w 1 Ongekende problemen voor Waterstaat op Schouwen Geen schade geleden; toch nieuwe kleren Taak Rampenfonds nu in studie bij drie commissies Dienst der Zuiderzeewerken op Duiveland ingeschakeld Schelde- voor gat in dijk dertig meter diep Hulpacties in Zwitserland Rumoer in Zevenbergen Moet ten onrechte gekregen goed worden teruggegeven? Meningen over dit probleem verschillen Na't Roken VICKS BSNIons Ook in Zuid-Afrika stroomt geld voor Nederland binnen Monument op Dam wordt morgen aangeboden Ontvangen geld moet de nood in de persoonlijke sfeer lenigen IJ-ponten terug uit ranpgebied Openlijke breuk DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 3 (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE, Donderdag. In een statige eeuwenoude patriciërswoning aan de Oude Haven te Zierikzee zyn de kantoren gevestigd van het Waterschap Schouwen en 's Landskamer. Onder het naambord van deze instelling is vandaag provisorisch een tweede geplaatst van wit geschilderd ruw hout, waarop staat te lezen: Rijkswaterstaat en Wederopbouw Schouwen-Dniveland. Op deze weinig opvallende manier wordt allen, wie het aangaat, meegedeeld, dat hier een nieuwe hoopvolle fase is ingetreden: het overgangsstadium naar de droogmaking van heel dit ondergelopen gebied. Ir G. Slotboom, hoofdingenieur by de Rijkswaterstaat, heeft in dit gebouw zyn bureaux gevestigd. Hjj is belast met de leiding der werkzaamheden tot herstel en ophoging der dijken op en om Schouwen-Duiveland. Gisteren is hy in Zierikzee aangekomen en vanavond vertelde hjj ons, na een inspectietocht per boot, zjjn bevindingen. De heer Slotboom, die zelf zijn taak hier losjes kenschetst met „de zaak op gang brengen", gaf de volgende samen vatting van de ptand van zaken en de maatregelen, welke zullen worden ge nomen Schouwen-Duiveland kan van West naar Oost in drieën worden gedeeld. De Duinstrook in het Westen is zo hoog, dat zich in het hierdoor beschermde stuk (dat aan de oostzijde wordt be grensd door de lijn Renesse-Haamstede- Burgh) geen bijzondere narigheden hebben voorgedaan. Het middendeel van het eiland wordt ingenomen door het waterschap Schouwen, in het oosten be grensd door de Sóhouwense Dijk, een vrijwel rechte lijn Noord-Zuid van Brouwershaven naar Zierikzee. Op dit deel stelt het dichten van de enorme doorbraak van de zuidelijke dijk bij de Sohelphoek de deskundigen voor onge kende problemen. Hier, waar vlak voor de dijk het water van de Oostersohelde 30 meter f diep staat, is een bres geslagen, die 200 meter breed en meer dan 25 meter diep is. Er zyn hier stroom- snelheden van meer dan drie meter per seconde en zelfs ervaren zink- werkers hebben de heer Slotboom verklaard, het werk hier levens gevaarlijk te vinden. Op deze plaats wacht Waterstaat en de aannemers, die deze taak moeten volbrengen, een werk dat zonder over drijving gigantisch kan worden ge noemd. Het is van grotere omvang en stelt ingewikkelder problemen dan het droogmaken van het zuidelijke deel van Walcheren na de bevrijding. Met deze afsluiting zijn alleen reeds tientallen miMoenen guldens gemoeid. Ophoging binnendijk Van geringe omvang zyn de moei lijkheden by het droogmaken van de polders tussen Zierikzee en Bruinisse. Het deel van dit gebied, dat aansluit aan de Schouwense dijk Zormemalre en het Waterschap Noord Gouwe) zal waarschijnlijk door herstel en ophoging van de binnendijk vry spoedig kunnen worden drooggelegd. Deze binnendijken waren tot dusver 2.50 meter hoog en zy zullen circa een meter hoger worden herbouwd. In het Oosten van Schouwen-Duive land vormen de polders Dreischor, Vier Bannen van Duiveland en het water schap Ooster- en Sirjansland, tezamen weer een vraagstuk van de omvang als destijds van Walcheren. Er zullen met dit werk maanden zijn gemoeid. Wat het waterschap Bruinisse be treft, bestaat de kans, dat hier, evenals bij de polders ten oosten van de Schou wense dijk, snel drooglegging kan vol gen door reparatie en ophoging der bin nendijken. De heer Slotboom vertelde nog, bij de werken aan de Schelphoek en in het Oosten van het eiland de Dienst Zuiderzeewerken wordt ingeschakeld voor deze Dienst verrichten. Aldus zul len de theoretische en de practische er varing op het gebied van dijkenbouw, die bij dit lichaam ln de loop der jaren zijn geaccumuleerd, in dienst worden gesteld van het grootste wederopbouw- werk dat hier staat te beginnen. Over de kosten van het herstel der dijken op Schouwen Duiveland was de heer Slotboom uiterst voorzichtig: „Des tijds heeft'', zo zei hij, „het sluiten van één gat op Walcheren meer dan tien millioen gekost." Toen wij voor het totaal aan werk zaamheden dat nu hier moet worden verricht, lukraak de goo! deden van vijf tig millioen. sprak hij dit niet tegen „Voorzichtig geschat zou het bedrag, jemoeld met dijkherstel- en droogma king van Schouwen Duiveland Inderdaad wel in die orde van grootte liggen", al dus de heer Slotboom. „Met het mate riaal zal het wel lukken. De omvang, waarin wij erover kunnen beschikken, hangt nauw samen met de mate, waarin de Zuiderzeewerken ten behoeve van de wederopbouw zullen worden onderbro ken", zo besloot hij Ook ln Zwitserland is na het eerste bericht over de ramp in Nederland on middellijk een hulpactie ontstaan. Roger Nordmann, chef van de afdeling „Gesproken Woord" van Radio Lausanne verzorgt een uitzending, die hy „Chaine du Bonheur" (Geluksket- ting) heeft genoemd. Daarin begint hjj als een land door een ramp wordt ge troffen in samenwerking met buiten landse stations een hulpactie. Voor Nederland deed hij dat ook. Hij deelde zijn luisteraars mee. dat men op tele foonnummer 11 Lausanne een telefo niste van de PTT de te storten bedragen kon opgeven. Zestien seconden precies nadat Roger Nordmann dat had gezegd, rinkelde telefoon nummer elf. Het was de eerste inschrijver. Twee etmalen later hadden de dertig telefonistes van dat nummer meer dan twee millioen Zwitserse francs aan toe zeggingen genoteerd: dat is ruim 1.750.000. (Zwitserland telt 4.700.000 inwoners.) Ook via andere instanties stroomde geld binnen. Door de Zwitserse federale en kantonale regeringen werden belangrijke toezeggingen gedaan. Hon derden particulieren en tientallen firma's schonken goederen. Twintig wagons vol werden al naar Nederland gezonden. Er wacht nog meer; KLM en Swiss Air zullen dat gratis vervoeren. De Nederlandse gezant in Bern, de heer Bentinck, heeft dezer dagen hon derden brieven ontvangen evenzovele blijken van medeleven van het Zwitserse volk. Generaal Handy bij hulpactie der Amerikanen De plaatsvervangende opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Thomas O. Handy heeft gisteren een bezoek gebracht aan de hoofdkwartieren en de afdelingen te velde van de Amerikaanse militaire hulporganisatie ln ons land. (Van onze verslaggevers) ZEVENBERGEN, Woensdagavond. Er is in dit negenduizend inwoners tel lende plaatsje in de Noordwesthoek van Brabant rumoer ontstaan. De gemoederen zyn in beroering gebracht door de houding van een belangrijk deel van de bevol king, dat zich ten onrechte door het Rode Kruis in de nieuwe kleren heeft laten steken en dat nu weigert, deze terug te sturen. Zó fel oordelen velen hier over het gebeurde, dat de plaatselijke predikant ds J. Breeuwsma, Zondag van de kansel heeft verkondigd, dat het gedrag van de betrokken Zevenbergers ..god geklaagd" was. Burgemeester H. E. M. Schaminée vindt het aanzienlijk minder erg. De feiten zijn deze: Nadat Zevenber gen de rampnacht van de eerste Februari ongeschonden was doorgekomen, dreigde later op diezelfde Zondag het water toch nog door de Dikkendijk ten noorden van het dorp te dringen en een laag ge legen gedeelte van de gemeente onder water te zetten. Burgemeester Schaminée heeft toen onmiddellijk besloten, de bedreigde de len te laten ontruimen en de 2200 men sen, die daar woonden, te laten eva cueren. Nog diezelfde nacht werden allen afgevoerd naar Breda en Tilburg. En in deze twee steden zijn de moeilijk heden van dit ogenblik ontstaan. Toen de evacué's n.l. bleek, dat zij daar by de Rode-Kruisposten nieuwe kleren en schoenen konden krijgen, heb ben zij onmiddellijk en zoveel mogelijk goederen in de wacht gesleept. Op dat moment was daar nog weinig tegen in te brengen, want in die eerste chaoti sche dag na de ramp was nog nergens bekend, welke plaatsen het zwaarst wa ren getroffen. Ook de Zevenbergers zelf wisten niet, of hun huizen inderdaad waren overstroomd, zoals gevreesd was. Enkelen van hen hebben zelf drie of vier tochten telkens weer in oude plunje gestoken naar de hulppost ondernomen en daar kleren ontvangen. Dit is echter tot uitzon deringen beperkt gebleven. Tot Donderdag zjjn die 2200 evacué's in Breda en Tilburg gebleven. Toen is officieel bekend gemaakt, dat de Dikken dijk het had gehouden en dat Zevenber gen dus volstrekt niet was beschadigd. De burgemeester verzocht iedereen te rug te komen. Inderdaad zjjn de mensen diezelfde dag naar hun gemeente teruggekeerd. Zij betrokken weer hun huizen, die het zelfde waren gebleven, Maar hun kle renkasten waren inmiddels aanmerkelijk beter gevuld geraakt. De als noodhulp bedoelde kledingstukken en schoenen hield men. Ook nu bezitten de meesten van hen die goederen nog. En daarover nu is men in Zevenbergen verontwaar digd. Ds Breeuwsma, die in Zevenber gen slechts een kleine gemeente heeft doch daar schuilen eveneens enkele schuldigen onder keurde ook van ochtend ln een gesprek, dat wjj met hem hadden, het optreden van de Zeven bergers scherp af. (Advertentie) Verzacht Uw kceL Verfris Uw mond en adem met de smakelijke (Eigen bericht) KAAPSTAD, Woensdag. Ook de bevolking van de Zuidafrilcaanse Unie is opgeschrikt door de ramp, die Nederland, Engeland en België heeft getroffen. De Engels sprekende bevolkingsgroep interesseert zich begrijpelijkerwijs in de eerste plaats voor de Britse getroffenen, de Afrikaans sprekenden voelen zich meer verbonden met Nederland. Foto's van de overstromingen in Nederland hadden tot gevolg dat van alle kanten aanbiedingen voor hulp kwamen. Afrikaanders die gisteren nog over gevoelig waren voor critiek van Neder landse zjjde, klampen vandaag het Ne derlandse Consulaat aan met het ver zoek giften in ontvangst te nemen. Kerken organiseerden bidstonden, na afloop werden inzamelingen gehouden. Zondag bracht de offerande na de dienst, die in Pretoria werd geleid door dr Gravemeyer, een bedrag van 140 pond op (ruim ƒ1400). Kinderen van Afrikaanstalige scholen schudden op het Consulaat hun spaar potten leeg en namen intekenlijsten mee. Het rassenconflict wordt door het leed dat in Nederland wordt geleden een ogenblik teruggedrongen. Een aantal kleurlingen (een Zuidafrikaanse versie van Indo-Europeanen) boden 25 procent „Och, 'n extraatje' Niet aldus echter burgemeester Scha minée. die ons kort daarna zeide: „Oeh, gyssiaowcuj'*--- £)E mensen zijn als dwergen en hun materiaal schijnt speel goed tegenover de kolkende gaten die de elementen hebben ge slagen. Maar de mens en zijn materiaal zullen weer winnen. Ook dit enorme gat in de grote hoofddijk tussen Bergen op Zoom en Tholen zal worden gedicht. (Van een onzer verslaggevers) Morgen om 11 uur zal de coördinatie commissie „Kunstenaars helpen" van de Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars aan het. hoofdstedelijke gemeentebestuur op de Dam het tijdelijke monument over dragen, dat door leden van de Federatie is gemaakt en bedoeld is om alle Am sterdamse activiteiten in het kader van de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood te stimuleren en te bundelen/ ViVri* ,W h-oewwerk ziet men twee standbeelden: „Zorg" van Rik Wouters en „Moeder en kind" van J. Schalier. In het monument worden schotten aangebracht, waar bekendmakingen over manifestaties voor het Rampen fonds worden aangeplakt, en in een soort kiosk worden loten verkocht van de loterjj van kunstwerken, die door de commissie „Kunstenaars helpen" is ge organiseerd. Zoals gemeld vormen de meer dan 650 afgestane werken van beeldende kunstenaars uit binnen- en buitenland, die van hedenmiddag af in het Stedelijk Museum worden geëxpo seerd, de prijzen van deze loterij. Er ko men 200.000 loten, die voor slecht één gulden per stuk worden verkocht. De commissie „Kunstenaars helpen", die in samenwerking met het Nationaal Rampenfonds funetionneert, werkt voor deze expositie en loterij eendrachtig sa men met de Algemene Katholieke Kun stenaarsvereniging. Het voornemen bestaat de tentoonstel ling ook in Den Haag, Rotterdam en an dere plaatsen in te richten. (Van onze Haagse redactie) „Wjj huldigen de mening, dat snelle hulp dubbele hulp is, maar zjjn tevens van mening, dat directe hulp verantwoord moet zyn. De hulp welke onmiddellijk noodzakelijk was, is door het Nationaal Rampenfonds geboden en nog dagelyks wordt onderzocht of cn waar en in hoeverre nieuwe hulp noodzakelijk is" zo deelde vanmorgen op een persconferentie de directeur van het rampenfonds, de luit.-generaal b. d. van het K.N.I.L., P. A1 o n s, mede. „Over het algemeen echter blijkt dat directe verdere hulp op grote schaal op dit ogenblik veelal niet verantwoord te achten is. De geredden die op hun haard steden zyn achtergebleven zyn voorzien van de eerste noodzakelijke kleding en voeding, terwyl de geëvacueerden een liefderijke behandeling genieten in hun nieuw tijdelijk verblyf". Predikant benoemd tot waarnemend burgemeester (Van on» correspondent) GOES, Donderdag. De burgemees ter van Noordgmwe op Schouwen-Dui veland, de heer I. Cornells, heeft wegens overspamlng tijdelijk zyn weet u, de bevolking van deze arme ge-1 taak moeten leerleggen. Tot" waar- meente is eigenlijk al zo zwaar getrof-1 nemend burgemester is benoemd ds J. fen tijdens de gevechten in 1940'44, |M. B a r e n_d r c h t. Nederlands her dat ik de mensen dit extraatje niet hele maal kan misgunnen. Ook nu hebben mijn gemeentenaren hier weer in een soort angstpsychose geleefd en als men nu zo vrijgevig is geweest voor de ge troffen gebieden, waarom zou dan iets van al die giften niet hier terecht komen, hier. waar veel mensen ernstig armoede lijden." Burgemeester Schaminée voegde daaraan toe. dat &ls van uit Tilburg of Breda om terugzending van de uitge reikte goederen zal worden gevraagd, hij zal proberen, iets van dat alles terug te krijgen; deze burgervader heeft er echter weinig hoop op, dat hij daarin zou slagen. „De mensen hier voelen, dat het hun toekomt en ik kan ze niet helemaal on gelijk geven. Ik zal deze hele zaak eerst nog eens heel rustig aankijken", merkte de heer Schaminée op. Voorlopig dus blijft een niet onbelang rijk deel van die 2200 evacué's in het bezit van hulpgoederen die nu achter af bezien nimmer voor hen bedoeld zijn geweest. vormd predikan in Noordgomve. Tijdens het bzoek van de minister van Binnenlande Zaken, dr L. J. M. Beel, en de ccnmissaris der Konin gin jhr mr A. X C. de Casembroot. is de predikant feëdigd. Zondagmorgen preekte ds Barodrecht in de herden kingsdienst. Na le dienst deed hij zijn toga uit. trok larzen aan en ging met de aanwezige areiders het herstelwerk aanvatten. Adert entie) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vtwormpjes en mee- eters die Uw hid ontsieren verdwij nen snel door platselijk - betten (deppenjmet „Hulpverlening in de vorm van ver dere verstrekking of vergoeding is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet opportuun. Deze hulpverlening zal pas in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun woningen kunnen terugkeren. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat het fonds reeds over voldoende middelen beschikt om in de totale behoefte te voorzien", aldus de heer Alons. De leniging van de eerste nood is ge schied door het Rode Kruis en het rooms- katholiek huisvestingscomité, waarvan het laatste actief is geweest in de zuide lijke provincies. De hiervoor benodigde fondsen zijn verstrekt door het Rampen fonds. Ter voorbereiding van de door het Rampenfonds te vergoeden schade zyn drie commissies in het leven geroepen: le ter bestudering op korte termyn van het vraagstuk der schadevergoeding van huisraad; 2e voor maatschappelijk werk; 3e ter onderzoek van alle uitgaven, waarvoor geen verantwoordelijke op drachtgevende Instanties kunnen worden aangegeven. De heer Alons vestigde er nog de na druk op, dat het niet gewenst is, aan giften beperkende voorwaarden te ver binden daar het Rampenfonds zich de hulpverlening in algemene zin ten doel stelt. In het laatst vermelde bedrag van 34 millioen aan binnengekomen giften zijn alleen de reeds binnengekomen gif ten verwerkt, nog niet de toegezegde bedragen. Het geld van het fonds is on dergebracht brj De Nederlandsche Bank. waarmee een speciale regeling is getrof fen i.v.n. de rentevergoeding. Later zal een adviescollege van acht vooraan staande bankiers over de belegging van dit geld nadere adviezen uitbrengen. De financiën staan onder controle van de rij ksaccountantsdienst. Het werkende apparaat van het fonds is volledig werkzaam op basis van vrij willigheid en geniet geen enkele vergoe ding uit de middelen van het fonds. Bo vendien is een bureau Voorlichting er Fondsenwerving opgericht. Dit bureau heeft voorlopig nog in overweging zelf standige acties op het gebied van fond senwerving te voeren; overigens zal men de activiteiten in dit opzicht gaan kana liseren. Ter vermijding van eventueel misver stand bij de benaming van de actie „beurzen open, dijken dicht" die ten bate van het Rampenfonds wordt ge voerd. werd nog opgemerkt, dat de aldus binnengekomen gelden dus niet voor het herstel der dijken zullen worden ge bruikt, maar aan het werk van het Rampenfonds ten goede zullen komen, dat leniging van nood en vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer na streeft. aan van hun inkomsten. Deze mensen, werkzaam in een hotel, zijn niet rijk. Een bantoe, die op een staalfabriek werkt en daar 14 pond per maand ver dient, stortte vier pond voor Nederland. „Holland is zwaar getroffen", zei hij „en toen ons dorp door een tornado werd verwoest, heeft het ons ook geholpen." Een groepje van tien Nederlandei's, die in een visserijbedrijf by Saldanah werken, gaven duizend gulden de man. De directeur vroeg of dat niet wat veel was. „Dit is geen tijd om te praten", zei een van hen. „Wij moeten iets d o n." Als dit zo doorgaat, zeggen ingewij den hier, wordt een millioen gulden in gezameld. (Van een onzer verslaggevers) Over het woelige IJ koersten gister- niiddag twee bootjes naar de Ponthaven in Amsterdam Noord, waar een groep vrouwen en kinderen al meer dan een uur hunkerend op hun komst had ge wacht: de „IJveerH" en „IJveerVI" waren weer thuis na ruim een week werk van menslievendheid in de geteis terde gebieden. In de nacht van 1 op 2 Februari had den de ponten het vertrouwde vaar water langs Nieuwendam en Oostzaan verlaten om te hulp te snellen in de woeste, vreemde stromen. Zy voeren via Rotterdam naar Middelbands begonnen daar haar evacuatie-taak. „Wij hebben een paar duizend mensen naar Hellevoetsluis gebracht", vertelde een der leden van de vijftienkoppige bemanning van de twee schepen. De IJ-veren zijn blijven „pendelen", tot zij weer naar huis gingen. Behalve mensen wegbrengen uit de gevaarlijke gebie den, brachten zij er allerlei Rode- Kruisgoederen naar toe. .Jullie hebben .et grote publiek kun nen bewijzen, d: jullie nog wel iets anders kunnen da van steiger tot stei ger varen," sprc ir W. Wijt, onder directeur van h; Gemeente Vervoer bedrijf, die de xmnen begroette. Hij deed dat ti.ens de ontvangst door de Huldigings- Afscheidsvereniging, de personeelsor.tnisatie van de Ge meenteveren, in m zaaltje van het ge bouw bij de havl. Daar hoorden 2 vijftien mannen ook, dat zij niet eercr dan Maandag weer op hun werk vrden verwacht. Hun expeditie stond >nder leiding van de hoofdinspecteur ij de Gemeenteveren, de heer J. D. Tnan. Gisteren is t (Til burg in de ouderdom van 75 jaar overlen de heer Henri M. J. Blomjous, in leve gedurende vele jaren president-curator in de R.K. economische hogeschool, oud-li van de Eerste Kamer en directeur van le woll enetoffenfabriek J. A. Blomjous N. te Tilburg. Militairen gestraft wegens diefstal tijdens watersnood De krijgsraads voor de luchtmacht West heeft vanmorgen in een bijzondere zitting drie leden van het ludhtmachts- personeel een beroeps korporaal en twee dienstplichtige militairen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden. De drie militairen hebben Za terdag op het vliegveld Valkenburg te zamen zestien pakjes sigaretten gesto len, die bestemd waren om per contai ner te worden afgeworpen boven het rampgebied. De beroepskorporaal werd bovendien gedegradeerd tot de laagste soldatenrang en ontslagen uit de mili taire dienst. De beschuldigden waren de 21-jarige beroepskorporaal M. L. van B. uit Den Haag. de 20-jarige dienstplichtige sol daat H. A. F. S. uit Heeze en de 21- jarige dienstplichtige soldaat W. ten N. uit Vriezenveen. RAMPENFONDS WERD IN 1935 OPGERICHT (Van onze Haagse redactie) De stichting „Het Nationaal Rampen fonds" is in 1935 opgericht. Hierin wer ken een aantal voorheen afzonderlijke fondsen, zoals dat van het Rode Kruis, de Kon. Nationale Bond voor Reddings wezen en EHBO, het Oranje Kruis en enige andere samen om in tijd van nood in de allereerste nodige hulp te voorzien. De minister van Binnenlandse Zaken krijgt jaarlijks de balans en het jaarver slag van het fonds. Volgens de statuten mogen alleen uit keringen worden gedaan en inzamelin gen gehouden indien een natuurramp van algemene aard ons land treft. Ook bij plaatselijke rampen zijn echter wel uitkeringen gedaan: men neemt deze be paling niet te nauw. En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Haf... HUNTER Heerlijk! DE bomaanslag in de Russische am- v bassade in Israël is voor Moskou aanleiding geworden de diploma tieke betrekkingen met de Joodse staat te verbreken. Meer dan een aan leiding was dit waarschijnlijk niet. Reeds maandenlang heeft het Kremlin een ware Zionistenvervolging ingezet volgens de beproefde methoden van elk totalitair regiem: verdachtmaking, leugen, ophitsing van de massa, waar door de laagste en onmenselijkste in stincten worden wakker geroepen. Dergelijke methoden liggen ons nog te vers in het geheugen om de ware aard er van niet te doorzien. De breuk met de staat Israël is niet meer dan een uiterlijke consequentie van een reeds veel eerder ingeslagen weg naar uit roeiing van al die Joden, die verdacht worden van sympathieën voor de Jood se staat. Geen enkel totalitair staats systeem kan onder haar burgers een loyaliteit dulden tegenover iets, wat buiten de eigen staat gelegen is. Dit zal natuurlijk onvermijdelijk voeren tot algemene Joden-vervolging, om de zeer eenvoudige reden, dat'de grenzen tus sen Joden, die sympathiseren met Is raël en hen, die krachtens hun Jood zijn potentiële vrienden van Israël zijn, niet getrokken kunnen worden. Het onderscheid tussen anti-Zionïsme en anti-Semitisme wordt dan verder van uitsluitend theoretische waarde. Voor de Joden in de Sovjet-Unie en haar satellieten is het voorts bijzonder weinig interessant van sommigen in hef Westen te vernemen, dat de Joden vervolging van Moskou uit geheel an dere theoretische motieven voortkomt dan bij Hitier het geval was. Het resul taat is voor hen immers precies het zelfde: volslagen onzekerheid, voortdu rend levensgevaar en onmetelijke men selijke ellende. P)E eerste openlijke spanning tussen Israël en Rusland trad in als ge volg van het proces in Praag tegen Slansky c.s„ waarbij een aantal personen werden beschuldied van anti-Zlonisme. Verdachtmakingen zijn daarop gevolgd, dat Israëlische diplo maten in de Oost-Europese staten zouden zijn betrokken in subversieve activiteiten in de satellietstaten. De communistische pers en radio ontke tende een campagne tegen Israël en de recente beschuldigingen tegen de Joodse artsen in Moskou zullen waar schijnlijk uitlopen op nieuwe proces sen. waarbij de Israëlische diplomaten in de Russische hoofdstad betrokken kunnen worden. De staat Israël is ln de communis tische pers betiteld als een bolwerk van internationale spionnage en op hitsing tegen Moskou onder leiding van Amerika. Rusland was in 1948 de eerste staat, die Israël erkende en er diplo matieke betrekkingen mee aanknoop te. Men had destijds misschien nog hoop. dat de communistische partij in de jonge staat een sterke positie zou weten te veroveren. De reden, waar om Moskou thans een geheel andere houding aanneemt, zal wel gezocht moeten worden in interne moeilijk heden in Rusland en de satellietstaten zelf. Het nadeel, dat men daardoor de positie van de communistische party in Israël en in talrijke andere met- communistische staten ondermynt, weegt blijkbaar niet op tegen de bin nenlandse voordelen die de machtheb bers in Moskou er in zien. Men kan ook zeggen, dat de noodzaak een bin nenlandse zondebok te zoeken voor de eigen moeilijkheden en problemen, blijkbaar zo groot is. dat het nadeel aan de internationale positie van het communisme toegebracht daarbij in het niet zinkt. DE sympathie van de Westerse wereld is in deze situatie natuur lijk geheel aan de kant der Joden, hoezeer men ook de aanslag in Tel Aviv op de Russische legatie heeft af gekeurd. Algemeen was en is de ver ontwaardiging over de vervolging die de Joden, zo kort na de Nazi-terreur, thans weer in Rusland en Oost Europa hebben te doorstaan. Intussen zal het eerste politieke gevolg wel zijn, dat de tegenstelling tussen de communisti sche wereld en het Westen erdoor ver groot wordt. Moskou zelf hoopt waar schijnlijk ook door deze diplomatieke breuk met Israël meer sympathie in de Arabische wereld te verkrijgen, maar het lykt twijfelachtig of dit de eerste en zwaarste reden is voor de openlyke Jodenvervolging, en of dit politieke succes inderdaad zal worden bereikt. Misschien worden juist door dit optreden de ogen der Moslimse politici geopend voor de ware aard van het totalitaire regiem in Moskou. Een openlijke afkeuring van het op- treden der communisten door de Ver- enigde Naties zou zeer op zijn plaats zijn. De Arabische en Aziatische lan den zou men er overigens van kunnen overtuigen, dat het niet alleen de Joden zijn, die vervolgd worden in de communistische heilstaat. Nog veel te weinig ls bekend, dat in de multi nationale staat, die de Sowjet-Unie is, vele nationaliteiten, waaronder een groot aantal Moslimse en Aziatische, worden, gekoloniseerd en uitgebuit op een wijze die veel en veel erger is dan de ergste uitwassen van het Westerse kolonialisme in Azië. Waarmee na tuurlijk dit kolonialisme zelf niet min der afkeurenswaardig wordt. een andere taak weggelegd. Bij duizenden stromen vervolgden van achter het IJzeren Gordijn naar West Berlijn. Onder hen zyn er velen, die gevlucht zijn om hun leven te red den, in de eerste plaats Joden. Men mag West Duitsland niet alleen laten zitten met de enorme problemen, die deze uittocht met zich brengt.. De soli dariteit van allen, die voor de mense lijke vrijheid hebben gevochten en nog bereid zyn grote offers te brengen, moet hier hulp bieden op grote schaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2