Bedreigde internationale spoorwegverbindingen Min. Witte bezocht Maastricht Mr. Roolvink Tweede-Kamerlid Deskundigheid van de fractie in het geding Prof. Zijlstra in Groningen Eert ambassadrice te Rome kan niet te Vaticaanstad optreden Electrisch koppelnet heeft zeer goed gewerkt DE TIJD VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Limburgse en Brabantse belangen (Van onze Limburgse redacteur) In Brabant en Limbur'g begint zich bezorgdheid af te tekenen ten aan zien van enkele internationale spoorlijnen, beider belangen die nend, waaromtrent verontrustende geruchten gaan. Over de lijn Maas trichtHasselt werd in dit blad reeds geschreven. Het gedeelte La- nakenMaastricht is internationaal en wordt bediend door de Belgische spoorwegen. Tussen 5.59 en 19.24 rijdt op dit baanvak een vijftal treintjes met antiek materiaal. Het verkeer is niet bijster druk, doch het vormt niettemin de verbinding tussen twee belangrijke mijncentra, alsook het kortste tracé Hasselt MaastrichtAken, te zien in het kader AntwerpenKeulen- De Bel gische spoorwegen wilden het reizi- gersvervoer stopzetten, wat tot he den niet is geschied. Aan het ver langen om de dieseltreinen van Brussel tot Hasselt te laten doorrij den tot Maastricht is niet voldaan. Maastricht—Luik, verbinding tussen twee grote industriële centra met een gezamenlijke bevolking van over het millioen, verkeert in een soortgelijke toestand. De afstand wordt in 1953 afge legd in een tijd die van die bij de ope ning der lijn in 1861 weinig verschilt. Onze N.S., die overigens de Limburgse verkeersbclangen behoorlijk dienden, begingen discriminatie ten opzichte van Zuid-Limburg (Maastricht en de mijn streek) door een paar grote internatio nale treinen niet meer te laten stoppen in Limburgs hoofdstad, het bevolkings centrum van 500.000 zielen duperend om reizigers uit het Noorden een twintigtal minuten meer tijd te gunnen. Er schij nen evenwel plannen te bestaan Luik ViséMaastricht te electrificeren. Ook Noord-Limburg en Oostelijk Noord-Brabant zijn betrokken bij drei gende stopzettingen of bij niet hervatten van vroeger vervoer. Hier hoort men daarover minder, doch Belgisch Lim burg, in groter mate belanghebbend, komt meer resoluut uit de hoek. Het betreft de lijnen HasseltNeerpelt Eindhoven en AntwerpenWeertDüs- seldorf. Men houde hierbij in het oog dat Belgisch Limburg het jonge Kempi- sche mijngebied omvat, dat met zijn zeven kolenwinningen een.productie van bij de tien millioen ton bereikt en op de duur ons Geleenbekken kan over vleugelen. Dit gebied heeft ook enige nevenindustrie, hoewel minder omvang rijk dan in Limburg. Op de lijn Hasselt —NeerpeltEindhoven werd het reizi- zïgersvervoer sedert de jongste oorlog 1 stopgezet. Nederland probeerde het goe derenvervoer over BudelMaarheeze om te leiden, waardoor de lijn geheel over bodig zou worden. De lijn is evenwel bij Nederlands-Belgisch accoord aangelegd, zodat voor eyentuele opbraak overleg gepleegd moet worden. Van groter internationaal belang is de lijn AntwerpenRoermondWeert M.-GladbachDüsseldorf. Het is eenmaal een spoorverbinding van West-Europese betekenis geweest, doch geleidelijk in het vergeetboek geraakt. De afstand bedraagt slechts 185 km, terwijl de verbinding over AaveTtentte PAS OP OW KUL.' In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste *a klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende -VVsIj Van zestien meter hoogte gevallen Haarlemmer gedood Vanmorgen waren enkele arbeiders van Werkspoor op het dak van de wa tergasfabriek van de Mekog te Velsen met montagewerkzaamheden bezig. De plaats waar deze werkzaamheden wer den verricht, was afgeschermd door een zeil dat over een houten bok was gehangen. Door verplaatsing van het werk moest ook de bok worden verzet. Dit zou de arbeider H. van Riemsdijk uit Haarlem doen. Hij tilde daarbij de bok boven zijn hoofd. Door een wind vlaag verloor hij zijn evenwicht, stapte achteruit en viel van het dak ongeveer zestien meter naar beneden. Het slacht offer overleed vrijwel onmiddellijk. Van Riemsdijk was 35 jaar oud, gehuwd en vader van één kind. OVERREDEN EN GEDOOD (Van onze correspondent) Vanmorgen half negen is de zeven tienjarige mej. W. van de Pol op het gladde wegdek van het Noordeinde te Leiden uitgegleden toen zij per fiets twee wielrijders wilde passeren. Zij viel en kwam met haar hoofd voor het achterwiel van een passerende kolen wagen. Zij werd overreden en op slag gedood. Luik, veel meer gebezigd, 315 km lang is. Over Roermond kan het. met drie kwartier oponthoud voor douanefor maliteiten, in minder dan 2% uur* over Luik doet men er 6'/< uur over. Verschil van 4 uur dus. Een vertegenwoordiger van de Düssel- dorfse Kamer van Koophandel merkte dienaangaande op: „Deze spoorlijn werd in de laatste tijden enkel door de mili taire verlofgangerstrein gebruikt. De Britse bezettingstroepen erkenden op die wijze, dat de kortste verbinding de beste en de goedkoopste is". De Limburgse Economische Raad (Hasselt) komt in een dezer dagen uit gegeven brochure, met een inleidend woord van de gouverneur van Belgisch Limburg, met klem op voor de bedreig de en verwaarloosde verbindingen. De L.E.R. herinnert aan de belangrijkheid van laatstgenoemde lijn, in verband met het verdrag van 1839. Een ongelukkige tarievenpolitiek deed deze lijn verval len, waardoor ze van dubbel tot enkel spoor is gedegradeerd. De L.E.R. vordert thans hervatting van reizigersvervoer op dit traject en behoud van Neerpelt Eipdhoven. Dezerzijds willen we met klem wijzen op de ontsluiting van het mijnveld Vlodrop en, in het verschiet, van de kolenvelden in de Peel. Het Nationaal Rampenfonds in 1935 opgericht Het Nationale Rampenfonds werd in 1935 opgericht. Het wordt bestuurd door twee vertegenwoordigers van het Oran je Kruis, twee van het Rode Kruis, twee van het Ned. R.K. Huisvestings comité en twee van de Alg. Ver. Com missie ter leniging van Watersnood. Volgens de statuten mogen alleen uit keringen worden gedaan en inzamelin gen gehouden indien een natuurramp van algemene aard ons land treft. Dit neemt niet weg, dat het fonds bij klei nere rampen ook wel uitkeringen uit eigen fondsen heeft gedaan. Hoewel de samenwerking met de regering nauw is, blijft het Rampenfonds een geheel zelf standige, particuliere instelling. Bij de omvang van de huidige ramp is deze samenwerking naar de mening van het bestuur echter dringend geboden. De dijk vóór het uniform Het comité „aanbieding gala-uniformen luchtmachtkapel", dat in October 1952 door de burgemeester van Nijmegen in het le ven is geroepen teneinde de luchtmacht kapel bij het 40-jarig bestaan van de Ne derlandse Luchtmacht gala-uniformen aan te bieden, had. voor de maanden Januari, Februari en Maart een groot aantal show avonden gecontracteerd, waarvan de op brengsten bestemd zouden zijn voor Se gala-uniformen. Nadat de avonden in de gehele maand Februari waren opge schort. heeft het comité thans besloten de tournee voort te zetten en alles in het werk te stellen aan het eind daarvan een zo groot mogelijk bedrag aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. De tournée- avonden vinden voortgang onder het mot to: „De dijk vóór het uniform, het uni form voor de dijk". 115.000 schade aan Delfland De totale schade aan de zeewering van het hoogheemraadschap Delfland bedraagt f 115.000, waarvan f 15.000 aan de strandhoofden. De aanwezigheid van bunkers heeft een aanmerkelijke schade aan de zeewering veroorzaakt. Hoewel de schade ernstig is, behoeft van een noodtoestand niet gesproken te worden. Dit heeft de dijkgraaf van Delfland Donderdag in een vergadering van het Hoogheemraadschap medegedeeld. Gladheid Bromfietser gedood in Rotterdam Op de Straatweg te Hillegersberg (Rotterdam) is gisteren ter hoogte van de Berglustlaan de vijf en veertigjarige chemigraaf P. H. van Krimpen uit Hillegersberg tijdens de gladheid met zijn bromfiets bij het afslaan door een auto geraakt. Hij viel en kwam onder een vee-auto terecht, die uit tegenover gestelde richting kwam. Hij werd twin tig meter meegesleurd. Met zware ver wondingen werd hij in het ziekenhuis Bergweg opgenomen, waar hij na aan komst is overleden, Beurzen open dijken dicht Televisie zendt pro gramma's uit De Nederlandse Televisiestichting heeft besloten, de komende Zaterdagavonden extra uitzendingen te geven van de bij eenkomsten, door de gezamenlijke omroep verenigingen belegd ten behoeve van de actie „Beurzen open, dijken dicht". De eerste extra uitzending (ongeveer an derhalf uur) zal reeds Zaterdagavond a.s. om 20.15 uur worden gegeven. De N.V. Philips stelt voor dit doel gratis haar reportagèwagen ter beschikking. Waardering voor de saneringsplannen De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B- J, Witte, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Maastricht om zich op de hoogte te stel len van de wederopbouwplannen te Maastricht en in de provincie Limburg. De minister was by dit bezoek in ge zelschap van het hoofd Algemene Zaken der Centrale Directie van het Ministerie, mr. G. van der Flier, en van de chef Voorlichting van het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting, de heer W. Dam. In het stadhuis werd de minister ont vangen door een gezelschap waarbij zich verschillende gemeente-autoriteiten be vonden, voorts de directeur van "Weder opbouw en Volkshuisvesting voor Lim burg, ir. C. H. Kluiters en de stads architect. van Maastricht, de heer F. Dingemans, de hoofden der diensten van Stadsontwikkeling en Stadsuitleg en enkele leiders vanraadsfracties. Het gezelschap bezocht de Stokstraat en omgeving en het oude stadscentrum, waarvoor de gemeente na de oorlog be langrijke saneringsplannen heeft ont worpen. De minister, die voor de oorlog te Maastricht enige jaren werkzaam is geweest aan de Provinciale Planologi sche Dienst, interesseerde zich uiteraard zeer voor de plannen. Vervolgens plaatste de minister tijdens een sneeuwbui een gedenksteen aan een woning in* een complex van 860 wonin gen, welke worden gebouwd onder ver antwoordelijkheid van de bouwvereni ging „Matthias". De architect van dit complex, ir. A. Z. Swinkels, gaf een uit eenzetting. In het stadhuis dankte de burgemees ter hierna de minister voor zijn belang stelling. De minister uitte zijn grote waardering voor de wijze waarop Maas tricht zowel de saneringsplannen van het zeer interessante oude wooncentrum, als de nieuwbouw ter hand heeft geno men. Kerk concert te Breda voor Rampenfonds Voor het buitengewoon concert, dat Maandag 16 Februari a.s. in de grote kerk te Breda door het Brabants Orkest zal worden gegeven ten bate van de slacht offers van de watersnood, is bij het sa menstellen van het programma de keuze gevallen op de 4e Symphonie van Bruck ner. Dit concert zal worden bijgewoond door de minister van MaatschappelijK werk mr. F. J. van Thiel, door verschei dene le en 2e kamerleden, alsmede door een groot aantal kerkelijke, civiele en mi litaire autoriteiten, Voor zover de plaatsruimte dit toelaat, kunnen de evacué's de abonnementscon- ten kosteloos bezoeken, die op 19, 20, 21 en 22 Februari a,s. respectievelijk te Til burg, Eindhoven, 's-Bosch en Breda wor den gegeven. ,9ro!e. ^ndzuiger Ahoydie by de ramp van de Faustus zulke onschatbare verdiensten heeft gehad, is thans met een nieuwe opdracht uit de Nieuwe Wa terweg vertrokken. De zandzuiger zuigt thans echter geen zand. maar water, en haalt 30.000 kubieke meter water per uur uit de polders bij Puttershoek. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. is Donderdag aangevuld met een opvolger voor de staatssecretaris van On derwijs, mej. dr. De Waal. Bij de aan vang van de vergadering werd mr. E. Roolvink beëdigd, aan welke beëdiging een eigenaardig partijpolitiek en juri disch kantje zit. Mr. Roolvink heeft zit ting genomen, menende te kunnen steunen op de beslissing van het cen traal stembureau, dat bij de laatste verkiezingen de opvolging had gere geld. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft mr. Roolvink echter uitgenodigd zijn plaats af te staan aan mej. dr. De Vink, die de partij prefereerde met het oog op de deskundigheid van de fractie. De hr. Roolvink wenst hiertegen in be roep te gaan bij de partijraad, hetgeen reglementair mogelijk is. Hij zal dus een beroepschrift sa menstellen, waarin hij vermoedelijk zijn visie over de deskundigheid van de fractie zal geven. Volgens de reglementen van de K.V.P. Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap In het jaarverslag van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genoot schap worden als hoogtepunten over 1952 vermeld de medewerking aan de Koninklijke Academiedagen in April en de openstelling van het Bonnefante- museum te Maastricht. Het ledental bedraagt thans 36 meer dan op 31 Dec. '51, totaal 1100 leden. Nog slechts 38 Limburgse gemeenten zijn niet aangesloten bij het Genoot schap. Op het gebied van lezingen werd samengewerkt met het Genootschap „Ex Orients Lux" en „Alliance Fran- Caise". Belangrijke subsidies werden verkre gen van de provincie, van de gemeen ten Maastricht, Heerlen, Venlo en Roer mond, van de Staatsmijnen en van de ENCI. Aangedrongen werd op een maande lijkse vergadering met een spreker. neemt dan de partijraad de beslis sing. Zolang deze beslissing niet is gevallen, heeft de heer Roolvink ook volgens het partijreglement het recht zijn plaats in de Tweede Kamer als opvolger in te nemen. In de Kieswet is een periode van vier weken gesteld voor het al of niet aan vaarden van een benoeming als Kamer lid. Om te voorkomen dat deze wette lijke termijn voorbij zou gaan voor de beslissing binnen de partij is gevallen, kan de gegadigde deze plaats innemen. Tot zover is dus alles reglementair in orde. Er zouden echter moeilijk heden kunnen ontstaan, wanneer de partijraad zich niet met de zienswijze van de heer Roolvink zou kunnen ver enigen. Bovendien en dit schijnt de lieer Roolvink ook naast zich neer te leggen heeft de verkiezingsraad van de K.V.P. mej. De Vink officieel aan gewezen als opvolgster van mej. De Waal. Het is dus wel een bijzondere faciliteit van de K.V.P. dat men art. 31 (deskundigheid van de fractie) van het reglement van toepassing wil laten ko men en daarover de partijraad de be slissing wil laten. GO EN SUNITO IN DJAKARTA Go en Sunito, die door Nederland zijn uitgewezen, zijn vandaag in Djakarta aangekomen, waar zij door honderden werden verwelkomd. Zij werden met bloemen omhangen en in optocht van .het vliegveld naar het kantoor van het Indonesische persbureau Antara gebracht. Zuiveringsacties bij Bandung 24 desas in de orpgeving van Ban dung hebben ondëV leiding van het le ger en de politie plaatsen aangevallen, waar vermoed wordt, dat benden en hun handlangers zich schuilhouden. Het resultaat van deze actie waaraan 20.000 met kapmessen, messen en bam boespiesen gewapende desalieden deel namen was 21 gevangenen. Aspirant-emigranten in Veghel bijeen Mgr. Mutsaerts waarschuwt tegen „dollarkoorts" (Van onze Brabantse redactie) Meer dan zeshonderd aspirant-emi granten waren gisteren van alle kan ten uit Oost-Brabant naar Veghel ge komen om de emigrantendag bij te wonen. Per auto, met bussen, op fiet sen, al dan niet met hulpmotor, had den ze zich naar de St. Lambertuskerk begeven, waar Mgr. W. Mutsaerts met assistentie van deken Teulings en rec tor Bekkers een plechtige H. Mis voor hen opdroeg. Opvallend groot was dit jaar het ge tal jonge mensen, dat de emigratiecur sussen van de N.C.B., waarvan deze dag het besluit vormde, heeft gevolgd. Het wemelde in de kerk van frisse jonge vrouwen mét kleurige hoofddoeken, van flinke jonge mannen, veelal sportief ge kleed in een warm windjack en daar tussenin zag men de eenvoudige hoed jes van de andere vrouwen en de ge bogen peper- en zoutkleurige hoofden van de gezinsvaders. Zij allen riepen tezamen met hun Bisschop Gods zegen af over het werk, dat zij gaan ondernemen. In een zeer hartelijke toespraak, uit gaande van d§ tekst: „Op U, Heer, heb ik altijd gehoopt. Ik heb gezegd: Gij zijl mijn God. In Uw hand ligt mijn levens lot", spoorde Mgr. Mutsaerts de aanwe zigen aan tot een groot en blijvend Godsvertrouwen. Ook waarschuwde Hij de aspirant emigranten tegen wat hij noemde de „dollarkoorts. „Hecht u toch niet aan het stomme geld, dat u niet gelukkig kan maken, niet hier en niet in het hiernamaals", zo riep Mgr. uit. Tot slot spoorde hij allen aan hun kracht te blijven zoeken bij Christus in Zijn Sacrament en zich steeds te laten geleiden door Maria, de Lie-.-e Vrou we van Brabant. Na de H. Mis zegende Mgr. Mutsaerts de kruisbeelden, scapuliers en rozen kransen, die de emigranten naar hun nieuwe vaderland zullen vergezellen. Daarna overhandigde hij aan alle aan wezigen, mede voor hun kinderen, de wonderdadige medaille van Maria. Tijdens een samenkomst in Zaal van Berkel toonden de cursisten vervolgens, dat zij geleerd hebben zich zonder schroom in de Engelse taal uit te druk ken. Vervolgens nam rector Bekkers af scheid. Hij toonde zich zeer verheugd over de verschuiving in de emigranten van de oudere naar de jongere leef tijdsgroep. want, juist voor de jongere ligt er in het buitenland een goede kans om samen een toekomst op te bouwen. Een achttal emigranten, die reeds enige tijd in Canaca hebben doorge bracht, vertelden daarna in het Engels hun ervaringen in het nieuwe land, waarheen ze binnenkort allen weer hopen terug te keren. In de middagvergadering waren o.m. aanwezig Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch, de heer Cliff, emigra tie-attaché van Australië met zijn se cretaris, die ook Canada vertegenwoor digde, de heer J. van Campen, direc teur van de Katholieke Emigiatiestich- ting, de heer Van Luyk namens de Na tionale Emigratiestichting en de voor zitters van de N.C.B. en diocesane K.A.B de toekomstige emigranten. De kans op mislukking achtte spr. niet groot, omdat de aanwezigen zich goed heb ben voorbereid. Wel echter is er een grote kans op teleurstelling, omdat men gemakkelijk het nieuwe land idealiseert voor men vertrek'. Vervolgens schetste spr. in het kort land, volk, priesters en gebruiken ir Australië. Mgr. Mutsaerts spoorde nog een laat ste maal allen aan vooral hun levens blijheid en hun Godsvertrouwen te be houden. De heer Cliff zei, dat hij uit eigen ervaring weet, hoe belangrijk kennis van de taal in een vreemd land is. Daarnaast heeft men daar werk, een huis en vrienden nodig om gelukkig te zijn. Spr. memoreerde, dat de Australi sche regering speciale gratis cursussen heeft ingericht voor het leren van En gels. De minister van Economische Zaken prof. Zijlstra heeft gisteren en vandaag een bezoek gebracht aan stad en provin cie Groningen, teneinde zich op hoogte te stellen van de economische positie van dit gewest. De minister was vergezeld van de directeur-generaal van de industrialisatie drs. Winsemius enkele ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken. In het provinciehuis werd gisteren een bijeenkomst gehouden tijdens welke be sprekingen zijn gevoerd met de Commis saris der Koningin, de heer E. H. Ebels, en het college van Ged. Staten, De eco nomische positie van Groningen werd uiteengezet door de directeur van de NETO, ir. U. S. Joustra. Des middag? tx-ok de minister naar Delfzijl. Gespro ken werd met de burgemeester van Delfzijl. Dit bezoek staat in verband met de voorgenomen vestiging van een soda-industrie aldaar. In Appingedam werd. nog een bezoek gebracht aan de Bronsmotorenfabriek Vandaag stond op het programma een tocht door de veen koloniën. In Stadskanaal zou de minister voorgelicht worden over de industrie in de kanaalstreek en in Winschoten zou het Industi-ieschap Oost-Groningen deel uitmaken van de besprekingen. Boeren en boerinnen willen helpen (Van onze Brabantse redactie) De boerinnen aangesloten bij de N.C.B. hebben besloten in samenwer king met de Katholieke Gezinshulp deel te nemen aan de hulpverlening voor de getroffenen. Men wil de evacué's, wan neer zij naar huis kunnen terugkeren, graag in de eerste tijd, wanneer zij het met verhuizing, herinrichting en schoon maken zeer druk zullen hebben, daarbij de helpende hand toesteken. Ook de jonge boeren van de N.C.B. zullen graag hun arbeidskracht enige tijd ter beschikking stellen van de ge troffen standgenoten. De N.C.B. beschouwt het als vanzelf sprekend, dat deze hulp geheel belange loos zal worden verleend. W atersnoodzegel Kinderactie begint morgen Zaterdag zullen 300.000 leerlingen van 4.000 scholen in Nederland, juist als bij de actie voor de kinderpostzegels, met bestelformulieren langs de huizen ko men, ditmaal voor de verkoop van de watersnoodzegel. De Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie (ANOF) heeft het Comi té Watersnoodpostzegel 1953 haar volle medewei-king toegezegd. Tot Woensdag duurt de eerste fase der actie: het op nemen van bestellingen, waarbij nog geen geld moet worden afgegeven. „Nood aanpakken doop zegels plak ken" luidt het motto. Zodra u een bestelling voor één of meer zakjes van f 1 (5 postzegels van 10 cent met opdruk van een exti-a toe slag; ad 10 cent) hebt gedaan, dient het kind u een plakzegel te geven „Water snood Postzegel 1953", die u op uw deur kunt plakken ten teken, dat u reeds voorzien bent. Een week later begint de aflevering. Deze duurt van 20 tot 27 Februari. Aan de kinderen dient pas geld te worden afgegeven, wanneer zij die week de be stelde postzegels aan huis komen bren gen. Lijdensmeditaties voor K.R.O. De K.R.O. zendt dit jaar de Lijdens meditaties uit van de kerk van St. Franciscus Xaverius (De Krijtberg) te Amsterdam. Zij worden gehouden door Pater Jac. de Rooy van de Sociëteit van Jezus, prefect van het St. Ignatiuscol- lege te Amsterdam. De uitzendingen zijn op de Dinsdag avonden in de Vastentijd van 8.30 tot 9.30 uur. Militair omgekomen Tengevolge van 'n auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is de dienst plichtig soldaat M. Blok, legemummer 31.08.06.033, ingedeeld bij het regt. veld artillerie Prins Frederik te Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voorne. Hij was onge huwd. De benoeming van mevrouw Booth Luce (Eigen telegram) Vaticaanstad, Donderdagmiddag. Het Vaticaanse dagblad „Osservatore Romano" heeft in zijn editie van Woens dag een uitvoerige beschouwing ge wijd aan de benoeming van mevr. Clare Booth. Lucè tot ambassadrice van de Verenigde Staten bij de Italiaanse rege ring. Deze benoeming, aldus de Osservatore, is aanleiding geweest tot veronderstel lingen omtrent de houding van de H. Stoel inzake de diplomatieke betrekkin gen met de V.S. Omdat mevr. Booth Luce Katholiek is, werd reeds van ver scheidene kanten de mogelijkheid ge- oppert, dat zij wellicht erin zou slagen nuttige relaties" bij de H. Stoel aan te kweken, waardoor het ontbreken van een diplomatieke vertegenwoordiger zou kunnen worden opgevangen. Zij, die deze mogelijkheid opperen,1 aldus het Vaticaanse blad, blijken geen begrip te hebben van de juiste verhou dingen. De H. Stoel houdt zich immers streng aan zijn stelregel, dat iemand, die bij de Italiaanse regering vertegenwoor digd is, nimmer een missie bij de H. Stoel kan bekleden. De H. Stoel acht twee diplomatieke corpsen noodzakelijk teneinde verwikkelingen te voorkomen en aan te tonen, dat het Vaticaan onaf hankelijk is. De Osservatore Romano on derstreept vervolgens het feit, dat de benoeming van mevr. Glare Booth Luce voor de protestanten in de V.S. een nieuwe gelegenheid is geweest uiting te geven aan hun onwil voor wat betreft een vertegenwoordiging bij de H. Stoel. Deze onwil is volgens de Os servatore onredelijk. Het wijst erop, dat de H. Stoel in geen geval meer ge noegen zal nemen met een persoonlijk vertegenwoordigei". De benoeming van Myron Taylor destijds door Roosevelt en later door Truman aangehouden, was slechts een buitengewoon experiment in buitengewone omstandigheden. De Os servatore wijst tenslotte krachtig af, dat het Vaticaan druk zou uitoefenen om tot vaste diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten te komen. Advertentie Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van' het NATIONAAL RAMPENFONDS, welkè instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. Zeer grote schade aan apparatuur in overstroomde gebieden (Van onze Haagse redactie) De koppeling van electrische centra les in ons land heeft tijdens de waters nood. zeer goed gewerkt. De gebieden die tijdelijk zonder stroomkwamen door het uitvallen van de door het water aangetaste centrales konden via het koppelnet stroom opvangen van andere centrales. De electriciteitscentrale in Rotterdam, waar de kelders onder water kwamen te staan, waardoor de stroomproductie uitviel, kon, dank zij de stroom die uit Brabant en Noord-Holland via het kop pelnet werd aangevoerd, energie blij ven leveren. Een gelukkig verschijnsel hierbij is geweest dat ondanks de zeer zware stormen de verbindingen niet zijn bezweken. Met name de verbinding tus sen Roosendaal en Goes is daarbij van niet te onderschatten belang geweest voor de stroomlevering aan Zeeland. Goes kon hierdoor het centrale punt voor deze levering blijven. In de gebieden die geheel overstroomd werden, is de situatie ernstiger. De schakelhuisjes en de transformatoren kwamen geheel onder water te staan en vielen uit, waardoor grote delen van de noodgebieden zonder electriciteit kwa men. Momenteel is de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij be zig met de herstellingswerkzaamheden A. Viruly benoemd tot commodore Gezagvoerder Adriaan Viruly is met ingang van 6 Februari tot commodore op de Noordatlantische routes van de K.L.M. benoemd. Deze rang geeft recht tot het dragen van een gouden ster bo ven de galons. De titel van algemeen chef-vlieger, welke de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. Commodore Viruly die meer dan vijf entwintig jaar de stuurknuppel hanteert is één van de bekendste K.L.M. vliegers. Sedert April 1927 toen hij zijn F.I.A.- orevet verwierf, heeft hij meer dan 17.000 vlieguren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 5 millioen kilometer aflegde ofwel 125 vluchten rond de aar de. Tijdens de laatste wereldoorlog werd de heer Viruly, die voor 1940 bijna twin tig vluchten naar Indië had gemaakt, in het bezette Nederland op non-actief ge steld. Hij slaagde er echter spoedig in naar Zweden uit te wijken en vandaar naar Engeland. Aanvankelijk werd hij vlieger op de bekende „Life Line" van de K.L.M., die met onbewapende toestel len een nachtdienst tussen Bristol en Lissabon/Gibraltar onderhield. Later kwam hij bij het „Air Transport Com mand" als ferry-piloot en maakte hij tal rijke vluchten over de Atlantische Oceaan. Grote bekendheid verwierf Vi ruly als auteur van luchtvaartboeken. Zeventien heeft hij er reeds op zijn naam staan. Ook als schrijver van lucht vaartartikelen en als spreker geniet hij in binnen- en buitenland bekendheid. Diplomaten vullen zandzakken Tien Nederlandse diplomaten zullen het komende weekend aan de zijde van de Britse troepen en vrijwilligers zand zakken gaan vullen voor het herstel van Engelands verwoeste zeeweringen, aldus meldt A.P. uit Londen. De diplomaten, die tot de staf van de Nederlandse ambassade behoren, zullen hierbij in overalls en lieslaarzen gekleed zijn. Zij hebben uit dankbaarheid voor de Britse hulp aan de slachtoffers van de Nederlandse overstromingsramp aan geboden de zandzakken te helpen vullen. De vrijwilligers hebben de zegen van de Nederlandse ambassadeur mr. Stik ker. Ook heeft een aantal Nederlandse journalisten in Londen aangeboden zich bij de „diplomatieke werkgroep" te voe gen. aan deze installaties, die onnoemelijk veel schade hebben geleden. Men zal eerst proberen de zeer kostbare appa ratuur geheel te demonteren en te zui veren. Dit alles is een werk van enorme omvang dat zeer veel tijd en moeite zal vergen. Men, is hiermee onmiddellijk be gonnen om de schade aan de apparatuur toegebracht tot een minimum te beper ken. Men hoopt voor een groot deel met de werkzaamheden gereed te zijn als de overstroomde gebieden droogvallen maar zekerheid hierover heeft men nog niet, omdat de totale schade nog niet. bekend is, terwijl men thans ook nog niet de zekerheid heeft dat bepaalde onderdelen, die door het wat er zijn aan getast, weer bruikbaar zijn te maken. Vervanging hiervan is namelijk in veel gevallen zeer kostbaar, maar afgezien van deze kosten zijn sommige onderde len nog moeilijk verkrijgbaar. Rijdende postkantoren Voor verkoop watersnood- 10 Februari zijn het auto-postkantoor van PTT en een, als postkantoor inge richte, N.S.-bus hun tocht door Neder land begonnen ter bevordering van de verkoop der watersnoodzegel. De route van het PTT-kantoor is als volgt: 14 Februari Alkmaar. 16 Febr. Sneek, 17 Febr. Heerenveen. 18 Febr. Gronin gen, 19 Febr. Meppel, 20 Febr. Zwolle, 21 Febr. Kampen, 23 Febr. Harderwijk, 24 Febr. Utrecht, 25 Febr. Nijmegen, 26 Febr. Roermond, 27 Febr. Maastricht, 28 Febr. Tilburg, 2 Maart Bergen op Zoom, 3 Maart Roosendaal, 4 Maart Bre da, 5 Maart Gouda, 6 Maart Delft, 7 Maart Schiedam, 9 en 10 Maart Rot terdam. De route van de N.S.-bus is: 14 Febr. Heerlen, 16 Febr. Venlo, 17 Febr. Arn hem, 18 Febr. Wageningen, 19 Febr. Ede, 20 Febr. Apeldoorn, 21 Febr. Deventer, 23 Febr. Zutphen, 24 Febr. Winterswijk, 25 Febr. Enschede, 26 Febr. Hengelo, 27 Febr, Almelo, 28 Febr, Assen, 2 Maart Leeuwarden, 3 Maart Harlingen, 4 Maart Zaandam, 5 Maart Hilversum. 6 Maart Baarn, 7 Maart Amersfoort, 9 en 10 Maart Amsterdam, Amerikaanse journalisten naar de noodgebieden Ontvangst door de Koningin In het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage heeft H.M. de Konin gin gistermorgen de Amerikaanse jour nalist Roderick Mac Leish ontvangen. De heer1 Mac Leish bezoekt ens land als lid van het comité „The flood of dol lars" dat opgericht is door de zender W. L. A. W. van Bosten Radio, en dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor de slachtoffers van de watersnood ramp in Nederland. De heer Mac Leish heeft hier te lande verscheidene nood hospitalen en hulpposten van het Ne derlandse Rode Kruis bezocht en daar over reportages gebracht voor de radio Amerika. Gistermiddag is op Schiphol een Ca nadese radio-redactrice, mevr, Elsie Ja ne Gray, aangekomen, op weg naar de watersnoodgebieden, waar zij opnamen gaat maken voor een reportage. Zij werd op het vliegveld begroet door een aantal officieren van het Leger des Heils en het Rode Kruis. Mevr. Gray is voornemens via New York terug ie reizen en ook daar een verslag van haar bevindingen de aether in te zen den. Vaticaan geeft postzegel uit van Maria Goretti Ter gelegenheid van de 50ste herden king van de sterfdag van Maria Goretti, die op 12 Februari valt, geeft het Vaticaan twee bijzondere postzegels uit en wel in de waarden van 15 en 35 lire. De postzegels zullen de af beelding van Maria Goretti en profil geven naar een ontwerp van prof. Casimira Dabrowska. Half jaar voor diefstal van sigaretten Tijdens de watersnood De krijgsraad voor de Luchtmacht West heeft in een bijzondere .zitting drie leden van het luchtmacht personeel een be roeps-korporaal en twee dienstplichtige militairen veroordeeld tot gevangenis straffen van zes maanden, De drie militairen hebben Zaterdag op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten gestolen, die bestemd waren om per container te worden afge worpen boven het rampgebied. De beroeps korporaal werd bovendien gedegradeerd tot. de laagste soldatenrang en ontslagen uit de militaire dienst. De beschuldigden waren de 21-jarige be roepskorporaal M. L. van B. uit Den Haag, de 20-jarige dienstplichtige soldaat H. A. F. S. uit Heeze en de 21-jarige dienstpl...soldaat. ,W. ten N. uit Vriezen- De verdachten bekenden. Zij zeiden, dat zij een onbeperkte tijd dienst hadden ge daan en bovendien veel vlieguren hadden gemaakt. Zij waren verstoken gebleven van sigaretten, vertelden zij. Levensmiddelen van evacué's verkocht (Van onze correspondent) Wegens bet verduisteren van levens middelen, welke waren ingezameld voor de slachtoffers van de waters nood, werd Donderdag voor de Breda se rechtbank anderhalf jaar gevangenis straf geëist tegen de Bredase koopman H.L, Deze had 3 Februari de gehele dag goederen per auto vervoerd naar het verzamelpunt in de middelbaar technische school te Breda. Des avonds haalde hij bjj het St. Annagesticht 100 pond suiker, 80 pond rijst, havermout, kindermeel en vermicelli. Deze lading bleef op zijn auto liggen en toen hij thuis kwam en dit ontdekte besloot hij de levensmiddelen in Limburg te ver kopen, De president noemde dit een walcheiijk misdrijf en zei er verder geen woorden voor te kunnen vinden. De officier meende uit een oogpunt van preventie en gezien de ernst van de feiten achttien maanden te moeten eisen. De verdediger, mr. Van Hasselt, hield een uitvoerig en indrukwekkend pleidooi. Zuiver tekende hij de sfeer van naastenliefde waarin óns land hulp verleende en de rol van de verdachte, die, zelf in behoeftige omstandigheden verkerend, bezweek voor de verleiding toen hij de levensmiddelen thuis had. Uitspraak 26 Februari. Terug van St. Philipsland De heer Simon Vet. die voor de Z.G. met een transport van 146.000 zandzak ken en 1000 schoppen mee was gegaan naar Sint Philipsland. is weer op honk teruggekeerd, Nog vol van de doorstane emoties en van het zien van veel ellen de is hij even bij ons bureau binnen gewipt om te vertellen, hoe intens ge lukkig de Zeeuwse boeren zijn indien het een reddingsploeg gelukt paarden uit de stallen te redden. „Stel je voor,'- zegt de heer Vet, „na een week in het water gestaan te hebben leven die trou we viervoeters soms nog! Maar de meesten hebben longontsteking. Het is ontroerend te zien hoe gelukkig de boe ren zijn als ze hun beesten kunnen om helzen Maar niet alleen om deze viervoeters worden tranen van vreugde gehuild. Een oude Zeeuw, die zijn vrouw verloren had, zat bar in de zorgen over..., vier kippen die nog in een schuurtje moes ten zijn. Hij wist gedaan te krijgen dat twee man in rubberpakken naar het schuurtje waadden ende kippen broodmager maar levend vonden. Het sneed de jongens door de ziel toen de man de kippen in een kistje in ont vangst kon nemen, want, zo zei de Zeeuw, mijn vrouw zorgde altijd voor ze en ze zal het fijn vinden, dat ik die taak nu over neem Duizenden arbeiders in Zeeland Enig overzicht van het aantal Zeeuw se arbeiders, dat thans aan het herstel van de dijken in Zeeland werkt, is nog niet te verkrijgen. Men neemt aan, dat het er duizenden zijn. Het aantal ax-beiders, afkomstig van buiten Zeeland, dat thans te werk is gesteld bij het herstel der dijken in Zeeland, kan worden gesteld op 850 tot 900 man. Deze mensen werken in hoofd zaak op Walcheren en Noord- en Zuid Beveland. Zij zijn allen ondergebracht in kampementen op Walcheren. Het is tot heden nog niet mogelijk, ook wei'kkraehten van buiten-Zeeland in te zetten op Schouwen-Duiveland, Het vinden van onderdak of het maken daar van voor deze mensen levert namelijk enorme moeilijkheden op. Niettemin wordt eraan gewerkt, want er zullen hier vele honderden arbeiders nodig zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4