Met gelden van Rampenfonds worden geen dijken gedicht Koningin voerde besprekingen ABDIJSIROOP r 1 Kankeronderzoek in de hoofdstad Geeft Philips één millioen? DE MAASBODE VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 „Snelle hulp is dubbele hulp Reeds f 1,2 millioen verstrekt aan Rode Kruis en Kath. Huisvestingscomité (Van onze Haagse redacteur). „Beurzen open, dijken dicht", is thans de leuze, maar het geld, dat in het Natio naal Rampenfonds wordt gestort, komt ten goede aan de slachtoffers van de waters noodramp en er zal geen dük mee worden gedicht, aklus verzekerde ons gister morgen luit,-gen. b.d. P. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfonds op een persconferentie in Paleis Noord einde te Den Haag. Z. K. H. Prins Bernhard was verhinderd aanwezig te zyn, maar hij had een schriftelijke bood schap gezonden, waarin hij '.yn dank uit sprak voor de hulp door de onderscheiden publiciteitsorganen aan 't fonds bewezen. Reeds op 2 Februari hield het bestuur zijn eerste vergadering, waarin jbr Bee- laerts van Blokland wegens hoge leeftijd het voorzitterschap neerlegde. Op voor stel van minister Beel werd Prins Bern hard tot opvolger gekozen Om nauw contact te onderhouden met de regering zijn d>e secretarissen-generaal van Binnen landse Zaken en Maatschappelijk Werk als contactpersonen aan h'et bestuur toege voegd. De directeur van het Nationaal Ram penfonds, luit.-gen. b.d. Alons, deelde verder mede, dat het bestuur dagelijks vergadert onder leiding van de voorzitter. Het apparaat van het fonds is volledig werkzaam op basis van vrijwilligheid en geniet uit de middelen van het fonds geen enkele vergoeding, in welke vorm ook. „Hulp moet verantwoord zijn De leniging van de eerste nood is ge schied door het Rode Kruis en het R.K Huisvestingscomité waarvan het laatste actief is geweest in de Zuide lijke provincies. Aan het Rode Kruis is lot nu toe een bedrag verstrekt van 1 millioen en het R.K- Huisvestings comité heeft ter leniging van de eerste nood een bedrag van 200-000 ontvan gen- Te verwachten is dat deze bedra gen verhoogd zullen moeten worden daar zij voor de leniging van de eerste nood niet voldoende zijn. Het Nationaal Rampenfonds huldigt het beginsel „snelle hulp is dubbele hulp", maar de hulp moet verantwoord zijn. Op het ogenblik zijn de geredden, die op hun haardsteden zijn achtergebleven voorzien van de eerste noodzakelijke kleding en voeding, terwijl de geëva cueerden reeds liefdevolle behandeling genieten in een nieuw tijdelijk verblijf. Hulpverlening in de vorm van verdere verstrekking of vergoeding van huis raad en woninginrichting is in het alge meen op dit ogenblik niet opportuun. Deze hulpverlening zal eerst in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun woningen terugke ren. De gelden die zijn binnengekomen staan onder controle van de rijksaccoun tantsdienst. Drie commissies Zoals Woensdag kon worden bekend gemaakt is 'n bedrag binnengekomen van 34 millioen. In deze zijn niet begrepen de bedragen, welke, hoewel reeds toegezegd, nog niet bij het N.R. zijn binnengeko- H. M. de Koningin heeft gisteren in het Paleis aan het Lange Voor hout te 's-Gravenhage vertoefd voor het voeren van besprekingen. Zij ont ving achtereenvolgens de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beijen. B. en W. van Schiedam hebben van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland de mededeling ontvangen dat II. M. besloten heeft dit jaar geen bezoeken af te leggen, welke met feestelijkheden ge paard gaan, doch voornemens is alleen werkbezoeken te brengen, bij voorkeur in door de watersnood getroffen gebieden. Deze mededeling geschiedde naar aanlei ding van 't feit dat deKoningin in't najaar naar Schiedam zou komen. Men heeft in verband met bovengenoemde mededeling in Schiedam nn de voorbereidingen voor de feestelijkheden gestaakt. Géén burgemeester in noodgebied geschorst De geruchten als zou de burgemeester van het plaatsje Noordgouwc op Schou- wen-Duiveland zijn geschorst omdat hij zich tijdens de watersnood aan zijn plicht onttrokken zou hebben, berusten, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede, op on waarheid. Integendeel, men heeft alle lof voor de wijze, waarop burgemeester Z. Cornells dc belangen van zijn gemeente heeft behartigd. Wel heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr De Casem- broot, in dit dorpje de Nederlands Her vormde predikant, ds Barendrecht, be ëdigd als waarnemend burgemeester, doch slechts omdat de heer Cornells zich, met de evacué's uit zijn gemeente, tijdelijk elders bevond. De ten onrechte van plichtsverzuim be schuldigde burgemeester zou inmiddels het bestuur over zijn gemeente weer op zich genomen hebben. men. zoals grote sommen uit het buiten land. Ter voorbereiding van de door het N.R. te vergoeden schade zijn een drie tal commissies in het leven geroepen nl. een ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk van schadevergoeding van huisraad; ten tweede een commissie voor maatschappelijk werk, die o-a. ook de zorg voor weduwen en wezen ter hand zal nemen en ten derde een commissie van onderzoek van alle uitgaven waar voor geen verantwoordelijke opdrachtge vende instanties kunnen worden aange wezen. Zwitserland sclionk goederen De Zwitserse gezant in ons land. de heer D. Secrétan, heeft gisteren di verse goederen, die onder leiding van het Zwitserse Rode Kruis voor de getroffen Nederlanders zijn ingezameld, overge dragen aan het Nederlandse Rode Kruis, dat vertegenwoordigd werd door jhr H. Beelaerts van Blokland. De goederen waren aangevoerd in twee spoorweg wagons, die deel zijn van een zending van twintig wagons. Ook de af zending was door het Zwitserse Rode Kruis geregeld en de geschenkzending ar riveerde aan de Rijnhaven te Rotterdam. Deze Zwitserse hulpverlening staat los van de reeds geboden hulp, zoals bijv. het beschikbaar stellen van een hefschroef- vliegtuig en de anderhalf millioen Zwit serse francs, die Maandag aan de Neder landse gezant in Zwitserland zijn over handigd. Ook zijn van Zwitserse zijde nog barakken aangeboden. Bij de overdracht waren nog aanwezig mr P J. de Kanter van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Zwitserse consul te Rotterdam, de heer Gisler. Hulp bij de herstelwerkzaamheden BESPREKINGEN MET DUITSE BONDSREGERING Heden brengen enige Duitse rege- rings-autoriteiten een bezoek aan Den Haag voor het houden van technische besprekingen met Nederlandse deskundi gen over de hulp, die de Duitse bonds regering voor het herstel van de Neder landse dijken zal bieden. Zoals is gemeld, heeft de Duitse regering aangeboden een grote hoeveelheid werktuigen en materia len in bruikleen af te staan voor herstel werkzaamheden. Dit aanbod is met veel erkentelijkheid door de Nederlandse rege ring aanvaard. SINAASAPPELENVEILING Opbrengst voor het Rampenfonds Gisterochtend had in het veiling gebouw van de K.N.S.M. aan de Lekstraat te Rotterdam een bijzon dere veiling plaats. Geveild werden o.a. 5000 kisten met Jaffa-sinaasappelen (geschenk uit Israël), 1000 kisten Jaffa's en sinaasappelen van de Citrus Marke ting Board en wagons met Italiaanse ci troenen, sinaasappelen, mandarijnen, ap pels en andijvie, afkomstig van geschenk zendingen van Italiaanse firma's. De Nederlandse regering heeft beslo ten deze zendingen aan de handel over te dragen door middel van veilingen en dit was de eerste belangrijke veiling op dit gebied. Er was veel belangstelling uit grossiers kringen voor dit gebeuren. Grote geschenkzending uit Portugal „India" brengt textiel, schoeisel en levensmiddelen Zondag arriveert weer een zending ge schenken voor Nederland. Het betreft dit maal een grote party goederen nit Portu gal. die met de „India" zullen arriveren. Maandagmorgen zal het schip, dat in de Mcrwehaven by Quick Dispatch van de fa Kersten Hunik Co te Rotterdam lig plaats zal kiezen, worden gelost. De „India" is op 8 Februari uit Portu gal vertrokken. In de week tussen de ramp in Nederland en dit tijdstip van ver trek heeft men een grote hoeveelheid goe deren bijeen weten te brengen. De „India" brengt mee 10.000 dekens, 20.000 meter lakenstof, 2000 paar schoenen, 400.000 blik jes sardines, 1000 kg. levertraan, 10.000 leverrantsoenen, 5000 kg. koffie, 50.000 kg. rijst, 10.000 kg. suiker, 34.000 flessen port wijn en een hoeveelheid tabak, vet en vijgen. Hulp-actie op t.v.-seherm De Nederlandse Televisie Stich ting zal elke Zaterdagavond van het Radio-programma „Beurzen open, Dijken dicht", televisie-uitzendingen van anderhalf uur verzorgen. Deze uitzendingen beginnen om 8.15 uur. Bankwerker viel evangelisatieleider aan In hoger beroep is de 43-jarige bank werker H. ter H. uit Weesp gisterochtend wegens poging tot moord op de 45-jarige evangelisatieleider J. Z. van V. door het Amsterdams gerechtshof veroordeeld tot 6 jaar met aftrek. Tegen hem was veer tien dagen geleden 7 jaar geëist met ter beschikkingstelling van de regering. In eerste instantie had de officier van jus titie 5 jaar tegen hem geëist, doch de rechtbank had verdachte een zwaardere straf opgelegd, nd. 8 jaar. Op 30 Juli had verdachte de evangelisa tieleider, die tevens houthandelaar is, in diens kantoor op een houtwerf in Weesp aangevallen en hem met een knipmes vrij ernstige verwondingen toegebracht, waar van het slachtoffer inmiddels is genezen. De aanleiding tot dit agressieve optreden was het feit, dat zoals uit de getuigen verklaringen ter zitting van veertien da gen geleden bleek de houthandelaar dank zij zijn evangelisatie-arbeid bijzon der sterke invloed had verkregen over de vrouw en de dochter van verdachte, die zich bij de evangelïsatiegroep hadden aangesloten. Dit leidde tot een algehele breuk in het gezin van verdachte. De bankwerker was nog nimmer eerder veroordeeld. Ommelanden overtrad zuivelverordening Het Leeuwarder gerechtshof heeft gisterochtend de Coöperatieve Melkpro- ductenfabriek ,De Ommelanden" te Gro ningen veroordeeld tot 5.000 boete en be taling van een bedrag van 60.000 aan het Landbouw Egalisatiefonds. De assistent directeur, de 32-jarige D. S. uit Groningen werd veroordeeld tot 750 boete of drie maanden hechtenis. De procureur-generaal had veertien dagen geleden bevestiging ge vraagd van het vonnis van de economische politierechter te Groningen, die „De Om melanden" veroordeelde tct een boete van 67.500 en de assistent-directeur tot f 750 of drie maanden, zulks wegens overtreding van de Zuivelverordening. In 1951 was een partij van ongeveer 430.000 kg suiker niet opgegew.i aan het bedrijfschap. Men had door de partij te verkopen en daarna weer terug te ko. hiermee zo gemanipuleerd, dat een export heffing voor rekening van het bedrijfschap kwam en niet. voor rekening van „De Om melanden". Het ging hier om een bedrag van 60.000. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP f |T| de speciaal samengestelde het 0uwel-cachet waarborgt smaakloos en gemakkelijk ihnemen L. J. A. van Doom Aanvaardt geen candidatuur als raadslid Rotterdam Naar Woensdagavond op de Kringver gadering van de KA*P te Rotterdam werd meegedeeld, zal de heer L. J. A. van Doorn, thans gemeenteraadslid van Rot terdam, zich geen candidaat meer stellen by de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. De heer Van Doom. .'die een vooraanstaande plaats innam in de katholieke raadsfractie in Rotterdam en verder voorzitter Is van de R.K. Middenstand Rotterdam, verklaar de. dat zyn beslissing uitsluitend op zake lijke redenen gegrond was. Eugels minister naar geteisterd Nederland De Engelse minister van Binnenland se Zaken zal Zaterdag naar Nederland vertrekken om de getroffen gebieden te bezoeken. Hij zal naar aanleiding van dit hezoek overwegen, welke materiële hulp Engeland aan Nederland kan bieden- Het drama in Schiedam Tweede kind overleden (Van onze correspondent) Naar vernemen, is Woensdag in de loop van de avond overleden het 2-j3rïge kindje Den B. uit Zierikzee, dat tot de slachtoffers behoorde van het drama der evacué's, hetwelk zich dezer dagen te Schiedam heeft afgespeeld. De moeder verkeert in zorgwekkende toestand. „Springvloed" op Schiphol De geschenkzendingen stromen nog steeds toe uit allerlei landen. Een bewijs hiervan levert het vrachtkantoor van de K.L.M. op Schiphol, waar tot Woensdag middag reeds 229.735 kg. goederen voor de getroffen gebieden zijn gepasseerd. En onophoudelijk worden nog nieuwe zendingen aangevoerd door andere luchtvaart-maatschappijen die hiertoe haar hulp aanboden. De hoeveelheden „gevleugde hulp", die uit de verschillende landen werden aangevoerd varieerden van 5 kg. uit Syrië tot 44.000 k.g. uit Frank- krijk. De overige landen waar van daan geschenkzendingen op Schip hol aankwamen zijn: Afrika, Australië, België, Indonesië. Israël, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Por tugal. Suriname en de Ned. Antil len, Turkije. Ver. Staten. Zuid- Amerika, Zweden en Zwitserland. Aangevoerd werden o.m. 40.000 zandzakken, grote hoeveelheden levensmiddelen, babyvoedsel, ver lichtingsmateriaal, reddingsmate riaal, medicamenten, laarzen en buitenboordmotoren. Op Schiphol wordt reeds gesproken van een tweede springvloed, namelijk van buitenlandse giften. Subsidies voor Toneel groep „Theater" Het college van B. en W. te Arnhem oppert het plan om voor 1953 een subsidie van f 12.000 en voor 1954 en 1955 een sub sidie van f 20.000 's jaars te verlenen aan de „Stichting toneelgroep „Theater", on der voorwaarde dat het Arnhemse ge meentebestuur in de voorbereiding van de op te maken stichtingsacte wordt be trokken. Het ministerie van O., K. en W. zal deze toneelgroep steunen met een subsidie van f 80.000 per jaar mits het Oosten van het land een gelijke bijdrage beschikbaar stelt. Dc provinciale staten van Gelderland hebben inmiddels f 15.000 beschikbaar gesteld en het provinciebe stuur van Overijssel heeft een subsidie van f 10.000 voorgesteld. De meeste in aanmerking komende gemeenten in Gel derland en Overijssel hebben verder haar medewerking toegezegd. Voorts zal ook op financiële medewerking van het be drijfsleven mogen worden gerekend. Het grootste deel van de aan het gezel schap te verbinden toneelspelers zal zich metterwoon in de Gelderse hoofdstad ves tigen. EXAMENS AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heren J. Roffelsen, G. Nugteren en Tan Bian Kim. allen Amsterdam; artsex. Ie ged. mej. I. Weldlnk en de heren H. J. van Dongen. H. Wolvetang J. de Voldere, .S J. van Coe- vorden. Th. M. Koot en A. I. van Kreveld, allen Amsterdam: doet. rechten: mej. H J. v. d. Mej en de heer Th. v. d. Vijver. Am sterdam. cand. wis- en natuurk. de heer A. G. Hilvers, Haarlem. Carolus ziekenhuis in Den Bosch uitgebreid Jubilerende Zusters 75 jaar in de Hertogstad werkzaam Tegelijk met de stille herdenking van het feit, dat 75 jaar geleden de Barmhartige Zusters van de H. Carrolus Borromeus zich in Den Bosch vestigden en het driehon derdjarig bestaan der Congregatie, werd gisteren op plechtige wijze het nieuwe ge deelte van het Carolus-ziekenhuis inge zegend en in gebruik genomen. In de kapel droeg mgr W. Mutsaerts een H. Mis op, daarbij geassisteerd door de rector van het ziekenhuis, oud-pastoor J. de Kroon, en rector H. Beek, waarna de bisschop het nieuwe gedeelte inzegende. Tegenwoordig waren o.a. de vicaris-gene raal mgr F. Hendrikx, burgemeester Loeff en wehouders, de medische staf van het huis en vele specialisten en huisartsen uit de stad, de generaal-overste en moeder- vicaris der Congregatie uit Trier, oversten van andere kloosters en ziekenhuizen, mr Besier, die de staatssecretaris voor de Volksgezondheid vertegenwoordigde, me vrouw De Quayvan der Lande en vela anderen. In zijn openingsrede schetste ir H. Bus- kens de geschiedenis der Congregatie, als mede de komst der zusters naar Deri Bosch gedurende de „Kulturkampf" in Duitsland. Veel en heilzaam werk hebben zij gedaan vor stad en omgeving. Een uitbreiding, als thans tot stand gekomen, was dringend noodzakelijk. Zowel mgr Mutsaerts als burgemeester Loeff spraken daarna een hartelijke geluk wens uit, waarna mej. E. Ritzen voor het kapelfonds een bedrag van 3080 aanbood namens vele vrienden en vriendinnen der jubilerende zusters. Ook vele andere spre kers voerden het woord, waarbij fraaie ge schenken, o.a. een koperen doopvont, een muurschildering voor de aula, gebrand schilderde en geëtste ramen e.d., werden aangeboden of in uitzicht gesteld. Rector J. de Kroon en ir J. Buskens, voorzitter van de Stichting, spraken een slotwoord. SOLDAAT VERONGELUKT Tengevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is op 10 Februari jl. de dienstplichtig 20-jarige ongehuwde soldaat M. Blok, ingedeeld bij het regiment veldartillerie Prins Frederik te Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voorne. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Willem Ruijs" (2 Maart); Ned. Nw. Guinea ms „Amstelbron." (5 Maart); Ned. Antillen: ms „Willemstad" (17 Fébr.); Suriname: s.s. „Cottica" (18 Febr.); Unie van Zuid Afrika en Z. W. Afrika: m9. „Stirling Castle" (14 Febr.); Canada: s.s. „Groote Beer" (18 Febr.); Australië en Nw Zeeland: s.s. „Himalaya" (19 Febr.); Zuid-Amerika (niet Brazilië) s.s. „Andes" (28 Febr.); Brazilië: s.s. „Alioth" (24 Febr.) Voor de a.s. Gemeenteraads verkiezingen K.V.P. bi Tilburg stelt candiclaten (Van onze correspondent) Op de Woensdagavond te Tilburg ge houden algemene ledenvergadering van de Katholieke Volkspartij in deze stad, tijdens welke vergadering 44 candidaten voor de gemeenteraads-verkiezingen werden voor gesteld, heeft de voorzitter van de afdeling Tilburg, drs A. Verdijk, in zijn openings woord de nadruk gelegd op het belang, dat de K. V. P. op de gemeente-politiek een Christelijke stempel zou moeten blijven drukken. Hij wees verder op de mogelijkheid, dat de K. V. P. in Tilburg bij de komende ge meenteraads-verkiezingen zetels zou kun nen verliezen. „Misschien" zo zei hij „zullen we kwantitatief met minder men sen in de raad terugkeren, maar op het .kwalitatief" zullen we de nadruk moeten leggen!" Drs Verdijk wees er tenslotte op, dat de K.V.P. in de Tilburgse gemeenteraad in geen geval zal samenwerken met een par tij, die de grondslag van een positief Chris telijke politiek mist en uitsluitend op het materiële is afgestemd. Op deze vergadering werd medegedeeld, dat een zestal leden zich niet herkiesbaar stelt voor de gemeenteraad. Tenslotte werd het voorstel van het be stuur aangenomen, betreffende een wij ziging van het reglement, waardoor een benoemde advies-commissie, bestaande uit 6 arbeiders, 3 middenstanders en boeren en 3 intellectuelen en werkgevers, het recht heeft de volgorde van de candidaten te be palen voor de groslijst-stemming. UITBREIDING VLOOT HOLLAND-AMERIKA LIJN „Appingedyk" maakt (na ombouw) eerste reis Gistermiddag is het nieuwe s.s. „Ap pingedyk", 7,624 bruto registerton, van Rotterdam naar Mobile, Ala, New Orleans, La. en Houston en Galveston, Tex., ver trokken om mede de dienst op de golf van Mexico te onderhouden. Op 14 Maart a.s. zal de terugreis naar Antwerpen, Rotter dam, Londen, Bremen en Hamburg aan vaard worden. De bemanning van de „Appingedyk" be staat uit 50 koppen. Dit Victory-schip werd te Rotterdam verbouwd en zal algemene lading vervoeren. Het wordt voortbewogen door een Westinghouse turbine met een capaciteit van 6.000 p.k. De snelheid is 15,5 knoop. Het schip is in 1945 gebouwd bij de Beth lehem Fairfield Shipyard Inc. te Baltimore voor rekeninr van de United States Mari time Commission. De vloot van de Holland-Amerika Lijn telt thans 33 schepen met een gezamen lijke tonnage van 335,359. WIJZIGING VAN DE KIESWET Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Kieswet op enkele ondergeschikte pun ten. Bij de toepassing van de nieuwe Kieswet ter gelegenheid van de jongste Kamerverkiezingen zijn namelijk enkele onvolkomenheden en onduidelijkheden in deze wet aan de dag getreden, welke op korte termijn om verbetering vragen, in het bijzonder in verband met de in dit jaar te houden gemeenteraadsverkiezin gen. In een aantal gemeenten is niet alleen het kiezersregister gemechaniseerd, doch zijn alle in het bevolkingsregister opge nomen personen oj^onskaarten of meta len plaatjes vermeld- Zonder een nader voorschrift, als thans voorgesteld, kun nen deze kaarten of plaatjes voor zover zij op kiezers betrekking hebben, niet als kiezersregister worden aangemerkt. Uit de practijk is voorts de wens naar voren gekomen de vermelding van ge huwde vrouwen en weduwen ook op een andere wijze mogelijk te maken dan thans is aangegeven. De vervallen wet bevatte de mogelijkheid deze categorie kiezers desgewenst te vermelden met de naam van haar echtgenoot onderschei denlijk overleden echtgenoot, onder toe voeging van haar eigen naam. Intrekking verklaring van bewilliging Het is de laatste decennia enige malen voorgekomen, dat een candidaat tever geefs heeft getracht de door hem onder tekende schriftelijke verklaring van be williging in de candidaatstelling in te trekken- Van de jongste Kamerverkie zingen herinnert men zich het bekende geval met de KNP-lijst. Naar de mening van de minister dient te worden bepaald, dat intrekking van een op de dag der candidaatstelling bij het hoofdstembureau overgelegde schriftelijke verklaring van bewilliging niet mogelijk is- De minister is tot dit voorstel gekomen uit de overweging, dat een tegenoverge stelde regeling tot ernstige gevaren voor een goede gang van zaken bij de candi daatstelling zou kunnen leiden. Een lijst van candidaten vormt immers met de na men en handtekeningen van de onderte kenaars één geheel. Zou men nu toestaan dat een verklaring van bewilliging bij of na de indiening van de candidatenlijst wordt ingetrokken, dan zou zulks er toe kunnen leiden, dat ook andere candida ten het gegeven voorbeeld volgen. Aan gezien dit alles zich afspeelt op het ogenblik, waarop het partijbestuur de lijst niet meer kan aanvullen, zou dit voor het partijbestuur een hoogst onaan genaam gevolg kunnen hebben. Tenslotte bevat het wetsontwerp voor stellen betreffende het verbinden van twee candidatenlijsten en een aanvulling van de bepalingen betreffende de plaats vervanging en het begin en het einde van het lidmaatschap- DIRECTEUR VAN ..HET BINNENHOF" VRIJ. GESPROKEN De Haagse kantonrechter wees gisteren schriftelijk vonnis in de zaak tegen directeur van „Het Binnenhof" te Den Haag, wie overtreding van de loterijwet was ten laste gelegd. De kantonrechter kwam tot vrijspraak op grond van het feit. dat met de direc teur, maar de hoofdredacteur verant woordelijk is, aan de hand van de statu ten van dat dagblad. In dit blad verschijnt sedert enige tijd een z.g. voetbalprijsvraag, waarbij deelnemers de vermoedelijke uitslag van een aantal te spelen voetbalwedstrijden kunnen insturen. Het O.M. had twee maal 10 boete, subs. 5 dagen geëist. NEDERLAND MAAKT OPLEGGERS VOOR SAOEDI-ARABIE Enige maanden geleden ontving de car rosserie-fabriek Verheul te Waddinxveen van de Aramco Petroleum Mij. een grote exportorder, bestemd voor Saoedi-Arabië Deze order bestaat uit de leverantie van ruim twintig 120-persoons opleggers, be stemd voor het vervoer van Arabisch per soneel door de woestijn. Een dezer dagen zal het eerste exemplaar van deze in Ne derland tot nu toe nimmer vervaardigde oplegger de fabriek in Waddinxveen ver laten teneinde vanuit Amsterdam per schip -:aar Saoedi-Arabië te worden ge- trans^ orteerd. De opvolging van mej. dr De Waal Partijbestuur en mr Roolvink beroepen zich op kiesreglement (Van onze redacteur) Naar wij Woensdag reeds meldden, zal mr Roolvink, die door het Centraal Stem bureau benoemd verklaard is tot lid der Tweede Kamer als opvolger van mej. dr A. de Waal, maar volgens het verkiezings reglement der K.V.P. zijn zetel zal moeten afstaan aan mej. dr J. C. de Vink, tegen deze gang van zaken in beroep gaan bij de Partijraad. Het secretariaat der K.V.P. deelde ons desgevraagd mede, dat het partijbestuur Zaterdag j.l. na een zeer ruime bespreking eenstemmig besloten heeft de heer RooL vink te verzoeken zyn benoeming niet tc aanvaarden, zulks op grond van de bepa lingen van het kiesreglement. De heer Roolvink heeft echter te kennen gegeven aan dit verzoek geen gevolg te kunnen ge ven, daar dit volgens hem zou betekenen, dat hy medewerkt aan een overtreding van het kiesreglement der party. Hy heeft tot dusverre niet duidelyk gemaakt, welk artikel van genoemd reglement dan zou worden overtreden. De heer Roolvink heeft inmiddels het lidmaatschap der Tweede Kamer aan vaard. Advertentie. PAS OP IM KIW! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. 1 Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende JJ/!' AKKER'S ,vX\X 's werelds beste hoestsiroop Loon van werkloze hoofdarbeiders Nieuive regeling door Staats secretaris vastgesteld De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft zyn goedkeuring gehecht aan nieuwe richtlijnen voor de plaatsing en de belo ning van werkloze hoofdarbeiders of werkobjecten. Met betrekking tot de indeling der taken zijn vier groepen gevormd, verband hou dende met het niveau der werkzaamheden. De beloning zal zijn afgestemd op de aard der te verrichten taken. Het loonschem.t, dat is ingedeeld in vyf gemeenteklassen, vermeldt voor de eenvoudigste werkzaam heden voor personen van 32 jaar en ouder een weekloon van 50.35 in de eerste ge meenteklasse. Voor de groepen 2, 3 en 4 zijn deze bedragen resp. echter van 42 .i. af ƒ63.28, 76.75 en ƒ87.30. Indien Jc hoofdarbeider uitmunt door byzondere prestaties en toewijding met betrekking tot het werk, kan hem een toeslag van 5 pet op zyn loon worden gegeven. In zeer byzondere gevallen kan, met toestemming van de minister, deze toeslag tot 10 pet worden verhoogd. De betrokken hoofdarbeiders kunnen ter vergroting van de plaatsingskansen in het normale arbeidsproces in de gele genheid worden gesteld gedurende een be perkt deel van de werktijd deel te nemen aan cursussen e. d. Zodra de regeling wordt toegepast, stelt het gemeentebestuur een commissie in, waarin o.m. zitting hebben vertegenwoor digers van de bij de Stichting van de Ar beid aangesloten organisaties van werk nemers. De regeling, die gedateerd is op 2 Fe bruari 1953, heeft terugwerkende kracht en wel voor de hoofdarbeiders, die op ge noemde datum op een werkobject werk zaam waren, tot 30 Juni 1952 en voor de hoofdarbeiders, die op of na 29 December 1952 op een werkobject werkzaam waren, maar niet meer op 2 Februari 1953, tot 29 December 1952. EXPEDITEUR ONDER BRAND KAST BEKNELD De 45-jarige expediteur A. B. de H. uit de Loenense straat te Den Haag geraakte dezer dagen bij expeditie-werkzaamheden in een perceel aan het Noordeinde onder een brandkast. Hij werd met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis aan de Noordwal opgenomen. Thans is hij aan de gevolgen overleden. Weerrapporten van het K.N.M.Ï. van hedenmorgen 7 uur: Stad Weers Wind P. Temp van ,n mn, gesteldheid meter/sec. ochtend 7 u. sneeuw N. 8 -11 1 Stockholm sneeuw N.O. 4 -9 0.4 Kopenhagen geheel bewolkt N.O. 18 -3 Londen Amsterdam geheel bewolkt N.O. 1U 1 1 Brussel geheel bewolkt N. 2 Parijs onbewolkt licht bewolkt windstil 3 Warschau sneeuw 4 Berlijn Frankfurt sneeuw Wenen mist. windstil 1 j AMSTERDAM B. en W. hebben de raad voorgesteld om een jaar lang 4000 personen aan een perio diek geneeskundig onderzoek naar kanker te onderwerpen. De kosten die hiermede gemoeid zyn, zullen 60.000 bedragen. Men zal gebruik maken van de nieuwste laboraloriummelhoden voor cclonderzoek. Indien het nodig is. zal in bepaalde geval len een onderzoek door specialisten plaats vinden. Bij een studie van Amerikaanse geschriften over het kankeronderzoek bleek, dat gemiddeld één percent van de men boven de 40 en vrouwen boven de 35 jaar een „kankerachtige aandoening" vertoonde. Bovendien waren er velen, die een aandoening hadden welke medisch behandeld diende te worden. B. en W. wil len nagaan of ook voor Nederland een der- geiyk onderzoek van belang zou kunnen zijn. Dit in verband met het vroegtydig ingrijpen, waardoor een verdere voort schrijding van de kwaal kan worden voor komen. Het ligt in de bedoeling voor dit onderzoek vrywilligers van het gemeente- personeel aan te trekken, terwyl ook gemeentelokaliteiten voor dit onderzoek ter beschikking worden gesteld. „Voor het rampenfonds Profiteerde colporteur van vrijgevigheid? Politie arresteerde Haarlemmer In West is de 54-jarige colporteur P. H. uit Haarlem gearresteerd onder verden king voor zyn evangelisatiewerkzaam heden het Rampenfonds te hebben mis bruikt. H. colporteerde met het blad „Goed Nieuws", dat uitgegeven wordt door Evangelisatie vereniging Immanuel. Tegen deze vereniging is enkele weken door de Amsterdamse recherche reeds in de bladen gewaarschuwd, omdat op de verantwoor ding van de door de colporteurs ingeza melde gelden naar de mening der recher che niet voldoende controle werd uitge oefend. Met name kon niet worden na gegaan of de colporteurs, indien zij voor het blad meer dan de minimum prijs van 10 cent, ontvingen, dit meerdere wel af droegen. De gearresteerde colporteur uit Haar lem werd er op betrapt, dat hij de menser vroeg of zij iets voor het Rampenfonds wilden geven. Deden ze dat, dan gaf hij hun daarvoor zonder dat zij dit vroegen een exemplaar van „Goed Nieuws". Het stimuleren van de verkoop door daarin het rampenfonds te betrekken, hoe wel de gelden niet aan dit fonds werden afgedragen, heeft de recherche aanleiding gegeven de man te arresteren. Hij is in middels voor de officier van Justitie ge leid. VERMAKELIJKHEIDS BELASTING VOOR BIOSCOPEN TE HOOG K. v. K. vraagt verlaging tot 20 pet In de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel er> Fabrieken voor Amsterdam, gistermiddag in het Beursgebouw gehouden, is een aan B. en W- gericht verzoek behandeld tot verlaging van de vermakelijkheids belasting voor de bioscopen- Het bioscoopbedrijf maakt ernstige be zwaren tegen de discriminatie, welke zijns inziens lig' in een heffing van 35 procent vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen, tegen 20 pet voor alle ande re soorten van vermakelijkheid. De Ka mer betoogt, dat het bioscoopbedrijf te Amsterdam een betekenis heeft, die ver re uitsteekt boven de directe belangen der exploitanten zelf en boven de ont spanningsbehoefte van de eigen bevol king. ,In Amsterdam, als vreemdelingencen trum van, de eerste orde, vormt een bios coopbedrijf een essentieel onderdeel van de uitrusting, die de stad in staat stelt haar taak in dezen naar behoren te ver vullen. Daar de Nederlandse taal voor buitenlandse bezoekers van ons land het bijwonen van toneelvoorstelling weinig aantrekkelijk maakt, zijn dezen aangewe zen op het bezoeken van bioscopen". Voorts wijst de Kamer er op, dat bijna 200 gemeenten intussen het hef fingspercentage „tot een redelijk peil" hebben teruggebracht. Loterij van kunstiverken Een groot aantal beeldende kunstenaars hebben werken afgestaan om deze te ver loten. De opbrengst van deze loterij zal ten goede komen van het Rampenfonds. De loterij is zo opgezet, dat de uiteindelijke opbrengst gelijk is aan de werkelijke waarde van de schilderijen, zodat verme den wordt dat er een schilderij beneden de prijs te gelde zou worden gemaakt. Het Is niet mogelijk om alle afgestane werken tegelijkertijd te exposeren omdat de kun stenaars in zo grote aantallen hun werken hebben ingestuurd, dat het Stedelijk Mu seum te klein is om ze allemaal te bevat ten. Het eerste gedeelte zal worden ten toongesteld van 12 tot 24 Februari in het Stedelijk Museum. Vanmiddag heeft bur gemeester d'Ailly persoonlijk deze exposi tie geopend. Oude dame door auto gegrepen Het tramverkeer heeft Dinsdagavond 20 minuten vertraging ondervonden, doordat omstreeks acht uur de 79-jarige mevrouw C. J. W.-K. in de Comelis Krusemanstraat. hoek Amstelveenseweg, door een vracht auto werd aangereden. De vrouw bekwam een hoofdwonde en een gebroken linker bovenbeen en is via het Wilhelminagast- huis naar het O, L. Vrouwe Gasthuis ver voerd. Registratiecentrumvoor evacue s wordt verplaatst Het registratie-centrum voor evacué's uit de noodgebieden blijft tot Zaterdag a.s. ge vestigd in het Jeugdhotel „De Laurier", Lauriergracht 116. "Werkdagen 9-17 uur, Zaterdags 9-13 uur. Met ingang van Maandag 16 Februari wordt het verplaatst naar de afdeling Bur gerlijke Stand en Bevolkingsregister, Plan tage Kerklaan 36-38. De uitreiking van kleding, dekking en schoeisel aan evacué's, die hun registratie plicht hebben vervuld, blijft plaats vinden in „De Laurier". 14 Februari Dag der Vriendschap-Dag van Bloemen! Indonesië zamelde tot nu toe 8V2 ton in De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken en haar dochtermaatschappyen in Neder land hebben besloten een totaal bedrag van 500.000 in geld en goederen uit te trekken voor de watersnood-slachtoffers. Hiervan is reeds een bedrag van 350.000 aan het Nationaal Rampenfonds overge maakt. Intussen heeft ook het personeel van Philips, behalve het loon van twee uur overwerk, oen aanzienlijk bedrag ter be schikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. Woensdng 11 Februari j.l. bedroeg het totaal bedrag aan gekl, dat de werk nemers van Philips ten behoeve van de getroffenen van hun loon of salaris laten afhouden, reeds meer dan 285.000, Hierin is dan nog niet begrepen het be drag, dat byeen zal worden gebracht door twee uur over te werken. Het totale door Philips byeen te brengen bedrag zal dus niet ver van de één millioen gulden liggen. De Suez-Kanaalmaatschappij te Parijs heeft voor de slachtoffers van de watersnood een chèque uitgeschreven ter waarde van 50.000. Het Zweedse Rode Kruis en de Zweedse omroepmaatschappy' hebben tezamen reeds ruim vyf en een half millioen Kronen bijeengebracht. Bij het Centraal Comité Watersnood Nederland in Djakarta was Woénsdag ruim anderhalf millioen rupiah ge stort. Bandung overschreed de half millioen, in Zuid-Sumalra brachten de plaatsen, waar de B.P.M. gevestigd is bijna 90.000 gulden op, voorts bracht Zuirl-Sumatra ruim een ton rupiahs bijeen: in Medan was tot. Dinsdag ruim anderhalf ton bijeengebracht en in Surabaja tot Woensdag bijna een half millioen rupiahs. Tezamen is dit bijna 8% ton in Nederlandse guldens. De Benzine en Petroleum Handelmi.i. N.V. te Amsterdam, verkoopmaatschappij in Nederland van de Anglo-Iranian Oil Company Ltd te Londen heeft een directe gift van 25.000 doen overmaken. Deze gift wordt nog gevolgd door een bedrag dat thans wordt, ingezameld onder het gehele personeel van deze maatschappij. Lady L. Deterding tc Parys heeft -5.000 overgemaakt aan het Rampen fonds. Concert bracht 16.500 op Het concert. Donderdagavond door het Concertgebouw-orkest te Amsterdam ten Frans meisje ledigde luiar spaarpot By al deze grote blijken van hulp vaardigheid. waarvan wij hier alleen de allergrootste kunnen noe men. wordt men toch ook ontroerd wanneer men uit een brief van een Nederlandse priester in Frankrijk leest, wat een slechts 800 inwoners tellend plaatsje in Frankrijk voor de slachtoffers van de watersnood in ons land heeft menen te moeten doen. In Damery, ongeveer veertig kilometer van Amiens, waar de zeereerw. heer M. van Adrichem, afkomstig uit De Lier in het West- land, herder is, zijn namelijk ook de „beurzen open gegaan om de Nederlandse dijken te dichten". Onder leiding van de pastoor heeft de bevolking daar spontaan gege ven. Aan geld werd niet minder dan 80.000 francs ingezameld, dat is 1,10 per inwoner en drie maal zoveel als de pastoor in al zijn ver metelheid had durven verwachten. Een meisje, wier vader al twee maanden werkloos is, kwam na de Hoogmis bij de pastoor haar spaar pot ledigen,voor de kindertjes in Holland, die niets meer hebben", zo zei ze. Ook werden goederen in gezameld, zoals dekens en lakens. Een moeder, wier baby na de ge boorte gestorven was. kwam met twee lakentjes en twee dekentjes aandragen: zij had ze als aandenken willen bewaren! bate van het Rampenfonds gegeven, bleek gisteren al meer dan 16.500 tc hebben opgebracht. Hierin is nog niet begrepen de inzameling, die 't personeel tijdens de pauze hield, en slechts een deel van de ophrengst der loten, verkocht door de „Concertgebouwvrienden". De geldinzameling in Amersfoort bracht 135.000 op. waaronder f 10.650 van het gemeentepersoneel en 2.450 van het stationspersoneel. Daarenboven werd in de kerken j.l. Zondag 41.000 ingezameld. DEN HAAG MOUWEN OMHOOG Zich nog goed herinnerend met welk enthousiasme de Haagse burgery de actie der padvinders, bekend als ,,'n Heitje voor 'n Karweitje" ondersteunde door vele honderden karweitjes door de padvinders te laten verrichten, gaan de padvinders zich nu andermaal tot de be volking richten. De opbrengst van de grote actie „Mouwen omhoog! Ons land moet droog!", welke a.s. Zaterdag 14 Februari gehouden zal worden komt ge heel ten goede aan het Nationaal Ram penfonds. De Haagse padvindsters en padvindsters doen een beroep op allen om te zorgen dat a.s. Zaterdag de pad vinder of padvindster, die aanbelt, in de gelegenheid wordt gesteld iets voor U te verrichten en hem of haar daarvoor een kleine bijdrage voor het Rampen fonds af te staan. Deze actie is georgani seerd in eendrachtige samenwerking door het Nederlandsche Padvindstersgilde, de Nederlandse Gidsenbeweging, de Neaer- lanse Padvinders en de Verkenners van de Kath. Jeugdbeweging. „AMATEUR COMEDIE" VIERDE EERSTE LUSTRUM Ter gelegenheid van haar eerste lus trum heeft de „Amateur Comedie" in het Forum-theater te Voorburg twee extra uitvoeringen gegeven van het toneelspel „De vreemde Bezoeker". In 5 bedrijven heeft de schryver Al berto Cassela aan de Dood drie dagen vacantie gegeven om als gewoon sterve ling te kunnen constateren waarom deze mensen zoveel waarde hechten aan het aardse leven. De dodenfiguur werd ver tolkt door Herman Flaton die met. deze opvoering tevens zyn zilveren jubileum vierde als amateur toneelspeler. Ter gelegenheid hiervan was een hul- digings-comité gevormd waarvoor het woord werd gevoerd door burgemeester dr Noteboom, wethouder mr Jonkergouw en door pastoor Timp van de St Liduina- parochie. Beide avonden waren druk bezocht en het gehele gezelschap kan met voldoe ning terugzien op deze jubileum-avond waarvan de recette en ook de opbrengst van de collecten afgedragen worden aan het Rampenfonds. Nog een aanhouding in speelclubzaak Zoals is gemeld, heeft de Haagse politie Zaterdag een inval gedaan in een speel- club in de Tweede Schuytstraat. Maan dag is alsnog aangehouden de 34-jarige vertegenwoordiger P. B, mede-exploi tant van de bank van de speelclub. Alle gearresteerden, met uitzondering van drie dames die reeds waren vrijgelaten, zullen voor de officier van Justitie wor den geleid. Concert voor het Rampenfonds Het gratis concert op 18 Februari a.s., dat door het bestuur van de vereniging liet Residentie-Orkest is aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor waardering, gemanifesteerd in door de gemeente toe- g?kende subsidie, is tot nader bericht uit gesteld. Op genoemde datum zal in plaats daar van door het Residentie-Orkest een con cert ten bate van het Nationaal Rampen fonds worden gegeven. Politie verleent hulp in het rampgebied Naar aanleiding van de adoptie van de noodgemeenten Stellendam en Goedereede is reeds een jeep-patrouille der politie, uit twee man bestaande., voor ordonnans- diensten naar Stellendam vertrokken. Voorts hebben zich montageploegen van de politie, met zes monteurs, ter beschik king gesteld van de commissie noodvoor ziening landbouw. De gebrandschilderde ramen in het oude stadhuis Het bureau Statistiek en Voorlichting van de gemeente heeft een boekje uit gegeven getiteld „Gebrandschilderde ramen in het oude Haagse stadhuis" waarin deze ramen zyn afgebeeld en be schreven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2