Strijd om wereldtitel op de schaats geheel open mi Sociale zorg evacué's gecoördineerd Loodsknecht ging door voor gulle koopman Kees Broekman wordt wel als candidaat beschouwd hoofdstad 0 4 seconde tekort om [Nederlander moet echter op kracht van Russen rekenen Ook achtergebleven mannen worden niet vergeten Leider Russisch schaatsteam sprak: SHILKOV EN GOLOVTSHENKO ZIJN OOK STERKE KLASSEMENTRIJDERS Voor hof opnieuw drie jaar tegen twee broers geëist Eindelijk contact Vermijd de groet „Dag dame!" £2.50 MAAE' -MENÉÉK... ACHTSTE DODENLIJST VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 HET PAROOL HELSINKI, Donderdag In de winter van 1948 kwam de toen nog pas twintig jarige Nederlandse schaatsen rijder Kees Broekman in de Finse TVTll 1 1. de wereldtitel te veroveren od een i- de wereldtitel te veroveren op een keur van rijders met een grote internationale reputatie en enkele vrijwel onbekende Russen. Vier tienden van een secondezucht van een ogenblik, scheid den destijds een onervaren jongen uit het Westland van de hoogste roem, die om een ijspiste kan worden vergaard. De carrière van Broekman verliep sindsdien volgens een grillig gebogen lijn met enkele diepe afdalingen, die hem van de zo vroeg bereikte top ver wijderden. Van der Voort, energiek en vol ambitie, eiste de aandacht op en verdrong zijn landgenoot enigszins uit de belangstelling. Maar het natuurtalent Broekman lclom weer omhoog envond toen Andersen op zijn weg. Het Noorse schaatsfenomeen Hjallis Andersen, die gedurende enkele jaren onstuitbaar alle titels greep, welke een sportman maar kan begeren. Voor Broekman de schaduw van de tweede plaats. Na zijn indrukwekkend succesjaar 1952 trad koning Hjallis Andersen vrijwillig af en Broekman werd als zijn opvolger aangewezen. De Nederlander bevestigde deze „keuze" met een wereldrecord op de 5000 meter en de Europese titel op de baan van Hamar met als kroonprins Wim van der Voort. N nu staat Broekman voor de zwaar- capaciteiten, dat een sportman nood- H ste taak van dit seizoen: het wereld- kampioenschap, dat Zaterdag Zondag hier in het tot schaatsarena aan gewezen Olympische stadion zal worden verreden. De Nedei'lander is na Hamar favoriet, maar de vrijwel onbekende Russen van 1948, die alleen op de 500 meter tot goede prestaties konden komen, zijn nu vervangen door rijders met fantastische Alma Ata-tijden ach ter hun naam en wat meer zegt een sprekende triomf over de Zweden in een landenwedstrijd te Moskou. Het Is in dit duel wel bewezen, dat de Kussen tot scherpe tyden in staat zijn en voor wie na de Olympische Zomerspelen nog mocht twijfelen aan het prestatievermogen van de Sowjet- sportlieden, is er de gezaghebbende mening van de Zweed Sven Laftman, vice-voorzitter van de I.S.U., die de wed strijden in Moskou heeft bijgewoond: „De Russische schaatsenrijders zyn beter dan de Noren in hun sterkste tjjd". Een Onze sportredacteur ging naar Helsinki om voor u de strijd om het wereld kampioenschap hardrijden op de schaats te verslaan. Zijn eerste verhaal, de voorbeschouwing, vindt u hierbij afgedrukt. ploeg van acht man specialisten en allround rijders is al sinds Maandag avond hier om zich op het kampioen schap voor te bereiden. De omstandig heden in de Finse hoofdstad verschillen weliswaar van die te Moskou (op spe ciale wijze geglazuurd ijs) en natuurlijk duidelijk van de Alma Ata-baan (zorg vuldig Ln de bergen aangelegd), maar de kracht van de Russen kan niet meer in twijfel worden getroldcen. Gevaarlijk Voor de wereldtitel zijn zij de gevaar lijkste mededingers van Broekman, Van der Voort en Huiskes, om maar bij de Nederlanders te blijven. Het zal een groots en vooral interessant gevecht worden, waarvan de uitslag met geen mogelijkheid valt te voorspellen. De geslaagde recordpogingen in Davos en het resultaat van dè Europese kam pioenschappen te Hamar hebben uiter aard het zelfvertrouwen van onze rijders versterkt. Zij verlangen naar een kracht meting met de Russen, maar in de woor den van Broekman: „Wij zullen trachten een einde te maken aan het sprookje, dat de Russische rijders onoverwinnelijk zijn, want ten slotte is het wereldkam pioenschap een klassementswedstrijd en wordt diè rijder winnaar, die over de vier afstanden de beste gemiddelde pres tatie levert", moet ge vooral niet meer zien dan een gezond vertrouwen in eij zakelijk slagen. moet hebben om te kunnen Prikkel En dan is er nog altijd die 0.4 seconde van Helsinki 1948, zucht van een ogen blik, maar meer dan voldoende als prik kel voor Broekman om zich tot het uiter ste te geven. De Europese kampioen weet zich bovendien moreel gesteund door de gehele Scandinavische schaats wereld, want nog meer dan in Hamar leeft vooral in de Noorse harten de hoop, dat het Broekman of een andere Neder lander zal zijn bij gebrek aan een eigen candidaat die ook het tweede gedeelte van Andersens erfenis voor zich zal opeisen. Evenals tijdens de Europese kampioen schappen kunt u ook nu weer naar schaatsreportages over de radio luiste ren. Zy worden verzorgd door Sïebe van der Zee. De zendtijden zijn: Zaterdag: VARA, 17.4518.00 uur. KRO, 19.45—20.00 uur. Zondag: AVRO, Sportjournaal 16.3017.00 u. VARA, Sportrevue 17.5018.10 uur. Jean Westwood-Demmv wereldkampioen ijsdansen LI DY BOON EN VAN DAM WERDEN ZESDE Met succes heeft het Engelse paar Jean WestwoodLauwrence Demmy Donderdag de wereldtitel ijsdansen in Davos verdedigd. Door het vrye dansen werd de voorsprong, die de Engelsen reeds na de verplichte dansen hadden behaald, belangrijk vergroot. De verrichtingen van onze landge noten Lidy Boon en Aad van Dam waren zeker niet onverdienstelijk. Met een zesde plaats in het eindklassement ach ter Amerikanen en Engelsen eindigden zij als het beste paar van het vasteland, een fraaie prestatie. Tegen hoest férkoudheid. plegen hoest, Sterk desin- keelpyn en Sterk desinfecterend. (Van een onzer verslaggeefsters) De sociale verzorging van de omstreeks 20.000 evacué's uit de ge troffen gebieden, die in 122 gemeenten van de provincie Zuidholland zijn ondergebracht, is door de minister voor Maatschappelijk Werk in handen gesteld van „De Stichting voor Maatschappelijk werk in Zuid holland", Laan Copes van Cattenburch 46, Den Haag, tel. 115656, 180502,180358. Mr L. A. Kesper, de commissaris der Koningin in deze provincie is voorzitter der stichting, vice-presidente is mevrouw mr Chr. A. de Ruyter, directeur mr H. Fokkink. Nog meer giften via KNVB voor Nederland Na de gift van 10.000 Mark van de Westduitse Voetbalbond aan de K.N.V.B. ten bate van het Nationaal Rampen fonds. zullen ook door de Italiaanse en Franse Voetbalbond bedragen worden afgestaan. Frankrijk zal 247.990 frs (de opbrengst van een Rode-Kruiscollecte tijdens een bekerwedstrijd) en Italië 1.000.000 lire aan de K.N.V.B. over maken. Ook de Zwitserse Voetbal- en Athle- tiekbond heeft een bedrag, groot 10.000 Zwitserse frs. 8800), geschonken. VOETBAL VOOR HET RAMPENFONDS Ten bate van het Nationaal Rampen fonds worden Zondag weer enkele voet balwedstrijden gespeeld. In België wordt de ontmoeting Racing MechelenDHC gehouden. Dit treffen kon tot stand komen, doordat de K.N.V.B. toestem ming heeft verleend, de voor dit week einde vastgestelde competitiewedstrijd XerxesDHC in de eerste klasse D uit te stellen tot 21 Maart. In Rotterdam ontmoeten Feijenoord en Heerenveen, die beide Zondag 'vrij zijn, elkaar in het Feijenoord stadion. Het bestuur van de Rotterdamse vereniging heeft besloten haar leden en donateurs tot deze wedstrijd geen gratis toegang te verstrekken. 'Voorts zijn alle andere bondsdiploma's evenmin geldig. Advertentie Num Ier bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde Inbraak in Veiling te Wognum (Van een onzer verslaggevers) „Toe jongens, zou je nou niet de waarheid zeggen." In deze vorm zijn twee broers, ue iwinugjarige Riet A. en de twee jaar ouaere Wim A., die zich m appel voor het Amsterdamse hof moesten verantwoorden voor een poging tot inbraak In een kluis van het Veilinggebouw te Wognum, vanmorgen door president en raadsheren toegesproken. Soms vaderlijk, de andere keer weer eens heftig. Zij bleven bij hun verhaal en daarom eiste de procureur-generaal bevestiging van hun rechtbankvonnissen: drie jaar gevangenisstraf zónder aftrek van voorarrest. erdachten blijven bij hun oude relaas over andere schuldige (Van onze sportredacteur) HELSINKI, Vrijdag. In de wyde hall van het hotel Helsinki, waar de deel nemers aan het wereldkampioenschap schaatsen met uitzondering van de Noren door het Finse organisatie-comité zijn ondergebracht, heb ik vanmorgen meer dan een uur gewacht op een gelegenheid voor een gesprek met een van de zeventien Russen, die hier sinds Maandagavond logeren. „De kans, dat zij u te woord zullen staan, is uiterst gering", zei myn tolk, de 50-jarige in Rusland ge boren mevrouw Bux Hoeveden, „want tot nog toe hebben de Russen alle verzoeken van Finse journalisten en radiomensen voor een interview geweigerd." Het leek er inderdaad op, dat zij gel ijk zou krijgen, want de Russen, die van een ochtendwandeling terugkeerden en prompt door haar werden aangesproken, luisterden nauwelijks, keken even schichtig naar de „landgenoot van Broekman" en schudden het hoofd. Broekman dacht, in het bijzonder wat betreft zijn kansen op de wereldtitel, antwoordde de heer Adrianov zeer hoffe lijk: „De Nederlandse schaatsenrijders zijn zeer goed, en wellicht Is Broekman beste van de wereld." Uitnodiging? „Indien Broekman kampioen wordt, zouden de Russen dan overwegen om zoals zij dat met de Zweden hebben gedaan een Nederlandse ploeg uit te nodigen voor een landenwedstrijd in Moskou?' De heer Arlanov glimlachte en zijn antwoord hierop was: „Alleen het Sow- jet-sportpresidium kan buitenlandse rij ders uitnodigen en of deze opperste raad dit zal doen, kan ik onmogelijk zeggen, maar in principe zijn de Sow- jets bereid om vertegenwoordigers van welk land dan ook te ontvangen." Op mijn derde vraag, of er een moge lijkheid bestond, dat zijn land Neder landse rijders het volgende seizoen zou uitnodigen voor Alma Ata, verwees de heer Adrianov mij naar zijn voorgaande antwoord. Alleen het Sowjet-sportpresi- dium kan daarover beslissen. Over de kansen van zyn landgenoten op de wereldtitel wilde de Russische Leider zich niet uitlaten. Zijn enige op merking was: „onze kampioen Shilkov behoort tot de sterkste rijders van de .ereld en ook Golovtshenko is uitstekend oor het klassement geschikt". De vier rijders, die mogen uitkomen, moesten echter nog worden aangewezen. De heer Adrianov vond het zo wel genoeg, maar ik vuurde nog haastig een laatste vraag af, nl. of hij mij iets kon zeggen over de training en de opleiding. Geen bijzonderheden. Iedere rijder af zonderlijk doet zijn uiterste best om met behulp van bekwame coaches zijn tech niek zo hoog mogelijk op te voeren. Wat de tyden en prestaties aangaat, spelen ijs en weersomstandigheden altijd een belangrijke rol, evenals natuurlijk de „vorm" waarin de rijder op een bepaald ogenblik is. Daarmee was het onderhoud afgelopen. Een handdruk en een knikje naar mijn tolk. Na de achtste, die de verantwoor delijkheid voor het beantwoorden van enkele vragen op een hoger geplaatste schoof, die nog in de stad rondliep, be gon ik de moed op te geven. Een der doktoren van de ploeg, bij wie mijn tolk het probeerde, knikte vriendelijk, maar dat was ook zijn uiterste welwillendheid. Het geluk was echter met mij, want ten slotte verscheen de leider van het gezelschap, Adrianov, in de hall, die zoals mijn tolk dat uitdrukte bereid was enkele minuten van zijn kostbare tijd af te staan voor een kort interview. Op myn eerste vraag, hoe hij over HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH f GEMAKKELIJK INHEMEH Wie de inbraak dan, volgens deze Jongemannen, wel gepleegd heeft? „Meneer Van Buuren." Maar meneer Van Buuren is nooit gevonden. Waar hij woont? De twee mannen weten het niet. En de Amsterdamse politie heeft er tevergeefs lang en intensief naar gezocht. Bestaat die meneer Van Buuren wel? Het hof twijfelde er heel sterk aan. geloofde van het verhaal, dat de man nen vertelden niets. In het Veilinggebouw zijn knopen van het jasje van Piet A. gevonden. „Meneer Van Buuren heeft mijn jasje meegenomen." Een speurhond heeft uit gemaakt dat een combinatietang, die ook bij de brandkast werd gevonden, vastgehouden is door Piet A. ..Ik heb de tang uit de auto gehaald en Vain Buuren heeft hem meegenomen." „Dat is allemaal nieuw," merkte de president op. ..Waarom heb je dat niet eerder verteld?" Piet A.: „Ik heb er niet bij stilge staan." Pres.: „Je krijgt nog één keer ge legenheid. Blijf je bij dit verhaal?" Piec A.: „Ja." De president gaf het op, maar een raadsheer ging nog even door. „Ben je een zware roker?" Piet A.: „Middelmatig." Raadsh.: „Gek, dat er dan niet één sigarettenpeukje gevonden is op de plaats, waarvan je zegt dat je er drie uur hebt gewacht. Denk je nou dat iemand dit allemaal gelooft?" Mr J. Oranje, de raadsman van Piet A., zei: „Ik constateer ongeloofwaardij" held by het hof." „Ongelovigheid" vond de president een beter woord en de advocaat herstel de zioh ijlings. Hij drong aan op aan houding van de zaak voor het uitbren gen van een psychiatrisch rapport. Het werd toegestaan, en hetzelfde gold even later voor Wim A. De stukken worden In handen gesteld van de reehter-com- mlssaris en de zaak ls voor onbepaalde tijd geschorst. In het boksprogramma voor 18 Febru ari in de Apollohal te Amsterdam is de naam van de Duitser Junkuhn ge schrapt. Junkuhn, die tegen de Ameri kaan Anglee zou uitkomen wordt ver vangen door zijn landgenoot, de half- zwaargewicht Henne. Zwitser Steger 400- en 800 m-kampioen lid van A.V. '23 (Eigen bericht) De Amsterdamse athletiekverenigin^, A.V. '23 krijgt voor het komende sei zoen een enorme versterking. De Zwit serse kampioen en recordhouder Joseph Steger heeft zich namelijk ln Amster dam gevestigd en is van deze club lid geworden. Steger is met 47.9 sec. Zwitsers re cordhouder op de 400 meter. Zijn beste tijd op de 800 meter is 1 min. 52,7 sec. Op de Olympische Spelen bleef hij op de 400 meter met 49,2 sec beneden zijn capaciteiten. Op de 100 en 200 meter is Steger ook vrij snel. Hij liet het afgelopen seizoen respectievelijk 11,1 en 22,5 sec. voor zich afdrukken. NWB-tocht voor rampgebied Amsterdamse wandelaars starten in Vondelpark De startplaats van de wandeltocht ten bate van het Nationaal Rampen fonds, georganiseerd door de afdeling Noord-Holland van de Nederlandse Wandelsportbond, die Zaterdag en Zon dag wordt gehouden, zal thans bij het Melkhuis ..Het Boertje" in het Vondel park zijn. Voor de plaatsen Haarlem. Alkmaar, Hoorn, Kolhorn. Purmerend en Zaandam zijn de startplaatsen on veranderd gebleven. De vertrektijden zijn Zaterdag: 13.30 14.30 14.30 u. en Zondag 1113 u. De afstand ls ongeveer 10 km. Het Inschrijfgeld bedraagt 50 cent. (Advertentie) JIIBILEIJ1U D'VIJFF VLIEGHEX AO 1627 1 biedt aan op Zaterdag 14 en Zondag 4 15 Februari ln alle zaken: De Stichting belast zich met de coör dinatie van alle individuele en particu liere zorg, waarvoor zy de beschikking heeft over een groot aantal hulpbron nen. Allereerst zal het nodig zijn voor de persoonlijke hulpverlening, dat alle evacné's door maatschappelijke werk. sters worden bezocht, opdat men een beeld krygt van de grote en kleine In dividuele problemen, waarmee deze van hnis en haard verdreven gezinnen heb ben te kampen. Die problemen kunnen jiggen op tal van vlakken, zoals de zorg over goede scholen voor de kinderen en him gods dienstige opvoeding in een streek waar de heersende godsdienst vaak een andere is, zorg over familieleden die elders vertoeven of inwoningsmoeilijkheden. Maar ook het simpele feit, dat een boe renvrouw die altijd gewend is geweest zwart te dragen, nu van het Roode Kruis een bruine japon kreeg, kan aan leiding zijn, dat zij zich ongelukkig voelt, en ook hier moet hulp worden geboden. In de tweede plaats stelt de stich ting zich voor gezinsverzorgsters aan te trekken voor hulp in gezinnen, waar dé moeder door ziekte of door andere oor zaken uitvalt. Vooral als de gezinnen weer teruggaan zal aan dergelijke hulp grote behoefte zijn. De sociale zorg voor de achtergeble ven mannen, die in de getroffen gebie den aan de dijken werken, heeft de Stichting zich eveneens aangetrokken. Het is van groot belang, dat zij goed worden verzorgd nu vrouw en kinderen weg zijn en zij in moeilijke omstandig heden moeten werken. Daartoe heeft de stichting een aantal vrouwelijke vrijwilligers opgeroepen, die in kleine hulpcolonnes voor ten hoogste veertien dagen achtereen naar de ramp gebieden worden gestuurd om daar te koken en te zorgen voor de mannen uit de streek. Er zullen aan deze meisjes zeer strenge disciplinaire eisen worden gesteld. Zij gaan altijd met een leid ster en worden gezamenlijk onder gebracht ln gebouwen, terwijl zy na werktijd nimmer alleen over straat mogen. Een colonne ls ï-eeds van Alpihen aan den Rijn vertrokken naar Klaaswaal in de Hoekse Waard, waar zij ls onderge bracht in de Landbouwhuishoudsohool. Volgende week gaat een nieuwe groep uit Leldschendam naar Middelhamis onder leiding der burgemeestersvrouw van Berkenwoude. De meisjes krijgen kost, inwoning en werkkleding vrij en een wekelijks" zakgeld van ƒ2.50; zij mogen over het algemeen niet jónger dan 20 jaar zijn. Het ligt in de bedoeling deze vrouwe lijke vrijwilligers ook in te schakelen als de gezinnen terugkeren, opdat zij de huisvrouwen kunnen helpen bij het op orde brengen der hulzen. De Stichting heeft reeds ervaren,, dat een der grootste moeilijkheden bij de evacuatie is de onderbrenging van grote Advertentie Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen- IN ZAAK VAN GEND LOOS 2'A JAAR GEEIST TEGEN HOOFDDADER (Van een onzer verslaggevers) ,,Een firma binnen het expeditiebedrijf van Van Gend Loos", noemde mr H. J. Hütschler, president van de Amster damse rechtbank, vanmorgen het wyd- vertakte complot, dat ln 1951 en 1952 voor tienduizenden guldens aan sigaret ten en textiel uit de loods van dit bedrijf aan de Cruquiuskade deed verdwjjnen. Tegen de „boze geest" van de com binatie, de 51-jarlge loodsknecht P. A. W. S., eiste mr A. S. de Muinck Keizer, officier van Justitie, twee en een half jaar met aftrek. „In zijn klaverjasclub ging S. door voor de sympathieke koopman in textiel. Hy leidde een zeer luxueus leven en sloeg honderden guldens stuk aan drank en uitgaan", zei de officier in zijn requisi toir. „Hij hield er complete pakhuizen op na om het gestolen goed op te slaan." Tegen de vier belangrijkste medeplich tigen van S., allen loodsknechten uit de opslagplaats aan de Cruquiuskade. werd tien maanden met aftrek geëist; een paar employees, die op de uitkijk hadden gestaan en daarvoor geld hadden aan genomen, hoorden vyf en zes maanden tegen zich vorderen. De mannen werkten volgens een ge raffineerd systeem. Kisten en koffers werden van bulten Amsterdam naar de betrokken loods gestuurd. Om aan het gewicht te komen, zaten er wat zakjes zand in. Aan de Cruquiuskade ging het zand er uit en kwamen sigaretten en textiel er voor in de plaats. Van Gend Loos zorgde dan. dat de kisten en koffers weer naar een adres buiten de hoofdstad gingen, waar S. de goederen opving en ze verkocht. Zijn handlangers werden dan later betaald. Deksel ging los De spoorwegrecherche was al lang Bestuur De Zwaluwen aangevuld IN VACATURE BOCKMEULEN DOOR PANIS VOORZIEN In het bestuur van de algemene Nederlandse voetbalvereniging De Zwa luwen zijn enkele bestaande vacatures aangevuld. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer H. A. J. Bock- meulen, is voorzien door de heer J. W. J. Panis te Tilburg, Tot penningmeester werd benoemd de heer N. J. Twisterling (Haarlem). Tot dusver was deze functie waargenomen door de voorzitter mr A. van der Wilde. De oud-voorzitter van De Zwaluwen, de heer L. F. Verwoerd, is tot erelid benoemd. Op de laatst gehouden bestuursver gadering van De Zwaluwen is besloten een bedrag van j 2500 te schenken aan het Nationaal Rampenfonds. aan het onderzoeken, hoe al die raadsel achtige verdwijningen toch in zijn werk gingen. Door een toeval'kwam de zaak goed aan het rollen. In October van het vorige jaar schoot op het station in Den Haag een deksel van een kist los. Er bleek textiel in te zitten, wat niet klopte met ae aanduiding op de kist. Het spoor leidde toen snel naar Amster dam en de bende werd opgerold. Volgens een ruwe schatting heeft het complot voor 60.000 aan goederen verduisterd. S. was de man, die de zaak had ge organiseerd volgens het lege-kofferprin cipe, dat volgens de verdachten al lang onder het personeel bekend was. Hij is ook de enige, die al eerder veroordeeld was. Uitspraak in alle zaken op Februari. GROOT PROCES over modespionnage in Parijs Binnenkort zal een Paryse rechtbank een grote zaak betreffende spionnage in de haute-eouture-huizen moeten be handelen. Zestien personen meest Italianen worden er van beschuldigd tekeningen en patronen van nieuwe mo dellen te hebben gestolen en ze aan niet-bonafide personen te hebben ver kocht, ten dele zelfs voor ze aan het publiek waren getoond. Eén van de hui zen, die zeer sterk by deze kwestie ls betrokken, is Christian Dior. Sinds deze modespionnage in 1948 aan het licht is gekomen, zijn reeds honderden personen verhoord. Een des kundige is een jaar bezig geweest de tekeningen, die in het bezit waren van de beschuldigden, met de originelen te vergelijken. De zaak komt op 27 Fe bruari in behandeling. Naar het schijnt werd er contact ge zocht met employé's van grote mode huizen, die werden overgehaald tekenin gen en patronen van exclusieve model len Daar buiten te smokkelen. Ook wer den clandestien foto's gemaakt op de eerste shows. De modellen werden over de hele wereld verkocht als copieën of zelfs originele modellen van Christian Dior. Gestolen modellen werden gevon den in Egypte, Amerika (Noord- en Zuid-) en in Duitsland, bijna gelijktijdig met de eerste show in Parijs. De Franse wet stelt het namaken van mode-ontwerpen strafbaar. Het stelen van haute-couture-ontwerpen ls één van de grote problemen van de Franse mode industrie. Bijna ieder jaar komen er enkele gevallen aan het licht. gezinnen en speciaal die van a-soclale jezinnen. Verstrekking van barakken en noodwoningen voor zulke gevallen, waaronder ook de zorg voor zeer ouden van dagen die hulpbehoevend zijn, valt. zou uiterst welkom zijn. Vakopleiding (Van een onzer verslaggevers) Wie de schoen past trekt hem aan. maar het kan soms heel wat voeten in larde hebben eer men deze passende schoen heeft gevonden. Wij zagen en hoorden dat gistei avond opnieuw, Krasnapolsky te Amsterdam, waar stichting Vakopleiding en Vakexamens voor de detailhandel in schoenen een openbare les gat aan de cursisten van het schoenwinkelpersoneel te Amster dam en omgeving. Circa vijf-en-twintig dames en heren namen hieraan deel. Theorie en practijk werden behan deld: de verkoopkunde en de kennis van de schoen zelf. Wij kregen de indruk, dat deze candidaten voor de examens op 20 en 27 April met grote grondigheid en vakkennis werden voorbereid. Het verkoopgesprek zal soms de bij- verkoop met zich mee brengen: het verkopen van datgene, waarnaér de klant bij het betreden van de w\nkel géén verlangen had. In zeer veel geval len is deze bijverkoop tevens service. Men vlechte de bijverkoop steeds i n het gesprek en voege hem nimmer toe aan het einde daarvan. Eén uitdrukking dient men onder alle omstandigheden te vermijden: de begroeting met „Dag dame"! Ook spreke men nooit over schoensmeer, maar steeds over schoen- crème. Verkoopkunde bevat een belangryk deel toegepaste psychologie, maar daar naast behoort men ook te weten, waar om een dame zwikt, die op een te hoge hak wandelt. Hoge hakken dat is een andere wetenschap kunnen nooit worden verlaagd. En moet men een rub beren of een stalen borstel aanbevelen bij een bepaalde suède-soort? Ons vol gende paar schoenen zullen wy met nóg meer vertrouwen (en bewondering) aanschaffen. Utrecht werkt aan doorbraak v ooi- liet verkeer (Van onze correspondent) UTRECHT, Vrydag. De dienst van Gemeentewerken te Utrecht heeft plan nen uitgewerkt voor een bebouwing van het Leidseveer en een verandering in de bebouwing van het Stationsplein. Van het begin van de Amsterdamse straat weg is een doorbraak geprojecteerd naar het Stationsplein. De bocht van de Sin gelgracht bij de Molenbrug zal daarvoor een stukje in de richting van de binnen stad worden verlegd. Het Stationsplein zal worden verbreed en een groot modern autobusstation voor stads- en interlocale lijnen zal verrijzen op de Moreelselaan. Deze laan zal een tachtig meter brede allee worden, ge markeerd door enige hoge gebouwen Het verkeersplein op de Smakkelaars- brug zal verdwijnen en de moeilijke ver keerssituatie bij de Catharijnebrug zal na de totstandkoming van deze veran deringen aanzienlijk verbeteren. Wijziging Stoomwet en Inentingswet aanvaard In de Tweede Kamer zijn vanmiddag de wetsontwerpen tot wijziging van de Stoomwet van 1896 en tot wijziging van de Inentingswet aanvaard. Reeds giste ren had de Kamer zich met deze ont werpen beziggehouden, doch de behan deling was toen geschorst van het eerst genoemde, omdat de heer Beernink hoofdelijke stemming had gevraagd over een artikel, dat hij" bestreden had. Ge vreesd werd namelijk, dat het quorum niet aanwezig zou zijn. Bij het tweede kwam ds Zandt eerst met een amende ment en toen dat door de Kamer als niet aanvaardbaar was aangemerkt, met een motie. Vanmiddag werd ook deze motie verworpen. In Zuid-Oost-Turkije zijn veertien dorpen overstroomd, doordat de rivier Ceyhan buiten haar oevers trad. Er zyn geen slachtoffers te betreuren. i Wiener Schnitzel bien garni Spulstraat 294300 Singel -149 .Leidseplein 11 I en II Amsterdam. MirTOG:"} Wij roepen alle geëvacueerde JUNCKER AGENTEN op, hun adres aan ons op te geven, voor overleg over mogelijke hulp, in zake beschadigde voorraad Juncker rijwielen. Juncker Rijwielfabriek N V. APELDOORN Bet opnemen van brieven in deze rubriek betekent met dat de redactie instemt met de meningen, die daann tot uitdrukking komen, doch, dat de redactie deze belangwekkend genoeg vindt om ze ter kennis van de lezers te brengen. Nationale ramp IIX ER wordt hier in Engeland veel mede leven betoond met de ramp, die Nederland heeft getroffen. Over de radio en in de kranten wordt aan de gebeurtenissen haast evenveel aandacht besteed als aan de overstromingen in Engeland zelf. Men is vol bewondering voor de wijze, waarop de „Dutch" de zaak aanpakken en hoe ze elkaar helpen. En menigeen, die kleren heeft afgestaan voor de Engelse slachtoffers, heeft ver zocht dat de kleren naar Holland door gezonden worden indien zij in Engeland niet nodig blijken te zijn. Ik hoop daarom van harte, dat het hier in Engeland nooit bekend zal wor den, dat er in Holland zulke laffe mis dadigers zijn, die de verlaten huizen plunderen en die de kleren stelen, welke voor de slachtoffers bestemd zijn. Luton, Beds, Engeland. HARRY LISSER Uit een bericht in Het Parool van gis teren maakte ik op, dat er zo veel hon gerende honden ronddolen in het nood- gebied. Moeten die stakkers maar rond blijven dolen, tot ze eens „het geluk" hebben iemand tegen te komen die hen dood schiet? Ligt het niet op de weg van de die renbescherming, zich over deze stakkers te ontfermen, ze in quarantaine te hou den en te verzorgen tot misschien hun baas hen eens opeist? Voor de mensen wordt zo veel gege ven; zou er voor het dier niet een beetje af kunnen? Putten. ABONNé Het bekende twintigje in de staats loterij kost ƒ4. Als er nu een toeslag komt van 5%, dan wordt dit dus 4.20. Elke lotery bestaat uit vier series van 21.000 hele loten, dus in twintigjes uit gerekend komt men dan aan 4 X 21.000 X 20 1.6S0.000 loten, en dat maal 0.20 geeft een bedrag van 336.000 per loterij. Nu komen er in 1953 nog drie lote rijen, dus 3 X 336.000 is 1.008.000. Wij komen dan aan ruim één millioen gulden, dus laten wij er niet lang over praten, maar het doen. Amsterdam. N. KOPPER Ter aanvulling van het plan van de heer Jules Perel in uw blad van 6 Fe bruari vraag ik u of het niet mogelijk is, een onderzoek bij het Nederlandse volk in te stellen, of het merendeel een grote lotery wenst voor een bedrag van b.v. 100.000.000. Vooral indien er een hoofdprijs is van een millioen, zal toch iedereen wel een kans willen wagen, te meer, wanneer er ook kleine coupures worden uitgegeven. Als de volkswil zich uit vóór het hou den van zo'n loterij, mij dunkt, dan móet die er komen. En als door het toeken nen van een verkooppremie het een en ander aantrekkelijk wordt gemaakt, dan geloof ik zeker, dat deze loterij in zéér korte tijd zal slagen. Nieuw-Loosdrecht. J. H. MOHR Op de edelmoedige hulp van het bui tenland past maar één antwoord: onmid dellijke afschaffing van de in stryd met elk fatsoen en gastvrijheid zijnde visa- kosten voor buitenlanders. Haarlem. ABONNé Mej. M. H. W. Dam stelt in Het Pa rool van 9 Februari drie vragen in ver band met de hulpverlening. Daarna schrijft ze, ten opzichte van de reporta ges en verhalen geen voorstandster te zijn van „mooie" verhalen of van senti mentaliteit en sensatie, maar van de harde realiteit. Dit zullen duizenden verstandige men sen met haar eens zijn. Indien echter die zelfde nuchterheid en realiteitszin haar bezield hadden bij het schrijven van haar stukje, had ze nimmer die drie vragen gesteld. Zaandijk. CEES VAN L. De onderwijzeres M. H. W. Dam uit Amsterdam heeft dag en nacht naar de radio geluisterd. Dat had zij niet moeten doen, want een mens moet op tijd zijn rust hebben om tot bezinning te komen. Mij is een geval bekend, waarin man nen met schouwen met aanhangmotoren van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig zijn geweest, mensen te redden. Dat zij dan wel eens verlangden naar enige rust, al was het dan maar ergens op zolder, is zeker wel te begrijpen. Hen te vervangen voor de nacht was niet mogelijk, ook niet met lichtkogels. Want voor dat werk was nodig: schipper zijn en met motoren bekend zijn. Wat haar opmerking betreft over he licopters en amphibievaar tuigen: zij heeft vergeten te vermelden wie die moesten bedienen. Dat is zeker geen werk voor schippérs of schoolmeesters. Grouw (Fr.). J. TASMA Sr Juist omdat mej. Dam onderwijzeres is, heb ik niet verbijstering haar vragen gelezen. Hierop is 't goed te reageren met 't gezegde „Schoenmaker, blijf bij je leest" en „Mind your own business." Daarom zal ik haar formidabele vragen niet beantwoorden. Wél moge ik haar vriendelijk, maar ernstig raden: Bezint eer ge begint, al vorens in 't wilde weg vragen te stéllen of mee te dokteren in zaken, waax-aan vele, zeer deskundige specialisten en or ganisatoren op eminente wijze en op uiterrt korte termijn oplossing en ge stalte hebben gegeven. Daarvoor past ons, leken, slechts alle hulde! Lochem. EDWIN BENNETT Heden ontvingen wy de achtste lijst van slachtoffers van de waters nood. Het Rode Kruis kan, in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze ly'st werden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. De zevende dodenlijst werd in onze editie van Woensdag tezamen met de zesde lyst opgenomen. BRUIN1SSE: Echtgenote van v. d. Bregt, laatste adres: Noorddijk 19. BURGH (Z.)Johannes van Loozen, geb. 2.2.1859; Jozina S. van Diest— Nikerk, 30.3.04; Elisabeth J. van Don genBarendse, 21.3.14; Cornelia, P. J. van Dongen, 3.11.44; Stoffel van Don gen, 28.2.46; Marinus van Dongen, 28.11.48: Adrianua Jonker. 12.5.80: Janna FondseKenters, 16.S.6S; Arnoldus J. Fondse, 23.12.91; Neeltje van Loozen, 12.6.86. 's-GRAVENDEEL: Margaretha ran Soest, 18.5.98; Maaike Kranendonk, 27.12.40; Willempje T. A. Smitshoek, 6.6.99. Aanvulling van personalia 5e lijst van 9 Febr. Hendrik van den Berg, 1.8.1887, d.d. 6.2,53 overleden en voor lopig begraven in Dubbeldam. HONTENISSE. Jacobus van de Velde, ca 66 jaar. KAPELLE (Z.). Foort Nijsse 24.11/37. KORTGENE. Bernhard Dierkx 24.9.'46 Jan Vreburg 21.7.'95; Jannetje P. van Hoorn 22.10/85Levina Flatschorre 16.4/69. MIDDELHARNIS. Hendrik Appel 23.10/26. NIEUWERKERK. Magdalena S. A. van de VeldeEveraert 18.2/13: Maria A. 12.8/34- Petronella P. van de Velde 9.3/40; Nicolaas J. M. van de Velde 13.11/47: Rosalie van de Velde 8.3/52. STELLENDAM, Geïdentificeerd: Arentje van Lenten, geb. 1882; Lode- wyk J. Koese. geb. 1941; Jan M. Koese, geb. 1952; Claartje Tanis, geb. 1877; Ma-rtha Kieviet, geb. 1925.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5