Volle rant Afsluiting der zeegaten zal worden onderzocht REGERING KENDE HET GEVAAR KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND MINISTER ALGERA BELOOFT: Schade rond 1 milliard PROF. THIJSSE MAANDAG TERUG NAAR NEDERLAND Huurverhoging mèt compensatie op 1 Januari 1954 Rampenfonds 34 millioen Reeds Zaterdag voor de ramp hoge waterstanden Textiel..druk "te Dr DREES (onder uiterst voorbehoud): Top-deskundigen komen te hulp Motie-Romme: DANK Geen gratie voor Rosenbergs Op dringend verzoek van regering: Europese jeugd collecteert Voornemen van regering vóór de ramp) BELASTING- VERLAGINGEN Zal Indonesië aan Zweden militaire missie vragen? 'n TIP VAN BOOTZ Vastberaden rede van min. Algera DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 30ste Jaargang No. 8583 ACHT PAGINA'S Pagina 5 Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. AA. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement f 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer CV an onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 11 Febr. Onder zeer veel voorbehoud en zelfs met enige huivering maakte premier Drees vanmiddag in de Tweede Kamer een ruwe schatting van de totale watersnoodschade: rond één milliard. Duizend millioen gulden. De slag is ernstig, maar niet vernietigend, aldus de minister-president. „Nederland kan de taak, waarvoor het is gesteld, aan". De minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera (AR), beloofde de studiecommissie in te stellen, welke vooral zal onderzoeken hoe de zeearmen afgesloten kunnen worden. Rijkswaterstaat is met zo'n studie al bezig, maar nu zal vanwege het nationale belang een beroep worden gedaan op nog andere Nederlandse topdeskundigen. Het afsluiten van de zeearmen is vele malen moeilijker dan de aanleg van de Afsluitdijk, zei de minister. (Er moeten diepten van 40 tot 60 meter worden op gevuld.) De uitvoering zal tientallen ja ren duren en daarom moeten wellicht voorlopige voorzieningen worden getrof fen. De ministers Drees en Algera deden nog eeji reeks van andere belangrijke mededelingen. Hier volgen de voor naamste: BELASTINGVERLAGING KLEINER. De beloofde belastingverlagingen zul len, ten gevolge van de ramp, niet zo groot kunnen zijn als de regering zich had voorgenomen. Plet blijft echter nodig, dat maatregelen wór den genomen voor de ontwikke ling van het bedrijfsleven. De regering zal dan ook niet op al haar plannen (die bijna geheel gereed waren) te rugkomen. Een beslissing is nog niet gevallen. UITKERINGEN SNELLER. Vergoe dingen kunnen nu veel sneller wor den gegeven dan indertijd voor de oorlogsschade, zei de premier. Hij kon niet beloven, dat alles wordt ver goed. De nooduitkerlngen worden tijdelijk gegeven volgens het sy steem van de regeling voor oorlogs slachtoffers, omdat deze algemeen be kend is en dus snel kan worden uit gevoerd. VERKIEZINGEN LATER. De rege ring zal voorstellen de gemeenteraads verkiezingen in steden, die in wan orde zijn, uit te stellen. De premier voelt er niet voor in alle gemeenten de verkiezingen op te schorten. RAMPENORGANISATIE BETER, Er zullcu meer helicopters voor het leger moeten worden aangeschaft. Mis schien helpt Amerika. De Bescherming Burgerbevolking kan als deze or ganisatie gereed is bij eventuele toe komstige rampen veel doen, wat nu niet kon worden gedaan op het gebied van alarmering, communicatie en hulp. TERPEN? Minister Algera zal onder zoeken of in de polders terpen aan gelegd moeten worden waarheen de bewoners in tijden van nood kunnen vluchten. Dit ouderwetse middel is niet kostbaar. COMMISSIE-MARIS. De com missie, die in grootse stijl de verdediging van Nederland te gen het water gaat bestuderen komt onder voorzitterschap van ir Marls, directeur-generaal van de Waterstaat. De bekende wa terbouwkundige ingenieur prof. Thijsse, die in Amerika is, heeft zich bereid verklaard terug te komen en ook in de commissie zitting te nemen. Het rapport wordt openbaar. Minister Algera maakt deze zaak een centraal punt van zijn beleid. NIEUWE SPRINGVLOED. Minister Algera maakte voorzichtig duidelijk, dat men zich niet té ongerust moet maken over de te verwachten spring vloed van 16 Februari. Als er geen grote storm komt zal het water niet hoger reiken dan het al heeft gedaan sinds de ramp op 1 Februari. Deson danks worden de nodige maatregelen genomen. WAARSCHUWINGSDIENST. Er zal nieuw internationaal overleg moeten VERWARMEND GEVOEL „Heerlijk! Die kolen- en staalgemeenschap!" worden geopend tussen de landen rond de Noordzee over het geven van waar schuwingen bij stormen. Het Neder landse weerschip „Cyrus" blijft voor lopig op de Noordzee, omdat de Ameri kanen zo vriendelijk zijn geweest een wachtdienst op de Atlantische Oceaan over te nemen. WONINGBOUW. De woningbouw de rest van het land zal waarschijnlijk niet ernstig te lijden hebben van de schade .in de noodgebieden, aldus dr Drees. Aan het vorderen van woningen bestaat geen behoefte, omdat ondanks de woningnood spontaan voldoende on derdak aan de vluchtelingen is aange boden. EVACUé'S. De regering doet haar best om de evacué's zo spoedig moge lijk weer in gezinsverband bijeen te brengen. (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 11 Febr. De Tweede Kamer heeft vanmiddag met algemene stemmen een motie van prof. itomme (KVP) aangenomen, waarin aan de be vriende regeringen en volken dank wordt gebracht „voor de sterkende steun". De motie werd ondertekend door de voor zitters van alle fracties, behalve de com munistische. Minister-president Drees verklaarde, dat als het totale bedrag van de buiten landse hulp bekend wordt, de verwach tingen nog overtroffen zullen worden. Dit warmt liet hart, zei prof. Romme, maar het is ook een spoorslag om met nieuwe kracht de vredelievende betrek kingen met andere landen te bevorde ren. De Tweede Kamer heeft op voorstel van voorzitter Kortenhorst besloten een commissie voor de watersnood in te stellen, welke in overleg kan treden met de regering en de wetsontwerpen zal onderzoeken die in verband met de wa tersnood worden ingediend. De leden van de commissie worden Donderdag middag aangewezen. Staatsraad Deckers 70 jaar DEN HAAG, 11 Febr. Op 14 Fe bruari zal staatsraad mr dr L. N. Deckers zeventig jaar worden. Er was, om dit feit feestelijk te gedenken, een uitge breid huldigingscomité gevormd, waar van dr L. G. Kortenhorst voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel ondei huidige omstandigheden afgezien, binnengekomen gelden gaan naar het Nationaal Rampenfonds. Besluit van Eisenhower WASHINGTON, 11 Febr. (A.P.) 'resident Eisenhower heeft geweigerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen zijn ter dood veroordeeld. „Ik heb naar deze zaak een zorgvuldig onderzoek ingesteld en ben ervan over tuigd, dat er geen verzachtende omstan digheden zijn, welke een wijziging van dit doodvonnis rechtvaardigen. Ik heb besloten, dat het mijn taak is in het be lang van het volk der Verenigde Staten het vonnis niet te vernietigen." Aldus een communiqué, dat de president heeft laten publiceren. Alle wettelijke middelen om de dood straf te ontlopen zijn thans uitgeput. Vol gens een beschikking van de rechtbank, die de Rosenbergs heeft veroordeeld, moet de executie volgen vijf dagen na de bekendmaking van het laatste besluit van president Eisenhower. Dit zou dus betekenen, dat zij 16 Februari zullen worden terechtgesteld. KAMER IN DE HUISKAMER (Van onze correspondent) HILVERSUM. 11 Febr. De radio uitzendingen van het debat in de Twee de Kamer van vanmiddag is een van de langste geweest, die er ooit in het parle ment is verzorgd. De redevoeringen van de ministers Drees en Algera waren in hun geheel in de huiskamers te beluis teren op het moment, dat zij werden uitgesproken. ~\IT is ir A. G. Marisdirecteur-generaal van Rijkswaterstaat, die de algehele leiding heeft bij het dichten en droogmaken van het verdronken land. Waterbouwkundige breekt colleges in Amerika af (Van onze correspondent) AMSTERDAM, 11 Febr. Prof. ir J- Th. Thijsse, directeur van het Waterloop kundig laboratorium te Delft, die op het ogenblik in Amerika vertoeft, zal Maan dag op verzoek van dc regering naar Nederland terugkeren. Prof. Thijsse kwam een week geleden in Amerika aan, waar hij gedurende enkele maanden col lege zou geven aan de universiteit van Michigan. In Amerika verklaarde hij in verband met liet plan om dc Zeeuwse en Zuidhollandse zeegaten af te sluiten: „Over rond 15 jaar zou Nederland on kwetsbaar zijn geweest voor overstromin gen. Indien dc natuur ons 15 jaar de tijd had gelaten hadden wij een springtij in combinatie met de stormvloed het hoofd kunnen bieden." Professor Thijsse is nauw betrokken bij deze plannen. In opdracht van de Nederlandse regering heeft.hij enige ja ren geleden in zijn laboratorium te Delft een model van de benedenrivieren en de zeearmen gebouwd. Zeer vele proeven zijn er met dit model genomen. Elke waterstand had de professor in de hand en daardoor kon hij de invloeden daar van op onze dijken nagaan. Voorbereidingen Prof. Thijsse heeft ook een belangrijk aandeel gehad in de strijd om Walcheren. H(i was nauw betrokken hij de voorbe reidingen voor de afsluiting van de Brief se Maas. Bovendien nam hij vele proeven in opdracht van buitenlandse regeringen. Zijn werkruimte te Delft was reeds veel te klein geworden voor het vele werk dat van hem werd gevraagd. In verband daarmee kreeg hij de beschik king over een terrein in de Noordoostpol- Burgemeester geschorst in noodgebied (Van onze correspondent) ZIERlKZEE, 11 Febr. In het plaats je Noordgouwc op Schouwen-Dniveland is de burgemeester geschorst, omdat hij zich tijdens de watersnood aan zijn plicht onttrokken heeft. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr De Casein- broot, heeft de Nederlands Hervormde predikant, ds Barendrecht, belast met de waarneming van de taak van de burge meester. der, waar hij verschillende modellen in de open lucht heeft gebouwd. Binnen niet al te lange tijd verwachtte prof. Thijsse de opdracht van de rege ring om met een zeer groot model de proeven te verrichten die een nader in zicht zouden geven omtrent de mogelijk heid van afsluiting van het Wadden ge bied. Voorlopig zal" van deze proefnemin gen wel niets kunnen komen, alhoewel een eventuele afsluiting van de Zeeuwse zeegaten zeker bepaalde gevolgen voor de gehele Westelijke kustlijn en voor het Waddengebied zal hebben. /ONGE FRANSEN zijn erop uit getrokken om geld in te zamelen voor de ge troffen gebieden in Nederland. De Parijse hoofdstad was gisteren het operatie- terrein" van de Europese federalistische jeugd, zoals blijkt uit het opschrift, dat een jeugdige Parijse collectrice voor de Opera ronddraagt en waarop staat: „De Federalistische Jeugd van Frankrijk" en „De Federalistische Jeugd van Europa houden een inzameling voor de getroffen Nederlanders". Onzichtbare dragers van een spandoek met hetzelfde opschrift brachten bovendien een grote vlag van het Verenigd Europa mee (links). (Van onze correspondent) DEN HAAG, 11 Febr. Naar wij vernemen lag het vóór de ramp van 1 Februari in het voornemen van de Regering om de huurverho ging te laten ingaan op 1 Januari 1954. Over de grootte van hét percentage liepen de meningen in de ministerraad uiteen. Sommige bewindslieden vonden, dat de huren 140 percent, anderen meen den, dat deze 150 percent van het huurpeil van 1940 zouden moeten bedragen. Gelijktijdig zou er dan een compensatie moeten komen. Over de grootte van dezg. c.mpensatie liepen de meningen nog uiteen. Het lag de bedoeling, dat bij c. J, e ringing der la si en in dc orde van grootte van bijvoorbeeld 5. er 3 nodi'g zouden zijn voor het opvangen van de huxïrverhoginy, terwijl de overige 2 zouden dienen ter bevordering van cle werkgelegenheid en de industrialisatie. Op die xuijze zou het fiscale plan ter bevordering van de werk gelegenheid samengesmolten worden met. de komende huurverhoging. Ten gevolge de watersnood zullen deze plannen zeker opnieuw bekeken viocten worden. Op fiscaal gebied zou men willen ko men tot afschaffing van de extra-belas ting op de winst: het herstel van de faciliteiten voor vervroegde afschrijving 1951; uitbreiding van de faciliteiten voor verliescompensatie van 4 op 6 jaar; verlaging van de vennootschapsbelas ting; verlaging van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel; verlaging van de accijns op suiker en wijziging van de kinderaftrek in die zin. dat hij voor studerende kinderen tussen 17 en 25 jaar -vordt verdubbeld. Ock zou het de bedoe- ing zijn enige verliïhting te geven op het gebied der schoolgelden. Tenslotte zou er enige verlichting moeten komen aan de voet van de schaal voor de hef ting van de inkomstenbelasting. Sergeant-vlieger om het leven gekomen DEN HAAG, 11 Febr. Hedenmiddag omstreeks kwart «ver twaalf is een Thun- der jet-straal jager yan do vliegbasis Volkel bij het vliegveld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Palerborn (Duitsland) ver ongelukt. De 3-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Saniers uit Nijmegen verloor daarbij het levei. De vlieger kieeg tijdens een oefening aÉÉjjjjÉjSSjjr' te kampen en piobeerde een noodlandinj te maken. Des noodlanding echter hat een ongunstig verloop. MINISTER ALGERA: Critiek kwam te laat (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF. 11 Febr. Kennelijk doelend op beschuldigende betogen in „De Ingenieur" over te zwakke en te lage dijken zei minister Algera vanmid dag in de Tweede Kamer dat noch zijn voorgangers, noch hijzelf ooit bezoek hebben gehad van de critici van nu. Er zijn verschillende wetenschappelijke the orieën mogelijk. De theorieën van deze critici worden bekend gemaakt nu de feitelijke omstandigheden ze schijnen te rechtvaardigen, alclus de minister. Overstromingen in Turkije ISTANBOEL, 11 Febr. (A.P.) Ten gevolge van de zware regenval in het district Adana in Turkije zijn drie rivie ren buiten hun oevers geti'eden. Meer dan zestig Turkse dorpen worden met overstroming bedreigd. Tot nu toe zijn twee mensen verdronken. De schade wordt in Adana alleen geschat op twee millioen dollar. ISO Stuks vee verdron ken. Abonné's uit het geëvacueer de gebied worden verzocht per briefkaart hun oude en hun tijdelijke adres te willen mede delen. De VOLKSKRANT zal dan zo spoedig mogelijk op het tijdelijke adres worden be zorgd. DE DIRECTIE. (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 11 Febr. Tot vanavond waren bij het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnengekomen. Gisteren was de stand ruim 31 millioen. Hoewel de collectes op straat en in de kerken zeer hoge bedragen opleveren, olijkt dat de acties op de bedrijven oni over te werken de grootste resultaten afwerpen. Bij Werkspoor in Amsterdam en Utrecht werkt liet personeel in veer tien dagen zeventien uur over. De direc tie verdubbelt dit bedrag, zodat de op brengst-ruim 400.000 gulden zal zijn. Ook dc mijnwerkers hebben besloten .nog maals over te werken en wel op de Zater dagen 14 en 21 Februari. De actie van Zaterdag jongstleden bracht ruim 100.000 gulden op. De schoenfabrikanten van Waalwijk hebben besloten ruim 50.000 gulden ter beschikking te stellen. De Caltex petro leum maatschappij heeft 100.000 gulden geschonken. Het personeel van P. de Gruyter in Den Bosch gaf 25.000 gulden, de directie voegde hier 50.000 gulden aan toe. De organisaties aangesloten bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap heb ben 35.000 gulden geschonken. Op het zwaargetroffen Texel werd 35.000 gulden ingezameld. De kerkcollec- te op net eiland gaf een resultaat van 10.000 gulden, waarvan de katholieke kerken ruim 3200 gulden. Delfzijl schonk voorlopig 6S.OOO. In Kampen werd vandaag de 100.000 volgeraaakt. In Dwingelo (Dr.) was de opbrengst ruim 23.000 gulden. Oud-Beierland gaf 60.000 gulden. Heusden dat zelf getroffen werd bracht ongeveer 20.000 gulden bijeen en bergt bovendien ruim 600 evacué's. Maartensdijk in Utrecht schonk uit de gemeentekas 100.000 gulden en be sloot Sint Maartensdijk op Tholen te adopteren. Nederland niet, Duitsland niet. Frankrijk niet, België niet, Amerika niet, maar... Neutraliteitspolitiek beperkt keuze (Van onze correspondent) DJAKARTA, 10 Febr. Waar moet Indonesië zijn instructeurs vandaan ba len 0111 het kader van zijn nog maar jon ge leger op te leiden? Over deze vraag pijnigt de Indonesische minister van de fensie zich reeds lang het hoofd. Het is geen geheim meer. dat Indonesië binnen kort aan Nederland zal verzoeken, dc mi litaire overeenkomsten ongedaan te ma ken. Dit zou inhouden, dat de Nederland se militaire missie lang voor het verstrij ken van de afgesproken termijn, die 1 (ADVERTENTIE) De teste TIP op dit moment Is, dat een ieder zeei veel zendt Aan het Rampenfonds, Dus gireer aanstonds. Op negen vjjf-zeven vjjf, U wel bekend. Wij danken de Heer A. S. tc Amsterdam v r deze inzending. (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 11 Febr. De regering kénde het gevaar. We tenschappelijk was komen vast te staan dat in zeer uitzonderlijke omstandigheden sommige dijken het zouden begeven. De regering beraamde dan ook maatregelen, maar aldus zei de minister van Verkeer en Waterstaat mr Algera (AR) vandaag in de Tweede Ka mer terwijl we aan het werk waren, overrompelde ons de vijand, de zee. Minister-president Drees en minister Algera gaven een uitstekende verdedi ging van hun beleid en dat van hun voorgangers. Zij gaven fouten toe, maar verklaarden, dat Zaterdag voor de ramp reeds werd gewaarschuwd voor hoge wa terstanden. Er is op 1 Februari al hard gewerkt om boten naar de getroffen ge bieden te dirigeren. Het is betreurens waardig, erkende de premier, dat de ernst van de toestand op Scliouwen-Dui- veland zo Iaat bekend werd. Dit mag echter de rege ring niet verwe ten worden, want alarmerende ge gevens over dit eiland ontbraken in do rapporten, dio na cle luclit- verkenningeft van Zondag wer den opgesteld. Vooral minister Algera maakte door zijn vastbe radenheid en eer lijkheid een goe de indruk op de Kamer. In het begin sprak hij misschien een beetje droog, maar de opsom ming van een stroom van fei ten leek zijn slot opmerking te rechtvaardigen, dat menselijker wijs gedaan is wat jedaan kon worden. Teen wie verdedigden de bewindslie den sich? De communisten zijn zoveel aandcht niet waard en de rest van de Kamr had de regering uitermate mild behadeld. Toch was net goed, dat de ministers uitvoerig in gingen op de din gen die terloops en zachtjes gezegd of niet gezegd worden, maar door velen ge dacht: draagt de regering schuld? Het zwakste punt in cle verdediging was de verklaring van dr Drees over zyn besluit om Zondag nog geen bijzondere ministerraad byeen te roepen. Verschil lende ministers hebben daarom wel ge vraagd, openbaarde hy. Hijzelf had hel niet gewild, omdat het uren zou duren voordat allen bij elkaar konden zyn. Ver schillende bewindslieden zijn Zondagmid dag na enig telefonisch cbritact naar uit eenlopende punten in de noodgebieden gegaan. Maar, aldus dr Drees, de hoofden van dienst bleven present. Hij zal na gaan of de departementale paraatheid op de Zondag kan worden opgevoerd. Het begin van het betoog van minister Algera (over de oorzaken van de ramp) klonk als een weerpraatje. Maar het was zó gedegen, dat de luisteraar inderdaad de mdruk kreeg: tegenover zoiets stond men machteloos. Allerlei ongunstige fac toren werkten samen. Het springtij kreeg het karakter van een vloedgolf. De minister sprak van „frontaal aanvallen de watermassa's". Op vele plaatsen kwam het water 70 cm hoger dan de vo rige hoogste stand. De minister zei overigens niet dat men noodzakelijkerwijs machteloos had behoeven te staan. Het is te betwijfelen of elke overstroming te voorkomen is. Ware wetenschapsmensen hadden uitge rekend dat de toestand in bepaalde om standigheden zelfs nog ongunstiger zou kunnen zijn dan zij nu op de eerste Fe bruari geworden is. Zoiets was echter in lange tijd niet voorgekomen. Toch heeft de regering al in 1951 aan de Tweede Kamer melding gemaakt van die wetenschappelijke waarnemingen en in verband daarmee gesproken over het afsluiten van de zeearmen. De studie over wat te doen stond is omvangrijk. De zee was vlugger. Tijdige waarschuwing Minister Algera legde uit dat er wél tijdig is gewaarschuwd. Zaterdagavond zyn via de radio bijzondere aankondigin gen uitgezonden. Soms is in de polders huis aan huis de waarschuwing doorge geven en de noodklok geluid. Het is ech ter vaak voorgekomen dat de burgers niet bereid bleken hun liuis alleen t,c laten, zei dr Drees, maar minister Alger vond toch dat er in de tóekomst mis schien op ruimer schaal en duidelijker gealarmeerd dient te worden. De premier betoogde, dat Zondagoch tend om tien voor half vijf de directeur- generaal van de Waterstaat, ir Maris, al op de hoogte werd gebracht van de eer ste berichten over de ramp. Om. half zes was er contact met het Roode Kruis. Met andere woorden: men heeft niet zitten slapen. Er zijn Zondag wel verkenningen uitgevoerd. Ook de eerste dag zijn boten ingezet, maar het was uitermate moei lijk ze te gebruiken. Als het nodig was geweest zouden boten gevorderd zijn. „dan hadden we later wel uitgezocht of het mocht", zei dr Drees. Als alles centraal was geregeld dan was de zaak misgelopen meende de mi- nister-president en mr Algera vond ook Jat rnen uiterst voorzichtig moet zijn met het ontnemen van bevoegdheden aan de waterschappen. Al gaat het Rijk nu zelf de hoofd- en buitenwatërkerin- gen herstellen, en al is het de minister an Verkeer en Waterstaat die daarvoor Januari 1954 eindigt, Indonesië zal moe» ten verlaten. De in Indonesië algemeen verbreide fedachte, dat Duitse militaire deskun- lgen de in afbraak zijnde Nederlandse militaire missie moeten vervangen, heeft in regeringskringen niet veel weer klank gevonden. Men vreest, dat in dat geval de Duitse militaire geest zou over slaan op het Indonesische leger. Boven dien te Duitsland niet meer strikt neu traal in het conflict tussen de Angelsak sische landen en Rusland. En neutrali teit is op dit ogenblik het stokpaardje van de Indonesische buitenlandse poii- tiek. Dit beperkt uiteraard de keuze aanzienlijk, temeer daar juist de neu trale landen zo weinig krachten beschik baar hebben. Maar ook al zou men bui ten de neutrale landen gaan zoeken, dan nog blijft er, behalve Duitsland en Ne derland, niet veel keus over. Frankrijk is weinig geliefd om zijn strijd tegen de opstandelingen in Indo- China en Tunis, welke hier algemeen als een onderdrukking van het nationa lisme wordt veroordeeld. België is met zijn Congo nog „koloniaal" en kan daar om. in Indonesische ogen geen genade vinden. Amerika is ongeivenst, omdat een militaire overeenkomst met dit land Indonesië in het Westerse verdedigings- blolc zou betrekken. Een andere moeilijkheid is, dat de deskundigen voor landmacht, zeemacht en luchtmacht uit een en hetzelfde land moeten worden betrokken, omdat de op leiding van een officierskader nu een maal een zeer nauwe samenwerking ver eist. Niet alle landen hebben een gelijk waardige bezetting van landleger, vloot en luchtmacht. Zo zou België vermoe delijk geen marine-missie kunnen leve ren. De Indonesische regering heeft thans haar blik naar Zweden gewend om uit dit land zo mogelyk militaire instruc teurs aan te trekken. Zweden heeft een goedgeschoolde en sterke land-, zee- en luchtmacht. Bovendien onderhouden ver scheidene andere Aziatische landen, waaronder Siam en Birma, met Zweden reeds nauwe militaire betrekkingen. De opleiding van een kader voor het nieuwe7 Indonesische leger is geen een voudige taak. Het ontbreken van bijna iedere militaire traditie, de moeilijkhe den van taal en levenswijze en hét ge brek aan financiële middelen zullen de buitenlandse militaire instructeurs voor grote vraagstukken stellen. verantwoording tegenover de Kamer schuldig is, toch zal die minister ook in dezen zoveel mogelijk delegeren aan de lagere overheden. Er wordt ook aandacht besteed aan de verbetering van de binnendijken. Er zijn geheel nieuwe voorzieningen nodig nu is gebleken dat vele dijken aan de bin nenkant zijn aangetast door het water. Zuid-Holland, aldus mr Algera, heeft niet in ernstig gevaar verkeerd, en de bun kers in de duinen zijn niet bijzonder na delig geweest. Er bestaat geen vrees •oor ernstige tekorten aan rijshout. (Verslag op pagina 4) Het weerbericht geldig tot vanavond, luidt: Zwaar bewolkt met enige regen of sneeuiv. Overwegend matige Noordoostelijke wind. Tempera turen om het vriespunt VRIJDAG 13 FEBRUARI Zon op: 8.00 Onder: 17.50 Maan op: 7.43 Onder: 17.16

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1