij kalm. Zij gaven geen commentaar. In de verklaring, waarin het ^ratie-verzoek wordt verwor pen, zegt de pesident: „De aard van de misdaad, waaraan de Rosenbergs schul dig zijn bevonden, is veel ern stiger dan het doden van een medeburger: het gaat hier om het moedwilluig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele vele dui zenden onschuldige burgers ten gevolge zou kunnen hebben. 75.000,- voor rampen fonds van „De Gruyter" Het gezamenlijk personeel van een firma te 's Hertogenbosch (P. de Gruyter en Zn. N.V.) heeft voor het Rampenfonds 25.000.- opgebracht. De direc tie heeft hieraan 50.000.toe gevoegd. Door hun daad hebben deze twee personen in fetie de zaak van de vrijheid verraden, waar voor op dit ogenblik vrije men sen strijden en sterven. Verder zegt hij dat „volledig recht is geschied. Er zijn noch nieuwe bewijzen, noch verzach tende omstandigheden aan het licht gekomen, die een wijziging van het vonnis zouden recht vaardigen". STRAFSCHOPPEN VOOR RAMPENFONDS In de gemeente Arnhem is reeds bijna negen ton ingeza meld voor het Rampenfonds. De Arnhemmers overtroeven elkaar in vindigrijkheid om aan geld te komen; zij willen trachten het millioen te halen. De doelverdediger van Vitesse is de uitvinder van de laatste stunt. Hij zal in de grote zaal van Musis Sacrum strafschop pen laten nemen voor een gulden per schop'. Houdt hij de bal dan gaat de gulden naar het Rampenfonds. Laat hij hem door, dan krijgt de schut ter zijn geld terug. MINISTER WITTE IN MAASTRICHT MAASTRICHT, 12 Februari (ANP) De minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ir II. Witte, bracht vanmiddag 'n bezoek aan Maastricht om zich op de hoogte te stellen van de wederopbouw-plannen te Maas tricht en in de provincie Lim burg. Bij zijn bezoek aan verschil lende stadsdelen plaatste de mi nister tijdens een sneeuwbui een gedenksteen aan een woning in een complex van 860 woningen, omtrent de bouw waarvan hem door de architect een uiteenzet ting werd gegeven. Des avonds had in het Provinciehuis een be spreking plaats over enkele op- bouwplannen voor de provincie Limburg. Mr Roolvink als lid geïnstalleerd 's-GRA VEND AGE, 12 Febr. - (ANP) De Tweede Kamer heeft vanmiddag besloten tot toelating van de heer mr E. Roolvink (KJ'"), benoemd verklaard is tot lid der Kamer in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van mejuffrouw dr De Waal. Nadat de heer Roolvink de voorgeschreven eden had afge legd en de voorzitter een geluk wens had uitgesproken, nam het nieuwe lid zijn plaats in. ruim 34 millioen. Stalen sigaretten voor noodgebieden DEN HAAG, 12 Febr. (ANP) Drie leden van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten zijn van daag door de krijgsraad voor de luchtmacht-West veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf fen, omdat zij tezamen zestien pakjes sigaretten, bestemd voor de noodgebieden, hadden gesto len. De drie veroordeelden waren werkzaam op het vliegveld Val kenburg, waar zij waren belast met het vullen van containers, die boven de noodgebieden moes ten worden afgeworpen. Toen bij het vullen van een van de containers bleek, dat een slof met sigaretten waterschade had opgelopen werd deze opzij ge legd. Uit deze slof werden later de zestien pakjes sigaretten, die nog goed waren, ontvreemd. Woensdag bezocht H. M. de Koningin opnieuw enkele delen van het geteisterde gebied. De Koningin, welke gekleed was in bruine bontmantel met hoofddoek en rubberlaarzen stapt hier in Zijpe aan wal. LONDEN, 12 Februari (A.P.-Reuler) De Russische regering- heeft vandaag de diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken. In een verklaring, die vannacht door minister Visjïnski aan de Israëlische ambassade in Moskou werd overhandigd, wordt gezegd dat de verbreking van de diplomatieke betrekkingen onmiddellijk verband houdt met de bomaanslag, die deze week op de Russische ambassade in Tel Aviv werd gepleegd. Bij deze aanslag werden de vrouw van de Russische ambassadeur en twee andere leden van de ambassade gewond. De Israëlische regering heèft na de bomaanslag onmiddellijk zijn verontschuldigingen aan de Russische regering aangeboden een nauwgezet onderzoek naar de daders toegezegd. Dit on derzoek heeft reeds tot verschil lende arrestaties geleid. De arres tanten, die bijna allemaal tot de „anti-communistische Liga" be horen, hebben tot nu toe geen be kentenis afgelegd. Op de Groenekuusweg, de enigste vastelandverbinding met het eiland Voorne wordt het éénrichtingsverkeer met behulp van draagbare zenders geregeld. In het Kremlin heeft men geen genoegen genomen met de stappen van de Israëlische auto riteiten. Volgens de verklaring, die Vïsjinski in Moskou aan de Isra ëlische ambassadeur verstrekte was de Israëlische regering voor gegaan in het aanmoedigen van de anti-communistische activi teit in Israël. Met deze handelingen is het bewijs geleverd, „dat in Israël de elementaire voorwaarden voor de normale diplomatieke activi teit van de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie ontbreken", zo sluit de verklaring. TEL AVIV, 12 Febr. (Reuter) De Israëlische autoriteiten hebben de verzending van citrus vruchten naar Rusland - de enige export van Israël naar dat land - stopgezet. Te Taifa was een Is raëlisch schip bezig 30.000 kisten aan boord te nemen. Volgens het lopende contract moet Israël nog 225.000 kisten leveren. Een lid van de Israëlische de legatie naar de verenigde naties heeft Donderdag tegenover „Reu ter" verklaard dat Israël in de 24 dezer aanvangende zitting der algemene vergadering van de verenigde naties het gehele vraagstuk van het anti-semitis- me in de landen van het Sovjet blok ter sprake zal brengen. ENGELAND EN EGYPTE ZIJN HET EENS LONDEN, 12 Febr. (AP) - De keuze tussen onafhankelijkheid. Britse minister van Buitenland se Zaken Anthony Eden heeft vandaag in het Lagerhuis be kend gemaakt dat de Britse en Egyptische regeringen een over eenkomst hebben ondertekend betreffende de toekomst van de Soedan. Tegelijkertijd wordt in een witboek dat door de Britse re gering is uitgegeven bekend ge maakt dat de overeenkomst voorziet in een zo spoedig mo gelijk zelfbestuur van de Soe dan en het recht om binnen drie jaar zelf over de toekomstige status te beslissen. De Soedanezen hebben de (Van onze speciale verslaggever) BREDA, 13 Febr. Anderhalf jaar gevangenisstraf hoorde de 27 jarige Bredase koopman H. L. gistermorgen voor de Bredase rechtbank tegen zich eisen wegens het verduisteren van een hoe veelheid levensmiddelen, ter waarde van ongeveer twee honderd gulden, welke bestemd was voor de gtrol'fenen uit de noodgebie den. De berechting van dit walgelijke misdrijf, zoals de president het noemde, geschiedde in een zeer rustige sfeer met de vereiste objectiviteit welke door de omstandigheden vrij gemakelijk had kun nen ontbreken. Dit was mede voor een deel te danken aan het uit stekende pleidooi van de verdediger, mr Van Hasselt, uit Breda. De verdachte bekende het ten- lastegelegde. Hij had op drie Februari ingezamelde goederen met zijn auto vervoerd naar het verzamelpunt in Breda, de Mid delbaar Technische School. Een van de ritten maakte hij alleen. Hij laadde toen bij het St Anna- gesticht een baal suiker, een zak rijst en kindermeel, havermout en vermicelli. Deze levensmid delen prijkten als bewijsstuk in de rechtszaal. Door een nu on verklaarbare oorzaak waren deze levensmiddelen niet bij de M.T. S. afgeladen en toen de man des avonds thuis kwam lagen de zakken en pakken nog op zijn auto. Omdat niemand dit wist en hij in behoeftige omstandighe den verkeert, was hij toen voor de verleiding bezweken. In Lim burg had hij getracht de levens middelen te verkopen aan krui deniers, die echter de politie waarschuwden. De president stelde deze feiten vast en hield vervolgens de ver dachte het immorele van zijn handelwijze voor ogen. „Voor het beroven van de slachtoffers, voor wie deze goederen bestemd waren, heb ik geen woorden", zo zei mr Bisschop Boele. „En als er al eens andere maatrege len worden voorgesteld tegen mensen als U, dan kan ik daar volledig begrip voor hebben" De officier van Justitie, mr Tem mink, hield een kort requisitoir, waarin hij zijn verontwaardi ging in bedwang hield. „Waar het in deze zaak om gaat", zei mr Temmink, is de strafmaat. Verduistering is op zichzelf al 'n ernstig delict, In dit geval is het nog veel ernstiger. Ook al is de verdachte kort geleden failliet verklaard, een failissement dat moest worden opgeheven we gens gebrek aan baten, dan nog had hij vóór alles aan de gro tere nood van de getroffenen moeten denken. Er moet hier een voorbeeld gesteld worden". De zware eis van achtti enmaanden maakte indruk. Verleiding Toen mr Van Hasselt aan zijn pleidooi begon, zat de verdachte te huilen. De verdediger begon met te vertellen, dat hij in het begin een weerzin had moeten overwinnen om deze ver dachte te kunnen verdedigen. „Het Nederlandse volk hielp en helpt nog in een edelmoedige sfeer waarin de misdaad niet past, en waarin wij willen blij ven", aldus pleiter, „maar we mogen niet vergeten dat de menselijke fouten en gebreken toch ook blijven bestaan. Deze man ontdekte thuis dat de goe deren niet waren afgeladen, hij moest naar familie in Limburg en bezweek voor de verleiding en combineerde het een .met het ander". Aan de hand van resultaten van onderzoekingen betoogde de verdediger vervolgens, dat niet de zwaarte van de straf af schrikt, maar wel de kans op ontdekking. Voorts citeerde plei ter rechtsgeleerden, die betoog den, dat het niet aangaat een verdachte zwaarder te straffen dan voor hem noodzakelijk is, alleen om een voorbeeld te stel len. Na uitvoerige re- en duplie ken werd de uitspraak bepaald tot over veertien dagen. aansluiting bij Egypte of het lidmaatschap van het Britse ge menebest. De minister van Buitenlandse Zaken verklaarde dat zo spoe dig mogelijk verkiezingen ge houden zullen worden voor een Soedanees parlement en voegde hieraan toe: „Het ligt in de be doeling terstond te beginnen aan de voorbereidingen voor deze verkiezingen. Verder ligt het in de bedoe ling dat gedurende de over gangsperiode de souvereiniteit van de Soedan onaangetast zal blijven, tot dat de Soedanezen zelf over hun toekomst hebben beslist. Genoemde ontwikkelingen zijn door de Soedanezen met groot enthousiasme ontvangen. NIEUWE FUNCTIE GERBRANDY DEN HAAG. 12 Februari - De Tweede Kanier koos vanmiddag prof. P. S. Gerbrandy (A.R.) tot tweede plaatsvervangend voor zitter der Kamer. De plaats was vacant gekomen door het over lijden van mr J. Terpstra (A.R.). Op prof Gerbrandy werden 42 stemmen uitgebracht. De heer Roosjen (A.R.) kreeg 28 en de heer Stapelkamp (A.R.) 5 stem men. De Bilt verwacht KOUD WEICK Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige Noord-Oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Geldig tot hedenavond). Het weer in Europa: WeerMax. Temp. Oslo: onbewolkt 9 Kopenhagen: sneeuw S Londen: sneeuw O Amsterdam: sneeuwbui 1 Parijssneeuwbui 4 Nice: zwaar bew. 11 Warschau: mist 0 Berlyngeheel bew. —1 Zilrichsneeuw 4 Wenen: motregen l CJ I bruari (A.N.P.) Bij het Na- 1 "v tionaal Rampenfonds was tot 1^1 f» *1 -M /-J /-V 1-^ 1 TTl /YTr> vanavond een bedrag van 38 tl Si A 9 (Ir; E 1 1 VI 1 I (Tl millioen BuIden «nnengeko- XlUlil vAW JL «LA V J-V/i IU*. mcn. Gisteren was de stand

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1