DERMA Katholieke groei in Zuid-Afrika Protestants verzet tegen „Roomse immigratie" DE TIJD. Agentschap Amersfoort F. Kerstens - 5 Amerikaans roken is^Ü Franse ministers in Londen Laatste poging voor krachtiger Britse samenwerking in E.D.G. TWEE DOODVONNISSEN PROCES-ORADOUR IN Gedelegeerde van Israël brengt: Ruslands antisemitisme in de VN ter sprake Frdkorps Deutschland Meest f*' Meestér DE TIJD VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Bijzondere correspondentie) £7 17ids Dr. Daniël Malan's nationalistische regering aan het bewind is geko- A men, hebben de problemen van Zuid-Afrika in steeds grotere mate de aan- dacht getrokken. Er wordt echter over het algemeen slechts weinig gespro ken over de positie van de katholieke bevolking in Zuid-Afrika gedurende de laatste jaren. De katholieke traditie in de Kaap gaat terug tot I486, toen Bartholomews Diaz op zijn reis rond Afrika het eerste kruis en korte tijd later een eerste kerkje bouwde, waarvan de overblijfselen nabij Mosselbaai nog zichtbaar zijn. De Portugese missie-activiteit werd gestremd door de Nederlander Jan van Rie- beeck,, die in 1652 de Kaap-kolonie 'officieel in bezit nam voor de V.O.C. en ge durende de eerste eeuwen was uitoefening van de katholieke godsdienst ook voor blanke immigranten verboden. sinds 1951 een eigen hiërarchie, ver tegenwoordigd door vier aartsbisschop pen en negentien bisschoppen. Hoezeer de katholieke bevolking ge groeid is. blijkt wel uit de volgende sta tistieken: In 1920 waren er 182.360 ka tholieken, in 1945 steeg dit aantal tot 634.800 en in 1948 tot 743.558, waaronder 140.000 blanken. In de laatste jaren zijn vooral grote vorderingen gemaakt met de bekering van de naturellen, waarvan 7% katholiek zijn. Missie maakt vele bekeringen Na de Engelse bezetting keerden de Nederlanders onder generaal de Mist in 1804 terug en werd godsdienstige ver draagzaamheid het parool volgens een ordonnatie die aldus luidde: „Dat alle godsdienst-genootschappen, die voor de verspreiding van deugden en goede ze den een Opperwezen aanbaden, in deze kolonie gelijke bescherming van de wet ten zouden genie.ten, en dat geen bur gerlijke voorrechten aan enig geloof zouden worden toegekend". Zo eindigde de periode van de Hervormde „staats kerk". Korte tijd later arriveerden de eerste missionarissen het waren di'iè Neder landers om een aanvang te maken met de missionnering onder de blanke kolo nisten en in 1834, het jaar van de Grote Trek, werd de eerste resident-bisschop le Kaapstad benoemd in de persoon van Dr. Griffith. Onder de grootste tegen stand van de Afrikaans-sprekende be volking. trokken de missionarissen het binnenland in, reizende per ossenwagen door de verlaten vlakten naar de nieuw ontgonnen gebieden van de Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De grond voor de eerste kerk in Pretoria werd in 1872 ge schonken door de Bóeren-President An- 'Iries Pretorius Sinds die eerste trektochten is er enorm veel veranderd. Nu vormt Zuid- Afrika een vaste kerkprovincie met Re jrg. 1853 fiOOBD-BOLMNDSCIIK CÖÜRAlït. ^=r2Si2£=£Ö: 13 Febr. Uit hoofdartikel: Er is veel in onze dagbladen getwist over de vraag, of men al dan niet den vrede in Europa zal behouden. De mee ningen daaromtrent zijn zeer uiteenloo pend, en de manier om ze te verdedigen niet minder. Er is meer dan een blad, dat die aangelegenheid op een toon be spreekt, als besliste het over de fortuin en het lot der wereld. Anderen stellen zich te weer om van de daken aan het volk te verkondigen, dat er uit Frankrijk schroomelijke on heilen dreigen. Men voorspelt dat van daar niet alleen een oorlog, maar nog wat ergers dan oorlog zal uitgaan. Daar toch is een alleenheerscher, die een kruis maakt, en, door eenige Bisschop oen omgeven, begroet en gevierd wordt. Dat is een gruwel, waaruit voor Europa in het algemeen, en voor Nederland in het bijzonder, ijsselijkheden te vreezen zijn. Men luidt diensvolgens de nood klok en roept de bevolking te wapen, niet om alle krachten te vereenigen tegen den vyand van buiten, maar om in afwachting daarvan, twist en tweedragt te zaaijen van binnen. Protestanten tegen Katholieken, man tegen man op te mijen, opdat, zo de vijand komen mocht, hij het werk der vernietiging, zoo niet voltooid, althans zeer bevorderd zou vinden. Wij willen op dit oogenblik niet in herhaling treden der bewijzen door ons vroeger meermalen ontwikkeld, ten be- tooge, dat de omstandigheden gebieden voorzigtig te zijn. Wij vergenoegen ons met te wijzen op de grote Mogendhe den. die allen behoefte hebben aan vrede, diens behoud wensen, maar in- 'usschen niet nalaten zich voor te bereiden als stond de oorlog voor de deur. Ne derland zal wijs doen met zich daaraan te spiegelen. Met inwendige rust en orde te bevorderen, met het leger te houden op een voet, die voor uitbreiding vatbaar is, zo de nood het vorderen mogt, zal het vaderland zich sterk ma ken, om in de Europeesche diplomatie eene plaats in te nemen die telt, en bondgenoten te vinden, die het der moeite waard achten, dat wij ons by hen aansluiten tegen een gemeenen vijand. St. Agathastraat 10 Amersfoort Overal in Zuid-Afrika is de katho lieke activiteit merkbaar. In het hart van de nieuwe goudvelden te Welkom waren de katholieken de eersten met de oprichting van een kerk, klooster en school, terwijl in dezelfde stad een hos pitaal voor naturellen in aanbouw is, dat meer dan 700 patiënten kan huisvesten. Katholieke scholen treft men aan in alle grote steden en vaak ook in het land. In 1920 waren er 474 katholieke scholen in Zuid-Afrika, nu zijn het er ongeveer 2000 met meer dan een kwart millioen leerlingen, gezien de totale bevolking van 12.500.000 een indrukwekkend cijfer. Het onderwijs onder de niet-blanken is vooral gericht op het aanleren van am bachten. Metselaars, timmerlieden en smeden worden opgeleid in het grote instituut in Taungs een model centrum voor kleurlingen en naturellen in de Kaap-provincie en nieuwe landbouw methoden, b-v. de grondbewaring, wor den onderwezen in de scholen te Ma- riannhill in de provincie Natal, Voor het hogere onderwijs verrijst in de bergen van het Britse protectoraat Basutoland te Roma het moderne Pius XII Universiteits-college dat alleen voor na turellen toegankelijk is. Vooral in dit gebied nemen de beke ringen snel toe en sinds de aankomst van de eerste Franse missionarissen, nu negentig jaar geleden, zijn er bijna een kwart millioen katholieken. De bisschop van Basutoland kon in September in één missie-statie meer dan "10.000- naturellen het Vormsel brengen. Oorspronkelijk waren de echte Afri kaners, opgevoed in de sfeer van de Staten-bijbel, allerminst genegen om zich voor het katholicisme te interesseren. Wonende op hun „plasë" kwamen zij niet onder de invloed van het apostolaat van de Kerk en pas de trek naar de stad sinds de depressie-jaren van 1929 en ge durende de periode na de laatste Wereld oorlog, maakte hen bekend met het werk van de Roomse priesters. Reproductie van een schilderij in de „South African National Gal lery", voorstellend de aankomst van Bartholomeus Diaz aan de Kaap in I486. O C A R Amerikaanse steun voor Nationalisten Duizend officieren naar Formosa? De Amerikaanse regering overweegt op het ogenblik een verzoek van de Chi nese Nationalisten om uitbreiding van de militaire steun voor Quemoy en de Tai Tsjeng eilanden voor de Chinese kust, aldus is gisteren te Taipeh For mosa]i medegedeeld. Quemoy ligt 300 km ten Zuid-Westen van Taipeh en 45 km van het door de communisten bezette Amoy; de Tai Tsjeng eilanden liggen 300 km ten Noord-Westen van Formosa en 45, km van de havenstad Wentsjeoe op het Chinese vasteland, Gewoonlijk goed ingelichte kringen te Taipeh verklaar den dat Tsjang Kai .Siëk beide gebie den wil gebruiken als bases voor be perkte aanvallen op het Chinese vaste land. Volgens geruchten die te Taipeh de ronde doen zouden 1000 Amerikaanse officieren naar Formosa worden gezon den om de militaire hv,lpcommissie on der leiding van generaal Chase le'uejv sterken. Luitenant-generaal Hsoe Pei Ken, on derchef van de Chinees-Nationalistische generale staf, zal op zeventien Februari met vier andere generaals naar de Ver enigde Staten vertrekken, .aldus is uit officiële bron te Taipeh vernomen. Zij zullen een reis van drie weken maken en Amerikaanse militaire scholen en opleidingskampen bezoeken. Een van de generaals is de jongste zoon van Tsjiang Kai Sjek, Tsjian Ei Koe. Opname van de Katholieke Informatiestand op de Van Riebeeck Festival-ten- toonstelling in April 1052. Sinds die J tijdzijn bekende Afrika ners tot dé Kérk toegëtreden o.a, dr, M. Versfeld, •professor aan de Universi teit te Kaapstad en hebben vele anderen de gelegenheid gekregen om zich van het practische apostolaat op de hoogte te stellen. Zo kon de admini strateur van Zuid-West-Afrika, dr. A. van Rhijn, kortgeleden een bezoek brengen aan de katholieke missie te Windhoek. Ook door de verspreiding van brochures in het Afrikaans b.v. „Wat van die Roomse?" tracht men de vele vooroordelen tegen het katho licisme uit de weg te ruimen. Op de grote Van Riebeeck-tentoonstelling, dit .laar in Kaapstad gehouden, bevond zich een katholiek informatie-bureau tot grote ontsteltenis van de predikanten. Van protestantse zijde verschjjnt er een vloed van geschriften tegen de katholieken en daarbij is het vooral ge munt op de katholieke Nederlandse Immigranten, die door hun bekendheid met de Afrikaanse taal dezelfde cultu rele achtergrond als hun nieuwe Afri kaanse landgenoten hebben- „Die Kerk bode", het orgaan van de Nederlands Hervormde Kerken in. Zuid-Afrika, wijdde onlangs een uitvoerig artikel aan het gevaar van „Roomse immigra- sie" en zojuist heeft een boekje, geti teld „Die Roomse Gevaar" het licht ge zien, dat eveneens het gevaar van katholieke immigratie benadrukt. Discriminatie van katholieken in het publieke leven komt desondanks wei nig voor en zeker niet in de steden en grotere dorpen, een groot verschil met twintig jaar geleden. Ofschoon de katholieke vertegenwoordiging in het parlement slechts gering is (drie leden op een totaal van 159) spelen zij op andere terreinen wel een rol. De ex- SPECIAAL VOOR 0E HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. burgemeesters van Durban en, Johan- né.sb u^g^a^J^JLjiötholieken. y. De katholiek^ '"pérs wordt in Zuid- Afrika vertegenwoordigd door ver schillende bladen. In Johannesburg verschijnt de „Catholic Times", terwijl in Kaapstad „The Southern Cross" wordt uitgegeven, welk blad over cor respondenten in het gehele continent Afrika ten Zuiden van de Sahara be schikt en voorbestemd is om het katho lieke weekblad van continentaal Afrika te worden. In het Afrikaans verschijnt een tweetal maandbladen „Die Brug" j van algemeen culturele aard te Kroon stad en „Die Katolieke Wereld" te Oudtshoorn uitgegeven, het laatste blad speciaal voor kleurlingen. Verder wor den in beide talen nog locale publica ties verzorgd. In het veel-rassige Zuid-Afrika, dat problemen kent zoals geen andere natie ter wereld, schijnt de oplossing van öe sociale kwestie slechts te liggen in de Kerk. Alleen een consequente houding van sociale rechtvaardigheid ten op zichte van iedere bevolkingsgroep kan dit land redden en de snelle groei van de katholieken onder alle hier wonen de rassen schenkt het vertrouwen dat de toestand niet zo donker behoeft te worden ingezien, als wel eens in Ne derland gevreesd wordt. Militaire commissie Zuid-Oost Asië Vijf landen zijn lid De Verenigde Staten hebben er in toe gestemd deel te gaan uitmaken van een militaire commissie van vijf landen ter bespreking van de verdediging van Zuid- Oost-Azië, aldus is gisteren in goed in gelichte kringen te Washington verno men. Amerikaanse officieren zullen bespre kingen voeren met militaire vertegen woordigers van Groot-Brittannië, Frank rijk, Australië en Niëuw-Zeeland. Een plaats van samenkomst is nog niet vast gesteld. Singapore en Saigon zijn echter genoemd. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren arriveerden te Londen de heren Mayer, eerste minister van Frankrijk, Bidault, minister van Bui tenlandse Zaken, en Buron, minister van Economische Zaken, voor het voe ren van besprekingen met de Britse regering. Oorspronkelijk zou, naar ver luidt. ook de Franse minister van Fi nanciën naar Londen zijn gekomen, doch de Britse regering gaf te verstaan dat zij niet bereid was kwesties zoals de mogelijke inwisselbaarheid van de sterling te bespreken met Frankrijk voordat eerst besprekingen hadden plaatsgevonden met de Amerikaanse regering. De gisteren tussen beide regeringen begonnen besprekingen zijn van vitaal belang voor West-Europa, want alles wijst er op, dat de Franse, ministers hier zijn om een definitief antwoord te zoeken op de vraag in hoeverre Enge land bereid zal zijn zich te associëren met de Europese Defensie Gemeen schap, voordat de wet ter ratilicatie wordt voorgelegd aan de Franse As- semblée. Frankrijk wenst eens en waarschijnlijk, helaas, voor altijd zich er van te vergewissen welke harde kern schuilt in de rhetoriek van Chur chill en andere Engelse staatslieden over Europese samenwerking. De Franse ministers zijn hier óm een laat ste illusie te begraven en over deze trieste gebeurtenis verslag uit te bren- Officiële biografie van George VI Koningin Elizabeth de tweede heeft de historicus John Wheeler Bennett aange wezen om de officiële levensgeschiedenis van koning George de zesde te schrijven. Wheeler Bennett, die 50 jaar is, was voor de oorlog docent in de internationale wet geving aan de universiteit van Virginia en van 1939 tot 1944 hoofd' van de Britse missie voor politieke oorlogvoering in New Vork, Hij heeft o.a. de officiële ge schiedenis van de .processen: van Neuren berg geschreven.'- - gen rechtstreeks aan de Assemblée en middellijk aan West-Europa- Frankrijk heeft sedert de oorlog al tijd gehoopt op een nauwe verbonden heid met Engeland, de natuurlijke en voor de hand liggende bondgenoot, en heeft eveneens gehoopt hierdoor te ver mijden dat 't land zou worden binnen- gedreven in een West-Europesc ge meenschap waarin Duitsland, by ont stentenis van Engeland, dreigt een do minerende positie te zullen innemen. Doch Engeland, vasthoudende aan de droom van een sinds de oorlog snel te loor gegane machtspositie, heeft tot heden geweigerd zich te binden, zoals de andere naties van West-Euiopa zich wel gebonden hebben, en er is weinig hoop dat de Franse ministers er alsnog in zullen slagen Churchill, die, toen Frankryk ineenstortte, aan het begin van de oorlog aanbood het Britse en Franse staatsburgerschap te verenigen, te bewegen in daden over te zetten wat hy zelf in zo schone woorden en zo dikwijls heeft gepredikt. Grote wapensmokkel V.S.-Mexico ontdekt Naar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend maakt, heb ben Amerikaanse autoriteiten de groot ste wapensmokkelary sinds 1939 ontdekt, waarbij in de afgelopen vijf jaar gewe ren, revolvers en munitie ter waarde van tenminste 250.000 dollar op onwet tige wijze naar Mexico zijn uitgevoerd. In verband hiermee heeft een „Grand Jury" té Dallas (Texas) acht Amerikanen en drie 'Mexicanen aan geklaagd wegens samenzwering om bepalingen inzake wapenuitvoer van de neutraliteitswet van 1939 te over treden. De Mexicaanse autoriteiten zoeken nog niet, wat de uiteindelijke bestemming van het wapentuig was. (Vorig jaar hebben Mexicaanse functionarissen gro te hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen.) Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor controle op de munitie, Elliott, die mededelingen over de smokkelarij deed, weigerde antwoord te geven op de vraag, of de wapenzen dingen bestemd waren voor personen, die mogelijk plannen koesteren om de regering in Mexico of enige andere La tijns-Amerikaanse staat omver te wer pen. Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft het doodvonnis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lenz, wegens ziin aandeel in de massa-moord van Oradour-sur-Glane. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van tien tot twaalf jaar en een tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Een Duitser is vrijgesproken. Alle beklaagden, die bij verstek terechtge staan' hebben (in het geheel 85) zijn op een na ter dood veroordeeld. De El- zasser sergeant Boos is eveneens ter dood veroordeeld. De andere dertien Elzassers, die terecht gestaan hebben zijn tot dwangarbeid of gevangenisstraf iveuoordeeld. Voedselleveranties aan Am. leger in Duitsland gaan normaal door Mét ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ontkent met kracht berichten, dat Nederland de leveranties van levensmiddelen aan het Amerikaanse leger in Duitsland, tengevolge van de ramp in het Zuid- Westelijk deel van ons land, niet zou kunnen voortzetten. Slechts de export van aardappelen is, z.oóls men weet, ''uJF'Voöï'zcthg1 vóór ;dè iblrïnénJandse voor-, '•zisnhïg,tijdelijk -• stöpgfezét. Zolang" nóg niet' êen' inventarisatie Va li'"de' voorra den consumptieaardappelen is voltooid, kan niet bezien worden; of de export van aardappelen kan worden hervat. Met groenten- en fruitleveranties is er in het geheel niets aan ae hand. Alle verplichtingen worden normaal nage komen, hetgeen ook' geldt voor melk en zuivelproducten. Een lid van de Israëlische delegatie naar de Verenigde Naties heeft gisteren tegenover Reuter verklaard, dat Israëi in de 24 Februari aanvangende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het gehele vraagstuk van het anti-semitisme in de landen van het Sovjet blok ter sprake zal bren gen. Hij zeide dat de Israëlische delegatie reeds eerder was opgedragen dit ondc werp „bij een geschikte gelegenheid" t.er sprake te brengen. Deze gelegen heid had zich evenwel niet voorgedaan Advertentie Tegen hoest :rkoudheid. 'eg-en hoest, Sterk desin- keelpijn en desinfecterend. Monica Baldwin: Ik sprong over de muur Vertaling J. W. Hofstra Plymouth, die onnoemelijk smerige stad met haar ellendige sloppen en tal loze trieste puinhopen, herinnerde my wreed aan de beschaving waarvoor ik op de vlucht was geslagen. „Kijk vlug," riep iemand in de cou pé opgewonden, „wij rijden over het via duct van Saltash!" Wij naderden de ingang van het beto verde land. Nog even en dan zou de trein er met donderend geraas van wie len binnenrijden. Ik was in Cornwall, eindelijk, Prozaïsche mensen kunnen nu wel zeggen, dat het bepaalde gevoel dat over je komt wanneer je uit Devon in Corn wall komt „verbeelding" is. Niets is minder waar. Het eerste moment dat je beleeft in „het land van oude koningen, tovenaars en bijgeloof" verschilt duizendvoudig van alle momenten die je mag hebben gekend. Wanneer men goed is voorbe reid, voor alles openstaat, „ingesteld" is op alles wat Cornwall te bieden heeft, welnu, dan kan er, zoals ieder een weet, „van alles gebeuren in Corn wall", Als er niéts gebeurt, aan heefï U dat alleen Uzelf te wijten. De reis van Paddington naar Saltash is nog slechts het voorspel tot het Avon tuur. De grote evenementen vinden plaats aan de andere zijde van Saltash Bridge...... Zodra wij in Cornwall waren binnen gereden viel mij op dat het landschap hier grimmiger was. In Devon had ik vette rode klei en grazige weiden ge zien, hier zag ik steile hellingen, haas tige bergstromen en valleien begroeid met laag hakhout en bezaaid met rots achtige stenen. Verschillende malen reed de trein dreunend over een viaduct en keek ik vanuit mijn raampje ergens in de diepte. Dit waren de bossen waarlangs Sir Tristram moet hebben gereden op zijn tocht naar Camelot: dezelfde wouden wellicht ook waarin Koning Mark vluchtte toen Sir Dagonet de Waanzin nige hem op de hielen zat... Deze ge hele streek moest het toneel van tallo ze opwindende gebeurtenissen zijn ge.- weest. De lucht die door het open raam als een wierookwolk uit lang vervlogen tijden naar binnenwoei was bezwangerd met romantiek. Even voor Truro begon een van mijn medereizigers de namen van de stations waar wij langs zouden komen aan zijn reisgenoot op te noemen. Toen wist ik zeker dat ik „in den vreemde" was. Menheniot; Doublebois; Lofetwithiel: Cam Brea; GulvalToverlandTo verwoorden, die de macht bezaten gees ten uit hun schuilhoek te lokken. Ik had mijn keuze op deze streek van Cornwall laten vallen, omdat deze mij, naar alles wat ik er over gelezen had. de ideale achtergrond voor mijn Huisje in de Wolken toescheen. Het krioelde er van historische Brit se plaatsjes en praehistorische over blijfselen. In geen enkel ander deel van Cornwall waren zoveel grotten, hunne bedden, stenen tovercirkels en mono- lithen te vinden. Nergens waarden zo veel geesten rond. Vólgens de bevolking was het de enige streek van Cornwall waar de elfen nog niet verdreven wa ren en hier hadden in de oertijd de reuzen bij voorkeur hun verblijf ge zocht. Wat kon men zich meer wensen? Mijn bedoeling was hief in de omtrek een huisje te zoeken. Zou mij dit niet gelukken dan was ik van plan een stuk je grond te kopen en daar zelf een hut je te laten neerzetten Laat op de middag "kwam mijn zege kar eindelijk dampend tot stilstand in Penzance. Het regendeMaar hoe! In mijn ogen was deze regen haast nog verrukkelijker dan zonneschijn. De lucht geleek een mistige opaal en van de zee kust woei een dronkenmakende bries, Recht tegenover Marazion hing, gehuld in ijle lavendelkleurige nevels, de St. Michaëlsberg boven het water gelijk een droompaleis op een sprookjeseiland. 10 De toestand van mijn schatkist liet niet toe dat ik langer dan een dag of vijf in Cornwall bleef. De vriendelijke vicaris en zijn vrouw, in wier huis ik vertoefde, maakten echter lange ritten met mij in hun kleine blauwe Morris. Zodoende zag ik meer van de streek dan anders het geval zou zijn geweest. Het was de eerste maal dat ik als be talend logé in huis was. Ik was bang dat ik gekke dingen zou zeggen en mij „ongewoon" zou gedragen, Daarom ver telde ik mijn gastheer en gastvrouw maar iets over mijn vroegere leven. Mis schien zouden zij mij dan niet zo'n vreemd wezen vinden. Zij waren van het begin af aan al al lervriendelijkst voor mij geweest, maar na mijn bekentenissen mengde zich bij hun vriendelijkheid nog een grote mate van bezorgdheid. Niemand had zich nog ooit zo daadwerkelijk om mij bekom merd! sinds ik terug was uit het kloos ter. Aan de voet van de .heuvel waarop de pastorie was gelegen klotste de zee. Toen ik de eerste ochtend wakker werd woei een warme wind vol bloe mengeuren mijn kamer binnen. De vrucht- ea palmbomen in de tuin deden je je in Zuid-Frankrijk wanen. In exta se daalde ik de trappen af. Aan het ontbijt bood de dochter des huizes, een knap meisje, half engel en half Walküre, mij een stuk rijpe me loen aan. Ik dacht aan het soort ontbijt dat ik in Londen placht t,e genieten 1 en geloofde mijn ogen niet. Het zag er naar uit dat het een heerlijke dag zou wor den. Ik had het voor de eerste maal ge waagd de lichte zomerjurk aan te trek ken die een kennis mij uit Amerika had gestuurd. Ik voelde mij ontzettend fri vool Toch moest ik mezelf toegeven dat het heel wat logischer was de kle ren te dragen die geëigend waren voor de tijd van het jaar dan altijd maar, zomer en winter door. in de noordpool- dracht te lopen die bij ons in het kloos ter was voorgeschreven. Ik kan het nog benauwd krijgen als ik denk aan de Vrijdagen in Juni, Juli en Augustus dat het om flauw te vallen was op het koor. W.eer of geen weer echter. Vrijdag was dé dag dat het koor „gedaan" moest worden. Aldus klommen om negen uur 's ochtends als de Sub priorin gebeld had voor het „huis-werk' de onperlcosteres en haar twee helpsters het koor op. (Wordt vervolgd) gedurende de. in December j.l. afgeslo ten zitting der Algemene Vergadering. Het Israëlische delegatielid zeide, dat de aandacht van de Verenigde Naties zal worden gevestigd op de processen te Praag, de Sovjet-beschuldigingen je gens de negen (merendeels Joodse) Moskouse geneesheren en andere, in Oost-Europese staten voorgevallen ui tingen van anti-semitisme. Israëlische soldaten met stenguns hebben gisteren de bewaking van de Russische legatie aan de Rothschild Boulevard te Tel Aviv van de politie overgenomen. Een zwijgende menigte keek toe. De wacht werd overgenomen op verzoek van Pavel Yershoff, de heen gaande Russische gezant, aldus werd van een betrouwbare woordvoerder uit de kringen van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. Yershoffs verzoek werd onmiddellijk ingewilligd. Voor het vertrek van Yershoff en diens staf is nog geen datum vastgesteld, maar vermoedelijk zal hij heengaan wan neer de Israëlische diplomaten Mos kou verlaten. In diplojmatiéke kringen te Wenen verwacht men, dat Tsjechoslowafeye en Polen en de andere landen van het Sovjet-blok, binnenkort eveneens de diplomatieke betrekkingen met Israë' zullen verbreken. Waarnemers te Washington zijn van mening, dat de Sovjet-Unie slechts naar een aanleiding gezocht heeft en dat de „koude oorlog" in hevigheid zal toene men. In Parijs meent men. dat een en ander gevolgd zal worden door een „versterking der antl-semttische cam pagne in Oost-Europese landen". Militairen terug uit Suriname Met het M.S. „Cottica" van de K.N.S.M. zijn Woensdag tachtig militairen van het corps commandotroepen uit Suri name in Nederland teruggekeerd. Dit is de repatriëring van de eerste groep com mando's, die na een verblijf van een half jaar in Suriname in ons land terugko- Britse minister Binnenlandse Zaken naar Nederland De Britse minister van Binnenlandse Za ken, Sir David Maxwell Fyfe en lady Max well Fyfe zullen Zaterdag een bezoek aan ons land brengen. De „Piet Hein" te Athene De Nederlandse torpedobootjager ,Piet Hein", op terugreis uit Korea, is gisteroch tend de haven van Athene binnengelopen De gezagvoerder heeft een bezoek ge bracht aan de Griekse minister van Lands verdediging en aan de chef van de ma rinestaf. (Vervolg'van pag. l) Het karakter van de organisatie blijkt voldoende uit het feit. dat het program er van identiek was met de 25 punten van 't oorspronkelijke partijprogram van de N.S.D.A P. en dat de leden van het Freikorps zich gebonden achtten door hun eed van trouw aan Hitler en de door deze aangewezen opvolger,- admi raal Doenitz, die in Neurenberg in 1946 is veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Uiteraard ontbreekt het niet aan de nodige hocus pöcus, waarmee de leden van het Freikörps een schriftelij ke eed van trouw en geheimhouding aflegden, zulks in ruil voor wat de lei ders van deze beweging een „mystieke nimbus" noemden, Of het hakenkruis daar ook al bij te pas kwam. vermelden de gegevens niet. Wel echter, dat het Nazi-wachtwoord „Meine Ehre heisst Treue" in ere hersteld was. En ook, dat er plannen bestonden voor de vorming van een schaduw-kabinet met tien de partementen, dat aan de regering zou moeten komen, wanneer men er in zou slagen de democratie af te schaffen. Het klinkt allemaal nogal romantisch en belachelijk, Dat het Freikorps een onmiddellijk gevaar zou betekend heb ben voor de bestaande staatsorde is hoogst onwaarschijnlijk. En dat argu ment zal dan ook wel tegen de regering in Bonn, die tegenover Frankrijk ook wel zal hebben willen bewijzen, dat zij een partner is van onverdacht democra tische gezindheid, worden uitgespeeld. Men dient echter wel te bedenken, dat soortgelijke argumenten vóór 1933 ook opgeld hebben gedaan en dat zij toen helaas geleid hebben tot de ontkrachting van de democratie in de Republiek van Weimar. De tegenwoordige democratie in West-Duitsland is nog volstrekt niet uitgekristalliseerd in stabiele verhoudin gen en zolang dit niet het geval is kan men het bestaan van democratische ver houdingen ,in Duitsland niet verzekerd achten. Het gevaar, dat deze democratie be dreigt, schuilt slechts voor een deel in bet bestaan van organisaties als het Freikorps. Het schuilt op het ogenblik vooral in de geneigdheid bij de rechtse politieke partijen om door concessies de sympathie.en de steun van de neo-nazi's te winnen. Want partijen, die zelf niet altijd heel stevig in hun democratische schoenen blijken te staan en die pacte ren met anti-democraten maken zich zelf tot werktuig van de krachten, die zij menen te kunnen beheersen. Dat is vóór 1933 gebleken, en het kan altijd wéér blijken. Te menen, dat het nooit meer kan gebeuren, zou een gevaarlijke dwaasheid zijn. 6èdé,(fe&üïsezwiimtf VLEESWARENFABRIEK L MEESTER Rif.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2