IC OREN Westbrabants kleigebied als deel van de Grote Waard Het streven: oogst op redelijke grond in 1954 Voor velen moet de ploeg nog taboe zijn Wat te doen met nat geworden levensmiddelen W esthoek-N ieuws vdunjdLen TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE BREDASCHE COURANT VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Chaos welke aan St. Elizabethsvloed voorafging JS in het eerste artikel de aandacht van de lezers gevestigd op het ontstaan van het Brabants kleigebied als zuidelijk deel van Hollands oudste en grootste hoofdwater schap, de Grote of Zuidhollandse waard, in dit slotartikel volgt nu een historisch over zicht van de verdere ontwikkelingsgang tot de grote watervloed van 1421, die bekend staat als de.St. EhzabethsvJoed. De rol van Geertruidenberg als waterstaatscentrum Hoewel de bestuursvorm van dit grote waterschapsgebied gedurende de 13e15e eeuw zich bij herhaling wijzigde, is er wel lijn in te ontdekken evenals in de dienst. Ook in dit opzicht was eerst Geertruiden berg, daarna vooral Dordt zetel van dat bestuur. Boven de plaatselijke en regionale waterschapsbesturen in dit gebied, bestaan de uit rechter of ambachtsheer en heemra den. stond het hoge waterschapsbestuur van de Grote Waard. Aanvankelijk was Hol lands graaf rechter, of wat wij thans noe men dijkgraaf, die naast zich had de gezwo renen, hoogheemraden, scrutatores of schouwers. De graaf koos echter al spoedig zijn gemachtigde, die presideerde en de be sluiten van het bestuur uitvoerde. De hoog heemraden waren gekozen uit de platte landsaristocratie, de z.g. welgeboren lieden, vrijen van aver tot aver. Voorzover de graaf voorzat, zetelde hij vaak te Dordt, doch ook wel te Geertrui denberg. Sedert hij zijn gemachtigde als „Groetweert" of dijkgraaf had aangewezen was deze soms tevens kastelein van Geer truidenberg, of wel baljuw van Zuid-Hol land, tresorier van het Graafschap en wo nende binnen de burcht van Den Berg van St. Geertrudis. In 1418 eiste de stad Dordt, dat de dijkgraaf poorter van haar stad zou zijn en dat het waterschapsbestuur dus voortaan aldaar gevestigd moest zijn, doch dat was te voren nimmer het geval. De hoogheemraden Eerst waren er twaalf of veertien hoog heemraden, voor een deel van de kant der Merwede, de z.g. lange zijde, voor een deel van de kant der Langstraat, de korte zijde, sedert 1374 zeven, n.l. één uit Dordrecht, een uit Geertruidenberg, twee welgeboren lieden en drie landlieden, die moesten gekozen worden in de vergadering van het hoofd waterschap te Geertruidenberg, Zij waren belast met de schouw der buitendijken, hel toezicht op de naleving 'der besluiten, het toepassen van sancties en straffen, de con trole op de plaatselijke waterschappen en de zorg voor de dijken, dammen en sluizen en de beslechting van geschillen tussen deze. Het bestuur van het hoofdwaterschap, dijk graaf en hoogheemraden, kan vergeleken worden met dat van schout, en schepenen onzer voormalige steden. Rekening en ver antwoording legden zij elk jaar af te Geer truidenberg in de grote zaal van de grafe lijke burcht aldaar. Voor de financiën zorgde de waarsman, die een zeer verantwoordelijke positie be kleedde, terwijl verder de klerk of secre taris de taalman, voorspraak of advocaat, een technisch hoofdambtenaar, een sluis- meester en een landmeter de voornaamste functionarissen van het ambtelijk apparaat van het hoogwaterschap uitmaakten. Over de herhaalde wijzigingen in de bestuursor ganisatie geeft vooral rar Fockema Andreae belangrijke bijzonderheden, waarop we in dit kort bestek echter niet verder kunnen ingaan. Genoemde functionarissen, in dienst van het grote waterschap, hadden lange tijd hun zetel in of nabij de burcht van Geer truidenberg. Dit gaf aan dit stadje min of meer het karakter van de hoofdstad van Zuid-Holland lot aan de verwoesting van het kasteel in de jaren 1420 en 1421. „Hoe nauw het bestuur van de Grote Waard van ouds met Geertruidenberg heeft samenge hangen," aldus Andreae, „blijkt ook uit het feit. dat de traditionele dag der voorjaars- schouw hier St. Geertruid was (17 Maart): een ongebruikelijke dag; elders is het meestal St. Pieters Stoeldag (22 Febr.) maar een passende aansluiting op het hoge feest ter plaatse, een voor ieder gemakke lijke termijn om te onthouden. De technische hoofdambtenaar had te zor gen voor het rijswerk en de bescherming van de taluds van de dijken, voor zinkstuk- kon en kuipwerk als de dijken waren door gebroken; hii moest waken tegen brandge vaar op de dijken in de Zwaluwe, waar de met rieten en plaggen gedekte houten hui zen gemakkelijk een prooi der vlammen konden worden en waar de kinderen, die aan de dijk woonden, vaakhet onmisbare rijshout sprokkelden. De sluismeester had voortdurend werk aan de series van sluizen en vooral aan die van Maasdam, verder aan die te Oosterhout, in het land van Al- tena enz. Het toezicht en werk van de landmeter werden vaak be moeilijkt door de ongelijke eenheden van landmaten in de verschillende waterschappen. De ingelan den trachtten daarvan te profiteren door hun belastbare landoppervlakte lager aan te geven dan ze in werkelijkheid mat, waar uit vaak conflicten rezen. Doch veel grotere moeilijkheden leverden dijkverlegging, oeverbescherming, sluis- vernieuwing, brugherstel e.d. aan het hoofd waterschapsbestuur op, zodra en zo vaak de daarbij betrokken en belanghebbende polderbesturen en particulieren zich aan de op hen rustende betalingsplicht trachtten te onttrekken. Want de financiële zorgen druk ten in de regel zwaar op het hoogwaler- schapsbestuur doordat de doorbraken vele waren en dus ook het herstel voortdurend nieuwe lasten meebracht. Dan werden sancties toegepast, die vaak lang niet mals waren: van hoge boeten tot het zenden van onwilligen in bedevaart naar Spanje! Maar wanneer gegoede steden ais Dordrecht zich door allerlei privileges aan de publieke las ten onttrokken, werden die voor de platte landers nog veel zwaarder. Geertruiden berg volgde al spoedig dit slechte voor beeld van Dordt met het gevolg, dat het geregeld onderhoud van dijken, dammen en sluizen in het gebied van de Grote Waard daaronder leed. Kwesties en geschillen Ook over het recht van aanwas der aan geslibde gronden, tot nieuwe polders ge maakt, vooral tussen Dordt en Den Berg, rezen heel wat kwesties en geschillen, wel ke vaak moeilijk tot een goede oplossing konden worden gebracht, waarbij de sterke economische positie van steden als Dor drecht niet zelden een woordje meesprak. Tussen deze stad en de heren van Zeven bergen veroorzaakte het vervenen voor de turfwinning en het ontgronden voor de zoutwinning een heftig geschil, doordat vooral in de Langstraat de huisbrand voor de Dordtenaars werd gewonnen. Doch de dijken werden er door ondermijnd en daardoor werd het gevaar voor door braken vergroot. Het weggraven van veen voor de zoutwinning uit darine of den ie, een veenlaag onder de klei, was ook voor de Dordt,se nering van vitaal belang, maar ten plattelande, ook in het Brabantse rand gebied, zag men dit z.g. zoutmoeren met lede ogen aan. 's Gravenmoer werd er ge heel een veenkolonie door en als de land lieden van Strijen en Zevenbergen zich met hun darinedelven bezig hielden, trachtten de Dordtenaars hun dit te beletten. Het aan sluitende dijkvak van Hoge Zwaluwe naar Wagenberg werd er door aangetast, doch het hoogwaterschapsbestuur kon het niet af doende beletten, doordat Dordt en later (1377'79) ook Zevenbergen concessies voor het moerdijken, darinedelven of veenbran den rechtstreeks afkochten van de graaf van Holland. Tussen beide plaatsen ont stond ook weer strijd over die concessies, die met spaden en ander gereedschap zou worden uitgevochten! Erger was, dat de bedijking daardoor steeds meer schade leed. En toen dan ook de nieuwe bedijking, waaraan in de jaren 14101413 hard werd gewerkt, door organisatiefouten op een mis- Jukking uitliep, de kas van het hoofdwater schap en ook die van vele polderbesturen de bodem liet zien, het werk op de oude Zwa- luwse dijk werd gestaakt, omdat er geen geld meer was voor de lonen en de polder jongens aldaar elke poging tot samenwer king saboteerden, bleek al spoedig in welk een gevaarlijke situatie men zich in de Grote Waard nu bevond. Afwatei'ingskwesties maakten het geval nog gecompliceerder, dijkdoorbraken in 1411 te Werkendam, in 1412 van de Heidijk, in 1413 tussen Heusden en Aalburg en in 1414 en 1415 opnieuw van de Heidijk voorspelden de naderende onder gang. En die kwam onafwendbaar, toen de Kabeljauwse fractie te Dordt zich tegen gravin Jacoba van Beieren en vóór de ex- bissehop van Luik, Jan van Beieren, ver klaarde. Dit betekende niet alleen de on dergang van Geerlruidenberg, door de Dordtenaars belegerd en na een halfjarig beleg veroverd en bijna geslecht (1420), doch daarmee was ook de samenwerking in de strijd tegen de gemeenschappelijke vijand, het water, totaal vernietigd. Toen dan ook de geweldige storm in de nacht na de St. Elizabethsdag (17-18 Nov. 1421) de wateren opzweepte tot huizen hoogte, reten de wonden naar verschillende kanten open en werd West-Brabant voor een groot deel door het water verzwolgen. H. STADSNIEUWS BERGEN OP ZOOM J. G. Schram, Hoogstraat 13 tel. 72; M. Huijsman, Zuivelstraat 36, tel 52. Tandarts An. Mes, Grote Markt 34, tel 218. PREDIKBEURTEN Ncd. Hcry. Gem. 10 uur ds Wisse, 5 uur ds Elsemah. Ev. Lutherse Gem. 10 uur ds H. J. Haan. Geref Kerk, Bolwerk Zuid, 9.30 en 5.30 uur ds A. G. v. d. Stoel. Geref. Kerk art. 31. Potterstraat 50, 9.30 en 2 uur Dienst des Woords. GEVONDEN VOORWERPEN In de week van 1 tot en met 9 Februari werden als gevonden aan het politiebureau aangegeven; enige schoenen; diverse hand schoenen; 3 brillen; ball point pen; twee vulpenhouders; 3 portemonnaie's met inh.; zak met inhoud: zwemvest; wiel met band van auto: luchtkoker; fototoestel; bank biljet; capuchon. ROXY THEATER „The Strange door" of zoals de Neder landse titel zegt Levend ingemetseld brengt ons een romantisch griezeldrama, waarin de waanzinnige graaf de Maletroit met alle mogelijke gruwelijke middelen zich wil wreken op de vrouw, die hem eens ver stootte, door de dochter te treffen. Maar inplaats van te treffen, bezorgt hij haar ge luk, zij het ten koste van vele mensen levens. Een griezeldrama, waarom zeer streng voorbehoud geboden is voor deze film, met Charles Launghton en Boris Karloff in de hoofdrollen. In het bijprogramma opnamen van de ramp, die Nederland trof. LUXOR THEATER Een verwilderde vrouw, bezield met wraaklust, heeft het commando op het pi ratenschep „Sheba Queen" dat honderden jaren geleden de Caraïbïsche zee bevoer. Vele ruige gevechten en de nodige bras partijen zijn er het gevolg van, daarnaast veel goede, maar ook slechts daden. Dit grote avonturenverhaal, biedt niettemin een technisch goed ver zorgd schouwspel en het weet te boeien van het begin tot het einde. De soms grove onbeschaafdheid en ruwheid nopen echter voor deze film met als titel „De piraten- koningin" (Anne of the Indies) streng voor behoud te maken voor te jonge bezoekers, al zal ze volwassenen enige uren boeien. De hoofdrol wordt vertolkt door Jean Pe ters. In het uitgebreide voorprogramma op namen van de watersnoodramp, die Neder land trof. BIOSCOOP AGENDA Roxy Theater: Levend ingemetseld. Luxor Theater: De piratenkoningin. De Etna: 20.000 Het personeel van de Etna heeft besloten gedurende een jaar 20 cent per week voor het Rampenfonds af te staan, wat neer komt op een bedrag van 7.500. De directie van de Etna heeft dit bedrag verboqgd met 12.500, zodat totaal ƒ20.000 aan het Bredase comité kon worden afge dragen. Conferentie met de Rijkslandbouwconsulent IK ZIE de tóekomst voor de landbouw in mijn consulentschap, wat dit jaar betreft, donker in. Zo sprak de Rijkslandbouwconsulent voor West- Noord-Brabant in Zevenbergen, ir I,. J. P. Kupers, deze week op een ver gadering met zijn medewerkers. En hij voegde daaraan toe, dat het verstandig zou zijn, wanneer de boeren uit de Westhoek zich dit jaar niet er toe zetten, om een oogst te winnen. Hij zou alle betrokkenen willen adviseren, om allereerst te trachten, 'de grond 'voor het volgende jaar in de beste conditie te brengen. I-Iet onderzoek naar het zoutgehalte van het water in de polders is, zo werd voorts meegedeeld, vorige week Dinsdag direct be gonnen. Daarbij bleek, dat dit gehalte zeer gevarieerd is. In de Langstraat is het ge ring, en ook de Biesbos en hèt Land van Altena zijn er betrekkelijk goed afgeko men. Met de Westhoek is het echter treurig gesteld. De Oosterschelde beval 25 gram zout per liter; de Westpolder onder Steen bergen thans 22 gram per liter. Een groot zoutgehalte was er voorts in de Elisabeths- polder, in de Kruislandspolder (1520) en in de polders langs de Mark (zoals de Oude Klundert). Het zoutgedeelte bedroeg 1015 o.m. in de Grote Polder onder Klundert, in de Oude Polder onder Fijnaart en ten Noordoosten van Zevenbergen, 510 in Rodevaart, de Zwaluwenpolders en Ossendrecht, en 15 in de Biesbos enz. Met het nemen van mon sters blijft men doorgaan, tot de polder droog is. En a=.n de hand van die monsters zullen adviezen worden gegeven. Deze week werd reeds meegedeeld, dat de helft van hef consulentschap, dat West-Brabant, de Biesbos en het Land van Altena omvat, bij de overstroming is ondergelopen. De heer Kupers ver strekte zijn assistenten nü een zestal tips, met het verzoek, deze aan de ge dupeerden door te geven. Wat staat de boer thans te doen? Eerst: droogmaken! Ten eerste is het nodig, dat de polder zo gauw mogelijk wordt drooggemaakt. Ge zworenen, dijkgraven en polderbesturen dienen nu initiatief te tonen en zoveel mo gelijk zélf te doen. Daarbij moet men over leg plegen met de Provinciale Waterstaat, de instantie, die ook toestemming moet geven, voordat men tot drooghialen kan overgaan. Ontbreekt dit voorafgaand over leg, dan kunnen er omstandigheden worden gewekt, welke de binnendijken en de dui kers op een te zware proef steiïen. Die binnendijken cn duikers verkeren in een deplorabele toestand, gevolg van de grote verwaarlozing op dit gebied in de loop der eeuwen. Veel duikers blaken bo vendien verkeerd te zijn geconstrueerd, ten gevolge waarvan ze, wanneer er veel water moet worden verzet, dreigen weggespoeld te worden en een deel van de dijk mee te nemen Wanneer de polder watervrij is, dan dient aandacht te worden besteed aan de tweede tip: te zorgen, dat de sloten en waterlozin gen zoveel mogelijk gereinigd worden. Ten derde komt aan de orde de ontzilting, welke voornamelijk door de voorjaarsregens moet geschieden. Tijdens dit proces mag geen grond worden verzet: in het verleden zijn in dit opzicht wel eens fouten gemaakt, waarvan men nu nog de kwade vruchten plukt. Grond mag niet bewerkt worden Het is trouwens (en dit was de vierde wenk) raadzaam om helemaal van de grond af te blijven, zolang er nog geen cijfers van het zoutgehalte van het betrokken perceel bekend zijn. Vooral ook. in de zeer zoute gebieden is het verkeerd, om in dat stadium ploeg en eg te gaan hanteren. Zelfs stelt men, als men dat wél doet, zijn recht op schadeloosstelling in de waagschaal. Als de ontzilting heeft plaatsgevonden dan kan het gips op de grond worden gebracht. Aan de hand van grondmonsters wordt bepaald, welke hoeveelheid gips voor een bepaald perceel nodig is. De natrïum-magnesium- klei, welke na de aftocht van het zoute wa- achterblijft, moet weer verandert wor den in kalkklei, een proces, dat een, twee, of drie jaar duurt. De door het zoute water beïnvloede klei (die natrium-magnesium- klei) is voor landbouwcültuur ongeschikt en onbestendig tegen weersinvloeden. Tenslotte: het gips De heer Kupers voegde daaraan toe, dat en zich ook er van moet onthouden, drai nage op (e graven en greppels te graven. Onlangs is nog wetensohappelijk vastge steld, dat de ontzilting niet sneller verloopt, wanneer de percelen gedraineerd zijn. En ten slotte moet men clan er naar streven, de schade, die in de loop van dit jaar ont staat aan de structuur van dc grond, zo goed mogelijk weg te werken, een proces, waarbij men onder meer van gipsgiften ge bruik zal kunnen maken ter bereiking van het hierboven reeds genoemde doel: de om zetting van de klei in een samenstelling, elke de oude zoveel mogelijk benadert. Toen men vroeg, welke gewassen het eerst voor a-erbouw op deze gronden in aanmer king komen, antwoordde de heer Kupers, dat dj.t zijn: gerst, lucerne, suikerbieten en koolzaad. Gevaar in riolen Op de vraag of de cadavers in het water een schadelijke werking hebben uitgeoefend en nog uitoefenen, antwoordde spr., dat deze stoffelijke resten naar zijn mening geen typhus verspreiden, en wel ten eerste om dat het water zout is en ten tweede, omdat de ramp met lage temperaturen gepaard ging. Het grootste gevaar schuilt zijns in ziens in het gaan drijven van de riolen. Voeder in kuilen Voor de ramp bevond zich in onze streken een belangrijk overschot aan ruwvoeders. Dat is thans in een tekort veranderd. Tot de taak van de assis tenten behoort nu ook het bepalen van het zoutgehalte van de veevoeders in de kuilen. Zout is namelijk, in te grote mate toege diend. slecht voor dieren, vooral voor var kens. Totnutoe, in het laboratorium van het Instituut voor Rationele Suikerproductie te Bergen op Zoom, genomen proeven wijzen uit, dat het met overleg gebruiken van on dergelopen voer Avaarschijnlijk ongevaar lijk is: een rund kan namelijk nogal wat zout verdragen. Belangrijk is het, de kui len horizontaal af te snijden, zodat bij het voederen gebruik kan worden gemaakt van een mengsel van door het zoute Avater enigszins aangetaste bieten van de rand en minder beschadigde \'an het midden. Bo vendien zijn bieten voor de dierlijke con sumptie geschikt te maken door wassen met zuiver water. Uit dit alles ziet men, dat ook bij het Rijkslandbouwconsulentschap West- Noord-Brabant de blik alweer is gericht op de toekomst: op het. onderzoek, van wat uit het verleden nog te gebruiken is, en wat in de tóekomst veranderd dient te worden, Richtlijnen van de Keuringsdienst voor Waren Van de directeur-scheikundige van de keuringsdienst voor Waren in 's-Hertogen- bosch ontvingen wij de navolgende richt lijnen a'oor particulieren, wier levensmid- delen\'oorraad met overstromingswater in aanraking is geAveest. Men moet er rekening mee houden, dat alle voedingsmiddelen, welke met over stromingswater in aanraking zijn geweest, besmet, kunnen zijn, of om andere redenen onbruikbaar kunnen zijn geworden. Deze kunnen dus niet zonder meer worden ge geten. Voedingsmiddelen, die daarvoor in aan merking komen, moeten gekookt worden, zoals b.v. aardappelen, peulvruchten, uien, rijst en gedroogde vruchten, voorzover deze nog niet in rotting zijn overgegaan. Andere voedingsmiddelen, die niet ge kookt kunnen worden, moeten vernietigd Collecte in Hervormde Kerk te Zevenbergen De collecte welke Zondag j.l. in de Ned. Herv. Kerk te Zevenbergen werd gehouden, ten bate van het Rampenfonds, heeft met nagekomen giften opgebracht ƒ3833. Niéuwe fietspaden in Brabant Wanneer de opzet van de Streek-V.V.V. Midden-Brabant slaagt, zal men waarschijn lijk nog dit jaar een begin maken met de aanleg van een 180 km lang verhard rij- wïelpadennet, dat in vele richtingen het Brabantse land zal doorkruisen, aldus meldt de Algemene Nederlandse Vereniging voor vreemdelingenverkeer. v/orden, zoals verpakte en onverpakte chocolade, suikerwerken, koek, thee, koffie, cacao, specerijen, jam, stroop enz. (deze laatste ook, indien zij in potten met schroefsluiting of cartonsluiting zijn ver pakt). Nat geworden grutterswaren als havermout, meél, puddingpoeder, zijn vrijwel steeds waardeloos, omdat daarin spoedig schimmel- en bacteriegroei op treedt. Boter, margarine en vetten zijn nog bruikbaar voor bakdoeleinden. Conserven in glas of blik, mits uitwendig gereinigd en afgespoeld met verdund bleek- water, zijn bruikbaar, indien de sluiting nog vastzit en onbeschadigd is. Dit geldt ook voor weckflessen en goed gekurkte wijn- en andere flessen, doch niet voor met perkamentpapier afgesloten inmaakpottcn. Voor bijzondere gevallen kan men zich te allen tijde wenden tot de Keuringsdienst van Waren. ST. ANNALAND POSTNIEUWS In verband met de noodtoestand zal het hulppostkantoor te Sint-Annaland tot na dere aankondiging dag en nacht geopend zijn voor de verzending en ontvangen van telegrammen en het voeren van telefoon gesprekken. Postzaken op de gewone kantooruren. Vanuit Sint-Annaland wordt tweemaal daags post verzonden en wel om 7.30 uur en 14.30 uur. In verband met de slecht begaanbare straten wordt er slechts één postbestelling uitgevoerd. GEEN KLOKGELUI Tengevolge van de noodtoestand zal de klok van de toren op de daarvoor bestem de uren )8 uur, 12 uur cn 20 uur) niet ge luid worden. Dit zal ook bij begrafenissen voorlopig niet geschieden. KERKDIENSTEN Daar de beide kerkgebouwen door de militaire autoriteiten gevorderd zijn, zul len de aanvangsuren van de in beide kerken te houden kerkdienst, (-en) plaat selijk worden bekend gemaakt. BENOEMING Mej. R. Bomvmeester, uit Dordrecht, thans werkzaam als tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Sint- Annaland, is benoemd als onderAvijzeres aan de Openbare Lagere School te Ba- rendrecht. BEIDE SCHOLEN GEVORDERD De beide lagere scholen te Sint-Anna land zijn voor andere doeleinden gevor derd. In de School met den Bijbel zijn vanwege het Rode Kruis kledingstukken ondergebracht, in de Openbare Lagere School zijn militairen gevestigd. STEENBERGEN ER IS WEER SCHOOL De U.L.O. van het Ned. Herv. Weeshuis is Woensdag weer begonnen. Voorlopig heeft men nog maar één lokaal ter beschik king zodat de drie klassen om beurten een paar uur per dag les hebben. De lagere school van het weeshuis blijft voorlopig nog gesloten. ZEVENBERGEN DODELIJK ONGELUK Woensdagmiddag rond drie uur heeft in de Prins Hendrikstraat een ongeval plaats ge had, dat aan het 5-jarige dochtertje van de fam. M. het leven heeft gekost. De kleine was in de straat aan het spelen en geraakte door onopgehelderde oorzaak onder de personenauto van dc heer S. welke door de chauffeur O. achterwaarts uit de garage Averd gereden. De kleine was op slag dood. De chauffeur treft geen schuld. LAGE ZWALUWE AFVOER VAN KADAVERS Donderdag is door het Destrustorbedr. Son een begin gemaakt met de afvoer van ka davers te Lage Zwaluwe. Vele tientallen kadavers heeft men opge laden en tientallen wachten nog op ver voer. SPRANG-CAPELLE VOOR BEROEP BEDANKT Ds M. J. Mulder, Geref. predikant te Sprang, heeft voor het beroep naar de Gei'ef Kerk te Heerde (Gld.) bedankt Dr C. Vlak benoemd tot burgemeester van Hooge en Lage Zwaluwe Tot burgemeester van Hooge en Lage Zwa luwe is met ingang van Maandag a.s. be noemd dr C. Vlak uit Maartensdijk. Conrad Vlak werd op 24 Januari 1908 in Utrecht ge boren. Na zijn gymnasiale opleiding studeer de hij in Utrecht Indologie. In 1932 deed hij economisch doctoraal examen, in 1933 pro moveerde hii in de rechtsgeleerdheid. Na in Ned.-Indië verschillende rangen in het be stuursapparaat te hebben doorlopen, werd dr Vlak benoemd tot assistent-resident in Midden-Celebes, Deze laatste functie ver vulde hii tot 1948, toen hij met ziekteverlof naar Nederland terugkeerde. Na herstel ging hij in Utrecht sociale economie stude ren en was hii als leraar staatsrecht en eco nomie verbonden aan het R.K. Meisjesly- ceum in Amsterdam en aan het St Bonifa- cius Lyceum in Utrecht. Burgemeester Vlak is getrouwd en heeft vier kinderen. Hii is lid van de K.V.P. Maandag zal hij direct in functie treden. Burgemeester Godwaldt. die. ofschoon thans burgemeester van Etten- Leur, na de rampnacht van het begin van deze maand tijdelijk wéér met de leiding in Hooge en Lage ZAvaluAve werd belast, en die door de wiize. waarop hii dat deed, de hele bevolking tot dankbaarheid 6temde, zal zich dan dus weer geheel aan de Ettense be langen kunnen wiiden. De officiële instal latie van burgemeester Vlak is. in verband met de tijdsomstandigheden, voorlopig uit gesteld. Kalme huiden- en ledermarkt In de schoenindustrie is de bedrijvigheid de laatste tijd goed te noemen, dank ook de export. Wegens minder werk pchter bij de schoen herstel Iers is de vraag naar repara tieleder verminderd. De zaken op de inlandse huidenmarkt zijn rustig, Voor zoolleder is de markt niet verbeterd. De markt van overzeese huiden is vrij kalm. Klunderts Chr. B.L.O.- school zwaar getroffen Het pas in gebruik genomen nieuwe schoolgebouw van het Chr. B.L.O. in Klun dert aan de Mauritsweg is zwaar getroffen door het water. Het water bereikte in de school een hoogte van 2.25 m. en het is thans gezakt tot 50 cm. De gehele inven taris van de benedenverdieping is zwaar gehavend, het meubilair is misschien te reviseren, doch de speciale B.L.O. leermid delen zijn nagenoeg alle verloren gegaan. Naaimachines, keukengerei en taakdozen liggen in het water of zijn door de gebars ten ruiten weggedreven. De centrale ver warmingsinstallatie is beschadigd. De bo venverdieping met werkplaats is echter In tact. Het tijdstip, waarop de lessen zullen kun nen worden hervat is niét te bepalen, doch het zal vermoedelijk geruime tijd op zich laten wachten. ROXY THEATER, Bergen op Zoom vertoont vanaf heden t/m. Maandagavond Charles Laughton, Boris Karloff en Sally Forrest in het spannende filmwerk LEVEND INGEMETSELD In het duivelskasteel Maletroit vinden onmenselijke misdrijven plaatsEen film, die Uw stoutste verwachtingen overtreftToegang 18 jaar. Aanvang voorstellingen: Vrijdag en Maandag om 8 uur, Zaterdag om 7 en 9 uur, Zondag om 5-7-9 u. Let op: Zondagmiddag om 3 uur vertonen wij James Stewart in de grote technicolor DE LAATSTE GRENS Toegang 14 jaar. T ITERATUUR is het niet, de jongste regeringsnota, die over de nationale ramp het eerste officiële en geordende ver slag uitbrengt. Het is een sober en zakelijk relaas, kennelijk inderhaast samengesteld uil stapels rapporten, en toch leest men het vrij lijvige stuk met belangstelling door. Immers, achter deze ambtelijke regels ontwaart men duidelijk allerlei fasen van de grootste slag, die Nederland sinds 1940 heeft moeten leveren en aan strijd zit altijd iets van het heldendicht vast. Er is van sommige zijden veel critiek geuit op het geen voor en na de ramp is gedaan en niet gedaan. Achteraf is het niet zo bovenmen selijk moeilijk van achter een schrijftafel nu eens precies te vertellen, wat er aan heeft gemankeerd en wat er nu „onver wijld" moet gebeuren, doch niemand vertelt er gewoonlijk bij, wat deze knappe mensen er zelf van zouden terechtbrengen, als ze niet voor de schrijftafel zouden zitten, maar leiding moesten geven op een centrale post, waar van alle kanten de slechtste berichten, en niet eens altijd zeer betrouwbare, bin nenkomen. Er zal naderhand nog wel heel wat op de gang van zaken zijn aan te merken, maar waarschijnlijk doet men het best wanneer men de mannen op de meest verantwoorde lijke posten nu laat werken tot de storm in alle opzichten is overgewaaid en dat men dan gaat uitzoeken, wat er beter had ge kund. Er zal heus wel wat voor de dag komen. Maar er is beslist zeer veel w e 1 gedaan en goed gedaan, beter dan men onder zulke verschrikkelijke omstandig heden had kunnen verwachten. En het be staat niet, 'dat plotseling een groot gebied, gesplitst in vele eilanden, wordt over stroomd, dat ongeveer 60.000 mensen, d.w.z. de bevolking van een flinke stad, op drift moeten, dat tienduizenden stuks vee in vei ligheid moeten worden gesteld, zonder dat er fouten worden gemaakt. Wij staan er eerlijk gezegd nog verstomd van, dat het nog zo is gegaan, zelfs al konden hulp troepen, die zichzelf hadden uitgenodigd, mei altijd dadelijk worden ingezet op de plek, waar zij zich meldden. Uit .dit relaas blijkt, zoals men kon ver wachten, van allerlei. Vooral springt naar voren het grote aandeel, dat defensie in het reddings- en hulpwerk heeft gehad. Onze militairen met verlof hebben over het algemeen uitstekend gevolg gegeven aan de door de radio verspreide oproepen om zich onmiddellijk ter beschikking te stellen. Bepaald indrukwekkend zijn de cijfers omtrent de buitenlandse militaire hulpverlening. Daarbij waren spectaculaire elementen, zoals die internationale lucht vloot met kleine hefschroefvliegluigen en indrukwekkende transportkisten, waarvan alleen de eerste groep ongeveer 2200 per sonen in veiligheid heeft gesteld, maar wie zal uitmaken hoeveel onheil is voorkomen door de stil. werkende, doch niet minder noodzakelijke waterzuiveringsinstallaties, waarvan er tientallen en nog eens tien tallen nu nog steeds op allerlei punten hoogst noodzakelijk werk doen. Men treft in dit verhaal nog verschillende bijzonderheden, die waarschijnlijk zelfs de ijverigste reporters zijn ontsnapt. Zo lazen wij a'an het werk van de dulkerploegen der marine, die in onder water staande stallen het bergen van nog vastgebonden cadavers hebben mogelijk gemaakt door deze los te snijden. Uit de nota blijkt, dat men met de in ventarisatie en de bepaling van de schade al verrassend ver is gevorderd. Niet voor het eerst beleven wij een watersnoodramp in grote stijl. Bij vroegere rampen werd èri dadelijk misbruik van gemaakt. Honderden jaren geleden waren de mensen wel erg braaf en deed men aan o zulke mooie din gen, maar de speculanten wisten altijd na een grote ramp flink van wanten. Vandaag krijgen zij daar minder kans toe. Ons in de oorlogsjaren terdege getraind! apparaat van prijscontrole is meteen in werking. Er is geen sprake van paniek. Er is zeer wei nig kans op prijsopjagerij. Diezelfde ambtelijke apparatuur wordt nu weer snel in elkaar geschroefd om de watersnoodschade voor de particulieren te regelen. De oorlogsjaren hebben op dat terrein heel wat geleerd en Den Haag maakt er gaarne gebruik van. Wij spelen het spel van de vergoeding van oorlogs schade in een andere versie over. Een kost baar spel. De voornaamste maatregelen, die de re gering verder op korte termijn aankondigt, hebben niet bepaald een verrassend karak ter. Natuurlijk wordt het herstel van de dijken zo snel mogelijk geregeld en ter hand genomen. De vaklui-dijkenbouwers, die bij de Zuiderzeewerken bezig zijn, kun nen nu elders urgenter en nuttiger werk doen. Het zal bij Harderwijk voorlopig wat langzamer gaan. En plotseling komt er vaart in die vage, steeds zwevende plan nen inzake de afsluiting van de zee-armen. Wij weten, dat er in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft binnenkort een koortsachtige activiteit zal worden ontwik keld. Ook de waarschuwingsdiensten zul len op een andere voet worden ingericht. Wij zijn nu zó hard wakker geschud, dat Nederland voorlopig van geen slaap wil weten. De 16e Februari zal alle W3terkeer- ders op hun post vinden, storm of geen storm, met of zonder extra waarschuwing van het, K.N.M.I. te De Bilt. Over die waar schuwing van De Bilt kwamen de vragen in de Kamer al los. Het schijnt een interes sante kwestie te zijn. Ook op ander gebied is Nederland waar schijnlijk wakker geschud, Wat nu is ge beurd, raakt de bescherming van de bur gerbevolking. Wij weten nu, wat het be tekent als men geestelijk en materieel is gewapend tegen massale rampen. Neder land heeft in meer dan één opzicht een grote ramp-oefening meegemaakt, een ver- dui\'eld realistische zelfs. Het Rode Kruis heeft zijn colonnes nu werkelijk moeten in zetten. In vele opzichten is het menens ge weest. Alleen de vliegtuigen, die ingeval van oorlog de vérwarring en de ontredde ring bij de burgerbevolking nog "slechts zouden vergroten, kwamen nu helpen. Er was nu vriendschappelijk inplaats van kwaadaardig geronk in de lucht. De nota wordt besloten door een over zicht van' uit het buitenland ontvangen en toegezegde hulp, bijgewerkt tot j.l. Zater dag 12 uur. Een indrukwekkende opsom ming. Ook een ietwat eigenaardige lijst, door het ontbreken van een groep staten. In Oost-Europa. De Waarheid scheldt altijd zo ijverig op de Amerikanen en op de buitenlandse militaire hulp in het algemeen, maar het is toch wel moeilijk zo'n grote mond op te zetten, als het hoofdbureau in Moskou zelf nu niets doet, evenals de filialen. Zelfs bij watersnood tekent de wereld situatie zich af. Men ziet aan de slotlijst van deze nota, van welke kant vlieg machines komen om te helpen, en van wel ke kant zij zouden komen om het tegen gestelde te doen DE TORENWACHTER. Backer Rueb: ƒ17.000 Het personeel van de Machinefabriek Breda v.h. Backer Rueb heeft 7.000 ge schonken aan het Nationaal Rampenfond», De N.V. voegde aan het bedrag 10.000 to«.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4