H. M. Koningin Juliana WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Bezinning .WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Bezoekt St. Annaland en St. Maartensdijk 9e Jaargang No. 12 13 Februari 1953 Uitgevers Firma- Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkcing A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelao^estraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 -f incassokosten Prijs per nummer 10 cent Het is nu bijna 14 dagen, dat we hier in omstandigheden leven die niet vergeleken kunnen worden met de stil- en gerustheid waarin we tevoren leefden.^ Zeker, er is nog een groot verschil tussen de een of de andere gemeente in onze streek. Hier weer wzrt.meer- gerieflijkheid door water en verlichting, daar door het niet direct getroffen zijn, door geen verliezen aan mensenlevens, door geen of weinig scha aan huis of schuur. Maar abnormaal is het' nog in iedere gemeente van onze eilanden. Tholen is overstelpt dodr aanvoer van goederen, er is zelden rust op straat of in huis, Oud-Vossemeer ziet z'n beschikbare werkkrachten in de vroege morgenuren naar de nood- gemeenten vertrekken en 's avonds laat soms doornat arriveren, terwijl ze als hulpgemeente nog diverse andere taken heeft. En dan kunnen we over de niet genoemde g'emeen- ten in ons gebied zeker wel zwijgen. Daar leeft niemand normaal, daar zijn de omstandigheden totaal onge woon. De leidinggevende mensen staan op de rand van of zijn over spannen. De gewone burgers wer ken aan dijken of moesten bij fami lies worden ondergebracht zonder enig bezit. Wie zal na kunnen gaan, hoe moeilijk een dokter z'n werk verricht, wie hoe een huisvrouw - van alle gemakken verstoken haar taak volbrengt. Wie weet hoe de grote gezinnen, hoe veehouders, hoe bakkers, hoe slagers, hoe sme den, timmerlieden of arbeiders deze moeilijke tijd doorworstelen En dat ondanks het feit, dat men tracht alles zo goed mogelijk te regelen, het is een zeer abnormale toestand in onze gemeenten. In zo'n toestand is er zo gauw het gevaar, dat de ergernis toeneemt. Zeker, wanneer levensgevaar niet meer zo dicht bij lijkt. Het eigen ik voert dan weer de boventoon. Men hoort dat er zoveel wordt gegeven, men heeft het zo hard nodig en ziet er maar niets van komen. Men denkt dat men zelf het meest getroffen is en vergeet alweer dat er zoveel erger dingen zijn gebeurd. Men meent dat een ander minder doet, men ziet alleen eigen narig heid, eigen tobberij, eigen verlies. Dan is bezinning hard nodig: Laat men zich niet laten overweldi gen door de moeilijkheden, tracht kalm te blijven, laat U niet mee slepen door de klagers, wordt niet opstandig tegen hen die het ook niet zonder fouten kunnen. Laat de geest van samenwerking niet ondermijnd worden, laat de naastenliefde niet verkoelen. Helpt en blijft helpen in de nood die ons nog omringd. Dit vragen we van allen, die van hoog tot laag, van arm en rijk, van hen die veel, van hen die minder of helemaal niets hebben verloren, dit vragen we van onze gehele ge meenschap in deze noodtoestand. Maar dit vragen we ook van onze Landelijke Overheid. Bezinning vooral met het oog op benoemingen van personen en het verstrekken van opdrachten. Ieder herinnert zich nog wel de laatste oorlog. Ieder weet ook nog wel hoe met de beste bedoelingen en zo op het oog ook de meest doel treffende plannen werden ontwor pen, maar hoe de theorie en practijk een hemelsbreed verschil maakte. Ieder weet ook hoe veel daardoor is ondermijnd, afgebroken, soms op een fiasco uitliep. Dit gevaar zien we opnieuw. Zeker, we zijn overtuigd van de beste bedoelingen met en voor ons. We zijn enorm dankbaar voor de vele hulp die ons van alle kanten wordt geboden. We zijn er zeker van dat het ogenschijnlijk alles prima is uitgekiend. Maar zijn bang In Si. Maartensdijk vormden de aanwezige Franse troepen een erewacht Die éne vlag vertolkte de gevoelens te St. Annaland Als er drie weken geleden een helicoptère in St. Annaland was gedaald, was dat een gebeurtenis geweest waardoor haast iedere inwoner minstens enige minuten van streek was geweest en nog dagen daarna had men er over gesproken. Nu vindt men zoiets al vrij gewoon. De jeugd snelt nog in de richting, maar de ouderen kijken even op, voor zover ze in de buurt zijn om daarna weer haastig hun moeilijke taak te vervullen. Het hefschroefvliegtuig dat vanmiddag om kwart voor drie op het schoolplein daalde trok echter wel grote belangstelling. Belangstelling van allen die niet aan de dijken werkten en wie het mogelijk was hun werk in de gemeente een ogenblik te laten rusten. Geen wonder dat er nu wel belangstelling was. Er was immers in de morgen uren al bekend, dat H.M. de Koningin Juliana een bezoek aan deze getroffen gemeente zou brengen. Om 12 uur werd onze Landvrouwe in de haven per m.s. „Christiaan Brunning" verwacht. Maar oponthoud in Schouwen deed deze plannen wijzigen. En daarom werd hek een hefschroefvliegtuig, dat om kwart voor drie onze Landsvrouwe op het schoolplein bracht. En zo ongewoon als het in St. Annaland was.. was het ook in St. Maartensdijk, al heeft men ook daar al zoveel gezien en'meegemaakt, dat het ook daar niet gauw meer ongewoon gevonden wordt. Toen de Koningin daar om ongeveer vier uur arriveerde stond een erewacht van de aanwezige Franse troepen, die bij de opruimingsdienst zijn inge schakeld, op de geteisterde Markt opgesteld. Zo werd onze Koningin in beide gemeenten verwelkomd, niet op feestelijke wijze, niet luidruchtig, maar met meer ontroering en dankbaarheid dan ooit tevoren. OP DE HAVEN De in de nacht van Dinsdag op Woensdag en de daaropvolgende morgen doorgekomen berichten om trent het bezoek van H.M. de Ko ningin aan ons eiland wezen allen in de richting van aankomst haven St. Annaland. Daarom hadden burge meester F. M. Boogaard, notaris A. J. Bierens als Dijkgraaf en de waterbouwkundig opzichter dhr. J. D. Jagt zich voor die tijd naar de aangeduide plaats begeven. En vele vrouwen en kinderen stonden op de zandzak-zeewering, die na de eerste rampnacht met alle beschikbare mankrachten op de haven was aan gelegd. Daar ook kregen we het eerste contact met de afgevaardig den van de burgemeester uit de Franse gemeente Mantes van het Departement Seine et L'Oise, mon sieur Jean Paul David. Het waren de chef van de Sociale Dienst en de particuliere secretaris van de ge noemde Franse maire, die namens hun burgemeester en de inwoners van dit Departement gemachtigd waren de meest getroffen gemeente op het eiland Tholen te adopteren. Men kan dus aannemen dat dit Stavenisse wordt. Van deze meelevende vrienden hoorden we, hoe spontaan de hulp in Frankrijk is. Niet alleen de adop- tatie van Stavenisse is daarvan een bewijs, maar ook wat we hoorden over de inzamelingen. In Parijs staan grote bussen op verschillende punten en men heeft al geen over zicht meer van alles wat voor de getroffen gebieden in Nederland wordt afgestaan. Zo enorm veel wordt er gegeven. En nu wordt daar ook uit die Franse gemeente, ongeveer 25 km ten Zuiden van Pa rijs hulp aangeboden bij monde van genoemde heren. Hulp die later, wanneer een beter overzicht ver kregen wordt, wanneer er meer mo gelijkheden zijn, voor Stavenisse veel zal betekenen. Reeds nu dan ken we vanaf deze plaats le maire Jean Paul David van de Mantes en al de inwoners voor deze vriende lijke en hartelijke aanbieding. On- dat het in vele gevallen verkeerd uitloopt, omdat de eigen mensen soms opzettelijk, soms ook onopzet telijk voorbij gegaan worden. Wie kent zijn gemeente beter dan de burgemeester, wie de dijken dan de plaatselijke waterbouwkundigen, wie de mogelijkheden tot verbetering meer dan onze eigen aannemers, wie kan de verdelingstaak voor getrof fenen beter behartigen dan eigen inwoners Laat men daarmee rekening houden. Laat men toch onze mensen niet opzij schuiven, laat men zich toch bezinnen voor dingen gedaan worden, die meer kwaad dan goed stichten. Nee, we zeggen niet dat we alles zelf kunnen opknappen, dat is ten enenmale onmogelijk. Maar dat wat mogelijk is, kan ook door niemand beter gedaan worden dan door eigen mensen. De mensen die er zelf inzitten zul len zich het meest inspannen, zullen zich opofferen, zullen niet in de eerste plaats zich zelf willen ver rijken, maar zullen trachten geza menlijk de eigen grond terug te winnen. We hebben hiervoor al gezegd, dat ook wij het er niet ge heel zonder kleerscheuren zullen afbrengen, dat ook wij, naarmate direct levensgevaar verder af meer aan eigen maatschappelijke be langen zullen gaan denken, dat ook bij ons het egoisme weer dieper wortelt, maar toch nimmer zo dan bij een geheel buitenstaander, die de nood niet meemaakte, die buiten onze gemeenschap staat, die zeker in de eerste plaats om eigen belan gen denkt. Daarom moet niet alleen van ons, maar ook van onze Regering bezin ning worden gevraagd voor alle beslissingen en maatregelen die ge nomen worden. Bezinning bij allen kan alleen maar tot gunstiger resul taten leiden. Laten we dat in de nog zorgelijke tijd die voor ons ligt, niet vergeten. getwijfeld zal het contact levendi ger worden en de nu reeds gelegde band verstevigd. Intussen stonden we daar nog steeds op de haven en tientallen mensen keken verlangend in de richting van waar de verwachte boot moest komen. Er kwam niets. Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het werk wachtte en daarom kon dit wachten niet te lang duren. Ve len moesten de haven, hoe jammer ze het ook vonden verlaten, om aan de arbeid te gaan. Tot om ruim twee uur het bericht doorkwam, dat H. M. per hefschroefvliegtuig zou aankomen. Vlug werd het school plein ontruimd, snel een viertal la kens gelegd als aanduidingspunten en men had zelfs nog tijd om een vlag in de toren te hangen. EEN VAN ONS. Om 10 voor drie uur daalde het hefschroefvliegtuig en stapte H. M. de Koningin uit, gekleed in bruine bontmantel met hoofddoek en knie laarzen. Juist door de noodzakelijk heid van dit laatsfe voelden we het meeleven. Het trof ons allen, het ontroerde. Ja, juist daarom jvas onze Koningin^diflect een der-onzen,* óók getroffen ddor d"e "tfbmp, óók onze Koningin had immers dit schoeisel nodig, zoals onze waterschapsmen sen, onze dijkwerkers, onze ver voerders, onze burgemeesters, onze dokters, onze verpleegsters. Twee uren tevoren waren er nog 500 paar laarzen gedropt, een zo onmisbaar iets, nu het aan de dijken en in sommige straten een en al modder poel is. Hoe kan nu zo een bijkomstig heid tot ontroering brengen, hoe kan zoiets onbetekenends er oorzaak van zijn, dat onze dankbaarheid nog groter werd door het meeleven van onze Koningin. Burgemeester Boogaard verwel komde Hare Majesteit, waarna hij dijkgraaf A. J. Bierens en burge meester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk voorstelde. Om even rustig te kunnen praten begaf men zich naar een lokaal in de school, ingericht als Rode Kruispost, waar de plaatselijke commandant en zijn aanwezige helpsters de Koningin begroetten. Daarna onderhield Zij zich met de burgemeester, die haar in het kort inlichtte omtrent het ge beuren in de eerste nacht. .Waren de mensen tijdig gewaarschuwd", vroeg de Koningin. Hierop kon de burgemeester bevestigend antwoor den. Immers in die bewuste nacht had om 3 uur de klok geluid, waren de bewoners van Klippestraat extra gewaarschuwd, was men de polders in gegaap om de boeren en daar wonende arbeiders van mogelijk ge vaar in kennis te stellen. Om 10 voor vier bezweek de bescherming op de haven. Met waardering sprak burge meester Boogaard over de activi teit van Dijkgraaf Bierens, die in bijzonder moeilijke omstandigheden in de ure van gevaar toch aanwe zig was, evenals over de onver saagdheid en doortastendheid van de Waterbouwkundig Ambtenaar dhr. J. D. Jagt en vele anderen die met gevaar voor eigen leven alles gedaan hadden, wat op dat ogenblik mahr mogelijk was. -De heer Bierens en dhr. Kant van de Rijkswaterstaat brachten Hare Majesteit op de hoogte van de si tuatie van het ogenblik, voor zover het de dijken van de St. Annaland- se zeewering betrof. Toen had Hare Majesteit ook nog tijd voor de chef van de Sociale Dienst en voor de particuliere se cretaris van burgemeester Jean Paul David. Zij verklaarde zeer getrof fen te zijn door dit blijk van mede leven en verzocht de heren Haar warme dank aan hun burgemeester en zijn bevolking over te brengen. IN ST. MAARTENSDIJK STOND EEN FRANSE EREWACHT Tijdens de rit naar St. Maarteüü^ dijk werd Hare Majesteit door bur gemeester Bouwense ingelicht over het verloop van de rampnacht in zijn gemeente. Op verschillende punten werd even gestopt om de toestand van de ondergelopen pol ders en boerderijen te bekijken. En zo naderde men St. Maartens dijk, waar in grote spanning de komst reeds lang was verbeid. Vele inwoners waren naar de Markt ge komen en daar waren het weer Franse helpers, die niet alleen naar ons eiland waren gekomen om overal te helpen waar dit nodig was, maar die nu ook het voorrecht hadden voor H. M. Koningin Ju liana een erewacht te vormen. Dan- H.M. Koningin Juliana in gesprek met burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse tijdens haar be zoek aan St. Maartensdijk. In de Burgemeesterskamer aldaar infor meerde Hare Majesteit of Stave nisse tijdig gewaarschuwd was en liet Zich door de burgemeester van het daar voltrokken drama op de hoogte brengen. Hoe de Kaaistraat te St.Maartens- dijk tijdens de doorbraak op 1 Februari geteisterd werd kunt li gedeeltelijk zien op deze foto. Eén grote ravage. (Eigen foto)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1