Ds ZANDT: Inenting is gevaar voor de gezondheid PENSION IN TIENTSIN Je VolLsiranl van Vrijdag 13 Februari 1953 Stoomwet werd aangehouden 40 Milhoen bijeen voor getroffen landen ABDIJSIROOP Voor de verleiding bezweken KOOPMAN VERDUISTERDE INGEZAMELDE GOEDEREN Militairen stalen sigaretten bestemd voor rampgebied Loterij voor Nationaal Rampenfonds Beeldende kunstenaars staan 825 werken af •Af Namen van de slachtoffers SCHE SCHELLEKENS Hebt U een ogenblikje? door Nina Fedorova a 5 BEKNOPT VERSLAG TWEEDE KAMER BINNENHOF, 12 Fcbr. Bij de aan vang van de vergadering van de Tweede Kamer vanmiddag ivordt mr ROOLVINK (KVP) als lid van de Kamer geïnstal leerd. De Kamer benoemt prof mr Ger- brandy (A.R.) tot tweede plaatsvervan gende voorzitter van de Kamer. De heer Stapelkamp wordt tot lid van de com missie voor de huishoudelijke aangele genheden benoemd. Dr Schouten wordt benoemd tot lid voor de commissie van beroep voor de amb phische inrichting. De voordracht, door de Kamer opgemaakt ter vervulling van een vacature onder de leden van de Algemene Rekenkamer, luidt als volgt: 1. L. van der Tempel, secretaris van de Algemene Rekenkamer; 2. mr Ch. J M. Hens, hoofdinspecteur 1ste klasse, afde. lingschef, plv, secretaris bij de Algemene Re- leenkamer; 3. D, J. Gerritsen, directeur dei- rijksbegroting, oud-lid der voormalige Neder lands-Indische Rekenkamer. Aan de orde is het wetsontwerp Stoomwet. Mr BEERNINK (C.H.) is van mening, dat de overheid de ketelkeuringen behoort te bekos tigen. De bedrijven hebben reeds zo v kosten na de ramp nog extra-kosten de keuring geschiedt in het algemeen belang. De heer ANKERSMIT (V.V.D.) is dat eens met mr Burnlnk, voornamelijk omdat hij de kleine zelfstandige ondernemers wil ontlas ten Mr VERKERK (A.R.) sluit zich daarbij Ir POSTHUMUS (Arb.) kan deze mening niet delen. De keuring is ook in het belang van de ondernemingen. Men is toch wel al te snel met het afwentelen van lasten het bedrijfsleven op de overheid. Ir WIJF FELS (Kath.) zegt, dat het wellicht mogelijk is de verplichte keuringen door de overheid te laten betalen en de niet-verplichte door de bedrijven. De heer GORTZAK (Comm.) vraagt of de kleine bedrijven niet vrijgesteld kunnen worden. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. VAN RMIJN, wijst erop, dat de vei ligheid van de bedrijven zelf in hoge mate in het geding is. Dikwijls komen dingen aan het licht, die van grote waai de zijn voor de bedrijven. Wat de kleine bedrijven aangaat, de be dragen zullen liggen tussen de tien en dertig gulden per twee jaar. Spreker vestigt er de aandacht op, dat de helft van de kosten wordt gedragen door de schatkist. Voor derscheid tussen de ondernemers voelt de staatssecretaris niet veel; dit werkt willekeur in de hand, Ook voelt spr. niets voor onder scheid tussen wel- en nlet-verplichte keurin gen. zulks op grond van het argument, dat de keuringen ook in het belang zijn vi bedrijven. Mr Van Rhijn wil nog wel eens het schema bezien, opdat de kleine bedrij ven wellicht toch nog tegemoet gekomen kunnen worden. Na korte re- en dupliek wordt de stemming over het artikel en het wetsontwerp aangehouden tot Vrij dag. Inentingswet Vervolgens is aan de orde het wetsontwerp Wtlziging van de inentingswet '39. Ds ZANDT (St.-Ger.) betoogt dat inentin gen een groot gevaar voor het leven opleve ren. Daarom is spreker, tegen alle inentin gen. De mens mag z(Jn leven niet moedwil lig in gevaar brengen. De inentingsrage var 1951 heeft de gevaren bewezen. Ds Zandt kondigt reeds een amendement aan. in artsen verplicht worden om bij b moeden of vaststellen van gevallen van post vaccinal encephalitis hiervan bericht te zen den aan de geneeskundige inspecteur in hun provincie. De staatssecretaris voor Volksgezond heid, dr MUNTENDAM betoogt, dat in enting wel van groot belang is in bet kader van de pokkenbestrijding. Het aantal ziektegevallen na inenting is veel geringer dan ds Zandt doet voorkomen Het is een grote zegen, dat door inen ting t aantal pokkengevallen zeer sterk verminderd is. Na korte re- en dupliek wordt de algemene beraadslaging gesloten. Bij de behandeling van de artikelen zegt de VOORZITTER te betwijfelen, of het amendement van ds Zandt wel toelaatbaar is. Hét behandelt een geheel andere materie dan het ontwerp zelf. PROF. MR. OUD (V.V.D.) acht het amendement ontoelaatbaar. DS ZANDT (St. Ger.) zegt, dat hierover in de stukken gesproken is. Het heeft met de zaak te maken. De VOORZITTER zegt, dat hu het amendement niet kan toelaten. Hier dreigt een gevaarlijk precedent, Ds ZANDT (St.-Ger.) zal het amendement tot een motie omwerken en de beraadslaging wordt geschorst, Zonder stemming wordt aangenomen het wetsontwerp wijziging van de wel van 21 December 1050, tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfonds- BIJ INTERNATIONALE RODE KRUIS (Van onze correspondent) DEN HAAG, 12 Fcbr. Voor het leen- wendeel van de buitenlandse hulp in contanten hebben tot dusver de lande lijke Rode Ki-uis-organisaïics over de ge hele wereld gezorgd. Zij hebben voor de noodgebieden in Nederland, Engeland en België een bedrag van bijna 40 millioen gulden ingezameld. Bovendien is voor on geveer 4 millioen gulden aan goederen naar de getroffen gebieden gezonden. Een nieuwe noot in het koor der hulpbicden- de landen hebben vandaag drie nationale sportbonden aangeslagen. De K.X.V.B. heeft meegedeeld dat door de voetbal bonden van Frankri,jk, West-Duits land en Italië bedragen van respectievelijk 2500, 9000 en 5000 gulden voor het Nationaal Rampenfonds zijn overgedragen. BELGIë dat via de Nederlandse autori teiten in Brussel tot nu toe giften heeft verzameld tot een bedrag van 350.000 gulden, diende zich met LUXEMBURG en de VERENIGDE STATEN aan om ge meenten t.e adopteren. Zo adopteerden Luik, St Servais, Meisbroek en de studen ten van de Brusselse vrije universiteit de dorpjes 's Gravendeel, Baarland, Nieuwe Tonge en Halsteren. Dii'ferdange en Esch in Luxemburg willen zorgen voor Raams- donk en Oude Tonge en de Amerikaanse stad Boston in Massachusetts zal Brou wershaven met woord en daad bijstaan. XJit ZWITSERLAND kwamen vanmorgen in Rotterdam twee spoorwagons aan de eerste van een groep van 20 met een zending goederen van het Zwitserse Rode Kruis. Staande voor een geopende wagon droeg de Zwitserse gezant in Ne derland, de heer Secretan, de goederen symbolisch over aan de vertegenwoor diger van het Nederlandsche Roode Kruis, jhr Beelaerts van Blokland. Deze hulp verlening staat los van de reeds geboden hulp (onder meer een hefschroefvlieg- tulg en bijna 128.000 gulden) aan giften. Ook zijn van Zwitserse zijde nog barak ken aangeboden. Op grote schaal wordt nog steeds geld ingezameld op de NEDERLANDSE AN TILLEN, in ZUID-AFRIKA, in CANADA vandaag onder meer een som van 32.000 gulden van het Canadese episco paat en uit andere bronnen 4000 gulden WEST-DUITSLAND, waar vluchte lingen uit Tsjecho-Slowakije die in een ontheemdenkamp wonen, samen voor bij na 860 gulden gaven, en FRANKRTJK. Hier liet het stadje Bayeux van zich horen. Gemeente en bevolking brachten 5000 gulden voor het Rampenfonds bij een. Daarbij komt nog een zending goe deren. die door een vrachtauto van Phi lips Zaterdag in Eindhoven zal worden afgeleverd. besluit en het wetsontwerp verlenging werkingsduur van de tijdelijke, nadere voorzieningen ten aanzien van officieren en reserve-officieren der koninklijke landmacht. Fries en Esperanto Het wetsontwerp Wiizieing- van de lager- ondenvüswet 1920 komt vervolgens in behan deling. De heer PETERS (Kath.) zegt, dat zijn fractie geheel accoord gaat met de hoofdzaak van het wetsontwerp. Overigens vraagt spre ker, of het onderwijs in Esperanto op de lagere school wel noodzakelijk en wenselük is. Hij meent van niet. De heer Peters acht het niet juist in dit ontwerp de kwestie van de Friese laai mede ter sprake te brengen. Deze kwestie is daar te complex voor. Ove rigens meent spreker dat het in geen wet verboden is om Fries of Limburgs op school te gebruiken als voertaal. Er wordt ook niets over het Nederlands gezegd. De heer DE LOOR (Arb.) spreekt zijn waardering uit voor dit wetsontwerp. Het is te betreuren, dat het ontwerp zo lang is uit gebleven. Spreker kondigt een amendement, aan. dat gelijke behandeling beoogt t christelijke en openbare onderwijzer: schorsing. IHj verzoekt de minister met spoed een oplossing te willen bevorderen culturele Friese kwestie. Mevrouw FORTANIER—DE WIT (WD) verheugt zich er over, dat dit ontwerp nu eindelijk tot stand is gekomen. Zü begrijpt niet, waarom bij het N O. en het V.H.M.O. geen gratificaties mogen worden gegeven hij jubilea. Het Kamerlid verheugt zich over de Introductie van de mogelijkheid om Esperanto op de lagere school te onderwijzen. Het kan voor het onderwijs in moderne talen nuttig zijn. De minister betrachte met de behande ling van de Friese kwestie grote spoed. Het is te betreuren, dat de minister nog geer voorstellen hoeft gedaan over de kwestie vai de beheersvorm van de openbare school. Ook daarmee betrachte de minister spoed. Mr ROOSJEN (A.R.) stemt in met d. hoofdzaken voor het wetsontwerp. Overi gens vraagt spreker zich juist met bet oog op de discussie met ds Zandt of de kwes tie om het smartegeld wel onder de conside rans gebracht kon worden. Tegen de moge lijkheid van invoering van Esperanto op de lagere school lieert hu" niet voel bezwaren, Spreker sluit zich wat de Friese taal aan gaat. aan bij de lieer De Looi', De heer TILANUS (C.H.) vraagt, of alle ingediende amendementen wel onder de con siderans gebracht kunnen worden. Spreker gaat met de hoofdzaak van het ontwerp ac coord. Afwijzend staat spreker echter tegen- er liet opnemen van de mogelijkheid om iperanto te onderwijzen. Ieder herinnert zich de felle strijd, die ertoe geleid heeft, dat Frans niet onderwezen mag worden. Spreker acht de mogelijkheid van Esperanto te geven zo'n grote dwaasheid, dat hij zijn stem daar niet aan zal geven. Hij aarzelt nog lauwe koest Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende 's werelds beste hoestsiroop ver de kwestie van een gelijke behandeling in de onderwijzer na schorsing. De lieer GORTZAK (Comm.) gaat accoord iet het ontwerp. Spreker is het met betrek king tot de kwestie van de schorsing met de heer De Loor eens. Spreker gaat accoord met het openen van de mogelijkheid om Esperanto te onderwijzen. Voorts meent spreker dat het Friese volk er recht op heeft, dat de Friese laai wordt onderwezen op school. Onjuist acht spreker de inning van schoolgeld dooi de onderwijzer. Sareker heeft psychologische en praetlsche bezwaren. Het antwoord van minister Cals wordt uitgesteld tot Vrijdag. De verga dering wordt te kwart vpor zes gesloten. BOOTVERBINDING MET ZEELAND (Van onze correspondent) DORDRECHT, 12 Febr. De directe verbinding tussen het Westen van het land en Zeeland is weer gedeeltelijk her steld. De Zeeuwse provinciale stoomboot diensten onderhouden met ingang van heden in samenwerking met de Rotter damse Tramwegmaatschappij een boot verbinding tussen Katseveer en Dor drecht. De vertrektijd uit Katseveer is 7 uur en uit. Dordrecht 13 uur. Een bus dienst uit Goes na-ar Katseveer sluit aan op de bootdienst. Militair omgekomen bij auto-ongeluk DEN HAAG, 12 Febr. Tengevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is op 10 Februari de dienstplichtig soldaat M. Blok, ingedeeld bij het regiment veldartillerie Prins Fre- dêrik te Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de ge meente Vierpolders op het eiland Voor- ne en ongehuwd. (Advertentie) Tegen hoest Verkoudheid, ^egen hoest, Sterk desin- keelpjjn en Sterk desinfecterend. Bedrieglijke evacué OUDENBOSCII, 12 Febr. De Til- burgse politie heeft in samenwerking met de politie van Oudenbosch een 25-ja- rige R. gearresteerd, die op de eerste dag van de ramp zogenaamd naar Tilburg was geëvacueerd. R., die zioh volgens leden van het Tilburg Rampencomité uitgegeven had voor Jan Krul, evacué uit het noodgebled, had bij de gemeente een legitimatiekaart weten te bemachti gen, waardoor hij in de verschillende opslagplaatsen te Tilburg tal van goede ren in ontvangst kon nemen. Toen men argwaan kreeg, bleek R. echter te zijn verdwenen. Ditmaal had hij in Ouden bosch, waar eveneens een groot aantal evacué's is ondergebraoht zijn bivak op geslagen. Anderhalf jaar geëist (Van onze correspondent) BREDA, 12 Febr. „Een walglijk misdrijf", zo karakteriseerde de presi dent van de Bredase rechtbank vanmor gen de verduistering van levensmidde len voor dc getroffenen bestemd, ge pleegd door de 28-jarige Bredase koop man H. L. Na een kort requisitoir eiste de substituut-officier van Justitie, mr Temmink, anderhalf jaar gevangenis straf. De verdediger mr Van Hasselt drong aan op clementie. Het was de eerste zaak van dit soort, welke voor een meervoudige kamer be handeld werd. Op 3 Februari had de ver dachte ingezamelde goederen met zijn auto vervoerd naar het verzamelpunt in Breda, het gebouw van de M.T.S. Toen Krijgsraad legde zware straffen op (Van onze correspondent) DEN HAAG, 12 Febr. De Krijgsraad te Velde West heeft, vandaag drie leden van de luchtmacht veroordeeld tot zware straffen, omdat zij vorige week Zaterdag op het vliegveld Valkenburg sigaretten hebben gestolen, welke moesten worden uitgeworpen boven de noodgebieden. De auditcnr-militair, majoor mr F. van der Dussen, noemde deze diefstal „buitenge woon onsympathiek". Hij eiste tegen elk van dc verdachten zes maanden gevange nisstraf niet aftrek van voorarrest. s drie mannen, beroeps-korporaal M. L. van B. en de soldaten H. A. J, S. "W. ten N., waren in een loods op het vliegveld te werk gesteld bij het inpakken van containers. Op een kwaad moment konden zij de verleiding niet weerstaan en zij haalden een aangebro- 200.000 LOTEN TEGEN EEN GULDENper stuk (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 12 Febr. Burgemees ter d'Ailly heeft vanmiddag in het Ste delijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling geopend, .die een overzicht tracht te geven van bet werk, dat Ne derlandse beeldende kunstenaars ter be schikking van het Nationaal Rampen fonds hebben gesteld. Onder het devies „Kunstenaars helpen" heeft een coör dinatie-commissie, ingesteld door het Na tionaal Rampenfonds en de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars, een nationale actie ontke tend, die door de beeldende kunstenaars •eeds met de inzending van 825 kunst verken werd beantwoord. De werken worden aan de man ge bracht in een loterij van 200.000 loten tegen een gulden per stuk. Dit betekent twee ton voor het Nationaal Rampen fonds. Voor „Kunstenaars Helpen" is dit nog maar een begin, want de coör dinatie-commissie wil ook letterkundi gen, architecten, toneelspelers, dansers én andere groepen van kunstenaars bij de actie inschakelen. „Tiet lijkt of de kunstenaars met deze tentoonstelling willen zeggen: Zie je nou wel, wij staan niet zo ver af van de maatschappij als men wel denkt", zo zei burgemeester d'Ailly in zijn openings woord. De burgemeester wilde niet on der die grote „men" worden gerekend. Hij vond het eigenlijk vanzelfsprekend, dat de nationale ramp juist liet gemoed van de gevoelige kunstenaar het meest heeft getroffen. Al neemt dit volgens hein niet weg. dat ons volk zijn kunste naars grote dank is verschuldigd. Adeldom Zelden of nooit heeft het Stedelijk Museum zo'n merkwaardige verzameling binnen zijn trotse muren gehad. Zij om vat slechts een willekeurig deel van de inzendingen, die nog steeds uit binnen- en buitenland toestromen. De tentoon stelling kan daarom uiteraard geen over wicht geven van hetgeen de Nederlandse kunstenaars te bieden hebben. Maar des ondanks doet zij uitermate prettig aan. Niet alleen om haar Ideële doelstelling, maar ook door haar grote verscheiden heid in technieken, onderwerpen en kwaliteit. Schilderijen, aquarellen, goua ches, beeldhouwwerken, ceramiek, edel- smeedwerk en weefkunst: zij zijn dooreen geplaatst in een onsamenhan gende mengeling van lijn en kleur, maar zij geven tezamen een indrukwekkend beeld van de adeldom der Nederlandse kunst, een adeldom, waaraan, zoals hier "kt, de edelmoedigheid niet vreemd is. Tie van de inzenders: Jan Praag, Ter Iaar-Romany en Jo Kruyder-Bouman hebben de ontzetting van dè ramp reeds spontaan op een doek vastgelegd. Waar „Kunstenaars helpen" een nationale ac- :ie wil zijn, is het een gelukkige omstan- ligheid, dat de tentoongestelde werken lijna alle voor iedereen aanvaardbaar Dirigenten Residentie-orkest DEN HAAG, 12 Febr. Na afslui ting van de komende Holland Festival concerten op 15 .Tuil zullen de Kurzaal- concerten van het, Residentie-orkest in de periode van half Juli tot half Septem ber achtereenvolgens geleid worden door Josef Krips, Willem van Otterloo, Mario Rossi en Antal Dorati. De voor Nederland nieuwe verschij ning van de Italiaanse dirigent Mario Rossi is belangwekkend sinds deze fi guur tijdens de jongste Salzburgse mu ziekfeesten grote aandacht wist te trek ken. Bij deze gelegenheid verving hij met groot succes de plotseling ziek gé worden dirigent Furtwangler. lijn. En is het ook gelukkig, dat ook Ne derlands algemeen erkende kunstenaars .lis Raedecker, Slu.yters en Kuno Brinks '.ijn vertegenwoordigd. Het ligt in de bedoeling van de co- n'dinatie-commissie, deze tentoonstelling misschien in andere vorm te her halen in Den TIaag, Arnhem, Eindhoven, Maastricht en andere steden. Een .stormteken" op de Dam, dat de co- irdinatie-commissie morgen aan het ge meentebestuur zal overdragen, zal ons uolk in de komende maanden aan de ac ne der kunstenaars blijven herinneren. ken slof sigaretten leeg, De korporaal nam twee pakjes, S. acht en Ten N. zes. De soldaten verborgen de sigaretten in hun hoofdkussen. Toen de sergeant van de week de ronde deed om de de kens te tellen, kwam de diefstal aan het licht. De korporaal liep daarna ook tegen de lamp. B.. die tijdens het vooronderzoek hardnekkig ontkende, gaf voor de Krijgsraad zijn misdrijf toe. Ook de twee anderen bekenden. „We hebben dag en nacht gewerkt en we kregen niets ex tra. Er was zelfs geen brood voor ons. Af en toe konden we koffie krijgen", zei soldaat Ten N. De andere verdachten bevestigden dit. Een luchtmacht-officier die dienst had gedaan op Valkenbui'g en voor deze zitting deel uit maakte van de Krijgsraad, verklaarde, dat 's nachts hete soep werd geschonken voor de mannen. „Tk heb ze zelf verschillende malen gehad", zei hij. „Alles geven" De. auditeur-militair achtte het vele werk geen verzachtende omstandigheid. ..Het is een militaire plicht om alles te geven als liet. land. in nood is", zei hij. Hij wilde bij zijn cis geen rekening hou den met het feit, dat, de diefstal was ge- vleegd bij watersnood. Daarvoor ligt Valkenburg volgens hem te ver af van de noodgebieden. De "Raad deelde de opvatting van de auditeur-militair niet en veroordeelde de beklaagden wegens diefstal bij gelegen heid van watersnood. Korporaal B. kreeg zes maanden met aftrek van voorarrest. Bovendien werd hij in rang verlaagd tot soldaat laagste klasse en ontslagen uit de militaire dienst. Ten IT. en S. werden veroordeeld tot zes maanden met aftrek. Mr W. K. Koster verdedigde het drie tal. „Het zijn geen misdadigers, geen rovers", zei hij. „Ze waren moe en suf toen ze het misdrijf pleegden. Ze hadden zich reeds een week lang geweldig inge spannen en konden slechts enkele uren per dag slapen". De verdediger bestreed de ten laste legging. Hij was van me ning, dat hier sprake was van verduis tering. (Advertentie) Af eest*'' Weestér VLEESWARENFABRIEK L HEESIER N.V. hy des avonds thuis kwam, bleek dat een hoeveelheid levensmiddelen ter waarde van 200 gulden in zijn auto was achtergebleven. Deze goederen behield de man. Op Februari probeerde hij de levensmiclci len te verkopen in E.ygelshoven in Lim burg, waar hij voor familiebezoek- moest zijn. Door de rijkspolitie werd hij daar gepakt. De man bekende volledig. Hij verkeert in behoeftige omstandigheden, is onlangs failliet gegaan en was voor de verleiding bezweken, toen hij de goede ren in zijn bezit kreeg zónder dat emand dit wist. „Voor uw handelwijze hel) ik geen woorden", zei de president, „en ik kan me levendig indenken, dat. er wel stem men opgaan om uw soort mensen op een andere manier te straffen". De officier van Justitie, mr Temmink, noenulo ver duistering op zich reeds een ernstig de lict. Het ging nu ten koste van dé ge troffenen, waardoor het misdrijf nog ernstiger wordt. Mede gezien uit het oog punt van de preventie meende de offi- litt.ien maanden gevangenisstraf te i iet en De verdediger begon zijn pleidooi met tem persoonlijk woord en zei een weer stand te hebben moeten overwinnen om deze verdachte te kunnen verdedigen. Maar bij de bestudering van de zaak was hem gaandeweg gebleken, dat de oorzaak van die weerstand geen stand kon hou den. In de edelmoedige sfeer van naas tenliefde waarin Nederland te hulp is gesneld past geen misdrijf, maar dit blijft tóch in de samenleving voorkomen hóe- zeer dit ook te betreuren is. De A-erdach- t.e kwam eigenlijk per ongeluk in het be zit van de goederen en is toen bezweken: door zijn persoonlijke nood. Uitspraak kwam er over 14 dagen. 'ploma had. DEN HAAG, 12 Febr. Het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft vandaag de 7e lijst van slachtoffers van de watersnood (niet ge controleerde opgave) uitgegeven: BBUINISSE. Echtgenote van v. adres: Noorddijk 19. d. Bregt. laatste BURGH (Z.>. Van Loozen. Johannes, geb. 2-2-59 te Burgh. laatste adres: C 20; Nikerk, Jo- zina Sara, geb. 30-3-04 te Rotterdam, echtgenote van Marinus van Dlest, laat ste adres: C 35; Barendse, Elisabeth Ja coba, geb. 21-3-14 te Burgh, echtgenote van Willem van Dongen, laatste adres: C 19a; Van Dongen, Cornelia Pieternel- la Jacoba. geb. 3-11-44. dochter van Wil lem van Dongen en Elisabeth Jacoba Ba rendse. laatste adres: C 19a: Van Don gen. Stoffel, geb. 28-2-46 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Ja coba Barendse, laatste adres: C 19a; Van Dongen. Marinus, geb. 28-11-48 te Burgh. zoon van Willem v. Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres: C 19a; Jonker. Adrianus. geb. 12-5-80 te Duiven- dijke, weduwnaar van Janna Metselaar, laatste adres: C 24; Kenters, Janna. geb. 16-8-6S te Burgh. weduwe van Adriaan Fondse. laatste adres: C 17; Fondse, Ar- noldus Josephus, geb. 23-12-91 te Burgh, gescheiden van Johanna Catharina Veld huis. laatste adres: C 17: Van Loozen. Neeltje, geb. 12-6-86 te Burgh, laatste adres: C 20. 's-GRAVENDEEL. Van Soest, Margaretha, geb. 18-5-98; Kranendonk, Maaike, geb. 27-12-40; Smits- hoek, Willempje Teuntje Adriana, geb. 6-6-99. Aanvulling op 5e lijst van Febr.: Van den Berg. Hendrik, geb. l-S-87. overl. 6-2-53 en voorlopig begraven in Dubbel dam. Aanvulling op le lijst van 4 Febr. Groot, Jacob, geb. 18-12-98. laatste adres: Langestraat; Appeldoorn. Jan, geb. 30- 12-99, laatste adres: Molendijk 50. 's-GBAVENPOr.DER. De Witte, Geertje. Jacoba. geb. 17-7-95 te Duisburg, echtgenote van Kornelis van der Weele. laatste adres: Schoolstraat 13. HONTENISSE. Van de Velde, Jacobus, ca 66 jaar, laat ste adres: Tasdijk I S te Kloosterzande. KAPELLE <Z.). Nijsse, Foort, geb, 24-11-37 te Rilland Bath. KORTGENE. Dierkx. Bernhard, geb. 24-9-46 te Dja karta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Toren- dijk 117; Verburg, Jan. geb. 21-7-95 te Kats, echtgenoot van Adriana Verbuist, laatste adres: Torendijk 41; Van Hoorn, Jannetje Pïeternella, geb. 22-10-85 te We- meldinge. laatste adres: Torendijk 29; Platschorre, Levina. geb. 16-4-69 te Kort- gene, weduwe van Johannes Verwei, laat ste adres: Torendijk 31. KRUININGEN. Aanvulling op 5e lijst 9 Febr.Saaman, Arie, geb. 25-7-04 te Kruiningen, echt genoot van Cornelia Poelman, laatste adres; Spardamme: Poelman. Cornelia, echtgenote van Arie Saaman, laatste adres: Spardamme; Saaman, Jan, geb. 30-12-32, zoon van Arie Saaman en Cor nelia Poelman, laat&te adres: Spardamme. MÏDDELHABNIS. Appel. Hendrik, geb. 23-10-26 te Middel- liarnis, laatste adres: Voorstraat 51. NIEUWERKERK. Van de VeldeEveraert, Magdalena Stephanie Aloisa. geb. 18-2-13 te Amster dam Van de Velde, Maria Aloisa, geb. 12-8-34 te Stoppeldijk; Van de Velde. Pe- tronella Paulina, geb. 9-3-40 te Capelle; Van de Velde. Nicolaas Jacobus Maria, geb. 13-11-47 te Capelle: Van de Velde, Rosalie, geb, 8-3-52 te Nieuwerkerk. STELLENDAM. Geïdentificeerd: Van Lenten, Arentje, geb. 1882, laatste adresMolenkade 52 Koese, Lodewijk Jacob, geb. in 1941, laatste adres: Wijk II 17a; Koese. Jan Marius, geb. in 1952, laatste adres: Wijk II 17a: Tanis, Claartje, geb. in 1877, laat ste adres: Wijk II S; Kieviet, Martha, geb. in 1925, laatste adres: Meidoorn straat 2. Het Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gege vens van deze verlieslüst worden verza meld. niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Verpleegster was onbevoegd (Van onze correspondent) BREDA, 12 Febr. De politierechter in Breda heeft vandaag een 52-jarige we- heeft zich ten onrechte als gediplomeer Rode-Kruis verpleegster uitgegeven. N; en zwerftocht door verschillende ramp- jebieden waar zij haar hulp aanbood, belandde zij tenslotte op Sint Philips- land. Zij gaf zioh bij een dokter uit voor gediplomeerd verpleegster en kreeg ver antwoordelijk werk. Ze liep spoedig te gen de lamp. Toen zij, aanvankelijk ver dacht van diefstal werd gearresteerd. het licht dat zij geen di- (.ADVERTENTIE) De door de Ramp onderbroken verkoop van I 500 PAAR HERENSCHOENEN, alleen eerste klas merken 1 TEGEN UITERST LAGE PRIJZEN, HERVATTEN WIJ HEDEN 17,95 18,95 19,95 KALVERSTRAAT 186, HOEK HEILIGEWEG, AMSTERDAM. TEL. 31627 No. 749 HORIZONTAAl,: 1 Staats-116 familielid: 17 op elkander; 129 deet van gebit: 31 gebruik, hoofd; 8 touw om iets aanllO watertje in Friesland; 20133 hoogachting; 34 lyrisch ge vast te maken; 9 meisjesnaam; godin van de vrede; 21 kers; (dicht; 36 het bieden; 37maand. 10 lokspijs12 tot zich nemen22 voorzetsel23 stoet25 nul- 13 keukengerei; 14 baardje; digram; 27 Jaag gelegen land; j VERTICAAL: 1 Figuur op ganzenbord2 landbouwwerk tuig; 3 muzieknoot; 4 oude naam voor Indonesië: 5 meis jesnaam; 6 faam; 7 buidel; S op zijn minst: 11 spelen kinderen mee; 14 naaigerei: 15 kameel16 kleine pape gaai; 17 gewicht; 18 oneffen heid in weefsel; 19 riviertje (Utrecht); 24 slot; 26 snij- wond28 tabbaard30 kunst (Lat.): 32 uitgedroogd; 34 Oude Testament; 35 eminentie. Oplossing No. 748 26 WAAR is mijn naald?" vroeg oma. Ze wilde een andere wending ;even aan het gesprek. „Waarom trouw je niet, Ama?" vroeg mevrouw Parrish weer. „Met wie kan ik trouwen? 'r Heiden dat gaat r.iet. 'n Protestant dat gaat niet. En hoeveel katholieke vryge- zeilen Chinezen, die in aanmerking ko men kent u? Ik heb er nog geen ge zien. Als hij een goed katholiek is, wil hij monnik worden. En waar blijf je dan?" „Mevrouw," zei Khan, „daar staan drie zwarte madammen voor het hek wil len niet binnen komen vragen naar De Familie zat aan het ontbijt. Oma stond vlug op en nam de situatie in handen. ,Dat ls natuurlijk moeder abdis met haar zusters. Tania, ruim de tafel af en leg een schoon tafellaken op. Khan, thee, nieuwe thee vlug. Dima, neem de hond naar bulten. Lida, blijf daar niet in die kimono zitten, kleed je behoorlijk aan. Peter je bent de man van de familie ga met me mee om ze te ontvangen." Ze zei dat allemaal met een gebiedende stem, die nieuw voor haar was, op de toon van de meesteres van een groot huis. Toen ging ze met bescheiden waar digheid de kamer uit om de gasten te begroeten. Peter volgde. Drie zwarte gestalten stonden bij het hek. Vooraan stond moeder abdis, een beetje achter haar twee nonnen, Er was niets plechtstatigs aan moeder abdis. Ze was een klein vrouwtje van het stevige boerlnnetype en had een rood, glim lachend gezicht. Ze was druk en opge wekt, als was haar hele leven één ver rukking. De lange, magere figuur achter haar w*as zuster Marionilla. Ze was jong. Haar gezicht was zeer opvallend. Bleek en betrokken droeg het de contouren van strenge, klassieke schoonheid in haar verheven volmaaktheid. Dit gezicht drukte slechts één gevoel uit: een uiterste van lijden. 1-Iaar ogen waren gewoonlijk neergeslagen. Als zij ze, wat zelden ge beurde, opsloeg, dan voelde men zich als geschroeid door haar vlammende blik, Gedurende de drie dagen, dat ze b(j de Familie verblijf hield, hoorde niemand De zusters doen hun intree ooit haar stem. De derde figuur was moeder Anastasia. Ze was oud, dik en mopperig. Haar gezicht was met wratten van allerlei grootte bedekt. Het scheen, dat waar ze ook ging en wat ze ook zag, er niets was, wat haar goedkeuring weg kon dragen. Toen ze oma op hen toe zagen komen, negen de drie zwarte ge stalten zich in een langzame en diepe buiging. „Welkom, beste moeder abdis! Welkom, zusters," zei oma en boog terug. Lang zaam en statig schreden ze naar het huis, maar moeder abdis kon die statigheid blijkbaar niet lang volhouden. Over de korte afstand van het hek naar de deur zondigde ze verscheidene keren tegen de etiquette, hetzij door vlug naar bo ven te kijken, naar het balkon, waar mevrouw Parrish een dutje deed, leu nend tegen de ba lustrade, zodat een bloempot in onmid dellijk gevaar ver keerde van naar beneden t.e tuime len, of door met haar tong tegen haar verhemelte te klak ken om honds aandacht te trekken, die verachtelijk gromde over zoveel fa miliariteit, of door op zo'n grappige ma nier tegen Dima te grijnzen, dat de jon gen ogenblikkelijk door bewondering en ontzag met stomheid werd geslagen. Het scheen, dat moeder Anastasia, die achter aan kwam, elke tekortkoming van moe der abdis opmerkte en als het ware In haar geheugen optekende. I-Iet scheen, dat ze raadde, wat ze niet zien kon; zij raadde met de grimmige voldoening van iemand, die geen illusies had omtrent de mogelijkheid, mensen te veranderen en beter te maken. Het scheen ook, dat deze geestesgesteldheid moeder Anasta sia een soort van sombere voldoening schonk, kenmerkend voor alle misan- thropische naturen, want in één ogenblik had naar gezicht iets weg van een hond. TVTOEDER abdis was 'n opmerkelijke L*-*-persoonlijkheid. Ze had 'n gebrekkige opvoeding gehad en kende geen enkele vreemde taal. Zelfs in de kennis van de Heilige Schrift was ze niet sterk. In de jaren vóór de revolutie zou ze het in geen enkel klooster verder gebracht heb ben dan tot werkzuster. In Russische kloosters worden de abdissen eerst dooi de zusters zelf uit hun midden gekozen en dan moet de keuze door de bisschop van het diocees worden bekrachtigd. Die tweede fase zou onze moeder abdis nooit doorstaan hebben, want ze zou iedere bisschop, hoe beheerst ook, van z'n stuk gebracht hebben van het ogenblik af, dat ze over godsdienstige dingen be gon te spreken. Men kon haar eigenlijk geen rechtzinnig lid van de Grieks Or thodoxe Kerk noemen; ze was 'n ketter- in en in bepaalde opzichten zelfs 'n hel din. Er was in haar de één of andere hoedanigheid, 'n eigenschap, die alles overheerste en die haar belette zich te laten inperken, zich aan regels te laten onderwerpen, zich te buigen voor vast gestelde denkwijzen. Ze was 'n mensen kind in haar meest zuivere verschijnings vorm, dochter van een jong Slavisch ras, onbedorven door te veel traditie of ken nis. Haar andere eigenschap was goed heid. Of eigenlijk was het misschien niet bepaald goed heid of vriendelijk heid. want ze hóef de niet neer te bui gen om te helpen, zich niet in te spannen om te be grijpen of zich aan een berisping te wagen. Ze aan vaardde het leven, en zij en de rest van de wereld waren niet gescheiden. Ze was in alles en alles was in haar. 's Mensen harten, gedachten, daden en hun motieven waren 'n open boek voor haar. 'n Hongerige voeden was voor haar even natuurlijk als eten en even natuurlijk als het kleden van hen die naakt waren, want ze voelde honger met zijn honger en huiverde om zijn kou. Misschien was dit het, dat bij haat- keuze tot abdis de doorslag gegeven had. Godsdienst had er niets mee van doen. Dertig zusters, verbannen, opgejaagd, van alle bezittingen beroofd, hadden iemand nodig om tien bijeen te houden in 'n kleine groep en hadden zeker uit hun midden geen betere kunnen vinden. In vijftien' jaar bouwde moeder abdis drie kloosters in drie steden van China en ofschoon zonder geregeld inkomen verleende ze onderdak aan ongeveer drie honderd vrouwen zusters, novicen, wezen, invaliden en ouden van dagen. Haar enig inkomen was, wat ze kreeg door haar persoonlijk contact met men sen. En daarin slaagde ze schitterend. I-Iad ze geleefd in de jaren, dat Russen rijk waren, ze zou gemakkelijk over mil- lioenen hebben kunnen beschikken, maar nu moest ze van de armen vragen om aan de nog armeren te kunnen geven. Wat de mensen en vooral geestelijken verwon derd deed staan, was, dat er heuse won deren in haar kloosters gebeurd waren, wonderen, waaromtrent geen twijfel mo gelijk was. Ze gebeurden hoe dan ook juist op die ogenblikken, dat er ongelovi gen en twijfelaars in de buurt waren en dit bracht deze laatsten in een toestand van uiterste ontsteltenis en schrik. De éne keer was het een kind, dat door een hee] conclaaf van dokters ongeneeslijk blind verklaard was, en toen kwam móe der abdis binnen met haar ikoon van de heilige Maagd van Kazan en bad en schreide bitter en smeekte en zie! het kind opende de ogen en kon onmiddellyk alles zien. 'n Andere keer was het een oude zondaar, die nooit bad en aanvanke lijk lachte bij de gedachte alleen al aan hulp uit het hiernamaals. Maar toen zijn pijnen steeds heviger werden, stemde hij erin toe, dat moeder abdis hem opzocht en voor hem bad. Zij bad en hij mop perde en kreunde, lichtelijk beschaamd over z'n zwakheid. Toen, tot z'n eigen verbazing, genas hij. Hij wilde het eerst niet toegeven, maar ja hij kon zich bewegen, eten, slapen, lachen en voelde geen pijn meer. En deze terugkeer tot gezondheid en beterschap kwam hem zo aangenaam voor, dat hij eindelijk toegaf, dat hy door een wonder genezen was. Maar dit was maar één kant van het verhaal. De andere kant was, dat moeder abdis, als 't wonder eenmaal gebeurd was, haar voorwaarden stelde, welke gewoon lijk daarop neerkwamen, dat: ten eerste, de patiënt vaak naar het klooster komen zou om er te bidden en ten tweede, dat hij een maandelijks bedrag voor de ar men in het klooster betalen zou. Zij be paalde de hoogte van het bedrag en stelde vast, wanneer hij moest komen bidden, en hield daar streng de hand aan. Dit was nu juist niet precies overeen komstig de traditie van de Grieks Ortho doxe Kerk en de geestelijkheid voelde zich onprettig. Maar wat konden ze doen? Zij was de enige, naar wie ze iedere arme, invalide of wees konden zenden, die hulp behoefde. Zij weigerde immers nooit iemand. Soms waren de kinderen van haar weeshuis op de binnenplaats aan het spelen alle twee-en-vijftig. En als ze dan geroepen werden om le ko men eten, waren het et- vier-en-vijftig. Wordt vervolgd): 'Transatlantische telegrammen NEW YORK, 12 FEBRUARI DODEN EN GEWONDEN DE VERLIEZEN van de Verenigde Staten in Korea bedragen sinds 25 Juni 1950, de dag waarop Noordkoreaanse tanks en in fanterie de oorlog langs de 38ste breedte graad ontketenden, precies 192.819 man. Dit is 395 doden en gewonden meer dan in de opgave van de vorige week. ALLEN VOOR EEN DE WERELDBANK heeft Zuidslavie voor de financiering van zijn economische plannen een bedrag geleend ter waarde van 114 millioen gulden. Deze som zal worden bijeengebracht door tien landen waaronder Nederland. Het gedeelte van de lening dat in Zwitserse francs wordt verstrekt zal af komstig zijn van de verkoop van Wereld bankobligaties in Zwitserland. De rest komt ten laste van de fondsen in eigen valuta, welke de betrokken landen bij de Wereld bank hebben gestort. NOG NIET OPGEGEVEN DE ADVOCAAT van de atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg, wier gratieverzoek gisteren door president Eisenhower is af gewezen zal het opperste hof van appèl verzoeken de voltrekking van het vonnis uit te stellen, hangende een nieuw beroep op het hooggerechtshof. Dit hof heeft in October van het vorige jaar reeds beslist zich niet opnieuw te kunnen inlaten met de veroordeling van het echtpaar. Per 1 Januari 1954: NATIONALISATIE van bedrijven in Indonesië DJAKARTA, 10 Febr. De Indonesi- sche regering heeft het. plan opgenomen, de particuliere gas- en electi-iciteitsbe- dry ven per 1 Januari 1954 te nationalise ren. Volgens Indonesische berekeningen bedraagt het particuliere Nederlands ka- pitaal, dat in deze bedrijven is gestoken, ruim 121 millioen gulden, ofwel 364.500.000 roepiah's. De Indonesische re gering zal dit kapitaal aan de betrokken maatschappijen in termijnen in Neder lands courant vergoeden. Het is voor de betrokken maatschap pijen de vraag, of het wel verstandig zal zijn in te gaan op voorstellen om de ver goeding vast te stellen op basis van bo vengenoemde roepiah-waarde. Tiet is na melijk geenszins zeker, dat de roepiah .n de komende jaren in staat zal zijn, zich op het toch al aanzienlijk gedevalueerde peil te handhaven. Aan' het buitenlands personeel der bedrijven zal nog voor de nationalisatie gelegenheid worden ge geven, zich uit te spreken over hun be reidheid om ook na de nationalisatie by' de gas- en electriciteitsbedrijven te blij ven werken. De vrees der Indonesiërs, dat deze buitenlandse deskundigen zich uit de bedrijven zullen terugtrekken, schijnt over het algemeen overdreven te zijn geweest. Franse campagne tegen Europese Defensie PARIJS, 12 Febr. (Reutel') Hon derd leden der Franse Nationale Verga dering, vertegenwoordigers van midden- en rechtse groeperingen, vanaf aanhan gers van generaal de Gaulle tot radica len toe. hebben een comité gevormd om het verdrag van de Europese Defensie- gemeenschap te bestrijden. Een der co mitéleden, de onafhankeüjk-conservatie- ve afgevaardigde Pierre André, verklaar de: „Wij zullen in heel Frankrijk een campagne voeren, om de Franse open bare mening wakker te schudden. De Europese Steenkool- en Staalgemeen schap is er in het Franse parlement door gejaagd. Wij zullen niet toestaan, dat dit ook met het verdrag voor de E.D.G. ge schiedt." FRANSE MINISTERS IN ENGELAND LONDEN. 12 Febr. (AFF eil AP) De Franse minister-president, Mayer, is in Londen aangekomen om met de Brit se regering besprekingen te voeren over nen grotere Frans-Britse toenadering o iolitiek, militair en economisch gebiet )e Franse minister van buitenlandse za ken, Bidault, en de minister van econo mische zaken. Buron, zijn enkele uren na Mayer in Londen aangekomen. Bidault zei: „De entente cordiale (hartelijke verstandhouding) duurt nu al een halve eeuw. De Franse regering is van mening, dat deze verstandhouding moet worden versterkt". Minister Buron za! trachten de Engelsen over te halen meer van Frankrijk te kopen. De Franse export naar Engeland had in 1951 een waarde van 1 milliard 700 millioen gul den. In 1951 daalde dit bedrag tot 1 mil liard 200 millioen. De uitvoer van Franse landbouwproducten werd het gevoeligst getroffen: hij daalde met 50 percent. Naguib naar Washington. CAIRO, 12 Febr. (Reuter) Generaal Naguib heeft bekend gemaakt, dat hij „zeer binnenkort" een bezoek zal bren gen aan president Eisenhower In Was hington. Hij zal pas een bezoek aan Engeland brengen, „als alle zaken zijn geregeld". De generaal prees de bemoeiingen van de Amerikaanse gezant in Cairo, Jefferson Caffery, bij het tot stand komen van het Britse Egyptische ac coord inzake de Soedan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5