KOOPT.' Aanvragen stroomden binnen Achtste lijst van verliezen DERMA „DRAGLINES" VERRICHTEN UITSTEKEND WERK Ballonvaarder „uit de lucht gegrepen" „INLICHTINGEN OVER EVACUÉ'S Kade bezweken te Enschede Graafmachine op rupsbanden Zes maanden voor wat sigaretten Kapitein der Infanterie EI. W. Borst in Rotterdam begraven Honderden vlaggen in '50 - Woensdag één Schade in België f 78 millioen SOWJET-UNIE BREEKT MET ISRAËL Na bomaanslag op Sowjet-legatie Lorentz-studiebeurs (f 2000 per jaar) 4 TROUW VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 (Van onze Haagse redacteur) Het is slechts een simpel berichtje in de krant: inlich tingen over evacué's uit het rampgebied kunnen worden ingewonnen bij de informa tiedienst van het Rode Kruis. Men begon, maar bergen werk moesten wor den verzet, voordat het Ro de Kruis over deze inlich tingen de beschikking kreeg. Honderden vrijwilli gers zijn nacht en dag in touw geweest om de gege vens te verzamelen van hen, die door de stormvloed uit hun woonplaats werden ver jaagd. Het begon met een circu laire van minister Beel, waarin de medewerking der gemeentebesturen werd ge vraagd voor het samenstel len van een eenvoudige re gistratie der „verplaatste personen". De gemeenten, die vluch telingen opnamen, werden Maandag, 2 Februari, al ge ïnstrueerd voor het registre ren der evacué's. Duizenden „verplaatsingsformulieren" werden verzonden en zelden zijn in ons goede vaderland zulke eenvoudige formu'lie- De informatiedienst van het Rode Kruis staat g voor niets, Als bijvoorbeeld een meisje, dat in Den g Haag werkt, inlichtingen vraagt over 80 familie- g leden op Goeree-Overflakkee zoals dezer dagen gebeurde krijgt zij die inlichtingen, ook al zou de informatiedienst haar tachtig keer afzonderlijk bericht moeten sturen. Maar de prestaties van het Rode Kruis hebben ook haar grenzen. Wanneer iemand informeert near het lot van de familie Jan sen in Middelharnis, zonder verdere gegevens als voornamen of adres, zal het Rode Kruis het ant woord schuldig moeten blijven. Enig houvast moet er wel zijn om een onderzoek mogelijk te maken. Het is dus voor alles van belang om zo volledig mogelijk te zijn bij het vragen van inlichtingen. ren gebruikt. Slechts de al lernoodzakelijkste gegevens dienen er op te worden ver meld en ze mogen zelfs met potlood worden inge vuld. Dag en nacht heeft de rijksinspectie van de bevol kingsregisters gewerkt. Eerst aan de verzending van de formulieren, waar van er in een paar dagen tijds 130.000 werden aange vraagd. Veel meer dan later nodig bleek want tal van gemeenten verwachtten meer evacué's dan er uit eindelijk kwamen. Al gauw kwamen de for mulieren terug, eerst drup pelsgewijs, later bij duizen den tegelijk. Al offerden de „eigen mensen" er hun vrije tijd en hun nachtrust voor op, die enorme stroom kon den ze niet verwerken. Toen kwamen de vrijwilli gers aamdraven. Ambtena ren van departementen met vrouwen, vriendinnen en verloofden, typistes van par ticuliere bedrijven, meisjes van de Marva en leden van de U.V.V., bezetten het ge bouw tot er geen leeg hoekje meer te vinden was. Ver leden week Woensdag werd een ploegenstelsel ingevoerd en zo heeft men tot Dinsdag doorgewerkt, nacht en dag. Thans kan het wat rustiger, maar dat is altijd nog van 's morgens acht tot 's avonds elf uur en met een piket- wacht voor nachtelijke spoedgevallen. Bij de informatiedienst van het Rode Kruis gaat het niet minder snel. Ook daar werd een organisatie uit de grond gestampt van vrijwil ligers, die van 's morgens vroeg tot tegen middernacht alles op alles zetten om elke aanvraag met de grootst mogelijke spoed te beant woorden. Dank zij dit „teamwork" van bevolkingsregistratie en Rode Kruis werden honder den Nederlanders gerustge steld over het lot van vrien den of verwanten. Nog da gelijks stromen de aanvra gen binnen, velie duizenden in totaal. Niet alleen brie ven, maar ook telegrammen en telexberichten uit alle uithoeken der wereld, waar Nederlanders vrienden en bekenden hebben:. Amerika, Australië, Afrika, Indonesië, Suriname, Korea Vier straten overstroomd (Van onze correspondent) Woensdagavond bezweek in En schede een gedeelte van de twee meter hoge kade rondom het opgespoten industrieterrein tussen de spoorlijn naar Hengelo en de G. J. van Eek straat. Het water, dat zich achter de kade had opgehoopt, zocht zich met grote kracht een uitweg naar de Rig- tersbleekstraat, de Joh. Wijnoltstraat, de Noordhoekhegstraat en de G. J. van Eekstraat, waar het verscheidene huizen binnendrong. Voordat de be woners wisten waar zij aan toe waren stonden de huiskamers, keukens en kelders blank. Voornamelijk was dit het geval in de Rigtersbleekstraat. In een ogenblik tijd was het water enkele tientallen centimeters geste gen. Gelukkig heeft de j wateroverlast niet heel lang geduurd, want nadat in de wal van een sloot langs de spoor lijn een gat gegraven was, vloeide het water snel weer weg. In de ondergelopen woningen is echter heel wat schade aan vloerbe dekking. huisraad en aan de voorraden in de kelders, aangericht. De aanne mersmaatschappij is hiervoor aan sprakelijk gesteld. Donderdagmorgen werden de onder gelopen kelders leeggepompt. Men was inmiddels weer begonnen met het op spuiten van het terrein, waardoor het water tot ongeveer anderhalve meter hoogte gerezen was. Enkele maanden geleden is de bewuste kade aanmer kelijk verzwaard. (Van een onzer redacteuren). „Ik heb een dragline-complex", zei de jonge luitenant, die 24 uur in touw was geweest, om de bur gemeester van Krabbendijke zo'n graafmachine te verschaffen. Zeeland en de Zuidhollandse eilanden vroegen de vorige week tachtig a honderd draglines, doch er konden niet meer dan vijftig in allerijl op zware, lange platte vrachtwagens aangevoerd wor den. Vandaar, dat de jonge luitenant niet dadelijk succes had. „Wat is een dragline?", vroegen ve len ons. „Een graafmachine op rupsbanden met een sleepbak", hebben wij gezegd, doch een erg duidelijk antwoord was dat niet. Voor dragline bestaat geen Hollands woord. De mensen, die er dagelijks mee omgaan, noemen deze machine meestal „Dreglijn". We kunnen het apparaat vergelijken met een rijdende kraan. Een bak, met een inhoud van 400 700 liter laat men boven van de arm aan en ika'bel neer in de aarde, waarna de bak met behulp van een andere ka bel wordt volgetrokken. Vervolgens haalt de machinist, die zijn werk doet in het draaibaar huisje van de draglme, de bak omhoog en laat de aarde vallen, waar dit nodig is. Vaak gebruikt men deze graafmachi nes voor het vullen van zandauto's of kipkarren. De laatste 25 jaar zijn ze erg in zwang gekomen. Het werk ver loopt veel vlotter, dan wanneer men op spaden is aangewezen. Daarom kunnen deze graafmachines ook zulke uitste kende diensten verrichten bij het dich ten van een dijk. Amerika is begonnen met het gebruik van draglines. Al spoe dig g ngen andere landen er toen ook toe over. Nederland heeft thans zelf een draglinefabriek. De graafmachines zijn niet goedkoop. De prijs varieert van f 50.000 tot f 70.000 per stuk. Om wegzakken in de drassige bodem te voorkomen, worden ze bijvoorbeeld in Zeeland op dikke houten schotten gezet, die de dragline zelf opneemt en op een andere plaats legt, wanneer ver plaatsing van de rijdende kraan nood zakelijk is. De capaciteit van een dragline hangt voor een groot deel af van de be kwaamheid van de machinist. In drag- line-ikr.ngen zegt men: „Een goede ma chinist is goud waard". En dit woord moet letterlijk opgevat worden. Dragline i actie, Rechts onderaan de sleepbak. W W Deze K.W.F. Lucifers worden -r^r. thans verkocht ten bate van het De krijgsraad voor de luchtmacht West heeft gistermorgen in een bijzon dere zitting drie leden van het lucht- machtpersoneel een beroepskorpo raal en twee dienstplichtige militairen veroordeeld tot gevangenisstraffen in zes maanden. De drie militairen hadden Zaterdag jl. op het vliegveld Valkenburg te zamen zestien pakjes sigaretten gesto len, die bestemd waren om te worden afgeworpen boven het rampgebied. De beroepskorporaal werd bovendien ge degradeerd tot de laagste soldatenrang en ontslagen uit de militaire dienst. De beschuldigden waren de 21-ja- xige beroepskorporaal M. L. van B. uit Den Haag, de 20-jarige dienstplichtige soldaat H. A. F. S. uit Heeze en de 21-jarige dienstplichtige soldaat W. ten N. uit Vrïezenveen. De beschuldigden voerden aan, dat zij een onbeperkte tijd dienst hadden gedaan en bovendien veel vlieguren hadden gemaakt. Zij waren verstoken gebleven van sigaretten, vertelden zij. Er was slechts koffie verstrekt. De auditeur-militair, majoor mr. F. van der Dussen, achtte het onjuist, dat de militairen zich beriepen op de lange diensttijd. „Jullie zijn militair, het was een noodtoestand en het was dus plicht ook 's nachts door te werken." ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. Het was op 18 Augustus 1950, dat H M. de Koningin een bezoek aan de gemeente Sint-Annaland bracht. Uit alle huizen wapper den toen de vlaggen. Honderden mensen juichten en zwaaiden en iedereen was dolgelukkig de landsvrouwe op Sint-Annaland te zien. Na bijna drie jaar werd het opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, zij het on der wel heel andere omstandig heden. Woensdag landde in St.-Anna- land een helicopter met de Ko ningin aan boord op het school plein. Nu vxipperde slechts één vlag. Die kon nog juist voor de aankomst van Hare Majesteit uit de toren worden gestoken. L VOORDRACHT VOOR LID ALG. REKENKAMER De Tweede Kamer heeft hedenmid dag een voordracht opgemaakt ter vervulling van de vacature in de Alge mene Rekenkamer, ontstaan door het aan de voorzitter, de heer Th. Sanders, verleende eervol ontslag. De voordracht luidt: 1. L. van der Tempel, secretaris van de AU'. Reken kamer; 2. mr. Ch, J. M. Hens, hoofd inspecteur bij de Alg- Rekenkamer; 3. D. J. Gerritsen, directeur der rijks begroting, oud-lid der voormalige Und.-Ind-ische Retfeenfcarmer. De Belgische minister van Financiën, Albert Janssens, heeft in de Kamer van Afgevaardigden medegedeeld, dat herstel van de stormschade 1 milliard 30 millioen B. francs (ruim 78 millioen gulden) zal kosten. Nieuwe verbinding met Zeeland Met ingang van gisteren is tussen Zeelano en bet Westen van ons land een nieuwe verbinding tot stand geko men, In overleg met de RTM hebben de Provinciale Stoombootdiensten een tijdelijke bootdienst geopend tussen Katseveer en Dordrecht. (Vertrektij den, die met het oog op eb en vloed bij benadering worden aangegeven, zijn als volgt vastgesteld: Katseveer, ver trek 7 uur, Zijpe vertrek 9 uur, aan komst Dordrecht 12 uur. Terug uit Dordrecht 13*uur, vertrek Zijpe 16 uur. aankomst Katseveer 18 uur). De dienst wordt uitgevoerd met de „Willem I", de boot ligt in Dordredbt aan de Han delskade, waar een vaste ligplaats wordt vrijgehouden. De aanlegplaats is tien minuten ver wijderd vsn het station en geeft dus een uitstekende verbinding met de treinen voor Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Prins Bernhard bezocht Klundert Prins Bernhard is gistermiddag per htiicopter in Klundert geland. De Prins werd ontvangen door de burge meester en maakte een rondgang door het ondergelopen deel der gemeente. Na een wur is hij vertrokken. (Van een onzer verslaggevers). De kapitein der infanterie H. W. Borst, enkele dagen geleden te Roo sendaal omgekomen bij de hulpverle ning bü het reddingswerk in de ramp gebieden, is gistermiddag op de be graafplaats Crooswijk te Rotterdam met militaire eer begraven. Langzaam bewoog zich de stoet, die geopend werd door treurmuziek spelende Limburgse jagers, alsmede een vuurpeloton en gesloten werd door een omvangrijk ere-escorte militairen, door de binnen stad naar de begraafplaats. De aula bleek amper groot genoeg om de belangstellenden te bevatten. Ais eerste sprak ds. F. C. Meyster, Geref. predikant van Rotterdam-Cen trum. Dit onverwacht verscheiden is overstelpend, het snijdt diep in de ziel van hen, die achterbleven, aldus de predikant. Maar uit de Bijbel leren we van de Psalmist dit woord: „Gij toch aanschouwt de moeite en het verdriet niet, maar de hemelse Vader wel; Zijn oog ziet ons verdriet aan met een be wogen vaderhart". Toen zongen de velen de verzen uit Psalm 103: „Gelijk het gras is ons kort stondig leven" en „Maar 's Heren gunst zal over die Hem vrezen....", waarna eerst de commandant van het 41ste regiment infanterie, waarvan kapitein Borst deel uitmaakte, kol. Blanken, namens alle officieren, onderofficieren en manschappen zijn deelneming aan de familie betuigde. Vervolgens sprak de directe chef van kapitein Borst, lt.-kol. De Jonge, een voudige woorden van medeleven. Ten slotte voerde de leger predik a n t van het onderdeel, majoor Boersma, het woord. De met de Nederlandse driekleur ge dekte kist werd naar de groeve gedra gen, waarbij officieren van gelijke rang als de overledene als slippen- dragers fungeerden. Boven het graf loste het vuurpeloton een salvo, waar na ds. Meyster de Geloofsbelijdenis las. De vader van kapitein Borst dankte voor het betoonde medeleven. Zachte koraalmuziek van de .kapel besloot het gebeuren. WERKVOORZIENING VOOR HOOFDARBEIDERS Voor de plaatsing en beloning van werkloze hoofdarbeiders op werk- objecten zijn nieuwe richtlijnen vast gesteld. De taken zijn ingedeeld in 4 groepen en de beloning zal afgestemd zijn op de aard der te verrichten taken. Het loonschema, dat ingedeeld is in 5 gemeenteklassen, vermeldt voor de eenvoudigste werkzaamheden voor personen van 32 jaar en ouder een weekloon van 50,35 in de eerste gemeenteklasse. Voor de groepen II, III en IV zijn deze bedragen resp. echter van 42 jaar af 63,20, 76.75 en 87.30. Indien de hoofdarbeider uitmunt door bijzondere prestaties en toewij ding kan hem 5 toeslag gegeven worden, in zeer bijzondere gevallen zelfs 10 Gedurende een beperkt deel van de werktijd zullen de hoofd arbeiders deel kunnen nemen aan cursussen e.d. Zodra de regeling wordt toegepast, stelt het gemeentebestuur een com missie in. waarin o.m. zitting hebben vertegenwoordigers van de bij de Stichting van de Arbeid aangesloten organisaties van werknemers. De regeling, die gedateerd is op 2 Februari 1953, heeft terugwerkende kracht en wel voor de hoofdarbeiders, die op genoemde datum op een werk- obiect werkzaam waren, tot. 30 Juni 1952 en voor de hoofdarbeiders, die op of na 29 December 1952 op een werk- object werkzaam waren, maar niet meer op 2 Februari 1953, tot 29 Dec. 1952. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gistermiddag mee gedeeld, dat hij terugkomt, op zijn voor nemen om thans een voorstel te doen met betrekking tot de samenstelling van een commissie voor de watersnood. Hij zal Dinsdag een desbetreffend voor stel doen. f/yp SPECIAAL VOOR DE HANDEN y py Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Tegen hoest keelpijn fecterend. verkoudheid. Sterk rirsinfpot^ Verlenging overwerk- vergnnningen Zoals bekend, is op 2 Februari vooi arbeiders van 16 jaar en ouder inge volge de Arbeidswet 1919 vergunning verleend om in ondernemingen, waar in werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der ge troffen gebieden steunacties hier onder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren. dat krachtens de arbeidswet voor de be trokken werknemers bij vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning ls ver lengd tot en met Zaterdag 28 dezer. Technisch Commissariaat van de C.K.B. Tegen de heer A. Jautze te Schiedam, die door het bestuur van de Christe lijke Korfbalbond candidaat is gesteld in de vacature van Technisch Commis saris, is geen candidaat geplaatst, zo dat de heer Jautze op de jaarvergade ring van de C.K.B., die op 28 Februari a.s. in Utrecht wordt gehouden, be noemd wordt tot bestuurslid van de bond. De functies worden onderling verdeeld, maar het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de nieuwe official belast wordt met het technisch com missariaat. Van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij de 8ste lijst van slachtoffers van de watersnood. De lijst is gedateerd 12-2-'53. („Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achter af noodzakelijk zal blijken"). BRUINISSE Echtgenote van v. d. Bregt. laatste adres: Noorddijk 19. JJURGII (Z.) Van Loozen, Johannes, geb. 2.2.1859 te Burgh, laatste adres: C 20. Nikerk. Jozina Sara, geb. 30.3.'04 te Rotterdam, echtgenote van Marinus van Diest, laatste adres; C 35. Barendse. Elisabeth Jacoba, geb. 21.3.'14 te Burgh. echtgenote van Willem van Dongen, laatste adres: C 19a. Van Dongen, Cornelia Pieternella Ja coba, geb. 3 11.'44. dochter van Wil lem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse. laatste adres- C 19a. Van Dongen. Stoffel, geb. 28.2. '46 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse. laatste adres: C 19a. Van Dongen, Marinus. geb. 28.11.'48 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse. laatste adres: C 19a. Jonker, Adrianus, geb. 12.5.'80 te Dui- vendiike. weduwnaar van Janna Met selaar. laatste adres: C 24, Renters, Janna, geb 16.8 '68 te Burgh, weduwe van Adriaan Fondse. laatste adres: C 17. Fondse. Arnoldus Josephus, geb. 23 12.'91 te Burgh. gescheiden van Johanna Catharina Veldhuis, laatste adres: C 17 Van Loozen. Neeltje, geb. 12 6.'86 te Burgh, laatste adres: C 20. 's-GRAVENDEEL. Van Soest, Margaretha. geb. 18 5.'98. I-Cranendonk. Maaike, geb. 27.12.40. Smitshoek. Willempje Teuntje Adriana, geb. 6.6 '99 Aanvulling van personalia 5e lijst dd. 9.2.'53. Van den Berg, Hendrik, geb. 1.8,'87, dd. 6.2.53 overleden en voorlopig begra ven in Dubbeldam. Aanvulling van personalia le lijst dd. 4.2/53. Groot, Jacob, geb. 18.12.'98, laatste adres: Langestraat. Appeldoorn, Jan. geb. 30.12.99, laatste adres: Molendijk 50. 's-GRAVENPOLDER. De Witte, Geertje Jacoba, geb. 17.7.'95 te Duisburg. - echtgenote van Kornelis van der Weele, laatste adres: School straat 13. HONTENISSE. Van de Velde, Jacobus, ca. 66 jaar, KAPELLE (Z.) Nijsse, Foort. geb. 24.11.'37 te Rilland- Bath. KORTGENE. Dierkx, Bernhard, geb. 24.9.46 te Dja karta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: To rendijk 117. Verburg, Jan. geb 21.7 .'95 te Kats. echt genoot van Adriana Verhulst, laatste adres: Torendijk 41. Van Hoorn, Jannetje Pieternella, geb. 22.10.'85 te Wemeldinge, laatste adres- Torend ijk 29. Platschorre, Levina, geb. 16,4.'69 te Kortgene. weduwe van Johannes Ver wei, laatste adres: Torendijk 31. KRUININGEN. Aanvulling van personalia 5e lijst dd. 9.2/53. Saaman. Arie, geb 25.7.'04 te Kruinin- gen, echtgenoot van Cornelia Poel man. laatste adres: Spardamme. Poelman, Cornelia, echtgenote van Arie Saaman, laatste adres: Spardamme. Saaman, Jan, geb. 30.12.32. zoon van Arie Saaman en Cornelia Poelman, laatste adres: Spardamme. MIDDELHARNIS. Appel, Hendrik, geb. 23.10.'26 te Mid delharnis, laatste adres: Voorstr. 51. NIEUWERKERK. Van de VeldeEveraert, Magdalena Stephanie Aloisa, geb. 18.2 '13 t» Am sterdam. Van de Velde. Maria Aloisa, geb. 12.8.'34 te Stoppeldijk. Van de Velde, Petronella Paulina, geb. 9.3.'40 te Capel.'e Van de Velde. Nicolaas Jacobus Maria, geb. 1311.47 te Capelle. Van de Velde, Rosalie, geb. 8.3.'52 te Nieuwerkerk. STELLENDAM. Geïdentificeerd. Van Lenten, Arentje, geb. 1882. laatste adres: Molenkade 53. Koese, Lodewijk Jacob, geb. in 1941, laatste adres: Wijk XI 17a. Koese. Jan Marius, geb. in 1952, laatste adres: Wijk IX I7a. Tanis. Claartje, geb. in 1877, laatste adres: Wijk IX 0. Kieviet, Martha, geb in 1925, laatste adres: Meidoornstraat 2. De Sowjet-Russische regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij de be trekkingen met Israël verbroken heeft, lu een nota, die op 11 Februari door Wisjinski is overhandigd aan de Israëlische gezant Samuel Eliahsiv en in alle Moskouse bladen staat afge. drukt, verklaart de regering van de Sowjet-Unie, dat de bomaanslag van 9 Februari op de Russische legatie in Israël een bewijs vormt, dat in Israël de elementaire voorwaarden voor de (Van onze correspondent.) Op een zomeravond in Mei van hef vorige jaar kwam op een zeer geringe hoogte boven de rijksweg van Utrecht naar Den Haag en Rotterdam een bal lon aanvaren van de bekende ballon vaarder J. Boesman. Het was in de buurt van Waddïnxveen. Daar een dergelijk vervoersmiddel niet elke dag in het luchtruim te zien is. ontstond binnen korte tijd een grote toeloop van nieuwsgierigen. Er vormde zich een geweldige rij van auto's, waarvan de bestuurders mei grote belangstel ling het gevaarte volgden. Achter zich aan sleepte de ballon een geweldige sleepkabel, die met zijn laatste tien meter de rijksweg aan veegde Toeschouwers grepen de ka bel, met het gevolg, dat de ballon, in plaats van in het. aangrenzende wel land te landen, op de berm van de rijksweg de grond raakte. En daarmee bracht de bestuurder, zo constateerde een plichtsgetrouwe dienaar van de rijkspolitie, het verkeer in ge-vaar. Het eind van hei lied was, dat de VOSSENJACHT EINDIGT VOOR DE RECHTER tonrechter te Gouda stond om zich te verantwoorden. Verdachte merkte op. dat het geens zins zijn bedoeling was geweest om op de rijksweg te landen. 1-Iet publiek had hem verhinderd op een weiland neer te strijken.. ,,U bent dus uit de lucht gegrepen," merkte de kantonrechter geestig op. De ballonvaarder vertelde verder, dat hij op die bewuste dag op vossen jacht gegaan was met drie auto's uit Utrecht, een wagen met de directie van de Jaarbeurs en twee wagens, ..geladen met journalisten". De be doeling van zo'r. vossejacht is, dat de automobilisten de ballonvaarders pro beren te vangen. Daarom had de heer Boesman in een weiland, dat van de verkeersweg gescheiden was door een grote sloot, willen landen, opdat hij niet een prooi van de auto's zou wor den. De ambtenaar van het O.M. betoog de, dat het recht alleen op feiten let, niet. op internes Verdachte heeft het verkeer in gevaar gebracht. Eis: f30 boete of twaalf dagen hechtenis. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. H. M. de Koningin heeft Woensdag een bezoek gebracht aan St. tPhilipsland, waar zij zich door de burgemeester van het gelijknamige stadje, de heer L. J de Jonge (met ambtsketen) door het geteisterde gebied liet rondleiden. Foto: T. v. d. Reljken Ten ba'te van Nat. Rampenfonds Burgemeester en wethouders van Arnhem willen een Lorentz-studiebeurs in het leven roepen en het jaarlijks bedrag bepalen op f2000. Ter gelegenheid van de herdenking van prof. dr. Ilendrik Antoon Lorentz, die op 18 Juli 1 53 te Arnhem werd geboren, rees reeds het denkbeeld, de gedachtenis van deze gr'e Nederlandse natuurkundige te eren door het instellen van een Lorentz- studiebeurs Voor deze beurs komen in aan merking Arnhemse ingezetenen, die stude ren of gaan studeren in de wis- en natuur kunde aan ?en -ier Nederlandse universi teiten (de studie voor natuurkundig inge nieur aan _e Technische Hogeschool te Delft inbef—'ï^en) en de geldelijke middelen, er niet t—cl voor hebben. normale diplomatieke activiteit van de vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie ontbreekt. In de nota wordt gezegd: „In ver band met het bovenstaande roept de Russische regering de gezant van de Sowjet-Unie en de overige leden van de Russische missie in Israël terug en breekt de betrekkingen met de rege ring van Israël af." In de nota wordt geëist, dat het per soneel van de Israëlische legatie in Moskou het land zou verlaten. Radio-Moskou heeft verklaard, dat de bomaanslag ten uitvoer is gelegd met medeweten van de Israëlische po litie en nadat regeringsautoriteiten de bevolking tegen de Sowjet-Unie had den opgezet. „Er dient op gewezen te worden, al dus radio-Moskou, dat aan deze lage daad een teugelloze campagne tegen de Sowjet-Unie is voorafgegaan en dat daaraan werd deelgenomen door offi ciële personen in Israël, die openlijk hadden aangezet tot vijandelijke han- delingen tegen de Sowjet-Unie en haar diplomatieke legatie in Israël." Botsing Ongeveer 20 communistische demon stranten werden gisteren in Tel Aviv gewond, van wie twee ernstig, toen zij in botsing kwamen met anti-com munisten tijdens een pro-Sowjet de monstratie. De demonstranten begaven zich naar de gedeeltelijk verwoeste Sowjet- legatie om een resolutie aan te bieden aan de Sowjet-gezant, waarin zij hun medeleven uitdrukten met het gebeur de. Vóór de wanordelijkheden begonnen, waren voorbijgangers reeds begonnen met het roepen van „weg met de ver raders" tegen de communistische beto gers. Op een gegeven ogenblik dwong het publiek de leiders der communis tische demonstratie van de vrachtauto's te klimmen, waarna gevechten volgden. Ten slotte wisten de communistische betogers het gebouw, waarin het Rus sische gezantschap is ondergebracht, te bereiken. Zij werden door de gezant, Jersjow, ontvangen en zij verzekerden hem, dat de vriendschap tussen Israël en de Sowjet-Unie „zal blijven groeien, totdat Israël deel zal uitmaken van een vrije en gelukkige wereld." Volgens diplomatieke kringen in Washington is de breuk tussen de bovjet-Ume en Israël een onderdeel van het. streven van Moskou om een Sur?*®? bj.essen inhet Gordojn te diohten. Men neemt aan, aldus Un. Press dat de Nederlandse amb^ade te Moskou liet verzoek heeft ontvangen de Israëlische belangen te behartigen na het vertrek van de staf van het Israëlische gezantschap. Nederlands eerste militaire verpleegster overleden Te Velp is op 78-jarige leef tij a over leden mej. J. J. van Merra. Zij was de eerste vrouw, die in „de militaire verpleging" werd opgenomen. In ver scheidene ziekenhuizen in den lande is de overledene werkzaam geweest, o.a. als directrice van het ziekenhuis in Heerenveen. Van 1912 tot 1933 was zij hoofdverpleegster in het militair hospiaal te Amsterdam, Op 58-jarige leeftijd heeft zij de dienst met pen sioen verlaten. (Van onze Rotterdamse redactie) In de algemene vergadering van aandeel houders van de Rotterdamsche Bank in formeerde een van de aandeelhouders naar de gegevens, die in de balans waren ver werkt Hij wenste te weten of hierin de exacte cijfers waren opgenomen, daar het verslag ditmaal buitengewoon vroeg was verschenen. De president-commissaris mr K. P. van der Mandele kon deze vraag bevestigend beantwoorden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6