Foster Dulles: „de e d.g. is niet dood, maar slaapt nog" Natuur laat arbeiders aan de dijken geen moment met rust Naar herstel drag en een zeer Alle Amerikanen grote verantwoordelijkheid Ruim twee en veertig honderd woningen zijn verwoest Brits-Egyptisch accoord over de Soedan Zaligverklaring Pius IX in 1954? Springtij rustig tegemoet zien Freikorps Deutschland Nederland neemt deel aan grote oefening nabij Florida Onbarmhartige Noord-Ooster raasde afgelopen nacht Ciervloed noemen de Zeeuwen nieuwe bedreiging de Het weer VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 B* w 108e JAARCANC No. 35267 HOOFDKANTOOR: N.Z. Voorburgwal 65—73 - AMSTERDAM (CENTRUM) Telefoon 63381 (5 lijnen) B I 3 K A N T O R E N: 's-Gravenhage: Stationsweg 10, telefoon 111696, Rotterdam: 3an Kruyffstraai 33 tel. 36769; Haarlem: Smedestraat 5, tel. 21543 en 21544; Eindhoven: Vestdijk 5, telefoon 2445: Hilversum: Emmastraat 12, tel. 9985: Maastricht: Stationsstraat 20, tel. 3013; Utrecht: Steenweg 37 tel. 10064. ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbet. t 6.65 p. kwart., f 2.25 p. mnd., 52 ct.p.w. Losse nummers 13 cents. Directie: 3. 3. W. Boerrïgter en mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van lamsweerde. DE TIJD DAGBLAD VOOR NEDERLAND DIEn ET MON DROIT De prijs der advertentiën in de Tijdpers bedraagt 70 cent per m,m.- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Contracttarieven op aanvrage verkrijgbaar bij de administratie en bij de erkende advertentie- bureaux. Familieberichten 50 cents per m.m.-hoogte! Bewijsnummers 13 cents. Do administratie behoudt zich het recht voor adver tentiën eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. Wij reserve ren ons het recht brieven op advertentiën niet af te geven, indien wij daartoe gronden aanwezig achten. Niet afgehaalde of niet doorgezon den brieven worden een maand na ontvangst vernietigd. UITGAVE VAN DE N.V. DRUKKERI3 DE TI3D, AMSTERDAM-C. Postgiro 22884 - Gemeente-giro Amsterdam N. 665. Bleef vorige week aller aandacht nog voornamelijk bepaald tot de walerramp zelf, thans is de tijd gekomen tot diepgaand beraad over snel herstel. De nota van onze minis ter-president en de behandeling daar van in de Tweede Kamer passer ten volle in deze door de realiteit gevor derde voortgang van zaken. Het behoeft geen betoog, dat het zwaarste leed om verlies van bloed verwanten en vrienden slechts kan worden geheeld door de tijd en door het putten van troost uit Godsvertrou wen en onderlinge, menselijke, steun. De materiële schade daarentegen leent zich tot herstel met stoffelijke midde len en door een energieke aanpak van het werk dat te doen staat. Die schade blijkt vooralsnog moeilijk te schatten. "Weinige dagen na de overstroming kon men in enkele buitenlandse bladen al lezen over een schade van twee a drie milliard gulden. Deze raming schijnt even onjuist als die welke in het begin der vorige week in eigen land circu leerde. Men sprak toen geheel on verantwoord, want een overzicht van de verwoesting was nog niet mogelijk van een schade van 300 a 400 mil- lioen. Thans houdt men het er op, dat de waarheid in het midden ligt, en wel rond één milliard. Terecht heeft mi nister Drees er Woensdag in de Tweede Kamer op gewezen, dat men nog niet aan een gefundeerde raming toe is en dat het. bedrag van één milliard slechts een vage schatting betekent, die later op grond van de werkelijke toestand zal moeten worden gecorrigeerd, Wij verwachten, dat die correctie ongunstig zal uitvallen, omdat men moet rekenen op tegenslagen tengevolge van aller- hand ongewisse factoren De voorzieningen die moeten worden getroffen zijn velerlei: herstel der dij ken; woningbouw en herstel van hui zen, wegen en landbouwgronden; het verzekeren van enig inkomen aan de ge troffenen, die momenteel zonder midde len van bestaan zijn; en de verstrekking van huisraad, lijfgoederen enzovoorts aan hen die hun bezittingen geheel of ten dele hebben verloren. Bij het tref fen van waterstaatkundige voorzienin gen blijkt de overheid zich wijselijk voorlopig te willen bepalen tot datgene wat een eis is van eerste orde en te vens onmiddellijk uitvoerbaar is: her stel der dijken en droogmaling van de ondergelopen polders. de financiering van een en an der in haar werk zal gaan is nog niet duidelijk. De uitvoering der grotere waterstaatkundige werken zal volgens de regerings-nota geheel voor rekening van het Rijk komen. Staat voor de overige herstelwerkzaam heden de organisatie reeds vast. een fi nancieringsplan te dien aanzien ont breekt nog, zoals minister Drees in zijn beantwoording van vragen en opmer kingen uit de Tweede Kamer Woensdag met zoveel woorden heeft verklaard, tn dat verband doet zich uiteraard de vraag voor naai- de verhouding tussen het Rampenfonds en de schatkist. Dat het Rampenfonds zich op de eerste plaats zal richten tot leniging van nood en vergoeding van schade in de per soonlijke''sfeer, zoals de regerings-nota het stelde, zal iedereen toejuichen, om dat een dergelijke besteding der gelden overeenkomt met de intentie waarmee zij werden gegeven. Anderzijds zal men de zienswijze van de minister president moeten onderschrijven, dat naast en ten dele in de plaats van dwangmatig geïnde belastinggelden ae vrijwillig door de gemeenschap bijeen gebrachte bedragen in dit geval ook voor ruimere hersteldoeleinden kunnen worden aangewend indien het bestuur van het Rampenfonds er mee accoord gaat. Een gelukkige verzachting van de tegenstelling staat-gemeenschap "n dwang-vrijwilligheid ziet men in deze opvatting doorschemeren. Wat men ech ter in ieder geval mag blijven eisen is, dat de bedoeling van hen die aan het Rampenfonds gaven daarbij ten volle wordt gerespecteerd. Welke vérstrekkende gevolgen de wa terramp voor onze nationale economie heeft en in de komende jaren zal blij ven houden heeft reeds een eerste toe lichting gekregen in minister Drees' voorzegging, dat de plannen tot belas tingverlaging geen doorgang zullen vin den in de aanvankelijk beoogde vorm. Belangrijk in verband met de werk gelegenheid is de belofte, dat het be drijfsleven zal worden ontzien. Maar dat de vooruitzichten bijvoorbeeld voor de middengroepen thans somberder zijn dan ooit, is zonder meer duidelijk. Wil men de slag, aan onze nationale econo mie toegebracht, nog eens anders be licht zien, dan bedenke men, dat de ge schatte schade ongeveer twee derde deel uitmaakt van het totaal bedrag, dat volgens het voorgenomen plan jaar lijks aan onze defensie wordt besteed. En nu moge het enige verlichting bie den, wanneer uit de tegenwaarde der Marshall-rekening mag worden geput, men overschatte deze oplossing niet. Zii betekent immers niets meer dan dat een deel der bij de Ned. Bank vast gelegde gelden in de consumptieve sfeer mag worden gebracht in plaats van aan defensiedoeleinden te worden besteed. Er wordt daardoor geen nieu we koopkracht, van buiten toegevoerd. Met betrekking tot de voorgenomen schaderegeling moet ons -nog van het hart, dat wij ons zeer wel veler vrees kunnen indenken voor de voorgenomen gelijkvormigheid daarvan met de oor logsschade-regeling, want aan de prac- tijk dier regeling behouden de oorlogs slachtoffers nu niet bepaald prettige herinneringen. Minister Drees' toezeg gingen ten deze, n.l. dat er nu sneller gewerkt moet en zal kunnen worden, klinken echter geruststellend. De parlementaire behandeling van zaken gedurende de afgelopen dagen heeft over het algemeen een juiste stijl te zien gegeven. Rege ring en Kamer hebben getuigd van be heersing, begrip en wil tot constructie ve samenwerking. De communisten zijn echter op ergerlijke wijze uit de toon gevallen, gelijk hun hele gedrag gedu rende de ramp-dagen dat gedaan heeft. Zij hebben kennelijk geprobeerd munt :e slaan uit de heersende noodtoestand, Maar ons ter ore kwam zijn er in de ■cringen van C.P.N, en E.V.C. zelfs on middellijk richtlijnen verstrekt om. waar mogelijk, iedere vorm van onte vredenheid te benutten en aan te wak keren voor de eigen perfide doeleinden, doordeel zal dit hun, gezien de geble ken mentaliteit van ons volk, stellig niet jpleveren. Het is naar verschillende kanten leer- laam, wanneer in tijd van nood ieders ware aard boven komt. Baron van Pallandt bij Nehroe Baron F. C. A, van Pallandt, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in India heeft Woensdag een beleefdheidsbezoek ge- oracht aan premier Nehroe. Gisteren heeft baron van Pallandt zijn geloofs brieven aan president Rajendra Prasad aangeboden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteravond in een rede. welke werd uitgezonden door de Amerikaanse radio- en televisiestations, het een en ander medegedeeld over zijn reis in West-Europa. „De Europese Defensiegemeenschap is niet dood; zy slaapt slechts," verklaarde hy. „Stassen en ik zijn van mening, dat er een goede kans bestaat, dat het E.D.G.- verdrag van kracht wordt. Vele hindernissen moeten nog worden overwonnen, doch de wil tot doorzetten is er. Wij constateerden in de zeven door ons bezochte West-Europese staten, dat er goede wil en een vriendschappelijke gezindheid jegens de Verenigde Staten bestaat, zowel bij de regeringen, als bij het volk. Doch vvy hebben ook vastgesteld, dat men hier en daar bevreesd was, dat de Verenigde Staten niet het leiderschap zouden kunnen opbrengen, waartoe zij, krachtens hun positie in de vrije wereld, geroepen zijn." Zelfbeheersing en gematigd optreden „Men twijfelde niet aan ons materieel vermogen", vervolgde Foster Dulles, „doch men betwijfelde soms of wij, als staat, reeds zoveel wijsheid vergaard hadden om deze materiële macht op de juiste wijze aan te wenden. Ik wil daar om alle Arnerikanep er aan herinneren, dat zij een reusachtige verantwoorde lijkheid dragen. Elke verkeerde stap kan een ramp zijn, niet slechts voor de Verenigde Staten, doch evenzeer voor onze bondgenoten. En de mogelijkheid bestaat, dat onze vrienden alsdan zelfs meer te lijden zouden hebben dan wij zelf. Wij moeten daarom, als natie, ge matigd en met zelfbeheersing optreden. Te allen tijde moeten wij ons bewust blijven van de grote verantwoordelijk heid der Verenigde Staten." Dulles zeide verder, dat Europa de wieg van Amerika's beschaving was. Indien het industriële vermogen van Europa beheerst zou worden door de vijanden der V.S., zou dit de V.S. zeer veel afbreuk kunnen doen. Dulles her innerde er aan, dat toen het eerste Amerikaanse hulpprogram voor Euro pa in 1947 besproken werd, hij er op had aangedrongen, dat de bedoeling er van zou moeten zijn de opbouw van een nieuw, meer verenigd Euro pa, niet de wederopbouw van het Eu ropa van voor de oorlog. Dit stand punt werd door het Congress aan vaard en was het uitgangspunt en ae basis geworden van de Marshall-hulp, het militaire hulpprogram en de Nato. „Wij hebben niet getracht Eu ropa een Amerikaans stelsel op te dringen, doch de plannen van de Eu ropese leiders zelf gesteund." Dulles haalde de kolen- en staalgemeen schap aan als voorbeeld van hetgeen de Europese leiders hadden bereikt. Rapport overstromingen John Foster Dulles heeft president Eisenhower gisteren in een rapport over de overstromingen in West-Europa o.m. medegedeeld dat de Verenigde Staten thans met spoed millioenen zandzakken per schip en vliegtuig naar Groot- Brittannië zenden, welke nodig zijn ter versterking van de Britse zeeweringen. Foster Dulles, die voorzitter is van een ministerscomité voer hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen in West-Europa, verklaart dat het co mité zich vooral bezig houdt met het onmiddellijk oplossing vergende vraag stuk van redding en wegvoering der ge troffenen. Hij voegt hieraan toe dat van ambassades en het Rode Kruis ontvan gen inlichtingen de indruk wekken, dat het meest dringende hulpverlenings- werk reeds is verricht. Aan de ambas sades is evenwel verzocht alle verzoe ken om hulp, welke oo deze fase van de hulpverlening betrekking hebben, onmiddellijk aan het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken door te geven. Korting Fouad van Egypte vierde enige dagen geleden zijn eerste verjaardag in de tijdelijke woning van zijn ouders. Ex-koning Faroek en ex-konmgin Narriman te Grot- taferrata ten Zuiden van Rome. Huisvesting van arbeiders op woonschepen? Geen noodwoningen (Van onze Haagse redacteur) Deskundigen in Den Haag menen, dat zich bij de wederopbouw in de getrof fen gebieden geen ernstige materiaal problemen zullen voordoen en hetzelf de geldt voor de voorziening met ar beidskrachten. Een moeilijkheid kan echter wel ontstaan by het onderbren gen van de arbeiders voor de wederop bouw. Finland heeft reeds tien barakken, Engeland deed belangrijke concessies (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren is bekend gemaakt, door Anthony Eden in het Lager- en door zijn Onder secretaris voor Buitenlandse Zaken in het Hogerhuis, dat generaal Naguib en de Britse ambassadeur Steveson te Cairo een overeenkomst hadden getekend betref fende de staatkundige positie van de Soedan. Krachtens deze overeenkomst krygt de Soedan, tot heden officieel een Anglo-Egyptisch condominium, doch in feite eerder een Brits protectoraat, zelfbestuur en zal het binnen drie jaren moeten besluiten ofwel zich „in welke vorm dan ook" aan te sluiten bij Egypte ofwel volledige onafhankelijkheid te proclameren, in welk laatste geval de mogelykheid openstaat zich aan te sluiten bij het Britse Gemenebest, indien althans de andere leden van het Gemenebest zich hiermee accoord verklaren. (Hetgeen, althans in het geval van Zuid-Afrika, hoogst onwaarschijnlijk zou zijn.) Naar blijkt uit de voorlopige tekst van het verdrag Eden kondigde aan, dat een meer uitgebreid witboek zal worden gepubliceerd heeft Engeland een belang rijke concessie moeten doen. De besprekingen waren namelijk herhaaldelijk ge strand op de Engelse eis, dat aan de (Britse) Gouverneur-Generaal van de Soedan bijzondere volmachten zouden worden verleend om gedurende de periode van zelfbestuur, dat wil zeggen maximaal drie jaren, de politiek onmondige Zuid- Soedanezen in bescherming te nemen. Blijkens de tekst van het gisteren ondertekende verdrag wordt deze be schermende bevoegdheid verdeeld over de Gouverneur-Generaal en een inter nationale Commissie van Advies, welke zal bestaan uit een Pakistaanse voorzit ter, een Brit, een Egyptenaar en twee Soedanezen. De Gouverneur-Generaal zal zich hebben neer te leggen bij de beslissingen van deze commissie, tenzij Groot-Brittannië en Egypte gezamen lijk toestemming verlenen een derge lijke beslissing terzijde te leggen. De overeenkomst voorziet eveneens in de oprichting van een commissie voor de „Soedanisatie" van het bestuursappa raat, de politie en het leger van de Soedan. Beslissingen van deze commis sie zijn eveneens bindend, tenzij weder om Engeland en Egypte gezamenlijk tussenbeide komen. Deze commissie is niet verplicht de „Soedanisatie" te in terpreteren als het volledig elimineren van alle Engelsen, werkzaam in het landsbestuur, de politie en het leger. Majoor Salem, die met zo weinig kleren aan, doch met zo veel politiek succes deelnam aan de negerdansen, toen hij onlangs een bezoek bracht aan de Zuidelijke Soedan, verklaarde giste ren te Cairo, dat de overeenkomst een volledige triomf betekende voor Egyp te. Doch, naar Anthony Eden gisteren ïn het Lagerhuis releveerde, heeft ook Egypte een zeer belangrijke concessie gedaan. Want het was generaal Naguibs verklaring, afgelegd in November, dat Egypte niet langer aanspraak maakte op souvereiniteit over de Soedan, wel ke in feite de weg opende voor hetibe- reiken van de gisteren gesloten over eenkomst. In Vaticaanse kringen doet, aldus het K.N.P., het gerucht de ronde, als zou Pius IX in 1954, het herdenlcingsjaar van de dogmaverklaring van de Onbe vlekte Ontvangenis van Maria, officieel worden zaligverklaard. Aangezien het proces „de non cultus" het onder zoek, of de gestorvene al dan niet door de gelovigen ïn het openbaar wordt vereerd is beëindigd, bestaat goede hoop, dat dit gerucht waarheid zal blij ken te bevatten. Het is overigens niet voor de eerste maal, dat men met ze kere spanning een eventuele zaligver klaring van Pius IX tegemoet ziet. Reeds in 1907, dus 29 jaar na het einde van Zijn zorgvol Pontificaat, waarin o.a. de moeilijkheden met de Italiaanse ra- gering ontstonden, werd het proces ter zaligverklaring geopend. Gedeelte tegenwaarde rekening voor de hulpverlening De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren, in een rapport aan president Eisenhower over de overstromingen in West-Europa, verklaard, dat met de Nederlandse regering wordt gesproken over de mogelykheid om een gedeelte der gelden van de zogenaamde tegen waarde-rekening aan te wenden voor de hulpverlening. ruimte biedend voor in totaal 600 per sonen, aangeboden; het kan echter in bepaalde gevallen moeilijk worden een geschikte plaats te vinden voor deze barakken in de nabijheid van de we- deropbouw-objecten. Daarom wordt tevens overwogen slopers en bouwvak arbeiders te huisvesten op woonsche pen. Het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft vrij veel aan biedingen Ontvangen voor het plaatsen van noodwoningen; men streeft er ech ter in het algemeen naar direct een definitieve woningbouw tot stand te brengen. Wel zullen, voor zover nodig, noodbehuizingen worden opgetrokken in de plaats van vernielde boerderijen, opdat het bedrijf aldaar zo spoedig mo gelijk hervat >kan worden. De laatste becijferingen betreffende de schade aan het wonincbezit in Zuid- West-Nederland luiden nog steeds met alle voorbehoud -■ (dat er ruim 4201) .woningen/ Gxyderijen, verwoest zijn, bijna 4'80ö zwaar en 7250 licht beschadigd. Verkeer en Waterstaat: (Van onze Haagse redacteur) Over het springtij, dat tussen 14 en 16 Februari verwacht wordt, maken de autoriteiten in Den Haag zich geen bij zondere zorgen. Uit Engeland komen be richten door, welke wijzen op byzon dere voorzorgsmaatregelen voor deze springvloed. Nederlandse deskundigen zijn echter van mening, dat deze maat regelen geen andere zijn dan die, welke ten onzent steeds bij deze beweging van het water genomen worden. Gevraagd naar zijn mening over mo gelijke gevaren omstreeks 14 Februari vanwege de toestand, waarin onze wa terkeringen tengevolge van de storm ramp zijn komen te verkeren, ant woordde een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat ons: wij kunnen er ook in de huidige situa tie tegen De enige reserve, welke men zou kunnen maken, is, dat zich een samenloop van ongunstige factoren zou voordoen, zoals de 1ste Februari, doch waar men hier te maken had met een hoogst uitzonderlijke situatie, welke in •■eeuwen, niet was voorgekomen, blijft men van mening, dat het springtij rus tig tegemoet kan worden gezien. Een twee en half-jarig jongetje Eddy Koning uit Kapelle moest gisteren drin gend u'it het geïnundeerde gebied vervoerd worden in verband met een keel operatie. Een Amerikaanse helicopter werd gecharterd om het jongetje te halen en een negersoldaat zorgde met de grootste tederheid voor het transport. De 38 millioen van het Rampenfonds Opgave van schenkingen De 38 "millioen gulden, die tot heden door het Nationaal Rampenfonds zijn ontvangen, zyn als volgt binnengeko men: Van particulieren 10 millioen. Bedrijven en bedryfspersoneel 15 millioen. Verenigingen, stichtingen en kerkge nootschappen 1 millioen vijfhonderd duizend. Overheid en overheidspersoneel 4 millioen. Scholen tweehonderdduizend. Collectes 6 millioen. Pers vijfhonderdduizend. Buitenland achthonderdduizend. Aardschok in Persië eist 1500 doden Bij een aardbeving bij het dorp Tor- roud ten Noord-Oosten van Teheran in Perzië. zijn ongeveer 1500 mensen om het leven gekomen. Het dorp zou door de aardschokken vrywel geheel van de aardoppervlakte verdwenen zijn, aldus meldt A. P. De aardbeving vond gisteren om streeks 12 uur plaats. In het rapport, dat de gouverneur van de provincie aan de Perzische regering heeft gezonden, wordt gezegd, dat de gehele bevolking van het dorp slachtoffer werd van de aardschokken. Volgens een ander nog onbevestigd bericht zouden er echter nog ecu vijftigtal overlevenden zijn. In Teheran werd gisteren om dezelfde tijd wel een lichte trilling waargenomen, doch er werd geen schade gemeld. Laatste poging om de Rosenbergs te redden Emanuel Bloch, de advocaat van het echtpaar Rosenberg, heeft medegedeeld, dat hij een beroep zal doen op het Ame rikaanse oppergerechtshof, om de exe cutie van het echtpaar te doen uitstel len, totdat hij opnieuw bij het opper- gerecht in beroep zou zijn gegaan. In October wees dit hof het verzoek om in beroep te mogen gaan af. Indien het cppergerechtshof niet bereid zou zijn deze zaak te herzien, zou hij „ande re stappen" ondernemen, zo zeide Bloch. HET WERELD BEELD Slechts enkele weken na de arrestatie van een groep ex- en neo-Nazi's door de Britse autoriteiten in de West-Duitse Bondsrepubliek, heeft de regering in Bonn zichzelf genoodzaakt gezien tot een straf optreden tegen een andere, militair georganiseerde Neo nazibeweging, die zichzelf „Freikorps Deutschland" noemde. Deze actie van de West-Duitse politie op last van de Bondsregering komt enigszins bij ver rassing. Immers, na de door de Engelsen verrichte arrestaties en huiszoekingen heeft de West-Duitse minister van Bin nenlandse Zaken, onder wie de politie ressorteert, aanvan kelijk ontkend, dat de democratie in Duitsland wordt be dreigd „van rechts". Naar zijn' mening dreigde er alleen gevaar van links. d.w.z. van de com munisten en de salon-bolsjewieken, die communistische mantelorganisaties heb ben opgericht. Men zou zich dus op het ogenblik kunnen afvragen wat dr. Lehr intussen van gedachten heeft doen veranderen. Heeft hij zijn aanvankelijk standpunt alleen maar ingenomen, omdat hij tegen over de Engelse autoriteiten niet wilde toegeven, dat deze terecht hadden inge grepen? Is hij door zijn collega's in het kabinet onder druk gezet om met gelijke strengheid op te treden tegen de linkse en de rechtse vijanden van de demo cratie? Of is intussen gebleken, dat de scheiding tussen links en rechts in dit verband niet te trekken valt? Er bestaat immers sinds lang het ernstige vermoe den. dat vele ex- en neo-nazi's in West- Duitsland in nauw contact staan met hun vroegere geestverwanten in Oost- Duitsland, waar zij meestal hun toe vlucht hebben gevonden in de semi- communistLsche Nationale Democratische partij. Deze is, merkwaardig genoeg, de enige partij in Oost-Duitsland, die bij de jongste zuiveringsacties ongemoeid is gelaten. Hoe dit ook zij, het hoofd van de vei ligheidspolitie in het ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn, dr. Hans Egedi de onmiddellijke ondergeschik te dus van minister Lehr heeft, nadat een aantal arrestaties waren verricht en huiszoekingen waren gedaan, medege deeld, dat de politie grote hoeveelheden materiaal in beslag heeft genomen en dat de eerste onderzoekingen de juist heid van de verdenkingen tegen het Freikorps Deutschland hebben beves tigd. De vroegere opvattingen van mi nister Lehr worden hierdoor dus snel en afdoende ontzenuwd. Dat de West-Duitse regering volkomen terecht een verbod van het Freikorps Deutschland heeft uitgevaardigd, blijkt voldoende uit de feiten, die inmiddels omtrent deze op militaire basis geschoei de organisatie aan het licht zijn geko men. Tevens,.blijkt daaruit, dat, hoeVel het Freikorps slechts ccn beperkt 'aantal leden telde men spreekt van tweedui zend, doch zoals alle ondergrondse orga nisaties bediende ook deze zich van cellenbouw, zodat haar werkelijke in vloed waarschijnlijk' aanzienlijk groter is dan het ledental zou doen vermoeden 1 het in nauw contact stond met andere al dan niet verboden neo-nazistische organisaties, zoals met name de z.g. „Bruderschaft", de „Soziale Reichspar- tei", de „Bund für Wahrheït und Recht" en de „Notgemeinschaft der S.S." Het zegt daarbij wel iets, dat hoewel het Freikorps in feite op 17 Augustus 1.951 te Hamburg is opgericht, de symbolische stichtingsdatum werd gesteld op 20 Juli, de datum, waarop in 1944 door een aan tal officieren een bomaanslag werd ge pleegd op Hitler. Op deze wijze wilden de stichters van het Freikorps proteste ren tegen het „verraad" van de Wehr- macht. (Vervolg op pag. 2 zevende kolom) Navo vloot-oefening „Buffet' Het hoofdkwartier van de opperbe velhebber der Noord-Atlantische strijd krachten in het gebied van de Atlanti sche Oceaan, admiraal Lynde D. McCor- mick, maakt bekend dat Amerikaanse, Canadese en Nederlandse zee- en lucht strijdkrachten 16 Februari een gezamen lijke onderzeebootbestrijdingsoefening beginnen, die vijf dagen zal duren. Ze zal worden gehouden naby de Oostkust (Van onze speciale verslaggever) Over de onafzienbare watervlakten in de overstroomde gebieden raast een onbarmhartige, niets ontziende Noord- Ooster storm. „Die lean geen kwaad, die zit niet in de knvade hoek", zeggeni de deskundigen. Maar ondanks die mening slaat het water met witte schuimkoppen tegen de binnendijken, die thans naarstig allerwegen worden ver sterkt. In tegenstelling tot verschillende min of meer offi ciële démenti's is men 'in het rampgebied terdege beducht voor de springvloed, die gedurende het a.s. weekeinde wordt verwacht. Er wordt een ononderbroken en hardnek kige strijd geleverd met de tijd. Overal waar aan de dijk gewerkt wordt, geldt Zaterdagmiddag twaalf uur als on herroepelijk tijdstip, waarop het karwei gereed moet zijn. Daarom is er vannacht op vele plaatsen in de ijzige storm wind en felle begeleidende sneeuwstormen doorgewerkt. In het schijnsel van zoeklichten, in dat van koplampen van auto's trekken op Tholen, bii Zevenbergsehoek. bij Klundert en ook elders zwijgende mannen over modderige paden, over strekdammen van zandzakken en over afgekalfde stukken dijk, zware zandzakken torsend, en worstelen "ij met autoladingen vette klei. Feitelijk doen zij dat nu al bijna twee weken lang. De natuur heeft hen se dert de rampzalige nacht van 1 Fe bruari eigenlijk nog geen moment met rust gelaten. Bij voortduring zijn zij geplaagd door hevige regen- en sneeuw buien. Bij voortduring ook zijn zij blootgesteld geweest aan een snijdende wind, die vrijwel overal doorheen dringt. De mannen hebben zich daarte gen gewapend door alle kledingstukken die zij voorhanden hadden over elkaar aan te trekken. Sommigen lijken daar door op vogelverschrikkers, die als on wezenlijke maar desalniettemin om vangrijke spookgestalten opdoemen in de lichtcirkels van de lampen. By'na overal liggen nog cadavers langs de wegen. Die liggen er niet meer rond Halsteren. Daar hebben de man nen van het regiment Prins Frederilc uit Bergen op Zoom ze alle geborgen. 800 koeien en paarden hebben de mili tairen in acht dagen weggesleept In twee boerderijen liggen nog cadavers. Daar liggen ze echter onder het puin. Zelfs duikers kunnen er niet bij. Over ste Pino, commandant van het regiment Prins Frederik en van vak IV in het rampgebied, heeft tussen 'Halsteren en de stad Tholen een veerdienst met dukw"s ingesteld. Burgers kunnen te gen betaling van twee kwartjes naar en van Tholen varen. De opbrengst is voor het Rampenfonds. De weg tussen Steenbergen en Halsteren is dicht. Door het sluiten van het gat in de Kladsche- dijk bij Lepelstraat ligt de weg' thans droog en is van vandaag af weer te ge bruiken. Het eerste gat in een zeedijk is thans ook gedicht. Een compagnie Friezen van het 331ste bataljon grena diers en jagers hebben dat in de Valke- nissepolder op Zuid-Beveland klaarge speeld. Aan de dijk van St. Annaland naar St. Maartensdijk op Tholen is vannacht weer doorgewerkt door de militairen en DUW-arbeiders. Het werk dat daar verricht wordt is van enorm groot be lang, maar zwaar. Over een lengte van bijna vijftien km moet deze slaperdijk opgehoogd en versterkt worden, ten einde in staat te zyn de springvloed te weerstaan. „Giervloed"' noemen de Zeeuwen deze nieuwe bedreiging van hun op enkele plaatsen reeds droogge vallen land. Ook dit reuzenwerk moet Zondag klaar zijn. Zal het lukken? Men weet liet niet. Overal hebben de mannen van Rijks- en Provinciale Waterstaat thans de de leiding in handen, Militaire leiders menen dat zij laat en traag zijn. De Waterstaatmensen denken daar echter anders over. Zij willen het werk gron dig doen en laten zich minder beheer sen door de vrees voor de 16de Febru ari. Evenwel is er gegronde hoop dat een belangrijk deel van de polders van Westelijk Brabant, van Tholen, St. Philipsland, Walcheren en Zuid-Beve land voor nieuwe overstromingen be hoed kunnen worden. Aan het eiland Schouwen is momenteel weinig te doen. Waterstaat heeft becijferd dat de dich ting van de dijken daar letterlijk min stens zoveel voeten in de aarde zal heb ben als het sluiten van de verwoeste ring rond Walcheren tussen 1945 en 1947. Ook aan Goeree-Overflakkee is het meeste provisorische werk nutte loos. Daar moeten dfe zaken direct in grote stijl worden aangepakt. Florida en de Carolinen. e deelnemende eenheden aan de zgn. „Oefening Buffet" zijn een squa dron Lancasters van de Royal Cana dian Air Force", twee Nederlandse es corte-schepen, een Amerikaans aanvals- smaldeel, bestaande uit het vliegkamp schip USS „Palau",, zes torpedobootja- gers en drie onderzeeboten, voorts een squadron Amerikaanse patrouillevlieg tuigen, dat op de wal zal zijn gebaseerd en vier Amerikaanse fregatten. De aan deze oefening deelnemende eenheden zijn afkomstig uit de Nederlandse An tillen, Nieuw Schotland en uit havens aan de Amerikaanse Oostkust en de Golf van Mexico. Met het bevel over deze oefening is belast vice-admiraal Laurence T. Dubose van de Amerikaan se marine. Hij is bevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische kust der V. S. én heeft zijn hoofdkwartier te New York. De Nederlandse aan deze oefening deelnemende schepen zijn Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaam" en Hr. Ms. gregat „Cerum". Tezamen met het Amerikaanse escortevaartuig USS „Haas" zullen deze beide schepen een aanvalsgroep vormen onder bevel van kapitein-luitenant ter zee G. J. Platerink, commandant van Hr. Ms. „Willem van der Zaam", commandant van Hr. Ms. „Ceram" is luitenant ter zee der eerste klasse J. W. van der Graaf. Verkiesingen in Zuid- Afrika op 15 April Dr. Malan, de Zuid-Afrikaanse eerste minister heeft gisteren in de Volksraad medegedeeld dat op 15 April algemene verkiezingen gehouden zullen worden. Op 18 Maart is de dag van de candi- daatstelling. De huidige zitting van het parlement wordt nog deze maand ge sloten en wordt op 4 Maart ontbonden. Verwachting tot Zaterdagavond: Verr aderlijke bewolking met voor namelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot mati ge wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vannacht en mor genochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. Zon: 7.58—17.52. Maan 8.02—18.50.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1