Helpt de nood lenigen Hart onder de riem van berooide slachtoffers Leerling-Verpleegsters en -Verplegers (ongehuwd) H.B.S.-ers In Strij en is de kerk een ,.huis der kooplieden" En de pastorie diende als cantine Burgemeester kent geen rust \£h EveAtFool Dr. Drees Verwacht Veel Van Rampenfonds „HET HEILIG GEWAAD" Vlaac wij*v UxUtiden. metiinty. no. 276 Mr. Roolvink's Kamer lidmaatschap K.V.P.-bestuur verzocht hem benoeming niet te aanvaarden Leemten en onvolkomenheden in de Kieswet aangevuld Die stralende A Slimlach.. TROUW VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever). „Helpt nu U self, so helpt U Godt", Dit oud-vaderlandse gezegde komt onwillekeurig in de gedachten op onze zwerftochten door de getroffen gebieden. Steeds weer ervaart men hoe de bewoners zelf niet alle kracht aanpakken. Nergens een spoor van werkeloze be rusting. Neem bijvoorbeeld Strijen, het dorp midden in de Hoek- schewaard, waar veertig mensen het leven verloren. Er is bedrijvig heid in het dorp. En in de historische Ned. Hervormde kerk zijn huismoeders druk bezig kleren uit te zoeken uit een enorme voor raad kledingstukken, die daar is opgeslagen. Een der predikanten van Strijen, ds. Brouwer, gaf het voorbeeld en stelde zijn huis ter beschikking als hotel en cantine voor de vele werkers van de watersnood. Dag en nacht stond de pastorie open, mannen stapten in en uit met zwaar gebonk van klompen en rubberlaarzen; grote ketels koffie en snert stonden 24 uur van de dag te pruttelen, ieder die het nodig had was zeker van een warme hap of een ma tras om een uurtje te slapen. Uit alle oorden des lands kwamen de vrachtwagens met kleding voor hen. die alles verloren hadden. „Daar staat de kerk," zei dominee Brouwer, „sor teer het goed netjes en spreid het uit over de kerkbanken, dan kunnen de vrouwen gemakkelijker uitzoeken." En zo biedt de prachtige kerk thans de aanblik van een levendige markt, al is er geen koopman, die er iets aan ver dient. Jassen, hemden, truien, onder jurken, kousen, schoenen, overhem den, jurken, alles is er te vinden en van de beste kwaliteit. De vrouwen staan peinzend met een vinger tegen de kin te overwegen, of dat en dat truitje kleine Jantje wel zal passen en die maat schoen zal wel net iets voor Marietje zijn. Een reserve-rijkspolitie man, wat onwennig in zijn uniform, staat toe te kijken, dat alles recht in zijn werk gaat. Over het gehele toneel •ligt iets van een milde glimlach. Op een toog, die afhangt van de ka theder, staat geborduurd in zilveren letters: „Volhardt in het gebed". Moe, doodmoe Burgemeester Th, A. W. Bolman wankelt van moeheid en spierpijn: sinds die ramp-Zondag weet hij nau welijks meer wat een bed is. Officieel heeft hij de diensten ten stadhuize tus sen de wethouder en zichzelf verdeeld, zodat hij twaalf uur onafgebroken in touw is. „Zo is het officieel," glimlacht hij vermoeid, „maar het komt er op neer, dat ik het klokje bijna vol maak. Maar dat is niet erg. iedereen werkt als een paard. We hebben de moed niet verloren. Ik kan de Strijenaars niet genoeg prijzen voor wat zij gedaan hebben om de dijken te behouden. Zelfs de trottoirs werden opgebroken om zand voor de zandzakken te krij gen. En toen er geen zand meer was, hebben we het met klei gedaan." De waterleiding in het dorp is uit gevallen. Met een paar tankwagens, waaronder een van het Engelse leger, wordt vers water uit Dordrecht en Beyerland aangevoerd. Moeilijker is het met de brandstof. De burgemeester heeft nog voorraad voor een halve dag en ook de bewoners hebben weinig meer.'En gas is er niet, zodat men op kolen moet koken. Gelukkig wordt er vat. brandstof aangevoerd, mondjes maat, „Of u even wilt komen, burgemees ter," stoort een dringende stem, „we hebben u .nodig." De burgemeester staat op en zegt; „Tja, je bent nu meer burgervader dan ooit. Dank voor uw komst, het was prettig, dat de krant ons opzocht." a De Engelse televisiekijkers hebben „spoken" op hun beeldschermen kun nen zien, toen Woensdagavond tele visie-camera's stonden opgesteld in een „spookhuis". De BBC had van tevoren gewaarschuwd dat het programma niet geschikt was voor kinderen en voor mensen met een zwak zenuw gestel. De omroep liet de kijkers in het ongewisse over de echtheid van de uitzending, maar zij gaf toe dat het waarschijnlijk geen toeval was, dat zich in het „spookhuis" ook zeven vooraanstaande goochelaars bevonden. a Op de Letnaheuvel te Praag zal een dertig meter hoog standbeeld van Stalin verrijzen. Het beeld moet voor diens 75ste verjaardag 21 December 1954 voltooid zijn. a Drie Engelse genie-soldaten hebben met een mijn-ontdekker de oorzaak ge vonden van de verstopping waaraan de struisvogel „Ozzie" van de dierentuin van Chester leed. Een dieren-chirurg greep in en bracht uit Ozzie's maag een hangslot te voorschijn. a De Begoem van de Pakistaanse staat Joenagadh staat te Karatsji te recht op de beschuldiging dat zij een 13-jarig dienstmeisje door middel van martelwerktuigen om het leven heeft gebracht, omdat het meisje op een Per zisch tapijt gemorst had. De Begoem, die haar huishouding als een tiran be stuurde, ontkende schuldig te zijn. a Canada overweegt „radicale denk beelden" in praktijk te brengen bij het ontwerpen van nieuwe gevechts vliegtuigen. Men denkt zelfs aan vlie gende schotels, die de AVRO-fabrieken te Malton in Ontario zouden vervaar digen en die een snelheid vian 2400 km per uur zouden moeten bereiken. Het zal evenwel een jaar of zeven duren. a President Eisenhower gebruikt de grasvelden rondom het Witte Huis als golfterrein om de kunst niet. te ver leren, tot wanhoop van de tuinlieden. Eisenhower heeft echter een vast.e hand en heeft nog geen enkele van de bloe men, die met het oog op het naderende voorjaar zijn geplant, beschadigd. a Op het strand van de Italiaanse plaats Salerno is een levende walvis gev rpen. De brandweer was gisteren in de weer om het zoogdier weer vlot te krijgen. a De Amerikaanse mevr. Anna Cox uit Chicago heeft sinds zeven jaar de nachten doorgebracht in tramwagens in de remise. Zij zegt dat er geen wet bestaat die het haar verbiedt en zij heeft 8000 dollar uitgespaard aan huur. a Godfried Bören, êen welgestelde 70-jarige Westduitse amateur-astro noom. moet naar de uitspraak van de rechtbank te Osnabrück 20.000 be talen, omdat hij gelooft, dat de zon bewoonbaar is. Hij loofde deze som uit aan ieder, die kon bewijzen dat zijn theorie niet deugde. Het Westduitse astronomische genootschap ging breed voerig op de uitdaging in. De stroom van giften moet blijven vloeien. Het is Uw taak hieraan mede te werken, want er is nog zoveel nodig. Het is onze taak te blijven hameren op hetzelfde aambeeld: Helpt de nood lenigen! 9de VERANTWOORDING Ontvangen 10 Febr. per gem/giro: W. D. v. A„ Huizen f 5; mevr. T. F. C B.—K., A'dam f 5. Ontvangen 11 Febr. per kas: G. L. Lannersta (Zweden) f 110: mej. L, G„ A'dam van Duitse vrienden uit Keulen f 21.75; W. B., A'dam f 5; fam S, en E.. A'dam f 30: M. de V., A'dam f 100; C. v. d. L... A'dam f 2.50; H. Z„ A'dam 1 20; C. E. B., A'dam f 1. Ontvangen 11 Febr. per postgiro: J D Bussum f 100: J C. v. M.S„ Soest f 10: P. H. J. JU. Gouda f 200; G. J. K., Leeuwarden f 10: A, G. M. de H. Jr., Uithoorn f 5; Clubje Jongelui „Potje", Nederhorst den Berg f 5.45; dr. D. J de G., Kampen f 100; I. A. B.. Dokkum f 100; H J. ten Z., Hoog-Keppel f 10; mej. T. M. S.. Den Haag f 150; P. G., Den Haag f 25: J. v. d. P.. Doetinehem f 25; E. T., Driebergen f 26; A. M. V., Winters wijk f 23; M. W., 1.1. 1ste klas Lag School. Winterswijk f 1; Herv. Vrouwenver •te Lobit-Tolkamer f 15.25; P. P.. Oostzaan f 5; uit de spaarpot van de leerlingen Groen v. Prinstererschool v. Loen V G.L.O. te Maassluis f 108,55: A. K.. Eist f 10; H. B., Blaricum f 50; wed. E, W. F. L., R'dam 5; collecte schoolkinderen Nassauschool, R'dam-Hillegersherg 1 263 55; T. v d. B.. Bovenkerk f 15: leer lingen Chr. Nat. School, Breukelen f 90.40; M. S.,' Lisse f 10; F. de J., Roermond f 30; G. M. W„ Graftow. W. Va. U.S.A. f 37.74; J. L. V., Bornwerd post Dokkum 100; leerlingen School m. d. Bijbel en Kleuterschool, Emmen t 26,50; W. W., A'dam f 2,50; Chr. ULO School. Breukelen 152.70; mevr. M. C., A'dam 2.50: Geref. Jongensclub „Samuël". IJmuaden 10; P. A. V-, R'dam_f 100, Ontvangen vla Trouw, Apeldoorn, 11 Febr.: A. W Apeldoorn f 25. Ontvangen vla Trouw, Haarlem, 11 Febr.: Z. te Haarlem 3.50. Ontvangen vla Trouw, Utrecht, 11 Febr.: J. v. D., Utrecht f 10; J. F. H., Maartensdijk f 2; G. J. v. d P., Adm. Relskas v d. Bijbelkring „Onderzoekt het Woord", Utrecht 40; J de H. Sr., Utrecht f 10 Ontvangen vla Tronw, Rotterdam. 10 en 11 Febr.: N. N., R'dam 2.50; G. J. L.. R'dam f 20; Hoofdweg. R'dam-N. f 137.50; personeel dagblad Trouw. R'dam f 363 50; L. C. L., Gouda 2.50; Zr. M. M., Lapland f 25: Zr T. M., Schiedam f 20. STORT UW GIFTEN OP GIRO 9575 (NATIONAAL RAMPENFONDS) OF OP POSTGIRO 412739 (TROUW) MET VERMELDING VAN „SLACHTOFFERS WATERSNOOD". (Van onze parlementaire redacteur) DE minister-president dr. Drees gaf gistermiddag in de Tweede Kamer een voorlopige schatting van de schade, die de watersnood heeft veroorzaakt. Hij noemde, onder het grootste voor behoud, een bedrag van ongeveer 1 milliard gulden. Men moet echter volgens hem op tegenvallers rekenen bij het dichten van de dijken. Zoals reeds te verwachten was, kon dr. Drees ook in zijn antwoord aan de Kamer, zich niet definitief uitlaten over de wijze waarop de schade aan de slachtoffers zal worden vergoed. Te recht verzette hij zich tegen de opvat ting van de socialistische fractieleider, de heer Burger, die de vergoeding van de huisraadschade geheel voor reke ning van het rijk wil laten komen. Wanneer het Nationaal Rampenfonds door de stroom van vrijwillige offers zoveel geld bij elkaar brengt, dat ook deze schade daaruit kan worden ge financierd, waarom zou dan de staat dit moeten doen, vroeg de minister president. Ook de heer Schouten (AR) had zich hiertegen krachtig verzet. Bo vendien wilde dr. Drees afwachten wat het buitenland zowel aan het Nationaal Rampenfonds als aan de regering zal schenken tot leniging van de nood. De premier meende overigens, dat het totale bedrag dat voor het Ram penfonds zal binnenkomen, alle ver wachtingen zal overtreffen. Terecht merkte de minister op, dat via het Na tionaal Rampenfonds redelijker en royaler kan worden geholpen dan bij voorbeeld met de oorlogsschaderege ling en de regeling voor de oorlogs slachtoffers mogelijk is gebleken. Een rijksregeling is nu eenmaal aan strak kere normen gebonden dan een parti culiere hulpverlening Het optimisme van de minister-president zal ongetwij feld een hart onder de riem betekenen voor de slachtoffers van de vloedramp. EVENALS minister Algera sprak dr. Drees zich uit voor een ver betering van het alarmsysteem tot waarschuwing van de bevolking ten tijde van springvloeden. De minister gaf toe, dat het hier en daar mis was gelopen, waardoor slachtoffers zijn ge vallen. Afgezien van de vraag of de overheidsdiensten Zaterdag 31 Januari en Zondag 1 Februari wel naar tevre denheid hebben gewerkt, komt het ons voor, dat kabinet en parlement ook dienen na te gaan of het alarmsysteem niet over de gehele linie dient te wor den verbeterd. De minister-president sprak in dit verband over de organisatie van de burgerlijke verdediging. Helaas was de organisatie hiervan nog niet voltooid, zodat het bij deze organisatie voorziene communicatienet, dat zich over het ge hele land zal uitstrekken, ontbrak. Het contact met de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden viel thans uit. Het is te hopen, dat regering, parlement en volk het grote belang van de burger lijke verdediging krachtiger dan tot dusver is geschied, zullen inzien. Ram pen als die van 1 Februari komen zel den voor. Maar men behoeft slechts de mogelijkheden van een oorlog te over wegen, om tot de conclusie te komen, dat soortgelijke catastrophes ons land ook in de toekomst kunnen overkomen. Nationaal en internationaal zullen wij ons meer dan tot dusver het geval is geweest, hierop moeten voorberei den. Wij twijfelen er niet aan, dat de Kamer in de toekomst met kracht deze zaak aan de orde zal stellen. TEGENVALLER VOOR „OMMELANDEN" (Van onze correspondent) De coöperatieve melkproductenfa- briek „De Ommelanden" te Groningen en de 32-jarige assistent-directeur van dit bedrijf D.S. zijn Donderdag door het gerechtshof te Leeuwarden ver oordeeld tot resp. f 5000 boete en vol doening van een-bedrag van f 80.000 aan het Landbouwegalisatiefonds, en f 750 boete of drie maanden-hechtenis wegens het verzwijgen van een voor raad suiker aan het bedrijfschap voor zuivel. Voor deze zaken zou een exporthef fing moeten worden betaald. Door de voorraad te verzwijgen en inmiddels te verhandelen en terug te kopen, viel deze onder een nieuwe regeling, waar bij de exportheffing voor rekening van het bedrijfschap kwam. Dit bracht „De Ommelanden" f 60.000 voordeel. Overeenkomstig het vonnis van de Groninger rechtbank had de procureur- generaal reap, f 67.500 en f 750 boete geëist. Een boek vol levensvreugde, ver mengd met alledaagse zorgen, waarin het romantische element een belang rijke rol speelt. Aldus kunnen we „Het heilig gewaad" door Agnes Sligh Turn- bull karakteriseren. Het is een predi kantenroman, voortreffelijk uit het Amerikaans vertaald door ds. G. van Duinen. Een fris boek, niet te rangschikken onder aangrijpende literatuur, doch wel onder sympathieke lectuur. „Het heilig gewaad" is een geschie denis zonder complicaties. Het gewone leven van een predikant, zoals het zich in tiental len plaatsen in ons va derland zou kunnen af spelen. Hef is een grote verdienste van Agues Turnbull, dat zij het ge wone leven beschrijft, zonder nihilisme of ongezond gewroet in iemands zieleleven, en toch een ver haal geeft, dat van het begin tot het einde boeit. De hoofdpersoon is David Lyall, een dominee, wiens loopbaan een zege praal is, hoewel hij vaak gelooft eeif mislukkeling te zijn. R. V. Bij K.B. is benoemd tot direc teur van de bijzondere strafgevange nis te Leeuwarden de heer A. Wed- zinga, voorheen directeur van de bij zondere strafgevangenis voor jonge mannen' te Zutphen. Bemanning „Bloemfontein Castle" gehuldigd Officieren en bemanning van het Britse m.s. „Bloemfontein Castle' (17.800 ton) zijn te Londen geëerd we gens het redden van passagiers en be manning van het Nederlandse schip „Klipfontein" (10.500 ton), dat vorige maand bij Mozambique is gezonken. De directeur van de Holland Afrika Lijn, de heer Sj. Mook, heeft een zil veren model van een Hollandse molen overhandigd aan kapitein Ferguson en zilveren fruitschalen aan de eerste officier, de purser en de eerste marco nist. De heer Mook zei: „De hulp werd met zoveel spontaneïteit en edelmoe digheid verleend, dat wij allen diep ge roerd waren". Kapitein Ferguson gal als zijn me ning te kennen, dat er geen mensenle vens verloren zijn gegaan doordat ka pitein Oosterhuis van de Klipfontein en zijn officieren het verlaten van het schip goed georganiseerd hadden. (Wij behouden ons het recht voor de uit de correspondentie blijkende mening onzer lezers in deze rubriek beknopt weer te geven. Brieven zonder volledig adres van afzender worden met in behandeling genomen.) A verechts Naar aanleiding van uw artikel „Trieste situatie" van 9 'Jan. gaarne het volgende: Voor de vakgroep schilders bestaat er een regeling van het Rijk, die be paalt, dat voor schilderwerk onder zekere voorwaarden 20% vergoed wordt boven een bepaald bedrag. De regeling werd opgedragen aan de DUW, welke instantie de uitvoering opdroeg aan de schilderspatroonsbond. Bedrij ven als ziekenhuizen, fabrieken enz., die zelf schilders in dienst hadden en het werk dus niet door een zelfstandige patroon lieten uitvoeren, werden van deze gunstige regeling uitgesloten. Dit betreft vaak grote werken, die bijzondere eisen stellen aan schilder en materiaal en die niet door kleine patroons kunnen worden uitgevoerd. Mij is bekend, dat sommige grote werken nu geen doorgang vinden, tot schade van schildersgezellen en pa troons beiden. Daar de regeling be doeld was ter bestrijding van de werk loosheid. werkt zij dus wel averechts. Z. C. J. J. Verontrustend Naar aanleiding van wat U onlangs schreef onder het hoofd „Trieste si tuatie" moge ik opmerken, dat ik de cijfers, evenals U, verontrustend vind en met U hoop op verbetering. Toch heb ik op grond van eigen ervaring grote vrees dat het vooralsnog erger zal worden. Ik heb maar een klein bedrijf met een vaste kern van vijf mensen, onder wie er zijn die ik zestien jaren in dienst heb. De sociale lasten neem ik voor mijn rekening. Tel daarbij het loon van £48.50 per man, dan kom je aan een bedrag waar je van achterover slaat. En wat is het resultaat? Tevre denheid bij het personeel? Mocht wat! Ze gaan soms nog liever een tijdje in de overbrugging. Wat doet de baas? Hij past er voor uitbreiding aan zijn bedrijf te geven; nog meer personeel, nog meer zorgen! Hij denkt: het zal mijn tijd wel uitdienen. U schrijft „Een trieste situatie", en, terecht, maar ik vraag mij toch af: vind de betrokkene het zelf wel triest? Ik vrees van niet. De goeden niet te na gesproken. Ik ben van mening dat de toestand van -menige middenstander als hoofd kan dragen: Een trieste situatie. H. O. Rooms-Katholieke hiërarchie Uw artikel van 20 Januari, gewijd aan Dr. Schaepman, neemt wel een zeer zonderlinge wending waar het gaat sprekén over het z.g. „herstel van de bisschoppelijke hiërarchie". Er is hier nl. in totaal geen sprake van een „her stel" maar van „usurpatie". Het moge waar zijn dat wij Neder- zickte herstellen; 22. ten honderd (afk.); 26. voedsel tot zich nemen; 27. vrachtgeld voor brieven; 30 door; 32. gearriveerd (van boten en trei nen); 33. Spaanse ti'tel; 34. kopergravure; 35. roodachtig; 36. Eng. aanspreektitel; 37 niet thuis; 39. ongeveer (afk.); 40. veror berd. Oplossing no. 275 Hor.: hevel, sport, eer, arm, por, enorm, alibi. lip. aan, pij, elk. lm,, laks. sein, ijstap, nors, aard, Po. esp, lij, lei. rib, molen, animo, are, dra, oor, lente, manen. Vert.: hees. een, vrolijk. Lampe. smaak, opinie, rob, trio, R.T., la, pa, lotus, mi, lijn, sijs, spa, nijd. op, roilen. Albion, rij, einde, praam, .smal, Ee. in, torn. öre, moe. Hor.: 1 grootste vogel; 6. succes heb ben: 10. vriendschap pelijk; 12. dichte menigte; 14. wenk; 15. kreupel; 20. 'tuin huisje; 21. dagelijkse bepaling der geogra fische plaats v een schip zich op beviodt; 23. 't zelfde (afk.); 24. nauwkeu rig; 25. lidwoord; 28, eerste trap waarmede het voetbalspel be gint; 29. terugkeer; 31. deel V. h. gebit; 34. alvorens; 36. steun paal; 38. uitsluitend recht tot het maken en verkopen v. e. ar tikel; 41. grote sap pige Z.-Am. vrucht; 42, zeker geribd ge bak. Vert.: 2. handvat; 3. waterkering; 4. verstreken (van tijd); 5. tocht te paard, 6. vrucht.vocht; 7. zang- nodt; 8. weide in het hooggebergte: 9. lid woord; 11. compag nie: 12. eensluidend afschrift; 13, vloei bare brandstof; 16 kunst (Lat.); 17. kik vorseieren; 18. schen nis van verschuldigde landse protestanten aan de bisschop pelijke hiërarchie en aan de apostoli sche successie weinig waarde hechten, het blijft toch zaak dat wij met zorg hebben toe te zien dat wij de titel toekennen aan degenen die het ambt in rechte lijn voortzet en (zo goed en zo kwaad aLs de omstandigheden toe lieten) is gekozen volgens oud-kerke lijk recht. Het zou ongetwijfeld juister zijn geweest indien onze regering van hon derd jaar geleden wat meer „histo risch en kerkrechtelijk" en wat minder „politiek" had gedacht; maar ze zou dan nooit verder hebben kunnen ko men dan de erkenning van een „re- gionair bisschop" d.w.z. eèn plaatse lijke bisschop voor een speciale be volkingsgroep. Ze zou daarmee tege lijkertijd de eer hebben gelaten aan die kleine Gideonsbende van de Oud- Katholieke Cleresij. En zien we de dogmatische ontwik keling van de laatste honderd jaar, dan zou het wenselijk zijn dat de protes tanten eens wat beter begrepen welke enorme waarden, zowel dogmatisch, kerkrechtelijk als liturgisch, er schui len in de Oud-Katholieke Kerk. Dit alles neemt niets weg van mijn respect voor de „persoon" van Dr. Schaepman en Dr. Kuyper en vobr hun „politiek" samengaan. Haarlem L. Schouten. In het bewuste artikel werd geen oordeel uitgesproken over het recht matige van het herstel der bisschop pelijke hiërarchie. Maar het valt toch niet te ontkennen dat de Rooms- Katholieke hiërarchie, die door de Re formatie was onderbroken, in 1S53 werd hersteld. Dit hebben wij slechts als historisch feit gememoreerd. Meer niet. Lettische kinderen in Nederland De Christelijke Vereniging voor Jonge Mannen en Jonge Vrouwen in Letland, geeft in een schrijven aan Prof. v. d. Molen, presidente van de Internationale Christelijke Vredesbe weging, uiting aan haar grote dank baarheid voor de herbergzaamheid, deze zomer in Nederland aan een aan tal Lettische kinderen bereid. De vereniging vraagt ons de inhoud van deze brief welke geschreven is door haar presidente, Irma Dankers, in ons blad weer te geven. Laatstgenoemde wijst dan op de be toonde christelijke naastenliefde, gast vrijheid en hartelijkheid, „die onze kinderen ten deel gevallen zijn" en ver~ volgt met een woord van persoonlijke dank mede aan Mevrouw A. A. v. d. Mol-Vries te Goes, Dr. H. Turkstra en zijn dochter te Hilversum, de. heer A. Bos te Holwirde en voorts aan alle pleegouders in de Gemeente Bierum. De brief eindigt: „Moge U allen veelvuldig door God vergolden wor den, wat U aan liefde en hartelijkheid hebt willen bewijzen". Geef ons een kans In Uw blad van 9 Januari 1953 pu bliceerde U een warm woord van Dr. Drees „Gelijke kansen voor gerepatri- eerden". Niet aan de goede bedoeling van de Minister-President wil ik twij felen, evenmin aan de woorden van warme sympathie door Hare Majesteit de Koningin en van de Min. van Oor log, Schokking, reeds enige jaren ge leden tot ons gesproken, maar toch, wat hebben wij aan woorden? Geef ons een eerlijke en oprechte kans!! Z. Een gerepatrieerde. Vrije artsenkeuze In naam hebben fondspatiënten vrije artsenkeuze. Maar wat komt daar in de practijk van terecht? De huisarts is overvol met deze goedkope klanten, omdat hij toch een bepaald jaarlijks inkomen wil halen. Hij kan dus niet genoeg aandacht besteden aan zijn patiënten. Voorts is hij overladen met formulieren en voorschriften en is daardoor ook aan zekere banden ge legd, o.m. met betrekking tot het ver wijzen van de patiënt naar de door deze gewenste specialist. Hierdoor wordt het vertrouwen tussen arts en patiënt geschokt. Nog veel erger is het bij de onge vallenwet; daar heeft de patiënt hele maal niets meer te vertellen. Wordt het niet hoog tijd dat aan deze toe stand een einde komt? Z. Een gewezen patiënt. De ouders... Het artikel „Bloedarmoede" van de heer Gilhuis in Trouw van 24 Jan. j.l. behoeft een nadere aanvulling. Aan genomen, dat de achteruitgang van het RADIO-AGENDA Zaterdag 14 Februari HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.0024.00 VARA, VARA: 7.00 Nieuws, 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.55 Kook- praatje. 9.00 Gram. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmeded,) 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Accordeon- muz. 13.50 Radio-weekjourn. 14.15 Hawai- ianmuz. 14.35 West-Fries programma. 15.00 Amateursprogramma. 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie. 15.45 Gram. 16.15 Ra- dio-Philh. orkest en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Wereldkampioensch. schaatsen rijden. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Filmprogramma. 18,40 Reg. uitz.: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19,00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout", causerie. 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 22.00 Socialistische com mentaar. 2G.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7,10 Gram. 7.15 Och- tendgymn. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgen gebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Graan. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11,00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12,00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmeded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amusementsmuz. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 Piano spel. 16.20 Luchtvaartcauserie. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverzicht., 18-25 Accor- deonspel. 19.45 Buiten), correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parlemen tair overzicht. 19.30 Gram. 20.20 Licht baken. causerie. 20.40 ..100 jaar kromstaf", 21.00 Gevar. programma 21.50 Actualiteiten 22.00 Lichte muz. 22.30 ..Wij luiden de Zon dag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23 2224.00 Gram. BBC in het Nederlands. 2222.30 op 224 en 48,54 m.: Nieuws: Spiegel van de week; Sportjournaal. bijzonder onderwijs moet verklaard worden uit een te geringe medewer king van de ouders, dan gaat deze stel ling voor wat het r.k. onderwijs be treft maar gedeeltelijk op. Als het waar is, dat „men deze zaken goed deels in handen der kerkbesturen overliet", dan mag het feit niet on vermeld blijven, dat het voor r.k. ouders, gezien de verhoudingen in de r.k. kerk, zèèr moeilijk is invloed uit te oefenen in sohoolzaken, juist omdat het Kerkbestuur meestal tevens als schoolbestuur fungeert. Noch op de samenstelling van het Kerkbestuur, noch op die van het schoolbestuur, noch op de combinatie van deze beide besturen kan door de ouders enige invloed worden uitgeoefend. Er gaat nu, vooral onder de intellectuele ouderi in r.k. kringen een roep om meer in vloed in schoolzaken. Zij zoeken daarbij naar een vorm, waarbij de interne organisatie van het prot. chr. onderwijs hun min of meer als ideaal voor ogen staat. De ontwik keling hiervan is ook voor ons niet zonder betekenis. Amsterdam. J. J. Dijk. Het bestuur van de KVP heeft mr. Rpolvink, benoemd lid der Tweede Ka mer, uitgenodigd die benoeming niet te aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de goedkeuring van een overtreding van het kiesreglement van de partij en hij meent aan die uitnodiging geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in beroep ko men bij de partijraad en heeft inmid dels in overeenstemming met de be palingen van het reglement het lid maatschap aanvaard. Het secretariaat van de KVP deelt desgevraagd mede, dat het partijbe stuur Zaterdag 1.1. na een zeer ruime bespreking eenstemmig heeft besloten de heer Roolvink te verzoeken zijn be noeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het re glement. MILITAIR OMGEKOMEN Ten gevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is op 10 Februari jl. de dienstplichtig sol daat M. Blokj legernummer 31.08.06.033, ingedeeld bil het regiment veldartille rie Prins Frederik te Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was af komstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voorne. Hii was onge- huwd. Voor de op 16 Februari a.s. aan te vangen cursus van de Arnhemse Stichting voor Gezinsverzorging voor opleiding tot gezinsverzorgster kunnen nog ENIGE MEISJES geplaatst worden. Zeer spoedige aanmelding mondeling of schriftelijk by de directrice. Velperweg 73. Arnhem, is gewenst. Psychiatrische Inrichting „Bloemendaal" GEVRAAGD: 'S-GRAVENHAGE LOOSDUINEN De 92-jarige Stellendammer J. Coenraads, wiens hond Pluto tijdens de overstromingen is ver dronken, heeft een nieuwe Pluto gekregen. De heer Coenraads, die Zondag a.s. in het noodziekenhuis te Rijswijk zijn 93ste verjaardag hoopt le vieren, was overgelukkig met zijn nieuwe viervoeter. De nieuwe Pluto met zijn bejaarde baas. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend waarbij enige wij zigingen in de Kieswet worden voor gesteld in verband met onduidelijk heden en leemten die bij de verkiezin gen in 1952 aan het licht zijn gekomen. In een aantal gemeenten is niet al leen het kiezersregister gemechani seerd, doch zijn alle in het bevolkings register opgenomen personen op pons kaarten of metalen plaatjes vermeld. Deze kaarten of plaatjes kunnen, voor zover zij op kiezers betrekking heb ben, volgens de geldende wet, niet ais kiezersregister worden aangemerkt. In deze leemte wordt thans voorzien. Het is de laatste decennia enige ma len voorgekomen, dat een candidaat tevergeefs heeft getracht de door hem ondertekende schriftelijke verklaring van bewilliging in de Candidaatstelling in te trekken. Deed een candidaat na melijk bij of na inlevering van de can- didatenlijst bij het hoofdstembureau mededeling van de wens om zijn ver klaring van bewilliging in te trekken, dan kwam het hoofdstembureau in een situatie te verkeren, waarin de Kies wet niet nadrukkelijk voorzag. Bij de laatst gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer hebben verscheidene colleges van Ged. Staten deze intrek king in verband hiermede voor niet mogelijk verklaard. De regering stelt thans voor te be palen, dat intrekking van een op de dag der candldaatstelling bijhethoofd- stcmbureau overgelegde schriftelijke verklaring van bewilliging niet mo gelijk is. Een tegenovergestelde regeling zou tot ernstige gevaren voor een goede gang van zaken bij de candidaatstei- ling kunnen leiden. Een lijst van can- didaten vormt immers met de namen en handtekeningen van de onderteke naars één geheel. Zou men nu toe staan, dat een verklaring van bewil liging bij of na de indiening van de candidatenliist wordt ingetrokken, dan zou zulks er toe kunnen leiden, dat andere candidaten het gegeven voor beeld volgen, Aangezien dit alles zich afspeelt op het ogenblik, waarop het partijbestuur de lijst niet meer kan aanvullen, zou dit voor het partijbe stuur een hoogst onaangenaam gevolg kunnen hebben. Verder wordt een wijziging voorge steld van de artikelen, waarin wordt uitgewerkt de bepaling betreffende het verbinden van twee candidatenlijsten bij de gemeenteraadsverkiezing. Deze regeling werkt in de practijk niet ge heel bevredigend. Vele kiezers blijken de verbonden, met A aangeduide lijst voor een zelfstandige, niet verbonden lijst aan te zien. Aan dit bezwaar wordt thans tegemoet gekomen. Gistermiddag is op Schiphol een Canadese radio-redactrice, mevrouw Elsie Jane Gray, aangekomen, op weg naar de watersnoodgebieden waar zij opnamen gaat maken voor een repor- ter opleiding voor het rijksdiploma Ziekenverpleging B MULO-diploma niet vereist. Leeftijd 1830 jaar. Salaris leerlingen van 1497.tot 1770,voor gediplomeerden van 1 1988.tot 3104.per jaar; aftrek voor kost en inwoning 900.Drie weken vacantie per jaar met vacantie- geld. Sollicitanten van positief Christelijke beginselen kunnen zich richten tot de geneesheer-directeur, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt betreffende dienstkleding, reiskosten, Jonge energieke Grote handelsonderneming heeft op haar correspondentie afdeling plaats voor enkele actieve jongelui met uitge sproken commerciële aanleg. Zij, die hiervoor in aanmerking wensen te komen, worden ver zocht brieven met volledige bijzonderheden in te zenden aan het bureau van dit blad, onder nr. 60ól Van ccn vrouw met een dagtaak 4ls de hare 20u men tegen de avond juist het tegendeel verwach ten! Wat haar fi guur beslist met Verraadt, maar wat zij U graag toevertrouwt, is dat zij ccn CAMP-corset draagt. Elegant en licht cao gewicht hergeeft CAMP ook U die soepele energie, die het kenmerk #ijö van de vrouw met ccn stralende glimlach Vraag Uw winkelier naar CAMP of vraag ons een uil gebreide folder. Gratis. In licentie vervaardigd door BASKO MINSENGMCHIIÏMI6, MSIEIDU. TELEfOON 4I1II V'*>i cót CAMP BH'i Dr. J. Waterink DE MENS IN HET BEDRIJF ('Bedrijf spsydhologle In de praotijk). 2e uitgebreide druk. PrJJs gebonden f «.SO. In elike boekhandel verkrijgbaar. N.V. Gebr. Zomer êc Kennings Uitg. Mjj, Wageningeo

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4