Prof. TIIIJSSE: Er is keus tussen twee mogelijkheden Zelfbestuur voor de Soedan Uit tegenwaardefondsen voor ramp f200 millioen Ophoging van alle dijken of: tweede Afsluitdijk Scandinavische Benelux, doel Noordse Raad Amerikaans roken is roken Voor defensieproductie f 300 millioen Hoe voorkomt men herhaling ramp Paus voor gratie aan Rosenbergs E.D.G. IS NIET DOOD, ZIJ SLAAPT SLECHTS Dulles wijst het Amerikaanse volk op zijn grote verantwoordelijkheid Brand maakt drie gezinnen dakloos Nauwe samenwerking ingeleid Militairen weldra uit noodgebieden Overleg met Amerikaanse autoriteiten: Opslag goederen in brouwerij te Amsterdam VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 HET PAROOL (Van onze correspondent) NEW VORK, Vrijdag. „Hoewel ik telefonisch met Nederland in verbinding heb gestaan zou ik niet precies kunnen zeggen wat men van mij verwacht." Dit antwoord gaf prof. Ir J. Th. T h ij s s e toen wij hem te Annarbor op de univer siteit van Michigan opbelden waar hij de laatste toebereidselen trof voor een overhaast vertrek. Prof. Thijsse, oprichter en directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, zal zoals eerder gemeld, op verzoek van de regering zjjn verblyf in de V.S. onderbreken en Maandag in Nederland terugkeren. „Het reddingswerk heb ik gemist, evenals de eerste maatregelen voor het dichten der gaten", zei professor Thijsse; ik vermoed dat men mijn medewerking vcnat vroor uitwerking van een der plan nen om nerhaling van de ramp te voor komen. Men heeft keus tussen twee moge gelijkheden: ophoging van alle dijken dus over een lengte van 800 a 900 km of een soortgelijke actie als na de ramp van 1916: een Afsluitdijk als voor de Zuiderzee, die Noord-Hol land ditmaal behoedde voor het lot dat nu Zeeland en een deel van Zuid- Holland trof. Het eerst nodige is een onderzoek of zulks mogelijk is. Technisch acht ik het uitvoerbaar. Op kleine schaal zyn al ftroeven genomen en juist voor mijn ver rek naar Amerika, in Januari, werden uitvoerige besprekingen gevoerd om te onderzoeken hoe die proeven uit te brei den tot de Oosterschelde. Economische aspecten De vraag die nog moet worden beant woord is of het plan ook economisch te verwezenlijken Is; ik denk daarbij met in de eerste plaats aan de kosten maar aan de vele kleine e.i grote belangen die met de verwezenlijking gemoeid zullen zijn, meest van economische maar ook van politieke aard. De Zuiderzee verloor haar be tekenis voor de haringvangst. Zo zou Ierseke voor de oestercultuur verloren gaan. Dat noem ik als voorbeelden van kleinere belangen. De grotere zijn de gevolgen die de uitvoering zou hebben voor Rotter dam en Antwerpen. Mijn terugroeping betekent beslist niet dat men in Nederland reeds zijn keuze zou hebben gedaan ten opzichte van een der plannen, maar dat men mij wil betrekken in het overleg over wat er moet gebeuren na het sluiten der laatste gaten. Misschien is er een tus senweg mogelijk dat weet ik niet. Herhaling onwaarschijnlijk Hoe lang het onderzoek naar de beste oplossing kan duren? Dat is moeilijk te zeggen maanden, een jaar, twee jaar.Het eist intensieve studie. En wat betreft een mogelijke herhaling van de ramp tijdens de jaren van uitvoe ring die daarop volgen die mogelijk heid acht ik gering: een samenloop van omstandigheden zoals nu komt hoog stens eens in de drie, vier eeuwen voor. Op mijn vraag of prof. Thijsse binnen afzienbare tijd zijn werk te Annarbor zal kunnen hervatten hij zou aan vankelijk een jaar in Amerika blijven antwoordde de Nederlandse geleerde dat niet alleen hij zelf maar ook de universiteit van Michigan zeer betreurt dat dit werk plotseling moet worden onderbroken. „Voortzetting ervan is voor de culturele betrekkinzen zeer wen selijk en nuttig", aldus prof. Thijsse. De Paus heeft de Amerikaanse re gering laten weten dat hij het gratie verzoek van Julius en Ethel Rosenberg de twee ter dood veroordeelde atoom spionnen steunt. Volgens de „Osser- vatore Romano" heeft de Paus zich hierbij laten leiden door ..charitatieve overwegingen", zonder zich daarbij te verdiepen ln de vraag of de Rosen bergs de hun opgelegde straf ver dienen. Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau (met de zwaarden) is benoemd vice-admiraal J. B. M e ij e r. Tot officier in deze orde (eveneens met de zwaarden) is benoemd de kapitein ter zee J. S. B a x. In Londen, Cairo en Khartoem (de hoofdstad van de Soedan) werd gisteren gelijktijdig bekendgemaakt, dat Engeland en Egypte een overeenkomst hebben ondertekend over de toekomst van de Soedan, waarbij aan dit gebied, dat sinds 1899 onder gemeenschappelijk Brits- Egyptisch bestuur heeft gestaan, zelfbestuur wordt verleend. Verder heeft de Soedan het recht, binnen drie jaar zelf over de toekomstige status te beslissen. Restaurant Winkels gaat sluiten (Van een onzer verslaggevers) Op 1 Mei zal het bekende café-restau rant Winkels ln de Kalverstraat z\;n deuren sluiten. De huidige exploitant heeft dit besluit genomen, omdat het bedrjjf, dat in 1922 werd geopend, niet meer rendabel Is. Naar alle waarschijnlijkheid zal de boekhandel De Slegte, die momenteel op de hoek van de Kalverstraat en de Munt is gevestigd in dit pand zijn Intrek ne men. De levensverzekering maatschap- Dij „De Nederlanden", die eigenares van het gebouw bij de Munt is, zal de ruimte waar thans de firma De Slegte ls gevestigd, zelf in gebruik nemen. i Advertentie) pas op m uw In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, X heesheid of gezwollenheid (Van onze correspondent) LONDEN, Vrijdag. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis een uitvoerige verklaring afgelegd over de overeen komst met Egypte Hij schetste de grote wijziging, die de afgelopen herfst in de situatie was gekomen, doordat Egy~ het zelfbeschikkingsrecht van de Soe had erkend, en wees er op dat dit recht ln de overeenkomst nadrukkelijk werd genoemd en dat de driejarige overgangs periode met volledig zelfbestuur zou be ginnen zodra de verkiezingen voor het Soedanese parlement waren gehouden. Eden zette uiteen dat de besprekin gen met Egypte vooral gelopen hadden over de practlsche uitvoering van deze beginselen. Het indertijd door de Soe danese wetgevende vergadering aan genomen ontwerp-statuut was daarbij uitgangspunt geweest en dit statuut was met zekere amendementen door de Egyptenaren aanvaard. Het artikel, dat ln net ontwerp aan de (Britse) gouverneur-generaal een speciale verantwoordelijkheid voor het Zuidelijke gedeelte van de Soedan (het gebied met een Negerbevolking, die beducht ls voor Mohammedaanse overheersing) gaf. was nu gewijzigd in een bepaling, waarin aan de gou verneur-generaal verantwoordelijkheid voor een billijke behandeling van de inwoners van alle provinciën werd op gedragen; welke verantwoordelijkheid dus natuurlijk ook voor 't Zuiden goldr Bovendien was er ln de ontwerp-con- stltutie de bepaling dat een vierde var de zetels in belde huizen door afge vaardigden uit het Zuiden bezet zal worden, en twee leden van het kabinet uit het Zuiden zullen komen. Overgangsperiode Het hoogste gezag blijft in de over gangsperiode berusten bij de gouverneur- generaal, die echter voor de uitvoering van bepaalde functies de goedkeuring behoeft van een internationale commis sie van vijf (twee Soedanezen, een En gelsman en een Egyptenaar, onder voor zitterschap van een Pakistani). Een an dere gemengde commissie van zeven le den (drie Soedanezen, een Engelsman, een Egyptenaar, een Amerikaan en een Indiër) zal het toezicht houden op de voorbereiding en uitvoering der komen de verkiezingen. Een derde commissie zal de „Soedanisatie" van de publieke diensten tot taak hebben, waardoor de vrije keuze van de Soedanezen op het tijdstip van de zelfbeschikking gewaar borgd moet worden. Als de gouverneur- generaal het met haar beslissingen of met de beslissingen van het Soedanese kabinet hierover niet eens is. kan hij mits zijn eigen commissie van toe zicht het daarmee eens is zijn goed keuring aan de maatregelen onthouden en de kwestie aan de Britse en Egyp tische regeringen voorleggen. Eden besloot met het uitspreken van de wens, dat de overeenkomst haar heil zame invloed zou hebben op de Engels Egvptische betrekkingen. Behalve van de kant van een enkele conservatieve dissident werd de verkla ring met de instemming van vrijwel het gehele Huis begroet. Advprtpnt'P) 91 11 „De Europese Defensie Gemeenschap Is niet dood, zij slaapt slechts", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles gisteren ln een rede voor radio en televisie naar aanleiding van zjjn bezoek aan West-Europa. „Vele hindernissen moeten nog worden overwonnen, maar de wil tot doorzetten Is aanwezig", zo vervolgde de minister. Dulies vertelde verder te hebben vast gesteld dat er hier en daar in West- Europa de vrees bestaat dat de V.S. met in die mate het leiderschap zouden kunnen opbrengen, waartoe zij krach tens hun positie in de wereld, zjjn ge roepen. „Men betwijfelde of wjj als staat reeds zoveel wijsheid hadden vergaard om de grote materiële macht, waarover wij beschikken, op de juiste wijze te ge bruiken", aldus Dulles. In dit verband deed hij een beroep op het Amerikaanse volk, zich te herinneren dat het een reus achtige verantwoordelijkheid draagt. Dulles wees er op dat elke verkeerde stap een ramp kon betekenen, niet alleen voor Amerika, maar ook voor de bond genoten. en hij kwam tot de conclusie, dat de Amerikanen als natie gematigd en met zelfbeheersing moeten optreden. Inmiddels neemt het verzet tegen het EDG-verdrag in Frankrijk toe. Honderd leden van de Nationale Vergadering, vertegenwoordigers yan alle centrum- en rechtse partijen, hebben, naar Reuter meldt, een comité gevormd om dit ver zet te coördineren. Een zegsman van het comité verklaarde dat men het Franse volk „wakker zou schudden". In Londen Zoals reeds bericht werd, vertoeven de Franse ministers van Buitenlandse en van Economische Zaken, resp. Bidault en Buron, tezamen met premier Mayer, op het ogenblik in Londe voor be sprekingen met hun Britse ambtge noten "Naar verluidt ls bij het onder houd, dat Bidault Donderdag met Eden had, in hoofdzaak gesproken over de Britse steun aan het voorgestelde Europese leger. Frankrijk wenst meer steun van Engelse zijde dan is vastge legd ln het vorige jaar getekende ver drag voor wederzijdse bijstand, dat een looptijd van 20 jaar heeft. Eden zou. zo meldt U.P., gisteren een krachtige poli tieke associatie" met de EDG hebben aangeboden. Hij zou Bidault de verze kering hebben gegeven, dat Engeland bereid is tegemoet te komen aan de Franse verlangens, hoewel dit niet een volledige deelneming aan de defensie- I gemeenschap zou inhouden. Petroleumkachel ontploft? (Van een onzer verslaggevers) Drie gezinnen zijn gisteravond te Am sterdam dakloos geworden, toen een felle brand de bovenverdieping van het huls Ringdyk 59 geheel verwoestte. De oorzaak van de brand was een petro- lenmkachel, welke even onbeheerd stond en die vermoedelijk is ontploft. De be woners konden zich in veiligheid stellen. Over spiegelgladde straten, terwijl een sneeuwstorm het uitzicht belemmerde, reed de brandweer naar de Watergraafs meer, waar aan de voet van de dijk, dicht bij de Schagerlaan, de vlammen uit het kleine huisje sloegen, waar het echt paar Van 't Hoenderdaal woonde met een zestienjarige dochter, een getrouwde zoon met zijn vrouw en een baby van acht maanden en een getrouwde doch ter met een baby van drie weken. Het laatste gezin bewoonde de kamer beneden aan de straatzijde en daar was de vrouw van de getrouwde zoon met haar kindje op bezoek. Zij bewoonde de bovenverdieping waar een petroleum kachel stond te branden. Toen de vrouw naar boven ging, fcléek de kamer in lichterlaaie te staan. De bewoners holden naar buiten en moesten werkeloos aan- zteu, dat de vlammen haar werk deden De brandweer had het vuur gauw onder de knie, ofschoon zij van de boven verdieping weinig redden kon. Op weg naar de brand ls een brand weerauto in de Lirnaeusstraat ln bot- sing gekomen met een personenauto, doordat de brandweerwagen scherp moest uitwijken voor een gevallen fiet ser en daardoor ging slippen. Beide wagens kregen lichte schade. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN, Vrijdag. De reeds meer dan een eeuw gekoesterde wens van een nauwere aaneensluiting der vier Scandinavische landen Denemarken, Zweden, Noorwegen en IJsland schijnt thans in vervulling te zullen gaan. (Van onze Haagse redacteur) Onvoorziene ontwikkelingen voorbe houden, zullen alle Nederlandse en bui tenlandse militairen met Ingang van Dinsdag worden teruggetrokken uit de rampgebieden, met uitzondering even tueel van die technisch geschoolde en uitgeruste eenheden, welker bijstand bij de uitvoering van werkzaamheden tot herstel van dijken en verbindingen on misbaar wordt geacht. Besprekingen over d >vjjze van terug trekking worden v'üuóa-.ig C'.oor de be trokken autoriteiten gevoerd. Daarbij zijn ook vertegenwoordigers van de NATO-strijdkrachten die hulp hebben gebQden, betrokken. Definitieve beslis singen werden tegen de avond verwacht. Deze ontwikkeling is het gevolg van het feit, dat de regering van oordeel is dat de voorlopige voorzieningen thans zover zijn gevorderd, dat de verdere werkzaamheden in de noodgebieden ge heel in handen kunnen worden gelegd van de burgerlijke autoriteiten. Vooral dank zij het onvermoeide werk van de leider der Deense sociaal-demo cratische partij, de vroegere minister president Hedtoft, is de zg. Noordse Raad gevormd, die uit vijftien leden der regeringen en 53 parlementsleden uit de vier landen bestaat en vandaag voor de eerste maal in Kopenhagen bijeenkomt. Deze raad kan weliswaar geen beslis singen nemen en heeft slechts consulta tieve bevoegdheden, doch hij zal naai alle waarschijnlijkheid een grote invloed op de toekomstige politieke ontwikke ling in Scandinavië hebben. Het doel ls de vorming van een soort Scandinavische Benelux, doch men wil zich voorlopig beperken tot een aantal meer concrete vraagstukken zoals de instelling van een Scandinavische post en telegraafunie. Grote belangstelling bestaat ook voor de plannen tot het bouwen van een brug over de örèsund. de zeearm tussen Kopenhagen en Malmö, waardoor vaste verbinding tussen Denemarken en Zweden zou worden verkregen. De bouw van een dergelijke brug zou acht jaar duren. Tot de plannen behoort ook de instelling van een Scandinavische tol- unie. De eerste bijeenkomst van de Noord se Raad wordt gepresideerd door koning Frederik van Denemarken, terwijl de vroegere minister-president Hedtoft tot voorzitter van de raad gekozen is. Advertentie 'I/SSSXSt (Van onze Haagse redacteur) Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, worden er tussen Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten besprekingen gevoerd over de besteding van 300 mil lioen gulden uit de oude tegenwaardefondsen van de Marshallhulp. Zoals wjj reeds hebben gemeld, zyn de Amerikanen daarnaast bereid voor de financiering van de rampschade nog eens 200 millioen uit de tegenwaardefondsen ter beschikking te stellen. In totaal zon dan dus 500 millioen uit genoemd fonds in omloop worden gebracht. Indien men daar tegenover stelt een staatslening van eveneens f 500 millioen of een wellicht nog groter bedrag 500 millioen is een klassiek bedrag voor een Nederlandse staatslening), kan men een bedrag aan de circulatie onttrekken, dat door een ruime aflossingsperiode eerst weer zeer geleidelijk in omloop zou terugkeken. Het zou er dan dus op neerkomen, dat men met deze manipulaties verscheidene dingen tegelijkertijd tot stand brengt: ge deeltelijke financiering van herstelwerk zaamheden, financiering van de nood zakelijke defensieproductie, verdere li quidatie van het tegenwaardefonds en daardoor wegnemen van een latent ge schilpunt met de Amerikanen en afro ming van althans een deel van de infla- tionistische werlcing, die nu eenmaal het in omloop brengen van tegenwaardegeld heeft. Deze oplossing is dan ook met spoed in studie genomen. Op zichzelf betekent deze gang van zaken, dat de Nederlandse regering, die zich tot nu toe heeft verzet tegen gebruik van de tegenwaarderekening voor defensiefinanciering, bereid is dit op zyn mogelijkheden te onderzoeken. Indertijd is afgesproken, dat een addi tionele defensieproduclie van f 600 mil lioen in vier jaar zou worden gefinan cierd uit tegenwaardegeld, voor zover dat betrekking had op de militair-eco nomische hulpverlening Het aanbreken van het z.g. oude tegenwaardegeld f 900 millioen, uitsluitend ontstaan uit geheel economische Marshallhulp, kwam tot nu toe voor Nederland niet in aanmerking Het punt waar nu alles om draalt is. dat Nederland na besteding van 300 millioen uit het z.g. nieuwe, d.w.z. mili tair-economische tegenwaardefonds voor een lege pot kwam te staan en dus de vraag diende op te lossen, waar de rest van de 600 millioen, dus nog eens 300 millioen aan resterende defensie opdrachten vandaan moest komen. Het is duidelijk dat daarbij de 900 millioen oude tegenwaarderekeningguldens ter tafel kwamen. Het ziet er dan ook thans naar uit. dat de regering een gesprek over het gebruik van de oude tegenwaardegelden niet langer uit de weg wil gaan. (Van onze Haagse redactie) Te Amsterdam zal het fabriekscom plex van do Van Vollenhovens Brouwe ryen in gebruik worden genomen, wel licht vandaag nog, als opslagplaats voor goederen, zoals kleding e.d., die bestemd zjjn voro de noodgebieden. De uitgifte bljjft geschieden ln de Haagse Houtrusthallen en de opslag ruimten van de Pakhuismeesteren in Rotterdam zullen gebruikt worden voor de buitenlandse hulpgoederen. In Nederland is tot nu toe naar ruwe schatting 2100 ton aan kleding, schoei sel enz. bijeengebracht. Uit het buiten land is ongeveer 350 ton gekomen. Verkoopmodeshow ten bate Rampenfonds Binnenkort wordt u in de gelegenheid gesteld op een verkoopmodeshow kleren len goede komt aan het Nationaal te kopen, waarvan de gehele opbrengst Rampenfonds. Een aantal Amsterdamse confectionnairs heeft goederen ter be schikking gesteld, die door een dertigtal mannequins zullen worden getoond op een modeshow, die Zaterdag 21 Februari in het Carllon-hotel zal worden ge houden. De toegangsprijs voor deze show, die n acht uur 's avonds begint, bedraagt 3.50 Allen verlenen hun medewerking geheel gratis, zodat de gehele opbrengsi en van de entrees, èn van de verkochte kleding aan het Rampenfonds ten goede komt Ten einde de winkeliers geen concur -entte aan te doen, zal niets beneden de winkelprijs worden verkocht Men 'telt zich voor de mantels, de japonnen jumpers, hoedjes en schoenen wan', ook de accessoires zijn ter beschikkl-u gesteld bij afslag te verkopen Her s de bedoeling dat tedere vrouw die deze show bijwoont met een kleding stuk uver de arm weer weg gaat. Éi zrjn allerlei verschillende mater, en ^oorten kleding ter beschikking gesteld zodat leder iets naar zijn gading za. kunnen vinden Er zijn couoeuses die de nodige veranderingen kunnen aan brengen De show staat onder auspiciën var: de afdeling Amsterdam van het Rode Kruis, die ook de kledingstukken zal ontvangsn. die ntet worden verkocht Tn Carl ten zal nog i_en modeshow worden gehouden ten bate ran be' Rampenfonds. De Franse ontwerper "ubert de Givencny za! daar op 28 en 29 Maart zijn nieuwe zomercollectie •-onen. Zevenhonderd Horecabedrijven getroffen door watersnood Tengevolge van de watersnood zjjn on geveer zevenhonderd hotel-, restaurant- of cafébedrijven getroffen, meldt het pas verschenen nummer van Missets „Hotel- Restaurant- en Cafébedrijf". Alleen in 'Zeeland zijn er p' 303. in Noord-Braban' 153 en in Zuid-Holland 216. De meeste zijn kleine zaken, eenmansondernemin- gen met gering kapitaal. Ongeveer 1500 ■werknemers zjjn werkloos geworden ff ET is tekenend ook voor de boeren van Schouw en-Duivel and, dat z'tj in gesprekken over de verloren veestapel altijd dat subtiele onderscheid maken tussen beesten en paarden. Die beesten de koeien zijn hun hulpmiddelen in de strijd om het bestaan; de paarden hun vrienden en huisgenoten. Aan het begin van de Nieuwe Haven te Zierikzee zag onze tekenaar Wim Bijmoer de evacuatie van de laatste 60 der geredde „vrienden". Zij zullen stellig een niet minder liefdevol tijdelijk tehuis vinden, als de mensen van Schouwen-Duiveland. DRIE Franse ministers vertoeven ln de Britse hoofdstad voor politieke en economische besprekingen: René Mayer, de premier, George Bi dault, minister van buitenlandse zaken en Buron, minis ter van economi sche zaken. Zij zjjn vergezeld van een staf van des kundigen en zul len ongeveer drie dagen in Londen bljjven. Deze con ferentie volgt on- middelljjk op het Europese bezoek van Foster Dul les en Stassen en gaat vooraf aan de reeds lang aangekon digde reis van Churchill en een aantal van zijn ministers en deskundigen naar Wash ington. Daarna volgt dan de Nato- conferentie in Parijs in April a.s. Zo ongeveer is het programma van het uitermate intensieve verkeer, dat de komende weken en maanden tussen Amerika en West-Europa zal plaats- hphVion c Winston Churchill René Mayer hebben. Het invloedrijke Franse blad „Le Monde" heeft reeds aangekondigd, dat de reis van Mayer en zijn collegae moet mislukken. „Zjj weten dat zjj een échec tegemoet gaan" zo meent het blad. Misschien zal dit ook wel zo zijn, want wat de Franse ministers gaan vragen zal voor Engeland wel onaanvaardbaar zijn, hoezeer men ook zal trachten dit fundamentele feit onder een stroom van welsprekendheid te verdoezelen. Frankrijk zal twee zaken voorstellen, die reeds herhaaldeljjk door Engeland zjjn afgewezen: een nauwe associatie van het Verenigd Koninkrjjk met de Europese Defensie Gemeenschap en speciale Britse maatregelen ter ver lichting van de grote Franse sterling- tekorten. WAT de Defensie Gemeenschap be treft, Engeland wil wel associatie maar niet in die vorm, we3ke Parijs graag zou zien en welke de Franse socialisten zodanig kan bevre- wdigen, dat zij de ratificatie van het verdrag kunnen aanvaarden. Londen is bereid tot technische afspraken inzake gezamenlijke trai ningsmethoden, uitrusting, ma noeuvres, enz. maar geen asso ciatie, die de Brit- de volkomen 5 souvereine zeggen schap over hun tropen op het Europese conti nent ontneemt, of die hen verplicht deze troepen voor de duur van ten minste vijftig jaar daar te handhaven. Deze verlan gens van Frankrijk zijn begrijpelijk. Men is in Parijs bang voor de Duitse militairen. De Duitsers zouden de De fensie Gemeenschap kunnen gebruiken om hun territoriale eisen m het Oosten ie venvezen lijken. De uitspraak van l«oster Dulles, bjj zijn bezoek aan Bonn, dat de Defensie Gemeenschap de kans op hereniging van Duitsland niet zo verkleinen, doch in tegendeel sterk vergroten, heeft de Franse vrees nog aanzienlijk versterkt. Er is dus de re- gering-Mayer alles aan gelegen be paalde geruststellende toezeggingen in Londen los te krijgen, maar de kan» daarop ljjkt bij zonder klein. Toch 1-an Londen zich niet veroorloven zich geheel onont vankelijk te to nen voor de Franse verlan gens. Foster Du lies heeft daar duidelijke taal gesproken. Bo vendien staat als gezegd, voor Churchill en de zijnen een bezoek aan Washington voor de deur en zjj zullen daar komen met belangrijke ver zoeken. Zouden zij nu door een al te starre houding tegenover Frankrijk de atmosfeer rondom de E.D.G. en de Europese eenwording vertroebelen on Frankrijk doet zijn best de schuld in dezen op Engeland te schuiven dao kon dit wel eens een heel slechte voor bereiding betekenen voor het a.s. be zoek, waarvan voor Engeland bijzonder veel afhangt Voorzichtig zal men dus ln Londen zijn en de Britse vinding rijkheid inzake rekbare en vage for muleringen zal daarbij helpen. Dat kan dus een prachtig diplomatiek spel wor den, want Mayer en Churchill zijn wat dit betreft aan elkaar gewaagd. En cok Mayer gaat binnenkort naar Washington. HET economische terrein biedt nog de meeste mogelijkheden voor re sultaten. De continentale landen vrezen, dat Engeland, even onver wachts als tot de devaluatie van het pond sterling in 1949, thans zal over gaan tot het zover mogelijk convertibel maken van het pond. De Europese Be- talings Unie zou hierdoor op de rand van de afgrond worden gebracht, als niet tevoren uitgebreid overleg met de daarbij aangesloten landen plaats heeft en de verhouding tussen het sterling- febied en de E.B.U. wordt vastgesteld. rankrijk wenst dus in het monetaire overleg betrokken te worden en niet opnieuw voor een voldongen feit te worden geplaatst. Dit punt heeft uiter aard ook de belangstelling van alle Europese landen aangesloten by de E.B.U. Voor Frankrijk is er dan nog in het bijzonder het onderwerp der grote sterling-te korten op zijn be talingsbalans. Ook hier moet men vrezen, dat Enge- land weinig kan of wil doen. Londen voert zijn eigen sterlingpolitiek en heeft mei name op de jongste Geme nebest-conferentie getoond zich daar- bjj niet zo heel veel van de Europese landen aan te trekken. Onder de druk van het State Depart ment zullen de besprekingen echter toch wel tot iets moeten leiden. Men zal echter goed doen zich door de uit voerige vriendschapsbetuigingen tus sen de beide landen niet van de wijs te laten brengen en de officiële mede delingen zeer critisch op hun werke lijke waarde te beoordelen. Anthony Eden geeft de fabrikant 10°/0 extra de toeslag voor dit doel. NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3