Plaatselijk nieuws kend aanvaardde onze Koningin dit eerbetoon van onze helpers uit Frankrijk. In de kamer van burgemeester Bouwense op het gemeentehuis werden burgemeester L. A. Ver- burg van Stavenisse en burgemees ter W. L. van Doorn van Poortvliet aan Hare Majesteit voorgesteld, evenals de dijkgraaf van St. Maar tensdijk. Te St. Annaland had de Koningin al nader geïnformeerd naar Stave nisse. nu toonde Zij opnieuw Haar bijzondere belangstelling en mede leven voor dit zo zwaar getroffen dorp, door bij burgemeester Ver burg naar de verschrikkelijke toe stand in zijn gemeente te vragen. Ook hier werd de vraag gesteld of de mensen tijdig waren gewaar- .schuwd, wat burgemeester Verburg ook bevestigend kon beantwoorden, evenals burgemeester Van Doorn. Zo volledig mogelijk liet Zij zich ook op de hoogte brengen van de situatie te Scherpenisse en Poort vliet, om vervolgens verschillende getroffenen uit St. Maartensdijk te spreken en evacué's uit Stavenisse. Zo stelde onze Koningin Zich persoonlijk op de hoogte van de nood, waarin wij verkeren. Was het een wonder dat de Sta- venisse-mensen en de inwoners van St. Maartensdijk onze Koningin wuivend, dankend en diep ontroerd toewuifden, toen Zij deze gemeente per auto verliet. Het reeds gevallen water in de St. Annalandse haven leverde door de getroffen voorzieningen geen moeilijkheden op en zo werd Hare Majesteit Koningin Juliana, na van Burgemeester Bouwense, burge meester Boogaard en de verdere aanwezigen afscheid 'te hebben ge nomen. veilig met een sloep van schipper D. Theunisse naar de R. P. 4 gebracht. Dank Majesteit voor dit blijk van medeleven. We zullen al het moge lijke doen het verloren land te her winnen. onze huizen weer te her stellen, onze landerijen weer vrucht baar te maken. God geve daartoe de kracht en mogelijkheid. En met weemoed en eerbied zullen we de vele slachtoffers van die rampnacht jaarlijks herdenken. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING TE SCHERPENISSE Uit de besprekingen blijkt dat Sckerpenisse niet in die noodtoestand verkeert zoals sommige andere gemeenten op ons eiland. - Credietverlening voor te verrichten werk ren komen. Zij kunnen in de lagere- en landbouwschool worden onder gebracht. Ook te St. Maartensdijk is werkvolk nodig om de dijken te dichten of te versterken. Dit zal voorlopig niet door en voor rekening van de Heide Mij geschieden. Ge sproken werd over verschillende regelingen en opgemerkt "cfèt in deze dagen fouten dikwijls over het hoofd gezien moeten worden, omdat de moeilijkheden te groot, de opdrach ten dikwijls te zwaar zijn. Dhr. v, d. Jagt wees op enige on geregeldheden, terwijl dhr. Bijnagte graag zag dat de kinderen weer zó spoedig mogelijk naar school konden gaan. De mensen die aan de dijken moe ten werken zullen waar mogelijk per auto worden gebracht, terwijl voorts voor koffie wordt gezorgd. Voor een en ander zal veel geld nodig zijn. De Waterstaat betaalt tot en met a.s. Zaterdag, daarna komt het ten laste van de gemeente. De Raad besloot met algemene stemmen om het nodige crediet te verlenen. Later zal men alles doen om dit vergoed te krijgen. De voorzitter wijst er nogmaals op, dat de Thoolse mensen flink hebben gewerkt. De ramp die ons getroffen heeft was een natuurramp, en is ons niet door mensen aange daan. Laten we dankbaar zijn, dat hier geen doden zijn te betreuren. Dhr Bijnagte ziet dit oordeel als de toorn Gods die zich over Neder land voltrok. Dhr. 'v. d. Jagt wijst er op, dat wanneer land en volk van God afwijkt de oordelen nabij zijn, laat men niet met de tijdstroom mee gaan. Dhr. Hartog vraagt de lantaarn bij de haven voor de vloedplanken te laten repareren en ook de vloed planken te laten nazien. Een en ander zal zo spoedig mogelijk her steld worden. Daarna sluiting. Maandag 9 Februari om 8 uur nm. werd te Scherpenisse 'n spoed eisende raadsvergadering gehouden- in verband met de overstromings ramp. Wethouder v. d. Werf was wegens ziekte afwezig. In zijn openingswoord hoopte burgemeester Bouwense dat de wethouder spoedig hersteld mocht zijn en riep de leden een bijzonder welkom toe. Wie had kunnen denken dat we ooit bij elkaar geroepen zouden worden om een be spreking te houden in zulke omstan digheden en naar aanleiding van die omstandigheden. Hoe zwaar is ons land, hoe bijzonder ook ons eiland getroffen door de ramp van 1 Febr. 1953. Spreker hoopte dat met Gods hulp hetgeen verloren ging met winst terug verkregen mag worden en gewaagde van zijn grote dank baarheid aan allen die hem ook in deze gemeente zo tot grote steun zijn geweest in ondenkbare moeilijk- Inzonderheid wethouder Kleppe moest bij afwezigheid van burgemeester Bouwense en 1ste wet houder v. d. Werff meer dan dan iemand van hem kon vragen. Hij dankt ook de vele anderen die deze wethouder terzijde hebben gestaan. De gehele bevolking heeft zich uiter mate ingespannen, niet was te veel, de nood drong tot een gezamenlijke en schier bovenmenselijke krachts inspanning, waardoor veel gered is. Wethouder Kleppe dankt de voorzitter en ook degenen die hem in deze moeilijke dagen hebben bij gestaan. Voor behandeling van de agenda geeft de voorzitter het woord aan wethouder Kleppe. Op deze agenda staan twee pun ten, t.w.: Bespreking maatregelen i.v.m. overstromingsramp. Crediet i.v.m. uitgaven, voort vloeiende uit deze ramp. Er was bericht ingekomen, dat in deze gemeente ongeveer 150 militai- 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slopende rheumatische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. tekenis, wanneer de kinderen weer naar de school kunnen, zoals thans het geval is. Het kantoor van de Waterstaat is ondergebracht in de Rotterdamse Bank en op het stadhuis, zetelt het noodsecretarie van Stavenisse op een bovenkamer. Door de N.V. B.B.A. te Bergen op Zoom is ten behoeve van het vrachtvervoer naar Tholen een bootdienst ingelegd van de Brabantse naar dj^jThoolse kant. Verwonderd mag men zijn over de finan ciële bijdragen, die Tholen gaf voor het Rampenfonds. Alleen door een lijstcollecte werd niet minder dan 23439.45 ingezameld. Hierbij komen nog de collecten van de ker ken, t.w. van de Ned. Herv. Kerk 881,39, de R.K. Kerk 1115,89, terwijl het in de andere kerken nog gehouden zal worden. Dit is alles spontaan gegeven, zonder dat het zelfs tevoren voldoende kon worden be kendgemaakt. Na de eerste hulp is dit van Tholen een prachtige financiële steun. BURGERLIJKE STAND Geboorten: 31 Jan.: Gerritje Wilhelmina, dochter van P. Vis en J. Perestam. 2 Febr.: Rachel Magdalena Johanna, d. v. H. Cornelisse en B. Goedegebuure. 4 Febr.: Liseia, dochter van H. de Vos en A7 de Rijke. 5 Febr.: Lein, zoon van C. v. d. Vel de en F. van Dijke. 6 Febr.: Anna Maatje, dochter van J. Verlinde en J. K. v. d. Stel. 9 Febr.: Lena Catharina, dochter van J. H. Bal en van A. M. v. d. Stel. Huwelijken: Geen. Overlijden: 3 Febr.: Johanna Pieternella Wiessner, 73 jaar, wonende te Tholen, e. v. J. K. Schot. 5 Febr.: Pieter Quist, 79 jaar, wonende te Tholen, wed. v. P. J. Geuze. Het nieuws in normale omstandigheden be perkte zich immers maar tot een botsing, een been- of andere breuk, een vergadering, de veilingberichten, een uitvoering of een raadsverslag. Daarvan bericht of verslag te geven moge in normale omstandigheden als nieuws beschouwd kunnen worden, thans gaat men dat zonder meer voorbij. Trou wens, er zijn geen vergaderingen, geen uit voeringen, geen veilingen. Alles concentreert zich nog steeds op de dijken. Dat was ook het motto van de tweede week na de wa tersnood: de dijken dicht. Daaromheen wa ren ze op het oog misschien minder, maar in werkelijkheid toch even belangrijke werk zaamheden, die met bekwame spoed werden aangepakt. Neem alleen maar de cadaver- ploegen. Alleen zij die daaraan werken, we ten hoe het met de dag harder nodig wordt, dat dit alles opgeruimd komt. De omstan digheden waarin deze ploegen werken kan men zich moeilijk voorstellen. Verschillende personen moesten het na enkele dagen op geven door ziekte, al is die tot op heden niet van ernstige aard. In stallen waar de beesten op en over el kaar liggen, in stallen die rondom in het water staan zijn de moeilijkheden soms zo groot, dat men er geen raad mee weet. En toch moet het gebeuren. De mensen kunnen er dan ook niets aan doen, dat ze wanneer het avond is, nauwelijks zijn gevorderd. En dus de andere dag weer maar aangepakt. Wanneer men de wegen aanschouwt, zal men het niet vreemd vinden, dat de aanwe zige kantonniers ook alleen maar het aller noodzakelijkste kunnen doen, zodat waar dat dringend nodig is, het vervoer kan door gaan. Neem de Breedendijk en Paaldijk maar. De sneeuw- en regenbuien van deze week en de zware vrachten die daar over trek ken hebben er een modderpoel van ge maakt. En dat alles maakt het werken, toch al zo moeilijk, oneindig veel beroerder. Ondanks dit, het werk vordert. Het werk vordert dank zij in de eerste plaats onze eigen mensen, aannemers, arbeiders, klein- landbouwers en andere St. Annalanders, maar ook dank zij de mensen uit Oud-Vos- semeer en Tholen en niet minder ook dank zij de militairen. Er wordt daarover onderling nog wel eens Verschillend gepraat. Maar niemand zai er beter over kunnen oordelen, dan de Wa terbouwkundige, dhr. Jagt, die ons verklaar de over het werk van de militairen meer dan tevreden te zijn. Men weet dat alles zich deze week concentreerde op Paaldijk en Breedenvliet. Volgens de Waterbouwkun dige is men daar op de goede weg en hoeft THOLEN BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op Dinsdag 17 Februari a.s., het eerste gedeelte en op Vrijdag 20 Februari a.s. het overige gedeelte. Tegen Donderdag 19 Februari a.s., bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. HOOG WATER in de week van 15 t/m 21 Febr. 1953 Zondag vm. 4.30 nm. 16.49 uur Maandag 5.09 17.30 Dinsdag 5.48 18.08 Woensdag 6.30 18.50 Donderdag 7.12 19.34 Vrijdag 8.00 20.25 Zaterdag 9.00 - 21.35 Vrijdag 20 Febr. 1953 Eerste Kwar tier te 18.44 uur. Hoog water te Vlissingen plm. 2 uur vroeger dan te Tholen. IN THOLEN IS DE GROOTSTE DRUKTE GELUWD EN GAAN DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL Een prachtige collecte voor het Rampenfonds Het is in Tholen nog lang niet normaal, maar toch wel rustiger dan de eerste week, toen de vele evacue's uit Stavenisse een onderkomen kregen. Het is althans zoveel rustiger, dat ook de gemeentewerklui weer Duizelig door zorgen drink nieuwe kracht uit PLEEGZUSTER BL0EDWIJN een extra uurtje kunnen slapen, wat hun vorige week nauwelijk gegund kon worden. En dit waren toch de mensen, die vanaf die bewuste nacht om half twaalf al paraat waren, terwijl ze aanvankelijk hadden af gesproken om tegen half vier te zullen gaan kijken. Ook zij zagen dat het een ongewoon getij zou worden en zijn die eerste dagen hoegenaamd niet uit de kleren geweest. Ook de Thoolse schippers en vissers ver richten nog vervoersdiensten van en naar Stavenisse, waarheen iedere morgen een bepaald aantal aangewezen personen trekt, terwijl ze voorts voor melkvervoer zorg dragen naar Bergen op Zoom. Men kan het nauwelijk zien, dat het water in de Bergse Polder is gezakt en dat dit enorm veel moeilijkheden oplevert, ook voor het Thoolse achterland spreekt haast wel vanzelf. Het vervoer naar Bergen geschiedt dus nog steeds op dezelfde manier als vorige week. Tot Donderdag kwamen nog regelmatig zendingen voor het Rode Kruis aan. De Heide Mij richtte haar kantoor in op de haven in de Algemene Kleuterschool, waar de drukte zich op concentreert. Wat de scholen betreft, deze zijn deze eek weer begonnen. In onderling overleg is een regeling getroffen, waardoor de leer lingen van de O.L. School welk gebouw nog steeds voor de noodvoorziening in ge bruik is in de andere school kunnen houden. Dat is ook het geval met de kleuters- scholen, die thans eenzelfde regeling hebben getroffen. Vanzelfsprekend is het van grote be- OUD-VOSSEMEER ONDERDAK, VOEDING EN WATER De taak, welke in hoofdzaak voor deze gemeente is weggelgd, is legering en voe ding van de ruim 450 D.U.W.-arbeiders, die vanuit Oud-Vossemeer naar de vér- schillende dijken gaan werken, arbeiders die bij particulieren en in de scholen zijn on dergebracht. Bij dhr. Lagaay wordt door middel van een centrale keuken de voeding geregeld en verzorgd. Dat deze taak, die zeer ze ker niet gemakkelijk is, goed wordt uit gevoerd blijkt wel uit de zeer grote te vredenheid onder de arbeiders, die unaniem van mening zijn het thuis niet beter te kun nen krijgen. Woensdag zijn enkele arbeiders van een aannemersfirma aangekomen om het werk aan de zeedijken van Nieuw-Vossemeer te beginnen. Naar wij vernemen is men thans bezig de sluizen, welke uitkomen op de Broek- en Roolandpolder vrij te maken, om op die manier te trachten water vanuit de Weihoek via het Stoomgemaal te lozen. Verheugend is dat langzamerhand de or ganisatie van diverse organen beter gaat lopen, aldus onze correspondent aldaar. Hij voegt hieraan nog toe, dat „voorts vanuit Oud-Vossemeer de drinkwatervoorziening voor St. Annaland met vrachtwagens wordt verzorgd". En daaraan willen we gaarne zelf nog iets toevoegen. We hebben daar mee namelijk in eerste instantie te maken, door de taak die ons in St. Annaland is opgelegd. Namens de St. Annalanders mag ik Oud-Vossemeer voor deze hulp in het bijzonder danken. Daarbij denk ik aan de genen, die hiertoe het initiatief namen en ook vooral aan de chauffeurs (er zijn nu twee wagens) die dagelijks zonder onder breking in getouw zijn om dit water aan te voeren. Zij kunnen het meest getuigen van de noodzaak, die er vooral de eerste 10 da gen op watergebied heerste. Nu wordt dat wel iets minder, omdat de bewoners weer zoveel geregeld hebben, dat ze meer kunnen opvangen, maar nodig blijft het, omdat nog steeds niet zoveel aangevoerd kan worden, dat er ook voldoende waswater voor ieder een beschikbaar kan worden gesteld. Nog maals, daarvoor onze dank. GEVONDEN Omtrent een gevonden horloge zijn in lichtingen te verkrijgen bij J. P. v. Poort vliet, Hofstraat B 8h. VOOR HET RAMPENFONDS Voor het Rampenfonds werd in de Chr. Geref. Kerk het mooie bedrag van 778, gecollecteerd. ST. ANNALAND HOE EEN WEEK VERLIEP Er zal wel niemand zijn, die het nieuws van deze afgelopen week volledig kon weer geven zoals we dat gewoon waren op te nemen. men zich niet angstig te maken over storm achtig weer, zolang dat geen zware storm wordt. Natuurlijk kan niet tevoren gezegd worden hoe het van 1617 Februari wordt maar ook daarvoor dient men zich niet te ongerust te maken. We hebben het niet in eigen hand, maar er is nu toch wel zoveel gedaan dat het gevaar niet dagelijks dreigt, zeker niet bij normale weersomstandigheden. En normale weersomstandigheden zijn voor deze tijd ook harde noord-westen winden. Jammer was dat vinden wij althans dat de waterbouwkundige zijn plan niet kon uitwerken voor zover het de dichting be treft van de nog flinke doorbraak bij de boerderij van Geluk (Grote Nol). Wel zijn de voorbereidingen daartoe getroffen, maar met behulp van de aanwezige zandzuiger in de haven en het andere beschikbare ma teriaal had er meer gedaan kunnen worden, dan nu gewacht moet op overname door de Heide Mij. Zeker, men mag aannemen dat er straks met groet materiaal aan gewerkt zal worden, maar iedere verloren dag kan funest zijn en daarom leek het ons beter, dat men plaatselijk de leiding nog in handen had kunnen houden, ook wat de werklust en het moreel van de arbeidskrachten be treft. Mopperen gaan we niet doen, we zullen trachten de ons opgelegde taken ver der zo goed mogelijk te vervullen, al zal men dikwijls, ja dagelijks iets tegenkomen wat men ongerijmd, onlogisch, soms onzin nig acht. Tot in het uiterste is verdraag zaamheid nodig, al moet voor alles het ge meenschappelijk belang gediend worden en daarvoor mag men zeker strijden. Dus gaan we weer verder, ieder in eigen taak. HET WATER VOOR ST. ANNALAND En die Kruisweg staat momenteel in het middelpunt der belangstelling van de Water schapsmensen, evenals in die van de St. Annalandse bewoners Een poging om Donderdag jl. bij de Kruisweg tussen St. Annaland, Stavenisse en St. Maartensdijk te komen mislukte. We We zullen trachten dat vandaag langs een andere kant te proberen. Toch kunnen we omtrent de watervoorziening voor St. Annaland, dank zij de inlichtingen van de directeur van de Waterleiding Mij Tholen wel iets meedelen. En dan zijn dit nog steeds ongunstige berichten. We willen U thans nog niet te veel van de moeilijkheden vertellen, omdat we ze niet zelf gezien heb ben. Maar neem gerust aan dat de moeilijk heden van de mensen, die daar bezig zijn aan de Kruisweg enorm groot blijven. Na twee dagen met duikers te hebben gewerkt, is het resultaat nog practisch nihil. Morgen zal men het opnieuw proberen. Eerst moet een gat gegraven worden in die polder waar al een paar meter water staat. De duiker moet daar op z'n hoofd in en kan dat niet langer dan een kwartier achtereen volhou den. De hoofdleidingbuis naar Stavenisse moet daar doorgesneden worden, om dan van daaruit een noodleiding aan te leggen naar St. Annaland. Eer het zover is de St. Annalanders kunnen zich nog niet blij maken zijn we wel enkele dagen verder. Wanneer er water komt, zal het ondei* zeer Op Woensdag 18 Februari a.s. is het zes jaar geleden, dat het jongste prinsesje in het koninklijk gezin geboren werd. Zij is de benjamin en het troetelkind van allen. In weerwil van het feit, dat ons land in de eerste dagen van deze maand door een ontzettende ramp werd getroffen, waarvan wij nog steeds de schrijnende wonden voelen, herdenkt met het koninklijk gezin het nederlandse volk deze dag, omdat wij juist in die ongeluksdagen hebben gezien hoe nauw wij met ons vorstenhuis en zij met ons zijn verbonden. Moge prinses Marijke nog vele jaren in geluk te midden van ons allen zijn beschoren. geringe druk zijn, maar, zoals we ook dhr. v. d. Peijl antwoordden, „we zouden er al blij mee zijn." Er was dan al vast wat drinkwater en de aanvoer uit Oud-Vosse meer zou dan meer voor waswater gebruik kunnen worden. Nogmaals we willen ons daar zelf even gaan overtuigen, maar reken er intussen niet op dat de watervoorziening voor St. Annaland al spoedig in orde zal zijn. Dhr. v. d. Peijl kon ons hieromtrent geen enkele verzekering geven en waagde zich zelfs niet aan enige voorspelling. MILITAIRE COMMANDANTEN Zolang men niet beter wist of H. M. Ko ningin Juliana zou Woensdag jl. om 12 uur in onze haven arriveren, waren ter plaatse mede aanwezig de in deze gemeente gedeta cheerde militaire commandanten, te weten kapitein van Voorst tot Voorst van het Garde Bataljon Grenadiers 331ste C. com pagnie, luitenant Verboom van de 99ste T. P. comp. Iste luitenant Zoutenbier van de 96ste zware mitr. compagnie, luitenant van der Capelle, commandant van de 1ste compagnie 8ste Gren. bat. van het Belgisch Leger en Luitenant van Mierlo van de 2e compagnie, eveneens van het Belgisch leger. Later moesten ze evenwel hun taken weer opnemen, zodat het voor hen niet mogelijk was 's middags op het schoolplein tegen woordig te zijn. STAVENISSE STAVENISSE LIGT ER TROOSTELOOS EN VERLATEN BIJ Uit deze zwaarst getroffengemeente valt ditmaal wel het minst te berichten. Ten be hoeve van onze geëvacueerde abonné's uit Stavenisseen de vele anderen hebben we wel geïnformeerd ter bevoegder plaatse, maar wat zou men ons mee kunnen delen van een gemeente, waar nog zo'n ravage heerst, waar het water nog zo hoog staat, dat er alleen maar moeilijk opruimingswerk te verrichten valt, waar dagelijks maar een 50-tal personen naar toe gaan om overlede nen te zoeken en cadavers te bergen. In een gemeente waar de burgemeester ook nog geen overzicht kan krijgen van het preciese aantal doden en nog minder van de aange richte schade. Het aantal werkelijk geïdentificeerde slachtoffers is nog niet groot in vergelijking met het werkelijke aantal. Het bergingswerk en het zoeken is erg moeilijk en alles bij elkaar is het nog een chaos. Alleen met een bewijs van dhr. Nortier of de burgemeester kan men in Stavenisse komen en dit bewijs wordt uitsluitend ge geven aan degenen, die er dagelijks naar toe moeten. Dat zijn enkele eigen burgers. Men sen, die iedere bewoner van Stavenisse ten volle zal vertrouwen, dat is politiepersoneel en de mensen van de bergingsdiensten. Her en der zijn de evacué's verspreid. Verlangend om terug te kunnen, zien wat er nog te redden valt. De schade wordt anders immers steeds groter, ook daar waar die nog niet zo groot was. Maar het gaat niet, men kan dit ook ze ker begrijpen. In een gemeente die nog zo'n gevaar loopt, in een gemeente waar bewo ning onmogelijk is, waar water ontbreekt, terugkeer van allen die dit wensten zou de chaos slechts vergroten, zowel materieel als administratief. Wanneer er in andere niet zo zwaar getroffen gemeenten misverstan den ontstaan, orders en tegenorders elkaar soms snel opvolgen, berichten en boodschap pen onmogelijk te verwerken zijn, hoe veel meer is dat in Stavenisse en hoe onover- komenlijk zou dat worden, wanneer daar thans allen die terug willen, ook zouden terugkeren. Het Is erg, veel erger dan iemand die thuis kan blijven, het zich kan indenken, maar het kan niet anders. Al onze abonné's van Stavenisse, die dit onder ogen krijgen wensen we kracht en sterkte toe, geduld, begrip en hopen voor met hen, dat die moeilijke tijd voor hen kort mogelijk wordt gehouden. Volgende week zullen we vergunning vragen om U vollediger op de hoogte te brengen omtrent waterstand en toestand van het geheel. We kunnen ons indenken dat velen van hen naar meer nieuws uitzien en zullen daartoe al het mogelijke doen. HUISRAAD OPHALEN Donderdagavond jl. liet burgemeester Verburg van Stavenisse via de berichten dienst bekend maken, dat de bewoners van de huisnummers A 3 t.m. A 9 en A 49 t.m. A 60 op Zaterdag 14 Februari in de gele genheid worden gesteld meubilair uit hun woningen te halen. Van de genoemde ge zinnen mag slechts 1 persoon naar Stave nisse, waartoe vooraf een vergunning moet worden gehaald op de gemeente-secretarie van Stavenisse. gevestigd te Tholen (stad huis boven). Voor vervoer dient men zelf te zorgen. Bastei Oo-kL.t; sa a Hamea-Gelei voor Uw handen ST, MAARTENSDIJK CRITIEKE DAGEN De afgelopen week is het in deze ge meente niet zonder gevaar geweest. We doelen dan niet direct op gevaar voor men senlevens, als wel op gevaar voor binnen komend water. Alles bij elkaar was het nog een critieke week. Het bereikte z'n hoogte punt in de nacht van Woensdag op Don derdag, toen bij de sluis in de buurt van landbouwer van Gftrsel tussen de Oudeland en Middellandpolder het water naast die sluis de dijk zo had aangetast dat het water de polder weer binnenstroomde en de wa terleidingen in en rond de gemeente vrij on rustbarend begonnen te stijgen. Maar nog voor 1 uur men was paraat had men de zaak weer dicht en zoals ons Donder dagmiddag uit betrouwbare bron werd door gegeven, verwachtte de Dijkgraaf dat het water binnen een paar dagen op deze voort gang weer is weggevoerd via gemaal, enz. Maar die Donderdag stond het water toch weer even hoog dan enkele dagen daarvoor en zo werd deze nacht weer maar onrustig. Steeds meer ontdekt men, dat de verwoes ting in de Kaaistraat erger is dan aanvan kelijk werd gedacht. Zo goed als alle hui zen zijn daar ondermijnd, en wanneer dat grondig bekeken kan worden zal het herstel zeker niet meevallen. Het is erg voor de daar wonenden, maar voorlopig is ook hier het eerst nodige om te zorgen dat men het water kan tegenhouden en het overtollige wegmalen. Dat zal nog wel enige tijd du ren, maar wanneer zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, gaat het ook hier de goede richting uit. HULP VAN MAARTENSDIJK Ongetwijfeld zullen vele Smerdieke- naars het bericht al gehoord hebben, dat de gemeente Maartensdijk in de provin cie Utrecht heeft besloten Sint Maar tensdijk te adopteren. Verder besloot de gemeenteraad een bedrag van 100.000 te schenken uit de gemeentekas voor het rampenfonds. Men kan zo nagaan, dat burgemeester mr. H. H. Schuller hiertoe de grote stoot heeft gegeven en we mogen aannemen, dat hij het geweest is, die met tfit initiatief kwam. Geen wonder, waar hij ook enkele jaren burgemeester van Sint Maartens dijk is geweest en iedere inwoner daar kent. Maar toch is dit daadwerkelijk blijk van meeleven iets, wat zijn oud-gemeente zeer zal waarderen. Zijn oud-gemeente kan hieraan thans nog niet de volle aan dacht schenken, omdat ze nog overstelpt is met werk. Daarom mogen wij zeker vóórgaan door hem, zijn vrouw, het gemeentebe stuur en al de inwoners van Maartensdijk langs deze weg hartelijk dank te zeggen voor dit meeleven en deze toezegging. St. Maartensdijk zal die hulp zeker kunnen gebruiken. We weten hoe vele Smerdiekenaars zich ook bovenmate inspannen om de hun op gedragen taak zo goed mogelijk te vervullen. We wensen U daarbij sterkte toe. Laat men ook hier niet op kleinigheden vallen, laten we allen fouten door de vingers zien en trachten ze onmiddellijk te herstellen. Val de leidinggevende personen niet on nodig lastig, werk gezamenlijk ondanks de nog vele tegenslagen, tegenstrijdigheden en moeilijkheden door. Kijk niet of de een meer doet dan de ander, meen niet dat men zelf de lastigste karwei heeft of de grootste moeilijkheid. Er moge verschil in zijn, laat het niet tot ergernis strekken, maar blijf doorgaan, zoals U doorging in de tijd van de grootste nood. Dan zal ook Smerdiek zich zo vlug dat kan herstellen. Red.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2