Volle rant SCHOUWEN-DUIVELAND SNEL REDDEN 10 Millioen zandzakken in Engeland nodig KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Opdracht van Regering: De zee geeft haar prooi' vernield terug Rusland breekt met Israël RAMPENFONDS HEEFT AL 1,2 MILLIOEN UITGEGEVEN Rampenfonds 38 millioen Propere dame aan de dijk gezet Dienst Zuiderzeewerken treft maatregelen Buitenland helpt bij droogmaking Koningin alleen op werkbezoek Dringende oproep tot acht landen Voorzorg tegen springvloed Zelfbestuur voor Soedan binnen drie jaar Naguib en gezant vielen in eikaars armen KOLEN EN SCHROOT na 1 April duurder? ACHT KASSIERS BEHERENKAS Voorlopig nog koud Politieke logica VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 30ste Jaargang No. 8584 ZES PAGINA'S Pagina 3 Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnemenl t 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 12 Febr. Het ligt in het voornemen van de rege ring de Dienst Zuiderzeewerken opdracht te geven Schouwen-Duive land te redden. Hoewel het werken met groot materieel in deze tijd van het jaar op grote moeilijkheden stuit in verband met de risico's welke men bij storm loopt, zal binnen enkele dagen met de droog-' making van Schouwen-Duiveland en van Goeree-Overflakkee worden begonnen. De voorbereiding van deze grote werken is in gang. Dc regering voert besprekingen met een aantal landen, welke hulp op lange termijn hebben toegezegd. Het is waar schijnlijk dat tal van landen met groot materieel en bemanning de Nederlanders terzijde zullen staan bij het werk aan de bijzonder grote dijkgaten. Reeds zijn grote orders in het buitenland geplaatst om straks over dc benodigde hoeveelhe den hout en steen te kunnen beschikken. Na de droogmaking zullen Schouwen- Duiveland, een deel van Goeree-Over- llalckee, het geïnundeerde deel van Zuid- Beveland bij Hoedekenskerke en een Rukje Walcheren bij Arnemuiden wor den herverkaveld. Zoals dr Drees reeds aankondigde, ligt het in de bedoeling van de regering voor de herverkavelingen de herverkavelingswet Walcheren van toe passing te verklaren. De ministerraad sal over deze kwestie binnen enkele da- ?en een beslissing nemen. In de iand- Douwsector wordt overigens een comité gevormd, waarschijnlijk onder voorzit terschap van minister Mansholt, dat tot taak krijgt het contact te onderhouden met in het buitenland gevormde comité's ten behoeve van de hulpverlening op lange termijn. In dit comité zullen ook de stichting voor de Landbouw en de Rijks dienst voor landbouwlierstel vertegen woordigd zijn. De Regeringsvoorlichtingsdienst zal tdnnen enkele dagen een brochure uit geven, bestemd voor het "buitenland. In deze brochure, welke op grote schaal wordt verspreid, zal erop worden gewe ien, dat het industriële apparaat in Ne derland door de ramp niet heeft geleden, dat onze havens normaal in staat zijn iet scheepvaartverkeer te verwerken, dat onze bollenstreek niet onder water staat en dat het toerisme niet zal wor den afgeremd. Gejuich in Lagerhuis LONDEN, 12 Febr. (A.P.) In het Britse Lagerhuis werd de bekendmaking over het Brits-Egyptische accoord inza ke de Soedan met gejuich ontvangen, zowel door de conservatieve regerings partij als door de socialistische oppositie. Koning Boudewijn naar Zuid-Frankrijk BRUSSEL, 12 Febr. (Belga) Ko ning Boudewi,jn van België is per vlieg tuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken. Volgens een communiqué van het kabi net van de koning hebben de artsen van koning Boudewijn hem aangeraden naar het Zuiden te gaan, omdat hij uiterst ver zwakt is door de griep, die'hij veertien dagen geleden opliep. Daar zijn herstel niet normaal verliep, zijn de artsen van mening, dat de koning 'een rust van ze kere duur in het Zuiden nodig heeft. Feestelijke ontvangsten voorlopig afgezegd DEN HAAG, 12 Febr. Ko ningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de getroffen ge bieden bezoeken en verder sociale werkbezoeken afleggen. Alle be zoeken, die een enigszins feeste lijk karakter dragen, heeft zij voorlopig afgezegd, mede in ver band met het feit, dat men daar voor misschien gelden zou uit trekken, die thans beter anders besteed kunnen worden. Koningin Juliana zal Vrijdag een be zoek brengen aan Texel. Zij wordt in Den Helder ontvangen door 'burgemees ter C. de Koning van jTexel. Zij is in ge zelschap van de commissaris van de ko ningin, mr baron De Vos van Steenwijk. De Koningin gaat vanuit de haven van Oudeschild per auto naar een van de Dedreigde punten te Oostersluis. Van daar brengt zij een bezoek aan de onder gelopen polder „De Eendracht", waar drie jeeps klaar staan om een kijkje te nemen op de Noorderdijk. Om half twee komt koningin Juliana in hotel de Lin- denboom te Den Burg, waar zij de we duwen van de zes slachtoffers zal toe spreken. (Van onze correspondent) LONDEN, 12 Febr. Het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag plotseling acht Westeuropcse landen dringend gevraagd Groot-Brittan- nië binnen 24 urn- te helpen aan 10 mil lioen zandzakken. De Britten achten deze nodig om het land te beschermen tegen de springvloed die Maandagmorgen wordt land, Noorwegen, Denemarken en Portu gal hebben onmiddellijk toegezegd aan het Britse verzoek te zullen voldoen. De actie „luchtbrug zandzak" in Londen genoemd draaide vrijwel meteen op volle toeren. In Rome is' het vervoer van 175.000 jutezakken reeds be gonnen. Het is echter de v.raag of de BRITS-EGYPTISCH ACCOORD CAIRO, 32 Febr. (Reuter) Enge land en Egypte hebben een accoord ge sloten, waarbij aan de Soedan zelfbe stuur wordt verleend. De Soedan werd al 53 jaar lang gemeenschappelijk door Egypte en Engeland bestuurd. Binnen drie jaar zullen de Soedanezen moeten besluiten of zij een zelfstandige staat wil len vormen of een unie willen aangaan met Egypte. In deze overgangsperiode zal de Brit se gouverneur-generaal, Sir Robert Ho we, de „hoogste grondwettelijke instan tie van de Soedan" zijn. Zijn beleid zal echter onder toezicht 'staan van een spe ciale commissie, waarin zitting hebben een Engelsman, een Egyptenaar, een Pa kistaan en twee Soedanezen. Een tweede gemengde commissie zal algemene ver kiezingen moeten voorbereiden. Hierin hebben zitting een Engelsman, een Ame rikaan, een Indiër en dr.ie Soedanezen. De taak van een derde gemengde coin- Evacuatie-centrum 't Loo „In welke straat woon 'k ook weer?" missie is erop toe te zien, dat de Egypti sche en Britse autoriteiten tijdens de overgangsperiode wel degelijk alle be voegdheden aan Soedanese instanties overdragen. Hierin hebben zitting een Engelsman, een Egyptenaar en drie Soe danezen. De overgangsperiode begint na de ver kiezing (wellicht volgende maand reeds) van een Soedanees voorlopig parlement. Zij eindigt, zodra dit parlement te kennen geeft „heer en meester te willen zijn over zijn eigen werk". Dit Soedanese parle ment zal dan een kieswet opstellen voor de samenstelling van een grondwetgeven de vergadering. Drie maanden, nadat het Soedanese parlement het zelfbestuur za; hebben overgenomen, zullen Egypte er. Engeland hun troepen elk een bataljon uit de Soedan terugtrekken. De verkie zing van de Soedanese grondwetgevende vergadering zal onder internationaal toe zicht staan. Het accoord werd in Cairo ondertekend door generaal Naguib en de Britse ge zant. Stevenson. Na deze formaliteit vie len de Egyptenaar en de Engelsman in eikaars armen en klopten elkaar lachend op de rug. Generaal Naguib werd echter onmiddellijk daarna weer ernstig en zei tegen Stevenson: „En nu moeten wij de kwestie-Suez en de ontruiming van de Britse garnizoenen nog regelen „Ook dat wil Engeland met u bepraten' zei de gezant. DODELIJK ONGEVAL DOOR DE GLADHEID ROTTERDAM. 12 Febr. Op de Straatweg te Hilligersberg (Rotterdam) is vanavond ter hoogte van de Berglust- laan de 45-jarige chemigraaf P. H. van Krimpen uit I-Iilllgersberg door de glad heid met zijn bromfiets Dij het afslaan door een auto geraakt. Hij viel en kwam onder een vee-auto terecht, die uit tegen overgestelde richting kwam. Hij werd 20 meter meegesleurd. Met zware verwon dingen werd hij in het ziekenhuis Berg weg opgenomen, waar hij na aankomst is overleden. Burgemeester van Noordgouwe niet geschorst ZIERIKZEE, 12 Febr. De burge meester van Noordgouwe op Schouwen Duiveland is in tegenstelling tot een gisteren verstrekt bericht niet ge •horst. Wel is-de Nederlands Hervormde predikant van dit plaatsje, - ds Baren- drecht, door de commissaris der konin- ln Zeeland, jhr De Casembroot, als waarnemend burgemeester beëdigd. Dit is echter geschied, omdat de burgemees ter met een aantal evacué's tijdelijk Noordgouwe had moeten verlaten. acht landen op zulke korte termijn voor 10 millioen zandzakken kunnen zorgen België heeft de levering van één millioen stuks vóór Zaterdag toegezegd. In Zwit serland zijn ongeveer 350.000 zakken bij eengebracht die Vrijdag per vliegtuig worden .verstuurd., Denemarken kan 1.750,000 zakken leveren en Frankrijk 250.000. De Franse bijdrage wordt Zater dag uit Duinkerken verscheept. Omdat de Franse voorraden onvoldoende zijn om aan deze plotselinge vraag te voldoen za) op de fabrieken waar de zakken worden vervaardigd vannacht worden overgewerkt. De RAF zal grotendeels voor de aan voer van de zakken zorg dragen. Uit de militaire hangars zijn 20 grote vracht vliegtuigen gerold die vrijwel ononder broken tussen het Europese vasteland en de bedreigde plekken aan de Oost- en Zuidoost-kust heen en weer vliegen. Ook toestellen van de BEA ziin ingeschakeld Met de zandzakken alleen die kos teloos door de betreffende regeringen ter beschikking worden gesteld zijn de Engelsen niet gebaat. Ze moeten voor Zondagavond zeven uur worden gevuld Daarvoor worden allerwegen vrijwilli gers opgeroepen die de schop ter hand willen nemen. Tot de eersten die zich hebben aangemeld behoorden tien lecjèn van de Nederlandse ambassade in Lon den. Gekleed in overalls en lieslaavzen zullen zij. uit dankbaarheid voor de Britse hulp aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Nederland, de handen fiks uit de mouwen steken. Ook een aantal Nederlandse journalisten in de Engelse hoofdstad hebben aangeboden zich bij de „diplomatieke werkgroep" aan te sluiten, UITVOER AARDAPPELEN HEIDELBERG, 12 Febr. De Neder landse autoriteiten hebben het Anicri- ;aanse leger meegedeeld, dat de aard- ppclleveranties aan de Amerikaanse troepen in Duitsland weldra worden lier- vat. Deze leveranties zijn vorige week tijdelijk gestaakt. TEL AVIV, 12 Febr. (Reuter) Sovjet-Rusland heeft de diplo matieke betrekkingen met Israël afgebroken en zijn gezant uit Tel Aviv teruggeroepen. Deze Russi sche stap houdt verband met de bomaanslag, die in het begin van deze week in Tel Aviv werd ge pleegd op de Russische ambassade in Tel Aviv. Drie leden van de staf van de Sovjet gezant, onder wie zijn echtgenote, wer den hierbij gewond. Daags daarna ont stonden in de stad vechtpartijen op grote schaal tussen communistische Israëli's en anti-communisten. Moskou beschouwt de aanslag als een belediging. De betuigingen van leedwezen, die de ceggrine, van .Ifwapl .he.t..Ki\etnl'm heeft overgemaakt.' worden door de Russische regering beschouwd als ..pogingen om de daders te verbergen en de verantwoorde lijkheid voor de aanslag af te wentelen De Israëlische regering draagt de schuld van deze bomaanslag", aldus de Russi sche nota aan de regering in Tel Aviv. Dit -afbreken van de diplomatieke be trekkingen met Israël is slechts een inci dent in de grote anti-semietische cam pagne, die het Kremlin sinds enkele maanden heeft ondernomen. £EN chaos van wrakhout trieste resten van wat eens huizen, schuren en inboedels zijn geweest vlijt zich tegen enkele nog overeind gebleven woningen in Oude Tonge. DEN HAAG, 12 Febr. Na 1 April zullen in Nederland de prijzen voor steenkool en schroot zeker omhoog gaan, al zullen de prijzen voor de huisbrand- kolen nog wel enige tijd op het tegen woordige peil gehandhaafd kunnen blij ven. Dat is de mening in bevoegde krin gen, nadat zij kennis hebben genomen van de maatregelen, die de Hoge Autori teit der Europese Kolen- en Staalgemeen schap waarschijnlijk zal nemen. Niet de Nederlandse regering, maar de Hoge Autoriteit zal voortaan dc steenkoolprij zen vaststellen. Er bestaat nog een kans, dat voor de zes Schvungnlanden één egalisatiefonds, wordt gevormd onY~dë hoge prijzen'dev Amerikaanse kolen op te vangen, heeft een der zes landen (België) geen behoefte aan dit egalisatiefonds, omdat de binnenlandse steenkoolprijzen daar ongeveer even hoog zijn ais de Ameri kaanse. In Nederland zal het nodig zijn de steenkoolprijzen aan te passen aan de veranderde "omstandigheden. De sociale lasten in het mijnbedrijf zijn gestegen en zullen door de gebruikers van steen- (Advertentie) Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. kool moeten worden opgebracht. Dezen zullen ook de rond 25 millioen gulden moeten betalen, die de Nederlandse mij nen over een periode van vijf jaar zul len moeten afdragen aan de IToge Auto riteit. Op drie manieren is de Nederlandse steenkolenprijs op dit ogenblik geëgali seerd. In üe eenheidsprijs zit de vracht verdisconteerd, iedereen 'in Nederland be taalt nu ongeveer vier gulden vracht per ton of hij in Groningen woont dan wel in Heerlen. Op het gebied van de vrach ten zal het vooroorlogse systeem terug keren, waarbij de vracht wél wordt be rekend. Een ton kolen zal in Heerlen goedsroper zijn dan 'bijvoorbeeld in Am sterdam. De Hoge Autoriteit zal prijzen zogenaamd „af-mijn" vaststellen. Op de tweede plaats wórdt de prijs van de Duitse steenkool, die ongeveer 10 gulden per ton hoger ligt dan de Nederlandse geëgaliseerd en op de derde plaats de nog hogere Amerikaanse prijs. De Duitse prijs zal op den duur de richtprijs voor de steenkolen in alle Schuman-Iaöden worden. Komt er onver hoopt geen egalisatiefonds voor de Ame rikaanse kolen voor de zes Schuman- landen gezamenlijk, dan zal Nederland moeten proberen zijn eigen egalisatie fonds te behouden, maar hiervoor is goedkeuring van de Hoge Autoriteit no dig. Voor schroot liggen de problemen min der moeilijk. Aangenomen wordt, dat de schrootprijzen in Nederland geleidelijk van SO tot 120 gulden per ton zullen op lopen. Zoontje van Zeeuws gezin in Schiedam overleden SCHIEDAM, 12 Febr. Het tweeja rige zoontje van het gezin Den B. uit Zierikzee, 'dat naar Schiedam is geëva cueerd. is vanmorgen overleden. Het kind werd, samen met een baby, door de moeder In een vlaag van waanzin van een balcon geworpen. De baby is reeds overleden.Mevr. Den B„ die zich ook van het balcon op straat wierp, verkeert nog in zorgwekkende toestand. TEHERAN, 32 Febr. Bij Toeroct, een plaats in Perzië, heeft zich een aardbeving voorgedaan. Volgens voor lopige berichten zonden er verscheide ne honderden doden zijn. Voor Rode Kruis en R.K. Huisvestingscomité (Van onze correspondent) DEN HAAG, 32 Febr. Het Nationaal ..anipenfouds beeft tot dusver één mil lioen gulden ter beschikking gesteld van het N ederlandsche Roode Kruis en 200.000 gulden toegewezen aan het R.K. Huis vestingscomité. Het geld voor het Roode Kruis was hoofdzakelijk nodig voor voe ding en verzorging van geredden en ge- evacueerden, voor het aanschaffen var butagas en rubberlaarzen, voor het ver voer van geredden, redders en levens middelen, voor het inrichten van nood hospitalen eri -verblijven en ook voor le voeding, verzorging en bet transport ■an hulpcolonnes en dijkwerkers. Beide organen zijn aan het Rampenfonds ver antwoording schuldig voor de besteding in de toegewezen bedragen. In de eerst dagen na de ramp werd aan'de Middenstandsbank een waarborg verleend van twee ton voor het herstel van de in het rampgebied getroffen mid- denstandsbedrijven, Deze garantie kon evenwel worden Ingetrokken, toen de regering voor de onderhavige bedrijven maatregelen van algemener karakter nam. De astronomische bedragen, welke da gelijks in de kas van het Rampenfonds vloeien worden beheerd door een com missie van acht vooraanstaande ban kiers onder toezicht van de Rijksaccoun- t.antsdienst. Voorzitter der commissie is de directeur van de Nederlandse Han delmaatschappij, de heer Van Zeeland. De bedragen, welke dagelijks via de Postcheque en Girodienst binnenkomen worden overgeboekt naar de rekening van het fonds bi.j de Nederlandse Bank in Den Haag. Van daar uit wordt het geld zo verantwoord mogelijk belegd, iom rente-verlies te vermijden. De heer P. Alons, die sedert kort directeur van i het Rampenfonds is. verklaarde naar aanleiding hiervan, dat hulp op grote schaal eerst kan worden yerstrekt, wan neer de gevluchte mensen naar hun hui zen terugkeren. Een oimnMrklcJlijke be stemming, wordt er aan het geld dus niet gegeven. Dat wil weer niet zeggen, dat het fonds reeds voldoende geld heeft. Directe steun In dezelfde hoeveelheid en snelheid waarmede het geld nu wordt ontvangen, zal het straks moeten worden uitgege ven. De hulp, welke onmiddellijk nood zakelijk was, heeft het Fonds geboden en iedere dag weer wordt nagegaan in hoeverre directe steun nodig is. Deze steun heeft betrekking op de le niging van de nood en de vergoeding van de schade in de persoolijke sfeer. Onder dit laatste wordt verstaan: le vensonderhoud, kleding, schoeisel, dek king en huisraad. De schadevergoedin gen zullen waarschijnlijk zowel in natu ra als in geld worden uitgekeerd. Hoe wel er no-g geen volledig overzicht is van de goederen, welke aan het Rode Kruis dat deel uitmaakt van het Nationaal Rampenfonds zijn geschonken, mag wel worden aangenomen, dat alle getrof fen gezinnen daarmede gedeeltelijk kun nen worden geholpen. Wat er thans uit het buitenland aan geld voor het Rampenfonds is overge maakt ligt tegen de -150.000 gulden. De toezeggingen uit het buitenland overtref fen dit bedrag echter aanmerkelijk. Afscheid Alfred Cortot AMSTERDAM. 11 febr. Op 24 Fe bruari zal de thans 75-jarige Franse meester-planist Cortot. zijn afscheids concert geven in het Concertgebouw te Amsterdam. Het programma zal geheel gewijd zijn aan werken van Chopin. FRUlTveiling bracht 137.000 op AMSTERDAM, 12 Febr. Het Nationaal Rampenfonds ontving vandaag ongeveer vier millioen gulden, zodat thans in totaal ruim 38 millioen gulden is binnenge komen. 1-1.M. de Koningin en prinses Wilhelmina hebben in het begin van de vorige week, naar eerst thans bekend werd, een grote gift geschonken aan 't fonds. In Rotterdam werd vandaag geschon ken fruit uit Israël en Italië (en bate van het Rampenfonds geveild. Dit bracht 137.000 gulden op. Twintig geconfijte vruchtencakes brachten alleen al 2322 op. De N.V. Philips in Eindhoven beeft een millioen uitgetrokken, waarvan reeds 350.000 gulden aan het Rampen- '.owls is overgemaakt. De werknemers zuilen twee uur overwerken, zij hebben reeds 300.000 gulden laten afbonden van liet loon. In Opperdoes (N.H.) werd een partij van honderd kilo rode bieten voor 2104 gulden verkocht ten bate van het fonds. De Kamer van Koophandel van Amster dam stelde 20.000 gulden ter beschik king. De Benzine- en Petroleum handel maatschappij te Amsterdam heeft 25.000 gulden overgemaakt. De mijnwerkers van Limburg verdienden door overwerk niet 100.000 gulden, zoals gisteren ge meld, maar het Rampenfonds ontving van ben één millioen gulden. De mijn werkers gaan nog twee keer overwer ken. Hulde. De Hoogovens in Vel sen heb ben al meer dan 200.000 gulden bijeenge bracht. De directie nam hiervan 150.0UO gulden voor haar rekening, het personeel meer dan 55.000 gulden. De gevangenen in Alkmaar brachten ook een zwaar of fer: ruim 200 gulden, wat de meesten hun rokertje voor geruime tijd kost. (Van onze weerkundige correspondent) DE BILT, 12 Febr. Hoewel wij vol gens de kalender het grootste deel van de winter reeds achter de rug hebben, blijkt daar in de natuur nog maar heel weinig van. Sneeuw en vorst, en als ge volg daarvan moeilijkheden voor het verkeer, hebben hun intrede weer ge daan. Mede door de speeuw die in het begin van deze week tvas gevallen, had het Noordoosten van Nederland Donder dagavond weer een, sneeuwdek van 5 tot 5 'centimeter dikteterwijl elders veel. minder lag, met talrijke plekken waar de sneeuw door de krachtige wind was weggeblazen. De felle wind is het gevolg van een- nelangrijke stijging van de "luchtdruk boven de Noordzee en Schotland, waar door een verbinding is ontstaan tussen het gebied van hoge druk boven de Oceaan en dat boven Rusland. Aan de Zuidzijde hiervan staat een intensieve Noordoostelijke stroming waarmee de koude lucht wordt aangevoerd. Deze stroming begon Donderdagavond wat minder intensief te worden, omdat de luchtdruk boven Duitsland en België nogal wat begon te stijgen. In Denemar ken en Zuid-Zweden vriest het overal, maai niet hard. zodat ook in Nederland Vrijdag niet meer dan lichte vorst is te wachten. Heel anders is het in Noord- Zweden, waar Donderdagochtend zelfs een temperatuur van 36 graden* onder nul werd gemeten. De winter is dus nog lang niet van het toneel verdwenen. Het weerbericht geldig tot vanavond, luid: Over wegend zwaar bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige Noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. ZATERDAG 14 FEBRUARI Zon op: Maan op: 7.5S onder: 17.52 S.02 onder: 18.50 TNE vorige maand heeft de Nijmeegse hoogleraar prof. Duynstee in enige Maasbode-artikelen aan de partij van de heer Weiter de raad gegeven, niet met eigen candidaten uit te komen in de aan staande gemeenteraadsverkiezingen. Uit de laatste nummers van het propaganda blad der Katholieke Nationale Partij blijkt, dat zij dit advies naast zich heeft neergelegd. De deelneming van de KNP aan de gemeenteraadsverkiezingen, zo wordt verklaard, is een „logische conse quentie" van haar bestaan als partij; haar wassend ledental zou tonen, dat zij in een behoefte voorziet: en ook op het terrein der gemeentepolitiek kan zi.j ge legenheid vinden, haar recht van bestaan te bewijzen. Overal waar daartoe de prak tische mogelijkheid bestaat", zo lezen wij in het jongste nummer, zal de KNP met een eigen lijst uitkomen. Het verwondert ons niet. dat de KNP prof. Duynstee's raad in de wind heeft geslagen. Ten onrechte heeft men aan de heer Duynstee wel eens het vader schap van die partij willen toeschrijven: er kan hoogstens van een oomschap spra ke zijn. En van zulk een familie-relatie aanvaardt men gaarne cadeautjes, maar liever geen vermaningen. In de „Maasbode" heeft prof, Duynstee dezer dagen toch nog een poging gedaan om de KNP terug te brengen van wat hij als een dwaling haars weegs beschouwt. Deze discussie over de „logica" van de Katholieke Nationale Partij is belang wekkend, omdat zij de betekenis van deze partij als zodanig in een merkwaar dig licht plaatst. Prof, Duynstee meent (en hij dacht, dat dit ook de opvatting van de KNP zelf was), dat het uitsluitende doel dier partij is: corrigerend te werken op de Katho lieke Volkspartij. Welnu, aldus redeneert de heer Duynstee, dan hangt het van de KVP af, in hoeverre die correctie feitelijk nodig is of niet. Met andere woorden: de KVP kan te allen tijde de KNP over bodig maken. En nu meent prof. Duyn stee, dat er inderdaad in de KVP reeds een „gunstige ontwikkeling" waar te nemen is. welke voor de KNP een ge noegzame reden zou zijn om tenminste bij de gemeenteraadsverkiezingen de kat uit de boom te kijken. Dit te meer, omdat zijns inziens de deelneming van de KNP aan die verkiezingen de totale positie der katholieken in verschillende gemeente raden ernstig zou kunnen verzwakken, zonder dat er voor de KNP belangrijke voordelen bij te behalen zijn. Logisch heeft deze redenering mis schien haar verdiensten. Maar wat het blad van de KNP een consequentie van haar bestaan noemde, heeft weinig te maken met logica: het is een kwestie van doen of laten. En daarin is deze kleine partij reeds de gevangene van haar eigen vaart. Zou de KNP straks haar leden moeten raden, op de lijsten van de KVP te stemmen, dat is minstens voor een deel op dezelfde candidaten, tegen wie zij zich vroeger teweer heeft gesteld en later opnieuw teweer wil stellen? En: zou de KVP inderdaad gediend zijn met de steun van zulk een turfschip? Wanneer prof. Duynstee de KNP slechts wil zien als een „correctief" op de KVP een soort van wroegwezen jn de katholieke politiek, beschouwt hij haar blijkbaar als een deel, en zelfs een orgaan, van een katholiek politiek geheel, geheel in de geest van zijn oude voor keur voor een rechtervleugel. Maar de KNP zou dan nu een vleugel zijn, die naar believen aan- en afgehaakt kan wor den; zij zou nu eens (zij het wat slapjes) met de KVP kunnen meezweven. dan weer zich daarvan kunnen losmaken om op eigen kracht om het grote vliegtuig heen te ronken, teneinde dit in een be paalde koers te dwingen. Hoe gaarne wij ook reeds bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen de eendracht in de politieke gelederen der katholieken ver sterkt zouden zien, lijkt ons zulk een constructie toch allerminst vertrouwen wekkend voor het gros der passagiers. De KNP van haar kant blijkt overigens met de rol van „correctief", die de heer Duynstee haar toekent en die zij zichzelf ook bij de laatste verkiezingen had aan gemeten, geenszins meer genoegen te nemen. In haar propagandablad lezen wij, dat zij in tegenstelling met prof. Duynstee de KVP volledig heeft afge schreven, Voor de KVP is het „te laat". Wij zullen met een schone lei weer op- ïieuw moeten beginnen". Ziedaar inder daad de „logische consequentie" van het bestaan der KNP als partij: de middel puntvliedende kracht werkt door. Aan het slot van zijn betoog heeft prof. Duynstee tenslotte aan de KNP, be halve min of meer principiële, ook nog een „taktische" gedachte ter overweging gegeven. Het zou wel eens kunnen zijn, meent hij, dat de kiezers, op wie de KNP meent te mogen hopen, thans toch aan de KVP de voorkeur zullen geven. En een tegenslag bij de gemeentestembus zou de gehele opzet van de KNP duur te staan komen. Weegt het geringe voor deel, bij deze verkiezingen te behalen we] óp tegen dit risico, zo vraagt de schrijver. Anders gezegd: het onzekere kan wel eens voordeliger zijn dan het zekere. Met de nodige waardering voor de goede bedoeling van de Nijmeegse pro fessor menen wij, dat zulke „taktische" overwegingen al evenmin geschikt zijn om echte eendracht tot stand te brengen, ils de los-vaste constructie, waarvan hier boven sprake was. Daartoe zijn bredere gedachten en minder zuinige motieven nodig. Wij wanhopen er niet aan. dat deze zich tenslotte zullen doen gelden. Mis? sehien zal de thans werkzame eenheids commissie daartoe een goede inzet kun nen geven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1