u frERMOGENf WEK DE GAL IN UW LEVER OP JEUK I Verkoudheid Nieuwe Rijwielen BUSVERBINDING VANAF ST. MAARTENSDIJK EN SCHERPENISSE Vanaf Donderdag loopt een busverbinding van de firma Krijger tussen St. Maartensdijk, Poortvliet en Scherpenisse. Voor zover het de gemeente Poortvliet betreft kan men niet verder rijden dan eind Poortvlietse dijk bij boomgaard Murre. Alleen de vertrektijden uit Scherpenisse zijn ons bekend, nl. 8.40, 12.40 en 16.40. De bus rijdt naar St. Anna- land, waar de passagiers in de bus van de Klundert kunnen overstappen, die de ge wone dienst op Tholen rijdt. NA 11 DAGEN GERED Grote moeite en inspanning hebben de in deze gemeente aanwezige Franse militairen zich getroost om zoveel mogelijk vee te redden. Woensdag jl. dus 11 dagen naar de onvergetelijke nacht werden van de boer derij van G. M. Geluk onder deze gemeente door deze Fransen nog 40 koebeesten in goede welstand aan de dijk gebracht, even als 4 paarden, een grote Farmall trekker en nog een kleinere trekker. De eigenaar had de dieren dagelijks met een roeiboot van het nodige voorzien, Oolc van een andere boer derij werden die dag nog dieren gehaald. De eigenaar daarvan was nog niet van zijn hof stede geweest en kwam voor het eerst op de dijk. UITBREIDING VEESTAPEL De landbouwer Kloet, van de hofstede „Groene Woud" te St. Maartensdijk, die thans te Tholen is geëvacueerd, vond dezer dagen op zijn hofstede, toen hij zijn vee dat daar nog aanwezig was ging verzorgen, een pasgeboren kalf. Ondanks alle ellende en ongemak voor het vee gaat ook bij hen het leven verder. SCHERPENISSE LANGZAAM KEERT HET NORMALE LEVEN TERUG Het normale leven in deze gemeente keert na de overstromingsramp op 1 Februari langzaam terug. Het vee dat uit de polders werd gevoerd is weer na de stallen terug, terwijl ook nog tientallen stuks vee van de naburige gemeenten is ondergebracht. Deze week is men begonnen vee te slachten, dat hiervoor was aangegeven. Aan de West- kerksedijk is men druk bezig om de gaten met zandzakken te dichten en te verzwaren, terwijl dit aan de dijk te Gorishoek even eens gebeurd. De school is weer begonnen, al moet men rekening houden met de be richten hieromtrent, die in het raadsverslag in dit nummer voorkomen. Het watergemaal dat effect was, werd gerepareerd en in in zoverre hersteld dat men ieder ogenblik kan beginnen met het malen van water uit pol ders. Door de weersomstandigheden steeg het water in de polder, maar dit zal spoedig afgevoerd kunnen worden. Enkele huizen in de Achterweg hebben last van water uit de Poortvlietse polders, zodat de bewoners hun huizen 'daar in hoofdzaak moesten ont- Na de bevrijding werd in de BakkersdijïP een doorgang gegraven om het inundatie- water af te voeren uit de Poortvlietse polder. Op deze plaats heeft men de dijk versterkt daar men vreesde dat hier een verzakking zou plaats vinden, -Zó stelt ook Scherpenisse alles in het werk om het water uit zijn polder te krijgen en al is het hier dan ook niet normaal, lang zaam komt er weer iets terug. Wat uiteraard de bedoeling is. COLLECTE RAMPENFONRS Zondag jl. werd in de Ned. Herv, Kerk een collecte gehouden voor het Rampen fonds, die niet minder dan U54,op bracht. Ook hier dus grote financiële steun. POORTVLIET VERWONDERD IS IEDERE VREEMDELING OVER DIT EILAND VAN RUST Nu moet U zich deze rust niet voorstellen, zoals dat vier weken geleden nog mogelijk was. Kijkt U eens. Poortvliet is geheel ge- isoleerd en er moet daar dus van alles worden aangevoerd, waarbij vooral het werk aan de dijken moet doorgaan. Maar toch mag het 'n eiland van rust genoemd worden, is men verwonderd dal dit alles nog zo loopt Verwonderd waren ook de Amerikaanse, Spaanse en Engelse journalisten, die Donder dag in de gemeente kwamen. Enkele van hen hadden Poortvliet van uit de lucht gezien en ze konden zich moeilijk voorstellen wat ze later in Poortvliet zelf aanschouwden. Zagen ze niet vanuit de hoogte een dorp midden in het water, zagen ze niet het geploeter van honderden mensen aan de dijk, zagen ze de boten niet varen voor aanvoer. Welk een toestand moest er dan wel in het dorp zelf heersen, wat vanuit de lucht niet waarneem baar was. En dan komen ze daar om zich van de chaos, die daar ongetwijfeld moet heersen te overtuigen, Dan zien ze zelf het wonderlijke. Zeker, er wordt hard gewerkt, sommige instanties zijn overbelast, maar daarnaast zien ze toch ook dat de school doorgaat, dat de kinderen zelfs per roeiboot naar school worden gebracht en weer ge haald, daar zien ze toch ook de huisvrouw aan de wastobbe en de bakker in zijn bak kerij aan het werk, daar treffen ze de burge meester aan die wel niet veel tijd heeft, maar hen toch even rustig te woord staat en iedere gewenste inlichting verstrekt. Daar zien ze zoveel normaals wat in zon abnor male toestand niet verwacht kon worden, dat ze er perplex van staan. Kijk, dit kan alleen maar ten goede zijn. Natuurlijk verloopt ook hier niet alles zon der kleerscheuren. Denk niet dat alles zonder fouten gaat, maar met het gevaar rondom, al de omstandigheden in aanmerking ge nomen, mag men van Poortvliet zeggen, dat het zich prachtig houdt. En dan willen we ook nog wel even terugkomen op het ge publiceerde van vorige week. Dat kon door de omstandigheden niet anders dan kort en onvolledig zijn. Het ging er in de eerste plaats om al de families buiten het eiland van de hoofdzaken op de hoogte te brengen en hen mee te delen of er al dan geen slacht offers te betreuren waren. In een aparte rubriek hebben we hier de aandacht op ge vestigd, omdat het ons onmogelijk was. ver stoken van correspondentehulp alles na te gaan, zelfs al zijn we nog 5 minuten met een militaire boot op Poortvliet geweest en tijdens het bezoek van de Commissaris, ook aan de Steenlandsesluis. Toch moeten we wel een ding aan de overigens nog niet volledige berichten in het vorige nummer toevoegen, nl. dat, zoals de kern van ploegbazen het ons meedeelden, de KOU GEVAT... 3eöek keel en borst met de pijn stillende Thermogene; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. burgemeester zou in die rampnacht voor dat het gevaar het grootst was, zodanige maat regelen trof en alles zo stimuleerde, dat direct en op krachtige wijze werd aangepakt. Vanzelfsprekend ook dank zij die kern en dank zij al de andere genoemde of onge noemde, op de voorgrond tredende of en dat zal wellicht nog eens openbaar wor den, dank zij ook al die stille werkers. Intussen is er in de hoogte van het water rond Poortvliet niet zo erg veel veranderd. Nu de dijken ver gedicht zijn en de verste viging goed vordert kan men pas daaraan nog meer aandacht gaan schenken. Laten we hopen, dat ook dit nu spoedig tot het ver leden behoort en de Poortvlietse mensen weer ruimer kunnen ademhalen, hoe goed ze zich in deze omstandigheden ook houden. (VAN ONZE CORRESPONDENT) (Een korte samenvatting van het eerste gedeelte gaven we in ons vorig nummer). Woensdag 3 Febr. is het gedichte gat van de zeedijk wederom doorgebroken. Met man en macht is Donderdag opnieuw begonnen en behouden. Het andere gat wordt getracht vandaag te dichten. Hier wordt ook gewerkt met Nederlandse en Franse militairen. Indien het dichten gelukt, is er voorlopig geen ge vaar voor algemene evacuatie. Het water is vannacht niet noemenswaardig gestegen. Er wordt getracht met hoge tractoren ver binding te onderhouden met Scherpenisse en Tholen. Meer dan de helft van het dorp staat nog blank, alsmede de gehele polder groot ongeveer 2000 ha. Van de gemeente Scherpenisse en Tholen wordt zeer veel steun ontvangen. De bevolking is onder gebracht op het hoge gedeelte van het dorp in particuliere huizen en in openbare ge bouwen. In deze gemeente vallen geen doden te betreuren, de voedselvoorziening is voor lopig nog verzekerd. Waterleiding en elec- triciteitsvoorziening zijn weer in orde ge bracht. De voedselvoorziening stagneert weinig. Uit een Amerikaans transporttoestel zijn Donderdagmiddag 14 grote overdekte rub berboten uitgeworpen op 100150 meter ten westen van de toren. 6 daarvan waren gebruiksklaar te maken, de overigen zijn Vrijdag binnengebracht en worden, zo moge lijk voor gebruik gereed gemaakt. Een Engelse helicoptère is Donderdag middag op zo even genoemde plaets geland. Na informatie over de toestand verder ge vlogen. U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wüze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'» LeverplUetjes. De organisatie van het reddings- en her stellingswerk verloopt vlot. In het gemeente huis heeft de burgemeester met zijn mede werkers de leiding. In de woning van de dijkbaas, nabij het stoomgemaal, is de directie van de dijkherstelling ondergebracht. De directie staat in voortdurend telefonisch contact met het gemeentehuis. Donderdagavond omstreeks acht uur was weer stroomlevering aan het stoomgemaal mogelijk. Technici van de PZEM verrichten daartoe het nodige werk. De burgemeester is zeer ingenomen met de vlotte en omvangrijke medewerking van zijn collegae te Tholen en Scherpenisse, en van de bevolking van die plaatsen. Vrijdagmorgen is weer tweemaal een heli coptère geland. De burgemeester heeft de waarnemers van die toestellen met de toe stand op de hoogte gebracht. Een duck, waaraan wegens het isolement van het dorp dringende behoefte is, werd aangevraagd. In aansluiting op mijn vorige opgave deel ik U mede dat Vrijdag 6 Febr. de buiten gaten provisoir dichtgekomen zijn. Voor de eerste maal geen water binnengestroomd, sinds gisteren hetzelfde. Wordt nog met man en macht voor verdere dichting hersteld. Voedselvoorziening door dropping geen ge vaar. Toestand heeft er nog niet zo goed voor gestaan als thans. Schade is nog niet te overzien. De totale gemeente behoudens kern dorp, waar het gemeentehuis is ge vestigd staat nog blank. Naar schatting staat in Poortvliet ongeveer 2200 ha blank. Vrij dagavond is er weer gedropt. In verband met het invallen van de donker is het droppingsmateriaal niet terecht gekomen op het dropingsveld. Deze kwamen terecht op enige daken van de woningen en op de electrische draden. Aangezien de bewoners dezer gemeente allen zijn ondergebracht in het hoge gedeelte van het dorp, was het levensgevaarlijk op straat te zijn en zelfs in de woningen. Maar ondanks alles zijn we er goed afgekomen, en zijn geen mensenlevens te betreuren. Weer werden wij van electrisch licht afge sneden.. Vandaag zijn de electriciëns bezig het te herstellen. Hopelijk zullen wij van avond weer van electriciteit zijn voorzien. Aan de dijk zijn nu plm. 1500 man werk zaam, dus men kan niet zeggen dat niet gewerkt wordt om Poortvliet of-liever ge zegd het eiland Tholen te redden. De voed selvoorziening stagneert weinig. Vanmiddag is wederom gedropt, en wel in de polder van de gemeente scherpenisse. Op Poortvliet is praktisch geen gelegenheid meer om te laten droppen. Gedrop zijn 1000 broden en boten, bussen geconserveerde aardappelen, groenten en vlees alsmede melk. Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke ta bletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen zonder water of wat ook. De gaten in de buitendijk zijn gedicht i wordt verder gewerkt aan versteviging. VERLIESLIJST STAVENISSE Hieronder de eerste officiële lijst van Stavenisse van geregistreerde verdronken slachtoffers. Hoewel meer doden zijn geborgen, willen we op geen andere gegevens afgaan, dan die welke ons wekelijks door het gemeentesecretarie van Stavenisse zullen worden verstrekt. DE EERSTE DROEVE LIJST: 1. Hage, Jan, geboren 26 Januari 1875 te Stavenisse, gehuwd met Luyk, Pieternella Adriana, laatst gewoond hebbende te Stavenisse, A 276. 2. Luyk, Pieternella Adriana, geboren 2 April 1875 te Stavenisse, echtgenote van Hage, Jan, laatst gewoond hebbende te Stavenisse, A 276. 3.' Sonke, Wilhelmina Janna, geb. 16 Januari 1908 te Middelburg, echtgenote van Hage, Leendert, laatst gewoond hebbende te Stavenisse Kerkstr. A 310. 4. Koeman, Pieternella Jozina, geboren 23 Aug 1905 te Stavenisse, echtgenote van Hage, Pieter Johannes, laatst gewoond hebbende te Stavenisse A 200. 5. Stoel, Jacob, „geboren 24 Sept. 1872 te Kerkwerve, gehuwd met Berrevoets, Neeltje, laatst gewoond hebbende te Stavenisse, A 41. 6. Mol, Cornelia Adriana, geboren 12 Oct. 1936 te Stavenisse, dochter van Mol, Marinis en van de Graaf, Dina Cornelia Johanna, laatst gewoond hebbende Stavenisse A 306a. 7. Hage, leendert, geb. 27 Decj 1907 te Stavenisse, gehuwd met Sonke, Wil helmina Janna, laatst gewoond hebbende Stavenisse A 310. 8. van Zuien, Neeltje Cornelia, geboren 14 Maart 1939 te Stavenisse. dochter van Adriaan Jacob van Zuien en van Stoutjesdijk, Janna Pieternella, laatst gewoond hebbende' te Stavenisse A 319. 9. Moerland, Jacobus Martinus, geboren 25 October 1896 te Stavenisse, ge huwd met FierensT Maria, laatst gewoond hebbende te Stavenisse A 330. 10. Luyk, Johanna, geboren 29 Juli 1867 te Stavenisse, weduwe van Hage, Arij, gewoond hebbende te Stavenisse, A 378. 11. Hage, Johanna Pieternella, geboren 20 September 1929 te Stavenisse, doch ter van Hage, Pieter Johannes en van Koeman, Pieternella Jozina, gewoond hebbende te Stavenisse A 200. 12. .Hage, Izabella Helena, geboren 16 October 1899 te Stavenisse. echtgenote van van 't Veer, Adriaan, gewoond hebbende te Stavenisse A 347. 13. Priem. Tannetje, geboren 10 Maart 1912 te Stavenisse, echtgenote van van Iwaarden, Pieter, gewoond hebbende te Stavenisse, B 8. 14. Wesdorp, Dingena Cornelia, geboren 17 Februari 1917 te Stavenisse, echt genote van van Zuien, Jacob Adriaan, gewoond hebbende te Stavenisse, A 320. 15. Moerland. Geertje, geboren 27 Mei 1892 te St. Maartensdijk, echtgenote van Hout, Dirk Jacob, gewoond hebbende te Stavenisse, A 346. 16. Stoutjesdijk, Jacoba Izabella, geboren 17 Dec. 1883 te St. Maartensdijk, echtgenote van Luyk, Christiaan, gewoond hebbende te Stavenisse, A 354. 17. Klaasse, Pieternella, geboren 6 Nov. 1905 te St. Maartensdijk, echtgenote van Hage, Cornelis, gewoond hebbende te Stavenisse, B 24. 18. van 't Veer, Cornelia Pieternella, geboren te Stavenisse, 23 September 1921, echtgenote van den Braber, Cornelis Leendert, gewoond hebbende te Stavenisse, A 348. 19. Geluk, Johanna, geboren te Stavenisse, 5 Juli 1929, dochter van Geluk, Jan en van Smits, Pieternella, gewoond hebbende te Stavenisse, B 60. 20. Quist, Anthonetta Pieternella, geboren te Stavenisse 6 Januari 1892. echt genote van van Bloppoel, Jacob, gewoond hebbende Stavenisse A 303. 21. Wesdorp, Helena, geboren te Stavenisse, 7 Sept. 1889, echtgenote van van der Reest, Abel Jan, gewoond hebbende te Stavenisse, A 363. 22. Mol, Adriana, geboren te Stavenisse, 20 Juli 1939, dochter van Mol, Ma- rinus en van de Graaf, Dina Cornelia Johanna, gewoond hebbende te Stavenisse A 306a. 23. Riedijk, Pieternella Geertruida, geboren 21 Juni 1890 te Stavenisse, echtge note van Steendijk, Cornelis Pieter, gewoond hebbende te Stavenisse A 362. 24'. Moerland, Jacoba, geboren 15 Januari 1910 te Stavenisse, echtgenote van Vroegop, Jacobus, gewoond hebbepde te Stavenisse A 149. 25. van Bloppoel, Jacob, geboren 1 Mei 1890 te St. Annaland, gewoond heb bende te Stavenisse A 303. 26. van Dalen, Geertruida Danetta, géboren 10 Febr. 1907 te Poortvliet, echt genote van Gaakeer, Cornelis Jacobus, gewoond hebbende te Stavenisse B 53. 27. Smits, Pieternella, geboren 25 Januari 1898 te Stavenisse, echtgenote van Geluk, Jan, gewoond hebbende te /Stavenisse, B 60. 28. Gaakeer, Adriana Dirkje Jacoba, geboren 24 Dec. 1927 te Renkum (Oos terbeek), ongehuwd, gewoond hebbende Stavenisse, B 53. 29. Brouw, Dingena, geboren 4 Sept. 1888 te Stavenisse, echtgenote van den .Braber, Corneljs, gewoond .hebbqgj? te Stavenisse, A 90. 30. Moerland Cornejia Geertruida, geb. te Stavenisse. 20 Sept. 1915, echtgenote van den Braber, Marinus Cornelis; gewoond hebbende te Stavenisse, Oude- landsedijk A 98 (gevonden Anna Vosdijksedijk op 1-2-1953 te St. Annaland. begraven 3-2-'53 te St. Annaland. 31. van Iwaarden,, Jannetje, geb. 2 Januari 1897 te Stavenisse, echtgenote van Hage, Johannes Jacob, gewoond hebbende te Stavenisse, Buurtseweg A 91 gevonden Oud-Kempenhofstedepolder 4-2-1953, begaven op 6-2-1953 te St. Annaland. VERLIESLIJST ST. PHILIPSLAND In ons vorig nummer publiceerden we de namen van hen, die om gekomen of verdronken waren, voor zover ons dat via tel no 9 St. Filipsland kon worden doorgegeven. Hieronder volgen de namen zoals die door het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis aan ons zijn doorgegeven, waarbij we tussen haakjes vermelden welke namen ook in ons vorig nummer, maar dus niet onder de officiële verlieslijst voorkwamen. VERDRONKEN: 1. van der Est, Andries A, geboren 18,11 te Bruinisse. 2. Faasse Willem Marinus, geb. 30.1.87 te St. Filipsland, laatste adres Oost- dijk no. 7 (stond in ons vorig nummer). 3. Ligtendag Jan. geb. 6.11.15 te St. Filipsland, laatste adres Zuiddijk 100 (stond in ons vorig nummer). 4. Geense Jacobus Pieter, geb. 7.8.84 te St. Filipsland, laatste adres Voorstr. 13 (stond in ons vorig nummer). OMGEKOMEN, MAAR NOG NIET GEVONDEN: 5. den Haan, Maatje, geb. 3.3.73 te St. Annaland, wed. van Jan Ligtendag, laatste adres Zuiddijk 100 (stond in ons vorig nummer). 6. Suurlant Cornelis Jan, geb. 21.11/34 te Tholen, laatste adres Zuiddijk 1.12. 7. Suurlant Jan Marinus, geb. 20.6.'98 te Poortvliet, landbouwersknecht, we duwnaar van Cornelia de Graaf, laatste adres Zuiddijk 112. 8. Suurlant Jan Johannes, geb. 25.3.'29 te Tholen. 9. Vroegop,'Laurens, geb. 27.2/40 te Steenbergen/Kruisland, zoon van Jan Johannes Vroegop en Cornelia Elisabeth Overbeeke, laatste adres Zuiddijk 122 (stond in ons vorig nummer). moeilijkheden. Het kan trouwens maar bij hoge uitzondering gebeuren. Er zijn be- wakïngs- en bergingsdiensten aan het werk en men mag er op vertrouwen dat het blijft zoals men het heeft achtergelaten tenzij het water verder schade toebrengt. Voor degenen, die hieromtrent niet via de Kerkbode worden ingelicht, delen we nog mede, dat Ds. de Lint Zondagmiddag om 2 uur in Steenbergen een kerkdienst houdt voor de evacués. Alle St. Filipslanders waar ze zich ook bevinden moed en ver trouwen toegewenst. Niet krabben.De helder vloei bare D.D.D.kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diepln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN PREDIKBEURTEN Zondag 15 Februari 1953. (Onder voorbehoud van wijzigingen) THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Geref. Kerk Ds. F. L. Bos uit Vlaardingen Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur dhr. L. Gebraad Ned. Prot. Bond Geen dienst OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. R. C. van Putten Geref. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. J. H. van Halsema Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst SINT ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. D. J. van Dijk Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Joh. de Bres Rehoboth Geen opgaaf ontvangen Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Geref. Gemeente Donderdag 19 Febr. av. 6.30 uur Ds. G. v. d. Breevaart SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. J. Brons - H. Avondmaal 2.30 uur Ds. J. Brons Dankzegging en Bed. H. Doop Geref. Gemeente 3 x Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Kerk Geen opgaaf ontvangen Geref. Kerk Geen dienst Geref. Gemeente Geen opgaaf ontvangen BERGEN OP ZOOM Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. K. Strijd 5 uur Ds. J. C. Wisse Geref. Kerk 9.30 en 5.30 utir Ds. A. G. v. d. Stoel Voor de eerste maal is vandaag geen nieuw water binnengestroomd. Op grote wijze zijn vandaag tal van droppingen uitgevoerd. Het water in het dorp is niet hoger gekomen. De verleende hulp door Franse en Hollandse militairen, alsmede arbeiders uit verschillende delen van het land en technicles van ver schillende instanties is hoogst loffelijk. Ge dropt dient te worden in de naburige ge meente Scherpenisse, daar geen droppings terreinen in Poortvliet zelf meer beschik baar zijn. Meer dan de helft van het dorp staat nog blank. De verbinding met Tholen kan in uiterste noodzaak plaats vinden, met enkele gestationneerde roei- en rubberboten. Scherpenisse kan thans bereikt worden met tractoren en hoge vrachtwagens. Het moreel van de bevolking staat op hoog peil, en men gunt zich geen tijd om te eten en te slapen. De toestand blijft hoopvol. Aan de zeedijk werken thans plm. 1000 mensen. Aan levens middelen is geen gebrek, dank zij de drop ping. Zeer tot de spijt van de Burgemeester moesten heden de Poortvlietse militairen naar hun garnizoen terugkeren. Ondanks het vele werk en alle lof voor hen is het de burgemeester niet gelukt voornoemde per sonen hier te houden. Namens de Burge meester en de bevolking worden deze dank gebracht voor hun goede diensten die zij verricht hebben. Ook Marechaussee Mon- teau moest naar zijn garnizoen terugkeren, deze is een woord van dank waard. Zeer tot de spijt van de Burgemeester en het politiepersoneel, alsmede het secretarieper- soneel verliezen zij een grote kracht. In zonderheid verliest de Burgemeester hieraan een grote kracht, want deze was vanaf Zon dag 1 Febr. tot vandaag werkzaam voor alle voorkomende werkzaamheden. Monteau heeft zijn persoonlijke veiligheid geriskeerd om reeds op de eerste morgen van de over stromingen contacten met de" buitenwereld op te nemen, wat hem gelukt is. Daarna heeft hij de burgervader onafgebroken dag en nacht met korte rustperioden geassis teerd op een wijze die alle lof verdient. Alleen een paar straten dezer gemeente staan droog, en daar moeten de inwoners ST. FILIPSLAND IN ST. FILIPSLAND IS HET OOK ALLES NOG MAAR WATER Zoals op Stavenisse vindt men ook In St. Filipsland een troosteloze boel. Het dorp geëvacueerd met de Polder en slechts enkele ploegen die opruimingsdiensten verrichten. Met elke vloed stroomt het water binnen, bij elke eb zakt het weer. Er wordt ge werkt aan de dijken, maar men is nog niet zo ver dat het water kan worden gekeerd. Zo staat bijvoorbeeld de Henriettepolder en daarmee vele huizen in St. Filipsland dan weer bijna droog, dan weer is er een ander halve meter water. Eb en vloed in St. Filips land, het is nog zo duidelijk zichtbaar. Er wordt nog wel eens een vergunning verstrekt om wat terug te halen, maar dik wijls stuit men daarbij op grote vervoers- TECHNISCHE NOODHULP LANDBOUWTRACTOREN EN WERKTUIGEN De schadelijke invloed van zee water op tractoren en werktuigen valt niet licht te overschatten. Slechts een grondige behandeling kan volledige onbruikbaarheid voor komen. Het ligt daarom in de bedoeling de machines onder leiding van de PBH's voor zoveel mogelijk uit het water te halen en na registratie on middellijk kosteloos met een roest werend middel te behandelen. Hiertoe kan worden beschikt over een aantal met de nodige apparatuur toegeruste technici van het Instituut voor Landbouwtechniek en Ratio nalisatie te Wageningen. De behan deling heeft tot doel de schadelijke inwerking van het zout, zo niet te voorkomen, zo veel mogelijk te be perken. Landbouwers, die een anti-roest behandeling van hun tractoren en werktuigen wensen, dienen zich daartoe in verbinding te stellen met de Rijkslandbouwconsulenten in hun gebied. Voor de Zeeuwse eilanden is dit de R.L.C. te Goes, Grote Markt 24, tel. K 1100-2347/2348, voor Zeeuws-Vlaanderen de R.L.C. te Axel, Noordstraat 23, tel. 255. Na de behandeling met roestwe- rende middelen, waardoor de ma chines tenminste voor enige tijd voor verder bederf worden behoed, moet een algehele revisie volgen. Hiervoor wordt thans een regeling getroffen, die zo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal worden. Goes, 9 Februari 1953. De Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland, Ir. J. D. Dorst. van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg jnet GRATIS HULP VOOR PIANO- EN ORGELBEZITTERS In de laatste wereld<?orlog zijn praktisch alle Piano's en Orgels, die door overstroming waterschade kregen, waardeloos geworden. Heel veel instrumenten hadden nog gespaard kunnen worden wan neer zij op de juiste wijze waren behandeld en gedroogd. VOOR EVACUE'S Ieder die ons zijn evacuatie-adres toe zendt, zal regelmatig de „Eendracht- bode ontvangen. Ook de nummers van vorige week kunnen op verzoek worden toegezonden. Het kan wel even stagne ren gedurende de eerste weken door de vele correspondentie en adresverande ringen, maar er wordt zo goed en zo spoedig mogelijk voor gezorgd. VOOR DE CORRESPONDENTEN Nu er weer enige orde komt, ver wachten we van onze correspondenten in die gemeenten waar dat mogelijk is een dagelijks verslag van de belangrijk ste gebeurtenissen opdat we de lezers een waarheidsgetrouw beeld kunnen ge ven door het geheel Woensdags of Donderdags te recapituleren en in be knopte vorm weer te geven. Volkomen hebben we ons kunnen indenken, dat ieder sinds 1 Februari een taak had, waarbij aan niets anders kon worden gedacht. Vooral echter voor de mensen van buiten het eiland is het nodig de gebeurtenissen hier te kunnen volgen, te meer ook nu zovelen zijn geëvacueerd, terwijl de families niet deze kant kun nen komen door moeilijke vervoersgele- genheden en omdat dit onnodige drukte meebrengt. Van het merendeel der ge meenten moesten we thans het nieuws via telefoon krijgen door de secretarieën op te bellen. Nu alles zo druk bezét is, willen we telefoneren echter ook zoveel mogelijk vermijden. Daarom deze mede werking gevraagd en onze dank betuigd aan degenen die ons zo goed mogelijk inlichtten, evenals de telefoondienst voor haar medewerking. Vanaf heden rekenen we weer voornamelijk op onze correspondenten. Tot onze spijt is nieuws van St. Fi lipsland, Anna Jacoba Polder en Sta venisse via onze correspondenten niet mogelijk, door evacuatie. Met leedwezen berichten we tenslotte dat de moeder en zuster van onze cor respondente te Stavenisse, tijdens de rampnacht zijn omgekomen, terwijl ze zelf door evacuatie niet in staat is iets voor ons te doen. Voor Stavenisse en St. Filipsland rekenen we dus nog wel op hulp van anderen. Helaas hebben toen de bezitters van piano's en orgels in de meeste gevallen juist de verkeerde methode gevolgd. Vreeken's Piano- en Orgelhandel te Bodegraven, tel. 88 stelt gratis een drukwerk ter beschikking, waar in wordt aangegeven hoe een piano of orgel moet worden behandeld en gedroogd. Door deze aanwijzingen kunt U wellicht Uw kostbaar instrument nog redden. U ontvangt het drukwerk koste loos bij opgave van Uw volledig adres en vermelding van het instru- ment dat U bezit. Alles zal in het werk gesteld wor den om aan een ieder zo volledig mogelijk schriftelijk advies te geven,— wanneer de moeilijkheden omschre ven zijn. Op deze manier hoopt de firma Vreeken veel kostbare instrumenten te sparen en U kosteloos van dienst te zijn. Heden nam de Heere van ons. door de noodlottige ramp welke ons land heeft getroffen, onze zeer geliefde Vader. Moeder en Groot ouders de Heer Dirk Jacob Hout in de ouderdom van 63 jaar en 11 maanden en Meiuffrouw Geertruida Pieternella Hout geb. Moerland in de ouderdom van 60 jaar en 9 maanden. De Heere sterke ons in dit zware verlies. Uit aller naam. C. F. Hout Stavenisse, 1 Februari '53. H. C. DE GRAAF HORLOGEMAKER STAVENISSE thans MOLENSTR. 136 OUD-VOSSEMEER Terstond gevraagd: Leerling of halfwas smidsknecht of monteur. C. J. Rombouts 6 Zn Rijksonderwijzer Practisch Hoefbeslag Leraar Landbouwwerktuigen Telefoon 4 - Oud-Vossemeer Aan de Evacué's van Stavenisse Wij kunnen U weer leveren uit voorraad. Ook voor reparatie staan wij voor U ten dienste Evacuatie-adres: Walstraat 22 - Tholen Reparaties Kerkstraat (Geuze) Aanbevelend H. Goedegebnure Te Koop: Nieuwe tweedelige egge, breedte 3.20 m. J. G. v. d. Weele Wagenmakei-Dinteloord-Tel. 136

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3