Luchtbrug naar Engeland voor zandzakken BOERENGEZIN OP HET DAK" IS ER LEVEND AFGEKOMEN 7777' HET PARGDL DOODSTRAF VOOR 85 VERMISTE DUITSERS DODENCIJFER VAN VANMIDDAG 627; NOG VERDERE STIJGING VERWACHT Britse Oostkust in gevaar Nederlandse diplomaten zullen ze helpen vullen Kolen en schroot na 1 April duurder redden JA f. Luchtfoto uit een Engels vliegtuig genomen Koningin op Texel PRINSES van RETHY ZOU KWADE ROL SPELEN Verantwoordelijk gesteld voor Boudeivijns vacantiereis Uitspraken proces van Oradour Zegels plakken in de strijd tegen de nood Redactie en Administratie N. Z. Vourbu**wai ZZo Amsterdam-Centrum Telefoon 3 $2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 2 336 (4 lynen) Gemeente Giro P 1U ÜUU Postgiro 260728. Bankiers. Amsferdamsche Bank N. V. Bykantoor Damrak DERTIENDE JAARGANG No 2484 HET PAROL Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 'L Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losje nummers 0.13. VRIJ, ONVERVEERD VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren acht Westeuropese landen te weten: Frankrijk, België, Italië, West- Duitsland, Noorwegen, Zwitserland, Denemarken en Portugal drin gend gevraagd Engeland te helpen aan tien millioen zandzakken, liefst binnen 24 uur, ter versterking van de zeeweringen in verband met het komend springtij. (Van een onzer verslaggevers) CHAAM, Donderdagavond. Herinnert u zich die foto nog, die wij de vorige week publiceerden over de volle breedte van de voor pagina? Het was een foto van een Zeeuwse boerderij, die voor een groot deel was ondergegaan in de watermassa's van de stormvloed. En op het dak van die boerderij waren met enige moeite vier kleine g figuurtjes te onderscheiden, die 1 daar hun toevlucht hadden gezocht 1 voor het opdringende water. Twee g van hen zwaaiden met een rood- M wit-blauwe vlag, een van de anderen leek op een stoel te zitten of op een rubberbootje. De betrokken landen hebben al ge garandeerd ruim vijf millioen ".akken te zullen zenden binnen de gevraagde tijd. In Zwitserland is een aantal van 350.000 beschikbaar. Er is een lucht brug geslagen tussen Zürich en een Blits vliegveld voor het vervoer. De Franse voorraad was niet toereikend; vannacht zullen de fabrieken daar over. werken zodat morgenochtend minstens een kwart millioen zakken in Duinker ken kunnen worden verscheept. West- Duitsland zegde twee millioen zakken toe. Italië 1.350.000, Noorwegen 120.000 en Portugal 80.000. Denemarken be richtte 175.000 zakken beschikbaar te hebben, België een millioen. Tien Nederlandse diplomaten van, de staf der Nederlandse ambassade in Lon. den hebben aangeboden deze zandzakken te helpen vullen. Ook een aantal 'n Londen-werkzame Nederlandse journa listen zou zich b\j de diplomatieke werkgroep voegen. Inmiddels Is in Engeland ook bekend geworden, dat de storm van verleden week niet alleen grote schade heeft aangericht aan de Oostkust, maar dat ook in de enorme bossen van Schotland een overstelpende hoeveelheid bomen zijn omgeworpen. Iïier genoeg Het ministerie van Verkeer en Water staat te 's-Gravenhage deelt mee, dat men in de Nederlandse over stroomde gebieden nu over voldoende, zandzakken beschikt. De Britse nood kreet is een gevolg van het feit dat men in Engeland nog niet vaak met dijk- Ir te kmr.,pv-n beeft gehad et' daardoor slechts over een kleine reserve zandzakken beschikt. Het Engelse ver zoek spruit, aldus het ministerie, boven dien voort uit angst voor de komende springvloed. Nederland maakt zich daarover in mindere mate bezorgd. VOOR RAMPENFONDS: f38.000.000 Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag binnengekomen van in totaal 38 millioen. Hiervan is bijeengebracht door par ticulieren 10 millioen, bedrijven en be- drijfspersoneel 15 millioen. verenigin gen, stichtingen en kerkgenootschappen millioen vijfhonderdduizend, overheid overheidspersoneel 4 millioen. scho len tweehonderdduizend, collectes 6 mil lioen. pers vijfhonderd luizend, buiten land achthonderdduizend. De veiling van door Italië en Israël geschonken fruit heeft 137.000 opge bracht Voor twintig geconfijte vruch- tencakes werd 2322 betaald. Het Franse Rode Kruis heeft drie heli copters ter beschikking van de noodge- bieden in Nederland gesteld ter vervan ging van de toestellen, die moesten wor den teruggetrokken. De Italiaanse chirurg Enrico Bosetti uit Bergamo is gisteravond, vergezeld van een verpleger, met zijn auto. volge laden met geneesmiddelen en chirurgi sche instrumenten, in ons land aange komen. Hij had aanbevelingsbrieven bij zich van het Italiaanse Rode Kruis, waarin zijn onvermoeid werken voor de slachtoffers van de watersnood in de Povlakte wordt vermeld. Dokter Bosetti heeft de reis naar Nederland op eigen Xitiatief en op [(Van onze redacteur-economie) Het lijkt uitgesloten, dat Neder land zal kunnen ontkomen aan ver hoging van zijn, door een egali satiefonds, laag gehouden kolen- prijzen. Vóór 1 April moet men geen wijziging verwachten, want tot dat ogenblik heeft de Neder landse regering toestemming van de Hoge Autoriteit van de Kolen Staal Gemeenschap tot handha ving van het eigen egalisatie systeem. Aangezien onze prijs, die overigens alleen al door stijging van de sociale las ten zou omhoog gaan door oorzaken buiten de KSG gelegen, de laagste is van de landen aangesloten bij de Gemeen schap en men mag aannemen, dat de Duitse kolenprijs normatief zal worden voor de prijs binnen de KSG, ligt het voor de hand, dat wij van ons prijs- drukkend systeem afmoeten. Dat er dus na 1 April prijsverhogingen voor Nederlandse kolen te verwachten zijn kan men wel aannemen. Tot welk bedrag, staat echter op dit moment nog geenszins vast. i Ook met betrekking tot schroot zit Nederland met soortgelijke problemen. Hier moet onze prijs vermoedelijk door aanpassing aan het Franse niveau met 50% omhoog. In dollars uitgedrukt bedraagt de schrootprijs in Nederland 20.65, in Frankrijk 31.85. in Italië 46. in Bfelgië 40. in Luxemburg 42 en in Duitsland 37. TilUM llüllllülllllliillllllllülllllllllllllllllllllllB Mensen wachten op daken en ut bomtn Koningin Juliana is met haar parti culier secretaresse, mevrouw N. Smitt Avis en haar adjudant luitenant te" zee le klasse J. G. Stegèman vanmorgen naar Texel gegaan. De overtocht werd van Den Helder uit gemaakt met een boot van de normale dienstregeling. In Den Helder werd het gezelschap opgewacht door de commissaris der Koningin van Noord-Holland, dr J. E. baron de Vos van Steen wijk, de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Noord-Holland, ir J. H. van der Burgt, en burgemeester C. de Koning van Texel, die de reis van daar meemaken. Gevluchte vertegenwoordiger meldt zich aan bij politie (Van onze correspondent) HAARLEM, Vrijdag. De Amster damse vertegenwoordiger van een Haar lemse technische uitgeverij, die sinds Za terdag met door hem verduisterd geld en een auto van de zaak was verdwe nen, heeft zich gisteren bij de Haarlem se politie aangemeld. Vast staat, dat hij de uitgeverij voor duizenden guldens heeft benadeeld. De directie schat het verduisterde bedrag op ongev. ƒ15.000. Het onderzoek van de politie is nog in volle gang. Zes van de 24 personen, die in Boeka rest terecht stonden in een spionnage- proces zijn tot le nslang veroordeeld. De FransrDuitse besprekingen over het lot van het Saargebied zullen aan het eind van deze maand worden hervat. Die foto, die vanuit een Engels vlieg tuig werd genomen, heeft in Neder land grote indruk gemaakt. In de twee dagen te voren had nog niemand zo'n duidelijke indruk gekregen van het af schuwelijke resultaat, dat de plotselinge springvloed over ons land had gebracht. IN RUBBERBOOT ONTKOMEN Zo suggestief was deze ene foto, dat zij talloze mensen aan het denken zette, dat zij er velen toe bracht zich nu eens werkelijk voor te stellen, hoe het er ln Zeeland allemaal uitzag. En men vroeg zich met enige twijfel af, of deze mensen nu nog wel zouden kunnen wor den gered. Welnu: ze zijn gered. Vanmiddag t ben wij hen gesproken. De hele farr Bijdevate uit Kerkwerve op Schouwen (en niet zoals het bijschrift van 3 Februari vermeldde, uit Walcheren) is op het ogenblik veilig onderdak bij een landbouwersgezin ln het kleine plaatsje Chaam bij Baerle-Nassau Brabant. Allen zijn gezond, alleen heeft het dochtertje eén beetje last van een lichte griep. NU OP HET ZAND Deze onbekende familie, die in haar nood zo'n diepe Indruk heeft gemaakt op het Nederlandse volk. dat slechts uit de tweede hand iets van de ramp heeft ervaren, zit nu op zandgrond, waar men zelfs nog niet denkt aan de mogelijk heid, dat hier ooit een overstroming zou kunnen komen. En. eigenlijk vinden va der en moeder Bijdevate en hun drie kinderen hun eigen avonturen na de ramp niet eens zo heel erg. Ze hebben -mgar" é*n goede 24 uur op zojder en kpsl'óil gemaakt.op h-?,t daw moeten ziften. En',toén ze 1 warén gered, hoorden ze van anderen veel verschrikkelijker verhalen dan zij over hun eigen ervaringen konden doen. Later eerst, toen ze weer veilig en warm waren, hoorden ze van de faam, die zij volkomen onbewust in Ne derland hadden gekregen, door die ene foto. Ze waren een beetje verbaasd. EIGENLIJK NIETS GEBEURD! Ze zijn eigenlijk nóg een beetje ver baasd. Het is allemaal zo snel gegaan en ze hadden dit journalistênbezoek van vandaag niet verwacht. Maar vader Bij devate wilde graag vertellen, hoe hét allemaal is gegaan. „Laat ik maar bij het begin beginnen", zei hij. „In de eerste nacht van Zaterdag op Zondag was er bij ons eigenlijk nog niets gebeurd. Wel merkte ik Zondag ochtend vroeg, dat het water in de sloten wat hoger stond en toen ben ik maar eens naar de ryksveldwacher gefietst om te vragen hoe dat zat. „Agent Smalheer lag nog in bed en hij vertelde, dat het springtij wat hoger was gekomen dan anders en dat er nu wat water over de polder verdeeld moest worden. Toen ben ik maar weer naar huis gegaan, maar onderweg steeg het water steeds hoger. NAAR DE ZOLDER „Vlak bij huis, om een uur of elf die morgen, moest ik al tot mijn knieën door het water fietsen. Daarom geloofde ik die rijkspolitieman maar niet zo erg en heb ik mijn vrouw en kinderen gezegd, dat ze maar vast wat eten en drinken, een kacheltje en de radio naar zolder moesten brengen. „Een uur later stond het water zo hoog, dat wij ijlings naar boven zijn ge- I gaan. We hebben ons bivak op zolder op geslagen en van daar k-Aden wij door een kiein raampje óp het bijna platte dak klimmen. „Mijn vrouw is op—zplder gebleven. Mijn kinderen en ik gingen op het dak, om te kijken of er hulp kwam. De rest van deze Zondag hebben wy haast niets gezien. Alleen kwam het. water steeds hoger, tot het ten slotte vlak over de dakgoot stond. WACHT BV RADIO ,,'s Nachts hebben wij geprobeerd, een beetje te slapen, maar ik heb ook steeds F de wacht gehouden b:j óe radio, toen ik f gemerkt had, dat die zoveel berichten uitzond. Stroom hebben wij nooit gehad bij ons op het dorp. Dus ik moest erg zuinig zijn op mijn accu, die bijna leeg V was. „Maar toch heb ik toevallig over de radio gehoord, dat ze rubberbootjes uit vliegtuigen zouden ga?.n gooien. Daar hebben wij de hele Maandag op zitten wachten. Er kwamen vliegtuigen ge- g noeg. „Stoffel (19 jaar) en Han (17) wuif den telkens met de Nederlandse vlag, die wij op zolder hadden gevonden. Bijna elk kwartier zagen wij een vliegtuig over komen. Een van die dingen moet ons ge fotografeerd hebben en een van de eer ste heeft een rubberbootje uitgegooid, dat precies bij ons "p het dak viel. Alleen was het er een voor maar één persoon en er stonden instructies in het Engels op; dat konden 'wij niet lezen en pl daarom hebben wy het niet kunnen ge- bruiken. Wij hebben het toen in de loop van de dag wel een beetje koud gekre- gen. H ZONDER RIEMEN Tegen vijf uur MaV'dagmiddag heeft een vliegtuig een 0!WJfvmip.LÖ rubber boot gedropt en di-o.iM 'V/y toen in het pikkedonker moo /dijk gedre ven, want riemen w. ..'a bij." De h-.-r.Bij.V'V., A;--. v vrouw vertelde venfti. „Van de dyk al zyn wij een klein eindje gelopen naar café de Flauwers, dat al helemaal vol zat met evacué's. m. Tegen 12 uur 's avonds zijn w\j met een sleepboot naar Bergen op Zoom gevaren f||. en vandaar gingen wy Dinsdagavond fej naar Chaam. En daar zitten we nu. lp We hebben helemaal niets te doen en wij willen terug. Maar ik heb gehoord, |||Éf dat de boerdery nog onder water staat. Wy willen het toch wel eens zien: eens e iiiiiiiüiiii Dc Bilt verwacht: Van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend in liet binnenland hier en daar matige vorst. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen: Zon op: 7.58 onder 17.52 Maan op: 8.02, onder 18.50 HET VVEEIl IN EUROPA 7 uur voormiddag Stockh Kopenh Londen A'dam Brussel 1'ar lis Bord. Nice •illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll.l (Van onze correspondent) BRUSSEL, Vrijdag. De houding van koning Boudewijn, die gisteren na een kort bezoek aan de rampgebieden naar de Rivièra is teruggekeerd, heefl opnieuw aanleiding gegeven tot bittere commentaren. Een in bepaalde kringen circulerende uitleg voor het eerste vertrek naar de Rivièra is, dat de koninklijke familie afwezig had willen zijn tijdens het bezoek van de Amerikaanse staats lieden Foster Dulles en Stassen. Rancune vanwege de Amerikaanse houding ten opzichte van koning Leo pold zou hiervan de oorzaak zijn. Gewe zen wordt ook op het feit, dat destijds bij het eerste officiële bezoek van Eisen hower die eveneens door alle Euro pese staatshoofden werd ontvangen de koning ook plotseling met vacantie was vertrokken. Ten zeerste ver- pg-sCTsma ■•.v.-.h.t? ontwaardigd wees de socialistische „Peuple" gister avond op de ge voelens van ver bijstering en te leurstelling, die 's konings vorige vertrek had ge wekt. te meer, daar de vorige week vrolijke va- cantiefoto's van de koninklijke familie werden gepubli ceerd, die als een uitdaging moesten worden beschouwd. Het blad stelt de 1 prinses van Rethy, de echtgenote van Leopold III net meest verantwoordelijk voor dit incident evenals voor het nieuwe vertrek van ko ning Boudewijn terwijl nog zoveel ellende in de overstroomde gebieden heerst. „Nu is het genoeg, of liever gezegd, is het te veel voegt het blad er aan toe. „Mevrouw de Rethy oefent in Lae- ken een invloed uit, waarop zij geen enkel recht heeft. Het was een fout van de regering, haar persoonlijk statuut niet te hebben geregeld, waartoe zjj zich had verplicht." Tenslotte zegt het blad: „Deze ellen dige kwestie heeft niets te maken met de koningskwestie, die definitief is af gesloten. Maar de familie van de koning, zoals het land zelf, had verplichtin gen op zich genomen. De onbescheiden en opdringerige hou ding van een persoon, die al te veel van zich heeft doen spreken, dreigt de ver zoening te torpederen, die door allen wordt gewenst en die zich allengs ging verwezenlijken. Het is hoog tijd om in deze situatie orde te scheppen". TyELEN vroegen zich vorige week af of deze mensen ooit nog van het dale1 1 hun boerderij bevrijd zouden kunnen worden. Welnu zij zijn bevrijd; Onze verslaggevers vonden de familie te Chaam, waarheen zij waren geëvacueerd en lieten vader Bijdevate aan het woordj Stoffel (19)'en Han (17) stonden met vlaggen te zwaaien toen het vlieg tuig overkwam. Beneden op het dakop de ongebruikte rubberboot, zit het dochtertje Grietje. Daarnaast vader. Bijdevate, Moeder xoas op zolder. ben. 1 kijken, hoeveel schade we nu heb- piETER np.hei In Amerika Is een grote wapen- -mokkelarii ontdekt, waardoor duizenden geweren en revolvers met munitie naai 1 Mexico verdwenen. In elk geval is al het vee dood: dat zijn dertien koeien, twee paarden en nog wat varkens en jong vee. Ik hoop wel, dat het water niet meer zo hoog staat als die Maandag. Toen was het 2 >4 1 ter. GELD AL WEER OP De familie Bijdevate heeft zich nu min of meer geïnstalleerd in Chaam, een plaatsje, waarvan ze nog nooit tevoren hadden gehoord. Ze kunnen het goed vinden met hun gastheer, boer v. d. Oudeland, maar ze zitten toch te pope len om'terug te gaan. Ze denken aan niets anders dan aan de boerderij. De financiële kwestie zit hen hoog; ze hebben de eerste dag op de vaste wal een klein bedragje aan geld gekregen, maar dat is nu al weer op. Een reden tot vreugde is er: de hond Puck is gered. HJj zit op het ogenblik tijdelijk in een asyl in Breda. Verder ziet de familie Bijdevate het leven niet zo vrolijk in: vader en moeder vooral niet; ze lachen wel, maar het gaat niet helemaal van harte. De toe komst is te onzeker. Dat is de situatie van deze ene Zeeuw se familie, die iedereen ln Nederland nu welhaast kent. „De familie van die foto op dat dak' Niemand had ooit te voren van haar gehoord; een week i komen voor -moeilijkheden pas goed. LEENDERT BIJDEVATE - (geheel links) die op Schouwen, in het dorpje Kerkwerve, op liet dak van zijn boerderij zat, logeert nu in Chaam bij de familie v. d. Oudeland naast hem op de foto). Verder ziet u Greta Bijde- ate, mevrouw BijdevateWekke en le jongens Han en Stoffel. Zaterdag geen voetbal afdeling Amsterdam Man uit Wormer die elfjarig meisje meelokte, in arrest (Van onze correspondent) WORMER, Vrijdag. De rijkspolitie heeft gisteren te Wormer de twintig jarige S. G. H. V. gearresteerd. De jonge man heeft gistermorgen een elfjarig meisje uit Wormerveer naar zijn woning w aan de Nieuweweg te Wormer meegelokt Koninklijke Nederlandse Voetbalbond |met het voorwendsel, dat hij voor haar heeft alle voor Zaterdag vastgestelde n0g wat taartjes over had van een wedstryden In verband met de gesteld-[feestje, heid van de terreinen afgelast. (Van een onzer verslaggevers) Van morgen. Zaterdag 14 Februari, tot en met Woensdag de 18de zal een leger van 300.000 schoolkinderen over geheel Nederland huis aan huis bestel lingen komen opnemen voor de waters noodpostzegel, welke P.T.T. deze week heeft uitgegeven. Scholen en onderwij zers zullen op deze wijze spontaan het comité Watersnoodpostzegel 1958 helpen by de verkoop, en evenals bij de kinaer postzegel telkenjare het geval Is, werkt de jeugd mee, ditmaal onder het motto „de nood aanpakken door zegels plak ken". De voorbereidende werkzaamheden, nodig voor deze grootscheepse actie, werden binnen een week verricht en 30 leerlingen van de gemeentelijke kweek school cn de Vincent van Gogh-U.L.O. te Amsterdam hebben meegewerkt op de kantoren van de stichting Voor het kind. De Kinderen komen dus eerst de bestel ling opnemen. Zij hebben te leveren een zakje van vijf postzegels van tien cent met een toeslag van tien cent, totale waarde een gulden. Zij leveren u gratis een plakzegel, die aan de ramen kan wordén geplakt, indien u een bestelling hebt geplaatst. In de week van 20 tot 2i Februari komen de kinderen de post zegels afleveren en dan pas nemen zij geld in ontvangst. Naast alle werk dat reeds ten bate van de rampgebieden door schoolkinderen spontaan is verricht bij inzameling van kleren e.d., is deze nieuwe actie een be wijs voor de hulpvaardigheid van de Nederlandse jeugd. Hoe groter bestelling zij boeken, hoe groter hun vreugde zal zijn en hoe groter het bedrag dat op deze wijze weer kan worden afgedragen ten bate van de slachtoffers van de waters nood. Geeft uw bestelling dus gul op en plakt watersnoodpostzegels. Ket kleine zaaltje van het Militaire Tribunaal in Bordeaux was halfleeg toen president Marcel Nussy Saint Saëns vanmorgen vroeg de uitspraken van het proces-Oradour liet voorlezen. Alle verdachten, die bij verstek hebben terecht gestaan, werden ter dood veroordeeld. Het waren er vijf en tachtig. Ook de Duitse sergeant-majoor Karl Lenz Is dat" andersi Maar over jen de Elzassische sergeant René Boos zullen worden geëxecuteerd, zij eer is zij vergeten. En d an I stonden persoonlijk terecht. De andere beklaagden kregen gevangenis- l-jaddsn dlt r de familie Bydevate dei 1 J 0 00 o Kerstdagen rondgaan voor het E10- >n nnc o-ac-1 Stl'affen Of dwangarbeid. Iirarantip-nrvrd Geld weggenomen uit collectebussen De politie in Bussum heeft drie ser veersters van de schouwburg aldaar aangehouden omdat zij er van verdacht worden geld te hebben verduisterd uit de collectebussen voor liefdadige doelein den. Een van hen, de 44-jarige J. M. uit Bussum, bleek geld te hebben weggeno men uit de collectebus voor het Natio naal Rampenfonds, Nadat zij was aan gehouden oekende zij. dat zij en de 42- jarige M. S. uit Bussum en de 41-jarige uit Hilversum meermalen geld

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1