Zuidhollandse gemeenten herbergen 20.000 evacué s Meester VELE MEISJES ZWERMEN UIT OM TE HELPEN WAAR HULP NODIG IS Wijziging L.0.-wet in de Kamer RAMPENFONDS DE EERSTE LENIGDE NOOD ^eeïtf.V De Drummer der Demonen Dagelijks feuilleton Rosenbergs volgende week terechtgesteld Werkzaamheden van de Fryske Academy VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 (Van onze Haagse redacteur). ..Het is opmerkelijk hoe voortreffelijk de zorg voor de geëva cueerden. juist in de kleinere gemeenten van ons land georganiseerd is, terwijl deze toch veel minder daarop berekend zijn dan de grote steden. Dit is voor een belangrijk deel te danken aan het initiatief van de burgemeestersvrouwen," zo zeide mevrouw De Ruyterde Zeeuw, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en vice-voor- zitster van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in die provincie tijdens een persconferentie. De Stichting voor Maatschappelijk Werk heeft een omvangrijke taak ge kregen. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft haar belast met de sociale verzorging van de ruim. 20.000 evacué's in dvt gewest en van hen, die in de rampgebieden zijn achtergebleven. Daar komt. nog bij, dat de stichting alle andere sociale hulp, die gegeven wordt, moet. coördineren en straks, bij de terugkeer der geëvacueerden, eveneens op sociaal gebied de behulpzame ha,nd zal bieden. De taak is energiek aangepakt. In 122 van de 170 gemeenten die de pro vincie telt, bevinden zich evacué's en van het restant der gemeenten is een groot aantal in de noodglebieden gele gen, zodat het werk vrijwel alle ge meenten omvat. Een van de eerste zorgen is een per soonlijk ibezoek aan alle evacué's, om een inzicht te krijgen inde omstandig heden waaronder zij leven en de moei lijkheden die >zij hebben. Reeds zijn maatschappelijke werksters geplaatst in een tiental gemeenten, waar deze nog niet aanwezig waren, Instellingen, die maatschappelijke werksters in dienst hebben, stonden deze bereidwil lig af voor dit doel. Een tweede 'belangrijke taak is de verzorging van de mannen, die in de overstroomde gebieden aan het herstel werken. Groepen meisjes, bijeenge bracht door de Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening zullen deze verzorging op zich nemen. Reeds vertrokken vijf meisjes uit ALphen aan de Rijn naar Klaaswaal en Dinsdag zullen 32 meisjes uit Beikenwoude, onder leiding van de burgemeesters vrouw, in Middelharnis aan het werk gaan. De oproep, die de federatie tot de meisjes richtte, heeft een mooi re sultaat gehad, Behalve de groepen voor Klaaswaal en Middelharnis staan (Advertentie) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Evacué's uit een tehuis voor ouden- van dagen te Ziervkzee hebben een koninklijkonderdak gevonden in paleis Het Loo, dat door H M de Koningin gedeeltelijk voor vlifchlelin- gen beschikbaar is gesteld. Aankomst van een der autobussen, die de bejaar de getroffenen naar Apeldoorn ver voerden. nog 120 meisjes klaar om haar bij drage te gaan leveren aan het herstel van het verdronken, land. Deze meisjes zullen ook heLpen als straks de vrouwen weer naar haar eigen woning terugkeren, want vele sterke handen'zullen dan nodig zijn om slik en .modder te verdrijven en met behulp van bezem en dweil de huizen weer bewoonbaar te maken. Aan de meisjes, die zich voor hulp in de noodgebiedem aanmelden, wor den hoge eisen gesteld. Zij moeten de handen uit de mouwen, kunnen steken en van goed gedrag en levenswijze zijn- De voorkeur wordt gegeven aan meis jes die van het platteland komen. Een dag of veertien blijven zij in de gtrof- fen gebieden en worden dan afgelost Voor het wenk worden zij niet 'betaald, maar zij ontvangen een rijksdaalder zakgeld per week en verder wordt ge zorgd voor voeding en ligging en zo nodig voor werkkleding. Zowel de gemeenten, die geëvacu eerden hebben opgenomen, als de ge troffen streken, waar mannen dag in dag uit op de dijken zwoegen, worden bezocht door het 'bestuur van de stich ting. Er .blijken zien allerlei problemen voor te doen, waarop-aanvankelijk -niet gerekend was. De mannen, die 's avonds de moede benen, uitstrekken hebben behoefte aan ontspanning. Er moeten schaak- en damspelen, sjoel bakken en andere gezelschapsspelen komen. Daar wordt nu voor gezorgd. Bij de geëvacueerden zijn het de vrouwen, die om bezigheid vragen. In de kleine ruimte waar zij tijdelijk wo nen, is het werk gauw gedaan. Dank zij de medewerking van de Care-Mis- sion komen er nu breipakketten. Care zorgt ook voor grote wollen dekens, want vele dekens die uit het buiten land kwamen, bietken wat klein van formaat tet zijn en, de eilandbewoners stoppen zich er graag warm in. Ook voedselpakketten, die bij de te rugkeer naar de eigen woonplaats goe- de diensten kunnen 'bewijzen om in de eerste behoeften te voorzien, komen, door .bemiddeling van Care. Be het .bezoeken van de geëvacueer- lijkheden met de kleding te zijn. Groie den bleken er ook nog wel wat moei- maten en zwarte kleding, daarmee zijn de bewoonsters van Flakikee geholpen, maar de.ze kleding was ibij de ingeza melde goederen slechts in zeer be perkte mate aanwezig. Ook daarvoor wordt nu door bemiddeling van de Stichting voor Maatschappelijk Werk gezorgd. Andere moeilijkheden waaro. men wel. gerekend had, zoals ziekte, moeilijkheden met de mensen van het platteland die in de grote steden zijn ondergibracht en godsdienstige bezwa ren, doen zich veel minder voor dan men verwacht had en waar zij zich voordoen, stelt de Stichting al het mo gelijke in het werk om een oplossing te vinden. Het gaat n.u vooral nog om de grote en moeilijk plaatsbare gezin nen, waarvoor noodwoningen of des noods barakken een uitkomst zouden zijn. De grootste .zorg zal de Stichting waarschijnlijk hebben bij de terug keer, want dan zal er veel nodig zijn. vestigd. dat brandstoffen in de geteis- Nu reeds wordt er de aandacht op ge- terde gebieden dan hard nodig zullen zijn. ESPERANTO EN FRIES OP DE SCHOLEN? De Tweede Kamer heeft in behan deling genomen het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwïjswet 1920. Dit ontwerp heeft in hoofdzaak ten doel, de verlofregeling voor de onderwijzers en de regeling va.n het smartegeld een wettelijke basis te ver schaffen. De heer Peters (K.V.P.) opmer kende, dat het ontwerp het onderwijs in het esperanto op de lagere school wil mogelijk maken, verklaarde, daar van geen voorstander te zijn, al is hij wel voorstander van esperanto. Als de Friezen door hetzelfde artikel willen bereiken, dat er een officiële erken ning van het Fries als taal, gelijkwaar dig aan het Nederlands komt, gaat de betekenis daarvan uit boven een inci dentele wijziging der L.O.-wet, meende spr. Dat moet anders geregeld worden. De heer De Loor (Arb.) bepleitte „.m. de wenselijkheid van gelijke be handeling bij schorsing van een onder wijzer van het openbaar en bijzonder onderwijs. Het is z.i. gewenst, het onderwijs in het Fries apart in de wet op te nemen, ook in het belang van het „algemeen beschaafd". Mevrouw F o r t a n i e rd e Wit (V.V.D.) verheugde zich er over, dat de rechtspositie der onderwijzers nu eindelijk gelijk gemaakt wordt aan die der ambtenaren. Zo mogelijk moet h.i. het esperanto op de lagere school wor den ingevoerd, als men dat onderwijs wenst. Met de oplossing van de Friese kwestie moet grote spoed worden ge maakt. De heer Roosjen (A.R.) verklaar de zich met de voorgestelde wijzigin gen te kunnen aansluiten. Ten aanzien van de kwestie der Friese taal sloot hij zich aan bij de heer De Loor. De heer Tilanus (C.H.) vond goede dingen in het ontwerp. Hij staat echter afwijzend tegen het openen van de mogelijkheid in het leerplan een niet in artikel 2 der L.O.-wet genoemd va'k op te nemen. De heer Gortzak (C.P.N.) sloot zich aan bij de opvatting van mevrouw Fortanier, dat esperanto op de lagere school moet kunnen worden onder wezen. Spr. meende, dat de Friezen er recht op hebben, dat hun jeugd de Friese taal onderwezen krijgt. Te kwart voor zes werd de verga dering verdaagd tot hedenmiddag eén uur. 14 Februar Dag der Vriendschap-Dag van Vervolg van pag. 1) missie voor maatschappelijk werk en een commissie ter onderzoek van alle uitgaven, waarvoor geen verantwpor- delijfce opdrachtgevende instanties kunnen worden aangewezen. De aan melding en registratie van de geleden schade zal geschieden door op te rich ten rampsohadebureau's. Het is niet gewenst aan giften be perkende voorwaarden té verbinden. Giften met streng omschreven locale of andere bestemmingen kunnen aflbreuk do.en aan het doel dat het rampenfonds zich stelt, nl. de hulpverlening in alge mene zin, daar waar de hulp noodza kelijk is. Het fonds meent, hoezeer het de bereidheid om het werk geldelijk te steunen op prijs stelt, beperkende voor waarden niet onder alle omstandighe den in acht te kunnen nemen, Ook wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat het in het huidige sta dium beter is met het adopteren van getroffen gemeenten te wachten totdat omtrent de noodzakelijkheid en de wenselijkheid van adoptie een duide lijker beeld is verkregen. Het ontvangen bedrag, dat het Na tionaal Rampenfonds dagelijks bekend maakt en dat gisteren ongeveer 34 mil'- VLEESWARENFABRIEK J. MEESTER HV.*|§£ 119 THEO heeft het nu al te kwaad, want hoever kom je dan niet van Jos af te zitten? En juist nu, nu ze over een goeie maand thuis mag komen. Je moet daar niet aan denken. Het kon nu juist allemaal zo mooi worden: iede. weekeinde thuis en de ene week ik naar Jos, de andere week zij bij ons Rudi voelt nu de beklemming al van de stad. Het is al erg genoeg als je daar hele dagen op school moet gaan. Iedere avond fris je er van op, als je de jonge tarwe ziet staan, en hoe zal het zijn, als je nooit meer bij lange Van Leeuwen aan kan wippen om te horen hoe het er met de bieten en het vee voorstaat? De stad? Poeh, je merkt niks meer van de stand van de maan, en het gaat aan je voorbij, dat het voorjaar dit jaar zoveel zachter was dan andere jaren Daantje glipt ongez'ien de kamer uit, en ze horen hem even later drummen als een bezetene. Heeft hij niet Maan dag na schooltijd een seringenstruik ge plant met zó'n bonk aarde er aan, om dat het eigenlijk de tijd niet is om se ringen te verplanten. Moet hij die plant niet. veel water geven van Steven, om dat er straks bloemen aan komen? Wit te seringen En Nellie staat bijna te huilen, als ze het aan de knecht van bakker De Gierst vertelt, Nellie is ook al bijna zestien, en De Gierst had nog nooit eerder zo'n leuke knecht Z'n vader is zelf ook bakker, maar hij moest eerst een poosje bii een vreemde bakker dienen, omdat je dan het vak des beter leert. Na De Gierst, wil hij nog jn een banketbakkerij gaan werken. Zodoende komt het hele dorp het al ®auw te weten. „Dominee Dalman gaat weg!" ,Weg?" ,Nou ja, hij heeft een beroep naai de stad, hij was wel gek als 't ie hier bleef. Reken maar dat hij daar veel meer gaat verdienen.'t Ja man, dominees zijn ook maar mensen, en wat zou jij doen?" De weduwvrouw Donners stuurt Lien met Loedes nieuwe trommel naar Daantje. En er is een briefje bij van Loeóe zelf, dat hij het best vond, als Daantje dat ouwe ding dan maar voor hem wilde bewaren. „Van eten en drinken is'het hier best, maar je vrij heid mis je erg. Misschien probeer ik wel bij een boer te komen, als ik weer thuiskom Ik wil niet meer naai de stad, zie je, en in ons vak is er op het dorp zozeer geen werkOf misschien ga ik wel bij de smid, ik weet nog niet, maar als ze me bij de fanfare weer terug willen, kom ik daar, maar dat begrijp je wel. Je moet goed op de anderen letten, want ze hebben net zoveel verstand van muziek als m'n sok. Ook de groeten aan meneer Bel, en die zich noemt Loede. (Je vriend als je nog wil)". Met de ham en de eieren weten ze net. zo min raad, als toen moeder pas weg was.' Bij Donners zijn ze er goed mee, en opa zegt dat het gelukkig is, dat een dominee geen rijksambtenaar De mensen moesten het niet doen. Met een bang hart stapte Daantje dus die eerste Donderdagavond naar lange Van Leeuwen. Hij kijkt schuw opzij naar het keukenraam, waar meneer Bel een boterhammetje mee-eet met de familie. „Daantje!", zegt Neel hoopvol. Meneer Bel draait zich finaal om op z'n stoel. Zo, dus. Daantje kijkt, en zo ziet hij dat me neer Bel hem wenkt, Hij kan daar ook niet meer onderuit. „Wel, dal li bij/onder interessant", groet meneer Bel, en hij keert zich helemaal van de tafel af, hoewel lange Van Leeuwen nog moet lezen, en dit toch pas zijn derde boterham was. Maak je daar verder geen zorgen over, want alleen Leen heeft daar een appel schade bij. Hij had weer acht geraden, maar wist hij ook, dat meneer Bel al om vier uur bij bakker De Gierst achter drie gevulde koeken zat.... Voordat lange Van Leeuwen gaat lezen, krijgt Daantje een stoel. Daar zit hij dan, met z'n trommel op z'n knieën, en hij voelt zich zoveel groter dan Leen van Leeuwen, die jaloers naar de nieuwe trommel kijkt. Leen is ook nog maar elf door mr. G TH VERHAREN „Tot zover", zegt Van Leeuwen, als het hoofdstuk uit is. Onder het danken denkt Daantje daar even over na. Toch gemeen van Saul, om steeds David zo achterna te zitten. Vooral gemeen, om dat David vroeger zo mooi muziek voor hem maakte. En dan dat telkens weer beloven dat je iemand niks meer zal doen „Nu zou ik toch erg graag willen weten, hoe dat nu precies zit", vraagt meneer Bel. „Deze koning Saul, was dat niet dezelfde Saul, waarover U de vorige maal las?" „Ja, ja-zeker", herinnert Van Leeu wen zich heel secuur. „En was er toen ook geen sprake van diezelfde David, die op de citer speel de?" „Dezelfde!" bevestigt Van Leeuwen. „Nou zie je 't maar 'es!" roept me neer BpI voldaan. „Het zal met die koning nog verkeerd aflopen, als hij niet naar muziek wil luisteren. De mensen moesten meer aan muziek gaan doen.Het heeft me vanavond weer voortreffelijk gesmaakt, juffrouw Van Leeuwen". „U hebt er maar drie op", flapte Leen er uit. „Leen!", zegt z'n vader - streng. „Ik ben altijd zeer matig, kerel", lacht- de- dirigent, maar hij trekt zijn boordje een beetje op omdat hij het wat warm kreeg. Dan krijgt hij Daantje in de ga ten. Ah,- ik was onze nieuwe tamboer bijna vergeten. „Ah, ik was je bijna vergeten, DaanBuitengewoon aar dig van je pa, dat je ons mocht komen helpen. Ga mee, dan zullen we eens proberen of het vanavond beter gaat. We studeren op de défileermars van Hazebroek Ken je de défileermars? We moesten er nog een goeie fluit bij hebben, dan. De meester komt ook. Meester De Raadt hééft een fluit". „Zeer vereerd zéér vereerd' jubelt meneer Bel. Met z'n arm om Daantjes schouder alsof hij de jongen wilde beschermen tegen het verhaal dat er over hem in omloop is en bakker De Gierst was vandaag veel uitvoeriger dan vorige week gaan te de grote schuur bin nen. En daar is de meester ook al. He' lijkt wel of er een nieuwe geest in de fanfare gevaren is. Het is een gepraat van belang, en Rinus de Wit geeft Daantje een klap op z'n schouder, waaf hij bijna „Au" van roept. Nog voordat meneer Bel de kans krijgt te tikken, staat bakker De Gierst op. Met z'n hese stem heeft hij toch in een ommezientje rust en orde. Je begrijpt bijna niet, dat je door de hele schuur zijn geluid kunt verstaan, maar het kost je geen moeite. „Mannen! Dit is een grote dag. We mogen twee nieuwe leden welkom he ten, en het bestuur stelt een wijz'iging van de statuten voor: De bepaling, dat iemand pas met z'n vijftiende jaar lid kan worden, vervalt. Als we hel daa allemaal mee eens zijn, geef ik de lei ding over aan onze dirigent. a:v neer Bel. Ga je gang. meneer Bel" Geen mens maakt bezwaar. Zeker, De Gierst is een voovzittertje: zó! i (Wordt vervolgd) lioen bedroeg, omvat alleen de gelden, die als ontvangen geboekt zijn en niet de toegezegde bedragen. Aan giften uit het buitenland is momenteel ongeveer f 450.000 ontvangen, maar er zijn nog grote bedragen toegezegd. Om misverstand le voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat ook de resultaten van de radio-actie „Beur zen open dijken dicht", aan het Natio naal Rampenfonds ten goede komen. De financiën van het fonds bevin den zich op het ogenblik bii de post cheque- en Girodienst en bij De Ne der la ndsche Bank in Den Haag. Zij staan onder controle van de rijksac countantsdienst en voor het beheer van de gelden is een adviescollege, bestaan de uit acht vooraanstaande bankiers, samengesteld dat geregeld wordt ge raadpleegd. Deze mededelingen werden gistermor gen gedaan op een persconferentie van het Nationaal Rampenfonds, waar de directeur, de heer P. Alons, luit.-gene- raal b.d. van het KNIL, een toelichting gaf op de werkzaamheden van het fonds In 1935 werd het fonds als stich ting opgericht 'met het doel bij grote ramfien binnen het Koninkrijk der Ne derlanden in de allereerst nodige hulp te voorzien en een gezamenlijke oproep tot de Nederlandse bevolking te rich ten. Het bestuur bestaat uit, twee verte genwoordigers van het Ned. Rode Kruis, van het Oranje Kruis, van het R. K. Huisvestingscomité en van de commissie ter leniging van watersnood Nederland. Sedert zi.jn bestaan is het fonds weinig naar buiten opgetreden, hoe-wel cok in het verleden bij kleinere plaatselijke rampen hulp werd verleend uit het kapitaal waarover het fonds beschikt. Dit kapitaal zinkt echter ii het niet bij de grote bedragen die tlhan nod'g zijn. Na de grote ramp is liet bestuur van het fonds op 2 Februari onmiddellijk vergadering bijeengekomen op het departement van Binnenlandse Zaken, waarmee reeds dadelijk tot uitdrukking werd gebracht, dat nauwe samenwer king mef, dé regering noodzakelijk was. Dagelijks- bijeen De voorzitter, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland gaf de wens te kennen in orband met zijn leeftijd af te treden n op voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken werd besloten Z. K. H. prins Bernhard tot voorzitter te benoemen. Thans vergadert het da gelijks bestuur elke dag onder zijn leiding. Tevens werden in de eerste vergade ring na de ramp de seeretarissen-geme- raal van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk uitgenodigd als adviseurs in het bestuur zitting te ne men, ten einde de samenwerking met de regering te verzekeren. Besloten werd ook lt,-generaal Alons tot direc teur te benoemen en hem met de dage lijkse leiding van het. bureau, dat in allerijl moest worden uitgebreid, te belasten. Ondanks de overstelpende hoeveel heid werk is de administratie van het fonds dagelijks geheel hij, tenviil er evenmin in de giro-afrekeningen een achterstand Ss. Het gehele administra tieve apparaat van het Nationaal Ram penfonds werkt op basis van vrijwillig heid. Ramp op een filmstrook Het Centraal Projectie Instituut heeft 52 foto's van de ramp op smalfilm vastge legd, welke het verkoopt a 5 per serie. Voor vertoning op de scholen e.d. is deze filmstrook waarbij een tekstboekje hoort, uitnemend geschikt, Ook voor verzending naar het. bivltentan-rl. De teksten zijn name lijk verkrllgbaar In Frans. Duits. Engels en Spaans. Aanvragen VVV Amsterdam Rokin en btj genoemd Instituut Raamplein 1, Am sterdam. Ontvangst volgt na storting van het geld op postgiro 517720. Bij aanvraag moet vermeld worden of men Leica for maat 24X36 of normaal formaat 18X24 wenst. De eerste Amerikanen, die wegens verraad in vredestijd terechtgesteld zullen worden het echtpaar Rosen berg moeten volgende week door middel van de electrische stoel ter dood gebracht worden, bijna twee jaar nadat zij gevonnist werden wegens het doorgeven van atoomgeheimen aan de Sowjet-Unie. Zij laten twee kleine kinderen achter. Julius Rosenberg (34) en zijn vrouw Ethel maakten van hun recht op be roep gebruik om de president der V.S. gratie te verzoeken. De executie werd daarop opgeschort, maar president Truman liet het dossier achter voor president Eisenhower, die gisteravond zijn besluit om niet tussenbeide te ko men bekend heeft gemaakt. De Rosenbergs hoorden hei nieuws over de radio in de Sing Sing gevan genis te New York. Hun verdediger heeft besloten in beroep te gaan bij het Oppergerechtshof, hoewel een be roep op de (resident alle verdere be roep afsnijdt. Het Witte Huis heeft een verklaring uitgegeven waarin de president o.m. zegt: „De aard va ff de misdaad, waar aan de Rosenbergs schuldig zijn be- Aan het dichten van grote hoofdelijk te Bergen op Zoom wordt koortsachtig gewerkt. Twee draglines zijn bij de herstellingswerkzaam heden ingeschakeld. Een luchtopname van het enorm,e gat, dat in deze dijk werd V vonden, is veel ernstiger dan het do den van een medeburger. De communistische „Daily Worker" heeft vier acties aanbevolen om te trachten de terechtstelling van Ethel en Julius Rosenberg te verhinderen: 1. Zoveel en zo snel mogelijk tele grammen sturen aan president Eisen hower. 2. Overal pamfletten verspreiden waarin de mensen de waarheid wordt verteld over de zaak en opgeroepen wordt telegrammen aan Eisenhower te sturen. 3. Telegrammen sturen aan rechter Irving Kaufman in New York waarin hem wordt verzocht, de terechtstelling op te houden hangende een nieuw be roep op het Opperste Hof en Eisen hower. 4. Massa-bijeenkomsten organiseren, bidsamenkomsten enz. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHNEMEH INTERVIEW MET Dr. W. KOK In Friesland, waar de belangstelling voor de eigen taal en cultuur groeien de is, wordt de laatste jaren belangrijk w etensoh app e 1 ijk e werk op dit gebied gedaan. Deze arbeid gesohiedt in hoofdzaak onder auspiciën van de Fryske Aikademy. Haar omvangrijkste werk is de samenstelling van het Frie se Woordenboek, dat door de Neder landse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek wordt gesubsi dieerd in die vorm, dat men een fi nanciële bijdrage verleent, waardoor twee 'mensen gesalarieerd kunnen wor den, die aan de samenstelling van het woordenboek hun dagelijkse medewer king verlenen. De Akademie is van haar oprichting, in 1938, af reeds met deze arbeid bezig en het was dr. W. Kok. directeur van deze Akademie die dezer dagen breedvoerige inlichtin gen gaf over dit en ander werk van de stichting. terd het geheel als boek uit te geven. Maar het grote Nederlandse woorden boek, waaraan nu 75 jaar gewerkt wordt, is ook nog steeds niet klaar. Het zal nooit gereed zijn, omdat een taal leeft, zodat er steeds weer supplemen ten, en supplementen op supplementen nodig zijn. Een Friese uitgave komt ons dan ook thans economisch onmo gelijk voor. Daarom gaan onze gedachten er nu meer naar uit eventueel 25 a 40 foto- copieën te laten maken, als dit ten minste uitvoerbaar is, zodat het woor denboek ook elders dan in Leeuwarden kan worden geraadpleegd. „Sneupers" Tot voor kort. zo zeide dr. Kok, is dit werk verricht met alleen enige subsidie van de provincie. Toen werd uitsluitend gewerkt niet twee krachten op het bureau en verder met vrij willigers. Dat laatste kan gelukkig in Friesland, want we hebben hier op allerlei gebied belangstellende leken. We kennen hier nl. de „sneupers", een woord dat eigenlijk niet goed te ver talen is, maar lm het Nederlands zou je hen snuffelaars kunnen noemen. Dat zijn niet zelden zeer eenvoudige mensen, die voor allerlei zaken be langstelling hebben en zich daarin ver diepen. Zij doen soms uniek werk en het zijn deze mensem die wij inschake len, want zij kunnen enorm veel mate' riaal aanbrengen. Er bestaat reeds een Fries woorden boek, dat van Waling Dijkstra, dat aan het eind van de vorige eeuw im drie delen verscheen en ook een na menlijst. bevat. Dit werk van Waling Dijkstra diende als grondslag voor het werk van de Akademie. Alles uit het boek van Dijk stra is dus op kaarten overgebracht en de zo ontstane kartotheek wordt voortdurend aangevuld en waar nodig verbeterd. Hiermede zijn sinds 1940 resp. 1945 twee ambtenaren bezig. Hel resultaat is, dat op het ogenblik de kaartenbakken ongeveer 200.000 kaar ten omvatten, Aanvankelijk is de gedachte gekoes- Uittreksels En verder zal dan de kartotheek worden gebruikt om er uittreksels uit te maken. Zo is er in 1952 een hand woordenboek Nederlands-Fries uitge komen, in een editie als die van Wol- ters. Dit boek zal in 1954 worden aan gevuld met zijn tegenhanger Fries- Nederlands. Ook wordt gedacht aan een schoolwoordenboek en aam een Friese „Van Dale". Verder verzamelen wij zo de stof voor een .etymologisch woordenboek en voor een vakwoorden boek. Op een vraag of uitsluitend het „nieuw Fries" (sedert plus minus 1800) in het woordenboek wordt opgenomen, zeide dr. Kok, dat dit momenteel in derdaad het geval is. Maar ook het oud- en middel-Fries komen evenzeer aan de beurt. Veel schrijvers in het middel-Fries zijn er niet geweest, maar zij worden niet vergeten. Hun werken worden- met index regelmatig uitgege ven. In dat opzicht wordt er te Gronin gen belangrijk werk gedaan, omdat daar een leerstoel in het Fries is. Het ligt voor de hand, dat met het Fries instituut van deze leerstoel samen werking wordt gezocht. Uitgaven Dr. Kok zeide verder, dat de Friese Akademie ook in ander opzicht be langrijk werk doet. Zij geeft per jaar 20 a 25 werken uit, ook op historisch en plaatsbeschrijvend gebied. Maar daartoe behoort ook een lijst van Frie se namen. Deze is o.a. vain belang voor de burgerlijke stand, omdat daardoor de Friese (voor)namen erkend en toe gelaten worden. Alle Friese gemeenten hebben dan ook zo'n boekje ontvangen, maar daarneven ook vele belangrijke gemeenten in de rest van Nederland. Een andere zaak die de Akademie verrichtte, is de vereenvoudiging van de Friese spelling. Daartoe ging men lover in 1945,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5