OPBOUW op Goeree begint met afbraak LL ■f P. V. d. A: STEUNDE CANDIDATUUR VAN RECHTSE PROF. GERBRANDY Valentijn-dag Lof voor militaire hulp pgebied in ram „WE MOETEN LACHEN OM HIER TE KUNNEN LEVEN" Tweede Kamer was huishoudelijk Rechters van „Oradour" stellen vonnissen op „Majesteit...? Zeg maar mevrouw", zei Koningin JUNCKER AGENTEN oiie go Koninklijk gesprek in het water TUSSEN VALIEZEN EN VELDBEDDEN Verdediger vond adres van afwezige hoofdschuldige «Ie ^oILsLrant van Vrijdag 13 Februari 1953 3 (Van onze speciale verslaggever) GOEREE OVERFLAKKEE, 11 Febr. De storm der verschrikking is uitge woed. Het leven kruipt verder over een hooggelegen reep land. In het bodekamer- tje van een verlaten raadhuis geeft dokter von der Fuhr ons een prik tegen typhus en paratyphus. Juist acht dagen geleden kwam hij hier per roeiboot aan, deze jonge Tilburg ér die nog niet zo heel lang geleden zijn studies afsloot. Vandaag heeft hij zijn 370e inenting geteld en dat is minstens zo vermeldenswaard als de ellendige tonelen die hij hier onmiddellijk na aankomst meemaakte. De plaatse lijke dokter was zojuist met een vlot uit zijn ondergelopen woning bevrijd en op de bovenverdieping van een van de huizen, hadden de redders een spelend kind aangetroffen, waarvan de moeder verdronken was. Diezelfde dag ook was het eerste voedselpakket gedropt. Het kwam door het dak van een huis heen in hel water terecht. Hij moest adviseren het voedsel op een hoop te gooien en te ver branden, omdat de kans dat het water besmet zou zijn, niet gering was. Gisteren had dokter von der Fuhr koningin Juliana rondgeleid. Ze was per auto gekomen over een weg die nog voor een goed deel blank stond. Ze was per helicopter ver trokken. „Dat is de eerste maal dat ik in zo'n ding ga vliegen", had de Koningin hem toevertrouwd. En het jongensachtige gezicht van von der Fuhr vertelde met een glimlach hoezeer hij deze opmerking op prijs had gesteld. Tachtig dorpsbewoners keren terug Het water zakt; het leven gaat verder. Nieuwe Tonge, eens een rond uitgebouwd dorp is nog slechts een rechte streep, een stuk binnendijk met woningen links en rechts. Er is geen verkeer. Er lopen geen honden of katten. Er komt een man op ons toe: ..Zoekt u de burgemeester' vraagt hij. Wij knikken van ja. Hij loopt met ons de lange straat door. Van alle huizen zijn de deuren gesloten. Een gore rand op de vitrage voor de ruiten ver telt hoe hoog het water wel kwam. Rechtop gezet tegen de nog van vocht verzadigde muren staan links en rechts van de weg tientallen bruin geschilderde ruw-houten doodskisten. „Vandaag zijn Wy roepen alle geëvacueerde op. hun adres aan ons op te geven, voor overleg over mogelijke hulp, inzake beschadigde voorraad Junclcer rijwielen. JUNCKER RIJWIELFABRIEK N.V. APELDOORN. op Op het Zeeuwse eiland Sint Philips- land is het complete bevolkingsregister te water geraakt. Een kaartensysteem in stalen kasten. Men zal er nog naar zoe ken, maar wie weet wat er van die kaar ten. maar over is Gezagvoerder Virulv is benoemd tot commodore op de Noord- atlantische routes van de KLM. Deze rang geeft reoht op het dragen van een f ouden ster boven de galons In Boven arspel hebben de boUenkwekers al de Lente in de bol. De 13e Westfriese Flora is er ingezet met bloeiende tulpen van de vette klei, gerangschikt tussen bloeiende heesters en ander struikgewas Een prachtig tafereel met de mooiste kleurschakering in deze tijd van het jaar. Een Engelse bollenkennér heeft uitge maakt, dat overduidelijk is bewezen, dal de zogenaamde kleibol zich uitstekend leent voor het broeien Overigens zijn in Vriezenveen dezer dagen de eerste kie viten waargenomen, Tien tegelijk. Alle maal mannetjes, die zaten te wachten op een vrouwtje. Dat is heerlijk Uit Israël zijn 6000 kisten sinaasappelen aange komen. Uit Italië enkele wagonladingen groenten en fruit, als eerste giften op het welige terrein vol tuinbouwproduc ten en zuidvruchten. Besloten is tot openbare velling ten bate van het Ram penfonds (een woord dat voorlopig niet uit deze rubriek zal worden geweerd) Vandaag geeft het Utrechts studenten koor en -orkest in de Nicolai-kerlc in Utrecht een uitvoering van Bach's Johan nes Passie. Deze uitvoering is een tra ditie, welke dit jaar ten goede komt aan liet Rampenfonds. Dirigent is Hans Brandts Buys, die de werken van Bach diepgaand heeft bestudeerd De com missie voor internationale walvis-statis tieken in Sandefjord heeft besloten de periode, waarin bultrugwalvissen mogen worden gevangen in de zuidelijke IJszee, met drie dagen te verlengen.' Gelukkig. Tot en met 18 Februari moeten die bul ten uitkijken Het muziekcorps der voormalige schutterij in Enschede is aan- Sewezen om Nederland te vertegenwoor- igen op het internationale muziekcon cours, dat op 15, 16 en 17 Mei in Bolzano in Talie zal worden gehouden en waar aan korpsen uit 12 landen deelnemen Vrienden in Amsterdam, die een beetje omhoog zitten met een of ander kar weitje, hoeven maar te bellen naar 3697S of 39988. Dan begint de actie „Mouwen omhoog, dijken dicht" te werken. Er komt zo'n 'verkenner of welpje aan de deur en die klaart uw karwei. Ten bate van het Rampenfonds De mensen in de Italiaanse stad Salerno zijn opgewon den, omdat zware zeeën Woensdagavond een levende walvis van vier ton op de kust hebben geworpen. Wat moeten zij daarmee? Opgericht is in Den Haae de stichting Dierenrampenfonds. Met een beginkapitaal van enkele duizenden guldens. Het gironummer is nog al ge makkelijk: 154 Tn Tilburg heeft het Ramperieomité een ..Zandzakjesactie" op jen drie soorten zandzakjes ten verkoon aanbieden ais een symbolische dijkver sterking. Enkele Tilburgse firma's hc:> her. de zakjes gratis aangeboden Het hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond beeft een oproep gericht tot de jonge boeren hulpcolon nes te vormen die bij de herbevolkine van de ge.troffcn boerenbedrijven een handje gaan helper.. Jonge boerinnen gaan'met schrobber en dweil aan de sla2. boerenzoons gaan helpen bij het eerste opruimingswèrk op de ondergelopen boerderiien. Alles gratis In Kaatsheu-, vel wordt morgen een gouden huwelijks feest gevierd, waarnaar velen dankbaai opkijken. Want de bruidegom, de lieer C. Roestenberg is in arbeiderskringen ge kend en gezien. Een pionier van de ka tholfeke arbeidersbeweging, in het bij zonder van die van de leerbewerkers Paus en Koningin hehben zijn grote ver diensten al eerder erkend, Vandaag voe gen wij onze hulde daarbij. er acht geborgen", zegt de man. „Van avond brengt de burgemeester ze naar Middelharnis". Achter ons klinkt ineens het geraas van neerstortend puin. We kijken verschrikt achterom. „Dat zijn de militairen, verklaart hij ons; de door het water ondermijnde woningen worden om ver gehaald. Driehonderd woningen zijn verloren. De opbouw begint hier met af braak. Maar we zijn begonnen". Fantastische vrouw „De Koningin is een fantastische vrouw", vertelt de stem verder. Ze gaf ons de moed om door te gaan. Een op perwachtmeester bracht haar gisteren een boodschap. „Majesteit.zo begon de militair. De Koningin viel hem in de rede; „ITet is nu geen tijd om te majestei ten", zei ze, „zeg maar mevrouw". We lachen allebei. De burgemeester treffen we aan in een huis bij een klein pleintje. Voor een café, waar een centrale keuken is ingericht, staan 4 doodskisten. Recht vooruit, juist door }iet gehavende dak van een boerenstal, zien we de rond twintig verstijfde lichamen van omge komen koeien. Op de smalle trottoirrand ligt een stuk varkensvlees. Het is elf dagen na de fatale le Februari. „We heb ben gisteren juist een architect opdracht gegeven een ontwerp voor een nieuw dorp te maken", zegt de 37-jarige Chris van Hofwegen, de jonge burgemeester, die zich voor de ogen van honderden dorpsbewoners een ware held heeft ge toond. Hij was de laatste van een ketting van mensen, (lie tot aan de kin in het water ging om door de stroom meegesleurde boeren te redden. Hij ging mee op de vlotten om de geïsoleerden naar de dijk te brengen in liet hart van bet dorp; do dijk waar ook al een halve meter water stond en waarin de stroom grote bressen bad geslagen. Er is geen paniek geweest; alleen dankbaarheid van de mensen voor bun redding. „Wat betekent nu eigenlijk een burgemeester in zo'n dorp", had Cris van Hofwegen zich wel eens afgevraagd. Nu weet hij wat bij betekend heeft, wan! met een ronde lach bekent hij, dat liij in de eerste dagen na de ramp door alle vrouwen van zijn dorp is gezoend. Wij lachén allemaal. ITet is alsof hij zich daarmee op een fout betrapt en ver ontschuldigend voegt hij eraan toe: Ja wij moeten nu wel lachen; als we niet konden lachen zouden we hier nauwe lijks kunnen leven". We lopen de Dorps straat weer door. In de geopende lijkkis ten liggen vellen geolied papier. „We ver wachten hier in deze gemeente nog rond 75 slachtoffers te zullen aantref fen. Het water zakt nu; de zee geeft langzaam, heel langzaam terug wat ze genomen heeft. De burgemeester wijst ver weg in het wijde watervlak, dat nog -tot aan de rand van de binnendijk staat, „Ziet u daar iets opglimmen. Daar staat een auto; er moeten nog vier mensen in zitten. Er zijn nog meer auto's in de polder blijven steken". Drie dagen gewacht Om half drie kreeg ik bericht van de hoge waterstand. Om half vier kwam het water ai over de dijken. Ik was intussen naar het gehucht Battenoord gegaan, om opdracht tot evacuatie te geven. Men ging er met auto's vandoor, maar velen nebben Nieuwe Tonge niet gehaald. Zelf ben ik al wadend door het water terug gekomen. Een afstand van 4 kilometer, waarover ik twee uur heb gedaan. Toen ik eenmaal terug was, bemerkte ik dat het ook hier mis was. We hebben bon derden mensen kunnen redden alles in het donker. Want om half vier was de electrische stroom uitgevallen. Alles zonder hulp, want om half vier was er geen telefonisch contact met de buiten wereld meer mogelijk. De gehele Zondag, Maandag en Dinsdag hebben we bood schappers uitgestuurd, maar de mensen moesten terugkeren; er was geen door komen aan. Drie lange dagen hebben we met een kleipe 2000 mensen op dit kleine stukje dijk gezeten. Er waren woningen waarin meer dan 100 mensen waren sa mengepakt. De nog aanwezige levens middelen hebben we gedistribueerd. We hebben een varken geslacht. We hebben ons water gekookt. Dinsdagmorgen eerst naderde er een roeiboot met brandweerlieden uit. Dirks- land, maar het zou tegen de avond wor den voordat in ons gebrek aan water en melk werd voorzien. Woensdagmiddag kwamen eindelijk de grote droppings van voedselpaketten. AVe hebben nu zorn overvloed, dat we het onmogelijk kun- De opbouw is begonnen. Een troep mi litairen van de lrenebrigade gooit de laatste zandzakken op een punt waar de dijk doorbroken werd. Morgenvroeg be ginnen ze aan het volgende gat. De sche mering valt over Nieuwe Tonge. Kapi tein Van der Vegte van de Koninklijke Marechaussee uit Den Haag opent de deur van een Icruidenierstvinkel. Alle aan bederf onderhevige levensmiddelen zijn er weggehaald. Ze liggen ergens op een hoop te smeulen, lii een achtertuintje daan enkele soldaten bij het stoffelijk werschot van een oudevrouw, die er een uur tevoren werd gevonden. Elf dagen zijn verstreken. De nacht onttrekt al het lugubere van dit verla ten eiland aan het oog. We zetten ons rondom de kachel in een café. Langs de muren tekenen zich de vlammende scha duwen van een walmende oliepit. „Het water zakt nu", zegt de kapitein, „dat maakt ons werk extra moeilijk. Vervoer per boot is onmogelijk geworden en het is nog te riskant om te voet over het ondergelopen land te gaan. Mijn detache ment in Oude Tonge, enkele kilometers hier vandaan, zit reeds een jiaar dagen geïsoleerd. Werk genoeg overigens voor de jongens. „De cadavers moeten sneller weg", zegt de dokter. Tn de haven Middelharnis liggen ze hoog opgestapeld. Honderd dode koeien worden er per dag afge voerd. Er zijn er hier nog 9000 in totaal. Dat wordt 'een werk van 90 dagen, dat mag nietMorgen komen tachtig man terug uit ons evacuatiecentrum in het Westland", vertelt de burgemeester, „dan zal het opruimingswèrk sneller gaan. In een hoek van het vertrek zitten een paar soldaten bij de radio. Ze geven een laatste boodschap door; Nieuwe Ton ge heeft nog twintig doodkisten nodig Over. Kom, we moeten nu gaan. zegt de bur gemeester. De auto staat klaar. Op de laadbak staan acht kisten. We kijken el kaar niet aan. We kruipen in de cabine. De chauffeur start en rijdt nu langzaam de dijk af. De koplichten werpen een scherp licht op stromend water. Lang zaam gaan we er door. Cris van Hofwe gen duikt dieper in de kraag van zijn versleten winterjas: „Voorlopig zal ik elke avond deze tocht moeten maken", NIEUWE BURGEMEESTER VAN HOGE EN LAGE ZWALUWE DEN HAAG, 12 Febr. Benoemd is vandaag tot burgemeester van Hoge en Lage Zwaluvve dr C. Vlak, oud-assistent resident, thans leraar staatsinrichting te Utrecht. Dr Vlak woont in Maartensdijk bij Utrecht. Zijn benoeming gaat 16 Fe bruari in. Hoge en Lage Zwaluwe ligt in het getroffen gebied. (Advertentie) Averechts christendom Advies der deputaten niet opgevolgd AMSTERDAM, 12 Febr. In verband met het in de VOLKSKRANT gereprodu ceerde rondschrijven aan de kerkeraden der Christelijk Gereformeerde Kerken in zake bestemming van de opbrengst dei- Zondag gehouden collecten, deelt men ons van bevoogde zijde mede, dat dit schrijven niet kan worden geacht de ge voelens van de meerderheid dier kerken weer te geven. Men wijst erop dat zeker negentig percent der Christelijk Gerefor meerde Kerken in deze dagen van ramq- spoed de nationale eenheid niet wil door breken en daarom het advies (het geld te behouden voor bijzondere noden in eigen kerkelijk leven') niet heeft opge volgd en de collecte-opbrengst ook aan het'Nationaal Rampenfonds overgemaakt wil zien. Men bestrijdt geenszins de authentici teit van het afgedrukte schrijven, doch de bestuursverhoudingen in de Christe lijk Gereformeerde Kerken zijn niet centraal geregeld. Iedere kerkeraad is op zijn gebied autonoom en kan handelen naar eigen inzicht. De grote meerderheid der kerkeraden heeft Zondag van deze vrijheid een gelukkig gebruik gemaakt. Zes jaar wegens poging tot moord te Weesp WEESP, 12 Febr. Een 43-jarige bankwerker uit Weesp is vanochtend in hoger beroep wegens poging tot moord op een 54-jarige evangelisatielei der door het Amsterdams Gerechtshof veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Te gen hem was veertien dagen geleden zeven jaar geëist met daaropvolgende ter beschikkingstelling van de regering.. OP haar rondreis door het getrof fen gebied van Zuid west-Nederland kwam koningin Ju liana Woensdag ook Sint Philipsland. ar zij met burge meester L. J. de Jonge die tevens gemeentesecretaris is de toestand besprak. Het ge sprek werd gevoerd terwijl de vorstin in het water stond. Mr Roolvink (KVP) geïnstalleerd (Van onze parlementaire correspondent BINNENHOF, 12 Febr. De voor malige minister-president, prof. mr P. S. Gerbrandy (AR) is vanmiddag gekozen tot tweede plaatsvervangende voorzitter van de Tweede Kamer. Er zijn aanwijzin gen, dat deze zeer rechtse, afgevaardigde zijn uitverkiezing vooral heeft te danken (Advertentie) Dag der Vriehdschap-Dag van Bloemen! Dijk voor mijn huis is doorgebroken (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 12 Febr. De lof ver de militaire hulp in het rampgebied oemt met de dag toe. Hoewel de sol daten dag en nacht in touw zijn weigeren sommigen to worden afgelost. De mili taire commandanten zijn echter van mening dat ook het normale oefenschema zo snel mogelijk weer op gang dient tc komen. „Ik ben niet alleen directeur van n reddingsbedrijf", zo merkte vanavond n hunner op, ..ik moet ook nog parate oepen afleveren". Met enige trots voegde deze comman dant er aan toe dat énkele van zijn on derdelen al weer naar Oldebroek waren geweest om te schieten en dat in de laatste week in zijn regiment, dat bij het reddingswerk 'is ingezet, tocli nog zeven militaire rijbewijzen zijn afgege ven. Tegelijkertijd onderhouden zijn sol daten met ducks een veerdienst "tussen Tholen en de vaste wal. Kinderen, die op het eiland niet naar school kunnen, maken er gebruik van om naar Bergen op Zoom te reizen. "e militaire mogelijkheden worden ook wel eens overschat. Dat ondervond vanavond overste Pino, die vanuit de Wilhelmlyakazerne in Bergen op Zoom het reddings- en opruimingswèrk op Tholen en een deel van Zuid-Beveland leidt. Tussen de honderden telefoontjes, over troepen, zoeklichten, zandzakken., auto's en duclcs meldde zich toen aan de andere kant van de lijn een dame. „Wat ben ik blij, overste, dat ik u eindelijk lieb kunnen vinden, ik heb al een week lang naar u gezoch", zei de dame opgelucht hoorbaar. De overste ■ond dit nog al vleiend, trok zijn tuniek eens recht, maar vroeg toch zakelijk waarover het ging. De dame deelde mede dat er voor haar huis hoog water stond, hetgeen de overste niet bijzonder ver mocht te boeien. De dame 'hield echter aan. want ze had tenslotte een week ge zocht. Zij zei, dat het kwam omdat elf dagen geleden een dijk was doorgebro ken en dat het voor haar huis nu zo'n modderige boel was geworden. Nu er toch zo veel soldaten op de been waren konden zij misschien ook eens komen kijken naar de dijk voor haar huis. De overste bleef vriendelijk, wenste de dame veel succes bij Rijkswaterstaat, legde de telefoon neer en stond een nieu we ordonnans te woord. aan <le stemmen van PvdA-leden. Aan het begin van de vergadering werd de KVP-er mr E. G. M. Roolvink geïnstal leerd als lid van de Kamer. Het partij bestuur van de KVP had hem gevraagd zijn benoeming niet te aanvaarden. Deze twee gebeurtenissen van min of meer persoonlijke en huishoudelijke aard maakten de vergadering van van middag toch nog interessant. De kleine wetsontwerpen die aan de orde kwamen leverden weinig boeiende debatten op. Drie van die ontwerpen bleven boven dien onafgewerkt liggen. De nieuwe functie van prof. Gerbrandy is niet verbluffend belangrijk. Het ge beurt niet vaak, dat zowel dé voorzitter (dr Kortenhorat, KVP) als zijn eerste plaatsvervanger (de heer Schilthuis, PvdA) afwezig zijn. Toch wekt de ver kiezing verbazing. Sinds de professor in 1945 het pre mierschap, waarmee hij zich in de oor logsjaren een goede naam verwierf, vaar wel zei, heeft hij zich gekenmerkt door politieke springerigheid en een zekere lust, om te rebelleren. In Mei 1948 deed prof. Gerbrandy bij voorbeeld een poging om een strafvervol ging te laten instellen tegen de minis ters, omdat zij de Grondwet zouden heb ben geschonden. Ook. nadien heeft de Kamer hem meer kunnen waarderen als enfant terrible dan als een gedegen poli ticus. De anti-revolutionnaire afgevaardigde kreeg 42 van de 76 stemmen. Op zijn partijgenoten Roosfen en Stapelkamp werden 33 stemmen uitgebracht. De op positie toas dus nogal groot, vooral als men bedenkt dat, gewoonlijk de can dicta turen voor functies als deze van te voren worden bekeken. De anH-revolutionnai- ren. Welterianen en Staatkundig Gefor- meerden hebben prof. Gerbrandy ivaar- schijnlijk gesteund. Wie de meningen in de overige fracties peilt, moet. 'tot de conclusie komen dat de doorslag echter is gegeven door de socialisten, want van GIFTEN, binnengekomen VlCl Je \o!LsLrant de A'OLKSKRANT zijn ontvangen en door haar werden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. A. P., Lobith, uit fooïenpot van drie man 18, H. Z„ Nijverdal 5, Voetbalpot ploeg hr Ivewi „10, "t Nicolaaslyceum Amsterdam opbrengst eerste verloting 25. Kaartpot, Nijmegen „24.6S Bezorgers dé Volkskrant, Venlo 7,50 J. H., Enschede 1,— andere kant had, hij nauwelijks enige hulp kunnen krijgen. De professor was zelf niet aanwezig om gelukgewenst te worden. Ilij is her stellende van een middenoorontsteking. Een partijgenoot van hem, dr Bruins Slot, kreeg wel veel handen te schud den. Deze heeft namelijk aangekondigd, dat hij op 25 Maart in Den Ilaag in het huwelijk zal treden met mej. W. Char- don. Ook mr Roolvink werd gefeliciteerd. De KVP-ers bleven niet achter en hij nam in hun midden plaats. Het verschil van mening ligt trouwens ook niet tus sen mr Roolvink en de fractie, maar tus sen hem en het partijbestuur. Het is ook niet in strijd met de KVP- reglementen dat lii.j voorlopig al thans de omstreden zetel inneemt, zo lang de partijraad nog geen uitspraak beeft gedaan over zijn beroep tegen liet verzoek van het partijbestuur om zetel niet te bezetten. (Het zal nog even duren voor de Partijraad bijeenkomt.) Mr Roolvink komt in dé plaats vt... mejuffrouw De Waal, die staatssecretaris van Onderwijs is geworden. Door de ver- kiezingsraad van de KVP was reeds voor de verkiezingen mejuffrouw De Vink de finitief aangewezen op de KVP-candïda- tenlijst als eventuele opvolgster van me juffrouw De Waal. Mr Roolvink echter staat hoger op die lijst, en kon dus vol gens de Nederlandse kieswet een be noeming aanvaarden. 1-Iij was reeds eer der lid van de Tweede Kamer. Moeizame stemming Er werd vanmiddag ongeveer ander half uur verspild met schriftelijke stem mingen. Sommige ministers zaten lange tijd vergeefs achter de regeringstafel en gingen weg. 1-Iet tellen verliep niet erg vlot en er moest twee keer overgestemd worden. Een keer, omdat geen volstrekte meerderheid werd behaald en een keer, omdat de volksvertegenwoordigers niet .gewaarschuwd waren, dat er een stem ming kwam. Prof. Gerbrandy volgt de onlangs over- eden mr Terpstra op' als tweede plaats vervangend voorzitter. Maar mr Terpstr.i zat bovendien in enkele commissies en de open plaatsen die hij daar heeft achterge laten, moesten ook via schriftelijke stem mingen worden gevuld. Bovendien werd er een voordracht op gesteld, waaruit de Koningin een keuze kan doen bij de benoeming van een nieuw lid van de Rekenkamer. De heer L. van der Tempel, nu secretaris van de Algemene Rekenkamer, is nummer een komen staan en zal dus wel worden benoemd. Er moest twee keer worden gestemd voordat mr Ch. I-Iens. nu plaats vervangend secretaris van de Reken kamer een volstrekte meerderheid be haalde en als nummer twee op de voor dracht kwam te staan. (Voor de debatten over de Stoomwet en Inentingswet zie verslag op pagina 5) „Voeg geen bladzijde toe aan testament van Hitier" (Van onze correspondent) PARIJS, 12 Febr. De uitspraak in liet proces Oradour wordt Vrijdagmid dag verwacht, zo niet later. Sinds Woens dagavond is de zitting geschorst en heb ben president Nuss.v-Saint-Saëns en de militaire rechters hun bivak In de raad kamer opgeslagen. Daar de Franse wet tijdens dc beraadslagingen over het von nis ieder contact niet dc buitenwereld verbiedt en de rechters op 690 vragen een antwoord te geven hebben, arriveer den ze voor de laatste zitting in bet mili taire gerechtshof ieder met een valies, zoals een gast een hotel binnenwandelt, in de raadkamer zijn zes veldbedden op geslagen. Alleen de president heeft een éigen kamertje. Met wat voor vonnis zij uit dit rech terlijk conclaaf te voorschijn zullen ko men? De advocaten der zeven Duitse SS- mannen, die in Bordeaux voor het mon sterachtige optreden van het regiment .,Der Führer' rekenschap afleggen, leg gen er stuk voor stuk de nadruk op, dat rle hoofdschuldigen afwezig zijn. De Franse justitie heeft zich niet of te laat om hen bekommerd. Dat zij ruim acht jaar na datum en pas tijdens het proces aan de Engelse bezettingsautoriteiten de uitlevering bij voorbeeld van generaal Lammerding gevraagd heeft, wijst vol gens de advocaten op de onverschillig instructie gevoerd Hier wonen Men had de hand gelegd o] «I zes opge sloten jongens, die tijdens het drama van Oradour nog de baard in de keel hadden, en op adjudant Lenz, die in het regiment niet voor vol werd aangezien. Ondertussen drijft de ex-generaal Lam merding een aannemingsbedrijf in Dus- seldorp. Mr Schreckenberg, advocaat uit Straats burg, kon het tribunaal overigens nog het juiste adres van een andere SS-chef opgeven, namelijk dat van de SS-kolonel Stadler, tijdens het drama van Oradout bevelhebber van het bloeddorstige regi ment. Deze Oostenrijker trad al in 1934 tot de SS toe en is op het ogenblik elec- tricien in Fohnsdorp in Stiermarken. Hi j is door de Franse bezettingsautoriteiten daar nooit ondervraagd. De advocaat dei- Duitsers en zeker ook het publiek hadden liever het SS-kader op de beklaagdenbank gezien dan deze in de gevangenis tot mannen gerijpte jongens, voor wie het gemakkelijk is hun misdaad met het excuus van hun jeugd en dat der onver biddelijke tucht te verzachten. Van de 14 Elzassers hoorde alleen de ■rijwilliger Boos de doodstraf tegen zich eisen. Zijn geval lijkt duidelijk als de moordpartij van Oradour zelf. Voor de 13 anderen pleitten de verdedigers vrij spraak. Ze waren gedwongen bij de slach ting aanwezig. Óf ze hadden moeten deserteren, zoals de aanklager zei? Voor mr Kalb, tijdens de oorlog chef van het verzet in de Elzas, zou dat gelijk gestaan hebben met zelfmoord. Hijzelf beeft bij de veldtocht der geallieerden in Italië langs de weg de lijken van tientallen El zassers ontdekt, die geprobeerd hadden uit de rangen der SS weg te komen. Waar het op aankomt „Per slot van rekening hebt ge u uit te spreken over de gedwongen inlijving der Elzassers bij Wehrmaclit of SS. Hit ler legde het er op aan Frankrijk van zijn Duitssprekende provincie te schei den. Opgepast dat ge met uw oordeel niet de 'laatste bladzijde gaat schrijven van het politieke testament van Hitler." Met deze woorden besloot mail re Kalb -le reeks pleidooien voor zijn landgeno ten. De rechters zullen hét in hun vreemde retraitekamer, waar de 30 boek delen over het proces van Neurenberg tussen de ijzeren wasstellen opgestapeld •Iggen naast de stenografische versla gen van Bordeaux, niet gemakkelijk hebben. Stille slachtoffers TEDEREEN spant zich gelukkig in om de gevolgen van de stormramp naar best vermogen te helpen lenigen. Maar er dreigen bij al deze hulpverlening con sequenties voor een groep „helpers", die alleszins bedenkelijk zijn. Koren en con certinstellingen organiseren op grote schaal uitvoeringen voor 't Rampenfonds en geen redelijk mens twijfelt aan de bes te bedoelingen daarvan. Voor die concer ten worden ook solisten uitgenodigd, kun stenaars, die slechts gedurende een be perkt deel van het jaar het concert seizoen hun inkomen kunnen verdie nen, waar zij een vol jaar van moeten leven. Ook van deze mensen wordt ver wacht dat zij evenals de meestal uit dilettanten bestaande koren en orato riumverenigingen zullen medewerken, zonder honorarium te bedingen. Aan dat verzoek voldoen die kunstenaars natuur lijk graag en spontaan. Maar er zijn grenzen. Wanneer een zanger en het hier gesignaleerde ge- is geen uitzondering voor drie overeengekomen concerten wordt afge zegd op grond van de bijzondere om standigheden en hij ontvangt in de plaats daai-van vijf verzoeken om gratis op te treden, dan wordt hem een offer afge dwongen, dat zijn draagkracht ver te boven gaat. Terwijl ieder ander Neder lander zelf kan bepalen wat hij meent te moeten afstaan, wordt deze mensen eenvoudig een onredelijk hoge aanslag opgelegd. Van enige schadeloosstelling, later in het seizoen, is vaak geen sprake. Immers vele koren, die eens per jaar een concert plegen te geven, gaan nu voor een volle zaal een Rampenfondsuitvoe ring organiseren en daarmee is meteen voldaan aan de traditie van het jaarlijkse concert. Weigeren is voor de solisten niet aan bevelenswaardig; er is meestal wel on middellijk iemand anders bereid om de plaats in te nemen en overigens zeer menselijk het koorbestuur zal zich zulks een volgend jaar wel degelijk her inneren, wanneer nieuwe en weer ge honoreerde engagementen moeten wor den afgesloten. Er zijn zelfs verenigingen, nu reeds concerten hebben afgelast, welke eerst over een maand of later zou den moeten plaatsvinden. Deze en dergelijke handelingen bewe gen zich toch wel in een zeer bedenke lijke richting welke hoe goed ook be doeld zweemt naar "misbruik. Niet minder hachelijk is het, wanneer men denkt aan de gevolgen welke de ramp zal hebben voor vele amusementsmusici en neringdoenden, die het voor een niet onbelangrijk deel van het carnaval moe ten hebben. Voor vele mensen kon de grote ramp daardoor wel eens een privé leine ramp worden. Dat het carnaval niet doorgaat is begrijpelijk; maar orga nisatoren van serieuze concert- en zang uitvoeringen dienen ook nu het begrip leven en laten leven niet nodeloos of lichtvaardig geweld aan te doen. Breuk met Israël T> USLAND heeft de diplomatieke be- trekkingen met Israël verbroken. Dit gebaar van vijandschap verandert weinig de relaties tussen twee staten, die de laatste tijd stijf bevroren waren. Wel is het een symptoom voor de hardnekki; beid, waarmee Moekou soms op een een maal ingeslagen weg .weet voort te gaan. Aan Russische zijde heeft, in de verhou ding tot Israël, altijd een element van onwaarachtigheid bestaan. Rusland was de eerste die in 1948 de nieuwe staat Is raël officieel erkende. Maar Rusland sneed tegelijkertijd vanaf het eerste ogenblik alle in Rusland levende Joden die naar hun vaderland wilden emigreren, de pas af. Misschien heeft Moskou ver wacht dat het via een machtige commu nistische partij invloed zou kunnen uit oefenen in Israël. Rusland laat geen ge legenheid ongebruikt om in het Midden Oosten, waar en hoe ook, vaste voet te krijgen. De burgers van Israël echter heb ben het communistische hoofdkwartier deze illusie spoedig ontnomen. De good will, die Stalin onder het Joodse volk kweekte door zijn „spontane" erken ning, was reeds lang uitgewerkt toen de zorgvuldig geleide golf van anti-Zionis- me in de Sovjet-Unie losbrak. De ver ontwaardiging in Israël sloeg los, toen Slansky en zijn groep werden opgehan gen met. uitdrukkelijke vermelding van hun Joodse afkomst en toen in Moskou Joodse geneesheren publiek geofferd werden. Israël is een jonge en gevoelige staat. Het land weet zich omringd door Arabi sche vijanden. Het reageert scherp en fel. Het door de Russen opgevoerde anti zionisme, dat vanzelf de grens van anti- •emitisme overschreden heeft, is in Is- ■aël als een brute daad van vijandschap tegen het hele volk gevoeld, Israël heeft zijn met bitterheid en vooral verachting voor een politiek spel met mensenlevens geladen gevoelens jegens de regeerders n Rusland scherp doen blijken. De be volking heeft niet altijd de zelfbeheersing betracht die het verstand voorschreef. Er waren incidenten en daden van ter- eur, gericht tegen Rusland en de com munisten, die door de Joden eenvoudig erraders werden genoemd. Moskou zou zelfs de aanslag in Tel Aviv met een protest afgedaan hebben, indien het voortzetten van de relaties met Israël om de een of andere reden wenselijk ge weest zou zijn. De Russische diplomatie kan zeer soepel zijn, zoals de strijkages naar de Argentijnse dictator Peron weer bewijzen. Het verbreken der betrekkin gen toont aan, dat het Kremlin Israël had afgeschreven. Tel Aviv was slechts een welkome aanleiding om een welover wogen besluit te kunnen uitvoeren. Ver moedelijk zal Rusland nu trachten zijn vijandschap met Israël om te zetten in Arabische sympathieën. Maar zal de Arabische Liga, ondanks haar Israël-com- plex, zo naïef zijn? Het zwaartepunt van Stalin's optreden ligt in Rusland zelf, waar nog steeds schuldigen en zonden- bokken gezocht en gevonden worden. Verscherping van het anti-Zionisme, het geen Jodenvervolging betekent in het hele Russische machtsgebied, zal onver mijdelijk volgen. Met deze houding be wijst Stalin ook de onwaarachtigheid van zijn suggestie, dat een gesprek tus sen hem en Eisenhower tot de beëindi ging van de koude oorlog mogelijk zou zijn. De atmosfeer, die hiervoor nodig zou zijn, wordt met alle middelen uit Moskou geweerd. OU Je \olLsLrant van 13 Februari 1923: „Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de wet op de collectieve arbeidsovereen komst van 24 December 1927 in werking treedt met ingang van 1 September aan staande."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3